Close

یک آسیاب انگلیسی با قدمت 1000 ساله مجددا به کار انداخته شد!

4.4
از 13 رای
غولی 1000 ساله که برای نجات مردم دوباره زنده شده است! +تصاویر
  • 6 شهریور 1399 07:00
  • 0
  • 30.5K

یک آسیاب قدیمی انگلیسی حالا برای پاسخ­گویی به نیاز افراد محلی مجددا مورد تعمیر و استفاده قرار گرفته ­است. حالا تهیه آرد به ­روش سنتی مجددا بازگشته است. آسیاب استورمینستر نیوتون در شهر دوون انگلستان پس از 50 سال وقفه، حالا مجددا به چرخه تولید بازگشته ­است. این آسیاب یکی از چند آسیاب باستانی است که در کنار رود استور قرار دارد. طبق شواهد این آسیاب از سال 1016 پس از میلاد یعنی از دوره ساکسون ها در این منطقه قرار دارد.

یک آسیاب انگلیسی با قدمت 1000ساله برای پاسخگویی به نیازمردم مجددا به¬کار انداخته شد

کمبود موادغذایی در دوره شیوع بیماری باعث شده که مردم از نظر تامین اقلام ضروری در مضیغه باشند. به­ همین خاطر کارگرانی مانند ایموگن بیتنر و پت لوسمور می­خواهند مهارت­های سنتی خود را مورد استفاده قرار داده  و به تامین ­غذای جامعه کمک کنند. به گفته بیتنر: از جهاتی ما نسبت به آسیاب های بزرگ مزیت­هایی داریم. آنها گونی­های بزرگ را به فروشندگان می فروشند و دستگاه یا نیروی کاری برای ریختن آرد داخل گونی­های کوچک ندارند.

در گذشته برای جذب گردشگر به دهکده مقادیر کمی آرد تولید می شد. اما در هفته گذشته کارگران بیش از یک تن گندم آسیاب کرده ­اند که معمولا برابر با عرضه یک ساله آنهاست. در این حرکت غیرمنتظره بیش از 200 گونی ­آرد با وزن 3.3 پوند به مغازه­ ها و نانوایی­ های محل عرضه­ شده است.

یک آسیاب انگلیسی با قدمت 1000ساله برای پاسخگویی به نیازمردم مجددا به¬کار انداخته شد

در این فرایند پول بیشتری نصیب آنها شده ­است. این کار نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر بخاطر شرایط کنونی که مردم را در خانه نگه داشته بسته شده است. معمولا آسیاب­ ها بصورت پاره ­وقت باز می­ شوند، پس این خود یک فرصت مناسب است.

وقتی این آسیاب در سال 1970 بسته شد، همه جا را گرد ­و­ خاک گرفت. اما این آسیاب حالا با وجود میراثی ارزشمند تبدیل به جاذبه خیره ­کننده شهر شده است. این آسیاب با مکان خیره ­کننده ­ای که در کنار رودخانه دارد، گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب می کند. خیریه میراث استورمینستر نیوتون از سال 1994 اداره این اسیاب را به دست گرفته­ است. لوزمور از آن زمان تاکنون بصورت پاره ­وقت در آنجا مشغول بکار بوده ­است. این کار در خانواده آنها ارثی بود، پدربزرگش نیز حدود 50 سال در آنجا آسیاب­ان بود. راه ­اندازی این آسیاب مانند گذشته که 6 روز هفته مشغول بکار بوده باعث شعف لوزمور شده­ است.

یک آسیاب انگلیسی با قدمت 1000ساله برای پاسخگویی به نیازمردم مجددا به¬کار انداخته شد

در استور چند اسیاب دیگر نیز وجود داشت اما این آسیاب کلاسیک که دارای ساختار درجه دوم می ­باشد، نشان­ دهنده افسانه ای 1000 ساله از تولید در شهر استورمینستر است. نقطه­ عطف تاثیرگذار این آسیاب به سال 2016 باز می گردد. طی قرن­ ها این آسیاب شاهد بدترین بیماری ­ها در تاریخ بوده است. آسیاب استورمینستر به لطف ذکر شدن نامش در کتاب مساحی انگلستان به­ شهرت رسیده است. در این کتاب نام نویسندگانی مانند توماس  ­هاردی که در نزدیکی این آسیاب زندگی می ­کرده نیز ذکر شده ­است. رمان کلاسیک او به­ نام بازگشت بومی نیز در نزدیکی این آسیاب نوشته­ شده ­است.

در سال 1994 وقتی مالکان کنونی مسئولیت آسیاب را بدست گرفتند، تصمیم گرفتند ازستارگانی مانند کاترین زتاجونز، کلایو اوون و جان پلورایت برای بازی در فیلمی در این محل استفاده کنند. هرچند پارک ملی اکسمور بعنوان محل فیلمبرداری انتخاب شد. هاردی علاوه بر نوشتن رمان بازگشت بومی اشعاری مانند "نگاهی به رودخانه استور" و " بروی پل استورمینستر" را نیز در این شهر سروده ­بود.

در آن روزگار آسیاب چطور کار می کرد؟ تا قبل از قرن بیستم، آسیاب استورمینستر توسط یک جفت چرخ ­آبی کار می کرد. آخرین جفت از چرخ­ های این آسیاب که در سال 1849 توسط ویلیام ماندن ساخته شده ­بودند، دارای قدرت 12 اسب بخار بود. در سال 1904 آسیاب به­ روز شد، و این دو چرخ آبی با یک توربین آبی جایگزین شدند.

چیزی که در این­ میان مورد انتقاد قرار گرفته، بازگرداندن آسیاب به همان حالت گذشته است.

 

منبع: thevintagenews.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

اولین نفری که نظر می دهد شما باشید