در استانبول چطور از حمل و نقل عمومی استفاده کنیم؟

4.8
از 5 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
چطور مثل شهروندان استانبول از وسایل نقلیه استفاده کنیم؟
28 آبان 1401 08:00
1

استانبول برای اکثر گردشگران فارسی زبان همواره به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری خارجی شناخته می‌شود که دلایل متعددی هم برای آن وجود دارد؛ عدم نیاز به ویزا، غنی بودن از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، مسافت کم و قابل قبول، فرهنگ نزدیک و... برخی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت استانبول هستند. بنابراین جای تعجب ندارد که تنها در ماه سپتامبر سال‌های کرونایی با وجود این بیماری همه‌گیر، بیش از 100 هزار گردشگر ایرانی به استانبول سفر کردند و به محض رفع محدودیت‌های کرونایی، بازار تور استانبول به هیاهوی سابقش بازگشت.

در این میان یکی از مهم‌ترین مسائلی که پیش‌روی هر گردشگری خواهد بود، بحث حمل و نقل استانبول است. سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول وسیع است؛ برای مثال؛ مسیر اتوبوس های استانبول، بیشتر جاهای دیدنی این شهر را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ بنابراین با یادگرفتن آنها می‌توانید مثل شهروندان استانبول در شهر جابه‌جا شوید.

اما نکاتی درباره انواع حمل و نقل استانبول وجود دارد که دانستن آن‌ها پیش از ورود به این کلان شهر خالی از لطف نیست. پس در این مطلب همراه لست سکند باشید تا از جزئی‌ترین اطلاعات حمل و نقل عمومی در استانبول آگاه شوید. این اطلاعات شامل: ساعت کاری اتوبوس های استانبول، قیمت بلیط تراموا استانبول و نقشه حمل و نقل عمومی استانبول می‌شود.

07.jpg

انواع حمل و نقل در استانبول

گرچه درصد مهمی از گردشگران زیبایی شهر استانبول را بهانه‌ای برای پیاده‌روی و کم کردن هزینه حمل و نقل استانبول می‌دانند، اما فراموش نکنید که هوای استانبول همیشه برای پیاده‌روی مناسب نیست و بهترین زمان برای این کار شهریور ماه است. بنابراین در بیشتر ایام سال وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول چاره کار شما خواهد بود. حتی اگر قرار است در فصل‌های سرد با تور استانبول سفر کنید، استفاده از حمل و نقل عمومی شما را زودتر به مقاصد می‌رساند.

قیمت تورهای استانبول آذر

حمل و نقل خصوصی در استانبول

کرایه خودرو شخصی یا جهانگردی با ماشین شخصی روش متداولی برای اکثریت گردشگران محسوب نمی‌شود و معمولا انتخاب اول هر فرد استفاده از حمل و نقل عمومی استانبول است. با این‌ حال اگر با ماشین خودتان به استانبول آمدید که رفت و آمدتان رایگان می‌شود، اگر هم بخواهید ماشین کرایه کنید، شرکت‌هایی هستند که به گردشگران انواع ماشین را اجاره می‌دهند.

برای اجاره خودرو در استانبول حداقل باید 21 سال داشته باشید و گواهینامه رانندگی بین‌المللی را نیز به همراه خود ببرید. البته برخی از محدودیت‌های سنی اجاره ماشین در استانبول ممکن است به 25 سال نیز برسد. اجاره روزانه ماشین یکی از گران‌ترین روش‌های حمل و نقل در استانبول است و حدود 1300 لیر در روز هزینه دارد که در مقایسه با قیمت تاکسی در استانبول گران است.

حمل و نقل عمومی در استانبول

پیش از هر چیزی باید بدانید که سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول شامل چه مواردی می‌شود. از آنجایی که قرار است این مطلب راهنمای کاملی برای سفر شما به استانبول باشد، ما تمامی روش‌های حمل و نقل در این شهر را معرفی می‌کنیم و سپس به مقایسه هر کدام می‌پردازیم تا به صورت دقیق‌تری مطّلع شوید در هر ساعت و هر کجای استانبول کدام وسیله حمل و نقل عمومی انتخاب بهتر است. بنابراین به طور کلی سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول شامل:

 1. مترو
 2. تاکسی
 3. اتوبوس عمومی و متروبوس
 4. تراموا و تراموا نوستالژی
 5. کشتی
 6. قطارهای کابلی (فونیکولار)
 7. دلموش

انواع حمل و نقل عمومی در استانبول

همانطور که دیدید، استانبول وسایل نقلیه مختلفی برای جابه‌جایی در شهر دارد و استفاده از هر یک از این موارد فوت‌وفن خود را دارد و با کمی آگاهی می‌توانید در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی قابل توجهی کنید. در  ادامه به قیمت بلیط، ساعت کاری و تعداد خطوط و ایستگاه تک تک این موارد خواهیم پرداخت.

مترو استانبول

در بین انواع حمل و نقل عمومی در استانبول، مترو یکی از سه روش برتر برای تردد در شهر است که در عین حال کاردبردی‌ترین روش تردد در استانبول هم محسوب می‌شود. مترو استانبول به غیر از خطوط تراموا و قطارهای کابلی، 9 خط دارد که به نام‌های M1A، M1B، M2، M3، M4، M5، M6، M7، M9 شناخته می‌شوند که جزئیات خطوط و ایستگاه‌های آن در عکس این بخش مشخص شده است.

ساعت کاری متروی استانبول هر روز از 6 صبح الی 12 شب است. قیمت مترو استانبول حدود 15 لیر برای بلیط تک سفره و 25 لیر برای بلیط رفت و برگشت است. و اگر بلیط 3 سفره بخرید، حدود 35 درهم باید بپردازید. این رقم با داشتن استانبول کارت (از نوع بی‌نام) به حدود 8 لیر (بلیط تک سفره) کاهش می‌یابد.

چطور از استانبول کارت استفاده کنیم؟

مترو استانبول
مترو استانبول
نقشه مترو استانبول
نقشه مترو استانبول؛ دانلود نقشه باکیفیت مترو استانبول

تاکسی استانبول

تاکسی استانبول نسبت به دیگر روش‌های تردد در استانبول، هزینه‌اش گاهی بیشتر است و همچنین در ساعات شلوغی ممکن است شما را مانند مترو استانبول سریع به مقصد مورد نظر نرساند. قیمت تاکسی استانبول به هزینه ورود به تاکسی و هزینه مسافت طی شده، تقسیم می‌شود.

برخی از تاکسی‌های ترکیه از تاکسی‌متر استفاده نمی‌کنند که شما از کرایه کردن آن‌ها باید خودداری کنید. نکته دیگری که درباره تاکسی‌های استانبول صدق می‌کند، هزینه عوارضی‌ها است که مسافران علاوه بر هزینه کرایه تاکسی باید آن‌ها را هم بپردازند. 

همچنین برای این که پیش از سوار شدن تاکسی، هزینه خود را محاسبه کنید به وبسایت taksiyl مراجعه کنید و مبدا و مقصدتان را مشخص کنید. این وبسایت زیر نظارت دولت ترکیه است و هزینه تاکسی‌هایی که مسافران می‌‌پردازند باید مطابق قیمت‌های این سایت باشد. در مورد شرایط و قیمت تاکسی استانبول به نکات و جزئیات زیر هم توجه کنید:

 • در استانبول سه نوع تاکسی به رنگ‌های فیروزه‌ای، مشکی و زرد در حال رفت‌وآمد هستند که دو مورد اول، وسایل نقلیه لوکس ترکیه هستند.
 • قیمت ورودی تاکسی‌های زرد رنگ حدود 10 لیر است و بابت پیمایش هر کیلومتر، باید حدود 6 لیر بپردازید.
 • قیمت ورودی تاکسی‌های فیروزه‌ای رنگ حدود 12 لیر است و بابت پیمایش هر کیلومتر، باید حدود 7 لیر بپردازید.
 • قیمت ورودی تاکسی‌های مشکی، 17 لیر است و بابت پیمایش هر کیلومتر باید حدود 11 لیر بپردازید.
 • قیمت تاکسی استانبول در روز و شب متفاوت است.
 • برای پرداخت قیمت تاکسی دبی در تمام شرایط می‌توانید از کارت‌های اعتباری استفاده کنید.
تاکسی استانبول
تاکسی استانبول 

اتوبوس عمومی و متروبوس استانبول

نقشه اتوبوس های استانبول شبکه وسیعی از مسیرهای مهم شهری را دربرگرفته و یک حمل و نقل آسان، ارزان و ایمن را برای گردشگران فراهم کرده است. به همین دلیل، بسیاری از ترک‌ها آن‌ را بهترین روش حمل و نقل عمومی در استانبول می‌دانند. جالب است بدانید که در این شهر بیش از 500 خط اتوبوس و 8000 ایستگاه وجود دارد. اما با این وجود در ساعات شلوغی، بیشتر اتوبوس‌های عمومی هم درگیر ترافیک‌ها می‌شوند.

به دلیل اینکه مسیر اتوبوس های استانبول ممکن است تغییر کند، نقشه اتوبوس های استانبول (به جز اتوبوس‌های سریع‌السیر) کاملا دقیق نیست؛ پس این گزینه ممکن است برای گردشگران کمی گمراه کننده باشد. برای اینکه در انتخاب مسیر به هرگونه مشکل احتمالی برنخورید می‌توانید به صفحه رسمی IETT مراجعه کنید و علاوه بر مشاهده زمان حرکت هر خط اتوبوس از سایر جزئیات آن‌ نیز با خبر شوید. هزینه حمل و نقل در استانبول با وسایل نقلیه عمومی مثل مترو و اتوبوس تقریبا یکسان است.

متروبوس‌ها هم وسایل حمل و نقل عمومی شبیه به اتوبوس‌های BRT ایران هستند. متروبوس‌ها برخلاف اتوبوس‌ها، لاین‌های مخصوص به خود را دارند و مسافران مشکلی بابت گیر کردن در ترافیک نخواهند داشت. همچنین اگر دقیق بودن ساعت کاری اتوبوس های استانبول برای شما مهم است، باید بدانید که این اتوبوس‌ها بیشترین دقت در زمان‌بندی را دارند.

متروبوس استانبول
متروبوس استانبول 
اتوبوس عمومی استانبول
اتوبوس عمومی استانبول
نقشه متروبوس در استانبول
نقشه متروبوس در استانبول؛ دانلود نقشه باکیفیت متروبوس استانبول

تراموا و تراموای نوستالژی استانبول

سومین وسیله حمل و نقل پیشنهاد شده در استانبول، استفاده از دو نوع تراموا مدرن و تراموای نوستالژی است که مانند متروهای استانبول از شبکه و خطوط کاملی برخوردار هستند و در هر دو بخش آسیایی و اروپایی مسیرهای متعددی را پوشش می‌دهند. تراموا استانبول دارای 4 خط کلی هستند که با نام‌های T1 ،T3 ،T4 و T5 شناخته می‌شوند. خطوط حرکتی تراموا استانبول از میان شهر است و از وسایل حمل و نقل محبوب میان گردشگران محسوب می‌شود به ویژه تراموا خط T1 که از برخی مناطق گردشگری معروف استانبول عبور می‌کند.

تراموای نوستالژی برخلاف تراموای مدرن همانطور که از نامشان مشخص است، واگن‌های برقی قدیمی هستند که در حال حاضر تنها تعداد محدودی از آن‌ها در دو خط فعالیت می‌کنند. خیابان‌هایی که تراموای نوستالژی دارند، به دلیل زیبایی، قابلیت تبدیل شدن به جاهای دیدنی استانبول را دارند. برای بازدید از مناطق تاریخی مثل سلطان احمد، مساجد ایاصوفیه، توپکاپی و گرند بازار از تراموا باید استفاده کنید.

تراموا نوستالژی استانبول
تراموا نوستالژی استانبول
تراموای مدرن
تراموای مدرن
نقشه تراموا در استانبول
نقشه تراموا در استانبول؛ دانلود نقشه با کیفیت تراموای استانبول

کشتی استانبول

همانطور که می‌دانید، دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول به وسیله تنگه بسفر به یکدیگر وصل می‌شوند. از این جهت، یکی از زیباترین، مقرون به صرفه‌ترین و سریع‌ترین روش‌هایی که می‌توانید به این دو بخش سفر کنید، کشتی‌های استانبول است، روشی که کاربران لست سکند هم آن را پیشنهاد داده‌اند.

کشتی‌های استانبول در 10 اسکله متفاوت قرار دارند؛ دو اسکله در منطقه آسیایی به نام‌های اسکودار و کادیکوی وجود دارد و هفت اسکله دیگر در مناطق اروپایی بشتیکتاش، کاباتاش، کاراکوی و امینونو (5 اسکله) دیده می‌شوند.

به طور معمول حرکت کشتی‌ها از ساعت 7 صبح آغاز می‌شود و تا 11 شب ادامه دارد. هزینه این کشتی‌های مسافربری در استانبول 3.5 تا 5 لیر است که برخی از کشتی‌هایی که در اواخر هفته از ساعت 12:30 شب تا 5:30 بامداد تردد دارند، هزینه دو برابری دریافت می‌کنند. در صورتی که بخواهید از اسکله‌های مناطق اروپایی به جزایر پرنس یا آدالار بروید، هزینه رفت و برگشت حدود 32 لیر می‌شود. اما فراموش نکنید که سوار شدن به این کشتی‌ها به خودی خود یک فعالیت توریستی محبوب است و در بین تفریحات استانبول قیمت کمی دارد.

کشتی مسافربری استانبول
کشتی مسافربری استانبول
نقشه کشتی مسافربری در استانبول
نقشه کشتی مسافربری در استانبول؛ دانلود نقشه باکیفیت کشتی مسافربری استانبول
ساعات کاری کشتی‌های مسافربری استانبول
ساعات کاری کشتی‌های مسافربری استانبول در روزهای کاری و شنبه‌ها

قطارهای کابلی استانبول

قطارهای کابلی استانبول که با نام فونیکولار نیز شناخته می‌شود، یک نوع دیگر از متروهای استانبول هستند که هم قیمت مناسبی دارند و هم به دلیل داشتن مسیرهای اختصاصی، مسافران را درگیر ترافیک استانبول نمی‌کند. فونیکولارها دارای 3 لاین هستند که خطوط فونیکولار کاراکوی (تونل و همچنین خط تکسیم) کاباتاش (F1) دسترسی عالی را به مناطق گردشگری شناخته شده استانبول فراهم می‌کند.

اگر هزینه حمل و نقل عمومی در استانبول برای شما مهم است، باید بدانید که فونیکولار یکی از ارزان‌ترین موارد است به طوری که با پرداخت حداکثر 4 لیر می‌توانید از آن استفاده کنید؛ ضمن این‌که اگر با استانبول کارت بخواهید از قطارهای برقی استانبول استفاده  کنید، این هزینه به 2 لیر کاهش می‌یابد. 

فونیکولار استانبول lastsecond.ir

 

دلموش

در حمل و نقل شهری استانبول، دلموش همان ون‌هایی هستند که ظرفیت حمل 8 مسافر را در عین واحد دارند و هزینه‌ آن‌ها یک هشتم کمتر از کرایه تاکسی‌ها است. دلموش‌ها بدون درخواست مسافران توقف ندارند و غالبا برای کسانی که به صورت گروهی یا خانوادگی مسافرت می‌کنند، یک انتخاب مقرون به صرفه محسوب می‌شود. دلموش‌ها یکی از وسایل نقلیه عمومی در استانبول هستند اما با این حال پرداخت هزینه‌ آن‌ها از طریق استانبول کارت ممکن نیست و به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از این ون‌ها پول نقد همراه داشته باشید.

دلموش استانبول
دلموش استانبول

نکاتی درباره حمل و نقل استانبول

تا این‌جای کار درباره انواع روش حمل و نقل در استانبول و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها توضیحاتی داده شد؛ حال بد نیست به نکاتی اشاره کنیم که دانستن آن‌ها تأثیر مهمی در برنامه ریزی صحیح زمانی سفر شما خواهد داشت. 

ساعات شلوغی در استانبول

 همانطور که می‌دانید، استانبول یکی از کلان شهرهای پرجمعیت آسیا (با درنظر گرفتن بخش اروپایی) محسوب می‌شود که نزدیک به 15.5 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند؛ به علاوه این مورد که استانبول یکی از مقاصد توریستی محبوب شناخته می‌شود و به ویژه در فصول پربازدید (High season) از جمعیت متراکم می‌شود، بنابراین ترافیک‌های متوسط و سنگین در ساعات 7 تا 10 صبح و از ساعات 4 ظهر (پس از زمان تعطیلی مدارس) تا 9:30 شب قابل پیشبینی است.

استانبول کارت ترکیه، کارتی واجب برای حمل و نقل ترکیه

نکته دیگری که باید بدانید مربوط به استانبول کارت ترکیه است. استانبول کارت، کارتی شبیه به عابر بانک با 12 رقم است که شبیه آن را در کارت‌های اعتباری حمل و نقلی شهرهای ایران دیده‌ایم، اما علاوه بر کاربرد متنوع‌تری که دارد، گردشگران با تهیه آن می‌توانند به صرفه‌تر و با هزینه کمتر از سیستم حمل و نقل عمومی استانبول استفاده کنند.

 استانبول کارت انواع مختلفی دارد که برای غالب گردشگرانی که به این شهر سفر کرده‌اند استانبول کارت بی‌نام (Anonymous Card) پاسخگو نیازهایشان خواهد بود و به غیر از تاکسی و دلموش‌ها (شامل استانبول کارت نمی‌شوند) هزینه‌ استفاده از مترو، اتوبوس و... به طرز قابل توجهی با استفاده از استانبول کارت کاهش می‌یابد. این دو نکته در ادامه مطلب به عنوان دو فاکتور اساسی در تمامی انواع حمل و نقل ترکیه در نظر گرفته شده است.

نتیجه گیری 

 در این مطلب به معرفی سیستم حمل نقل استانبول و هزینه حمل و نقل در استانبول پرداختیم. همان‌طور که مشاهده کردید، روش‌های مقرون به صرفه و جذاب بسیاری برای گردش و تردد در استانبول وجود دارد، مهم این است که مسیرها را روی نقشه پیدا کنید و با توجه به نقشه‌ مسیرهای حمل و نقل عمومی استانبول، بهترین روش را انتخاب کنید. اگر قرار است با تورهایی مثل تور استانبول 5 شب بخرید و تعداد روزهای زیادی را در استانبول باشید، لازم است مسیرهای حمل و نقل عمومی را یادبگیرید که در هزینه‌هایتان صرفه جویی شود.

اگر مسیر اتوبوس های استانبول را به همراه مترو و تمام وسایل این‌چنین را در نقشه حمل و نقل عمومی استانبول بیاوریم، با یک نقشه پر از خطوط مختلف و پیچیده روبرو خواهیم شد. بنابراین برای پیدا کردن مناسب‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول باید نقشه همه آن‌ها را به صورت مجزا بررسی کنید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند

منابع: turkeytravelplanner و istanbul-tourist-information

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.