Close

سفرنامه جامع و مصور سنگاپور – لنکاوی

4.4
از 37 رای
سفری به دنیای مدرن و طبیعت بکر جنوب شرق آسیا + تصاویر دیگر قسمت ها
 • 15 آبان 1396 09:00
 • 79
 • 19.3K

 kandid.jpg

3bvOTLcxdiqBzeVk7dYv32yM2YwdZVhc5QKrcCXR.jpeg

*** پیشاپیش بابت کیفیت متوسط برخی تصاویر عذرخواهی می کنم چرا که تعداد و حجم عکس ها خیلی بالا بود و به ناچار تمامی عکس ها را کم حجم کردم ***

مقدمه

درود بر تمامی عزیزان جهان دوست،

    پس از سفری که در زمستان 94 به کوالالامپور و لنکاوی داشتم تجربیات خوبی کسب کردم و تصمیم گرفتم که این بار به سنگاپور سفر کنم. پیش از آن که بخواهم شرح سفرنامه کنم، نکاتی را خدمت شما مطرح می کنم که به صورت کلی در هر سفری می تواند خیلی به یاری شما بیاید. به طور کلی من برای خود یک guideline یا خط مشی دارم که به منظور عزیمت به هر کشوری، آن را پیش می گیرم.

    اولین گام من برای یک سفر، ایجاد یک گروه از همسفرانم در تلگرام است. این گروه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات، مشورت، اعلان های عمومی و ... بسیار مفید است. حتی در حین سفر خواهید دید که اطلاعات مطرح شده درون این گروه چقدر به کمک شما می آید. من قرار گذاشتم در آذر 1395 با یکی از اقوام خود یک سفر دونفره به سنگاپور داشته باشیم. بنابراین با آن که تنها 2 نفر بودیم، اما در تابستان (حدود 3 ماه قبل از سفر) گروهی در تلگرام ساختم و نام آن را "سفر سنگاپور" نهادم. این کار باعث می شود همسفر شما نیز با انگیزه بیشتر جریانات سفر را دنبال کند. گام دوم من تحقیق است. از آن جا که به شخصه به دلایلی ترجیح می دهم با تور سفر نکنم، به صورت شخصی به جستجوی پروازها و هتل ها می گردم (البته با مشورت و همفکری همسفران) و بر اساس بودجه خودم و همسفرم مواردی را پیدا می کنم که هم مقرون به صرفه باشد و هم کیفیت خوب را ارایه دهد. بنابراین خود را به چند هتل مشخص که در تمام تورها تکرار می شود، محدود نمی کنم. ناگفته نماند که من در این مرحله از جریان سفر خیلی خیلی وقت و دقت صرف می کنم و مشورت و همفکری زیاد می گیرم.

نکته: در سایت booking می توانید به راحتی به دنبال هتل موردنظر خود بگردید. روش من بدین صورت است که چندین معیار را در اولویت قرار می دهم. اول این که قیمت آن مورد توافق من و همسفرم باشد. دوم این که رتبه ی کیفی که سایت booking به آن هتل داده (البته با تعداد review های بالا) را مدنظر قرار می دهم. سوم این که دسترس پذیری آن به مترو خوب باشد. چهارم این که استخر و باشگاه بدنسازی برای من در اولویت است و حتی الامکان سعی می کنم در مورد انتخابی ما گنجانده شود. در نهایت تصاویر اتاق ها و نظرات مسافران پیشین را بررسی می کنم.

    پس از آن که هتل و پرواز مورد نظر خود را برای تاریخ حدودی سفر یافتم، از طریق یک آژانس اقدام به خریداری می کنم. توجه داشته باشید که ویزای سنگاپور موردنظر ما به صورت double journey (دو بار ورود) صادر شد و یک ماه طول کشید تا صادر شود. جالب است بدانید از آن جا که سفر 8 روزه ما به سنگاپور و لنکاوی کمی خارج از عرف پکیج تورها بود، مجبور شدم با چندین آژانس تماس بگیرم تا بتوانم موردی مناسب بیابم تا تمام کارهای ما را انجام دهد.

    اکنون که هتل و پرواز را خریداری کرده ایم، تحقیقات را در راستای کشف مکان های دیدنی و تفریحات، اطلاعات خرید سیم کارت، اطلاعات حمل و نقل شهری، آدرس ها و ... ادامه می دهم. یکی از مهم ترین اقدامات در این مرحله خواندن سفرنامه های دیگر دوستان است. به خصوص در سایت lastsecond موارد مفید زیادی وجود دارد.  یکی دیگر از کارهای مهمی که در این مرحله انجام می دهم این است که شروع به مکاتبه با سایت هتل کرده و تا لحظه سفر کلی سوال مطرح می کنم و اطلاعات جانبی کسب می کنم. برخی هماهنگی ها واقعاً از طریق مکاتبه بهتر صورت می گیرد و به محض ورود حضوری به هتل مشکلی نخواهید داشت. در نهایت پس از کسب اطلاعات کافی، یک timetable تهیه می کنم که چه روزی کجاها برویم. این کار با برآورد نسبی هزینه های جاری سفر همراه خواهد بود. بدین ترتیب وقتی وارد کشور مورد نظر می شوم از همه جهت خیالم راحت است و طبق برنامه پیش می رویم.

بازگردیم به جریان سفر من...

    تصمیم گرفتیم هفته اول آذر ماه سفر کنیم. پس از این که گروه تلگرام را ساختم، به طور تدریجی شروع به ارسال اطلاعات تو گروه کردم. عکس، فیلم، متن و ...؛ لحظه به لحظه دیدمان به سفر روشن تر می شد و هر کدام از ما که مطلب تازه ای کشف می کردیم به هم اطلاع می دادیم. لازم به ذکر است شاید در گروه های بیش از 2 نفر، الزاماً همگی در این بحث شرکت نکنند و صرفاً مستمع و خواننده باشند. به هر جهت این کار مفید خواهد بود. کار مفید دیگری که من انجام دادم این بود که چند روز پیش از سفر، یک صفحه از گوشی خود را اطلاعات سنگاپور اختصاص دادم. به این معنی که ساعت آن کشور و همچنین نقشه مترو و PDF های راهنمای آن کشور که پیش تر یافته بودم، در آن صفحه قرار دادم. از ویدیوهای اختصاصی سایت youtube در مورد معرفی کشورها و شهرها غافل نشوید. پس از طی کردن این روند، حدود 2 هفته به پرواز بود که توانستم یک timetable یا جدول زمان بندی تهیه کنم که در زیر مشاهده می کنید:

rLbg4qjV9U8VwTxLpJw6fc8RCSUQ0MPLdfrFdhmk.jpeg

شکل 1 – جدول زمان بندی سفر

    همان طور که در جدول بالا مشاهده می کند، سفر دو روزه ما به لنکاوی وسط برنامه کلی سفر گنجانده شده است. به دلیل زمان پروازها ناچار به این کار شدیم وگرنه اولویت ما با این بود که دو روز آخر لنکاوی باشیم. البته تجربه خوبی هم شد و شاید به نفعمان نیز شد.  نکته ی قابل توجه در مورد جدول زمانی این است که نام ایستگاه های مترویی که ما را به آن مقصد خاص می رساند، بالای نام آن منطقه درج شده است. برخی مکان ها نیز با پای پیاده قابل دسترسی هستند. هزینه برخی مکان ها نیز درج شده است. در نهایت باید این نکته را مطرح کنم که تقریباً 90 درصد برنامه را طبق همین جدول پیش رفتیم. کمی جابجایی نیاز بود انجام شد و یکی دو مکان که خیلی در اولویت نبود زمان نیافتیم برویم.

 

کمی در مورد سنگاپور (نیویورک آسیا)

    "جمهوری سنگاپور کشوری در جنوب شرقی آسیا به پایتختی شهر سنگاپور است. سنگاپور در جنوب شبه جزیره مالایا واقع شده و کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا است. سنگاپور در شمال خط استوا قرار دارد. کشوری ثروتمند و مدرن است. مالزی و اندونزی تنها همسایه‌های سنگاپورند. پیش از حضور کشورهای اروپایی در منطقه، منطقه‌ای که امروزه به عنوان سنگاپور شناخته می‌شود فقط منطقه ماهیگیری مالایی در ریزشگاه رودخانه سنگاپور بود. سنگاپور از سال ۱۸۲۴ تا ۱۹۶۳ میلادی، به غیر از سه سال در زمان جنگ جهانی دوم یکی از مستعمرات بریتانیا بود. در سال ۱۹۴۲ سنگاپور که هنوز مستعمره بریتانیا بود، توسط ژاپن اشغال می‌شود و نیروهای بریتانیایی مجبور به ترک آن شدند که این واقعه توسط وینستون چرچیل «بزرگترین شکست تاریخ بریتانیا» نامیده شد. پس از پایان جنگ، در سال ۱۹۴۵ میلادی سنگاپور مجدداً توسط نیروهای بریتانیایی بازپس گرفته شد. هجده سال بعد در سال ۱۹۶۳ سنگاپور به عنوان عضوی از فدراسیون مالزی استقلال خود را از بریتانیا بدست آورد. این کشور در نهایت دو سال بعد در سال ۱۹۶۵ از مالزی جدا شد و به این ترتیب جمهوری سنگاپور شکل گرفت." (منبع سایت ویکی پدیا)

    برخی حقایق خیره کننده در مورد  سنگاپور که بیشتر مردم از آن اطلاع ندارند:

 1. دارای بالاترین سرعت peak اینترنت دنیا در سال 2015 (منبع سایت ویکی پدیا)
 2. دارای رتبه ی اول در دنیا به لحاظ سهولت در سرمایه گذاری در سال 2012 (هفت سال پیاپی) (منبع سایت ویکی پدیا)
 3. دارای رتبه ی دوم (بعد از هنگ کنگ) در آسیا و رتبه ی دوازدهم در دنیا به لحاظ مناسب بودن برای سرمایه گذاری به گزارش سایت forbes (منبع forbes و usnews)
 4. کسب رتبه ی سوم در تجارت الکترونیکی در دنیا (منبع سایت ویکی پدیا)
 5. کسب رتبه ی اول شاخص رفاه زندگی در دنیا
 6. دارای رتبه دوم در شاخص نظامی سازی (منبع سایت ویکی پدیا)

 

    و اما مطالبی جالب در مورد سنگاپور (منبع سایت کجارو):

 1. سنگاپور می‌تواند درس صداقت و درستی به جهانیان بدهد. این شهر و کشور کمترین آمار فساد را میان کشورهای آسیایی دارد و رتبه‌ی او در آمار جهانی، جایگاه پنجم است.
 2. در سنگاپور والدین به کودکانشان رفتار خوب می‌آموزند و در برخی موارد دولت هم به والدین چنین آموزش‌هایی می‌دهد. در سنگاپور از سال ۱۹۷۹ یک کمپین احترام و ادب به وجود آمده که مورد حمایت دولت است؛ در این کمپین اخلاق و رفتار خوب و مناسب آموزش داده می‌شود. در سال ۲۰۰۱ این کمپین به جنبش مهربانی سنگاپور تغییر یافت.
 3. در سنگاپور روز ملی درخت‌کاری وجود دارد (هفتم نوامبر). تمامی اهالی این کشور، از نخست‌وزیر گرفته تا دیپلمات‌های خارجی و مردم عادی در این روز درخت می‌کارند. اهالی این کشور حتی برخی از مردم، این درختان را به عنوان کادوی تولد یا هدیه‌ی عروسی به فرزندانشان تقدیم می‌کنند.
 4. بیش از ۸۰ درصد جمعیت سنگاپور در خانه‌های دولتی (خانه‌های سازمانی) زندگی می‌کنند؛ این در حالی است که نرخ مالکیت خانه در سنگاپور حدود ۹۲ درصد است که این آمار بالاترین نرخ در جهان است.
 5. اهالی سنگاپور سریع‌ترین پیاده‌روهای جهان هستند.
 6. در سنگاپور اگر در حین آدامس جویدن پلیس دیدید، دست نگه دارید یا این که هیچ وقت در این کشور آدامس نجوید! در حال حاضر جویدن آدامس در سنگاپور ممنوع است مگر این که با نسخه‌ی پزشک باشد.
 7. در سنگاپور برای ارتفاع ساختمان‌ها محدودیتی وجود دارد؛ این محدودیت ۲۸۰ متر است. در این کشور ۳ ساختمان وجود دارد که ارتفاع آن‌ها دقیقا ۲۸۰ متر است.
 8. در آسانسورهای سنگاپور دستگاه‌های تشخیص ادرار وجود دارد. اگر این دستگاه‌ها بوی ادرار را تشخیص دهد، به طور خودکار درهای آسانسور قفل می‌شود تا این که پلیس برسد. سنگاپور قانون خاصی دارد که طبق آن ادرار در آسانسور ممنوع شده است.
 9. سنگاپور پنجمین کشور بزرگ واردکننده‌ی سلاح است.
 10. گزارشگران بدون مرز که یک سازمانی است که آزادی مطبوعات را در کشورهای مختلف ارزیابی می‌کند، وضعیت خوبی در سنگاپور ندارد. آن‌ها به آزادی مطبوعات در سنگاپور، از میان ۱۸۰ کشور رتبه‌ی ۱۵۳ داده‌اند.
 11. در سنگاپور اگر کسی بعد از استفاده از توالت‌های عمومی آن را نشوید، این کار او جرم محسوب می‌شود.
 12. اگرچه سنگاپور یک شهر-کشور است اما از ۶۳ جزیره‌ی کوچک‌تر تشکیل شده است.
 13. پنج ستاره‌ای که در پرچم ملی سنگاپور وجود دارد، نشان‌دهنده‌ی دموکراسی، آرامش، پیشرفت، عدالت و برابری است. رنگ قرمز هم نشان‌دهنده‌ی برادری و رنگ سفید هم نماد خلوص و پاکی است.
 14. در رتبه‌بندی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، در زمینه‌ی ریاضی و علوم کودکان سنگاپوری در رتبه‌ی اول جهان قرار دارند.
 15. کودکان و گیاهان قلب و روح سنگاپور هستند. اولین باغ آسیا که در سنگاپور قرار دارد، به کودکان اختصاص داده شده است.
 16. سنگاپور با جنگ و مبارزه به استقلال نرسید! این کشور با رای‌گیری دموکراتیک از مالزی جدا شد.
 17. سنگاپور یکی از ۳ شهر-کشور جهان است. دو شهر-کشور دیگر موناکو و واتیکان هستند.
 18. سنگاپور شعر سرود ملی خود را روی اسکناس‌های ۱۰۰۰ دلاری این کشور چاپ کرده است.
 19. دستمزد نخست وزیر سنگاپور سالانه حدود ۱/۷ میلیون دلار است که این رقم حدود ۴ برابر بیشتر از حقوق رئیس جمهوری آمریکا است!
 20. در سنگاپور از هر ۶ نفر، یک نفر دارایی ۱ میلیون دلاری یا بیشتر دارد، یعنی ۱۷ درصد کل جمعیت این کشور! این آمار بالاترین آمار میلیونرهای یک کشور در جهان است.
 21. سنگاپور از یک سو وارد می‌کند و از سویی دیگر صادرات انجام می‌دهد. این کشور همه چیز از آب شیرین و شن و ماسه وارد می‌کند و کل اقتصاد آن متکی به واردات و صادرات است.
 22. سنگاپور در سال ۲۰۱۶ گران‌ترین شهر جهان باقی ماند.
 23. فرودگاه چانگی سنگاپور در سال ۲۰۱۶ برای چهارمین سال متوالی به عنوان بهترین فرودگاه جهان انتخاب شد.
 24. دولت سنگاپور مجموعه‌ای از درخت‌های مصنوعی ایجاد کرده است که از انرژی خورشیدی تغذیه می‌کند و ارتفاع آن‌ها به ۵۰ متر می‌رسد. نام این مجموعه «باغ‌های خلیج» است. این مجموعه به نماد فرهنگی و منطقه‌ی گردشگری تبدیل شده است.

 

اطلاعات کلی سفر

    اما برسیم به اطلاعات سفر...

    پروازهایی که به سنگاپور وجود داشت و مقرون به صرفه تر بود ایرلاین اتحاد و قطر بود. پرواز دوطرفه اتحاد برای هر نفر حدود 2200000 تومان و پروازهای قطری حدود 2700000 تومان هزینه داشت. از آن جا که هر روز سایت این دو ایرلاین را چک می کردم، بر حسب اتفاق متوجه شدم که در تاریخ 6 آذر، پرواز قطری نیز حدود 2230000 تومان هزینه دارد و به لحاظ کیفیت بالاتر مسلماً تصمیم گرفتیم آن را انتخاب کنیم. البته همان طور که گفتم، خرید ها را حدود یک ماه و نیم پیش از سفر انجام دادیم. هزینه پرواز ها برای ما با کمی تخفیف (برای هر نفر) 2200000 تومان هزینه برداشت. پرواز دوطرفه بین سنگاپور و لنکاوی نیز با ایرلاین AirAsia (و البته مواردی دیگر) انجام پذیر بود که ما نفری 644000 تومان بابت این پرواز هزینه کردیم.

    هتل ما در سنگاپور Hotel Boss بود که یک هتل سه ستاره بود ولی به لحاظ دسترس پذیری به مترو (حدود 5 دقیقه پیاده روی)، تمیزی، امکانات و راحتی واقعا قابل قبول هر دو نفر ما بود. هتل ما در لنکاوی Favehotel Cenang Beach نام داشت که نزدیک معروف ترین ساحل لنکاوی یعنی Cenang Beach بود و این هتل نیز سه ستاره و خوب بود. هزینه 5 شب اقامت در هتل سنگاپور و 2 شب اقامت در هتل لنکاوی برای 2 نفر ما در کل 2715000 تومان شد.

    هزینه ی ویزای سنگاپور (دو بار ورود) نفری 343000 تومان شد. توجه داشته باشید ما یک بار از ایران به سنگاپور رفتیم و یک بار هم از لنکاوی وارد سنگاپور شدیم. بنابراین دوبار ورود داشتیم و نوع ویزای ما Double Journey بود.

    به طور کلی هزینه پکیج ما (هتل ها + پرواز ها + ویزا) برای هر نفر 4555000 تومان شد (با حساب هزینه های جاری و خرید حدود 7000000 تومان) که البته سفر ارزانی محسوب نمی شود ولی واقعاً ارزش این هزینه کردن را داشت. (شرح خواهم داد)

 

گاه شمار سفر

روز پرواز

    پرواز ما قرار بود ساعت 22:40 روز شنبه 6 آذر انجام گیرد. بدین ترتیب مقدمات سفر را کامل آماده کردیم و حدود 2 ساعت پیش از پرواز به فرودگاه رسیدیم. از آن جا که من به طور آنلاین، check-in را انجام داده بودم و کارت پروازمان را پرینت گرفته بودم، نیازی به ایستادن در صف check-in نداشتیم و وارد لاین Fast check-in شدیم و فوراً بار خود را تحویل دادیم و از آن جا به سالن ترانزیت رفتیم و ارز مسافرتی خود را دریافت نمودیم و منتظر سوارشدن به هواپیما شدیم. بالاخره به طور ontime این اتفاق افتاد و سوار هواپیما شدیم و پرواز با تأخیری اندک در حد چند دقیقه آغاز شد. مقصد ما دوحه بود و قرار بود از آن جا پس از توقفی 2 ساعته به سنگاپور پرواز کنیم. پس از پروازی 1.5 ساعته به دوحه رسیدیم. فرودگاه زیبا، مدرن و بسیار بزرگ دوحه خود بخشی جالب از سفر ما شد. فروشگاه های مختلف (البته گرانقیمت!)، Free shop ها، فست فود ها و کافی شاپ های مختلفی در این فرودگاه قرار داشت. در زیر تصاویری از این فرودگاه را مشاهده می کنید:

Rt7BHDYvy6ytSepUXBYchGN42hrY39Q1v91BJrKV.jpeg

تصویر 2 – فرودگاه بین المللی دوحه

qObzqiebky5qY7kvFIlXVVW5owAsNCenhRh4gibh.jpeg

تصویر 3 – فرودگاه بین المللی دوحه

KJGjdjqmfxoIrVPShCS0YyR7rII8Af5CIkENiSnF.jpeg

تصویر 4 – فرودگاه بین المللی دوحه

Jpb8RKIk9mwwFNPtQeYvgpMJVxCfTUqQ0eQTNw6v.jpeg

تصویر 5 – فرودگاه بین المللی دوحه

    پس از صرف زمانی حدود 2 ساعت در فرودگاه دوحه (که اصلاً متوجه گذر زمان نشدیم) سوار هواپیمای خود به مقصد فرودگاه Changi سنگاپور شدیم. این پرواز نیز تقریباً Ontime انجام شد و حدود 8 ساعت به طول انجامید. هواپیماهای ایرلاین قطر واحد نو بودند و احساس می کردیم اولین نفراتی هستیم که درون آن نشسته ایم. تمیزی و امکانات این هواپیماها قابل تحسین بود و در طول پرواز خیلی احساس خستگی و بی حوصلگی نکردیم.

1femvKBFYgbS4pi22Sy68sx3iBNHX6RB5jaCvkn1.jpeg

تصویر 6 – نزدیک آسمان های سنگاپور

نکته: اگر خیلی روی انتخاب صندلی هواپیما حساس و دقیق هستید راهی به شما پیشنهاد می کنم تا به شما کمک کند. کاری که من در مورد پروازهای خارجی انجام می دهم این است ابتدا مسیر نشست و برخاست هواپیما را در فرودگاه مقصد از طریق سایت youtube بدست می آورم و البته کریدور اصلی پرواز را نیز می توان از سایت flightradar24 مشاهده کرد. در نتیجه متوجه می شوم که کدام سمت view بهتری دارد و به درد عکاسی می خورد. سپس به سایت seatguru می روم و صندلی موردنظر را برای هواپیمای همان ایرلاین خاص پیدا می کنم. در نهایت وارد سایت ایرلاین موردنظر خودم می شوم و seat selection را انجام می دهم. البته این کار واقعاً نیاز نیست ولی اگر می خواهید عکاسی یا فیلمبرداری از منظره ی بیرون هواپیما داشته باشید کمک می کند.

 

روز اول

    حدود ساعت 15 وارد فرودگاه چانگی سنگاپور شدیم. داخل هواپیما به اتباع خارجی فرمی داده بودند که بیشتر به خاطر کنترل ویروس زیکا بود. پس از از این که پاسپورت ما check-in شد، به اداره مهاجرین فرودگاه سنگاپور رفتیم و دیدیم که اتباع کشورهای دیگر هم در آن جا نشسته اند. یک مصاحبه ی روتین در مورد هدف ما از سفر به عمل آمد و سپس راهی قسمت تحویل بار شدیم و در نهایت از فرودگاه خارج شدیم. تصاویر زیر مربوط به فرودگاه است.

7WORJnGupP3So6vHxRPMDEnYb0FyBalxe9CuefLV.jpeg

تصویر 7 – فرودگاه بین المللی سنگاپور

N4BjquxLNe85HTSyYhUWV4PNdp05uDduZxyVTZO5.jpeg

تصویر 8 – فرودگاه بین المللی سنگاپور

v1EWCeiRsG1WWQIYO7lU77fdbySOH1clhlgCOe8K.jpeg

تصویر 9 – فرودگاه بین المللی سنگاپور

vg7MQ7CVaZi7IfsHhNAVSUwiSTG7VFhAGc59WLUt.jpeg

تصویر 10 – فرودگاه بین المللی سنگاپور

eySnU1496zLuVn196QeE9KbXFBENpHyKAQ2rTzrp.jpeg

تصویر 11 – فرودگاه بین المللی سنگاپور

نکته: همان طور که می دانید به طور کلی در کشورهای مالزی و سنگاپور (سایر کشورها را نمی دانم) همیشه به صرفه است که شما دلار خود را در همان کشور حسب نیاز خود و به تدریج تبدیل کنید. چرا که هم نرخ تبدیل در آن کشورها کمی بهتر است و هم این که اگر پولی اضافه بیاورید، در صورتی که آن پول دلار امریکا باشد راحت تر در ایران به ریال تبدیل می کنید. در نظر داشته باشید نرخ صرافی های داخل شهر کمی از داخل فرودگاه بهتر است. البته ما به منظور رسیدن تا هتل و تهیه سیم کارت از فرودگاه نیاز به پول اولیه داشتیم که در فرودگاه کمی تبدیل کردیم. سیم کارتی که ما تهیه کردیم برای اپراتور StarHub بود که طرح های متنوعی داشت و هر کدام از ما یک سیمکارت اینترنت (دیتا) با اعتبار 5 روز و حجم 4 گیگابایت (که واقعاً کافیست) تهیه کردیم. این سیم کارت که 18 دلار سنگاپور قیمت داشت خوشبختانه در مالزی هم به راحتی (بدون نیاز به رومینگ و هزینه ی اضافی) کار می کرد. بنابراین ما که 3 روز اول در سنگاپور و 2 روز بعد را در لنکاوی اقامت داشتیم کاملاً از سیم کارت خود استفاده می کردیم.

    به دلیل این که هنوز با متروی آن جا آشنا نبودیم ترجیحاً با یک تاکسی به هتل رفتیم که حدود 20 دقیقه این مسیر به طول انجامید و هزینه ی تاکسی حدود 25 دلار سنگاپور شد. نقشه شبکه MTR یا همان متروی سنگاپور هم در زیر مشاهده می شود. البته واقعاً نیاز به این عکس نخواهید داشت چرا که تمام ایستگاه ها به اندازه کافی دارای نقشه، تابلو ها و علایم راهنما می باشند.

ndAtvKNJUQoJK876OuIGqy5JMXMLDJEAiQ2sggfj.jpeg

تصویر 12 – تاکسی فرودگاه تا هتل

ff4UtzUpAmlDk77XOsGrp31HPEjPLZl0m4q91o8U.jpeg

تصویر 13 – نقشه شبکه متروی سنگاپور (MRT)

    اگر پیش تر به مالزی سفر کرده اید، اطلاع داشته باشید که تاکسی گرفتن در سنگاپور کمی متفاوت است. اول این که تنها در Taxi Station ها می توانید تاکسی بگیرید نه هر جایی از خیابان. همچنین، برخلاف مالزی، در این کشور همه ملزم به استفاده از تاکسیمتر هستند و نمی توان از آن ها درخواست نمود که تاکسیمتر را استفاده نکنند و نمی توانید قیمت را از ابتدا تعیین کنید.

    بالاخره حدود ساعت 16 به هتل رسیدیم و بدون معطلی اتاق را check-in  کردیم. من از قسمت پذیرش درخواست کردم تا در صورت امکان یک اتاق city view به ما بدهند و در قبال آن مابه التفاوت پول اتاق را خواهیم پرداخت. ولی از آن جا که اتاق خالی داشتند، بدون دریافت هیچ وجهی این لطف را در حق ما کردند. پس از استراحتی کوتاه در هتل، طبق جدول زمانی خود عازم منطقه ی زیبای Marina Bay  شدیم. خوشبختانه در فاصله ی 5 دقیقه ای ما (با پای پیاده) ایستگاه متروی Lavender وجود داشت که نقطه اصلی ترددهای ما شده بود. برای رسیدن به Marina Bay طبق جدول زمانی خود، باید به ایستگاه  Bayfrontمی رفتیم.

نکته درباره سیستم مترو (MRT) سنگاپور: استفاده از سیستم حمل و نقل ریلی یا MRT سنگاپور بسیار ساده، مقرون به صرفه و راحت است. در ضمن واقعاً زمان هدر نخواهد رفت. پس بدون نگرانی همواره استفاده از مترو را در صدر کار خود قرار دهید. برای خرید کارت بلیط مترو کافیست به یکی از دستگاه های خودکار صدور و شارژ کارت بلیط مراجعه کنید و مقصد خود را مشخص کنید تا به شما مبلغ نمایش داده شود. پول نقد را داخل دستگاه انداخته و کارت خود را دریافت نمایید. این کارت به تعداد 6 مرتبه قابل شارژ مجدد خواهد بود. یکی از مزایای متروی سنگاپور این است که ایستگاه های تغییرخط (interchange) زیاد دارد و بنابراین مسیرهای جایگزین در مترو وجود دارد و خیلی راحت می توانید به هر ایستگاه که بخواهید دسترسی یابید.

    اولین جایی که از آن دیدن کردیم، مجموعه برج های هتل Marina Bays Sands بود. ساختمانی با شکوه و زیبا که فقط تصاویر و ویدیوهای آن را دیده بودیم و مشاهده عظمت معماری آن از نزدیک واقعاً تحسین برانگیز هست. یکی از نقاط قوت سفر ما این بود که به دلیل نزدیک شدن به زمان کریسمس، بسیاری از اماکن شهر تزیین شده بود و حال و هوای خاصی داشت، از طرفی تخفیفات آخر سال هم به خوبی مشاهده می شد. در زیر تصاویری از محوطه داخلی و بیرونی Marina Bay Sands مشاهده می کنید.

C3uYDe1EkYoul96ElVK07FpkDE2fD1rCCpOPOjj1.jpeg

تصویر 14 – لابی اصلی Marina Bay Sands

8bkOsPU5wC1GH15yZdsgDRbduzzgrilTk10Nc6co.jpeg

تصویر 15 – نمای خیابان Bayfront

j2UI3jKwy0vnh6N6Mg2R5CwZcmxUSWuqJdVI9HhI.jpeg

تصویر 16 – نمای دریاچه Marina Bay

56QX3ih5eWyuQGMhttSU6t1lvDz2wTX9810X4X0u.jpeg

تصویر 17 – ساختمان های هتل Marina Bays Sands

4QgGMPSpX38it7xFWgtM9qkLSBvAJl4s0LiH6COa.jpeg

تصویر 18 – نمای دریاچه Marina Bay

loUtjAQ3TTx5P4ieNtPGWNIDPgxvvnTVwxgUceFn.jpeg

تصویر 19- نمای داخلی ساختمان هتل  MBS

srT1Rtr2wMVTpTe5urJZ2X7QU4CXMskC7fZbzFvQ.jpeg

تصویر 20 – ساختمان های هتل Marina Bays Sands

W2fEnHw8QNJzr71JwQlZEzezklYzT02Wz6dQS8on.jpeg

تصویر 21 – نمای خیابان Sheares

iLQPSao5VDxbylUbuZcUxIQGMudXavzqWwzYDgzR.jpeg

تصویر 22 – محوطه اطراف هتل MBS و برج های اطراف دریاچه

Ru0pG6kP8PAwoTaJhdyiWhrABc9cAqs5bAAFGpiL.jpeg

تصویر 23 – محوطه اطراف Marina Bay

iKIBpLdyziHBbQKaUpTNblH6vHjbO2PPQdzGlXH5.jpeg

تصویر 24 – ساختمان های هتل Marina Bays Sands

    پس از یک پیاده روی یکی دو ساعته، باید به منطقه ی زیبای Gardens By the Bay می رفتیم. اگر در تصاویر و ویدیوها دیده باشید یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی سنگاپور، درختان غول پیکر ساختگی است که به طور خیلی زیبایی در کنار هم یک مجموعه ی بزرگ را به وجود آورده اند. جالب است بدانید این مجموعه دارای چندین جای دیدنی است. بنابراین من آن را در دو روز متفاوت (صبح و شب) در برنامه خود گنجانده ام. منطقه ای که درختان غول پیکر در آن قرار دارند، Supertree Grove نام دارد. این درختان زیبا هر شب در بازه ی زمانی ساعت 19:30 تا 20:30 برنامه رقص نور موزیکال دارد. بنابراین در شب اول ما طوری برنامه ریزی کرده بودیم که به این مراسم نیز برسیم و خوشبختانه همین اتفاق هم افتاد. پس با پای پیاده دقایقی پیاده روی داشتیم تا به مناظر زیبایی که در تصاویر زیر مشاهده می کنید، برسیم (مکان های دیدنی دیگر این منطقه را شرح خواهم داد):

yzH0eFtvIATciUNaGOawXYZLVBCEucu1WrOfkMjM.jpeg

تصویر 25 – محوطه Gardens By the Bay

oD1hinSpaJtrZOgAC4hqkqUw2YMHdOVwd2jV2J2l.jpeg

تصویر 26 – محوطه Gardens By the Bay

v9EH1jRcz5MZHIkslaMt6QzzAamZzvJGmJwmjqkp.jpeg

تصویر 27 – محوطه Gardens By the Bay

g2jwMv6sZXde7hQqPOROtWyRL8KEfusvNzTGZdlg.jpeg

تصویر 28 – محوطه Marina Bay و ساختمان سمبل پنجه (دست) در پس زمینه

2gdJqVnwX7e9WWHqJbnYRUoScyaJsr3XS5A3p6ZZ.jpeg

تصویر 29 – ساختمان سمبل پنجه (دست)

    در پیاده روی شبانه این قسمت، هتل زیبای  Fullerton و همچنین ساختمان خاص Louis Vuitton و البته سالن های Esplanade را نیز مشاهده کردیم.

RL1MBk1JwQ8413iUKjIpDDVhKRwZMR523mIMzro0.jpeg

تصویر 30 – هتل Fullerton Hotel

Vgp1j2iuHsMZza7NWni0ndeDJXeErfqLdwl4b1x5.jpeg

تصویر 31 – ساختمان Louis Vuitton در وسط دریاچه

efzcm3KcI382XT0K2PMXg9fuOjFfHye1hbBOKpng.jpeg

تصویر 32 – ساختمان Esplanade

    مقصد نهایی شب اول ما، منطقه ی زیبای Clarke Quay (مردم آن را "کلارک کی" تلفظ می کنن).  منطقه Clarke Quay یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی سنگاپور است و کلاً زندگی شبانه در آن جا در میان توریست ها در اولویت هاست. جالب است بدانید اولین جاذبه سنگاپور برای بیشتر توریست ها، غذاهای متنوع این کشور است. منطقه ی Clarke Quay مکانی است مملو از کافه، رستوران و بار که غذاهای کشورهای مختلف در آن یافت می شود. غذای ایرانی هم از این امر مستثنا نیست و رستوران شیراز (Shiraz) در این منطقه غذاهای ایرانی ارایه می دهد که البته پرسنل ایرانی در آن جا نبود. اگر چه غذای ایرانی در خارج از ایران به خوبی داخل ایران یافت نمی شود، اما در مجموع تجربه ی بدی نبود. برندهای مختلف غذایی هم در این مکان وجود دارند. در کنار این غرفه های غذا، تفریحات دیگر مانند صندلی پرنده (قیمت 45 دلار سنگاپور) و کشتی کروز نیز وجود دارد که البته ما فرصت نیافتیم امتحان کنیم.

9ZnqW2IkU40fKuhyDnGyGHKpCawnmKtk1kXTc3cp.jpeg

تصویر 33 – محوطه Clarke Quay

MK5glnqb2up45QH2lnpV8pHeUtGCTKkSDME7SyJD.jpeg

تصویر 34 – محوطه Clarke Quay

JLzpV5UMOnpr74i9cHSa9w3DGFTigRji2504TcBj.jpeg

تصویر 35 – محوطه Clarke Quay

QsMyUNvaZ9goToC1lgrJxh5oWxVE5hVX1HloE5Op.jpeg

تصویر 36 – جوجه کباب رستوران شیراز

    در نهایت آخر شب شده بود و ما تصمیم گرفتیم تا هتل که بیش از 3 کیلومتر راه بود، پیاده روی کنیم. پیاده روی شبانه در خیابان های سنگاپور و البته مالزی (سال گذشته) خیلی لذت  بخش است. چرا که با نقاط مختلف شهر نیز آَشنا می شوید.

 

روز دوم

    طبق برنامه جدول زمانی، قرار بود به مراکز خرید و محله های معروف شهر برویم. از این رو پس از صرف صبحانه در هتل، راهی محله ی Arab Street شدیم. ساعت هنوز 9 صبح نشده بود. مشاهده کردیم که تمام مغازه ها تعطیل است و رفت و آمد چشمگیری در آن منطقه وجود ندارد. با تحقیق در اینترنت متوجه شدیم که بیشتر مراکز خرید در سنگاپور از ساعت 11 شروع به کار می کنند. این قضیه حتی در مورد برخی صرافی ها صدق می کرد. متأسفانه این نکته را در هیچ سفرنامه و سایتی مشاهده نکرده بودم. به هر حال برای جلوگیری از هدر رفتن زمان، سریعاً تصمیم گرفتیم برنامه های روز دوم و سوم (یعنی امروز و فردا) را بعضاً جابجا کنیم. بدین منظور فوراً به سمت ایستگاه مترو رفته و عازم Marina Bay شدیم تا از Skypark (بالای هتل Marina Bay Sands) دیدن کنیم. البته تصاویری از منطقه Arab Street در روز دوم تقدیم شما می کنم:

5ZX1dK02QhmETT2o2elX9q56bdAgIACJhim0zbBF.jpeg

تصویر 37 – محله ی Arab Street

DDEp1Yq4aQywjPtjVYorQavVIP2aei6isXWszWNT.jpeg

تصویر 38 – محله ی Arab Street

k8GU9qZJHiHLBi8oBIdh3h1DevqS95kXyW5AZVAr.jpeg

تصویر 39 – محله ی Arab Street

gIfluREYD19DJ5jJSTtq0GGwx1GfcjuCEJPw0fvD.jpeg

تصویر 40 – مسجد سلطان در محله ی Arab Street

p4N6VdLI7kVUK8SKFwFbQUgeKaa9oJBt0kixnbz8.jpeg

تصویر 41 – مسجد سلطان در محله ی Arab Street

    خلاصه با مترو به ایستگاه Bayfront رفتیم و از آن جا مسیری کوتاه پیاده روی کردیم تا به برج های سه قلوی MBS رسیدیم. با وارد شدن به لابی (همکف) هتل، انتهای سالن یک در خروجی داشت که از آن جا بلیط Skypark را به مبلغ 23 دلار سنگاپور برای هر نفر تهیه کردیم و با  آسانسور به طبقه ی آخر رفته و به یکی از مرتفع ترین نقاط شهر سنگاپور دست یافتیم که مناظر بسیار دیدنی اطراف آن، چشم نوازی می کردند. نکته ی لازم به ذکر این است که استخری که در این طبقه واقع شده است، استخر بینهایت یا Infinity Pool نام دارد و واقعاً یکی از آرزوهای من دیدن این استخر زیبا بود ولی متأسفانه فقط افرادی که در هتل اقامت داشتند مجاز به ورود به آن بودند. افراد متفرفه تنها مجاز به بازدید از سکوی دید باز (مانند عرشه کشتی) بودند. در ضمن، پیش از آن که به بالای برج بروید، از این شیرینی فروشی (اسم آن را به یاد ندارم) که در مسیر خواهید دید، می توانید اندکی خوراکی خوشمزه تهیه کنید.

oY8OUOBwyRAVQmww8XXKy9AfpnC5L9y9PPfPPSaU.jpeg

تصویر 42 – شیرینی فروشی در هتل MBS

    حدود یک ساعت بر روی عرشه بودیم و مشغول تماشای مناظر زیبا و عکاسی بودیم. حاصل این نظاره، تصاویر بسیاری شد که چند نمونه را در زیر مشاهده می کنید:

YZKJfnhCpkxZ1QH7kY16Pv9LHovuxlqR82lHaXwz.jpeg

تصویر 43 – نمای زیبای Supertree Grove در Gardens By the Bay

boDUtYfKT0BEhCvLqqWjyXK0x4wor2xwrQIREGgm.jpeg

تصویر 44 – نمای زیبای Cloud Forest و Flower Dome در Gardens By the Bay

to9SRpWbSfLuZaJ3gVbqxpBolatcVfpUeg7xUa5N.jpeg

تصویر 45 – نمای Flyer و شهر سنگاپور

FL8z8eBxh6d1piNZaIIt4FfC0HUcgF9eoF5wSPFH.jpeg

تصویر 46 – نمای  شهر سنگاپور

PJUkznCWHCJhdzT8AFdeDA4cT5jsBcGWApXCAA5f.jpeg

تصویر 47 – نمای  شهر سنگاپور

eNIDDttXkh9QiiGKKct00aQ9HXRuH1kgzpnZ2IVl.jpeg

تصویر 48 – نمای Flyer و شهر سنگاپور

kTpOYGPAztg0AKK0yTLBNwkLRr12Vq2JYjQ7MyQP.jpeg

تصویر 49 – نمای ساحل و شهر سنگاپور

t3d7pHCLT9o6iIB3Z2quI8RdentBtjZJbNNB2174.jpeg

تصویر 50 – نمای Marina Bay

    پس از مشاهده زیبایی های وصف ناپذیر سنگاپور از فراز برج های MBS، عازم Gardens By the Bay شدیم که به راحتی از طریق یک پل دسترس پذیر بود. منطقه ی Gardens By the Bay نقاط دیدنی بسیاری دارد. از جمله می توان به Supertree Grove، Cloud Forest و Flower Dome اشاره نمود. ما ابتدا به Supertree Grove رسیدیم که البته شب گذشته از دیدن نورافشانی های آن لذت بردیم. این بار نمای متفاوتی از این درختان غول پیکر دیدیم. توجه داشته باشید اگر بخواهید به بالای پل اتصالی بین درختان بروید باید تا قبل از اوایل شب بلیط تهیه کنید. در زیر تصاویری از Gardens By the Bay (Supertree Grove) تقدیم شما می کنم:

bVw5YPLHvuD1S8XsAsADwgEPjRp180wHoDMqBaex.jpeg

تصویر 51 – نمای زیبای Supertree Grove در Gardens By the Bay

8KAwsqZjwrbyBRyha2qNkfr7KlfilEvdfaiTHFyh.jpeg

تصویر 52 – نمای زیبای Supertree Grove در Gardens By the Bay

umxflMPL62SeSSuLQlJVwmH6WrYcjspAp2tHAVci.jpeg

تصویر 53 – نمای زیبای Supertree Grove در Gardens By the Bay

x0Ioo4bkmA4MYv5LwZ10F7E5wAsnlM1Y2xygoI1Y.jpeg

تصویر 54 – نمای زیبای Supertree Grove در Gardens By the Bay

HxSXh136hHY378GMZ39WT2X6aZY5Qvi5gG0DtC02.jpeg

تصویر 55 – نمای محوطه ی Gardens By the Bay

    بعد از آن که از این درختان غول پیکر و محوطه اطراف آن بازدید کردیم، به Cloud Forest رفتیم. همان طور که در تصاویر مشاهده نمودید، در این منطقه دو ساختمان گنبدی شکل وجود دارد که در کنار هم واقع شده اند. یکی از این دو ساختمان، Cloud Forest نام دارد و دیگری Flower Dome نام دارد. این دو مجموعه از 9 صبح تا 9 شب پذیرای بازدیدکنندگان است و با تهیه ی  یک بلیط 28 دلاری (دلار سنگاپور) می توانید از هر دو دیدن کنید. داخل هر کدام از این ها یک دنیای خاص است.  منطقه ی Cloud Forest همان طور که از نامش بر می آید، جنگلی است که در این ساختمان گنبدی شکل برپا شده است. پوشش های گیاهی متنوع و مختلف، آبشارهای بلند و مسیری پر پیچ و خم و در عین حال زیبا و به یاد ماندنی در این مکان دیدنی وجود دارد. رطوبت این محیط همواره تحت کنترل است و همیشه مرطوب است. شما را به دیدن برخی تصاویر این مکان زیبا دعوت می کنم:

ACQT9EK7e9HlHgU2w1cWL4lHj80HUfmn3rLbu9xK.jpeg

تصویر 56 – آبشار بلند و زیبای داخل Cloud Forest

5yHbJPpvQcmDX8gBbZWeyxtf2dRzgjSf9vA2TxY7.jpeg

تصویر 57 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

3oexHd8DEszt3ztiqBetLuYzYlgrTsgCLjwHjmTh.jpeg

تصویر 58 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

p6VdYv0qZh6VqceQL7kZEibJigGSufzgaiOFDRBk.jpeg

تصویر 59 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

SQnaHWWhPsP9RiuXUxhTWunI58BJQrcDBiFWlP9D.jpeg

تصویر 60 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

vOpiO5MIN1HWVKbGCcc863BqqG97khrMUyLuArXP.jpeg

تصویر 61 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

VZIclLN4rHi1diQmpJ39a418QppkHZrI1oiUhEGU.jpeg

تصویر 62 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

lkaiyM9yPpF23xc6s7gNvm5LF14Dq8ZyN7NgXJby.jpeg

تصویر 63 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

OnzROZ1Uu8pnzuIrtfIVLxnTdZy8sZKqFGVpxtNH.jpeg

تصویر 64 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

A5sobvJ8fWnW8WZme5NwDvHj5BDMOBRqRSJmRAjK.jpeg

تصویر 65 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

o7OzcikWEMJY4oOz9RUWQk5wxitz6kFCMnk7i7G3.jpeg

تصویر 66 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

i48P0ugjgJgLZic4VeVTft0SMsaRheL5TIABSWq5.jpeg

تصویر 67 – نمای زیبای داخل Cloud Forest

    بعد از این که گشتی یک ساعته در cloud forest داشتیم، وارد گنبد یا Conservatory دوم یعنی Flower Dome شدیم. همان طور که از نام این مجموعه مشخص است، شما در این مکان می توانید بهشتی زیبا  و تماشایی از گل های متنوع و رنگارنگ مشاهده کنید.  البته به دلیل نزدیک شدن به سال نو میلادی، دکوراسیون داخل این مجموعه بسیار زیبا شده بود. حاصل این گشت و گذار تصاویری ماندگار و خاطره انگیز بود که بخشی از آن ها را تقدیم می کنم:

raQuPBtrEvS0JB2w7hUveVgKGNp59qoGYsBCLGqy.jpeg

تصویر 68 – نمای زیبای داخل Flower Dome

VlXckbdrHSyrOavcCcnOT3rqniqGC1Y0n7f4EPHO.jpeg

تصویر 69 – نمای زیبای داخل Flower Dome

pE9Ezu5qtLHjPnhw2GDaIXh6sJPR4p6lCEp4Qqux.jpeg

تصویر 70 – نمای زیبای داخل Flower Dome

uyj26apUCezRBbHw73WUzAW3ASnUnTI3KGfR1QVX.jpeg

تصویر 71 – نمای زیبای داخل Flower Dome

GqUyMClDDsV0pf1WDPNlcFZGnLxeM1EkBVu5B2CX.jpeg

تصویر 72 – نمای زیبای داخل Flower Dome

hnUO2zDRC9H1Cdesb4eDlGRK4s1LlpPnz6pkT0PV.jpeg

تصویر 73 – نمای زیبای داخل Flower Dome

1X34FRJhnSUULR0sZvxapt4XMJcwCrnfIQUY3iMy.jpeg

تصویر 74 – نمای زیبای داخل Flower Dome

IFE8TZy8UzEqtkDmpVInPAJj0aun9ZrsDfp7arR7.jpeg

تصویر 75 – نمای زیبای داخل Flower Dome

jy0VzGKcTBT1xUStNmvVRSzXYOeKI3LoJC3DRzTl.jpeg

تصویر 76 – نمای زیبای بیرون Flower Dome

jWBFduCjeDD4rN8Cn84HpKkoloDPSNq6AHXlR0jF.jpeg

تصویر 77 – نمای زیبای بیرون Flower Dome

    پس از پیاده روی و بازدیدی یکی دو ساعته از این مجموعه، به شعبه ای از McDonalds در همان محوطه ی Gardens By the Bay مراجعه کردیم و ناهار را صرف کردیم.

L7KaRG1E9kohNh2068AoDsMTxcqlaOqJVZtdvsTY.jpeg

تصویر 78 – صرف ناهار در McDonalds

    بعد از پیاده روی نیم روزه ای که داشتیم، عصر شده بود و برای یک استراحت خیلی کوتاه در حد 1 ساعت، به هتل بازگشتیم. از آن جا که برنامه بعدی ما بازدید از Night Safari بود و زمان بازدید آن از 6 عصر آغاز می شد، تصمیم گرفتیم 1 ساعت در هتل استراحت کنیم. سپس با استفاده از مترو به ایستگاه Ang Mo Kio رفتیم و از آن جا با یک تاکسی به منطقه باغ وحش و Night Safari سنگاپور رسیدیم. این نقطه تنها جایی بود که ایستگاه مترو نزدیک آن نبود و ناچاراً باید با اتوبوس یا تاکسی بخشی از مسیر را طی می کردیم. از آن جا که تنها یکی دو بار آن مسیر را قرار بود طی کنیم و نمی خواستیم زمان هدر رود، با تاکسی رفتیم که کرایه ی آن کمتر از 20 دلار سنگاپور می شد. لازم به ذکر است، یکی از پرطرفدار ترین نقاط دیدنی سنگاپور که در میان سفرنامه های ایرانی و خارجی به چشم می خورد، Night Safari است. اما به نظر من و همسفرم این مکان خیلی به آن چه تصور می کردیم  نزدیک نبود و به نظر ما ورودی 45 دلاری این بازدید شبانه خیلی منطقی نبود. پیشنهاد من این است که در روز به این مکان بروید و از باغ وحش آن دیدن نمایید و نگران ندیدن Night Safari نباشید. به هر جهت ما از این مکان هم دیدن کردیم. ابتدا به یک show رفتیم و بعد از آن در یک مسیر پر پیچ و خم سوار یک tram یا مینی بوس شدیم و حدود 1 ساعت با سرعت اندک از حیواناتی که اطراف ما بودند بازدید کردیم. ما قرار بود یک بار به این مکان برویم به طوری که هم باغ وحش را ببینیم هم Night Safari، اما به دلیل تغییر اندک در برنامه و زمان بندی، تصمیم گرفتیم طبق شنیده ها Night Safari را ببینیم. توضیح خواهم داد که در روز آخر باغ وحش هم رفتیم و بسیار دیدنی بود. چند عکس از Night Safari تهیه کردم که در زیر می توانید مشاهده نمایید:

DG5qLalFSo1B6LzfjqXasWxwjym97kcxvKJ1jjOp.jpeg

تصویر 79 – تصویر Night Safari سنگاپور

nUXTO0lid2HkwSZRliqqbAaRLAdh6BKri6zV3KHk.jpeg

تصویر 80 – تصویر Night Safari سنگاپور

WH3M2F1c3yg9sYZa6u3S010rkKZGESndMcd60MTs.jpeg

تصویر 81 – تصویر Night Safari سنگاپور

08gwHaNZO9iqOrAHqPbfl8FB5dDF0cBB6c779moq.jpeg

تصویر 82 – تصویر Night Safari سنگاپور

X1CwkFWiVIzCmcrltInqV7n02ui9lApNxnPnJhaS.jpeg

تصویر 83 – تصویر Night Safari سنگاپور

a9yv8AStWgdICuu2UTpPu4x1Df8ChiOAGCEymNaA.jpeg

تصویر 84 – تصویر Night Safari سنگاپور

    پس از بازگشت از Night Safari و صرف شام در نزدیکی هتل، به هتل رفتیم و استراحت کردیم تا صبح روز بعد با انرژی به برنامه های خود برسیم. خدا رو شکر تا این لحظه از سفر هوا ابری بود ولی بارشی نداشت و ما توانستیم به برنامه های خود برسیم.

روز سوم

    صبح روز سوم قرار شد به باغ گیاه شناسی یا Botanic Gardens سنگاپور برویم. بنابراین صبح زود بیدار شدیم و پس از صرف صبحانه در هتل، با استفاده از مترو به ایستگاه Botanic Gardens رفتیم. واقعاً یکی از زیباترین مکان های دیدنی سنگاپور همین باغ گیاه شناسی بود. البته من در تهران نیز چندین بار به باغ گیاه شناسی ملی ایران نیز رفته ام و بنابراین این منطقه از انتخاب های مورد علاقه ی من و البته همسفرم بود. همه چیز عالی بود و البته باران هم به صورت رگباری و پراکنده شروع به باریدن گرفت که زیبایی فضا را دوچندان کرده بود ولی کمی کار عکاسی من را دشوار کرده بود. البته باغ ارکید هم در این مجموعه قرار دارد و برخلاف باغ گیاه شناسی که ورودی رایگان دارد، دارای ورودی 5 دلاری است. متأسفانه ما در این لحظه دلار امریکا داشتیم و در اطراف این مجموعه به هیچ عنوان صرافی وجود نداشت از این رو نتوانستیم باغ ارکید را ببینیم. البته مسیر پیاده روی این مجموعه طوری بود که از سمت خیابان Orchard خارج می شدیم و بالاخره پس از یک پیاده روی طولانی به خیابان Orchard رسیدیم. از این جا به بعد پیشنهاد می کنم با مشاهده ی تصاویر زیر، سیری در این فضای زیبا داشته باشید:

ifYDdLm06XhT3qOWgZ5aUsWNC0dATyGe5OFQI60x.jpeg

تصویر 85 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

0b7HXPA1yaX3Jnr0yIkUCdPEAQA0mAE50Pcubm83.jpeg

تصویر 86 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

yfuQI45Z4h0Qxn11yanrcXbOAOeaYOZLgAKwwHJG.jpeg

تصویر 87 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

t3IDHTZ4eZTWqVkPzNOoXOpLH0y8sPWLwvK5kCMX.jpeg

تصویر 88 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

DGkrTCIkzSfYykjTageGNlUQWjMiSH2cQavdSDFS.jpeg

تصویر 89 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

aKKgqIKBXn2CGbN4P2NCulpC0slHyKGb3CEFinOr.jpeg

تصویر 90 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

jV1tPeCxQHuvVgXPOu1ziADJ9TtqpZIl2PWAV3j4.jpeg

تصویر 91 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

56I4Jx0uWX4io5gs9CrtGrPfajgLOL4EjtKJlmBn.jpeg

تصویر 92 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

rpPdKa56sx8EaO1lKuEYLdIo8oGKCevNYdtScfce.jpeg

تصویر 93 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

M4OebKPEKcRkoJiK58snSepcXHGnegaeoVclZXga.jpeg

تصویر 94 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

wrwMjRppHJ74mIW9BILCZxL7IBMgD6UlOs0Mmfhz.jpeg

تصویر 95 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

fqfprSa6YkmRjVpATDKNwdbPNgrbxNl0vUCZg31Y.jpeg

تصویر 96 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

JauOKF8xDONU0bQeIV7bKdDki2KTIKIei3sTalJj.jpeg

تصویر 97 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

uLF2j9Z0of43SxwVgrxxsCthBTZfA2Llb6RgyQcn.jpeg

تصویر 98 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

CgORBFeVsCxe3aLnD0cnnQpR5W3CWKKkIxnwlgEB.jpeg

تصویر 99 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

xQ9VfznDZ1E5KEpzIHFPBBxK1hvK35yPnXnHVIF7.jpeg

تصویر 100 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

8SmhLPUWYtXDgazAfIrTsVmn57aAgggt0tuNRItO.jpeg

تصویر 101 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

V5lzMplLOVCBFlb3aa1DUmUsvYsRc3Yw9L2nwLss.jpeg

تصویر 102 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

c9uTSN3qEO0dXu6RbLVy6kNan4qyCJYhv6IKYr5A.jpeg

تصویر 103 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

0IgsX9xEnqniEacdDO2d0UdiEVb1SAmbMnsXL8hB.jpeg

تصویر 104 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

NdEaYdVvsmtFMmNCYFneR5gWMcFtIMKRmolOajcc.jpeg

تصویر 105 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

BUr6zVOXUguJNQqRTaHjF8bAe7nPvbJDBSkLcjaf.jpeg

تصویر 106 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

oEKZcPad5umikTs51nEBr3vvqAANpJWpjtnkedfX.jpeg

تصویر 107 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

jkZKpbnx756TLb8mIHooTnVa9dnffW1CTW5PbidN.jpeg

تصویر 108 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

VNokL8EysMZp8NsGoxdQx6VUTwTwZCWAg5rN7V0F.jpeg

تصویر 109 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

iEIcYl04bzvj2394Nvobb1BtgDGgvt7ygxN2OspF.jpeg

تصویر 110 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

ikvhVhUqt4mILFr43R9hOnYVnGgKVAiTFqQ6CFBX.jpeg

تصویر 111 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

GalWf3RxjPNcgl2JCYBVJwyhgHNz4LRZM8qt1QNk.jpeg

تصویر 112 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

Y99mQdWSAimRjL2ZU5B5yprZnGirvz985c077RoH.jpeg

تصویر 113 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

AIMjRDZFaMcjTLSIgrtycvrM8J4C2wQnEN2yagbN.jpeg

تصویر 114 – تصویری از باغ گیاه شناسی سنگاپور

    به دلیل این که پیاده روی طولانی داشتیم تصمیم گرفتیم به Starbucks که در ابتدای خیابان Orchard به چشم می خورد رفته و با نوشیدن یک فنجان اسپرسو کمی خستگی رفع کنیم.

CKvwIzynFN9sLya7PNV1mLIJSyvzSpGjFJRNR9FE.jpeg

تصویر 115 – Starbucks در خیابان Orchard

PiHoCxeKoTpRnrwgfg05FIv7won4vEmWE13cffgG.jpeg

تصویر 116 – Starbucks در خیابان Orchard

    همان طور که می دانید خیابان Orchard شاید مهم ترین و اصلی ترین خیابان سنگاپور باشد. این خیابان پرتردد در دو طرف خود فروشگاه ها و ساختمان های تجاری زیبا و شیک دارد و البته بسیاری از برند های معتبر دنیا در این مرکز قرار دارند و طبیعتاً قیمت ها بالاست. اما با این وجود بهترین جا برای خرید همین مرکز است. چرا که شما هم می توانید فروشگاه هایی با قیمت های مناسب پیدا کنید و هم می توانید به برندهایی که حراجی دارند مراجعه کنید. به عنوان مثال در مرکز خرید ION Orchard که در این مرکز قرار دارد واقعاً فروشگاه های خوبی برای خرید پوشاک وجود دارد که قیمت های مناسبی دارند. در این خیابان نمایندگی H&M نیز وجود دارد که در چندین طبقه، به فروش البسه می پردازد. این مرکز تخفیف آخر سال بسیار خوبی گذاشته بود که من از این مرکز کلی خرید کردم. در این خیابان به دلیل سال نو، تزئینات زیبایی هم اجرا شده بود.

rfbQ4MVzvhndL6p9Fd4fvUFEJGfyzPTzjoIri95n.jpeg

تصویر 117 – مرکز خرید ION Orchard

e6l9uOLafEHzWgfHJdkoREG9Sx8kJRes1zVrMmJS.jpeg

تصویر 118 – مرکز خرید ION Orchard

sVqd50xLWTjc7LItRnYFt8tnmQn3uuMKTdtaMbBl.jpeg

تصویر 119 – مرکز خرید ION Orchard

lCe2AmhRIZiJfz4creIj3z2mgo430yBFPjQWzXFR.jpeg

تصویر 120 – خیابان Orchard

g6uwpYkwaO84yd1pYLJym9FiixCPqtsBmIz2HwfD.jpeg

تصویر 121 – نمای داخل مرکز خرید ION Orchard

EQmTSiQauuUYNU8zNqtmnqu0ja4T3jHKzM2KcfTm.jpeg

تصویر 122 – نمای داخل مرکز خرید ION Orchard

    در ادامه تصاویر بیانگر گذر از منطقه ی Orchard و صرف ناهار ایتالیایی خوشمزه در Orchard Gateway را خواهید دید:

uH8bi5t6OmRit8kvzUiTJIkquTCtm32tMxyfevWn.jpeg

تصویر 123 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

PH81mYuWC7vQ9FD3El97ynT7b5FylGG0xhZ0AlcY.jpeg

تصویر 124 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

jKdqgJAuQLvLK6FKWZphS1VXhOcjvmp6h6cKSyyl.jpeg

تصویر 125 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

FZeSDOX8PNc7WVKGToFxM80ECnyCxjF9MuRLnWnO.jpeg

تصویر 126 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

zB2gqlwmZYKcbt8cPzr42XSA2Ifxzezx568yjHG7.jpeg

تصویر 127 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

1708SpdlPtcyAZauZr2WL2BA0XgjNiPcGCZ51UZh.jpeg

تصویر 128 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

ALEtlB1SiQtLJJWcHgCfcesu4ofxA472533diuVI.jpeg

تصویر 129 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

zY1S71KGkH1P3wFBfUMNGysAvrGVLJyEQRBF6s3j.jpeg

تصویر 130 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

Bn2fZ56uiRYB085IdiL4R6qC4O2fMaClPbyu4zmX.jpeg

تصویر 131 – منطقه ی Orchard و مراکز خرید آن

نظرات کاربران (79 نظر)

× در حال پاسخ به:

مجتبی 4 آبان 1398 ساعت 10:06

باسلام خدمت شما و ممنون از این سفرنامه جذاب و دیدنی شما
اگه میشه در مورد اجاره خودرو در لنکاوی بیشتر توضیح بدین(نیاز به چه مدارکی داره، در مورد بنزین،هزینه هاش و...

محسن خرمایی پور 22 تیر 1398 ساعت 13:41

سلام
ممنون از سفرنامه شما
به امید سفرهای پرشمار آینده

محمد رضا مهدی زاده 13 اسفند 1396 ساعت 19:39

سلام و عرض ادب
لطفاً بفرمایید متوسط هزینه ورودی اماکن دیدنی در سنگاپور چقدر است؟
سوال دیگری هم که داشتم اینه که به نظر شما کوالالامپور زمان بیشتری برای بازدید لازم داره یا سنگاپور؟؟
ممنون

صبا راد 25 بهمن 1396 ساعت 09:23

با سلام خدمت اقای مقدم
ممنونم از سفر نامه ی به شدت جذاب با عکسهای عالی شما
ما برای عید 97 برنامه ی سفر 4 روزه به سنگاپور رودر برنامه داریم
چنتا سوال خدمتتتون داشتم
اینکه برگشت از سنتوزا رو با تاکسی بوده؟ زمان کار خطوط مترو تا چه ساعتیه؟

ما هم هتل باس رو انتخاب کردیم

علی جاویدی صباغیان 6 بهمن 1396 ساعت 05:24

جناب آقای مقدم عزیز
سلام برشما
انتخاب سفرنامه تان، به عنوان یکی از سفرنامه های منتخب مسابقه امسال سفرنامه نویسی را خدمت شما تبریک میگویم.
امیدوارم در سال های آینده نیز شاهد سفرنامه های دیگری از شما در این سایت باشیم، و از خواندن آن ها لذت ببریم.
روز و روزگار برشما خوش.

ملیحه 4 دی 1396 ساعت 06:28

سفرنامه کامل و دلپذیری بود ممنون .این که میگن سنگاپور به درد خرید نمیخوره درسته؟چون خرید یکی از موارد ی هست که برای من خیلی مهمه .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

مینا 29 آذر 1396 ساعت 19:22

سلام ممنون از شما بابت اینکه به همه سوالات پاسخ میدهید
یه سوال؟ ما 20 دی ایشالا میریم مالزی...دقیقا میشه 10 ژانویه که مصادف میشه با سال نو میلادی.....یکم نگرانم....مراکز دیدنی و تفریحی و پاساژاشون مراکز خرید باز هست؟ یا اینکه اصلا تو تعطیلات سال نو میلادیشون ساعت کاریشون چطوریه ی؟

نیما علایی 23 آذر 1396 ساعت 17:21

سلام جناب مقدم عزيز
ممنون از شما كه با صرف وقت و دقت و حوصله ي زياد چنين سفرنامه جامع و دلنشيني رو به رشته تحرير دراوردين، واقعا از خوندن اين سفرنامه لذت بردم، عكس ها فوق العاده بودن، در طول سفر از لحظه به لحظه سفرتون به نحو احسن استفاده كرده بوديد و اكثر نقاط ديدني و توريستي رو در سفرتون با برنامه ريزي دقيق گنجونده بوديد، اميدوارم كه همواره در سفر باشيد و مارو با سفرنامه هاي زيباتون همراه كنيد.

مینا 14 آذر 1396 ساعت 20:49

سلام
ببخشید یه سوال؟ اگر بخوایم از کوالا به لنکاوی برویم از صبح تا شب کافیه؟یا اینکه نه؟یک شب یا دو شب بمونیم؟

علی زالی 12 آذر 1396 ساعت 19:37

با سلام و تشکر بابت یکی از مصورترین سفرنامه ها
در خصوص اجاره اتومبیل در لنکاوی با گواهینامه ایرانی یعنی همین گواهینامه ای که الان داریم؟
و اینکه مثلا اگر پلیس جلومون رو گرفت با توجه به اینکه خوب قیافه معلومه توریست هستیم مشکل ساز نیست؟
و اینکه ایا وسیله اجاره ای دیگری نیست برای حمل و نقل. مثل موتورهای برقی یا همچین چیزی
و سوم اینکه فرمودید روزی 90 رینگت. ایا برای دو نفر (خودم و همسرم باطبع تقسیم هزینه هم نداریم) اجاره خودرو به صرفه تر هست یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی و تاکسی در لنکاوی

مینا 1 آذر 1396 ساعت 22:30

سلام آقای محسن
ممنون از راهنمایی های خوبتون....بازم سر بزنید لطفا ممنون

سمیه 1 آذر 1396 ساعت 07:06

ممنون بابت سفرنامه‌تون، خاطرات خوبی رو برام زنده کرد فقط اینکه من از فروردین 95 قراره سفرنامه 10 روزه‌ه ام به سنگاپور رو بنویسم ولی هنوز فرصت نکردم

هادي 29 آبان 1396 ساعت 22:09

سلام
ممنون از وقتي كه براي نگارش سفرنامه گذاشتيد.
چيزي كه من توي سفرنامه هاي سنگاپور نديدم استفاده از سرويس هاي تاكسي مثله Grab هست.آيابدون مستركارت وغيره ميشه ازش استفاده كرد؟
در موردUber كه حتما بايد مستر كارت باشه!

مینا 29 آبان 1396 ساعت 06:12

سلام...ببخشید من خیلی سوال میپرسم ازتون...اقای محسن شما دتیای زیر اب لنکاوی هم رفتید؟ بنظرتون اکواریوم klc کوالا بهتره یا دنیای زیراب؟کدومشو بریم؟

مینا 27 آبان 1396 ساعت 19:38

سلام آقای محسن خیلی ممنون از اینکه کامل جواب میدهید
شما مرکز خرید parade در kuah رو معرفی کردید میخواستم بدونم در پانتای سنانگ هم مرکز خرید خوب با قیمت مناسب هم هست؟چون لنکاوی گمرک نمیخوره و قیمتها مناسبه من تصمیم گرفتم همه خریدامو اعم از کتونی ادکلن لباس و ....رو در لنکاوی انجام بدم و از کوالا خریدی نکنم نظر شما چیه؟

مشاهده نظرات بیشتر