Close

سهند، عروس کوه های ایران

4.6
از 23 رای
سهند، عروس کوه های ایران
  • 4
  • 24.5K

سهند نام قله‌ای در شمال شهرمراغه واقع در استان آذربایجان شرقی ایران است.

رشته کوه سهند به عنوان عروس کوهستانهای ایران مشهور است . دامنه های سر سبز و چشمه های روان آن بسیار دل نواز هستند . این رشته کوه در شمال مراغه واقع بوده و بلندترین قله آن جام نام دارد . سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می باشند.چشمه ای در قله این کوه وجود دارد که تقد س خاصی برای آن قائلند.

سهند در باورهای آیینی اسطوره شناسی جایگاه برجسته‌ای دارد، به نظر برخی از محققان کوه سهند همان کوه اسنوند است که در اوستا آمده و زرتشت در آنجا با الهه آبها گفتگو کرده است. سهند رشته‌ای از جبال البرز است که در شمال مراغه و از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن 3710 متر ارتفاع دارد.

سهند، عروس کوه های ایران

سهند، عروس کوه های ایران

قسمت اعظم سهند در سال پوشیده از برف است. دامنه‌های سهند در طول سال پوشیده از گل و ریحان و لاله واژگون بوده و این امر جلوه‌های بدیعی از طبیعت را در برابر چشم گردشگران به تماشا می‌گذارد.

جاذبه‌های گردشگری و دامن سرسبز و پربرکت کوه سهند هر سال میهمانان و گردشگران زیادی را پذیرا شده و آنان را از نعمات خود بهره‌مند می‌کند.

کوه سهند با دامنه‌های سرسبز و پر از گل و ریحان خود شامه نواز گردشگران و میهمانان نوروزی بوده و برای صعودکنندگان خاطره‌ای خوش را به یادگار می‌گذارد.

سهند، عروس کوه های ایران

 سهند، عروس کوه های ایران

 سهند، عروس کوه های ایران

این کوه همواره محلی مناسب و سرسبز برای گردش و تفریح مردم شهرهای آذربایجان شرقی و غربی و گردشگران و مسافران این شهرها به ویژه شهرستان مراغه است.

شقایق‌های صحرایی و آلاله‌های روییده شده در دامنه‌های این کوه که از جمله گونه نادر لاله واژگون هستند، منظره جالبی را برای گردشگران و میهمانان تداعی می‌کند

وجود ۱۸۵ ‪ گونه پرنده بومی و مهاجر ، وجود پستانداران متعدد و گونه‌های متنوع و نادر گیاهی و آبزی ، دامنه سهند و جلگه‌های آن را به زیستگاهی مهم برای حیات وحش تبدیل کرده و دیدن هر کدام از این مناظر برای گردشگران جالب و خاطره انگیز است .

سهند، عروس کوه های ایران

سهند، عروس کوه های ایران

کوه سهند علاوه بر جاذبه‌های دیدنی موجب رونق کشاورزی ، دامداری و کندو داری در این منطقه شده و سرسبزی قسمت زیادی از آذربایجان شرقی و مراغه مدیون این کوه است.

وجود چشمه‌های متعدد در قله و دامنه‌های آن که مشهورترین آن‌ها" قرخ بلاغ " گوموش بلاغی" ، "پری" و " گوران بلاغی" است ، طراوت و لطافت را به مراغه ارمغان داده و موجب سیرابی درختان ، باغات و مراتع این شهرستان می‌شود.

کوه سهند با ۱۳۰ هزار هکتار مراتع ییلاقی علاوه بر سرسبزی دارای گونه‌های گیاهی خوش خوراک مثل شبدر و یونجه بوده و دامنه‌های آن مرتع و چراگاه بسیار مناسبی برای دام‌های دامداران ، ایلات و عشایر منطقه است.

دامداران منطقه و عشایر استان‌های آذربایجان شرقی و غربی هر سال برای ییلاق گذرانی و تعلیف دام به دامنه‌های کوه سهند کوچ می‌کنند.

دامنه‌های این کوه به علت داشتن گل‌های فراوان بهترین محل جهت تولید عسل بوده و عسل تولید شده در این منطقه از شهرت ویژه‌ای برخوردار است.
سرمای زیاد در طول مدت زمستان و برف زیاد در این کوه مانع رشد درختان و درختچه‌ها شده ولی تیره‌های مختلف گیاهی که همگی به صورت علفی پایا و یک ساله هستند ، در مراتع و چمن‌زارهای سهند به وفور یافت می‌شود.

سهند، عروس کوه های ایران

سهند، عروس کوه های ایران

سهند، عروس کوه های ایران


منبع: سیری در ایران

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (4 نظر)

× در حال پاسخ به:

Armita.irannezad 5 خرداد 1400 ساعت 18:01

خوب

محمد توکلی 5 خرداد 1396 ساعت 03:03

زنده باد ایران

آیهان 5 خرداد 1396 ساعت 03:03

شعرزیبای استاد شهریار درباره سهند البته یقسمتش هست

شاه داغیم، چال پاپاغیم، ائل دایاغیم، شانلی سهند´یم،
باشی توفانلی سهند´یم،
باشدا حئیدر بابا تک قارلا، قیروولا قاریشیبسان،
سون ایپک تئللی بولودلارلا اوفوقده ساریشیبسان،
ساواشارکن باریشیبسان.


گؤیدن ایلهام آلالی سیرری سماواتا دییه رسه ن،
هله آغ کورکو بورون، یازدا یاشیل دون دا گییه رسه ن،
قورادان حالوا یییه رسه ن.


آذربایجان 5 خرداد 1396 ساعت 03:03

ممنون از این مستند. مفید بود ولی ناقص.
سهند اونقدر بزرگ هستش که تو آذربایجانشرقی چندین شهرستان در اطرافش شکل گرفته که مهمترینش خود تبریز هستش و جالب اینکه بهترین مسیر صعود به این کوه و قله سلطان در مسیر جاده تبریز-بستان آباد هستش. ولی شما تو متن فقط به مراغه اشاره کردین که باید به صورت کامل اشاره میکردین.