Close

نقد و بررسی استان سیستان و بلوچستان (شهر ها - رستوران ها - هتل ها - جاذبه ها)


 • چابهار
  Shamim
  نقدها:
  گزارش

  شهر چابهار

  توصیه شده توسط کاربر

  منطقه آزاد چابهار شهری در جنوب ایران، که قطعا برای همه اسمی آشناست به خصوص در سال‌های اخیر که به قسمت توریستیش بیشتر توجه شده. این شهر برای جاذبه‌های دیدنیش به سه قسمت مرکزی، شرق و غرب تقسیم میشه. قسمت غربیش شامل جاذبه‌های دریاچه صورتی لیپار و دریای گواتر و جنگل حرا، بندر بریس و کوه‌های مریخی هستش، تو قسمت مرکزی هم شما میتونید از بازار ها کافه‌های لب دریا دیدن کنین و تو قسمت غربی هم تلاقی دریا و کویر، تک نخل ساحل و دره‌ی حیوانات رو ببینین!
  برای بازدید از چابهار شما حداقل به سه روز برای دیدن جاهای مهمش نیاز دارید.
  تو قسمت مرکزی چشم دریا رو هم میتونید ببینید و توی تابستون‌ها آب فشان رو هم دارید و توی زمستون تو قسمت غربی میتونید دریای روشن یا پلانکتون‌ها رو ببینین. یکی از زیبایی های دریای چابهار این که در نزدیکی ساحلی کویری قرار داره و به همین دریای اونجا رو با باقی جاها متفاوت میکنه.
  مردم چابهار بسیار خون گرم و مهمان نواز هستن. از غذاهای چابهار انواع ماهی‌ها رو داریم که هر کدومش طعم خاص خودش رو داره. البته یه نوع خوراک مرغ هم دارن که کراهی گفته میشه و اون هم بسیار خوشمزه‌س. در شرق و غرب شما به جای رستوران برای غذا اقامتگاه های بومگردی رو دارین که میتونید بعد از خوردن غذا چای هم بخورین و استراحت هم بکنین. قیمت غذاها هم اینجا بسیار مناسبه. خرید سوزن‌دوزی های بلوچی هم تو بازار امکان پذیره هم تو جاهایی مثل کنار دریاچه لیپار یا درخت انجیر معابد که این جا ها قیمت دست بند و سربندها مناسبن و سوغات های کوچیکن. اما توی بازار داخل خود منطقه آزاد لباس های دست دوز قیمت هاشون خیلی گرون هستش که به خاطر خاص بودن و کار دست بودن واقعا ارزش دارن.
  توی چابهار وسیله ی نقلیه ی عمومی نیست مگه این که خودتون تاکسی بگیرید. برای رفتن به غرب و شرق هم باید ماشین دربست کرایه کنید که تو زمانی که ما. فتیم برای قسمت غرب از ما ۳۰۰ و برای قسمت شرق که دورتر بود از ما ۶۰۰ گرفتن. که اتفاقا خیلی هم برامون خوب حساب کردن و راننده‌مون واقعا خوشبرخورد بودن و کلی هم باهامون راه اومدن از نظر مبلغ کرایه.
  در مجموع یکی از شهرایی هستش که سفر بهش رو حتما بهتون توصیه میکنم و اگه وقت کم دارید میتونید از گواتر و دیدن نهنگ ها بگذرید و بریس و چشم دریا و تک نخل و تلاقی دریا رو برای دیدن در الویت قرار بدین.
  یه چیز جالب دیگه ای که برام تو چابهار وجود داشت کشیدن قلیون به صورت خانوادگی تو کافه ها بود که چه پسر چه دختر حتی ۸ یا ۹ ساله در کنار پدر و مادرشون قلیون میکشیدن که تابه حال ندیده بودم.
  شب های چابهار هم تو قسمت بازار تقریبا زنده و پویاست و همیشه مردم در حال گشتو گذار و خوردن آب میوه و بستنی هستن.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • کوه خواجه
  علیرضا
  نقدها:
  گزارش

  تخت جمشید خشتی

  توصیه شده توسط کاربر

  در خیلی از منابع و جستجوهای اینترنتی در مقابل کوه خواجه ، واژه تخت و جمشیدی خشتی آورده شده و لقب کوه خواجه می باشد، البته براساس اکتشافات باستان شناسی و آثاری که دیگه کمتر می توانید ببیندشان شاید چنین واژه ایی مناسب کوه خواجه در گذشته بوده باشد، ولی آنچه فعلا ارزش بازدید دارد قلعه کافران که کاخ ساسانی می باشد و زیارتگاه های خواجه مهدی غلطان و زیارت گندم بریان برفراز کوه خواجه می باشد همچنین منظره دریاچه هامون از فراز کوه خواجه واقعا تماشایی است . لازم به ذکر است کوه خواجه تنها عارض دشت وسیع سیستان می باشد و اگر هوا صاف باشد از اغلب نقاط ورودی به دشت سیستان می توان این کوه ذوزنقه ایی شکل را مشاهده نمود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساحل خرچنگ ها
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  ساحل خرچنگ ها

  توصیه شده توسط کاربر

  ساحل خرچنگ ها از جاذبه های زیبای چابهار می باشد که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری غرب چابهار در نزدیکی روستای تنگ قرار دارد. در این ساحل انواع و اقسام خرچنگ هارو میتوان دید که در بین صخره ها میچرخند و به دنبال طعمه و غذا به این طرف و آن طرف میروند. امواج این ساحل گاهی به ۵ متر هم میرسند و زیبایی آن را دوچندان کرده است. صخره های پوشیده از جلبک و ماهی های کوچک از دیدنی های دیگر این ساحل است. شکل رسوبی و لایه لایه این ساحل باعث میشود خرچنگ ها بتوانند پنهان شوند و توسط پرندگان شکار نشوند. این ساحل از لحاظ زیست محیطی بسیار حائز اهمیت است و برخی از انواع خرچنگها بومی این منطقه هستند و فقط در ایران وجود دارند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دره مجسمه ها (دره تندیس ها)
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  دره تندیس های تنگ

  توصیه شده توسط کاربر

  دره تندیس ها از جاذبه های دیدنی غرب چابهار در منطقه تنگ قرار دارد و به علت فرسایش باد و آب، اشکالی بر روی سنگ ها و صخره ها و تپه ها به وجود آمده است. این جاذبه چون فاصله نسبتا زیادی از سایر جاذبه ها و در یک جاده فرعی قرار دارد، معمولا بسیاری از لیدر های محلی آن و ۲-۳ تا از جاذبه های دیگر که از مسیر اصلی فاصله دارند را از لیست گشت ها حذف می کنند، اما از آنجا که ما در پیدا کردن راهنمای محلی شانس آوردیم و ایشان بسیار بسیار متین و بسیار با حوصله بودند، ما رو تا این تندیس ها همراهی کردند، در این منطقه صخره ها به شکل قورباغه و مار و پرنده و چندین نماد زیبای دیگر دیده میشدند، البته باید کمی قدرت تخیل به خرج داد. خیلی به لبه ها نمیشد نزدیک شد چون به شدت باد می وزید و صخره ها هم سست بودند و کمی خطرناک بود، عکسی به یادگار انداختیم و راهی ادامه گشت شدیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مزرعه موز چهاربیتی
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  مزرعه میوه های گرمسیری

  توصیه شده توسط کاربر

  مزرعه میوه های گرمسیری روستای کهیر یکی از جاذبه های دیدنی غرب چابهار است. در این باغ ها انواع میوه های گرمسیری شامل موز، انبه، پاپایا و زیتون محلی و کُنار رشد میکند، متاسفانه در فصلی که ما رفتیم هنوز درختان موز بار نداده بودند، اما دیدن این درختان عظیم بسیار جالب بود البته درختان زیتون و کنار میوه داده بودند و اتفاقا بسیار هم خوشمزه و خوش طعم بودند، زیتون میوه ای شبیه به گلابی خودمون و با طعمی مشابه آن است که پیشنهاد میکنم حتما آن را تجربه کنید. مردان خونگرم‌ کهیر درحال چیدن کنار و زیتون بودند و دائم به ما هم تعارف می کردند. این باغ ها بعد از روستای چهاربیدی یا چهاربیتی قرار دارد و در فاصله ۳۸ کیلومتری شمال غرب چابهار قرار دارد و حدود ۱ ساعت رسیدن به آنجا زمان میبرد و حدود نیم ساعت پیاده روی دارد که به درختان و باغات بزرگتر برسید اما در طول مسیر در دوطرف جاده خاکی، درختان متنوع و عظیم خودنمایی میکنند. برای من دیدن و تست کردن میوه هایی که شاید در تهران به سختی بتوان پیدا کرد تجربه جالبی بود و این تجربه رو دوست داشتم به ویژه زیتون رو.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • غارهای بان مسیتی
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  غارهای سه گانه بان مسیتی

  توصیه شده توسط کاربر

  غارهای سه گانه بان مسیتی یا غارهای تیس یکی از جاذبه های روستای تیس چابهار است که در فاصله ۸ کیلومتری غرب چابهار قرار دارد. غار اول طبیعی و به شکل نیم دایره است و دهانه غار تراشیده شده است و یک آرامگاه گچی کوچک در وسط آن قرار دارد، غار دوم مصنوعی است و در فاصله ۷ قدمی سمت راست غار اول قرار دارد و غار سوم هم مصنوعی بوده و در ۵۰ متری سمت چپ غار اول قرار دارد و غارها با پله به هم متصل شده اند و البته رسیدگی خوبی هم بهشون نشده است و پله ها در برخی نقاط بن بست بود و به سراشیبی میرسید که خطرناک بود و یا به بدنه کوه میرسید و باید برمیگشتیم و کلا منطقه تقریبا متروکه بود. به زبان محلی بان یعنی مردِ خداپرست و مسیتی یعنی معبد و این مکان، فضایی برای انجام عبادات و همچنین گورستان مردگان به شمار میرفته. روستای تیس یک روستای باستانی با قدمت ۲۵۰۰ ساله است که آثار دیدنی زیادی دارد. بومیان معتقد هستند که در گذشته های دور، از این غارها راه های زیرزمینی از روستای تیس به سمت روستای اپکان داشتند و در انتها به آبهای اقیانوس هند و دریای عمان میرسد و مردگان هم از این راه دوباره به آبها برمیگشتند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بندر تنگ
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  کشتی سنگی تنگ

  توصیه شده توسط کاربر

  کشتی سنگی یکی از دیدنی های غرب چابهار در نزدیکی روستای تنگ است. در واقعا در این ساحل یک تکه سنگ بزرگ در وسط به آب به چشم میخورد که بسیار شبیه به کشتی است، در واقعا این زیبایی و شباهت به کشتی، به طور طبیعی به وسیله امواج آب و به کمک فرسایش صورت گرفته است و برخورد امواج با صخره و به اصطلاح کشتی صخره ای در دل دریای بی پایان عمان، واقعا هر بیننده ای رو به خودش جذب میکرد. در زمانی که ارتفاع آب دریا پایین باشه میتوان به سطح این کشتی پا گذاشت اما متاسفانه زمانی که ما آنجا بودیم این امکان وجود نداشت. ساحل کشتی صخره ای در نزدیکی روستای تنگ و در ۱۰۰ کیلومتری چابهار قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بندر تنگ
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  تپه های افسانه ای تنگ

  توصیه شده توسط کاربر

  در۱۳۰ کیلومتری غرب چابهار، بندری به نام تنگ قرار دارد. زمانی که آب دریا به اندازه کافی بالا باشد از ساحل تنگ میتوان با پرداخت هزینه ۱۰۰ هزار تومان سوار بر قایق شد و به دیدار تپه های افسانه ای تنگ رفت. تپه های افسانه ای به نوعی درک دوم است، و تلاقی امواج آبی دریا با رمل های شنی کویر را میتوان از نزدیک دید. ساحل بسیار تمیز و دیدنی بود، در پایین تپه ها شترهایی برای سواری و عکاسی وجود داشت و در واقعا به غیر از شترها و صاحبانشان، کسی غیر از گردشگران در منطقه دیده نمیشد. از تپه ها با سختی بالا رفتیم و وقتی به سمت دریا برگشتیم واقعا یکی از ناب ترین تصاویر طبیعت رو دیدیم، در ساحل درک فاصله ما از دریا کمی دور بود و خیلی نزدیک نرفتیم ولی اینجا از دل دریا وارد کویر شدیم، البته به شدت باد می وزید و راه رفتن و حتی عکس گرفتن را دشوار میکرد. ولی چون ممکن بود آب دریا پایین بیاید و ما نتوانیم با قایق برگردیم به ساحل تنگ، مجبور بودیم سریع تر برگردیم، ولی اگر زمان بیشتری بود میتوان ساعت ها از دیدن این مناظر لذت برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هتل سنتی دُر بلوچ
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  هتل بومگردی در بلوچ

  توصیه شده توسط کاربر

  سرای در بلوچ
  در فاصله ۱۵ دقیقه ای چابهار به سمت فرودگاه کنارک، به دور از هیاهوی شهر قرار دارد. این اقامتگاه بومگردی در محوطه ای حدود ۲/۵ هکتار واقع شده است و دارای ۳۰ واحد اقامتی(کپر) است و تعدادی هم در مرحله ساخت و تکمیل دارد، در محوطه حیاط این مجموعه، سالن سرو صبحانه قرار داره و در کنارش حدود ۱۰ عدد تخت در فضای باز چیده شده است که شبها مسافران میتوانند دور هم جمع شوند و از آسمان زیبای کویر و ستارگانش و همچنین از هوای دلنشین منطقه استفاده کنند.ما به جد پیگیر رزرو هتل برای اقامت خود بودیم ولی متاسفانه هیچ هتلی به ما جا نداد و مجبور شدیم به اقامت در کپر ها تن در بدیم، ولی در نهایت از این انتخابمون پشیمون نشدیم اگرچه ما با پرداخت هزینه هتل ۴ یا ۵ ستاره، در کپر اقامت کردیم اما آزادی و آرامش حاکم در این اقامتگاه باعث شد از این انتخاب اجباری، راضی باشیم. ما سه شب در اتاق دو تخته اقامت داشتیم به همراه صبحانه که هزینه کل یک میلیون و پانصدهزار تومان شد، یعنی شبی ۵۰۰ هزار تومان. داخل کپر ها کولر گازی، یخچال و دوبطری آب، تخت، روم سرویس با سرویس فرنگی موجود بود، طراحی کپرها با چوب خرما و کاملا سنتی بود اما امکانات داخل آن اقامت در آن را راحت کرده بود. صبحانه اقامتگاه،نسبتا مناسب بود و هر روز دو نوع غذای گرم هم، سرو میشد و پنیر و کره و مربا و عسل و آب پرتقالم که هر روز موجود بود و تنها ایراد آن نون لواش و مونده آنجا بود. در کل تجربه اقامت در این کپرها رو حتما به دوستان پیشنهاد میدهم، مخصوصا برای عزیزانی که گروهی و دوستانه سفر میکنند و راحتی محیط برایشان اهمیت دارد. البته لازم میدونم توضیح بدم که مدیریت و پرسنل مجموعه کمی ضعیف بود و مسول پذیرش اقامتگاه، به علت اشتباه در تاریخ رزرو ما، شب سوم مارو به اتاق کف خواب(بدون تخت) جابجا کرد و در مقابل اعتراض ما، برخورد مناسبی نداشت و در نهایت سرپرست مجموعه یه عذرخواهی اجباری انجام داد اما متاسفانه با شخص خاطی هیچ برخوردی نشد.

  نوع اقامت:
  تاریخ اقامت در هتل:
 • منطقه حفاظت شده باهوکلات (زیستگاه گاندو)
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  مزرعه پرورش تمساح چابهار

  توصیه شده توسط کاربر

  مزرعه پرورش تمساح پوزه کوتاه که به زبان محلی گاندو نامیده میشود یکی از جاذبه های چابهار است که در نزدیکی روستای ابکان در نزدیکی چابهار قرار دارد. در این مجموعه سر باز، چندین محوطه جداگانه وجود دارد که با دیوار از هم جدا شده اند و در وسط هر محوطه یک آبگیر کوچک ایجاد شده است و یک یا چند تمساح در آن پرورش داده میشوند. از بیرون نرده ها میتوان گاندو هارو مشاهده کرد و عکاسی کرد. این مجموعه محصور شده است با کوه و تپه هایی که از دور نمایان است. زمانی که ما مراجعه کردیم محوطه در حال تکمیل بود و نگهبانی دقیق از آنها به عمل نمیومد و کسی هم مارو راهنمایی نمیکرد، آنچه که ما از مجموعه دستگیرمون شد چیزی بود که لیدر محلی که با ایشان رفته بودیم برایمان توضیح داد. فقط یک نفر آمد هزینه ورودی رو که ۲۰ هزار تومان بود گرفت و مجددا مشغول به کارهای خودش شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بازار سنتی چابهار (بلک ها)
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  بازار محلی و سنتی چابهار

  توصیه شده توسط کاربر

  بازار سنتی چابهار یکی از جذاب ترین مکانهای چابهار است که به نظرم برای گردشگران خالی از لطف نیست که از نزدیک میان مردم بومی و محلی بلوچ رفت و آمد کنند. این بازار را با نام های بی بی بازار یا دکه بازار هم می نامند. در این بازار انواع ادویه های محلی، پارچه های رنگارنگ، میوه های محلی و غذاهای خیابانی و البته صنایع دستی چابهار دیده میشود. در هر گوشه خیابان یک نفر با لباس و پوشش محلی صنایع دستی یا خوراکی های محلی خود را روی زمین بساط کرده بود و با همون لهجه بامزه مسافران رو به خرید دعوت میکرد. لیدر ما پیشنهاد داد که مارو به یک غذای محلی مهمون کنه، اما با توجه به شیوع کرونا و همچنین وضعیت بهداشتی نه چندان بالای مردم محلی، این پیشنهاد رو رد کردیم، اما اگر شرایط عادی بود شاید این غذای محلی و تست میکردیم. ما مقداری ادویه خریدیم و به خاطر کرونا زودتر بازارچه رو ترک کردیم. ولی در کل مردم بلوچ اعتقاد داشتند که کرونا آنجا نیست و داخل شهر اصلا ماسک نمیزدند و جاهای عمومی و بزرگتر مثل فرودگاه ماسک میزدند و داخل مغازه ادویه فروشی که حدود ۲۰ نفر در جوار هم و بدون کوچکترین فاصله ای و بدون ماسک خرید میکردند آدم خیلی احسای خطر میکرد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • رستوران کلاسیک
  شیلان صادقی
  نقدها:
  گزارش

  رستوران کلاسیک چابهار

  توصیه شده توسط کاربر

  برای صرف شام به رستوران کلاسیک که مشرف به ساحل لیپار و دریا بود رفتیم . رستوران کلاسیک شامل دو سالن باز و مسقف بود و هم غذای ایرانی و هم فست فود داشت رستورانی با دیزاینی قرمز مانند، زیبا و تمیز بود .پرسنلی خوش اخلاق و مهربان داشت همه پرسنل ماسک و دستکش داشتند و روی هر میز پد و الکل دیده میشد.سفارش های ما نان سیر،پیتزای مخصوص کلاسیک بود.نان سیر کلا با نان سیری که قبلا در جاهای دیگر خورده بودم فرق داشت نانی حجیم شده با فیلینگی از قارچ، سیر، فلفل دلمه ای و پنیرپیتزای فراوان در کل بسیار خوشمزه و حجیم بود.(هزینه غذا جمعا ۱۲۱ هزار تومان شد.)

  نوع استفاده:
  تاریخ مراجعه:
 • چابهار
  Roya.noori
  نقدها:
  گزارش

  چابهار

  توصیه شده توسط کاربر

  چابهار یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان است که در کرانه ی دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد.
  چابهار علاوه بر موقعیت جغرافیایی خاص داشتن اسکله های مشهور که توانایی پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما را دارد داری طبیعتی فوق العاده زیبا و خاص است که در تمام طول سال هوایی مطلوب دارد و به همین دلیل به آن چهاربهار یا چابهار میگویند.
  چابهار دارای فرودگاه در شهرکنارک به فاصله 50 کیلومتری از شهر چابهار است و دارای خط راه آهن در حال احداث که هنوز بهره برداری نشده.
  جاذبه های طبیعی این شهر بسیار زیباست و سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب میکند.
  از جاذبه های آن میتوان روستای درک .تلاقی کویر و دریا . بندر تنگ .خلیج گواتر . کوه های مینیاتوری . تالاب صورتی لیپار . اسکله بریس . ساحل صخره ای کمب . ساحل سنگی لیپار.شهرکنارک و ساحل پزم تیاب . جنگل های حرا. درخت انجیرمعابد .بازار بلوک ها.مسجدجامع اهل سنت . منطقه آزاد .مسجد و غار تیس و ....نام برد.
  برای اقامت در این شهر هتل های نسبتا مطلوبی مانند هتل لاله و هتل لیپار قرار دارد و دارای اقامتگاه در بلوچ است که مکانی زیبا و به نسبت باکیفت تر از هتل است و یا سویت های اجاره ای برای اقامت.
  شهرزیبایی که با وجود جاذبه های منحصربه فردش میتواند بهترین قطب گردشگری در ایران باشد اما متاسفانه مردمش در محرومیت به سر میبرند و حتی آب آشامیدن لوله کشی ندارند.
  به نظرم دختران و زنان نقش بسیار پررنگی در اداره خانواده و درآمد دارند با کارهای هنری زیبا و سوزن دوزی طراحی حنا و فروش هنرهای دستی.
  شهرزیبایی که دراینده امیدوارم به زیباترین و مرفه ترین جای ایران تبدیل شود و هیچ منطقه محرومی رو دیگه اونجا شاهد نباشیم.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • زاهدان
  Roya.noori
  نقدها:
  گزارش

  زاهدان

  توصیه شده توسط کاربر

  زاهدان یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز سیستان و بلوچستان است که به دلیل مرزی بودن از شرایط جغرافیایی و نظامی خاصی برخوردار است که از شرق با کشورهای پاکستان و افغانستان هم مرز است و راه آهن پاکستان از مرز میرجاوه وارد ایران میشود.و همانند همه شهرهای مرزی ایران مورد کم لطفی قرار گرفته.
  از جاذبه های داخل شهر میتوان مسجدمکی و بازار رسولی و بازار استوک رو نام برد.
  و از جاذبه های خارج از شهر .روستا و غار لادیز.تالاب هامون.چشمه آب معدنی. قلعه لادیز. نام برد.
  آب و هوای زاهدان بیشتر گرم و خشک است ودر فصل سرما شبهای سردی دارد.
  ما زمستان سفرکردیم و تو روز هم واقعا سرد بود.
  و به نظرم بهترین سوغات زاهدان ادویه های تندوتیز مشهورشونه.
  بیشتر مردم زاهدان بلوچی هستند و به زبان بلوچی گویش سرحدی صحبت میکنند.
  و صنایع دستی مشهور این شهر سوزن دوزی و آینه کاری می باشد.
  و غذای مشهور منطقه تباهک و تنورچه است.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • اسکله کنارک
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  اسکله کنارک

  توصیه شده توسط کاربر

  اسکله کنارک بزرگترین اسکله صیادی استان سیستان و بلوچستان و کشور با طول حدود ۵ کیلومتر میباشد که از نظر اقتصادی و تجاری بسیار حائز اهمیت هست و با کشورهای پاکستان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس ارتباط تجاری دارد. این اسکله در فاصله ۵۰ کیلومتری غرب چابهار قرار دارد و محل پهلوگیری لنج ها و قایق های صید ماهی است. قرار گرفتن آنها درکنار هم مناظر فوق العاده ای را ایجاد میکند و سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از آن به چابهار و اسکله کنارک سفر میکنند. برخی از لنج ها حدودا تا ۲ ماه در سفر هستن و درآمد خوبی هم دارند، ما از داخل لنج ها هم دیدن کردیم، ولی متاسفانه خیلی تمیز و جذاب نبود اما از دور با رنگ ها و طرح های جالب، چشم ها رو نوازش میکردند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساحل و خلیج پزم
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  پزم تیاب

  توصیه شده توسط کاربر

  بندر زیبای پزم تیاب در امتداد ساحل دریای عمان قرار دارد و به‌دلیل وجود صخره‌ها و ساحل شنی بکر، مکانی فوق‌العاده برای عکاسی است. پزم تیاب یکی از بنادر مهم جنوب کشور در استان سیستان و بلوچستان است که با همت و تلاش‌های مردمانش، بخشی از ماهی و میگوی کشور را تأمین می­‌کند. شغل عمده ساکنان منطقه پزم، صیادی است و این بندر، دارای حدود ۵۰ قایق و ۶ لنج ماهی‌گیری بزرگ و کوچک است. بندر پزم یکی از جاذبه های چابهار محسوب میشود،  این بندر در حاشیه دریای عمان واقع شده است و با ساحلی آرام و دلنشین، توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بندر پزم تیاب شبیه به یک شبه جزیره است. دماغه ساحل پزم تیاب، به وال یا نهنگ شباهت دارد. نام بندر پزم بر‌‌‌گرفته از پوزه کوه است. همچنین در بین مردم بومی به خلیج تیاب (ساحلی) هم معروف است. یکی از صخره های این ساحل شبیه به چشم است که به آن چشم اقیانوس میگویند و داخل آن پر از خرچنگ بود. یکی از دیدنی های ساحل پزم، فیتوپلانکتون ها یا شب تاب های دریایی هستند که شب ها همچون چراغ های آبی رنگ، در ساحل خودنمایی میکنند و ما پس از تاریکی هوا حدود ۱ ساعت منتظر پیدا شدن آنها شدیم و خوشبختانه موفق به این امر شدیم ولی متاسفانه با دوربین گوشی و دوربین های معمولی نمیشد این زیبایی را ثبت کرد و به دیدن آنها قناعت کردیم. این شب تاب ها در برخی فصول و ماه ها خیلی بیشتر و برخی فصول خیلی کمتر هستند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مسجد مرکزی چابهار (مسجد اهل سنت)
  Roya.noori
  نقدها:
  گزارش

  مسجدجامع اهل سنت چابهار

  توصیه شده توسط کاربر

  قبل از سفرم به چابهار جایی که دلم میخواست ببینم مسجد جامع اهل سنت چابهار بود .مسجدی زیبا و سفید و متفاوت با مسجدهایی که دیده بودم.
  این مسجد در بلوار امام خمینی در کوچه جامی قرار گرفته.
  مسجدی زیبایی با اقتباس از معماری مسجدهای ترکیه که در بدو ورود به چابهار نمای مناره هاش از دور نمایان است
  همراه با خادم مسجد هم از داخل مسجد هم از پشت بام و مناره ها از نزدیک بازدید کردیم و بسیار زیبا بود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • اسکله بریس چابهار
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  اسکله صیادی بریس

  توصیه شده توسط کاربر

  اسکله بریس در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق چابهار قرار دارد و چند سالی ست که به شدت مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. پهلوگیری قایق ها و لنج های بزرگ و کوچک در این اسکله صحنه و تصاویر جذابی را ایجاد میکند که هر مسافری که به بریس میرود حداقل یک عکس به یادگار می اندازد. ساحل صخره ای بریس در سالهای اخیر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته و البته عکاسی در لبه صخره ها خطرناک است و باید مراقب بود چون سنگهای لبه بسیار ترک خورده هستند و زیرشان هم خالی است. ساحل بریس در واقع دارای سه دماغه است که فاصله بین دماغه ها رو با ماشین باید رفت و اسکله اصلی دماغه سوم است که خیلی از لیدرها مستقیم به دماغه سوم می روند. در این بندر صیادی، میگو، شیرماهی، شوریده و حلوا صید میشود. بریس معمولا ساحل آرامی دارد و به ندرت میتوان در آن امواج سهمگین رو تجربه کرد. روستای بریس در فاصله ۵ کیلومتری ساحل قرار دارد و در آنجا خانه های قدیمی و مخروبه صیادان در کنار خانه های جدیدشان همچنان باقی مانده است. به خاطر بکر بودن ساحل و اسکله بریس، امکانات رفاهی مناسبی در منطقه وجود ندارد اما بومیان به فکر تاسیس و ساماندهی منطقه هستند. به نظرم تجربه نظاره غروب خورشید در این اسکله، و مرغان دریایی که بر فراز لنج ها و قایق ها پرواز میکنند، یکی از جذابترین خاطرات سفر به چابهار به شمار می آید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بازار سنتی چابهار (بلک ها)
  Roya.noori
  نقدها:
  گزارش

  بلوک بازار چابهار بازار سنتی چابهار است که از نوع جنس تا مغازه ها و ویترین ها و دستفروشان همه چیز جوری متفاوت است که هیچ کجا ندیده بودم و انگار وسط بازارهای پاکستان قدم میزدی با بوی تند ادویه ها
  بلوک در زبان بلوچی به معنای پیرزن است و از قدیم تاکنون بیشتر این بازار به دست بلوک ها و زنان میچرخیده و هنوز هم هستن پیرزن هایی در گوشه گوشه بازار که بساط پهن کرده و پشت بساط مشغول قلیان کشیدن هستند.
  در این بازار زن ها و مردهای بلوچی را با لباس های محلی میبینید .
  و همچنین وسایل نخ و کاموا و ابزار و وسایل سوزن دوزی و شابلون های مخصوص این کار که به شکل مهرهای چوبی بودن.
  در این بازار قلیان های تزیین شده رو میبینید که همونجا در حال طرح زدن هستند و به گغته فروشنده قلیان مرد با زن تفاوت داشت و انواع توتون های مخصوص همانجا به فروش میرسید و انگار قلیان یک رسم دیرینه برای بلوچ ها باشد
  و نهایتا در این بازار میتوانید از ادویه های تند و تیز به عنوان سوغات تهیه کنید
  آدرس:چابهار. ضلع شمالی بلوار امام خمینی .حد فاصل خیابان بلوچستان و میدان کوزه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تالاب صورتی لیپار
  پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش

  تالاب صورتی لیپار

  توصیه شده توسط کاربر

  تالاب صورتی لیپار یکی از جاذبه های منحصر به فرد چابهار است که در حدود ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی اسکله رمین قرار دارد و تنها ۴ نمونه از آن در جهان وجود دارد. این تالاب با طول حدود ۱۴ متر بین کوه ها محصور شده است. رنگ آب این تالاب به دلیل وجود باکتری و پلانگتون های گیاهی به رنگ صورتی است و از شورترین آب های جهان به شمار می آید، این تالاب زیستگاه پرندگان و گیاهان بسیار زیادی است و از لحاظ زیست محیطی به شدت حائز اهمیت است. در کنار تالاب، بازارچه ای برای خرید و فروش صنایع دستی زنان بلوچ و محصولات دریایی مثل صدف وجود دارد، همچنین در یک اتاقک، طراحی حنا برای گردشگران انجام میشود، که با پرداخت ۱۵ هزار تومان طرحی با حنا روی دست شما میزنند. در سمت دیگر، چند شتر برای سواری و عکس گرفتن با گردشگران دیده میشود. داخل یک آلاچیق تعدادی نوازننده محلی در حال ساز زدن و خواندن آهنگهای محلی بودند که واقعا لذت بردیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: