Close

سفرنامه مشهد

4.6
از 27 رای
سفرنامه مشهد

بسم الله الرحمن الرحیم

مگذار مرا در این هیاهو آقا،
تنها و غریب و سر به زانو آقا،
ای کاش ضمانت دلم را بکنی؛
تکرار قشنگ بچه آهو آقا.

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

در باغ ولایت گل خوشبوست رضا سروچمن گلشن مینوست رضا نومید مشو ز در گه احسانش زیرا به جهان ضامن آهوست رضا دوستای دوران دبیرستان معمولا جزء بهترینا و ماندگارترینها ...هستن. با یکی از دوستای دوران دبیرستانم که برنامه‌های سفرمون همیشه با همه، تصمیم گرفتیم ولادت امام رضا (علیه السلام) رو بریم مشهد، از تیرماه برای رزرو هتل واسه 7 مهرماه یا همون 11 ذی القعده اقدام کردیم و بالاخره موفق شدیم، ولی متأسفانه توی شهریور هرچقدر گشتیم بلیط هواپیما و قطار پیدا نکردیم. ماشاءالله مردم ایران دائم در حال سفرن!!! با هر سختی که بود از سایت safar724.ir بلیط اتوبوس TBT از ترمینال جنوب برای رفتمون و اتوبوس VIP به ترمینال آرژانتین برای برگشتمون پیدا کردیم. خیلی وقت بود که با اتوبوس سفر نکرده بودم، هرچند صندلی‌ها و کیفیتش بهتر شده ولی قیمت بلیط اتوبوس همرده قطار بود. اتوبوس‌های TBT بدون غذا 23 هزار تومان و اتوبوس‌های VIP با شام و صبحانه 28 هزار تومانه که انصافاً عالی بود. صندلی VIP کاملا راحت و استاندارده، موقع خواب هم صندلی در حد تخت خواب به عقب می‌ره و نفر پشتی هم چون فضا باز بود اذیت نمی‌شد، از همه بهتر هم زیرپایی‌هاش بود که پا رو کاملا صاف می‌کرد. زمان حرکت اتوبوس‌ها چه از تهران و چه از مشهد از ساعت 4 بعدازظهر تا 9 و 10 شبه، این طوری طول شب رو هم تو راهی، اگه یه پتوی مسافرتی هم همراه داشته باشی که یک خواب راحتو توی اتوبوس VIP داری. فیلم‌های روز هم که یک نوبت شب، یک نوبت هم صبح اول وقت به منظور بیدار باش پخش می‌شه. تقریبا حدود 13 – 14 ساعت هم توی راه بودیم.

سفرنامه مشهد

ترمینال اتوبوس‌ جنوب
ساعت حرکت اتوبوس از ترمینال جنوب 7 بعدازظهر بود، منم تا ساعت 5 دفتر کارم بودم. مترو بهترین راه برای رسیدن به ترمینال توی ترافیک هفته اول مهر به نظر می اومد، همینطور هم بود خودمو که به ایستگاه مترو رسوندم حدود 40 دقیقه بعد تو ایستگاه ترمینال جنوب پیاده شدم، ایستگاهی که دقیقا توی ترمینال بود.

سفرنامه مشهد

ورودی ایستگاه مترو ترمینال جنوب

سفرنامه مشهد

اتوبوس TBT

سفرنامه مشهد

ترمینال اتوبوس امام رضا (ع) در مشهد

ساعت تحویل اتاق در هتل اشراق، مثل بقیه هتل‌ها، 2 بعدازظهر بود. وسایلمونو به پذیرش تحویل دادیم و برای عرض ادب و تبریک رفتیم به سمت حرم امام رضا (ع) ...

سفرنامه مشهد

اذن ورود به حرم مطهر هتل توی کوچه روبرویی باب الجواد بود، مسیر تشرف به حرم هم از رواق امام خمینی و تالار آینه، مقبره شیخ بهایی و صحن آزادی می‌گذشت.

سفرنامه مشهد

تالار آینه

سفرنامه مشهد

درب ورودی بانوان از صحن آزادی

سفرنامه مشهد

ضریح امام رضا (ع)

سفرنامه مشهد

کاشی کاری اطراف حرم مطهر

سفرنامه مشهد

آینه کاری سقف حرم مطهر

حالا که کبوتر دلمونو پرواز دادیم به قبله اهل دل، باید بزاریم تو تک تک صحن‌ها و رواق‌ها چرخی بزنه و سبک بشه.

سفرنامه مشهد

نقشه حرم امام رضا (ع)

تو حرم امام رضا (ع) به حیاط‌ها می‌گن صحن‌ که به مناسبت ولادت امام، تمام صحن‌ها رو چراغونی و گل‌آرایی کرده بودن. انقدر فضا قشنگ شده بود که ته دل آدمو قلقلک می‌داد و هی بغض تو گلوی آدم جمع می‌شد. هوا هم که انقدر لطیف بود و نسیم می‌وزید، دلت می‌خواست فقط بشینی و تماشا کنی. صحن‌های زیادی اطراف حرم ساخته شده، 4 تا صحن اصلی و قدیمی تو چهار طرف ضریح وجود داره. صحن شمالی به اسم انقلاب قدیمی‌ترین صحن هستش که سقاخونه، نقارخونه، ساعت بزرگ و پنجره فولاد و قبر مرحوم شیخ نخودکی اونجاست. صحن شرقی به صحن آزادی معروفه که مقبره خدام و فضلا طبقه زیری این صحنه، صحن جنوبی هم که مسجد گوهرشاده و صحن غربی هم جمهوریه، که محل عقد و عروسی و ... ساعت آفتابی و یه سقاخونه مرمری هم تو همین صحنه. درب ورودی به حرم یا همون ایوان، تو 3 تا از صحن‌ها از جنس طلاست، ولی از قدیم فقط به ایونی که توی صحن انقلابه می‌گن ایون طلا.

سفرنامه مشهد

نمایی از صحن انقلاب با سقاخانه، نقارخانه، ایوان طلا و پنجره فولاد

سفرنامه مشهد

صحن انقلاب در شب

سفرنامه مشهد

سقاخانه و ایوان طلای صحن انقلاب

سفرنامه مشهد

پنجره فولاد

سفرنامه مشهد

نقارخانه

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

صحن آزادی

سفرنامه مشهد

صحن آزادی در شب

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

ایوان طلای صحن آزادی

سفرنامه مشهد

صحن مسجد گوهرشاد

سفرنامه مشهد

صحن جمهوری

سفرنامه مشهد

صحن جمهوری در شب

سفرنامه مشهد

سقاخانه مرمری و ایوان طلای صحن جمهوری

سفرنامه مشهد

ساعت آفتابی

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

ورودی حرم از صحن جمهوری

سفرنامه مشهد

صحن جامع رضوی

سفرنامه مشهد

کبوترهای حرم

سفرنامه مشهد

گروه دانش‌آموزی که برای عرض تبریک مشرف شده‌اند

سفرنامه مشهد

بست شیخ طوسی

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

بست شیخ بهائی

راهروهای ارتباطی بین صحن‌ها رو که برای تردد و ارتباط با درب‌های خروجی از اون‌ها استفاده می‌شه رو بست می‌گن که معمولا سرویس بهداشتی‌ها هم اینجان. فضاهای مسقف اطراف حرم هم که برای عبادت و زیارت تعبیه شده، رواق نام گرفتن. دارالحجه به عنوان زیباترین رواق، همون زیرزمین حرمه که تقریبا تازه ساخته شده، از یک سمت ضریح گذاشتن و از سمت دیگه، دیواری رو به عنوان نزدیک‌ترین مکان با مقبره امام مشخص کردن.

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

غبارروبی حرم هم تقریبا هر روز صبح ساعت 6 انجام می‌شه. تعدادی از خدام با یک صندلی چرخ‌دار وارد حرم می‌شن، گل‌های قبلی رو بر می‌دارن، پارچه‌ها و نظری مردن رو از سقف ضریح جمع می‌کنند و بعد از غبارروبی، گل‌های تازه تو گلدون‌ها می‌ذارن. شنیدم بهترین زمان برای زیارت وقتیکه می‌خوان حرمو بشورن یا موقع افطار توی ماه رمضون ...

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

گل‌های ضریح در روزهای مختلف

آذین‌بندی سطح شهر هم به نوبه خودش قشنگ بود. مغازه و بازاچه‌های اطراف حرم هم که صفای خاص خودشونو دارن و دست خالی از جلوشون نمی‌شه گذشت.

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

سفرنامه مشهد

از حال و هوای معنوی و سرشار از انرژی مشهد هرچی بگی کم گفتی، عمقش با عمق دلت یکیه، کبوتر دلت هر چقدر پرواز کنه خسته نمی‌شه، حتی اگه نیمه شب از خواب شیرینت بزنی و موقع موناجات سحر راهی حرم بشی با شنیدن صدای مؤذن که داره مناجاتو می‌خونه بازم لذت می‌بری. بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب توی صحن بشینی و صدای نقاره‌ها رو گوش کنی. روز ولادت هم وقت و بی وقت صدای نقاره می‌یاد و مو رو به تنت سیخ می‌کنه ...

سفرنامه مشهد

حالا که انرژی‌های درونی و روحیمونو تقویت کردیم روز آخری گفتیم بریم یکمی هم هیجاناتمونو تخلیه کنیم و یه توجهی هم به قوای جسمانیمون کنیم، آخه مشهد چندتا پارک آبی خوب داره که به امتحانشون می‌ارزه، مخصوصا اگه قبل سفر ببینی سرزمین موج‌های آبی توی سایتش جشنواره پاییزه گذاشته. اگه از طرف هتل معرفی نامه ببری بهای بلیطش 50 درصد می‌شه یعنی 13000 تومن، به غیر از اون قیمت و کیفیت غذا و کافی شاپ‌هاش هم عالی بود. عملکرد و برخورد پرسنلش هم که اصلا حرف نداشت. یک روز عالی، آرام و شاد رو برامون ساختن که خاطره شیرینی شد تو ذهن ما، از این طریق از همشون تشکر می‌کنم.

سفرنامه مشهد

نویسنده : سمیه جوادی

نظرات کاربران (15 نظر)

× در حال پاسخ به:

سیدنوشاد میرقطبی 16 مهر 1398 ساعت 11:45

ممنون از سفرنامه خوبتون ، اما چرا سری به بهشت ثامن الائمه در صحن جمهوری نزدید فاتحه برای اهل قبور همانطوری که می دانید ثواب زیادی دارد ،

مصطفی 18 فروردین 1398 ساعت 01:54

تو مشهد میتونین از آرامگاه فردوسی رستوران های طرقبه و شاندیز و چالیدره هم دیدن کنید

بهاره 23 دی 1397 ساعت 17:03

بد دلم هواتو کرده اقا بطلب

....... 8 مرداد 1397 ساعت 23:13

من که خیلی دوست دارم برم امام رضا ولی پول ندارم ????

مهدی 24 خرداد 1397 ساعت 20:06

حرم که واقعا بهشته ... آدم فقط با دل میتونه ازش بنویسه...
اینم به این سفر اضافه کنم که حرم یه موزه دیدنی داره 100 % ارزش داره بری سه ساعت تموم توش بگردی و لذت ببری... بازار رضا که بافت قدیمی و سقف بلند داره و پارک ملت و پارک کوهسنگی... دوستان رفتین مشهد حتما اینها رو برید سر بزنید خیلی ارزون و مفرح... :)))

younes 20 آبان 1396 ساعت 16:06

باسلام خدمتت اون دوست عزیزی که انقدرپرذوق وزیباعکاسی وبه تصویرکشدن حرم آقاامام رضارو،من ازطرف خودم ازشماتشکروقدردانی میکنم اجرتون باآقاامام رضا(ع)

nima 5 خرداد 1396 ساعت 02:59

من سه شنبه دارم میرم تا قبل از عملم ی زیارتی کرده باشم شاید دیگه نتونم برم
هر سال میرم حرم نقطه به نقطه رو میگردم نمیدونم امسال که پا ندارم چیکار کنم فقط باید بشینم ی گوشه و حسرت بخورم ولی باز هم هوای حرم ی چیز دیگست شاید سال بعد با پای سالم برم

مژگان 5 خرداد 1396 ساعت 02:50

دارم می میرم دلم هوایی حرم آقای عزیزتر از جونم شده

امیر محمدی 5 خرداد 1396 ساعت 02:50

عالی بود

جواد 5 خرداد 1396 ساعت 02:44

بسیارعالی بود کمال تشکر

سمیه 5 خرداد 1396 ساعت 02:44

آبتین عزیز ممنونم، عکس‌ها رو با دوربین موبایل گرفتم، توی حرم بردن دوربین عکاسی ممنوعه ولی گوشی موبایل که قابلیت عکاسی داره ممنوعیت نداره ولی فکر کنم چون با دلم عکس گرفتم، خدارو شکر کسی من رو منع نکرد. با این وجود عزمت و وسعت و زیبایی معنوی حرم رو نمی‌شه به تصویر کشید.

سمیه 5 خرداد 1396 ساعت 02:44

ممنونم از نظرات خوبتون... هدف من از ارسال این سفرنامه پرواز دادن دل خواننده‌ها به یک مبدأ انرژی بود... خوشحالم که این تأثیر رو برای شما داشت. اگه ته دلتون لرزید منم دعا کنید. اول محرمم که اونجائید همه ما رو یاد کنید...

alipour 5 خرداد 1396 ساعت 02:44

عالی دختر ... اشکم در اومد با اینکه میدونم 25 آبان قرار اونجا باشم ولی بهت حسودیم شد . دلم برای حرمش یک نقطه شده...

ابتین 5 خرداد 1396 ساعت 02:44

عکسها خیلی تاپ هستن داخل حرم عکس برداری ممنوع است چطور این کار کردی؟