Close

عمارت مفخم، بزرگترین و شاخص ترین اثر تاریخی دوران قاجار

4.6
از 9 رای
یادگاری منحصربفرد ناصرالدین شاه در خراسان + تصاویر
  • 21 تیر 1399 08:00
  • 6
  • 41.3K

معرفی عمارت مفخم

در شمال شرق شهر بجنورد در خراسان شمالی بزرگترین و شاخص‌ ترین اثر معماری از دوره قاجار قرارگرفته است. این عمارت زیبا در سال۱۳۰۰ هجری قمری، همزمان با حکومت ناصرالدین شاه و به فرمان یارمحمدخان شادلو که به سردار مفخم شناخته می شد بنا نهاده شد.

مفخم، عمارتی بی نظیر در بجنورد

این عمارت مجلل محل سکونت خانواده وی و مکانی برای پذیرایی از میهمانان دولتی و رجال سیاسی بود. معماری زیبای عمارت مفخم با کاشیکاری‌ های رنگاو رنگ خود هر بیننده ای را در خود غرق می کند و زیبایی تاریخ خود را به نمایان می نمایید.

مفخم، عمارتی بی نظیر در بجنورد

تاریخچه عمارت

بنای عمارت از سوی ورثه وی در دهه 1320 به اداره بهداری  به عنوان بیمارستان واگذار شد. و سرانجام در سال 1370در اختیار اداره وقت میراث فرهنگی بجنورد قرار گرفت و پس مرمت و تعمییرات به موزه مردم شناسی و باستان شناسی شهرستان بجنورد تبدیل شد.

مفخم، عمارتی بی نظیر در بجنورد

میرزا مهدی خان شقاقی از اولین استاد معماران ایران که در فرنگ به تحصیل پرداخته بود و مدرسه سپهسالار نیز از آثار دست وی می باشد معروف است که نقشه ساختمانی عمارت را طراحی نموده است.

مفخم، عمارتی بی نظیر در بجنورد

معماری عمارت

عمارت مفخم دارای 34 اتاق با دو تالار بزرگ است  نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب قرار دارد از سرسرای چشمگیری برخور دار است که  با انواع فنون كاشيكاري معرق با طرح­ها و نقوش انساني، حيواني، اسليمي، ختايي و هندسي تزئیین شده است.

مفخم، عمارتی بی نظیر در بجنورد

 در ساخت این عمارت از آجر با ملات گچ استفاده شد، هر طبقه داراي دو ايوان شمالي و جنوبي است و سرتاسر بنا با کاشي هاي خشتي و هفت رنگ زيبا در اندازه و شکل هاي مختلف به رنگهاي مختلف کاشي کاري شده است،  ستون های آن نیز با طرح و نقش های خاص طراحی شده است. نماي بيروني ساختمان با طراحی های خود هندسي سده 13 را به تماشا مي گذارد.

مفخم، عمارتی بی نظیر در بجنورد

با وقوع زلزله شدید در بجنورد متاسفانه بیشترین قسمت های این عمارت زیبا از بین رفت و تنها  آینه‌خانه و عمارت مفخم هنوز پابرجا مانده است، سقف عمارت نیز که از سفال ساخته شده بود نیز فروریخته و پس از تعمیرات به سقف شیروانی گالوانیزه تبدیل شد.

مفخم، عمارتی بی نظیر در بجنورد

Beshghardash_iran.jpg

مقبره سردار مفخم

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (6 نظر)

× در حال پاسخ به:

مهدی 22 تیر 1399 ساعت 18:12

خیلی دوست دارم بجنورد بیام ، متاسفانه فقط اصفهان و شیراز در ایران تبلیغ شده ولی شهرهای دیگه کلی آثار دیدنی و تاریخی داره

لیلا 22 تیر 1399 ساعت 15:59

قاجار چه علاقه ای به لسان العرب داشتند؟!

الیاس پهلوان 22 تیر 1399 ساعت 10:54

سلام؛ به عمارت مفخم و آیینه خانه بجنورد بی توجهی می شود و احتمال خرابی آن زیاده بوده بطوری که ممکن است جبران آن در آینده میسر نباشد.
بطور کلی به آثار باستانی آین استان کم توجهی می شود : مکانهایی مثل مزار سرباز گمنام و شهر بلقیس و قلعه جلال الدین و ... با این روش نگهداری در معرض نابودی هستند.

مصیب 21 تیر 1399 ساعت 13:58

لطفا اسم استان رو هم اصلاح بفرمایید این بنا در شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی واقع شده

مصیب 21 تیر 1399 ساعت 13:55

ممنون از شماکه بالاخره قسمتی از زیبایی این بنای تاریخی که برابری میکنه با معماری کاخ گلستان برای دوستداران آثار باستانی نشون دادین..ایکاش یه عکس از مقبره این سردار غیور هم میذاشتین که واقع در تفرجگاه توریستی بش قارداش است

رها 21 تیر 1399 ساعت 09:14

سلام.کاشکی میراث فرهنگی بیشتر به این آثار توجه میکرد

رها 21 تیر 1399 ساعت 09:13

سلام.مطالب زیبا بود. کاشکی از داخل عمارت چندتا عکس میگذاشتی.توی متن نوشتی تا پیش از زلزله تمامی قسمت های عمارت از بین رفت. ولی عکسی از آن نگذاشتی. لطفا دلیلش را بگید.