Close

آیا افسانه هیولای دریاچه برلیک در آمریکا حقیقت دارد؟

3.8
از 62 رای
دریاچه ای که میزبان یکی از عجیب ترین و مرموزترین هیولاهای جهان است! +تصاویر
  • 7
  • 79.8K

ریشه‌های افسانه هیولای برلیک قدیمی‌تر از آن چیزی است که معمولاً می‌پندارند، و نخستین داستان‌های آن از زبان شماری آمریکایی بومی نقل شده‌اند که پیرامون دریاچه برلیک زندگی می‌کردند. شاید به این هیولا به‌اندازه لخ نس یا چمپ، هیولای ساکن دریاچه چمپلاین توجه نشود، ولی باور به آن به‌قدری بود که سبب شود افراد منطقه از نزدیک شدن به لبه آب این دریاچه پرهیز کنند.

داستان‌های قدیمی نیز مانند تیترهای خبری جدیدتر شواهدی را مبنی بر وجود این هیولا عنوان کرده‌اند؛ که البته خیلی‌ها بر درستی آن تردید دارند. کم‌تر پیش می‌آید که افسانه و داستان بتواند راه خود را به دروغ و دغل‌های پیرامون تاریخ یک منطقه باز کند؛ ولی در مورد دریاچه برلیک، این مسئله حتی حل نشده باقی مانده است. گفته می‌شود این هیولا که آمریکایی‌های بومی زمانی آن را «شیطان دریا» می‌نامیدند، توسط خیلی‌ها (و نه تنها تعداد انگشت‌شمار) دیده شده است و بنابراین احتمال آن که موجود غول‌پیکری کماکان در آب‌های آن شناور باشد بالا می‌رود. با توجه به این گفته‌ها، این هیولا که می‌گویند با سرعت بالا حرکت می‌کند و به هیچ جانور دریایی دیگری شباهت ندارد، درواقع چه می‌تواند باشد؟ تا کسی آن را از نزدیک نبیند واقعاً نمی‌توانیم نظری بدهیم و این مسئله حتی ذهن کسانی که نزدیک دریاچه زندگی می‌کنند را نیز درگیر کرده است.

نخستین گزارش‌ها از هیولای دریاچه برلیک

طبق مقاله‌ای که جوزف سی ریچ در سال 1868 برای روزنامه دِزِرت نیوز نوشت، داستان‌هایی از یک هیولای «افعی گونه» بین مردم نقل می‌شده است. گفته می‌شد که این جانور بوده است که مردم را در لبه دریاچه تکه‌تکه می‌کرده و شناگران از آب به پایین می‌کشیده است؛ به همین دلیل بود که هیچ‌کس جرئت ورود به اعماق آن را نداشت. می‌گویند مردم از ترس بالا آمدن این جانور حتی جرئت نمی‌کرده‌اند نزدیک دریاچه چادر بزنند یا بخوابند؛ ترسی که در دل حتی نخستین تمدن‌های کنار دریاچه جا افتاده بود.

bear-lake-monster-crossing - Copy.jpg

کم‌کم، اهالی یکی پس از دیگری هیولا را مشاهده کردند – یا دست‌کم این‌طور فکر می‌کردند – که گویا آن‌قدر بزرگ بوده که پایین‌تنه‌اش به کف دریاچه می‌رسیده، و سری شبیه به مار و گوش‌هایی به‌اندازه پارچ داشته است. آن‌طور که در گزارش‌های مردمی آمده، این موجود آبی از سنگینی اصلاً تکان نمی‌خورده و گفته می‌شد که هنگامی که موج‌های بزرگ آب به او اصابت می‌کردند، اصلاً نه تکانش می‌داده‌اند و نه جابجایش می‌کرده‌اند. در یکی از گزارش‌ها آمده است که فرد شاهد آن‌قدر ترسیده بود که بدون دقت کردن به جزئیات پا به فرار گذاشت.

آیا افسانه هیولای دریاچه برلیک در آمریکا حقیقت دارد؟

بعدها، به شمار کسانی که این هیولای بزرگ را دیدند افزوده شد؛ افرادی که ادعا می‌کردند این موجود چنان سرعتی دارد که به هیچ موجود دریایی شناخته شده دیگری نمی‌خورد. حتی گفته‌اند که «سرعت شنایش از بیشترین سرعت دویدن اسب بیشتر بود». واضح‌ترین مشاهده از این هیولا را یک گروه بیان کردند که می‌گفتند این جانور 30 متر طول دارد و سرعتش از هر حیوان دیگری بسیار بسیار بیشتر است. رد دم این جانور روی آب تقریباً به‌اندازه یک اسب بالغ تخمین زده شد و گفته می‌شد هنگام مشاهده تنها 4 کیلومتر فاصله داشته و از خط ساحلی خیلی دور نبوده است و همچنین بدنی به رنگ قهوه‌ای داشته است.

آیا افسانه هیولای دریاچه برلیک در آمریکا حقیقت دارد؟

مشاهدات امروزی

مشاهدات هرازگاهی هیولای برلیک همچنان تا قرن بعد نیز ادامه یافتند و مردی به نام مایک هاوِرتز، داستان بسیاری جالبی پیرامون این جانور تعریف کرد. طبق مشاهده او، قسمتی از آب دریاچه شروع به حرکت کرد و امواجی ساخت که حدود 7 متر طول داشتند. او که به همراه گروهش برای یک جستجوی تحقیقاتی وارد دریاچه شده بود، این موجود را از روی قایق دید، البته فقط به دلیل موج‌هایی که از دم حیوان به قایق آن‌ها برخورد می‌کردند متوجهش شد. چیز دیگری که به چشم هاوترز خورد، فقط سه برآمدگی گرد بود که از آب بیرون زده بود و سر، دم یا باله‌ای از هیولا مشخص نبود، ولی همین هم همه گروه را به وحشت بزرگی انداخت.

آیا افسانه هیولای دریاچه برلیک در آمریکا حقیقت دارد؟

آقای هاورتز عموی ماتیو هاورتز، سازنده مستند هیولای برلیک که در اکتبر 2019 بیرون آمد، نیز هست. طبق گفته‌ هاورتز جوان،  پدیده‌های عجیب دیگری نیز پیرامون این دریاچه هست که گویا هیچ توضیحی ندارند: مانند حرکت‌های غیرعادی آب یا شنای نامنظم گوزن‌ها و ماهی‌ها. ازآنجایی‌که برلیک یکی از قدیمی‌ترین دریاچه‌های جهان است، نمی‌توانیم به این آسانی انکار کنیم که شاید چیز ناشناخته‌ای در اعماق آن وجود داشته باشد؛ به‌خصوص که می‌دانیم هنوز گونه‌های جانوری بسیاری در طبیعت هستند که کشفشان نکرده‌ایم. ولی آیا این مدارک برای تأیید وجود موجود عجیب‌وغریب ما کافی هستند؟ شاید هیچ‌گاه به پاسخ این پرسش پی نبریم.

 

منبع: thetravel.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (7 نظر)

× در حال پاسخ به:

عباس 29 فروردین 1400 ساعت 08:30

کشف این موجود که سخت نیست که بخواهند حول آن افسانه سازی کنند.هم با دستگاه سونار وهم با اسکن دریاچه وهم با زیردریایی های کنترل از راه دور می توان این موجود اگر خیالی نباشدرا شناسایی وکشف کرد.ناگفته نماند که در برخی دریاچه های قدیمی گاز متان محبوس شده در کف دریاچه ناگهانی آزاد می شود وامواج بسیار بزرگی برسطح آب ایجاد می کند که به مشابه حرکت یک موجود تلقی می شود.البته این سخنان حدس وگمان است وبرای قطعی کردن وجود این موجود خیالی باید دریاچه را پایش وبررسی کرد.

Jef Osun 17 بهمن 1399 ساعت 22:03

من نمیگم ... عقل میگه ...اگه چنین هیولایی در این دریاچه است ؟خب چی میخوره ؟ این حیوان باید وعده ای 200کیلو ماهی یا انسان یا سبزی بخوره .... خب این دریاچه اینقدر غذا داره و اینکه تواین چند دهه باید تعدادشان کلی شده باشه پانصد سال که عمر نمیکنه خدا میدونه این امریکایی های جلب و ناکس دارند یه غلطهایی زیر دریچه میکنند نمیخوان کسی بدونه و بخاطر رموز کارشان هم نمیتونن محدودید بزارن ....

ایرانی 5 بهمن 1399 ساعت 17:13

باسلام.اینروزهاازهیولاترسیدن بایدکنارگذاشت ازهیولاهای دوپابایدترسیدکه بجون ماافتادن خون هممونو دارن مثل زالومیخورن.نه قصه است نه افسانه.

جعفر اصان 20 دی 1399 ساعت 19:17

قرن بیست و خورده ای است ، ،این حرفها برای بچه خوبه ،
والا این هیولا روزی حداقل ۳۰۰ کیلو غذا میخواد از کجا تهیه میشه ، چی میخوره نر ه یا ماده اگه قدیمیه پس باید تعدادشان زیاد باشه .
بالن هزاران کیلومتر شنا میکنه تا به جایی برسه یه غذایی گیرش بیاد
دریاچه که جای این هیولا ها نیست مگر
برای فیلمنامه یا ترساندن بچه های شیطان ....

فرهاد 17 آبان 1399 ساعت 13:49

این موجود آبی از سنگینی اصلاً تکان نمی‌خورده----این موجود چنان سرعتی دارد که به هیچ موجود دریایی شناخته شده دیگری نمی‌خورد. برو عمو کشکتا بساب

بهنام 18 مهر 1399 ساعت 23:25

آمریکا این همه تجهیزات داره - چرا دریاچره رو جستوجو نمیکنه؟

امیر 10 مهر 1399 ساعت 12:48

خخخ لابد مگالودون بوده