در کرانه های دانوب آبی (سفر به 6 شهر اروپا)

4
از 40 رای
تورهای ایرانگردی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
در کرانه های دانوب آبی (سفر به 6 شهر اروپا) + تصاویر

بروکسل – 12 تا 15 مهرماه 1396

فرودگاه شارلوا با علامت اختصاری CRL، فرودگاه دوم بروکسل محسوب می شود و با شهر حدود 70 کیلومتر فاصله دارد. بهترین روش برای رفتن به بروکسل از این فرودگاه استفاده از اتوبوس های شرکت Flibco است. بلیت این اتوبوس ها 14 Euro برای هر نفر قیمت دارد. Flibco Bus شما را از مقابل ترمینال فرودگاه، مستقیما به ایستگاه مرکزی قطار بروکسل می برد. بلیت ها به صورت آنلاین و از طریق سایت شرکت به آدرس www.brussels-city-shuttle.com و پای اتوبوس قابل خریداری است.

به محض تحویل گرفتن چمدان، اتوبوس را پیدا کردیم و سوار شدیم. سفر تا ایستگاه مرکزی بروکسل 1 ساعت طول کشید و حدود ساعت 23:30 به ایستگاه مرکزی رسیدیم. از آنجا با ترام شماره 3 به سمت هتل حرکت کردیم و در ایستگاه Bourse پیاده شدیم. قیمت بلیت ترام برای هر نفر 2.1 Euro بود.

پس از پیاده شدن از ترام، اولین چیزی که توجهمان را جلب کرد حجم زیاد زباله های انبار شده در خیابان بود. در فواصل 5 تا 10 متری کوهی از زباله ها روی هم تل انبار شده بود و منظره ای بسیار زشت به شهر داده بود. مسیر ایستگاه تا هتل را از خیابان های سنگفرش و پیاده رو طی کردیم. هتل ما Floris Arlequin نام داشت و در قلب توریستی بروکسل یعنی Grand Place قرار داشت. برای 3 شب اقامت در این هتل مبلغ 307 Euro پرداخت کردیم. (نقد و بررسی هتل را در قسمت هتل های سایت نوشته ام)

اتاق را تحویل گرفتیم و آنقدر خسته بودیم که در کسری از ثانیه به خواب رفتیم.

2CZmz2CDj09nMMSYLVjxj3C4B3kRhGCMNTyPYRBm.jpeg

اتاق هتل

YZnENm1LUK5uKUCqEjYKe36GnwcDFSfv0Ovhlk9e.jpeg

اتاق هتل

fYjZ0QyYHA77dRH8FJBEDX2x8iF0Zxr4Afw2y6K1.jpeg

اتاق هتل

صبح زود بیدار شدیم و برای صرف صبحانه به طبقه هفتم هتل رفتیم. سالن صبحانه هتل چشم انداز بسیار زیبایی به ساختمان شهرداری و Grand Place داشت. صبحانه هتل در حد معمول هتل های 3 ستاره و قابل قبول بود. پس از صبحانه از هتل خارج شدیم. هوا کمی بارانی بود و چترهایمان را برای اولین بار در این سفر استفاده کردیم. مقصد اول ما Grand Place بود که با 2 دقیقه پیاده روی از هتل به آن رسیدیم. این میدان مشهور بروکسل جزء میراث جهانی یونسکو می باشد. در یک سمت آن تالار شهر یا همان هتل De Ville و در سمت دیگر موزه بروکسل واقع شده است. همچنین خانه های اصناف (Guildhalls) با نماهای باروکی جذاب خود در اطراف میدان دیده می شوند. هر ساله یکی از مشهورترین فستیوال های جهان در این میدان برگزار می گردد که در آن فرشی از گل سرتاسر فضای میدان را می پوشاند.

xWbLCjtIlrJdrRFNffVNvrg0AoMlx61Uo5gpUk2D.jpeg

نمای تالار شهرداری از سالن صبحانه هتل

KWg0Wjdo7FHp68A3b44A9OY9iDiz20pdLA21CHS0.jpeg

Grand Place

dW6bdPnRvi0E3R1grJwdv6vD1OQwXe9eRLpLMYNS.jpeg

Grand Place در شب

WKGI3OV1ygXQyPBPS4k3YjQsIIi10YCH8aA4O42k.jpeg

Grand Place در شب

در گوشه ای از میدان Grand Place موزه شکلات واقع شده است. در این موزه کوچک، علاوه بر مشاهده ابزار و ادوات شکلات سازی و آشنایی با تاریخ این صنعت، یک کارگاه آموزشی ساخت شکلات دست ساز نیز برگزار می گردد و امکان تست شکلات های دست ساز و بسیار خوشمزه نیز فراهم است. بلیت ورودی موزه برای هر نفر 6 Euro قیمت دارد.

1kvFTOAGdnsRWdb6vOoaKgxH3YXSIqnlrMM76DzK.jpeg

یک بیسکوئیت بردارید و این شکلات خوشمزه را تست کنید (موزه شکلات)

qBGru1YzBipaBcckyv7pydvWwjUCu1zkXPn09Flz.jpeg

آموزش ساخت شکلات دست ساز در موزه شکلات

پس از خروج از موزه به سمت مقصد بعدی یعنی پارلمان اتحادیه اروپا رفتیم. با 30 دقیقه پیاده روی به پارلمان رسیدیم. بازدید از موزه رایگان است و راهنمای صوتی برای شنیدن توضیحات قسمت های مختلف فراهم. در این مرکز شما با تاریخ اتحادیه اروپا، کشورهای عضو، نمایندگان کنونی و پیشین و ... آشنا خواهید شد. فروشگاه جذابی هم در انتهای مسیر بازدید وجود دارد که می توانید نمادهای EU را از آنجا خریداری نمایید.

rgSeuIkaGCKKN9aEDAjj3j5tIlEIsUNGN8ePVFE9.jpeg

پارلمان اروپا

zoxAglVVay85VGmMrCdd6XRfGuYanFGuNVgYRjjh.jpeg

پارلمان اروپا

kywo0tIBzcLrM6uMmBi8EVXeiOPjdM9S7WAEy7SK.jpeg

پارلمان اروپا

برای ناهار در رستورانی به نام Fish Bar ساندویچ سالمون خام و فیش برگر سفارش دادیم و در مجموع 11 Euro پرداخت کردیم. مقصد بعدی Royal Palace یا همان کاخ سلطنتی بروکسل بود. وقتی به مقابل کاخ رسیدیم متوجه شدیم که مجموعه به دلایل نامعلومی تعطیل است و البته بعدها با جستجو در اینترنت دریافتیم که بازدید از داخل کاخ تنها در تابستان ها امکان پذیر می باشد. هدف بعدی بازدید از دو کلیسای Church of Our Lady of Sablon و Saint Michael and Gudula Cathedral بود. بازهم پیاده راهی شدیم و از این کلیساها بازدید کردیم. اولی متعلق به قرن 15 و دومی حدود قرن 11 میلادی است.

nXR73MWC2ni8NgSdTc3CaQuCOQIsKvnynS2k5iLp.jpeg

رستوران Fishbar

0UOKb5kFTBI9unGbpEnmnksgltEayqCGazDcPiwi.jpeg

کلیسای Our Lady of Sablon

mbEUsuHdM0yucXrZSkChcxYTKZnIHF7myDuGoDxI.jpeg

کلیسای جامع Saint Micheal and Gudula 

به Old town و محله هتلمان بازگشتیم و غروب را با قدم زدن در کوچه ها و نشستن و گپ زدن در کافه ها سپری کردیم. هوا بهتر شده بود و راه رفتن در دل کوچه های سنگفرش لذت بخش بود. فضای عمومی شهر، مردم فرانسوی زبان و یک نوع هرج و مرج خاص، ما را به یاد پاریس در دفعات اولی که به آنجا سفر کرده بودیم می انداخت. با خود فکر می کردیم شاید در سفرهای بعدی بروکسل را بیشتر دوست داشته باشیم. در یکی از رستوران های سر راه شام مختصری خوردیم و به هتل بازگشتیم. خسته بودیم و به سرعت به خواب رفتیم.

صبح روز بعد زودتر بیدار شدیم و عازم دو جاذبه دیدنی Mini Europe و Atomium که در کنار یکدیگر قرار دارند. از ایستگاه De Brouckere سوار متروی خط 5 شدیم و با تعویض قطار در Beekkant با خط 6 تا ایستگاه Heysel رفتیم. پس از 5 دقیقه پیاده روی به Mini Europe رسیدیم. بلیت ترکیبی Mini Europe و Atomium را به مبلغ 24.7 Euro برای هر نفر خریداری کردیم و وارد شدیم.

Mini Europe مجموعه ای از ماکت های دیدنی های اروپا در ابعاد کوچک و با رعایت مقیاس درست است. از ساعت نجومی پراگ گرفته تا کانال های آمستردام و برج ایفل و شهرها و دیدنی هایی که اسمشان کمتر به گوشمان رسیده است، همه در کنار هم با ساختاری بسیار جذاب و زیبا قرار گرفته اند. عکاسی با این ماکت های کوچک و دوست داشتنی به خصوص برای کودکان بسیار لذت بخش است. در پایان هم عکس هایی که از شما گرفته شده است را به صورت چاپ شده و نصب شده روی جاسوئیچی می فروشند.

KhdmxeulobrvomRIwarEm4SP5dATQvrZ4FmtrzWa.jpeg

Mini Europe

VidC7X8q90i02nu0SvarfvSSz57pXRxv80tzDwld.jpeg

مراسم فرش گل گرند پلس در Mini Europe

P7IuCPCxMkUkKnPSDJpN5MMW4vTXghcRieTlNwhe.jpeg

برج پیزا در Mini Europe

EbTdWFL6SWAZUo2zOxZIW4BafJa9oxGv144dCEIC.jpeg

 نمای کل Mini Europe از بالای ساختمان Atomium

بازدید از Mini Europe حدود دو ساعت طول کشید و بعد از آن به طرف ساختمان عجیب Atomium حرکت کردیم. این ساختمان برای برگزای نمایشگاه جهانی در سال 1958 ساخته شده است. باور زمان ساخت آن برای انسان مشکل است چرا که معماری بسیار جسورانه و مدرنی دارد. Atomium از 9 گوی تشکیل شده است که همگی با راه هایی به هم متصل هستند. در بدو ورود با راهنمایی مسئولین به طبقه آخر ساختمان رفتیم. جایی که نمای زیبایی از شهر بروکسل قابل مشاهده بود و تمام ساختمان های مشهور شهر کمابیش رویت می شدند. سپس می توانستیم از طریق پله و پله برقی به گوی های دیگر برویم. در زمان بازدید ما نمایشگاهی از آثار نقاش مشهور رنه ماگریت در سایر گوی ها برپا بود. این نمایشگاه در واقع تحلیلی مدرن از آثار این نقاش تاثیر گذار بلژیکی بود و هیچ کدام از آثار اصلی وی نمایش داده نمی شد. بازدید از تمام طبقات حدود 2 ساعت دیگر طول کشید. بعد از خروج عکس های زیادی با این ساختمان شگفت انگیز گرفتیم و با مترو به سمت مرکز شهر بازگشتیم.

pfM5jfWUvwIyfdNRy7EOxzTWdUvVi5A06KkdD7nj.jpeg

نمای بروکسل از بالای Atomium

DjUWfixVrIpUhVt0JEDsVpFt0fh6gryliGjTsUTI.jpeg

پله های رابط میان گوی ها در Atomium

XyFSRXhOJcJKppt3Xu0WbLUEi80BbeixaA9YTOqZ.jpeg

Atomium

برای ناهار به یک رستورا ن عربی نزدیک هتل رفتیم و دونر سفارش دادیم. برای دو نفر 9 Euro پرداخت کردیم.

یکی از مشهورترین نمادهای شهر بروکسل که خیلی ها آن را می شناسند مجسمه Manneken Pis یا پسریست که ادرار می کند. این مجسمه که از جنس برنز و در اوایل قرن 17 ساخته شده است در نزدیکی Grand Place قرار دارد. داستان های زیادی درباره فلسفه این مجسمه وجود دارد از جمله خاموش کردن آتش توسط پسر بچه ای به وسیله ادرار کردن روی آن و یا اینکه ادرار کردن پسرک روی سربازان دشمن که باعث شکست آنها در جنگ شده است و ... اما هر چه که هست امروزه این مجسمه به یکی از نمادهای مهم بروکسل تبدیل شده و از سرتاسر جهان برای تماشای آن راهی می شوند. این پسر کوچک صدها لباس مختلف دارد که در مراسم خاصی بر تنش پوشانده می شود.

Wl4Ox4MWtJwEknYRmNuMIQa985m6pCwUeqaH2mfb.jpeg

Manneken Pis

فرهنگ بروکسل با هنری به نام کمیک استریپ،‌ پیوندی دیرینه دارد. شناخته شده ترین نویسنده و کارتونیست فعال در این زمنیه یعنی هرژه هم بلژیکی است. همه ما با کتابهای مشهور تن تن او صدها خاطره رنگارنگ و شیرین داریم. در بروکسل مرکزی به نام کمیک استریپ وجود دارد که برای عاشقان کتاب های مصور مانند ما، بهشتی مجسم محسوب می شود. در این مرکز هرچه که از کمیک استریپ های مشهور دنیا بخواهید، پیدا می کنید و می توانید ساعت ها وقت خود را صرف خواندن نسخه های جالب و بعضا کمیاب این کتاب ها بکنید. راهی مرکز کمیک استریپ بروکسل در خیابان Sables و نزدیکی Grand Place شدیم و به اصطلاح دلی از عزا درآوردیم.

Am87XypMuzBTXFX29V28YdIRfltMjcXypDnTi4K5.jpeg

ماکت موشک تن تن و دوستانش که با آن به ماه رفتند در مرکز کمیک استریپ

mTNAI9GFq3mRUPL52BPaTcC71Pa4qqZqyOb4m5JN.jpeg

لوک خوش شانس و جولی در مرکز کمیک استریپ

OgsL0JyEm61d1z3AKfUtqPsFszHOnQDtWT6jQaZS.jpeg

Smurfs در مرکز کمیک استریپ

Hrzw32TkgOmDAVSyoaiWMnEZ17dBFIhZV2NRq7KH.jpeg

هر چیزی از تن تن بخواهید، از کارت پستال گرفته تا کتاب و مجسمه و ... اینجا پیدا می کنید

آخرین بازدید ما در بروکسل یک مرکز خرید بسیار زیبا به نام St. Hubert Gallery بود. این مرکز خرید در یک فضای تونل مانند سرپوشیده در نزدیکی Grand Place قرار دارد و مغازه های بسیار لوکس و زیبایی را شامل می شود. از کافه و رستوران گرفته تا شکلات سازی ها و ماکارون فروشی های لوکس و مغازه های لوازم خانه و دکوراسیون، ساعت و لباس های گرانقیمت. بازدید از این مجموعه و نوشیدن یک فنجان قهوه در یکی از کافه های جذابش به شدت توصیه می شود. برای شام به پیتزا هات نزدیک هتل رفتیم و برای دو نفر مبلغ 16 Euro پرداختیم.

uldSxOhEQ72g4sd6dkO6iMEdn0DL3vn2MsIbssCL.jpeg

مرکز خرید St. Hubert Gallery

C6JipTLBWDb0yJhNRoJEIpXAHXIa0wgBkelsZNza.jpeg

کافه ای زیبا در مرکز خرید St. Hubert Gallery

N9ImgbdlCRX6knWR3VlrZpuNbubLUUAO05NLBDlc.jpeg

شکلات های دست ساز و لوکس در مرکز خرید St. Hubert Gallery

5LF6tRCQtrjJYVsfacqLoUS0TzBDk5vDmy43NPT2.jpeg

یک شکلات سازی و شکلات فروشی در مرکز خرید St. Hubert Gallery

پس از وداع شبانه مرسوم با شهر، خسته و خواب آلود راهی هتل شدیم و خیلی زود به خواب رفتیم. صبح زود بیدار شدیم و بعد از صبحانه اتاق را تحویل دادیم. در اطراف هتل چرخی زدیم و مقداری سوغاتی خریدیم و آخرین نگاه ها را به Grand Place زیبا انداختیم.

پروازمان به ژنو از فرودگاه اصلی بروکسل بود. برای رفتن به فرودگاه تا ایستگاه مرکزی قطار پیاده رفتیم و از آنجا بلیتی به مبلغ 8.8 Euro برای هر نفر به مقصد فرودگاه خریدیم. ساعت حدود 9 صبح بود که وارد فرودگاه بروکسل شدیم.

iJ4YfvPxITtudaOBrl6Dwfj8O4mRJGeq2OEcE0jO.jpeg

بروکسل،‌ شهر کمیک استریپ ها

چند خط درباره بروکسل:

بعضی شهرها را در هر شرایطی که ببینید زیبا و دلپذیر هستند اما بروکسل جزء آن دسته مقاصدیست که بازدید از آن شرایط خاصی را می طلبد. برای درک و لذت بردن از این شهر باید وقت بیشتری صرف کرد و ریزه کاری های فرهنگی و اجتماعی آن را درک نمود. بروکسل مانند پراگ، آمستردام، ونیز یا برلین نیست که در یک نگاه دلباخته آن بشوید. بلکه باید به تدریج در لابه لای کوچه های کثیف، شب های نا امن و تکثر فرهنگ مردمانش زیبایی را جستجو کنید. مثل پاریس یا مثل شهر آشنای خودمان: تهران.

رفت و آمد در بروکسل:

بروکسل شبکه گسترده ای از ترام و اتوبوس دارد و 4 خط مترو هم در دسترس است. بلیت های تک سفره 2.5 Euro قیمت دارند و کارت های اعتباری به نام Mobib در زمان های 24 ساعته، 48 ساعته و 72 ساعته و نیز به صورت 5 یا 10 سفره موجود هستند. توصیه اکید آنکه هتل محل اقامتتان را در نزدیکی Grand Place انتخاب کنید که در این صورت تقریبا از حمل و نقل عمومی بی نیاز خواهید شد و تمامی دیدنی های شهر به جز Mini Europe و Atomium را می توانید پیاده کشف کنید.

خورد و خوراک در بروکسل:

غذا در بروکسل نسبتا گران است اما با کمی جستجو می توانید وعده هایی با قیمت مناسب پیدا کنید. فست فود در حدود 6 Euro،‌غذا در رستوران متوسط 20 تا 35 Euro و قهوه استارباکس حدود 5 Euro قیمت دارند. سوپر مارکت های Express گزینه بسیار مناسبی برای خرید غذای ارزان هستند. همچنین در رستوران های عربی حلال هم می توانید غذای خوشمزه و پرحجم را به قیمتی مناسب در حدود 5 Euro خریداری کنید.

و اما ادامه راه: ساعت 11:15 دقیقه صبح پرواز Easy Jet ما فرودگاه بروکسل را ترک کرد و در ساعت 12:30 در ژنو به زمین نشست.

ژنو – 15 تا 17 مهرماه 1396

چمدان را تحویل گرفتیم و به سراغ صرافی فرودگاه رفتیم. واحد پول سوئیس فرانک است و با نماد CHF نمایش داده می شود. 17 دلار را به حدود 14 CHF تبدیل کردیم و به سمت دستگاه های خرید بلیت اتوبوس رفتیم. دو بلیت به قیمت هر کدام 3 CHF خریداری کردیم و با اتوبوس شماره 10 راهی مرکز شهر شدیم. در ایستگاه Molard پیاده شدیم و با یک دقیقه پیاده روی هتل Central را پیدا کردیم. هتل Central در خیابان Rotisserie و در طبقه ششم یک ساختمان واقع شده است. هتل به صورت خانوادگی اداره می شود و در قسمت پذیرش آن خبری از کامپیوتر نیست. لیست های رزرو، فاکتورها و ... همه به صورت دستی نوشته می شوند که در نوع خود جالب توجه است. پاسپورت هایمان را به خانمی نه چندان مهربان که ما را به یاد ناظم های بد اخلاق مدرسه می انداخت، تحویل دادیم و او هم پس از Checkin با وسواس و حساسیت خاصی مقررات و شرایط هتل را برایمان توضیح داد. تمام هتل های ژنو کارتی به مسافران ارائه می دهند که در طول مدت اقامتشان می توانند از وسایل حمل و نقل عمومی به صورت رایگان استفاده کنند. ماهم کارت را از خانم ناظم هتل دریافت کردیم و وارد اتاقمان شدیم. اتاق هتل بسیار تمیز و مرتب و با دیدی عالی به خیابان های اطراف بود و یک بالکن کوچک هم داشت. برای 2 شب اقامت در این هتل مبلغ 274 CHF پرداخت کردیم. (نقد و بررسی هتل را در قسمت هتل های سایت نوشته ام)

HDlH9QxOUKGrgyavhlQuHblobqatH0S06an3sFFI.jpeg

اتاق هتل

erwONSzOWUflU0FBzucQCEUgdzkVH2vy2KuraMXj.jpeg

اتاق هتل

TyIKulLLvzVYuSRS65VUrSiWpG8x5BANZOOrAuNp.jpeg

اتاق هتل

spObsFH0ugHA4MRZMDcJeDbzr2NgzeQsUpW8L7OC.jpeg

اتاق هتل

kGhCNGK60n48gQHlIXJB752dZRhkIyvyDOGVssom.jpeg

بالکن کوچک اتاق

وسایل را گذاشتیم و استراحتی کوتاه کردیم. ابتدا به صرافی واقع در خیابان هتل رفتیم و 450 Euro را به حدود 512 CHF تبدیل کردیم. اولین مقصد ما کلیسای St. Peter بود که به فاصله 10 دقیقه از هتل واقع شده بود. خیابان کنار هتل که شیب تندی هم داشت را بالا رفتیم و به کلیسا رسیدیم. این کلیسای جامع به پروتستان ها تعلق دارد فضای آن کمی متفاوت با کلیساهای کاتولیک هاست. در سالن جانبی نیز کلیسا نقاشی های بسیار زیبایی روی دیوارها و سقف دیده می شود.

62n3Vp9Cx4HdMmQz0mhCgaY2JZsbOrq80wYPmhqM.jpeg

کلیسای St. Peter

Jpb0p16soLfs4qDNWyJzyr1PMzgw3vtw9BQGJ1Fl.jpeg

کلیسای St. Peter

ژنو به واقع شهر گرانیست. قیمت ها نسبت به متوسط اروپا حدود 30 درصد بالاتر است و وقتی پای خورد و خوراک آن هم در مناطق توریستی به میان می آید، این افزایش قیمت بعضا به 50 درصد هم می رسد و پیدا کردن رستورانی با قیمت های مناسب واقعا کار دشواری است. باری با جستجو در اینترنت رستورانی عربی را پیدا کردیم و برای ناهار عازم آن شدیم. این رستوران Parfums de Beyrouth یا همان عطر بیروت نام داشت. دو کباب ترکی و یک سیب زمینی سفارش دادیم و در مجموع 20 CHF پرداخت کردیم.

بعد از ناهار سراغ ساعت گل یا همان Flower Clock رفتیم. این ساعت با قطر 5 متر تا سال 2005 بزرگترین ساعت از این نوع در جهان بوده و در سال 2005 با ساخت ساعتی مشابه در تهران با قطر 15 متر به جایگاه دوم رفته است. البته ساعت تهران خیلی دوام نداشت و در حال حاضر محل تبلیغات بانک ها و شرکت هاست و موید این نکته که ما کماکان ایجاد جذابیت گردشگری را بلد نیستیم. وقتی نمی توانیم گردشگران خارجی را برای بازدید شاهکارهای صفوی در اصفهان و تمدن کهن پاسارگاد به ایران بیاوریم، از یک ساعت ساخته شده با گل نمی توان چندان انتظاری داشت.

RQni5G4zMvCdYuYkqInMIUOKeH346lBsS8HXcEiY.jpeg

ساعت گل

بگذریم ... از ساعت بازدید کردیم و کمی آنسوتر راهی مشهورترین جاذبه ژنو یعنی فواره Jet d’eau شدیم. این فواره که بزرگترین فواره جهان است 140 متر ارتفاع دارد و از تمام شهر دیده می شود. در کنار فواره اسکله ای قرار دارد که می توانید تقریبا تا زیر فواره جلو بروید و خیس شدن زیر بلندترین سازه آبی جهان را تجربه نمایید.

5yD2SN9EikVCoOSg4cbXhmy3MRlfoVbbrXMVTv9k.jpeg

Jet d’eau

کمی در اطراف دریاچه زیبای ژنو قدم زدیم و به خیابان مشهور Rhone رفتیم. این خیابان که به موازات خیابان هتلمان قرار دارد، گرانترین خیابان شهر است و تمام برندهای لوکسی که می توانید تصور کنید در آن شعبه دارند. خیابان را تا انتها قدم زدیم و به هتل بازگشتیم. شب زود خوابیدیم و صبح زود بیدار شدیم.

صبحانه هتل Central در اتاق سرو می شود. هنگام پذیرش ساعتی که دوست دارید صبحانه به اتاق آورده شود را می پرسند و راس همان ساعت، سینی صبحانه شما حاضر است. صبحانه ای بسیار محدود با انتخاب هایی مانند قهوه و کراسان، نوتلا، کره و مربا و آب میوه. صبحانه را خوردیم و از هتل بیرون رفتیم. وقتی برای سفر برنامه ریزی می کردیم، قصد داشتیم روز دوم اقامتمان در ژنو را با قایق از طریق دریاچه ژنو، به شهر لوزان رفته و شب با قطار برگردیم. زمان تقریبی سفر با قایق 4 ساعت و برگشت با قطار حدود 30 دقیقه است. اما بدن هایمان پس از حدود 10 روز پیاده روی مستمر کمی افت کرده بود و توان یک سفر دیگر را نداشتیم. این بود که برنامه لوزان را لغو کردیم و ترجیح دادیم با آرامش بیشتری در ژنو بمانیم و از فضای آرام و مطبوع شهر برای استراحت استفاده کنیم.

روز یکشنبه بود و شهر به طور شگفت انگیزی در تعطیلی و سکوت مطلق فرو رفته بود. هیچ مغازه ای حتی رستوران ها و کافه ها هم باز نبودند و ما از معدود عابرین پیاده در شهر بودیم. به کنار دریاچه رفتیم و برای استفاده از این زمان مرده، تور کروز دریاچه ژنو را به مبلغ 16 CHF برای هرنفر خریداری کردیم. قایق سواری روی این دریاچه یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفرمان بود. آسمان آبی و هوای مطبوع،‌ مناظر بی بدیل و باور نکردنی و سکوت و آرامشی که تنها در رویاهایمان نظیر آن را تجربه کرده بودیم. یک ساعت روی آب بودیم و زمان به سرعت گذشت. دوست نداشتیم کشتی را ترک کنیم و لذت وصف ناپذیری را تجربه کرده بودیم.

RruWS8hJDPpw5dRK9NIc5vqwlgWGe04eJhYtxBvP.jpeg

کروز روی دریاچه ژنو

L4zybrWPFLeI5Xftw1JM0QzyA5MEk8GG7duRldUi.jpeg

کروز روی دریاچه ژنو

Evq5Km7147PxPUWquSq8zWTIKImfpbyTfT3APBWz.jpeg

کروز روی دریاچه ژنو

Yo7h7lUufS2biUi7SNDdi4PV6dVWI7DlLZsDUNpr.jpeg

کروز روی دریاچه ژنو

برای ناهار راهی رستوران برگر کینگز شدیم و برای یک هات داگ کوچک و یک برگر مبلغ 10 CHF پرداخت کردیم. بعد از ناهار تقریبا هیچ کاری برای انجام دادن نداشتیم و تعطیلی عجیب و غریب شهر، کمی آزار دهنده شده بود. این بود که به ایستگاه مرکزی قطار ژنو رفتیم و در مغازه های آنجا که همگی باز بودند کمی گشتیم. قهوه ای خوردیم و از سوپر Migros کمی خرید کردیم. سپس حاشیه شمالی دریاچه را قدم زدیم تا به یک پارک بسیار زیبا و سبز رسیدیم و چند ساعتی را در این پارک وقت گذراندیم. بعد به هتل آمدیم.

U4I8w433ObMF6bQ5N4nMIRf82w4m09i9FoZECbG8.jpeg

پارک حاشیه دریاچه ژنو

8inlnQTNdJlxiLBNCHemFPFDYXWYD8d41qfmkuhO.jpeg

پارک حاشیه دریاچه ژنو

xpAsJwJCOQdt4Uxlqgi1YbbFG0uSQFu1Z2ib19sm.jpeg

پارک حاشیه دریاچه ژنو

صبح روز بعد را به گشت و گذار و خرید در خیابان هتلمان اختصاص دادیم و پس از تحویل اتاق و بارها راهی شدیم. تنوع کاملی از برندها در این خیابان وجود دارد و قیمت ها هم به نسبت ایران مناسب است اما کماکان نسبت به سایر نقاط اروپا گرانتر می باشد. نکنه جالب توجه وجود صف های طولانی مقابل مغازه های شکلات فروشی در ساعات ابتدای صبح بود. چند لباس و کمی شکلات خریدیم. برای ناهار دوباره به عطر بیروت رفتیم. بعد از ناهار در راه هتل از Brunswick Monument و Molard Tower که یک برج نظامی متعلق به قرن 14 است دیدن کردیم. به هتل بازگشتیم. با همان اتوبوس شماره 10 به فرودگاه رفتیم و برای پرواز آماده شدیم.

A0VJDReNREzPcY4xXzTmos1gpitUQgpJkszxT4PB.jpeg

Brunswick Monument

WsfvHqcwZUR3rL4zpslPd3iUVgdrgX0L41MEMkYT.jpeg

Molard Tower

چند خط درباره ژنو:

بهترین توصیف برای این شهر، کلمه رویایی است و شاید بزرگترین ایراد آن این باشد که هیچ ایرادی ندارد. همه چیز در جای خود قرار دارد. نظم و قانون در بالاترین سطح ممکن است و شهر از تمیزی برق می زند. آرامش خیابان ها و مردمان وصف ناشدنیست و طبیعتی که شهر را احاطه کرده خیال انگیز است. به هر طرف که نگاه می کنید مغازه های شیک و برندهای لوکس می بینید. از کفش و لباس گرفته تا ساعت های گرانقیمت و شکلات های هوس انگیز و لوازم خانگی، همه در بهترین شکل ممکن ارائه می شوند و نوید خریدی متفاوت را می دهند. ژنو شهر بسیار گرانیست و اگر مراقب هزینه ها نباشید، دچار مشکل می شوید. اما همیشه راهکارهای زیادی برای سفر ارزان به گرانترین مقاصد دنیا هم وجود دارد که تنها نیازمند کمی زمان و حوصله برای جستجو و خواندن است. سایر دیدنی های مهم ژنو عبارتند از: دفتر سازمان ملل، صندلی شکسته و Reformer's wall که در نوع خود ارزش دیدن را دارند.

رفت و آمد در ژنو:

ژنو مترو ندارد اما شبکه اتوبوس و ترام تمام نیازهای شما را برطرف خواهد کرد. هیچ بلیتی در اتوبوس و ترام چک نمی شود و مسافران تنها موظف به خرید بلیت هستند. تمام هتل های شهر به مسافرین خود کارت های استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی را ارائه می دهند که باید نام و تاریخ ابتدا و انتهای اقامت را روی آن بنویسید و همیشه همراه خود داشته باشید. قیمت بلیت اتوبوس از فرودگاه به شهر و بالعکس  برای هر نفر 3 CHF می باشد.

خورد و خوراک در ژنو:

گران بودن شهر در قیمت غذاها و رستوران ها بیشتر به چشم می آید. یک وعده فست فود حدود 10 الی 15 CHF و یک وعده غذا در رستورانی متوسط حدود 30 تا 60 CHF قیمت دارد. بهترین گزینه برای غذایی با قیمت مناسب رفتن به رستوران های عربی است. سوپرمارکت Migros هم در شعبه ایستگاه مرکزی قطار خود، تنوع خوبی از ساندویچ و پیتزای گرم ارائه می کند که همگی زیر 3 CHF قیمت دارند. نکته بسیار جالب توجه در سوپرمارکت های Migros وجود برندی به نام Budget است. این برند که با رنگ سبز متمایز شده تقریبا تمام مواد غذایی مورد نیاز از آب معدنی و شیر و ماست گرفته تا گوشت و تخم مرغ و بیسکوییت و حتی انواع شکلات را پوشش می دهد. همانطور که از نام آن پیداست قیمت محصولات این برند بسیار بسیار ارزانتر از سایر مارک هاست. پس اگر در ژنو آشپزی می کنید یا دنبال شکلات های ارزان هستید، Budget را فراموش نکنید.

پرواز Swiss Air ما در ساعت 19:15 دقیقه از فرودگاه ژنو حرکت کرد و در ساعت 20:10 در نیس فرانسه به زمین نشست. هواپیمای سوئیسی نو بود و به تازگی خریداری شده بود. همچنین علی رغم کلاس پروازی ارزان قیمت، پذیرایی رایگان در هواپیما انجام شد.

نیس – 17 تا 19 مهرماه 1396

برای رفتن به هتل از فرودگاه نیس سوار اتوبوس شماره 99 شدیم و بلیت را برای هر نفر به مبلغ 6 Euro خریداری کردیم. در ایستگاه Gare SNCF پیاده شدیم و با 5 دقیقه پیاده روی به Best western nice cozy hotel رسیدیم. هتلی چهار ستاره با اندازه ای متوسط که در بلوار مشهور Jean Medecin قرار دارد. برای 2 شب اقامت در این هتل مبلغ 229 Euro پراخت کردیم. (نقد و بررسی این هتل را در قسمت هتل های سایت نوشته ام)

MxMTg74us8P6pjertviXDOzMpeT4g2ZubGpTniVk.jpeg

اتاق هتل

ZpMXUEWOr1rC54X8wfFXcZCMCRpf5p5C8pdO9M8a.jpeg

اتاق هتل

XhhPzLPgFu9wkWAdssfxIENdIaZKrKuoVuCVkGdC.jpeg

اتاق هتل

b5tbUit5oQRI0UYkWqasw3nyxwryKlVnYOsXEBh5.jpeg

اتاق هتل

پس از تحویل اتاق خیلی زود به خواب رفتیم. صبح روز بعد زود از خواب بیدار شدیم و برای صبحانه به رستوران هتل رفتیم. صبحانه هتل بسیار کامل و عالی بود و هر سلیقه ای را راضی می نمود. از هتل بیرون آمدیم و خیابان Jean Medecin را پیاده پایین رفتیم تا به میدان مشهور Massena رسیدیم. این میدان یکی از مهم ترین جاذبه های نیس است با کاشی های سیاه و سفید و نخل های سر به فلک کشیده و مجسمه آدم های نشسته ای که شب ها روشن می شوند و به رنگ های مختلف در می آیند. از میدان عبور کردیم و به ساحل شفاف و آبی و زیبای نیس رسیدیم. خیابان معروف Des anglais  را پیاده طی کردیم و در سواحل شنی قدم زدیم. سپس به سمت میدان بازگشتیم و در ضلع شرقی میدان وارد Old Town یا همان Vieille Ville شدیم. شهر قدیم نیس، بسیار زیبا و دیدنی ست. با کوچه های تنگ و باریک و رستوران ها و کافه های شلوغ و مملو از توریست. درست برعکس ژنو، زندگی و شور در نهایت ممکن اینجا جریان دارد. تمام کافه ها پر از مشتری هستند و جمعیت توریست در شهر موج می زند. کوچه های Old Town  را حسابی گشتیم و به سمت Castle Hill حرکت کردیم. تپه ای مرتفع در شرق شهر که نمایی فوق العاده از ساحل، دریا و شهر دارد و یک آبشار زیبا که از Old Town هم دیده می شود. بالا رفتن از راه های سراشیب تا آبشار، نیم ساعتی طول کشید و خسته و کوفته به بالاترین نقطه نیس رسیدیم. با آبشار عکس گرفتیم و منظره تماشایی شهر را نظاره کردیم. سپس دوباره پایین آمدیم و به خیابان Jean Medecin بازگشتیم. مقصدمان کلیسای نتردام بود. این کلیسا حدود 150 سال قدمت دارد و به عقیده برخی، نمونه ای کوچک تر از نتردام پاریس است.

ciXziaOAfh2Oa3OaA77GWWP7ExJlixfI8xFCKsEm.jpeg

میدان Massena

0JfLyN08DdJRZnJZIA2nmE88d2qjIyh2HIj8rbG3.jpeg

آبشار بالای Castle Hill

KJy0hTBHLKsIM0SPXcwkPFCnbyEjpFSuwcWbwppI.jpeg

آبشار بالای Castle Hill

7ZTxbLOIMVABS35Xr0Oz5ZeEhL6p4uQrYIeRaCCm.jpeg

نمای نیس از Castle Hill

WJ1ivDsrqGPBIkLIi3FMmu91IEUKY0Hwn80xhrXK.jpeg

کوچه های Old Town

ZRrhuMf6OfHIflpKisTtfl3v6IFQrXxb4e6SOpCu.jpeg

کلیسای نوتردام

پس از بازدید از نتردام به سمت کلیسای دیگر به نام Eglise Saint-Jacques-le-Majeur واقع در Old Town رفتیم. سبک کلیسا باروکی است و محوطه داخلی بسیار زیبایی دارد.

GXnHd3AQ68g8DsD7JsBmbcl0YWbhSNo1LAIpewUO.jpeg

کلیسای Eglise Saint-Jacques-le-Majeur

برای ناهار به یک رستوران چینی در خیابان Des Anglais رفتیم و برای دو نفر مبلغ 14 Euro پرداخت کردیم. عصر را در کنار ساحل و خیابان Jean Medecin گذراندیم و از مغازه های آن خرید کردیم. قیمت ها اینجا بسیار مناسب بود و خرید خوبی انجام دادیم.

شام را مهمان یک پیتزا فروشی در Old Town بودیم و برای هر برش پیتزا 4 Euro پرداخت کردیم. شب زود خوابیدیم و صبح زود بیدار شدیم و بعد از صبحانه و تحویل اتاق به ساحل رفتیم. ساحل نیس دارای پلاژهای متعدد عمومی و اختصاصی است که امکانات مختلفی از جمله دوش،‌ اتاق تعویض لباس، بوفه خوردنی و نوشیدنی، چتر و تخت برای آفتاب گرفتن و ... را با قیمت های مختلف ارائه می کنند. پلاژهای اختصاصی خلوت تر و گرانتر هستند و عمومی ها غالبا شلوغ و با امکانات کمتر.

Oyd4fmwXE5MtzeZGLlBQRBAE1uPndbZG2yIiVfPd.jpeg

پلاژهای نیس

از پله های یکی از پلاژها به نام Opera پایین رفتیم و برای تخت و چتر و حوله جمعا 18 Euro پرداخت کردیم. تمام روز مشغول شنا کردن و آفتاب گرفتن بودیم. حدود ساعت 4 بعد از ظهر از ساحل زیبا دل کندیم و برای ناهار به رستوران KFC نزدیک هتل رفتیم. ناهار مفصلی به قیمت 16.5 Euro خوردیم و راهی هتل شدیم. چمدان و کوله هایمان را تحویل گرفتیم و با اتوبوس 99 به فرودگاه رفتیم.

LAFEreOoDMaA3pyhBVh65X1zBgRREoBqigtFIJE0.jpeg

ساحل نیس

چند خط درباره نیس:

نیس یکی از مشهورترین شهرهای ساحلی دنیاست که هر سال گردشگران بسیاری را برای لذت بردن از آب های مدیترانه جذب می کند. ساحل قوسی شکل آن بسیار زیبا و آب دریایش شفاف و لذتبخش است. علاوه بر تمام اینها نیس بافت شهری زیبایی هم دارد و شهر قدیم آن از جذابترین ها در اروپا محسوب می شود. هزینه ها به نسبت پاریسِ پایتخت، ارزانتر است و حتی خرید کردن هم توجیه دارد. اگر در میان گشت و گذار اروپایی خود به دنبال جایی برای استراحت چند روزه هستید، نیس می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

57D6IJPTzabUGTD8EM94rmNkcC4N8JO3WdzkDBSA.jpeg

میدان Massena در شب

رفت و آمد در نیس:

نقاط مختلف نیس با ترام و اتوبوس به هم متصل شده اند. ولی اگر در امتداد ساحل و نزدیک به میدان Massena یا در خیابان Jean Medecin اقامت دارید، جز در مواقع خستگی و ضرورت نیازی به استفاده از ترام پیدا نخواهید کرد. بلیت تک سفره ترام 3 Euro قیمت دارد.

خورد و خوراک در نیس:

قیمت غذا به نسبت میانگین اروپا در نیس ارزانتر است. یک وعده فست فود حدود 6 Euro،‌غذا در رستوران متوسط حدود 15 الی 25 Euro و قهوه حدود 4 Euro قیمت دارد. رستوران های چینی و عربی انتخاب های خوبی برای غذای ارزانتر هستند.

D5WidCEYVb87N3BDcBRwgoXS0wbeCYcZw0YPp4kl.jpeg

من عاشق نیس هستم

پرواز Air France در ساعت 20:30 از فرودگاه نیس بلند شد و در ساعت 22:05 شب در فرودگاه CDG پاریس به زمین نشست.

پاریس – 19 و 20 مهرماه 1396

فردا صبح عازم تهران بودیم و برای این آخرین شب اقامتمان هتلی نزدیک فرودگاه را رزرو کرده بودیم. نام هتل ibis Styles Paris Roissy CDG بود و در فاصله کوتاهی نسبت به فرودگاه واقع شده بود. مزیت مهم آن وجود شاتل رایگان از فرودگاه به هتل و بالعکس بود که خیالمان را از بابت رسیدن به پرواز راحت می کرد. برای رفتن به ایستگاه شاتل ها در فرودگاه CDG پاریس، باید علامت Hotel Shuttles را دنبال کنید و در انتها نام هتل خود را روی تابلو بیابید. هر گروه از هتل ها توسط یک رنگ خاص متمایز شده اند که شاتل مربوط به آن گروه هم به همان رنگ است. مانند Black Bus، Pink Bus، Blue Bus و ...

اتوبوس سیاه را سوار شدیم و در اولین ایستگاه که هتل ما بود، پیاده شدیم. اتاق را تحویل گرفتیم و خسته روی تخت ها افتادیم. اتاق هتل بسیار تمیز، عالی و رضایت بخش بود. (نقد و بررسی هتل را در قسمت هتل های سایت نوشته ام)

frLjYRwnoqsuPdGoCTrgz8OcYyx8ub0Om9uERkRK.jpeg

اتاق هتل

sJdAV3JvrlqtB9Q5O35ciLEN3kpXzbhTiP1aTs1h.jpeg

اتاق هتل

sD9it1zDjLSkl1UFSK2SU3rhuV2qHPvK1k5dLYf7.jpeg

اتاق هتل

iGsW9Zj5i8VswIyp8xHNm0jeKamLbEF3FP126bcd.jpeg

اتاق هتل

فردا روز تولد من است و هردو بسیار گرسنه هستیم. به لابی هتل آمدیم و دریافتیم که رستوران هتل دقایقی پیش تعطیل شده است.

ساعت از نیمه شب گذشته است. در حیاط هتل Ibis styles  پاریس نشسته ایم و تولد مرا با خوردن اسنک هایی که از Vending Machine هتل گرفته ایم جشن می گیریم. دو هفته پرماجرای دیگر را پشت سر گذاشتیم و فردا باید به سمت تهران بازگردیم. هوای خنک پاریس، صورتمان را نوازش می کند. سی و سه ساله شدم و غرق در این فکر که هنوز سفرهای بسیاری در پیش دارم.

فردا صبح با شاتل راهی فرودگاه شدیم و با پروازهایی آرام و راحت به دوحه و سپس تهران رسیدیم. ساعت حدود 12 شب بیستم مهرماه بود که در خانه در حال چای خوردن بودیم.

در طول این 15 روز 10 بار پرواز کردیم و از 6 شهر اروپایی بازدید نمودیم. تجربه های بسیاری به دست آوردیم و پخته تر شدیم. در یکی از پروازهای سفرمان، مطلبی را در مجله هواپیما می خواندم درباره افرادی که نوعی ژن خاص به نام Wanderlust در آنها فعال است و موجب می شود تا در راه بازگشت از سفر، برای سفر بعدی خود برنامه ریزی کنند. صفحه مجله را به همسرم نشان دادم و گفتم: اینجا راجع به من و تو نوشته اند.

 

cy7krr5f7zpGGujxleP6p1mWbfZShhGDQs7mZtuO.png 

نویسنده : هومان باقریان

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.