Close
رستوران

تخت جمشید (پرسپولیس)

Takhte jamshid

6256-uCNZgcoZg96UCynTtDHs.jpeg
635383558790521468.jpg
1536889_439.jpg
Iran_Persepolis_Gate_of_All_Nations.jpg
450px-Nowruz_Zoroastrian.jpg
persepolis-pic.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تخت جمشید به وسیله"داریوش اول" سومین شاه سلسله هخامنشی ساخته شد اما تا زمان مرگ او این بنا به اتمام نرسیده بود و ساخت و سازها در دوره جانشینان او یعنی "خشایارشا" و "اردشیر اول" هم ادامه پیدا کرد. البته عملیات ساختمانی در تخت جمشید تا پایان دوره هخامنشی تمام نشد ولی اصل ساخت بنایی که در حال حاضر موجود است در زمان همین سه پادشاه انجام شده و به همین دلیل در محوطه تخت جمشید بقایای بناهای نیمه کاره به چشم می خورد. یکی از این بناها دروازه بزرگی است که در ضلع شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

نوع جاذبه:
 • جاذبه تفریحی
 • بناهای باستانی
 • بناهای تاریخی و مجسمه ها
 • مکان های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Majid.m.Lahiji ,
  نقدها:
  گزارش
  تاریخ ایران زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  بعید است ایرانی باشی و به تخت جمشید و تاریخی که در پس آن است نبالی.
  به نظر من هر ایرانی باید حداقل یک بار در میان تخته سنگهای بجا مانده از تخت جمشید قدم بزند تا هویت ایرانی خود را در پس آن پیدا کند.
  اگر به شیراز سفر میکنید، دیدن تخت جمشید را در مرودشت، جزو اولویتهایتان باشد، حتی اگر علاقه ای به تاریخ ندارید .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید (پرسپولیس)
  توصیه شده توسط کاربر

  #پارسه یا ( #تخت_جمشید ) از شهرهای باشکوه و با عظمت ایران باستان بوده که در #استان_فارس و در #شهر_مرودشت قرار دارد.
  در ابتدا به ورودی مجموعه که رسیدید در قسمت پارکینگ ، ماشینتان را پارک میکنید و به سمت ورودی محوطه راهی میشوید و پس از دریافت بلیط ورودی به مبلغ 3.000 تومان در ازای هر نفر وارد محوطه میشوید که همه روزه از ساعات 8 صبح لغایت 17.30 عصر باز میباشد . در همان ابتدا فروشگاه هایی برای خرید محصولات هنری و دستی و فروش کلاه و عینک های آفتابی و همینطور هم نوشیدنی های خنک میبینید، چون به قدری در فصول گرم سال آفتاب این منطقه سوزان است که بدون کلاه و عینک واقعا سخت و طاقت فرساست.
  دکه هایی را هم برای تور لیدرها میبینید که اگر تمایل داشته باشید میتوانید در ازای مبالغی مشخص شده که البته میشود با کمی چانه زنی قیمت را تغییر داد لیدری را در اختیار بگیرید تا این مکان منحصر به فرد را با بند بند جزئیاتش برایتان بازگو کند. که ما همین کار را انجام دادیم با پرداخت مبلغ 120.000 تومان.
  فروشگاه هایی هم صرفا جهت فروش نمادها و کتاب و cd های مربوطه به پارسه وجود دارند که میتوانید از آنها نیز خرید انجام داده البته بهتر است در زمان برگشتتان باشد.
  پارسه ( تخت جمشید ) در زمان کوروش هخامنشی شروع به ساختن و در زمان های خشایارشاه و داریوش یکم تکمیل شده است و در واقع پایتخت امپراتوری هخامنشیان بوده است. پارسه شهری بسیار با عظمت و کاخش بی نهایت با شکوه و بینظیر بوده است و در زمان خود بی همتا.
  این کاخ شامل بخش های بسیار زیادی نظیر ( پله کان یا صفه ، کاخ آپادانا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ ملکه ( موزه )، کاخ H یا ه ، کاخ سه در، کاخ صد ستون، کاخ شورا ( سه درگاهی )، ساختمان خزانه شاهنشاهی، کاخ دروازه ملل( دروازه ی خشایارشاه )، کاخ آئینه، کاخ ج ) میباشد که طی دوران مختلف تکمیل شده است، بنا به گفته ی تاریخدانان این شهر و کاخش توسط اسکندر مقدونی در زمان حمله و تصرفش به ایران به آتش کشیده شد و اکثر بنا از بین رفت و گویی کتابخانه ها و اسناد تاریخی آن را نیز از بین بردند که من این بخش را باور ندارم چون به نظر بنده این اسناد و کتاب ها نه تنها از بین برده نشد بلکه تماما از آن استفاده و بهره برداری شده است و به نام تمدن های دیگر ثبت شده است.
  از شانس خوب ما لیدرمون شخصی بود که سالیان سال زحمت مرمت بخش هایی از این سایت را به عهده داشته است و به خوبی و با جزئیات تمام توضیحات را به ما منتقل میکردند البته من چون خیلی راجع به امپراتوری هخامنشیان مطالعه و تحقیق داشتم بالغ بر 90 درصد مطالب را میدانستم خوشبختانه و باعث افتخارم بود.
  تقریبا دو ساعت و نیم در مجموعه به همراه لیدرمون مشغول به گشت و گذار بودیم و وارد تک تک بخش ها و کاخ ها شدیم که هر یک به نوبه خود عظمتی داشت که زبان از وصفش قاصر است.
  کتیبه های زیادی را هم در جای جای این کاخ باشکوه میبینید که هر یک داستان و تاریخی را در دل خود به جای گذاشته است.
  خلاصه واقعا دل کندن و رفتن از این مکان برامون سخت بود خیلی باعث افتخار و مایه مباهات و غرور بود، داشتن و وجود چنین اثر تاریخی (در کشور عزیزمون ایران) که تا به امروز 2.500 سال از عمرش میگذرد.
  هتل و مجموعه اقامتی هم به نام آپادانا در محوطه سایت قرار دارد که میتوانید در آنجا اقامت داشته باشید و روزتان را با بودن در کنار این عظمت تاریخ شروع کنید و به شب برسانید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  در مورد تخت جمشید که نماد ایران باستان است مطالب زیادی در فضای مجازی و همچنین منابع مکتوب وجود دارد و دوستان در اینجا نیز نکات مهمی را اشاره کرده اند. من فقط تجربه خودم را به اشتراک می گذارم. اولین نکته در بازدید از تخت جمشید انتخاب زمان و ساعت مناسب است. برای کسانی که علاقه مند به بازدید دقیق و یا عکاسی هستند، روزهای تعطیلی و ایام خاصی مثل نوروز به هیچ وجه مناسب نیست چرا که با ازدحام جمعیت مواجه می شوید! بازدید با دقت و دیدن جزئیات بر اساس راهنمای مکتوب یا صوتی، حداقل ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد. برنامه بازدید ما طوری بود که ابتدا پاسارگاد و نقش رستم را دیدیم و بعد به اینجا آمدیم که باید برعکس عمل می کردیم و در خنکای صبح باید تخت جمشید را می دیدیم. ما موقعی که اینجا رسیدیم آخرین روز اردیبهشت و ساعت ۱۲ ظهر بود و هوا بشدت گرم! بنابراین نتوانستم آنطور که دلم می خواست تخت جمشید را ببینم و بازدیدمان فقط به چند تا عکس و یک گردش کوتاه در محوطه محدود شد. در زمان بازدید، من امکاناتی مثل راهنمای صوتی ندیدم و الان نمی دونم که این امکان وجود دارد یا خیر. به نظرم که وجود یک راهنمای صوتی از ضروریات بازدید از چنین اثر باستانی است. دنبال راهنمای محلی و مسلط به مجموعه نیز بودیم که بتواند جزئیات ناگفته و بخش مختلف و نکات تاریخی و معماری را به ما بگوید که البته آن نیز در دسترس نبود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • armanmosavian
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی به تخت جمشید میرسیم با فضاومحیط بسیار بزرگی روبرو میشید که باید مسافتی رو پیاده طی کنید تا به گیت ورودی برسید و پس از بازرسی بدنی بهتون اجازه میدن که وارد محوطه ی اصلی بشید در بدو ورود دو طرف پله های قدیمی هستش که روشون رو باچوب پله درست کردند که از اونها میرید بالا و به سر ستون ها و ستون ها میرسید و بازدید از مجموعه رو شروع میکنید به طور کلی حس غرور عجیبی ادم روفرا میگیره و هر ایرانی حتما باید یک بار هم که شده تخت جمشید رو ببینه اونجا پر بود از توریستهایی که از کشورهای اروپایی اومده بودند و به همراهی تور لیدرشون از مجموعه بازدید میکردن من زیاد دست به قلم نیستم وعکسهایی گذاشتم که میتونید اونها رو ببینید که شاید بتونه گوشه ای از تمدن اصیل پارسی رو بهتون نشون بده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش

  تخت جمشید از جاذبه هایی است که دیدن اون برای همه ایرانی ها واجبه. انقدر رمز و راز داره که اصلا فکرشو نمی کردم. هر گوشه از تخت جمشید یه راز تو دل خودش داره و با قدم زدن محوطه تخت جمشید، احساس غرور به انسان دست می دهد. ورودیه تخت جمشید فقط ۳ هزار تومان است.
  بخش مهمی از تاریخ و تمدن کشورمان در اینجا قابل مشاهده است.
  از آثار بر جای مانده در تخت جمشید فهمیدن در آن زمان سیستم حقوق و دستمزد وجود داشته و حتی به مادران باردار مرخصی با حقوق داده می شده است. برای درک بهتر تخت جمشید، بهتر است از راهنمایان مستقر در جنب بلیت فروشی استفاده کنید. نرخ راهنما برای هر ساعت حدود ۵۰ هزار تومان است‌. به نظر من اگر تخت جمشید را بدون راهنما ببینید، انگار اصلا آنرا ندیده اید. پس توصیه میکنم حتما حتما حتما تخت جمشید را با راهنما ببینید. توضیحات در خصوص تخت جمشید انقدر زیاد است که یک ساعت زمان کمی برای آن است. بهتر است راهنما برای زمان دو ساعت ساعت رزرو شود تا کل مجموعه را بتوانید با راهنما ببینید. برای بازدید از تخت جمشید تقریبا سه ساعت زمان لازمه. اگر خسته شدید میتونید یه فالوده از فروشگاه داخل مجموعه بخرید و نوش جان کنید و کمی استراحت کنید و به بازدیدتون ادامه بدین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • RashiD
  نقدها:
  گزارش
  پرسپولیس
  توصیه شده توسط کاربر

  شیراز برید و پرسپولیس یا همون تخت جمشید و نرید یعنی اصلا شیرازو ندیدید.از بس بزرگ و دیدنی هست نمیتونم راجبش چیزی توضیح بدم که حداقل دو ساعت تایم برای دیدن همه قسمتاش میبره.
  فاصله اش تا شیراز تقریبا ۴۵ دیقه اس اگه وسیله ام ندارید میتونید با اسنپ برید و بیایید قیمتشم مناسبه
  امکانات داخل تخت جمشید میشه به: رستوران، کافه، غرفه صنایع دستی، عابر بانک و سرویس اشاره کرد.
  اگه رفتید حتما نقش رستمم برید که ۱۰ دیقه با هم فاصله دارن

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  شكوه تخت جمشيد
  توصیه شده توسط کاربر

  نام تخت جمشيد براي تك تك ماها با حسي از غرور همراه است و اين جاذبه حسي از افتخار را براي ما به همراه دارد.ساخت اين مجموعه عظيم كه پايتخت تشريفاتي هخامنشيان بوده در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.تخت جمشید در مرودشت قرار گرفته كه از نظر فاصله زماني تا شيراز حدود يك ساعت راه با ماشين است. مبلغ ورودي اين بنا بسيار كم و سه هزار تومان است. هرچند انچه كه از عظمت تخت جمشید بر جای مانده با واقعيت اين بنا فاصله بسيار دارد اما ميشود با ماكتها و نقشه هاي موجود در انجا عظمت اين بنا را تصور كرد. البته پيشنهاد ميكنم از همراهي ليدرهاي راهنما در اين منطقه بهره ببريد تا با جزييات بناها و تاريخ پشت آن بيشتر اشنا شويد. براي ورود به محوطه اصلي تخت جمشيد ميبايست صدو خورده اي پله را بالا برويد كه بدليل كوتاه بودن ارتفاع (حدود ده سانت) پله ها خسته كننده نيست. در محوطه اصلي بناهايي مثل كاخ تچر، كاخ اپادانا، كاخ ملكه، كاخ هديش، مقبره ها، موزه اشيا باستاني، انواع سنگ نوشته ها، حكاكي ها و... را خواهيد ديد كه چيزي بيش از دوساعت زمان ميبرد. توصيف اين مجموعه در زبان نميگنجد و تنها بايد ديد و لذت برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یکی از آثار ثبت جهانی ایران است که در ۶۰ کیلومتری شیراز و نزدیک شهر مرو دشت واقع شده است.پرسپولیس که در زمان حکومت هخامنشیان(۵۱۸ ق.م)توسط داریوش بنیان نهاده شد و پس از او توسط پسرش خشایار و نوه اش اردشیر با افزودن بناها این مجموعه گسترش یافت، پایتخت تشریفاتی پادشاهان ایران بود.در نخستین روزهای سال گروههای زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپها هدایائی به شاه تقدیم میکردند.ما در اولین روزهای اردیبهشت سال ۹۸ از این اثر منحصر بفرد باستانی دیدن کردیم.در ابتدا بعد از دریافت بلیط ورودی با یک راهنما از این مکان توریستی و بسیار معروف دیدن گردیم.در ابتدای ورودی مجموعه که حدود ۱۸ متر بالاتر از جلگه مرودشت هست، در دو طرف پله هائی با ارتفاع کم به تعداد ۱۱۱ پله بالا رفتیم و اولین اثری که دیدیم، دروازه ملل یا دروازه خشایارشا بود.که ده متر ارتفاع دارد.سپس از کاخهای آپادانا، تچر،هدیش،ملکه، صدستون و شورا و همچنین ساختمان خزانه شاهی دیدن کردیم.حضور در این مکان باستانی برای هر ایرانی حس غرور و عظمت ایران باستان را به خوبی تداعی میکند.بازدید ما پارسه حدود سه ساعت به طول انجامید اما هنوز هم حس میکنم با تمام وجودم نتونستم احساسش کنم و دلم میخواد بارها و بارها به این مکان با ارزش توریستی و باستانی برم و ساعتها محو تماشای آن باشم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  تخت پرشکوه جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  به جرات میگم یکی از زیباترین، باشکوه ترین، پر اصالت ترین بناها در کل تاریخ جهان از نظر من هستش و شکوه و جلال این تخت که در زمان جمشید و به دستور داریوش و بعد از آن پسر و نوه اش ساخته و تکمیل شده پر از حرفها و داستاتهای زیبا از عید نوروز ایران باستان، مادها، پارتها و ... داره، فقط آرزو میکنم یک جوری بشه کاخهای اون مجدد مرمت بشن و عظمت قبلش دوباره به صورت فیزیکی و قابل لمس برگرده تا یکی از بزرگترین قطبهای جهانگردی در کل دنیا بشه، آمین

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پری
  نقدها:
  گزارش
  جاذبه گردشگری
  توصیه شده توسط کاربر

  خب من باز اومدم 😅 با یکی از شهرهای باستانی ایران که پایتخت باشکوه امپراتوری هخامنشیان بوده.مکانی بسی دلربا است البته اگه به تاریخ علاقه دارید.برای بازدید از اینجا چند ساعت کافی نیست به علاوه اگه محل اقامتتون در شیراز باشه.اگر مرودشت اقامت داشته باشید براتون راحت تر میشه چون نزدیکِ،وسعتش باعث میشه شما چندساعتی رو پیاده روی داشته باشید تا بخش های مختلف رو ببینید و اطلاعاتش رو بخونید و حتی قسمت هایی هم کوه نوردی داره پس پیشنهاد میکنم حتما فصل مناسبی برید که گرما و آفتاب اذیتتون نکنه.برای صبحانه یا ناهار هم مجموعه رستوران‌هایی اطرافش هستند. در فاصله حدود ۷ کیلومتری تخت جمشید هم نقش رستم قرار داره.نقش رستم که آرامگاه داریوش بزرگ/خشایارشا/اردشیر یکم و داریوش دوم اونجاست که میشه با یک تیر دو نشون.اگر وقت زیاد تری داشتید و این دو بنای با عظمت تاریخی رو دیدید میتونید به پاسارگاد هم سری بزنید.پاسارگاد آرامگاه کوروش هست که حدودا فاصله اش تا تخت جمشید ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه است.و این مجموعه ‌ی سازه های به جا مانده از تاریخ حکومت هخامنشی واقعا نشانه شکوه و زیبایی هستند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید از آثار تاریخی بسیار مهم ایران و جهان است که نشانه بزرگی از تمدن قدیم ایران بوده .این بنا به دستور داریوش شاه هخامنشی ساخته شده است. تخت جمشید در نزدیکی مرودشت در استان فارس واقع شده. تخت جمشید مملو از شگفتی و فرهنگ درخشان مردمانی است که حتی مخروبه های آن هم بعد از ۲۵۰۰ سال مورد تحسین هر بیننده ایی قرار میگیرد. پیشنهادم این است که تخت جمشید رو با لیدر ببینید و اگر فرصت داشتید برنامه نور و صدا رو هم که بعد از تاریکی هوا اجرا میشود ببینید. بعد از دیدن برنامه نور و صدا به کورش کبیر عشق می ورزید و به ایرانی بودنتان افتخار میکنید. #تخت_جمشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  شهر باستاتی پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر پارسه یا همان تخت جمشید، قصر پادشاه اسطوره ای ایران، جمشید در شاهنامه است، این مجموعه ۲۵قرن پیش در دامنه کوه مقدس رحمت ساخته شده و همیشه در حال گسترش بوده و ساختش هیچوقت پایان نیافته، این شهر سالها پایتخت هخامنشیان بوده و حمله اسکندر مقدونی باعث نابودی آن شده، مجموعه شامل تعدادی کاخهای بزرگ و کوچک بوده مانند آپادانا که قدیمیترینشان است و برای برگزاری جشنها از آن استفاده میشده، کاخ تچر یا تچرا که کاخ اختصاصی داریوش کبیر بوده، کاخ هدیش که کاخ خصوصی خشایارشاه بوده، کاخ ملکه که در زمان خشایارشاه ساخته شده و درحال حاضر بعد بازسازی به عنوان موزه استفاده میشود، در ساخت تخت جمشید از تناسبات طلایی در ارتفاع و دهانه ستونها استفاده شده، و در گذشته همه نقش برجسته ها و تندیسها تزییناتی از طلا داشتند و رنگی بوده اند،این مجموعه در شهر مرودشت در فاصله یکساعتی از شیراز قرار گرفته و ورودی آن سه هزارتومان است، مجموعه شامل امکانات رفاهی میباشد، مسیر رسیدن به دروازه ملل یک مسیر درختکاری زیباست که دورنمای جذابی دارد، پله های دوطرفه ورودی ارتفاع بسیار کم دارند و اصطلاحا شاهرو هستند، با هربار بازدید از این مجموعه قسمتهای تازه ای به چشم می آید و درست مانند این است که برای باراول است که این بنارا میبینید، من هنوز بعد از پنج بار دیدن این بناها همچنان مشتاق دیدارش هستم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Haleh R
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید نماد شکوه و عظمت ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید ، پارسه، پرسپولیس، پرسه پلیس، هزار ستون و یا چهل منار، پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده و حدود ۵۰ سال، مرکزی برای برگزاری مراسم آئینی و جشن‌ها به ویژه نوروز بود.
  مجوعه تخت جمشید شامل هفت تالار ( کاخ )، نقوش برجسته، پلکان ها، ستون ها و دو آرامگاه سنگی است و جمعا بیش از سه هزار نقش برجسته در ساختمان‌ها و مقبره‌های آن وجود دارد که به طرز خارق العاده‌ای با یکدیگر هماهنگ هستند.
  در تصاویر حکاکی شده بر سنگ های تخت جمشید،
  هیچکس عصبانی نیست! 
  هیچکس سوار اسب نیست!
  هیچکس را در حال تعظیم نمیبینید!
  در بین این صدها پیکر تراشیده حتی یک تصویر برهنه وجود ندارد!
  اینها اصالت ما هستند: مهربانی، خوشرویی، قدرت، احترام، ادب، نجابت

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • علی عباسی
  نقدها:
  گزارش

  در روز اول اردیبهشت سال 98 فرصتی دست داد تا بتوانیم از تخت جمشید دیدن کنیم. بلیط ورودی این بنای تاریخی برای گردشگران داخلی 3 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 20 هزار تومان می باشد.
  اما تخت جمشید جایی است که می توان شکوه عظمت ایران زمین را در آن درک کرد. به جرات می توان این بنا را یکی از پربازدید ترین جاذبه های تاریخی ایران قلمداد کرد که سالانه بیش از 2 میلیون نفر گردشگر از آن دیدن می کنند. هنگام بازدید از این بنای تاریخی، پیشنهاد میکنم حتما از عینک های VR که هزینه کرایه آن ها برای یک ساعت 30 هزار تومان است، استفاده نمایید. توسط این عینک ها می توانید فیلم بازسازی شده تخت جمشید را در مکان هایی مخصوص مشاهده کنید و به شکوه تاریخ سرزمین پارس بیشتر پی ببرید.

  تخت جمشید که در شهر مرودشت واقع شده است، فاصله ایی تقریبا یک ساعته با شهر شیراز دارد. این بنای تاریخی که توسط داریوش بزرگ ساخت آن شروع شد ، در طول سالیان متمادی و توسط خشایارشاه و اردشیر اول تکمیل شد و چندین سال به عنوان پایتخت هخامنشیان شناخته می شد تا اینکه در حمله اسکندر مقدونی به ایران، این بنا نیز تخریب و به آتش کشیده شد.

  برای ورود به این کاخ تاریخی باید از 111 پله که ارتفاع آنها نیز کم است عبور کنید. دلیل ارتفاع کم این پله این است که در قدیم، جهت احترام به افراد کهن سال، و با توجه به اینکه بزرگان سرزمین های دیگر در ابتدای ورود با کمترین خستگی وارد مجموعه شوند، به این شکل طراحی شده است. بعد از دروازه ملل، کاخ های این مجموعه از جمله کاخ آپادانا، تچر، شورا، صدستون، خزانه شاهنشاهی داستان ها برای گفتن دارند و شاید بتوان ساعت ها در این مکان ها قدم زد، به بقایای تاریخی این کاخ ها خیره شد و یاد ایامی رو کرد که یک ایران بود و یک دنیا!

  در نهایت پیشنهاد میکنم که در فصول گرم سال حتما کلاه و یا یک چتر به همراه داشته باشید. همچنین، دقت کنید که استفاده از راهنما در این مکان واقعا به هزینه اش می ارزد و سعی کنید از یک راهنمای مجرب بهره بگیرید تا بیشترین آشنایی را با تاریخ این بنا داشته باشید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  یادگار شکوه سرزمین پارسه
  توصیه شده توسط کاربر

  پیش از بازدید از تخت جمشید، کلی در مورد این جاذبه تاریخی ایران مقاله خوندم و فیلم دیدم. چون دلم می خواست وقتی برای بازدید می رم، اطلاعات کاملی داشته باشم.
  تخت جمشید در واقع ارگ شهر پارسه است که یکی از پایتخت های هخامنشیان بوده است. در اطراف این ارگ، خانه های مردم سرزمین پارسه وجود داشته که به علت اینکه از خشت و گل ساخته شده بود، به مرور زمان از بین رفته و یا در زیر زمین دفن شده است و اینطور که راهنمای ما می گفت، این اواخر آثاری از شهر پارسه در اطراف محوطه پیدا شده که باستان شناسان فعلا در حال بررسی این موضوع هستند.
  بلیط ورودی مجموعه، 3000 تومان است و چنانچه بخواهید یک راهنما شما را همراهی نماید و هر بخش را برایتان توضیح دهد، باید هزینه ای معادل 50.000 تومان بابت راهنما بپردازید که این هزینه برای هفتاد دقیقه است ولی اگر بخواهید مجموعه را کامل تر بگردید، باید دو تا هزینه یعنی صد هزار تومن پرداخت نمایید که ما همین کار را کردیم و کاملا راضی بودیم.
  راهنمای ما سرکار خانم اله یاری بودند که اطلاعات بسیار خوبی داشتند و با حوصله به سوالات ما پاسخ می دادند.
  واقعا دیدن شکوه و عظمت این تمدن عجیب، آدم رو حیرت زده می کرد. کاخ تچر، کاخ آپادانا، کاخ هدیش و خزانه شهر و بخش های دیگر، معماری باشکوه و زیبایی داشتند که حتی ویرانه های آن هم حیرت آور بود. در بخش ورودی دروازه ملل، راهنما به ما عینک های شبیه ساز سه بعدی داد تا واقعیت این دروازه را ببینیم که واقعا جالب بود. بر روی کوه مهر یا کوه رحمت که در قسمت شمالی این مجموعه قرار گرفته، دو مقبره وجود دارد که مقبره سمت راست، متعلق به اردشیر سوم و مقبره سمت چپ، متعلق به اردشیر دوم است. اگر امکان پیاده روی و بالا رفتن از کوه را دارید، دیدن این بخش هم خالی از لطف نیست. در بخشی از مجموعه نیز موزه ای برای نگهداری اشیا باستانی وجود دارد.
  در جاده ورودی به مسیر تخت جمشید، 2500 درخت یکسان و زیبا وجود دارد که برای جشن 2500 ساله کاشته شده بود و صندلی هایی به صورت سینمایی در بخش ابتدایی مجموعه وجود داشت که آنهم برای همان جشن ساخته شده بود.
  پیشنهاد می کنم برای بازدید از این مجموعه، صبح زود حرکت کنید و حتما از راهنما برای بازدید از تخت جمشید استفاده کنید. این از اون هزینه هایی هست که ارزش داره. همچنین توصیه می کنم از کلاه یا چتر برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و گرما استفاده بشه و یک بطری آب هم در ورودی مجموعه بخرید که دیگه در داخل پیدا نمیشه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یکی از شهرهای باستانی ایران است. که پایتخت باشکوه پادشاهان ایران در زمان هخامنشیان بوده است. که درحدود2500سال پیش وازسنگ ساخته شد. که نشانه ی تمدن چندین ساله ایران است. درآن جشن‌های بزرگی مانند نوروز یا تاجگذاری... برگذار می شد، که از ملل مختلف مثل یونان ومصر غیره جمع می‌شدند وبرای پادشاه آن دوران هدایایی می آوردند که متاسفانه این سازه با شکوه توسط اسکندری مقدونی تخریب وبه آتش کشیده شد. البته اکنون هم ویرانه هایی از آن پابرجاست که عظمت وزیبایی وشکوه خاص خود را دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید یا پارسه(پرسپولیس ،چهل منار)نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که سالعای زیادی پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان هخامنشیان بوده‌است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است و به مدت حدود ۲۰۰ سال آباد بوده‌است.بنیانگذار تخت جمشید داریوش بزرگ بود.بعد از او پسرش خشایارشاه و نوه‌اش اردشیر یکم قسمتهایی به مجموعه اضافه کردند.در مجموعه کاخ آپادانا، کاخ تچر ، کاخ هدیش ،کاخ ملکه، کاخ ه ، کاخ سه در،کاخ صد ستون و کاخ شورا و ساختمان خزانه داری قرار دارند. در ۳۳۰ قبل از میلاد اسکندر مقدونی به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشی‌ستونهای باقیمانده از تالارهای تخت جمشید در نگاه اول یکپارچه به نظر میرسند اما در واقع از چند قطعه سنگ بزرگ روی هم تشکیل شده اند که با سرب به هم متصل شده اند.انواع کتیبه ها، سر ستون ها و تن یس های زیبا و با شکوه در مجموعه ی تخت جمشید نشان از هویت و تاریخ و معماری برجسته آن دوران دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  شکوه و عظمت تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید ، پارسه، پرسپولیس ، پرسه پلیس ، هزار ستون و یا چهل منار ، پایتخت با شکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده و حدود 50 سال ، مرکزی برای برگزاری مراسم آیینی و جشن ها به ویژه نوروز بود. ساخت تخت جمشید در دوران حکومت داریوش، پسرش خشایارشا و پسر زاده اش اردشیر یکم ادامه داشته و هر یک از آنان بخش هایی را به مجموعه افزودند. مجوعه تخت جمشید شامل هفت تالار ( کاخ )، نقوش برجسته، پلکان ها، ستون ها و دو آرامگاه سنگی است و جمعا بیش از سه هزار نقش برجسته در ساختمان‌ها و مقبره‌های آن وجود دارد که به طرز خارق العاده‌ای با یکدیگر هماهنگ هستند.کاخهایی که در این مجموعه قرار دارند : کاخ آپادانا(قدیمی ترین و باشکوه ترین کاخ)، کاخ هدیش به معنای جای بلند و نام همسر خشایارشا، کاخ ملکه، کاخ ه(کاخ H)، کاخ تچر، کاخ سه در، کاخ صد ستون  و کاخ شورا. در بالای پلکان اصلی که جمعا 111 پلکان دارد دروازه ملل قرار دارد که کتیبه ای به سه زبان در آن نگاشته شده. به روایتی اسکندر مقدونی در 330 سال پیش از میلاد به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالا بخش عظیمی از کتاب ها، فرهنگ و هنر هخامنشی با این کار نابود شد. موزه تخت جمشید که در سال 81 افتتاح شده در قدیمی ترین بنا که مرمت شده وجود دارد. تخت جمشید در 10 کیلومتری شمال مرودشت و در 57 کیلومتری شیراز در منطقه ای کوهستانی و پر آب قرار دارد. ما از سمت اصفهان به شیراز حرکت کردیم و نرسیده به شیراز از این مکان زیبا و با شکوه در اردیبهشت دیدن کردیم . برای دیدن این مکان به دلیل گستردگی آن حتما زمان کافی و مناسبی را اختصاص دهید. بازدید ما وقتی انجام شد که در آن منطقه باران باریده بود و هوا ابری بود اما در تابستان به دلیل تابش شدید آفتاب حتما مراقبتهای لازم را انجام دهید کلاه آفتاب گیر، کرم ضد آفتاب و آب همراه داشته باشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  تخت جمشید پایتخت پادشاهی در زمان هخامنشیان بوده است‌ و دارای چندین کاخ از جمله کاخ هدیش،کاخ تچر،کاخ صد ستون،کاخ دروازه کشورها و سنگ نگاره های زیباست.تخت جمشید عظمت عجیبی دارد وارزش چندین بار دیدن را دارد و در استان فارس با فاصله۶۰ کیلومتری از شیراز ونزدیک مرودشت قرار دارد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر
  نقدها:
  گزارش
  تخت جمشید
  توصیه شده توسط کاربر

  برای رفتن به این محل از شیراز باید یک ساعت زمان صرف کنید. مسیر تقریبا سرراست و مشخص است. حتی در اوقات شلوغ بازدید هم فضای پارک خودرو به اندازه کافی وجود دارد. ما از این مکان هم در روز بازدید کردیم و هم یکبار هم در برنامه نور و صدا که در شب اجرا می‌شد شرکت کردیم. اینجا شکوه بازمانده از یک تمدن است. اگر از این بنا در روز بازدید کرده اید برنامه نور و صدا بیسار جذاب تر خواهد شد. در روز بابد برای فرار از نور تند آفتاب و در شب برای در امان ماندن از خنکی و سردی هوا در فروردین ماه و اوایل اردیبهشت چاره ای بیاندیشید.
  ما برای برنامه نور و صدا در فروردین و تعطیلات نوروز رفته بویدم که صف بسیار طولانی برای تهیه بلیت بود و حتما قبل از رفتن از زمان برنامه مطلع باشید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: