Close

کاخی به نام مادر در مازندران

4.2
از 41 رای
بازدید از محل سکونت مادر محمدرضا شاه + تصاویر
  • 29 دی 1399 08:45
  • 6
  • 94.6K

در روستایی بکر و دورافتاده در نزدیکی شهر چالوس، بنای بزرگی برپا شده که روزگاری محل سکونت مادر محمدرضا پهلوی بوده است. روستای مازوپشته که روزگاران گذشته هم دور از دسترس بود، حالا با جاده چالوس-مرزن‌آباد، مسیر دسترسی به آن بیش از پیش از نگاه و توجه دور می‌ماند. عجیب است که «تاج الملوک آیرملو» (همسر دوم رضاشاه)، در این روستا سکونت داشت، امّا کاخی که برای او مهیا شد، بزرگ و مرفه بوده است.

کاخ مادر

کاخ مادر

این کاخ در مساحت 50 هزار مترمربع بنا شد. کاخ مادر شاه، عمارتی بزرگ و دوطبقه به رنگ قهوه‌ای و خاکستری در میان انبوهی از درختان جنگلی و سرو قامت است که امروزه بدون نظارت، رو به تخریب می‌گذارد.

این کاخ که پس از انقلاب 57 به مالکیت بنیاد شهید درآمده بود، چند سال پیش در مزایده فروخته شد و امروزه محلی است برای برگزاری جشن‌های عروسی. این روزها از شکوه کاخ چیزی باقی نمانده است و حتّی مراسم عروسی هم با صندلی‌های پلاستیکی برگزار می‌شود.

کاخ مادر شاه

نمای کاخ از بیرون، یک طبقه به‌ نظر می‌آید. طبقه دوم کاخ، بالکنی سراسری دارد که به‌ دور ساختمان می‌پیچد و امکان دیدن مناظر زیبای اطراف را مهیّا می‌کند. این بالکن در قسمت رو به کوه، پهن‌تر می‌شود تا امکان حضور دسته‌جمعی و لذت بردن از طبیعت برای خاندان سلطنتی مهیا شود. سال‌ها پیش که این کاخ به‌دستور اسدالله اعلم و برای اسکان موقت مادرشاه در روزهایی که محمدرضا در رامسر به ‌سر می‌برد، تدارک دیده شد، این منطقه فضایی دنج‌تر و بکرتر داشت تا مادر شاه در امنیت از مناظر زیبای اطراف بهره ببرد.

دیوارهای کاخ با پارچه‌های طرحدار پوشانده شده‌اند تا قابلیت شستشو داشته باشند. طبقه اول کاخ آشپزخانه و طبقه دوم به‌عنوان انبار استفاده می‌شود. شیرآلات حمام و توالت و حتی وسایل و کابینت‌های آشپزخانه پس از مزایده، توسط مالکین قبلی منتقل شده‌اند. حالا، آشپزخانه‌ای به‌جامانده با بوی تند روغن سوخته.

کاخ مادر

کاخ مادر برای مادرشاه که سن بالا و درد مفاصل داشته، ساخته شده بود. تمامی مبل‌ها و صندلی‌ها چرخدار بودند؛ صندلی الکتریکی و بالابر برای جابه‌جایی او وجود داشت؛ رنگ روکش پارچه‌ای اتاق و سالن‌ها با یکدیگر متفاوت و با مبلمان هماهنگ شده بود. حمام اصلی با مساحت حدود 40 متر، شیرآلاتی از جنس برنج طلایی رنگ و وان و جکوزی مجلل از جنس چوب داشت که امروز از هیچکدام آنها خبری نیست. حتّی باغی که چند دهه پیش، انواعی از گونه‌های گیاهی را در خود جای داده بود، اینک چیزی جز علف و درختان کهنسال در آن باقی نمانده است.

کاخ مادر شاه

سرنوشت مالک کاخ، یعنی تاج الملوک هم بهتر از کاخش نبود. او در اسفند 1360 در سن 86 سالگی، در نیویورک درگذشت؛ درحالی که هیچ یک از خاندان سلطنتی حاضر به پرداخت هزینه‌های دفن او نشدند و او را در کنار دیگر مردمان عادی نیویورک به خاک سپردند.

برای خواندن درباره سایر کاخ‌های مازندران، می‌توانید به متن مازندران و کاخ‌های مجلل پهلوی مراجعه کنید. آیا از نزدیک این کاخ را دیده‌اید؟

تألیف: لست‌سکند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (6 نظر)

× در حال پاسخ به:

شهروند 3 بهمن 1399 ساعت 17:06

اون موقع باریال کاخ میساختند الان با یورو طرف ۸۵ میلیاردتومان خرج کرده تو نیاوران هنوز تمام نشده قابل توجه آقازاده ها اگر کاخ نشینی بده پس چرا؟؟؟؟ دم حاج قاسم گرم صندلی ساده اداری را به مبل راحتی ترجیح میداد روحش شاد

ساوالان 2 بهمن 1399 ساعت 22:36

اخبار الکی ! این کاخ، کاخ ملکه مادر نام دارد و نه کاخ مادر شاه. ایشان هم در آکاپولکو مکزیک از دنیا رفتند و نه در نیویورک. جسد مادر شاه به نیویورک منتقل شده و در این شهر بخاک سپرده شد. اگر هیچ یک از خاندان سلطنتی حاضر به پرداخت هزینه‌های دفن او نشدند ، جسد او مسافت آکاپولکو تا نیویورک را با شنا و دوچرخه طی‌ کرد ؟

حسین 30 دی 1399 ساعت 10:07

چقدر جالب... تا از عقب ماندگی ایران در زمان شاه و پیشرفت زندگی مردم در حال حاضر میگی یه عده زرتی میگن که خب اون موقع هیچ جای دنیا امکانات نبوده مثل الان... جالبه اون زمانی که پدر و مادرهای ما توی خونه های کاه و گلی زندگی میکردن و آب لوله کشی نداشتن این حضرات سونا و جکوزی داشتن و شیرآلات گرانبها... اون زمان که یه دونه تلوزیون توی هر محله واسه اون محله آپشن محسوب می‌شده اینا بالابر و صندلی های چرخدار و غیره داشتن

مجید 29 دی 1399 ساعت 18:59

چرا نیاوران و پاسداران و لواساناتو و ولنجک و زعفرانیه و فرمانیه و ... سر نمیزنید و ببینید مسعولین عزیز ما چقدر ساده زندگی میکنند!!!!!!!

ناشناس 29 دی 1399 ساعت 11:19

خدا رو شكررررررررر الان ديگه از اون كاخها وجود نداره و همه مسئولين در كمال ساده زيستي و بدون تجملات مانند بقيه مردم در خانه هاي معمولي و حقير زندگي مي كنند.خدا رو شكررررررررر

عدالت 29 دی 1399 ساعت 09:32

خوب و بد آنها رفتند؛لطفا از کاخ مسئولین در کشورهای خارجی هم گزارش بدین

mamad 28 دی 1399 ساعت 18:25

اگه این کاخه پس خونه ها و ویلاهای مسئولین اسمش چی هست در مقابل مادر دیگر شاهان حتی منطقه ما در انباری هم زندگی نمیکرده

مجتبی امیدپور 28 دی 1399 ساعت 14:13

بسیار جالب بود اصلا نمی‌دونستم یه چنین کاخی هم وجود دارد