Close

نام هر کشور به چه معنی است؟

4.1
از 30 رای
نام هر کشور به چه معنی است؟ +‌تصاویر و توضیحات
  • 28
  • 91.6K

​​​​​​Literal-Translation-Of-Country-Names_World.jpg

جهت مشاهده تصویر در سایز بزرگ‌تر، روی آن کلیک کنید.

هنگامی که کمپانی کریدیت کارت (Credit Card Compare) یک نقشه تصویری از ترجمه‌های تحت‌اللفظی نام هر کشور که به ترتیب قاره‌ها ترتیب داده شده‌بود، ایجاد کرد، لازم بود نگاهی به آن بیندازیم. کشف ریشه نام یک کشور کار ساده‌ای نیست. کشورها در طول تاریخ نام‌های مختلفی را تجربه کرده‌اند و تاریخچه متنوعی دارند.

ما بر روی این موضوع تحقیق بیشتری کردیم و بالاخره اطلاعاتی در این زمینه جمع کردیم. هر کشوری که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده، بررسی کرده‌ایم و تاریخ پشت نام آن کشور را آشکار کردیم. در مقاله زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید. ​

 

افغانستان: کشور کوهستان‌ها

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

أفغانستان نام کاملا مناسب برای این کشور آسیایی محصور در خشکی است. این کشور مهد هندوکش و کوه‌های پامیر است. هندوکش از همیالیا شروع به این کشور می‌رسد و پامیر از سوی أفغان‌ها به عنوان «بام جهان» شناخته می‌شود.

أفغانستان همچنین به معنی «سرزمین پشتون‌ها» نیز می‌باشد که مردم قبیله‌ای کوهستان‌های هندوکش بودند و در آنجا زندگی می‌کردند.

 

الجزایر: جزایر

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

اگرچه الجزایر یک کشور جزیره‌ای نیست اما جزایر کوچکی که در نزدیکی سواحل آن واقع شده، نام الجزایر را برای این کشور به ارمغان آورده است که این کلمه واژه عربی می‌باشد.

این نام را بولوکین بن زری (Bologhine ibn Ziri) در سال ۱۹۴۴ زمانی که الجزایر را کشف کرد به این کشور داد.

 

آرژانتین: زمینی در کنار رودخانه سیلوری

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

نام آرژانتین از رودخانه‌ای به نام ریو دی لا پلاتا (Río de la Plata) گرفته شده که به معنی رودخانه نقره‌ای است. این نام توسط کاشفان اسپانیایی به این رودخانه داده شد. زیرا قبایلی که در کنار رودخانه زندگی می‌کردند، أقلام نقره‌ای را با کاشفانه اسپانیایی داد و ستد می‌کردند. اسپانیایی‌ها امیدوار بودند که رودخانه پر از فلزات قیمتی باشد.

مدخل رودخانه در مرز آرژانتین و اروگویه واقع شده‌است.

​​​​​​​​

ارمنستان: سرزمین هایک

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

هایک فرمانده قبیله‌ای بود که مردم خود را از دست فرمانروایان آشوریان آزاد کرد. بعد از یک نبرد بزرگ، مردم این منطقه سرزمین خود را به خاطر حاکم شجاعشان به نام Hayastan نام‌گذاری کردند.

نوه هایک، آرام نام داشت و نام امروزی ارمنستان از نام او گرفته شده است.​​​​​​​​

​​​​​​​​

استرالیا: سرزمین جنوبی

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

نام استرالیا از زبان لاتین می‌آید. استرالیا در زبان لاتین به معنی سرزمین جنوب است. زمانی که کاشف انگلیسی متیو فلیندر (Matthew Flinders) این سرزمین را کشف کرد، نام Terra Australia (به معنی سرزمنی جنوبی) بر آن گذاشت.

 

اتریش: قلمرو شرقی

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

آلمان زمانی قوی‌ترین کشور مسلط بر اروپا بود و مدت‌ها پیش از آنکه خانواده هاپسبورگ (Hapsburgs) بر اتریش حکومت کند، این سرزمین قسمتی از المان بوده است.

از آنجا این سرزمین در شرق ایالت باواریا آلمان واقع شده بود، به طور طبیعی به آن قلمرو شرقی می‌گفتند که در زبان آلمانی به استرایچ (Osterreich) تلفظ می‌شود.

 

آذربایجان: سرزمین آتش

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

یک پدیده طبیعی منحصر به فرد - انتشار گاز از شکاف های موجود در زمین که باعث آتش‌سوزی در دامنه‌های تپه می‌شود -  برای نامگذاری آذربایجان شناخته شده است. ​ مارکو پولو در طول سفرهایش از کنار این آتش‌ عبور کرد و داستان سرزمین آتش را در سفرنامه خود بیان کرد.

 این کشور معبد آتشی را به عنوان مکان عبادت ارائه می دهد و نام آن به زمان پارسیان (ایرانیان) باز می گردد.​

 

بحرین: دو دریا

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

کشور کوچک عربی بحرین، یک مجمع‌الجزایر بین عربستان‌سعودی و قطر است. خلیج بحرین در غرب این سرزمین و خلیج فارس در شرق آن واقع شده است. این سرزمین با دو دریا بزرگ احاطه شده به همین دلیل به زبان عربی به آن بحرین می‌گویند که دقیقا به معنی وضعیت این سرزمین است (در میان دو دریا).

 

بوسنی و هرزگوین: رودخانه بوسنا و دارایی یک دوک

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

این کشور ترکیبی که بیشتر برای سادگی به BiH شناخته می‌شود، دو معنی برای سرزمین‌های متصل به خود را دارد. بوسنی نام خود را از رودخانه بوسنا (Bosna) گرفته‌ که سابقا رودخانه بوسینا (Bossina) بود و از میان این کشور عبور می‌کرد.

هرزیگوین به "سرزمین دوکه" ترجمه می‌شود. عنوان آلمانی او، هرتزگ از سن ساوا (Herzeg of Saint Sava)، این نام را به این سرزمین داده است.

 

کانادا: دهکده

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

در حالی که کانادار پر از استان‌های است نام ‌‌آنها در ارتباط با مردم و موسسان آن است، نام این کشور اما به هورون ایروکوا (Huron-Iroquois) نسبت داده می‌شود. این یک سوء تفاهم میان کاشفان فرانسوی و بومیان کانادا بود که در دهه ۱۵۰۰ میلادی با استفاده از کلمه kanata  (به معنی دهکده) به بومیان داده شد تا تازه‌واردان درک درستی از موقعیت داشته باشند.

این نام به معنای تمام زمین‌های شمال رودخانه سنت لورنس است که زمانی به نام  رودخانه کانادا معروف بود. با بزرگ شدن کانادا، این نام نیز بر روی این سرزمین باقی ماند.  

 

دانمارک: فلات ‌بوردرلند (Borderland)

​​​​​​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

البته دانمارک سرزمین پادشاه دن‌ها (Land of the Danes) می‌باشد، اما ریشه نام کشور از زبان آلمانی گرفته شده است. دن (Dan) کلمه‌ای مربوط به یک کلمه آلمانی است که به معنی «سرزمین مسطح» و مارک به معنی «سرزمین مرزی» (Borderland) است.

منطقی به نظر می‌رسد، به هر حال، این کشور یک سرزمین هموار هم‌مرز با آلمان می‌باشد.

​​​​​​​​

انگلستان: سرزمین انگلزها​​​​

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

قبایل اولیه ژرمنی اروپا شامل انگلیسی‌هایی بودند که پس از حمله قرن پنجم در کشور جزیره‌ای ساکن شدند. نام آنگلی (Anglii) از شبه‌جزیره آنگلیا (Anglia Peninsula) آمده که در آن از انگلیسی‌ها استقبال شد.

ژوتها (Jutes) و ساکسون‌ها (Saxons) نیز از شبه‌جزیره آلمان به آن‌ها پیوستند و به همین دلیل است که اصطلاح آنگلوساکسون به عنوان توصیف‌گر به کار می‌رود.

 

فرانسه: سرزمین فرانک‌ها

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

یک دنیای ژرمنی باستانی برای قبیله خود که به نام فرانک‌ها شناخته می‌شود، معنی کلمه آتش را با نام فرانسوی آن که به صورت تحت الفظی به معنی «سرزمین آتشین» بود، ساخت.

 

آلمان: سرزمین مردم

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

نام آلمان به قرن هشتم بر می‌گردد، زمانی که مردم خود را دوتس دیسک (Duits Disk) نامیدند، نامی که به معنی «مردم» است. در طول زمان، این کلمه تبدیل به Deutsch و Deutschland  شد و این نام هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این‌حال، این رومی‌ها بودند که نام این سرزمین را ژرمنی نامیدند و آن را بخشی از امپرواطوی مقدس روم در سال ۱۸۰۶ می‌دانستند. سرزمینی از مناطق مختلف از جمله پروس وباواریا که تا سال ۱۸۷۱ این مناطق با هم متحد نشده‌ بودند، برای همین نام آن منطقه المان (Germany) بود.

 

ایران: سرزمین آریایی‌ها

​​​​​​​​نام هر کشور به چه معنی است؟

مردم این پادشاهی که زمانی پارس نامیده می‌شدند در واقع در امپراتوری هخامنشی زندگی می‌کردند. آنها در نامشان از کلمه آریایی استفاده می‌کردند که این معنای آن بود که مردم به زبان هندی-اروپایی صحبت می‌کردند (هیچ ارتباطی با نسخه نازی این واژه وجود ندارد).

یکی از نام‌های آریایی‌ها، ایرانشهر بود. این رومیانی بودند که به اشتباه سرزمین پارس را بعد از امپراطوری هخامنشی به این نام خواندند. با این حال، ۱۰۰۰ سال طول کشید، اما در سال ۱۹۳۵ شاه ایران از جهان خواست که این سرزمین را ایران بنامند. این قانون تا دهه ۱۹۷۰ به طور کامل تصویب نشده بود.

منبع: farandwide
منبع نقشه: https://creativecommons.org/

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (28 نظر)

× در حال پاسخ به:

ماهان 16 تیر 1399 ساعت 08:24

شما هنوز درگیر قوم زبان فرهنگ نژاد...... هستید.آینده یک قوم یک زبان و یک فرهنگ خواهد ماند
قوم مهربانی با فرهنگ مهرورزی با زبان دل ونژاد عشق و دوستی
به نسل بعد از خودتان در هر قومیتی که هستید مهربانی محبت و فداکاری بیاموزید تا جاودان بمانید

بی حد و مرز 15 تیر 1399 ساعت 20:42

ضمنا اون اقایی که گفته میشه شما حرف نزنی؟ بگم که شما حرف بزنید ما یاد بگیریم!
معتقدم مرز اجتماعی نداریم حالا شماها هی فارس فارس بگید.جایی که تاریخ گویای همه چیز هست!

علی 10 تیر 1399 ساعت 13:05

آزربایجان از چهار کلمه آز(آس) اسم قوم ، اَر به معنای پهلوان ، بای (بیک) یعنی برگزیده ، و جان که پسوند اسم مکان است تشکیل شده است. آز (آس ) نام قدیمی انسانهایی است که امروزه آنها را آذری می نامیم . یونانیهای قدیم که به طرف شرق سفر می کردند با این قوم(آس) روبرو شده و شرق را کلا آسیا نامیدند

بی حد و مرز 7 تیر 1399 ساعت 21:26

اینکه ایران اریاییست در زمانی در مقطعی موقت بله اریایی بود!! چرا بگیم اریایی؟اگر به مقایسه ها بپردازیم که طول حکومت اذری ها یا ترک خیلی خیلی بیشتر از این اریایی هاست پس چرا نمیگیم سرزمین اذری ها؟ متاسفانه تاریخ هایی تحریف شده تاریخ هایی !!!خصوصا در موضوع ترک فارس
واقعیت رو به قلم و تصویر کشیدن خیلی عالیست...

ایرانی 4 تیر 1399 ساعت 23:44

ایران: سرزمین بر باد رفته بی صاحاب

مندلی 24 خرداد 1399 ساعت 10:05

نام هر کشور به چه معنی است؟ یعنی همه کشورهای دنیا همین چندتا هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!

حمید رضا 18 خرداد 1399 ساعت 17:20

حب الوطن من الایمان
قطعه ای از بهشت که چشم ناپاک اهریمن همیشه پیرامونش هرزه گی می کرده و میکند.
ولی غافل از اینکه شیرانی در بیشه دارد مثل کاوه مانند سلیمانی.

افشین 18 خرداد 1399 ساعت 08:38

ایران یعنی ویران....نگو ایران بگو ویرانیه غم..نگو ایران بگو یک جای داغون...سرزمین مردگان..جایی که برای مردگانش بیشتر از زندگان گریه میکنند ومیگویند ای کاش بود و بدبختیهایش را سوژه نرفهای مجلسمان میکردیم..

مهدی 17 خرداد 1399 ساعت 22:50

سرزمین پارس بهتر بود

اریا 17 خرداد 1399 ساعت 20:28

ایران در حال حاضر معنی ویران میدهد

ایران 17 خرداد 1399 ساعت 19:25

واژه ایران در اوستا ذکر شده که بسیار کهن تر از موردی است که شما ذکر کردید و این بسی جای تاسف دارد که یک ایرانی دستکم سرچ نکند و مطلبی را در سایت خود در مورد معنی نام کشور خود بگنجاند

احمد 17 خرداد 1399 ساعت 18:45

ایران فقط سرزمین آریاییها نیست نژادپرستی را تبلیغ نکنید .

مهدی 17 خرداد 1399 ساعت 11:09

ایران سرزمین نجیب زادگان همه ایرانی ها نجیب زاده هستند

رامین 17 خرداد 1399 ساعت 10:22

بسیار زیبا و جالب. اتفاقاً کلمه آریایی با همون معنی مورد نظر نازی ها ارتباط مستقیم داره. یکی از قدیمی ترین علامتهای صلیب شکسته در یک گردن بند در گیلان پیدا شده که دقیقا مربوط به اقوام هندو اروپایی هست.