Close

سفرنامه شهر وان ترکیه

4.5
از 99 رای
وان، شهری زیبا که باید به آن سفر کنید! + تصاویر

سفرنامه شهر وان ترکیه

 

من و همسرم به همراه پسر5/1 ساله ام بعد از رفتن به چند کشور خارجی از جمله (چین- دبی-استانبول-مالزی و سنگاپور) این بار تصمیم به رفتن با خودروی شخصی به سمت وان یکی از شهرهای ترکیه رو گرفتیم. سفرمون رو روز 11 تیر 96 به مدت 3 شب و 4 روز شروع کردیم. ساعت 6 بعدازظهر از کرج حرکت کردیم و بعد از گذشتن از شهرهای (قزوین- تبریز-قطور- مرند-خوی) در روز دوشنبه ساعت 8 صبح به مرز رازی رسیدیم. بعد از پارک اتومبیل در پارکینگ مرز به سمت گیتهای مربوط به چک پاسپورت رفتیم و با یک صف طولانی مواجه شدیم بعد از 2 ساعت معطل شدن در آنجا وارد مرز ترکیه شدیم و با ونهایی که ایستاده بودن و هزینه آن برای هر نفر 20 لیر بود به سمت شهر وان حرکت کردیم حدودا یک ساعت و نیم بعد وارد شهر وان شدیم سپس با توجه به اینکه همسرم از اینجا تمام تحقیقات لازم رو به عمل آورده بود به راحتی به هتل مونو لایت که یک هتل 4 ستاره نوساز بود رفتیم هتل خیلی خوب با صبحانه عالی ( انواع پنیر- انواع مربا- چند نوع حلوا- نان و آبمیوه و دیگر مخلفات) با قیمت بسیار مناسب شبی 110 لیر


سفرنامه شهر وان ترکیه


بعد از گرفتن اتاق برای صرف ناهار از هتل بیرون زدیم ناهار را آدانا کباب با قیمت پرسی 20 لیر سفارش دادیم به همراه دوغ محلی و سالاد خیار و گوجه و سبزی مخصوص و نان مخصوص و یک نوع سس بسیارتند که خودشون با کباب میخوردن و خیلی طعم کباب عالی بود مخلفات مربوط به غذا رایگان بود و شما فقط هزینه کباب رو میدادی.


سفرنامه شهر وان ترکیه


بعد از صرف ناهار برای استراحت به هتل رفتیم تا برای بعد از ظهر آماده باشیم. بعد از ظهر رفتیم به خیابان جمهوریت یکی از خیابانهای اصلی شهر وان.


سفرنامه شهر وان ترکیه


در دو طرف خیابان پاساژ و مراکز خرید و رستوران و کافه ها قرار داشتن بعد از کمی قدم زدن بستنی خریدم به قیمت 2 لیر که مخصوص شهر ترکیه هست با سه طعم کاکائو و وانیل و لیمویی. بعد از کمی گشتن در خیابان جمهوریت برای صرف نوشیدنی به کافی شاپ رفتیم و چای با کیک سفارش دادیم که قیمت آن ها با هم 15 لیر شد و خیلی هم چسبید.
آخه نمیشد از کنار اون کیکها و باقلواها رد بشی و هوس خوردنشو نکنی طعم چای ترکیه عالیه مخصوصا اینکه در استکانهای مخصوص خودشون مینوشن.


سفرنامه شهر وان ترکیه


بعد از کافی شاپ و کمی گشتن در پاساژها زمان شام بود که برای اون هم برنامه خاصی داشتیم در خیابان جمهوریت تنها یک پاساژ بزرگ وجود داشت. البته پاساژهای زیادی بود ولی در حال ساخت بود. قیمتهای پاساژ مناسب بود شام را آنجا دنرکباب خوردیم به قیمت 8 لیر که طعم عالی داشت و خیلی چسبید.


سفرنامه شهر وان ترکیه


از اونجایی که در شهر وان تمام مغازه ها بین ساعت 10 تا 10:30 شب بسته هستن ما هم بعد ازخوردن شام به هتل برگشتیم تا برای برنامه فردا آماده باشیم.

روز دوم:
برنامه امروز رفتن به جزیره آکتامار بود بعد از خوردن صبحانه به سمت ماشینهایی که مخصوص جزیره بودن رفتیم و سوار ونها شدیم مسیر بسیا زیبا و سرسبزی بود.
تقریبا یک چیزی شبیه شمال خودمون حدودا 45 دقیقه ای در راه بودیم تا به اسکله رسیدیم از اونجا سوار کشتیهایی که نفری 15 لیر بود شدیم تا ما رو به جزیره ببره. مسیر 20 دقیقه ای طول کشید تا به جزیره رسید هوا بسیار خنک و عالی که دوست نداشتی با هیچ چیزی عوضش کنی. خلاصه برای ورود به جزیره باید نفری 10 لیر پرداخت میکردی تا بتونی از جزیره دیدن کنی. از بالای جزیره منظره خیلی زیبا بود از یک طرف دریاچه وان
و از طرف دیگه جزیره های اطراف رو میدیدی در جزیره کلیسای قدیمی به نام آکدامار بود که از آثار قدیمی شهر وان بشمار می آید و این کلیسا زیبایی دو چندان به این جزیره کوچک میداد.


سفرنامه شهر وان ترکیه


سفرنامه شهر وان ترکیه


بعداز دیدن و کلی عکس گرفتن از جزیره و کلیسا به کافی شاپی که در جزیره بود رفتیم و بستنی خوردیم و به ساعت که نگاه کردیم دیگه زمانی نداشتیم خلاصه به سمت کشتی رفتیم و سوار شدیم بعد از رسیدن به اسکله دوباره سوار ونها شدیم تا به سمت بش یول حرکت کنیم تا دلی از عزا در بیاریم و ناهار بخوریم در خیابان جمهوریت رفتیم
به رستورانی که دنرکباب داشت و قیمت آن برای هر نفر7 لیر بود مزه عالی داشت و کلی بهمون چسبید بعد از اون به سمت هتل رفتیم تا برای برنامه بعدازظهر آماده باشیم.
عصر رفتیم به مرکزهای خرید همینطور که در خیابان کاظم قدم میزدیم چشممون خورد به مرغهای بریان شده و هوس خوردنش ذهنمون رو درگیر کرد خلاصه به داخل مغازه رفتیم و سفارش دادیم طعم عالی داشت البته کمی تند بود ولی بسیار لذیذ ما ران مرغ سفارش دادیم البته بال و مرغ کامل هم داشت با آن سالاد خیار و گوجه مخصوص خودشون واقعا عالی بود و قیمت آن 15 لیر بود بعد از کمی قدم زدن رفتیم به آبمیوه فروشی و دو عدد شیرموز به قیمت هر کدام 4 لیر و یک لیوان آب پرتقال طبیعی به قیمت 6 لیر سفارش دادیم.
طعمشون عالی بود. به نظر من نصف لذت سفر به خوردنشه این که هرجا هر چی هوس کردی بخوری و به خودت حال بدی. شب شده بود و ما تصمیم گرفتیم به یکی از کافه های واقع در خیابان جمهوریت بریم و قهوه ترک رو امتحان کنیم.


سفرنامه شهر وان ترکیه


وقتی که قهوه رو آورد فنجانش آنقدر زیبا بود که دلت میخواست فقط نگاهش کنی طعم قهوه واقعا عالی بود در آن کافه موسیقی زنده هم پخش میشد که صفای آنجا را دو چندان کرده بود. بعد از خوردن قهوه و کمی نشستن درکافه به هتل برگشتیم چون دیگه مرکزهای خرید هم بسته شده بودن.

روز سوم:
امروز با برنامه ریزی که با همسرم داشتیم تصمیم رفتن به قلعه و پارک وان و خانه گربه ها رو داشتیم. بعد از خوردن صبحانه از هتل بیرون زدیم و با ونهای مخصوص ابتدا به پارک وان رفتیم فضای سبز زیبایی داشت و خیلی هم بزرگ بود. از همان پایین پارک قلعه رو میتونستی ببینی ولی ما به خاطر پسرم بالا نرفتیم و از همان پایین عکس گرفتیم.


سفرنامه شهر وان ترکیه


بعد از اون رفتیم به خانه گربه ها این سه مکان خیلی به هم نزدیک بود. گربه های وان بسیا زیبا و با چشمانی عجیب. رنگ بدنشون سفید یکدست و با چشمانی سبز و آبی که دیدن آن برای هرکسی تازگی داشت.


سفرنامه شهر وان ترکیه


در یک سمت جای خواب گربه ها و در سمت دیگر غذاهایی در ظرفهای مخصوص که از آن بخورند. در کل رسیدگی بهشون عالی بود. خانه گربه ها دو قسمت داشت یک قسمت مربوط به گربه ها و قسمت دیگر مربوط به زیور آلات نقره که قیمت آنها نسبتا بالا بود ولی دیدنش جالب بود.
دیدن این مکانها رایگان بود و از شما پولی دریافت نمیکردند.
دیگه وقت ناهار بود خلاصه ماشین گرفتیم و به خیابان جمهوریت رفتیم در نزدیکی هتلمون یک رستوران دو طبقه بود که کباب ترکی و کباب آدانا رو داشت و از اونجایی که مزه کباب روز اول زیر زبونموم بود دوباره تصمیم گرفتیم که ناهار کباب آدانا بخوریم برای هر نفر پرسی 20 لیر. بعد از خوردن اون کباب و دوغ محلی دیگه چشممون جایی رو نمیدید و به هتل برگشتیم تا استراحت کنیم.
برنامه امروز عصر رفتن به ساحل آدرمیت بود ما قصد داشتیم برای غروب آفتاب اونجا باشیم ولی از اونجایی که ناهار دلچسبی خورده بودیم خواب موندیم وقتی به ساحل رسیدیم دیگه هوا تاریک شده بود ولی ساحل بسیار زیبا با هوای عالی و خنک و وسایل بازی برای کودکان با اینکه هوا خیلی خنک بود بسیاری از شهروند ها برای پیکنیک آمده بودند و در کنار خانواده شون از آن منظره زیبا لذت میبردند. بعد از اینکه پسرم کمی تاب سواری کرد ماشین گرفتیم و به خیابان جمهوریت رفتیم تا شام بخوریم.
به یکی از کافه های جمهوریت که از بالا منظره خیلی خوبی داشت رفتیم و شام دنر کباب سفارش دادیم البته از نوع مرغش و با کمی دردسر چونکه لیست تمام غذاها به ترکی نوشته شده بود و جلوی آنها عکس نداشت که بدونی چه غذایی رو سفارش دادی خلاصه مسئول سفارش که دختر خانمی ترک بود که کمی فارسی بلد بود با کمک ایشون غذا رو سفارش دادیم ولی زمان زیادی طول کشید تا حاضر شد.
غذا تکه های مرغ و فلفل دلمه ای و پیاز و یک سری ادویه های مخصوص بود که طعم بینظیری داشت و واقعا در کنار سالاد خیار و گوجه مزه داد و به همراه موسیقی زنده.

روز آخر:
امروز بعد از خوردن صبحانه عالی و مفصل هتل راهی ونهایی که مخصوص مرز رازی بودن شدیم و ساعت 10 صبح حرکت کردیم و حدودا ساعت 12 به مرز رسیدیم
من انتظار همون صف طولانی رفتن رو داشتم ولی خوشبختانه اینطور نبود و ما بدون هیج معطلی وارد مرز ایران شدیم.
از اونجا به سمت پارکینگ خودروها رفتیم و کلا برای 4 روزی که پارک کرده بودیم مبلغ 25000 تومان پرداخت کردیم که خیلی مناسب بود و به این ترتیب سفر مرزی ما به شهر وان ترکیه به پایان رسید.
هزینه کلی کرایه هامون 70 لیر و هزینه کلی خورد و خوراک 290 لیرشد.
امیدوارم که از خوندن سفرنامه لذت برده باشید و اطلاعات آن مفید واقع شده باشد.
با تشکر از سایت لست سکند

چند توصیه به دوستان عزیز
1) سعی کنید سفرهاتون طوری باشد که خودتون ماجراجویی کنید و با سختی هایی که داره خودتون رو بسنجید اگر مثل همسر بنده با تحقیقات و اطلاعات کامل عازم سفر شوید مطمئن باشید که سفر بسیار خوبی خواهید داشت این اطلاعات رو میتونید از سایتهای مربوطه و خواندن سفرنامه ها کسب کنید.
2)به هر کشوری که سفر میکنید حتما از غذاهای آنجا میل کنید مخصوصا کشور ترکیه.
3)سعی کنید در سفرهاتون بیشتر وقتتون رو صرف جاهای دیدنی کنید تا خرید کردن
4)حتما باقلوا و چای و قهوه ترکیه رو امتحان کنید بینظیر هستند.

سپاس و تشکر فراوان

نویسنده : پدرام م

 

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسؤولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

نظرات کاربران (89 نظر)

× در حال پاسخ به:

ليلا 29 شهریور 1398 ساعت 01:23

سلام خسته نباشيد من قصد سفر به وان را در مهرماه دارم آيا ارزش رفتن داره يا نه ؟ ممنون

حسین 20 شهریور 1398 ساعت 12:01

سلام
ممنون بابت سفرنامه کاملتون
میخواستم بدونم ونهای مرز رازی موقع رسیدن به شهر وان کجا مسافر ها رو پیاده میکنن ؟
الزامی به رسوندن مسافران به هتل هاشون دارن یا خیر ؟

رضا 19 شهریور 1398 ساعت 09:57

سلام،ما که زبان ترکی بلد نیستیم اونجا سخت نیست ارتباط با فروشنده و...

علی 14 شهریور 1398 ساعت 18:05

سلام
آیا اواخر مهر و اوایل آبان زمان خوبیه برای سفر به وان ؟ هوا چطور است؟سرد نیست؟

reza 12 شهریور 1398 ساعت 18:28

درود خیلی ممنون از اینکه تجربیات خودتون را به اشتراک گذاری شتید

علی 29 مرداد 1398 ساعت 15:18

دم شما گرم خیلی عالی بود خوشم اومد

امید 28 مرداد 1398 ساعت 15:24

سلام پدرام عزیز
سپاس از سفرنامه عالیتون
2 تا سوال داشتم :
1- اینکه برای پارک خودرو شخصیمون در پارکینگ مرز امنیت هستش ؟
2- با توجه به اینکه سفر شما در سال 96 بوده ، آیا هنوز هم باید برای خروج به غیر از عوارض خروج ، عوارض شهرداری هم پرداخت کرد ؟

سارا 26 مرداد 1398 ساعت 16:17

کاش از تجربه های سفر با کوچولوهای یک تا دوساله هم میگفتید????

Malihenoohi 26 مرداد 1398 ساعت 14:19

خیلی خوب و روان نوشته بودید

الهام 19 مرداد 1398 ساعت 15:41

بسیار عالی ممنون از وقتی که گذاشتید دوست عزیز

م.د 13 مرداد 1398 ساعت 15:38

عالی بود .سپاس

رحیم جعفری 6 مرداد 1398 ساعت 13:21

با سلام خیلی مطلب شما آموزنده بود اگر قیمت‌ها در ترکیه به همان رنج باشد بسیار عالیه

نجمه 30 تیر 1398 ساعت 23:21

بسیار عالی خیلی خوبه ک قیمتا گفته شد اینجوری ادم از بی پولی نمیترسه

Nasiran 24 تیر 1398 ساعت 13:46

عالی نوشته بودید به خصوص هزینه ها رو که گفته بودید

جمال 22 تیر 1398 ساعت 09:22

پوران عزیز عالی بود.دمت گرم

مشاهده نظرات بیشتر