Close

کوپی لواک، گران‌ترین قهوه دنیا که از فضله تهیه می‌ شود

4.7
از 31 رای
گران‌ترین نوشیدنی دنیا که با فضله‌ی حیوانات درست می‌شود! +تصاویر
  • 23 خرداد 1398 08:00
  • 18
  • 70.8K

چیزهای عجیب بسیاری در اندونزی وجود دارند، اما نوشیدن دانه‌های قهوه‌ای که فضله حیوانات هستند، احتمالاً از عجیب‌ترین‌های این کشور باشد. چیزی که این موضوع را جالب‌تر می‌کند این است که قیمت این نوشیدنی می‌تواند تا 45 دلار برای هر فنجان تعیین شود! نام این نوشیدنی، کوپی لواک است.

کوپی لواک

کوپی لواک چیست؟

باید بدانید که کوپی لواک (Kopi Luwak) یا قهوه زباد (زباد = نوعی پستاندار) روش خاصی برای پردازش قهوه است نه نام یک نوع قهوه. این قهوه را گربه‌های زباد تولید می‌کنند که افراد محلی به آن‌ها موسانگ یا لواک می‌گویند. آن‌ها غلاف‌های قهوه را می‌خورند ولی دانه‌های قهوه در روده آن‌ها هضم نمی‌شود و درنتیجه دفع می‌شود.

کوپی لواک

سپس این دانه‌های موجود در فضله جمع‌آوری و تمیز می‌شوند و سپس آن‌ها را برشته و آماده می‌کنند تا قهوه‌ای با یک طعم منحصربه‌فرد حاصل گردد. ولی... چرا؟ سؤال بسیار به‌جایی است. این کار از چه زمانی شروع شد؟ چه چیز باعث شد که فضله گربه را بردارند و از آن نوشیدنی تولید کنند؟

کوپی لواک

گفته می‌شود زمانی کشور اندونزی تحت سلطه هلندی‌هایی بود که قهوه را به یک تجارت پول‌ساز تبدیل کرده بودند و اجازه نمی‌دادند تا کارکنان اندونزیایی آن‌ها دانه‌های قهوه را از زمین کشاورزی بردارند.

اما کشاورزان کنجکاو می‌خواستند طعم این قهوه‌ای که هلندی‌ها دیوانه‌وار آن را دوست داشتند بچشند؛ در همین حال متوجه شده بودند که گربه‌های زباد اطراف زمین کشاورزی غلاف‌های قهوه را می‌خورند اما «دانه‌ها را دفع می‌کنند»؛ در نتیجه برای آنکه اربابان هلندی خود را خشمگین نکنند، فضله‌ها را برمی‌داشتند و آماده می‌کردند و سپس امتحانشان می‌کردند! احتمالاً طعم قهوه‌ها برای آن‌ها دل‌چسب بوده زیرا تا به امروز به خوردن آن ادامه می‌دهند.

کوپی لواک

خب، تفاوت آن با قهوه معمولی چیست؟

اختلاف‌نظرهای بسیاری در مورد کیفیت کوپی لواک وجود دارد، اما موافقان می‌گویند این قهوه بهتر است چون:

  • گربه‌های زباد بهترین و رسیده‌ترین میوه را برمی‌دارند و در نتیجه کیفیت دانه‌های قهوه‌ای که انتخاب می‌کنند بهتر است.
  • فرآیند هضمی که در شکم این گربه اتفاق می‌افتد روی دانه‌ها تغییراتی ایجاد می‌کند و آن‌ها را تخمیر می‌کند، درنتیجه طعم بهتری به دانه‌ها خواهد داد.

کوپی لواک

آیا واقعاً این نوع قهوه بهتر است؟

کوپی لواک به‌خصوص به دلیل طعمش طرفداران بسیاری دارد. گفته می‌شود که نرم‌تر است و تلخی کمتری دارد و سطح اسیدسیتریک آن بالاتر است که این امر آن را تازه‌تر می‌کند. البته طعم‌های کوپی لواک‌های متخلف، بسیار متفاوت هستند و علت می‌تواند نوع دانه‌های خورده شده توسط گربه، شدت پردازش دانه در شکم و حتی رژیم غذایی و سلامت گربه باشد!

کوپی لواک

بسیاری از مخالفان این نوع قهوه نیز شدیداً سعی دارند تا باورها را در مورد کوپی لواک تغییر بدهند؛ می‌گویند این قهوه بسیار باریک است و مغز چندانی ندارد و به همین دلیل کیفیت خوبی هم ندارد. می‌گویند فقط به دلیل طعم بهتر آن نباید قیمتی این‌چنینی روی آن گذاشت؛ اگر مردم آن را می‌خورند تنها به ‌این ‌علت است که ایده نوشیدن فضله‌ی گربه برایشان جالب است. تقاضای بالا و عرضه‌ی پایین (به دلیل هضم طولانی‌مدت و دسترسی محدود به فضله‌ی گربه) سبب شده است تا قیمت یک فنجان قهوه از آن، ناعادلانه بالا برود. گفته می‌شود خارج از کشور اندونزی هر فنجان 45 دلار قیمت دارد! پس اگر کنجکاو هستید تا آن را بنوشید، باید کمی ولخرجی کنید.

کوپی لواک

در اندونزی قیمت هر فنجان برای مردم برابر است با 25000 روپی اندونزی یا 1.75 دلار آمریکا. البته باید توجه کرد که ممکن است با انواع تقلبی آن نیز مواجه شوید. در انواع تقلبی، دانه‌های قهوه را با کره حیوانی یا مارگارین (کره گیاهی) و سایر مواد برشته می‌کنند تا فرآیند هضم را شبیه‌سازی کنند. اما بدتر از آن، افرادی هستند که به دلیل تقاضای بالا، گربه‌ها را شکار کرده و در قفس می‌اندازند و به‌ زور، روزانه صدها دانه قهوه به خورد آن‌ها می‌دهند.

اولاً که این کار واقعاً بی‌رحمانه است. گربه‌های زباد باید رژیم غذایی منظمی داشته باشند که شامل غلاف انواع دیگر درخت‌ها، میوه‌های پالپی یا گوشتی و حشرات باشد؛ نه اینکه هرروز فقط قهوه بخورند. علاوه بر آن، دیگر خود گربه‌ها نمی‌توانند بهترین و رسیده‌ترین قهوه را انتخاب کنند و این در کیفیت تأثیر می‌گذارد.

کوپی لواک

بنابراین اگر حس ماجراجویی به شما دست داده است تاکمی قهوه‌ی تولید شده از فضله‌ی گربه بخورید، ابتدا جیب خود را پر از دلار کنید و سپس مطمئن شوید قهوه‌ای که می‌نوشید از گربه‌های زباد وحشی به‌دست ‌آمده باشد. نکته‌ی دیگری نیست! حالا می‌توانید از قهوه‌های معمولی‌تان لذت ببرید، چون حداقل خیالتان راحت است که نه برایتان گران تمام شده‌اند، نه از فضله‌ی گربه برداشت شده‌اند!

کوپی لواک

عکس دیگری از فضله‌ی لواک را ببینید، تا برای بار آخر بدانید که چه می‌نوشید.

کوپی لواک

آیا حاضرید چنین قهوه‌ای را، آن هم با این قیمت گزاف، امتحان کنید؟

منبع: wowshack.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (18 نظر)

× در حال پاسخ به:

حسین 21 دی 1398 ساعت 22:07

بعضی آدمهای پولدار به خاطر پولشان احساس خاص بودن دارند و دنبال چیز های خاصند حالا هر چی باشه.

خالدداداله زهی 15 تیر 1398 ساعت 13:22

شکرخدابه خوردن قهوه علاقه ندارم مخصوصا"که ازفضله گربه باشد.وقیمت آن هم خیلی گزاف باشد.ف دیگه اصلا"گربه هم خودحرام است گوشتش پس فضولاتش هم نجس است .اصلا توصیه نمی کنم برای فردمسلمان.

احمد علی احمدی 26 خرداد 1398 ساعت 11:00

خدا را شکر که از قهوه چندان خوشم نمی آید. بخرید و بخورید امریکایی ها و اروپایی های قهوه خور . نوش جان تان

محمودرضا 25 خرداد 1398 ساعت 11:24

من مسلمانم حکم شرعی خوردنش چیست؟

امجد 25 خرداد 1398 ساعت 09:33

عالی

امیر 24 خرداد 1398 ساعت 23:03

من این قهوه رو چشیدم طعمش فوق العادس

داود۵۸ 24 خرداد 1398 ساعت 04:36

واقعا جنوب شرقی آسیا حقشون بود که چند سال پیش ویروس سارس وارد منطقشون شد،آخرش فهمیدن از گوشت گربه ای که مصرف میکردن نوعی ویروس توی بدن وارد میشد و این ویروس قابل انتقال بود،مثل سرماخوردگی خیلی سریع پخش میشد،الانم دست از فرآورده های گربه ای برنمیدارم،چقدر نجسن اینا دیگه

shadow 23 خرداد 1398 ساعت 18:49

خداروشکر قیمتش بالاست وگرنه تو ایران فتو فراون بود دیگه قهوه هم نمیشد خورد

رئال 23 خرداد 1398 ساعت 15:28

چقدر چندش آور!
با قیمت رایگان هم حاضر نمیشی بوش کنی چه برسه به خوردنش!
موندم چطور رو این قهوه حال بهم زن، قیمت هم گذاشتن!
بابا بشینید اسپرسوتونو بخورید!

Elahe 23 خرداد 1398 ساعت 15:21

اصلا خیلی بدم اومد

مسعود 23 خرداد 1398 ساعت 14:11

ستاره شما درست نخوندی نگفت فضله گربه بخوری اون فضله دانه های قهوه که در نهایت شستشو داده میشه اما در هر صورت حال بهم زنه

Stareh 23 خرداد 1398 ساعت 13:34

مگر میشودانسان فضله گربه رامصرف کند به نظرمن این خیلی عجیب است من حاضربه خوردن این نوشیدنی نیستم