Close
رستوران

کاخ چهلستون

Chehel Sotoun Palace

Chehel Sotoun Palace (1).jpg
Chehel Sotoun Palace (2).jpg
Chehel Sotoun Palace (4).jpg
Chehel Sotoun Palace (5).jpg
Chehel Sotoun Palace (6).jpg
Chehel Sotoun Palace (7).jpg
Chehel Sotoun Palace (9).jpg
Chehel Sotoun Palace (8).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

فرصت بازدید از کاخ چهلستون اصفهان که روزگاری شاهان مختلف در آن قدم می گذاشتند و به امور مملکتی رسیدگی می کردند چیزی است که بسیار کم اتفاق می افتد. کاخ چهلستون نمونه ای ناب و بی نظیر از هنر والای ایرانی را در حد اعلای خود به نمایش می گذارد. باغ چهلستون، نمونه ای عالی از باغ های معروف ایرانی است و در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. تماشای انعکاس ستون های ایوان کاخ چهلستون در حوض زیبای باغ و فضای سرسبز و باطراوت آن پیشنهادی نیست که بخواهید آن را در سفر به اصفهان از دست بدهید. اگر به نقاشی، نگارگری و آینه کاری علاقه مند هستید، کاخ چهلستون مکانی فوق العاده برای شماست. 

نوع جاذبه:
 • بناها و مجسمه های تاریخی
 • موزه های تخصصی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند پروانه کشاورز
  نقدها:
  گزارش
  کاخ چهلستون
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهلستون از بناهای تاریخی اصفهان هست. مساحت این مجموعه حدود ۶۰-۷۰هزار مترمربع بوده و بسیار بزرگ و دیدنی هست. این کاخ شامل تالار ۲۰ ستون، تالار آینه و اتاق های شمالی و جنوبی هست، گنبد و سقف کاخ نقشها و طرحهای رنگی و زیبایی دارد. روی دیوار های تالار کاخ، ۶ نقاشی زیبای رنگ روغن دیده میشود که گویا یادآور جنگ ها و ضیافتهای دوران صفویه هست و در کنار نقاشی ها توصیحاتی درمورد آن نوشته شده است. حوض بزرگی در جلوی ایوان کاخ داخل حیاط مجموعه قرار دارد، ایوان کاخ شامل ۱۸ ستون چوبی محکم و زیبا از چوب چنار و کاج و به ارتفاع ۱۴ متر هست که ۴ ستون آن بر روی ۴ شیر سنگی قرار دارد که از دهان شیرها آب به داخل حوض مرمری وسط ایوان فواره میکند، و در انتهای ایوان نزدیک در ورودی تالار ۲ ستون با ارتفاع ۱۲ متر قرار دارد، طول ایوان ۳۸ و عرض آن ۲۷ متر میباشد سقف ایوان از قابهای چوبی زیباو آینه کاری های حرفه ای تشکیل شده . ورودی تالار اصلی کاخ، آینه کاری زیبایی دارد که به اتاق آینه معروف هست. سایه این چهل ستون داخل حوض افتاده و به همین دلیل این کاج چهل ستون نامیده شده. حوض بزرگ‌داخل حیاط نمای خیلی زیبایی به مجموعه داده و در واقع باعث طراوت حیاط شده است. دور حوض گلدونهای بزرگ و زیبایی چیده شده است که نمای قشنگی ایجاد کرده است، اطراف حوض نیمکتهایی برای نشستن و لذت بردن از فضای حیاط تعبیه شده و عکاسی داخل مجموعه هم مجاز هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  باغ و کاخ
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهل ستون در خیابان سپه اصفهان یکی از زیباترین کاخهایی است که در زمان صفویه ساخته شده. این کاخ در باغی پر از درخت قرار دارد که دو حوض آب در جلو و پشت  آن جلوه زیبایی به کاخ داده. در ورودی کاخ تالاری با 18 ستون در جلو قرار دارد که چهار ستون آن بر پایه های سنگی قرار دارند و پشت آنها دو ستون در تالاری که آیینه کاریهای زیبایی در سقف دارند وجود دارد. متاسفانه  به نظر می رسد سقف تالار جلویی بر اثر بارش باران لکه دار شده. با ورود به تالار اصلی کاخ با دیوارها و سقفی پر از نقاشیهای زیبا و چشم نواز مواجه می شوید که مجذوب آن خواهید شد این نقاشیها که هر کدام بیانگر رویدادی بوده مانند جنگ شاه اسماعیل ، مجلس پذیرایی شاه عباس و...به  خوبی مرمت شده اند و رنگها و نقشهای زیبایی دارند. هنرمندان مختلفی با سبکهای خاص  خودشان در دوره های مختلف نقشهایی را به این عمارت اضافه کرده اند و شما طرحهایی از مکتب اصفهان تا نقاشی قهوه خانه ای و شیوه های اروپایی خواهید دید. این نقاشیها در دیواره های خارجی کاخ هم دیده می شود. مجسمه هایی سنگی در چهار طرف حوض قرار دارند که به نظر می رسد در گذشته از دهان آنها آب بیرون می آمده. ورودی کاخ برای ایرانیها 5 هزار تومان است و شما می توانید راهنماهای الکترونیکی به مبلغ 7 هزار تومن بگیرید و جزییات طرحها و نقشها را هنگام دیدن گوش بدهید.  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Alireza
  نقدها:
  گزارش
  چهلستون با نقاشی های زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهل ستون مربوط به دوره شاه عباس اول صفوی است و بدون شک یکی از زیباترین آثار تاریخی اصفهان است. متاسفانه بخش هایی از کاخ از جمله آیینه کاری ها و سقف چوبی ایوان ورودی آسیب دیده ولی هنوز هم این مجموعه بسیار زیباست. در زمان بازدید ما داربست هایی برای ترمیم بخش های داخلی و بیرونی نصب کرده بودن که جلوه بدی به این مجموعه داده بود و ضمنا استخر یا همون حوض بزرگ جلوی عمارت هم آب نداشت و ما تصویر چهل ستون در آب رو ندیدیم. نقاشی های داخل تالار بسیار زیبا و هنرمندانه است و توصیه میکنم حتما توضیحات مربوط به هر تصویر را بخوانید. ضمنا بلیط ورودی مجموعه پنج هزار تومن بود. دسترسی هم از طریق میدان امام به سادگی انجام میشه و نزدیک به کاخ هشت بهشت هم هست #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  نقاشی های بسیار بزرگ در تالار اصلی عمارت چهل ستون هنوز سالم و پر ابهت از دوران صفوی باقی مانده اند . این نقاشی ها از جمله آثار تاریخی هستند که از گزند حوادث دوران در دوره قاجاریه و حکومت سی ساله ظل السلطان بر اصفهان جان سالم بدر برده اند .
  ظل السلطان علاقه ای به آثار تاریخی صفوی در اصفهان نداشت و در دوره حکومت او عمارت های تاریخی متعددی در اصفهان بطور کامل تخریب شدند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند تینا گوهری
  نقدها:
  گزارش
  مبارک ترین بنای دنیا
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ باغ چهل ستون یکی از بناهای دوره ی صفوی است که بر اساس کتیبه ی آن مبارک ترین بنای دنیا نامیده شده. این کاخ بر ۱۸ ستون چوبی و استوار و همچنین چهار ستون وسط که بر روی چهار شیر سنگی قرار داره بنا شده ،در گذشته از دهان این شیرهای سنگی ، آب فوران میکرده و به داخل حوض تالار آینه میریخته. قسمتهای دیدنی و مهم عبارتند از کاخ تالار 18 ستون،تالار آئينه ،شيرهاي سنگي چهار گوشه حوض مركزي، تزئينات عالي طلاكاري و نقاشي هاي سالن پادشاهی و تصويري از شاه عباس اول با تاج مخصوص . اینطور که گفته شده در اواخر دوره ی صفویه این کاخ دچار آتش سوزی میشه و قسمتهایی از آن به طور کامل میسوزه. وجود درختان کاج ایرانی، نارون، افرای سیاه، چنار ،کاخ باشکوه و استخر بزرگ و‌ وسیع جلوی کاخ سبب ایجاد تصاویر رویایی و چشم نوازی شده که ویژگی اصلی باغ های ایرانیست قیمت بلیط بازدید کاخ چهل ستون برای ایرانیان پنج هزار تومن و برای گردشگران خارجی پنجاه هزار تومن ساعت بازدید هم از ۹ صبح تا ۸ شب میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  چهل ستون یا بیست ستون؟
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهل ستون، قطعا یکی از باارزش ترین آثار تاریخی شهر اصفهان است. کاخی که به دلیل انعکاس تصویر بیست ستون ایوان آن، در استخر روبه رویش، به چهل ستون معروف شده است. البته در زمان بازدید من، استخر خالی از آب بود و اعلام کردند برای لایروبی و تمیز کردن استخر، اینکار را انجام داده اند. بنابراین ما بیست ستون دیدیم، نه چهل ستون !!
  ورودی بخش داخلی، آیینه کاری زیبایی دارد و بالاخره مهم ترین بخش این عمارت که ساعتی محو دیدنش شدم، نقاشی های دیواری داخل کاخ بود. بسیار زیبا و هنرمندانه... تصاویری از جنگ ها و بزم های پادشاهان صفوی که با ظرافت و ریزبینی خاصی طراحی شده بودند.
  خوشبختانه توضیحات مربوط به هر نقاشی در زیر آن به دو زبان فارسی و انگلیسی وجود داشت و توریست هایی که بدون راهنما بازدید می کردند هم، به خوبی می توانستند اطلاعات مربوط به هر تصویر را داشته باشند.
  در ورودی مجموعه، راهنمای صوتی هم ارائه می شد که در زمان حضور من، به علت ازدیاد بازدید کنندگان، فقط به توریست های خارجی می دادند. بلیط ورودی هم 5 هزار تومان بود. دسترسی به این کاخ بسیار راحت است و به میدان نقش جهان هم نزدیک است. من بعد از دیدن کاخ هشت بهشت، پیاده تا چهل ستون رفتم که مسیر خیلی زیادی نبود.
  داخل حیاط مجموعه هم غرفه هایی برای فروش صنایع دستی و سوغات اصفهان وجود داره که قیمت هاشون هم نسبتا مناسب بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  موزه نقاشی های عهد صفوی
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهلستون در زمان شاه عباس اول بنا نهاده شد اما در دوره شاه عباس دوم و در سال ۱۰۲۶ شمسی تکمیل شد. قسمت جلویی بنا بر ۱۸ ستون در سه ردیف ۶ تایی استوار است دقیقا مثل ایوان عمارت عالی قاپو، سقف زیبایی از تزئینات گره چینی دارد. دو ستون دیگر در پشت این ردیف ها و در سردرِ کاخ قرار دارند. قسمت دوم نیز که اندرونی کاخ را شامل می شود به خاطر نقاشی هایش شهرت دارد که ۵ نقاشی مربوط به دوره صفوی و یکی هم مربوط به نادرشاه افشار است.
  کاخ در زمان فرمانروایی ظل السلطان قاجار در اصفهان دچار آسیبهای زیادی شد بخصوص آئینه کاری های روی ستون ها که از بین رفته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند پرستو عطرسایی
  نقدها:
  گزارش
  کاخ چهلستون اصفهان
  توصیه شده توسط کاربر

  اين کاخ و باغ بي نظير اطرافش متاسفانه حال و روز خوشي ندارد. در ارديبهشت 98 که ما از اين کاخ بازديد کرديم، سقف چوبي پر نقش و نگار ايوان، وضعيت بسيار بسيار بدي داشت و بر اثر بارندگي هاي فراوان در چند نقطه نم داده بود و خيس بود. داربست ها هم در بخش ديگري از ايوان جلوه اين کاخ رو از بين برده بودند. تنها نقطه قوت اين مجموعه تالار نقاشي شده زيبايي بود که فکر مي کنم هميشه بازديد عمومي نداشته چون در سفرهاي پيشين، من اين تالار رو نديده بودم. داستان جنگهاي مختلف با نقاشي هاي زيبا و سقف هايي که آدم رو خيره ميکنه از زيبايي هاي اين بنا است. اميدوارم توجه به موقع ميراث فرهنگي و بازسازي اصولي بنا، از تخريب سقف ايوان جلوگيري کنه. هزينه ورودي اين کاخ موزه، براي بازديد کنندگان ايراني نفري سه هزارتومان است که حتما بايد با کارت شتاب پرداخت و از دستگاه صدور بليط خريداري بشه، پس حتما يادتون نره کارت بانکي با خودتون داشته باشيد.
  #ایران #ایرانگردی #چهل_ستون #اصفهان #چهلستون

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  کاخ چهل ستون اصفهان
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهل ستون اصفهان نمونه ایی از باغ های سلطنتی دوران صفوی است. این باغ بخش کوچکی از باغ وسیع جهان نما است که شاه عباس اول با احداث کوشکی در میان آن بنای کاخ چهل ستون را گذاشت. کاخ چهل ستون از محبوب ترین بناهای تاریخی اصفهان است که با وجود آسیب های که دیده باز هم از جذابیت خاصی برخوردار است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  کاخ چهلستون
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهلستون در اصفهان و نزدیک میدان امام یا نقش جهان واقع شده است.استخر بزرگ و زیبای این کاخ بازتاب بیست ستون چوبی کاخ در آن است که به این علن و بازتاب تصویر بیست ستون و با خود ستونها ، تعداد چهل ستون را تداعی می کند و به همین دلیل نام چهل ستون به این مکان داده شده است.داخل کاخ نقاشیهای زیبائی از جنگ شاه اسماعیل صفوی با سلطان سلیم عثمانی به زیبائی به تصویر کشیده شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند RashiD
  نقدها:
  گزارش
  کاخ چهلستون
  توصیه شده توسط کاربر

  چهل ستون یکی از بناهای تاریخی اصفهان هستش که در دوره شاه عباس یکم ساخته شده
  چهل ستون دارای بخش هایی از جمله تالار اینه، تالار ۲۰ ستون، ایوان ها، تالار مرکزی و حوض بزرگ با شیرهای سنگی چهار گوشه حوض مقابل تالار و فقط از تالار مرکزی میشه بازدید کرد
  تالار مرکزی کاخ مخصوص مهمانان خارجی بود که دیوارهای تالار از نقاشی های تاریخی می باشد که جنگ ها و مهمانی ها به تصویر کشیده شده.
  کاخ چهلستون که به ثبت یونسکو هم رسیده توصیه میکنم که برای یک بار هم که شده از این بنای فوق العاده دیدن کنید.
  هزینه ورودی ۳ هزار تومن می باشد و میتونید راهنمای صوتی کاخ هم با هزینه جداگانه تهیه کنید
  آدرس کاخ: میدان امام حسین خیابان استانداری

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند بهار قادری
  نقدها:
  گزارش
  كاخ چهلستون اصفهان
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهلستون، میراث جهانی یونسکو، یکی دیگه از اثار زیبا و دیدنی شهر اصفهانه که در غرب میدان نقش‌جهان قرارداره. باغ چهلستون، نمونه ای عالی از باغ های معروف ایرانیه. تماشای انعکاس ستون های ایوان کاخ چهلستون در حوض زیبای باغ و فضای سرسبز و و زیبای اطراف اون چیزی نیست که براحتی بتونید ازش دست بکشید.
  این کاخ در زمان شاه عباس اول ساختش آغاز شده اما در زمان شاه عباس دوم؛ تغییراتی مثل ساخت تالار آئینه و ایوانهای طرفین و تزئینات و نقاشی ها انجام شد. از بین نقاشی‌ها میشه به نقاشی های کشیده شده توسط دو نقاش هلندی آنزل و لوگار نام برد. در زمان قاجار توسط آقاصادق نقاش ، تصاویری از جنگ چالدران و جنگ کرنال نادرشاه در تالار آئینه کشیده شده که جذابیت به خصوصی به کاخ داده

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Tina Azimi
  نقدها:
  گزارش
  کاخ ستون های چوبی
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ چهلستون در نزدیکی میدان نقش جهان قرار گرفته البته ما بعد از دیدن کاخ هشت بهشت، تا چهلستون پیاده روی کردیم. این کاخ به جا مانده از دوران صفوی است و تصویر بیست ستون در حوض مقابل، صحنه زیبایی را به وجود آورده.
  داخل کاخ نقاشی های زیبایی از جنگ های شاه عباس و پادشاهان صفویه و مهمانی ها و پذیرایی هایشان قرار دارد.
  بلیط ورودی 3 هزار تومان بود و البته مثل بقیه مکان های دیدنی اصفهان، از راهنماهای صوتی هم می شد استفاده کرد که اتفاق بسیار خوبی بود. فقط ای کاش کارمندان بخش فروش بلیط و راهنمای صوتی، کمی در مورد رفتار با مردم توجیه می شدند چون وقتی کسی نمیخواست از این راهنماها بخرد ناگهان برخورد بدی می کردند و جوری با تعجب سوال پیچ می کردند که انگار هرکس به دیدن جایی برود و از راهنمای صوتی استفاده نکند، احمقی بیش نیست!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش
  چهلستون
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از مشهورترین باغ ها و کاخ های ایران در قلب شهر زیبای اصفهان.
  در ابتدا اگر قبلن باغ های ایرانی را دیده باشید با فضایی تکراری روبرو خواهید شد. کاخ و عمارتی در انتهای حوض و فواره های پر تعداد.
  اما هرچه به عمارت نزدیک می شوید داستان جالب تر و زیباتر می شود.
  و وقتی به داخل عمارت پا می گذارید, چشمانتان از دیدن یکی از زیباترین نقاشی های دیواری جهان از پلک زدن می ایستد.
  براستی نمای داخلی عمارت و نقاشی های بسیار و با جزئیات و زیبای آن دیدنی است.
  عموم نقاشی ها مربوط به تاریخ نگاری از وقایع اتفاق افتاده پیشین است, از جنگ شاه اسماعیل در چالدران با دولت عثمانی تا نادرشاه در جنگ کرنال.
  متاسفانه ستون ها خیلی پوسیده شده اند و البته خوشبختانه در حال مرمت.
  دیدن اصفهان بدون چهلستون کامل نمی شود.
  #ایران #اصفهان #چهلستون

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  یادگار شاه عباس
  توصیه شده توسط کاربر

  از میدان امام و از سمت عالی قاپو که خارج شوید، در آنسوی خیابان، کاخ چهل ستون قرار دارد. این بنا از دوران صفوی به یادگار مانده است. این باغ که حوض یا استخری مستطیل شکل در مقابل دارد، بیشتر به نام تعداد ستون‌هایش شناخته شده است. در اطراف این بنا، باغی بزرگ بادرختانی که قدمت زیادی دارند، قرار دارد و در قسمت شمالی آن سفرخانه مانندی هم برای استراحت و خوردن چایی برای مهمانان در نظر گرفته شده است.
  بنای اصلی هم موزه ای است که آثاری را به نمایش گداشته است. تزیینات بنا و نقاشی های آن که هر کدام روایتگر داستانی یا سبک زندگی پادشاهی ان دوران است نیز بسیار زیباست. در این نقاشی ها می توان به نوع زندگی شاهان صفوی در داخل کاخ ها و حرمسراهاشان پی برد. باغ هشت بهشت هم در نزدیکی یا در حقیقت همسایگی همین جاذبه در سمت جنوبی قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند م حبیبی
  نقدها:
  گزارش
  كاخ چهلستون
  توصیه شده توسط کاربر

  اين كاخ در نزديكي ميدون نقش جهان واقع شده و زيبايي بينظيري داره داخل كاخ نقاشي هايي از وقايع تاريخي هست و البته اونجا ميتونيد راهنماي صوتي هم كرايه كنيد
  #كاخ چهلستون #تايسيز #اصفهان

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  کاخی زیبا در اصفهان
  توصیه شده توسط کاربر

  اصفهان شهر هنر و فرهنگ هست، یکی از جاذبه های تاریخی این شهر کاخ چهلستون هست که با بازدید از آن با یک تیر سه نشان میزنید، بازدید از کاخی با معماری بسیار زیبا، باغی زیبا در اطراف کاخ و همچنین موزه ای که در آن قرار دارد. یادتون باشه در هنگام عکاسی از داخل کاخ اجازه عکاسی با فلش ندارید چون ممکن هست به آثار قدیمی و نقاشی های اون آسیب بزنه.
  حتماً هم میدونید که یکی از دلایلی که اسم اینجارو چهلستون گذاشتند بازتاب عکس بیست ستون کاخ در حوض روبروی اون هست.


  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند fatemeh
  نقدها:
  گزارش
  چل ستون
  توصیه شده توسط کاربر

  اینجا چهل ستون اصفهانه جایی برای تفکر در عظمت این بنای تاریخی ورق بزنید از کار روی سطوح دیوارها لذت ببرید #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سمیرا
  نقدها:
  گزارش
  کاخ دیدنی چهلستون
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ باغ چهلستون اصفهان با باغی وسیع ودرختانی بر افراشته و حوضی بزرگ که در میانه آن کاخی زیبا با ۲۰ ستون واقع شده است که به همراه تصویر شان در آب حوض ۴۰ عدد میشوند .نقاشی ها و آینه کاری های ان چشم و دل هر بیننده ای را میرباید اما افسوس و هزاران افسوس که بخش بیشتر ان ها از بین رفته است.
  نشستن در این حیاط زیبا و دمی به تماشای بازی کودکان که به هرسوی میدوند در کنار شکوه کاخی بدان شکوه و عظمت بسیار دلپذیر است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ماه نو
  نقدها:
  گزارش
  چهل ستون
  توصیه شده توسط کاربر

  این کاخ زیبا با بیست ستون در آب، یک مکان زیبا برای نمایش گذاشتن هنر معماری ایرانی، کاشی کاری و نقاشی و آینه کاری...
  هر نقش و نگاری کلی حرف داشت برای خودش...

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: