Close

کتابفروشی عجیبی در ونیز که حتی پله هایش از کتاب ساخته شده

4.5
از 13 رای
باورش سخت است ولی اینجا یک کتابفروشی واقعی سوار بر آب است! +تصاویر
  • 18 خرداد 1398 12:00
  • 0
  • 5.8K

سفر به ونیز، شاید یکی از موارد فهرست آرزوهای همه ما باشد؛ شهری که تنها در مجله‌های مربوط به سفر درباره‌ی آن چیزهایی خوانده باشیم. هر وقت که این امکان حاصل بشود، حتما کلی کارهای رایج گردشگری داریم که در ونیز انجام بدهیم، مثل سوار شدن بر قایق‌های رو باز و تختی که در کانال ها حرکت می‌کنند و یا قدم زدن در طول هزارتوی بی پایان خیابان‌های باریکی که در امتداد کانال‌ها پیش می‌روند. اما می‌شود که به دنبال دیدن چیزهایی در ونیز باشیم که کمی عجیب و غریب‌تر هستند، مثل مجسمه‌ی دست در کانال بزرگ.

حالا، دیدن معروف‌ترین کتابفروشی شهر یعنی Libreria Acqua Alta هم، همین حکایت را دارد. این کتابفروشی واقع در نزدیکی میدان سنت مارک بوده و در سال 2004 افتتاح شد. معنیِ اسم آن، کتابفروشی آب های بلند است، چرا که این فروشگاه، گاهی تحت تاثیر نوسانات و بالا آمدن آب شهر ونیز قرار می‌گیرد و به طور منظم، هر زمستان، کف کتابفروشی، پر از آب می‌شود. برای مبارزه با این قضیه، مالک کتابفروشی، یعنی لوئیجی فریتزو، تمام کتاب‌ها را بر روی پایه‌های ضد آب قرار داده است؛ پایه‌هایی که از انواع سطل، وان حمام، قایق‌های کانو و همان قایق‌های ساده و تختی که در کانال حرکت می کنند، تشکیل شده است.

  ورودی درهم و برهم

وقتی برای اولین بار، به کتابفروشی می‌رسید، واقعا فکر نمی‌کنید که به یک کتابفروشی خاص وارد شده‌اید، چون از بیرون، چیز جذاب و خارق‌العاده‌ای نظر شما را جلب نخواهد کرد. چیزی که پیش چشمان شماست، شبیه اکثر کتابفروشی‌هایی است، که در سراسر ونیز، پراکنده‌اند. حتی ممکن است شک کنید که نکند اشتباه آمده باشید.

شاید وقتی که دست نوشته‌ای درشت را ببینید که ادعا می‌کند: Libreria Acqua Alta، زیباترین کتابفروشی دنیا است، لبخند مشکوکی هم بزنید. اصلا ممکن است با خودتان فکر کنید که اینجا، در برابری جایی پر عظمت و فوق‌العاده، مثل Cărturești Carusel  در بخارست، حرفی برای گفتن ندارد. اما اینطور نیست!

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

علی رغم کوچکی، فروشگاه پر از یک جور شوق عجیب و غریب است و بسته‌های کتاب، مجلات، نقشه‌ها و کارت پستال‌هایی به زبان‌های مختلف که از کف تا سقف چیده شده‌اند، تازه شروع ماجرا به حساب می‌آیند. ۶۰٪ کتاب‌های فروشگاه، جدید هستند و همه جور سبکی، از کمیک گرفته تا کتاب‌های پر فروش، کتاب‌های آشپزی، سفرنامه‌هایی درباره ونیز و ... در بین آنها پیدا می‌شود. 

طراحی داخلی، به نوعی یک جور تجربه بی پرواست؛ که با اجزایی مثل لوسترهای برق برقی، مانکن‌هایی که لباس ونیزی‌های قدیمی را به آنها پوشانده‌اند و بادبان‌هایی از در و دیوار آویزان شده‌اند، همراه شده است. چیزی که به جذابیت و گرمای فضا می‌افزاید، حضور گربه‌هایی است که مقیم این مکانند و آنها را در جای جای فروشگاه می‌بینید که در حال خمیازه کشیدن و چرت عصرانه، روی کپه ای از کتاب‌ها هستند.

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

سوراخ سمبه‌های مختلف فروشگاه، اینستاگرامرهای نهفته در درون همه‌ی ما را به تماشا دعوت می‌کند، به دیدن چه؟ مثلا به دیدنِ یک راه فرار از آتش، که یک درِ واقعی است و مستقیما به بیرون و به یک حیاط باز می‌شود؛ حیاطی که به یک پروژه‌ی هنری تبدیل شده؛ جایی که می‌توانید از دایره المعارف‌های قدیمی رنگارنگ بالا بروید و  سر از کنار کانالی در بیاورید که در همسایگی کتابفروشی قرار دارد.  

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

کتابفروشی عجیب و غریب Libreria Acqua Alta در ونیز

خوب است بدانید:

  1. Libreria Acqua Alta، روزانه و از ۹ صبح تا ۸ شب، باز است.
  2. برای اینکه گرفتار ازدحام جمعیت نشوید، یا اول وقت، یا آخر وقت به کتابفروشی مراجعه کنید.
  3. کتابفروشی، با وجود تعداد انبوه بازدیدکنندگانی که به سراغش می‌آیند، هنوز هم برای باز بودن و ادامه فعالیت، با مشکل رو به رو است. اگر به آنجا رفتید، با خرید هر چیزی که می‌توانید، به سهم خودتان به حفظ و بقای این موسسه فرهنگی در ونیز کمک کنید.
  4. با اینکه اکثر کتاب‌های فروشگاه به زبان ایتالیایی هستند، اما باز هم تعداد کتاب‌های انگلیسی زبان، (یا سایر زبان‌ها) کم نیست. کتاب‌ها، هم به صورت نو و هم دست دوم به فروش می‌رسند.

منبع: cherylhoward.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

سمیه ترکمان 27 خرداد 1398 ساعت 09:23

زیبایی و حس خوب ورود به بعضی جاهای دیدنی دنیا رو واقعا نمیشه با قلم توصیف کرد .فقط باید از نزدیک دید تا اون حال خوب از نزدیک لمس کرد. واقعا این کتابفروشی بی نظیر جز اون دسته از جاهای دیدنی هست که با ورود به این مکان جذاب و انرژی خوبی که ادم بهش دست میده رو نمیشه با هیچ چیزی مقایشه کرد. یعنی حتی اگه اهل مطالعه هم نباشید وقتی وارد این مکان میشین دلتون میخواد یه کتاب از اینجا به یادگار بگیرید.

نیلوفر ورزش نژاد 19 خرداد 1398 ساعت 10:51

وای چه جای جالب و قشنگیه. تون کتاب ها که تو وان حمام های قدیمی و سینک گذاشته بودن خیلی بامزه بود.
خیلی دوست دارم یک همچین جایی رو ببینم.
جالبه که کتاب ها در مجاورت رطوبت خراب نشدن