Close

آبی ترین آب های دنیا

4.5
از 13 رای
آبی‌ترین آب‌های دنیا را در کجا می‌شود دید؟ +تصاویر شگفت‌انگیز
  • 8 آذر 1397 08:00
  • 0
  • 15.6K

همه می‌دانیم که تماشای دریا و شنیدن صدای موج‌هایش باعث آرامش و بازیابی روحی می‌شود اما به طور حتم منظور از دریا یک دریای کثیف و پر از لجن نیست. اگر در روزهای مناسبی از سال به ساحل دریاها بروید می‌توانید از تماشای رنگ آبی یا آب‌های زلال دریا لذت ببرید. به نظر شما رنگ دریاها با یکدیگر متفاوت است؟ بله. در نقاطی از دنیا به دلایلی مثل جنس ماسه‌های کف دریا، ترکیب آب و زاویه‌ی تابش نور خورشید، امکان دارد رنگ دریا‌ها آبی‌ پررنگ یا آبی فیروزه‌ای باشد. اگر شما هم آرزوی دیدن دریاهای لاجوردی و فیروزه‌ای را دارید، پس با خواندن این مطلب با ۱۳ ساحل یا جزیره و دریاچه با آبی‌ترین آب‌های دنیا آشنا خواهید شد.

۱. ساحل اگرمنی، یونان

پیدا کردن جایی در جزیره‌ی لفکادا (Lefkada) که منظره‌ای زیبا از دریای یونان را نداشته باشد، سخت است. با این که هرجای این جزیره بروید زیبایی منتظر شما است اما ساحل اگرمنی (Egremnoi) در غرب جزیره، بهترین منظره‌ی خیره‌کننده را دارد. برای رسیدن به ساحل باید از روی صخره‌های پله‌ای شکل عبور کنید. بعد از این صخره‌ها، ماسه‌های سفید و آب‌های فیروزه‌ای را خواهید دید که کنتراستی باورنکردنی ساخته‌اند. می‌توان یک روز را به طور کامل در ساحل اگرمنی سپری کرد.

ساحل اگرمنی، یونان

ساحل اگرمنی، یونان

۲. دریاچه کرتر، اورگن

دریاچه کرتر (Crater) در اثر فعالیت‌های آتشفشان مازاما به وجود آمده است و یکی از زیباترین دریاچه‌های آمریکا محسوب می‌شود. رنگ آبی و آب زلال آن ناشی از این حقیقت است که هیچ جریان آب یا رودخانه‌ای به این دریاچه نمی‌ریزد تا آب آن را کثیف کند. از آن جهت که کرتر عمیق‌‌ترین دریاچه در کل آمریکا است، غواصان علاقه‌ی زیادی به این دریاچه با عمق ۵۹۲ متری دارند. جالب این که نور خورشید فقط تا عمق ۱۲۰ متری آب نفوذ می‌کند.

دریاچه کرتر، اورگن

دریاچه کرتر، اورگن

۳. کان‌سون، ویتنام

ساحل جزیره کان‌سون (Con Son) را صخره‌های گرانیتی ساخته است. این جزیره در مجمع الجزایری شامل ۱۶ جزیره کان‌‌دائو است که دارای سکنه می‌باشد. این جزیره، ۱۷۰ کیلومتر با سواحل خاک ویتنام فاصله دارد و رنگ آبی آب‌های آن در کنار ماسه‌های طلایی رنگ، منظره‌ای شگفت‌انگیز ساخته است. برای تماشای منظره‌ای نفس‌گیر از دریا بهتر است به خلیج دام‌تره (Dam Tre) بروید.

کان‌سون، ویتنام

کان‌سون، ویتنام

۴. خلیج شیطان، جزایر ویرجین بریتانیا

برای دیدن بعضی مناظر طبیعی باید از اقیانوس‌ها عبور کرد و البته که دیدن خلیج شیطان در جزایر ویرجین در دریای کارائیب ارزشش را دارد. آب‌های زلال و آبی اطراف جزیره یک منظره‌ی کامل را می‌سازد.

خلیج شیطان، جزایر ویرجین بریتانیا

خلیج شیطان، جزایر ویرجین بریتانیا

۵. پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک، کرواسی

با یک مسافرت دو ساعته از شهر صنعتی زاگرب می‌توان به یکی از شگفتی‌های طبیعی کرواسی رسید. پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک در سال ۱۹۷۹ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. کل پارک شامل ۱۶ دریاچه با آب‌هایی زلال و به رنگ آبی و سبز می‌شود. یک مسیر چوبی روی این دریاچه‌ها و آبشارها ساخته شده تا گردشگران بتوانند منظره را از بالا تماشا کنند و به علاوه امکان قایق‌سواری هم فراهم است.

پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک، کرواسی

پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک، کرواسی

۶. آمبرگریس‌کی، بلیز

آمبرگریس‌کی (Ambergris Caye) بزرگترین جزیره بلیز است و به عنوان بهشت غواصان شناخته می‌شود. انواع مختلفی از لاک‌پشت‌ها، مارماهی و کوسه‌ها در آب‌های این منطقه زندگی می‌کنند. یکی از جاذبه‌های مشهور این دریا،  گودال آبی بزرگ با عرض ۳۰۰ متر و عمق بیش از ۱۰۰ متر است. رنگ دریاهای بلیز در هر منطقه و گاهی در هر چند صد متر با توجه به گونه‌های گیاهی موجود در کف دریا تغییر می‌کند.

آمبرگریس‌کی، بلیز

آمبرگریس‌کی، بلیز

۷. دریاچه پنج گل، پارک ملی جیوژیو در چین

تعدادی آبشار کم‌نظیر که به دریاچه‌های پارک ملی جیبوژیو سرازیر می‌شوند از میراث جهانی یونسکو هستند. پارک در استان سیچوآن چین واقع شده و مشهورترین جاذبه‌ی آن دریاچه‌ی پنج گل با آب‌های زلال است. آب این دریاچه به اندازه‌ای شفاف است که درختانی که به زیر آب رفته‌اند به خوبی قابل دیدن هستند. آب دریاچه مثل یک آینه، تصویر درختان و کوهستان اطرافش و همینطور آسمان را منعکس می‌کند.

دریاچه پنج گل، پارک ملی جیوژیو در چین

دریاچه پنج گل، پارک ملی جیوژیو در چین

۸. جزیره هاولوک، هند

این جزیره‌ی دور افتاده، یکی از جزایر آندامان در خلیج بنگال است. رسیدن به این جزیره کار سختی است اما کسانی که به ماسه‌های سفید، غواصی در آب‌های شفاف و دور ماندن از مناطق شلوغ علاقه داشته باشند، حتماً هاولوک را ترجیح می‌دهند.

جزیره هاولوک، هند

جزیره هاولوک، هند

۹. جزایر روزاریو، کلمبیا

کمی دورتر از سواحل کارتانگا در کشور کلمبیا، مجموعه‌ای از جزایر بدون سکنه به نام جزایر روزاریو وجود دارد که سواحل ماسه‌ای با آب‌های آبی رنگ، درختان مانگرو و صخره‌های مرجانی دارند. این جزایر میزبان هزاران گونه‌ی دریایی آب‌های گرمسیری منطقه هستند. با این که جزایر، مسکونی نیستند اما هتل‌ها و مراکز گردشگری در برخی جزایر ساخته شده‌اند.

جزایر روزاریو، کلمبیا

جزایر روزاریو، کلمبیا

۱۰. دریاچه پیتو، کانادا

دریاچه پیتو بخشی از پارک ملی بانف کانادا است. بهترین منظره را می‌توان از بالای قله‌ی بوسامیت داشت و از رنگ کم‌نظیر آن لذت برد. بیشتر عکس‌ها و کارت پستال‌های دریاچه از همین زاویه گرفته شده‌اند. آب دریاچه از یخچال‌های طبیعی کوهستان تامین می‌شود.

دریاچه پیتو، کانادا

دریاچه پیتو، کانادا

۱۱. مالدیو

مالدیو یکی از بهترین جزایر دنیا را دارد و بدون شک آب‌های فیروزه‌ای آن در جذب مشهورترین سلبریتی‌ها برای تفریج در این جزایر تاثیر زیادی داشته است. مالدیو بین دریاهای عرب و هند واقع شده است و بنگله‌های دریایی آن روی آبی دریا و در کنار ماسه‌های نرم و سفید برای مسافران بسیار جذاب هستند. گردشگران وقت خود را در بهترین اسپاهای دنیا یا غواصی در جزیره می‌گذرانند.

مالدیو

مالدیو

۱۲. پالاوان، فیلیپین

با یک پرواز کوتاه می‌توان از مانیل به پاوالان رسید. پاوالان طبیعتی دارد که گویی به دنیای دیگری سفر کرده‌اید. این جزیره از درختان زیادی پوشیده شده است و در سرتاسر آن می‌توان تالاب‌ها، غارها و سواحل مخفی را پیدا کرد. با غواصی در اطراف این جزایر می‌توان دسته‌های ماهی‌های گرمسیری را که در اطراف مرجان‌های دریایی جمع می‌شوند تماشا کرد. اگر جرئت کافی داشته باشید می‌توانید در طولانی‌ترین رودخانه زیر‌زمینی دنیا هم سفر کنید.

پالاوان، فیلیپین

پالاوان، فیلیپین

۱۳. توساو اوژنترنچ، ساموآ

محلی‌ها به اینجا گودال بزرگ می‌گویند. این منطقه در ساموآ واقع شده و مثل یک استخر است و به دست طبیعت ساخته شده است. بازدیدکنندگان باید از مسیری طولانی در میان جنگل‌ها در جزیره Upolu عبور کنند و سپس به بالای صخره‌ای بروند تا به یک راه پله چوبی دست پیدا کنند. اگر شجاعتش را داشته باشید می‌توانید از بالای صخره شیرجه بزنید. این گودال پر از آب،‌ عمقی در حدود ۳۰ متر دارد. آب این گودال از طریق کانال‌های زیرزمینی تامین می‌شود و به دلیل اتصال به اقیانوس هیچ وقت خشک نمی‌شود.

توساو اوژنترنچ، ساموآ

توساو اوژنترنچ، ساموآ

درست است که شاید امکان سفر به تمامی مناطقی که گفته شد برایمان فراهم نباشد، اما دانستن اینکه چنین مکان‌هایی هم روی زمین وجود دارند، دید ما را گسترش داده و روی جهان‌بینی‌مان تاثیر می‌گذارد. آیا شما در کشور عزیزمان منطقه‌ای را می‌شناسید که آبی‌ترین آب‌ها را داشته باشد؟ البته که در لست‌سکند و پیش از این، دریاچه‌هایی را نام برده‌ایم که در کشور عزیزمان ایران قرار دارند و زیبایی‌شان خیره کننده است. آیا آن‌ها را به یاد می‌آورید تا در بخش نظرات برای دیگران نامشان را ببرید؟

منبع: coastalliving.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

سپیده ص 11 بهمن 1397 ساعت 12:41

واقعا فوق العاده بودن
اصلا باور نکردنی بودن
کاش می شد این جاها را از نزدیک دید

کوشکی 28 آذر 1397 ساعت 09:21

واقعا عالی بود
دریاچه گهر در درود لرستان و دریاچه تار در دماوند تهران عالی هستند
البته نباید زلالی آبهای سواحل کیش رو نادیده گرفت که بی نظیرند

میلاد 16 آذر 1397 ساعت 01:58

عالی بودن ممنون...اما شاید باور نکنید که چه مکان های رویایی اطراف اکثر استان های خودمون وجود دارن که مردم عادی ازشون بی خبرن!...من تا پارسال خودمم نمیدونستم و وقتی به چشم دیدم،باورم نمی شد!...مکان هایی که اکثرا اسمشون تنگه هست...مثل تنگه براق که اطراف فارس (اقلید) هست!...آب توی تنگه به حدی شفافه که ته آب چند متری رو به وضوح میشه دید!...بینظیره!
و چندین محل رویایی دیگه...

سیمین ابراهیمی کرمانی 13 آذر 1397 ساعت 09:39

واییی چقدر قشنگ بودن دلمون خواست :(

زهره 10 آذر 1397 ساعت 08:58

بسیار زیبا بود به امید اینکه روزی واقعا درهای کشور ما بروی جهان باز بشه و ارز هم از این وضعیت در بیاد و بتونیم به اقصی نقاط این سیاره زیبا مسافرت کنیم و متقابلا هم توریستهای خارجی رو بپذیریم که باعث رونق اقتصادی هم میشه.

Reza 10 آذر 1397 ساعت 07:30

سلام. اضافه می کنم ساحل مرجانی جزیره کیش خودمان و همچنین ساحل مرجانی جزیره فی فی در پوکت هم به نوبه خودش آبی و بسیار دیدنی هستند.

امیر 8 آذر 1397 ساعت 13:09

سواحل جزیره قشم رو هم بیایید ببینید، البته نه تابستون، تو این فصل وزمستان بسیاااار زیباست