جاهای دیدنی کرج؛ 20 جاذبه و فعالیت پیشنهادی + عکس و قیمت

3.9
از 48 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
جاهای دیدنی کرج که کمتر می شناسید!
07 فروردین 1402 09:00
1

وقتی بحث سفر به کرج پیش می‌آید، شاید اینطور به نظر برسد که بیشتر جاهای دیدنی کرج در خارج از این شهر هستند و برای گشت‌وگذار در این شهر بهتر است به کوه‌ها و جاهای سرسبز آن برویم. این درحالی است که دیدنی های کرج در محیط شهری، مکان‌هایی را شامل می‌شوند که در نوع خود بی‌نظیر هستند. این اماکن هم ارزش تاریخی و هم ارزش طبیعی دارند. برای یک بازدید درست‌وحسابی از کرج باید یک به یک آن‌ها را بشناسیم.

بیشتر کسانی که قصد دارند به استان‌های شمالی کشور سفر کنند، گذری کوتاه از کرج دارند و اگر با این شهر جذاب آشنا شوند، قطعاً چند ساعتی را به تماشای جاهای دیدنی کرج اختصاص می‌دهند. در این مطلب از لست سکند، قرار است یک لیست کامل از جاهای دیدنی کرج و اماکنی که فاصله کمی از این شهر دارند را در اختیارتان قرار دهیم تا در چند دقیقه، ضمن آشنایی و توضیح، دلیل گیرا بودن آن‌ها را بدانید. همچنین این جاذبه‌ها را دسته‌بندی کرده‌ایم تا بر حسب سلیقه‌تان، اول سراغ آن‌هایی بروید که بیشتر دوست دارید.

جاهای دیدنی طبیعی کرج

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، طبیعت کرج بیشترین توجه‌ها را به خود جلب می‌کند و به همین دلیل تصمیم گرفتیم لیست جاهای دیدنی این شهر را از طبیعت آن شروع کنیم. طبیعت‌گردی در کرج با سر زدن به جاهای دیدنی اطراف کرج به بهترین حالت خود می‌رسد، به شرطی که زمان درستی را برای سفر خود انتخاب کرده باشید. برای تماشای مکان های دیدنی کرج در طبیعت بهتر است در ماه‌های بهار به این شهر سفر کنید.

بام کرج

قبل از اینکه جاهای دیدنی کرج را یک به یک تماشا کنید، بد نیست این شهر را از بالا ببینید. بالا رفتن از پله‌ها و مسیر این بام یکی از فعالیت های پیشنهادی در کرج است. در مسیر رسیدن به این منطقه مرتفع، چشمه و درختان بسیاری خواهید دید و بعد از پشت‌سرگذاشتن یک کوهنوردی درست‌وحسابی، به چشم‌اندازی بی انتها از شهر می‌رسید. بی‌شک بام کرج بهترین نمای شهر را به چشمانتان هدیه می‌کند، به شرطی که در روز بازدید، هوا پاک باشد. ضمن اینکه اگر تماشای چراغ‌هاش شهر در شب برایتان لذت بخش است، بام کرج از بهترین جاذبه های کرج برای شما است. در صورتی‌ که اهل شکم‌گردی باشید هم، در بام کرج رستوران‌ و کافه‌هایی را پیدا می‌کنید که تا نیمه‌های شب باز هستند.

 • ساعت بازدید از بام کرج: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از بام کرج: رایگان
 • آدرس بام کرج: شمال شرقی کرج، انتهای بلوار طالقانی

 موقعیت بام کرج در نقشه

Yanar.jpg
بام کرج، عکس از آرشیو لست‌سکند؛ Yanar

باغ گل کرج

یکی از شناخته‌شده‌ترین مراکز گردشگری البرز، پارک چمران است که در آن یکی از دیدنی های کرج جا گرفته است. باغ گل کرج، گنجینه‌ای از انواع گل‌وگیاه و درختان کوچک و بزرگ است که چشمان طبیعت‌دوستان را به دنیای رنگارنگ گل‌ها خیره می‌کند. اگر قصد دارید در بهار از بهترین جاهای دیدنی کرج دیدن کنید، بازدید از این جاذبه را از دست ندهید. گفتنش خالی از لطف نیست که در این باغ گل، انواع وسایل و مواد ضروری برای نگهداری از گل‌ها را هم پیدا می‌کنید.

 • ساعت بازدید از باغ گل کرج: 11:00 تا 22:00
 • قیمت بازدید از باغ گل کرج: رایگان
 • آدرس باغ گل کرج: بلوار چمران کرج

موقعیت باغ گل کرج در نقشه

امیربهادر.jpg
طبیعت رنگارنگ باغ گل کرج، عکس از آرشیو لست‌سکند؛ امیربهادر

باغ سیب مهرشهر کرج

باغ سیب مهرشهر، یک منطقه سبز وسیع است که بیش از 70 هزار درخت دارد. به جز سیب، گلابی، زردآلو، هلو و گردو هم در میان درختان این باغ پیدا می‌شود. بنابراین این باغ گنجینه‌ای از ژنتیک گیاهی است. قدمت باغ سیب کرج به دوران پهلوی باز می‌گردد و مالک آن فرح پهلوی بوده است؛ اما بعد از انقلاب اسلامی، به مالکیت بنیاد مستضعفان درآمد.

این باغ هم اکنون تحت مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی مختلفی است. اگر برای عکس انداختن از جاذبه های کرج به این شهر می‌روید، سعی کنید در زمان به بار نشستن سیب‌های این باغ، به آن سر بزنید تا بهترین سوژه‌های عکاسی در طبیعت را تجربه کنید.

 • ساعت بازدید از باغ سیب کرج: 8:30 تا 16:30
 • قیمت بازدید از باغ سیب کرج: رایگان
 • آدرس باغ سیب کرج: مهرشهر، بلوار یادگار امام، بلوار دانش

موقعیت باغ سیب مهرشهر کرج در نقشه

باغ سیب مهرشهر کرج.jpg
باغ سیب، یکی از بهترین جاهای دیدنی کرج

باغ فاتح کرج

محمد صادق فاتح، یکی از کارآفرینان و نیکوکاران بنام یزد است که در لیست جاهای دیدنی کرج، اثری ماندگار از خود به جا گذاشت. او باغی را ساخت که وسعت چشمگیرش بسیار بیشتر از چیزی بوده که امروز می‌بینیم. این باغ یکی از دل‌نشین‌ترین فضای سبز‌های کرج است که ردیف‌های منظمی از درختان کهن‌سال را تقدیم نگاهتان می‌کند.

 به مرور زمان، امکانات مختلفی به باغ فاتح کرج اضافه شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به مجموعه تنیس، کلبه کتاب و زمین بازی‌هایش اشاره کنیم. با درنظر گرفتن این ویژگی‌ها، می‌توانیم بگوییم که ورزش، عکاسی، مطالعه و پیاده‌روی در هوای بهاری یا پاییزی باغ فاتح، یکی از بهترین فعالیت های پیشنهادی در کرج است. پس از بازدید از این باغ، بد نیست از طریق بلوار ماهان، به آرامگاه محمد صادق فاتح هم سر بزنید.

 • ساعت بازدید از باغ فاتح کرج: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از باغ فاتح کرج: رایگان
 • آدرس باغ فاتح کرج: جهانشهر، بلوار جمهوری

موقعیت باغ فاتح در نقشه

فرشاد شفیعی شهیدلو.jpg
باغ فاتح کرج، عکس از آرشیو لست‌سکند؛ فرشاد شفیعی شهیدلو

جاهای دیدنی تاریخی در کرج

اگر اهل کندوکاو در تاریخ باشید، جاهای دیدنی کرج درست مثل یک مستند و مجله تاریخی برایتان مفید است. بسیاری از آثاری را که در موزه ایران باستان و سایر موزه‌های تاریخی دیگر می‌بینید، در محدوده کرج کشف شده‌اند. ضمن اینکه عملیات‌های کاوش در این مناطق کرج همچنان ادامه دارد. مهم‌ترین آثار تاریخی در کرج به شرح زیر است.

تپه باستانی آق تپه

آبرفت‌های البرز مرکزی، حاصلخیزی قابل توجهی را در دشت کرج پدید آورده است و به دنبال آن، در طول تاریخ نگاه‌ها به سمت این نواحی جلب بوده است. یکی از قدیمی‌ترین آثار باستان‌شناسی که به روستاهای اولیه اشاره دارند، در تپه باستانی آق تپه کشف شدند. طبق تخمین باستان شناسان، آثار این محوطه باستانی، به سه یا چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح مربوط است. این مجموعه در سال 1381 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 • ساعت بازدید از آق تپه: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از آق تپه: رایگان
 • آدرس آق تپه: مهرشهر، بلوار ولیعصر

 موقعیت تپه باستانی آق تپه در نقشه

آق تپه.jpg
آق تپه، از معروف‌ترین دیدنی های کرج

پل دختر کرج

پل دختر کرج که به پل شاه عباسی و پل سلیمانیه هم شناخته می‌شود، از دوران سلجوقیان در مسیر ری به قزوین قرار داشته است. این پل در دوره صفویه و قاجاریه مرمت شد؛ به دلیل این مرمت‌ها احتمالاً شکل ظاهری پل، دیگر شبیه به ساختار دوره سلجوقی‌اش نباشد. طول پل دختر کرج حدود 60 متر است و عرض آن به هفت متر می‌رسد. بیش از بیست سال است که پل دختر در آثار ملی ایران ثبت شده و عملیات‌های بازسازی و مرمت مختلفی در آن به اجرا درآمد؛ با همه این‌ها، بسیاری از گردشگران معتقدند که این پل استحقاق توجه بیشتری دارد و آن طور که باید و شاید عملیات مرمت در آن صورت نگرفته است. بد نیست اشاره کنیم که برای بازدید دقیق‌تر و عکاسی از پل دختر کرج، بهتر است به بوستان پایین این پل بروید.

 • ساعت بازدید از پل دختر کرج: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از پل دختر کرج: رایگان
 • آدرس پل دختر کرج: بلوار شورا، بلوار مدرس

 موقعیت پل دختر کرج در نقشه

یانار.jpg
پل دختر کرج، عکس از Yanar

تپه باستانی دشت بهشت کرج

اشیایی که باستان‌شناسان از دشت بهشت کرج یافته‌اند، به دوران قبل از تاریخ باستان و بعد از آن بر می‌گردد؛ این آثار معمولاً اجسام سفالی هستند که خبر از زندگی انسان‌ها در زمان‌های بسیار دور در کرج می‌دهند. دشت بهشت کرج در سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. طبق آخرین اخبار، انجام فعالیت‌های عمرانی و کشاورزی تاکنون آسیب‌های مختلفی به این محوطه هفت هزار ساله زده‌است.

 • ساعت بازدید از تپه باستانی دشت بهشت: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از تپه باستانی دشت بهشت: رایگان
 • آدرس تپه باستانی دشت بهشت: بلوار دشت بهشت، خیابان دشت بهشت دوم

 موقعیت تپه باستانی دشت بهشت در نقشه

1397081414505078015833184.jpg
تپه باستانی دشت بهشت کرج

اولین کارخانه ذوب آهن ایران

یکی از دیدنی های کرج که بیش از هرچیز ارزش تاریخی دارد، اولین کارخانه ذوب‌آهن ایران است، کارخانه‌ای که هرگز کارش را شروع نکرد! ماجرای ساخت این کارخانه به زمان پهلوی اول و امضای قرارداد با آلمان برمی‌گردد و شروع جنگ جهانی مانع از بهره‌برداری و انتقال تجهیزات به آن شد. این کارخانه در سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و از قدمتش حدود 80 سال می‌گذرد؛ اما امکان بازدید از آن وجود ندارد و می‌توانید نمای بیرونی بنا را از حصارهای اطرافش ببینید.

 • ساعت بازدید از اولین کارخانه ذوب آهن ایران: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از اولین کارخانه ذوب آهن ایران: رایگان
 • آدرس اولین کارخانه ذوب آهن ایران: منطقه شیخ آباد، ضلع جنوبی میدان استاندارد

 موقعیت کارخانه ذوب آهن در نقشه

خبرگزاری فارس.jpg
اولین کارخانه ذوب آهن ایران، عکس از خبرگزاری فارس

حمام مصباح کرج

این حمام در محله قدیمی مصباح واقع شده است و معماری و ارزش تاریخی‌اش باعث شده که بتوان آن را در لیست مکان های دیدنی کرج قرار داد. در اواسط دوره قاجار، حمام مصباح کرج ساخته شد و مثل هر حمام سنتی دیگری، بخش‌هایی مثل گرمخانه، شاه‌نشین، طاقچه، حوض و ... داشت. همچنین از لحاظ معماری، این حمام شباهت زیادی به سایر حمام‌های سنتی دارد؛ به طوری که در آن گنبدهای آجری با نورگیرهایی در رأس هر کدام وجود دارد. در اوایل دهه 80 قرن پیش، حمام مصباح کرج ثبت ملی شد، اما در حال حاضر امکان بازدید از این جاذبه میسر نیست.

 • ساعت بازدید از حمام مصباح کرج: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از حمام مصباح کرج: رایگان
 • آدرس حمام مصباح کرج: بلوار امام‌زاده حسن، خیابان کیان‌پور، خیابان فروزنده

موقعیت حمام مصباح در نقشه

مصباح.jpg
حمام مصباح کرج

کاخ شمس

در لیست جاهای دیدنی کرج، کاخ شمس از نظر تاریخی، شهرت و معماری اهمیت بسیار زیادی دارد. این کاخ در اواسط قرن پیش ساخته شد و از آنجایی که کاخ اختصاصی شمس پهلوی بود، نام کاخ شمس بر آن ماند؛ البته کاخ شمس را با نام «کاخ مروارید» هم می‌شناسند. مساحت زمین این باغ حدود 11 هکتار است و وسعت بنای آن به 2500 متر می‌رسد. طراحی کاخ شمس بر عهده یکی از معماران نامدار آمریکایی به نام فرانک لوید رایت بود.

 معماری پیچ در پیچ این کاخ شما را به یاد حلزون می‌اندازد و تقریباً تمام بخش‌های این مکان تاریخی به همین شکل طراحی شده است. همانطور که انتظار می‌رود با ورود به محوطه کاخ، آثاری از زندگی سلطنتی خانواده پهلوی به چشم می‌خورد. از بخش‌های مختلف کاخ شمس، می‌توانیم به دفتر کار اختصاصی، سالن پذیرایی، سالن تفریحی‌ورزشی، استخر و... اشاره کنیم. لازم به ذکر است در کنار ساختمان کاخ شمس، یک دریاچه بزرگ وجود دارد که امکان قایق سواری در آن فراهم شده. متأسفانه امکان بازدید از این مرکز وجود ندارد و انتظار می‌رود در آینده‌ای نه‌ چندان دور آن‌ را به موزه گالری جواهرات تبدیل کنند.

 • آدرس کاخ شمس: مهرشهر کرج، بلوار ارم

موقعیت کاخ شمس کرج در نقشه

shams-palace-3-1024x525.jpg
کاخ مروارید، از بهترین جاهای دیدنی کرج در مهرشهر

کاروانسرای شاه‌عباسی

کاروانسراهای عصر صفوی همواره رفاه و امنیت را برای مسافران ایران و جهان فراهم می‌کردند، به طوری که عده‌ای از جهانگردان جهان، به توصیف و تمجید از این اماکن پرداخته‌اند. کاروانسرای شاه عباسی، یکی از بهترین جاذبه های کرج است که پایه‌هایش حدود 4 قرن استوار بوده‌اند. این کاروانسرا تاکنون چندین دوره مرمت را پشت سر گذاشته است و در طول تاریخ، استفاده‌های گوناگونی از آن شده‌ است؛ مثلاً در اوایل دوران قاجار یک پایگاه نظامی بود و در اواخرش  آن را به یک محیط آموزشی تبدیل کرده‌ بودند. متأسفانه در حال حاضر کاروانسرای شاه عباسی بازدید ندارد.

 • آدرس کاروانسرای شاه عباسی: میدان توحید، تقاطع خیابان‌های قدس و شهدای محراب

 کاروانسرای شاه عباسی در نقشه

کاروانسرای-شاه-عباسی.jpg
کاروانسرای شاه عباسی کرج

سرو قدیمی کرج

وقتی از مرکز شهر کرج گذر می‌کنید، یکی از نزدیک‌ترین مکان های دیدنی کرج به شما، سرو قدیمی این شهر است که در بلوار آزادی ریشه دارد. این درخت باستانی نزدیک به 1300 سال است که قد کشیده، اما متأسفانه چند دهه اخیر، به سمت خشک شدن رفته است. طبق باور محلی، در کنار این سرو، گنجی پنهان شده بوده؛ از این رو، دلیل نامگذاری منطقه گوهردشت کرج به همین درخت مربوط است. این سرو هم مثل برخی دیگر از مکان های دیدنی کرج در سال 1380 به ثبت ملی رسید.

 • ساعت بازدید از سرو قدیمی کرج: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از سرو قدیمی کرج: رایگان
 • آدرس سرو قدیمی کرج: مرکز کرج، بلوار آزادی

موقعیت سرو قدیمی کرج در نقشه

photo_2033-10-14_13-28-24-768x768.jpg
سرو قدیمی کرج

موزه‌های کرج

درست مثل هر شهر دیگری، قسمت مهمی از  فهرست جاهای دیدنی کرج هم به موزه‌هایش مربوط است. اگر در تهران زندگی می‌کنید و تقریباً از تمام موزه‌های این شهر دیدن کرده‌اید، وقتش است سری به موزه های کرج که یکی از نزدیک‌ترین شهرها به تهران است، بزنید. لازم به ذکر است که در سال آینده، احتمالاً موزه دفاع مقدس هم به جمع موزه‌های کرج اضافه شود. در ادامه 4 مورد از جاهای دیدنی کرج که به عنوان موزه و کاخ موزه فعالیت دارند، را معرفی می‌کنیم.

کاخ موزه سلیمانیه کرج

کاخ موزه سلیمانیه، یکی از آثار دوران فتحعلی شاه در کرج است که قاجاریان از آن به عنوان اقامتگاه‌ تابستانی استفاده می‌کردند. معماری کاخ سلیمانیه از آجر است و شامل تزیینات داخلی می‌شود. در کنار این کاخ، برجی پنج طبقه وجود داشته که احتمال می‌دهند حرمسرای شاهان بوده و امروزه اندک خرابه‌هایی از آن دیده می‌شود. از گچ‌بری‌ها و پنجره‌ها و سرسبزی کاخ موزه سلیمانیه که بگذریم، دو نقاشی، بیش از هر چیز دیگری توجه‌ها را جلب می‌کنند.

جالب است بدانید که تنها تصویری که از آغا محمدخان در دوره قاجار داریم، در این کاخ است و سایر نقاشی‌هایی که از این شخص در دسترس است، اقتباسی از تصویر نقش بسته در این کاخ است. در نقاشی آغا محمد خان او را در جمع سرسلسله قاجار، برادران و پدرش می‌بینید. در نقاشی دوم هم فتحعلی شاه را در میان پسرانش می‌بینید که سی‌وچهارمین آن‌ها سلیمان میرزای قاجار است. بد نیست اشاره کنیم که گفته می‌شود نام کاخ سلیمانیه کرج را به میمنت همین فرزند، «سلیمانیه» گذاشتند.

 • ساعت بازدید از کاخ سلیمانیه: 11:00 تا 18:00
 • قیمت بازدید از کاخ سلیمانیه: 5 هزار تومان
 • آدرس کاخ سلیمانیه: بلوار امام‌زاده حسن، خیابان مصباح

 موقعیت کاخ موزه سلیمانیه در کرج

خبرگزاری فارس2.jpg
نقاشی فتحعلی شاه قاجار در کاخ سلیمانیه، عکس از خبرگزاری فارس

موزه جانورشناسی دانشکده کشاورزی

اگر به حیات وحش علاقه داشته باشید هم جاهای دیدنی کرج گزینه‌های خوبی را پیش پای شما می‌گذارند. موزه جانورشناسی کرج یک مجموعه نسبتاً کامل از تاکسیدرمی حیوانات است و از ببر گرفته تا پلنگ، زرافه، بز کوهی و گورخر را دربرمی‌گیرد. تمامی این دیدنی‌ها در یک مجموعه دو طبقه‌ای و هفده گالری جای گرفته‌اند. به دلیل کثرت آثار و همکاری با مراکز آکادمیک، این موزه در میان موزه‌های جانورشناسی سطح کشور، یک نمونه شناخته شده و سطح بالا است. بد نیست اشاره کنیم که ساختمانی که موزه جانورشناسی در آن قرار گرفته است هم حدود یک قرن قدمت دارد. لازم به ذکر است این مجموعه تا پایان سال 1401 بازدید ندارد.

 • ساعت بازدید از موزه جانورشناسی کرج: 8:00 تا 15:00
 • قیمت بازدید از موزه جانورشناسی کرج: 40 هزار تومان
 • آدرس موزه جانورشناسی کرج: خیابان شهید خراسانی، درب جنوبی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران

 

 موقعیت موزه جانورشناسی کرج در نقشه

حسین. ع (2).jpg
مجسمه جانورشناسی کرج، عکس از لست سکند، حسین. ع

خانه موزه احمد شاملو

یکی از مکان های دیدنی کرج که اهل ادب و شعر را شیفته خود کرده، خانه احمد شاملو است. در هیچ جای جهان، به اندازه این خانه موزه نمی‌توانید درباره احمد شاملو اطلاعات کسب کنید. در این خانه موزه از وسایل زندگی روزمره شاملو گرفته تا اسناد مربوط به ایشان، نمایش داده می‌شود. خانه شاملو از نظر معماری بسیار ساده است و همین سادگی حس‌وحال وصف نشدنی به آن می‌دهد. اما بدیهیست که بیش از هر چیز دیگری، هوای شاعرانه این خانه و ارزش آن در تاریخ ادبیات است که شوق گردشگران را برای بازدید برمی‌انگیزد.

 • ساعت بازدید از خانه موزه احمد شاملو: برای هماهنگی بازدید، باید با شماره 02636802839 هماهنگ کنید
 • قیمت بازدید از خانه موزه احمد شاملو: رایگان
 • آدرس خانه موزه احمد شاملو: بلوار بهار، خیابان دهکده، کوچه نسترن شرقی

موقعیت خانه موزه احمد شاملو در نقشه

احمد شاملو.jpg
خانه موزه احمد شاملو

پارک ایران کوچک

با سرزدن به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی کرج، می‌توانید به کل ایران سفر کنید؛ نام این جاذبه، پارک ایران کوچک کرج است. در این پارک، 12 سکونتگاه از اقوام مختلف ایرانی و نمادهای مهم شهرهای ایران دیده می‌شوند. از آثار این پارک می‌توانیم به شبیه‌سازی روستای کندوان، ابیانه کاشان، آب‌انبار یزد، ارگ بم و سرای سعدالسلطنه اشاره کنیم. به دلیل آنکه مساحت پارک ایران کوچک حدود 7 هکتار است، یک پیاده‌روی ناب را در آن را تجربه خواهید کرد.

 • ساعت کاری پارک ایران کوچک: 7:00 تا 23:00
 • قیمت بازدید از پارک ایران کوچک: 10 هزار تومان
 • آدرس پارک ایران کوچک: جهانشهر کرج، بلوار جمهوری، نرسیده به بلوار ماهان

 موقعیت پارک ایران کوچک در نقشه

محمد شمس.jpg
ارگ بم در پارک ایران کوچک، ارسال از محمد شمس

موزه تمبر یکتا

موزه تمبر یکتا یک موزه خصوصی است که در آن 32 کلکسیون با ارزش از تمبرها و اوراق بهادار جای گرفته است.برای توصیف اهمیت موزه یکتا، کافیست اشاره به تعداد 2 میلیون و 500 هزار تمبر این آن کنیم. این تعداد تمبر ایرانی و خارجی باعث شده است که بسیاری از متخصصان و گردشگران، موزه تمبر یکتا را غنی‌ترین گنجینه تمبر ایران و جهان بدانند.

موزه یکتا علاوه بر تمبر، کلکسیون بی‌نظیری از سکه و اسکناس جهان دارد که تاریخشان از جنگ جهانی دوم تاکنون را تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنین از اولین تا آخرین اسکناس کشور را در آن می‌بینید. این را هم بگوییم که قدمت خانه‌ای که موزه تمبر یکتا در آن واقع شده است مربوط به دوران پهلوی است.

 • ساعت بازدید از موزه تمبر یکتا: 10:00 تا 19:00
 • قیمت بازدید از موزه تمبر یکتا: 15 هزار تومان
 • آدرس موزه تمبر یکتا: بلوار میرزایی پرو، بعد از خیابان مدنی

 موقعیت موزه تمبر یکتا در نقشه

رویا نوری تمبر.jpg
موزه تمبر عکس از رویا نوری

بقعه‌ها و امام‌زاده‌های کرج

در کرج بقعه‌ها و امام‌زاده‌های بسیاری وجود دارند که هم ارزش مذهبی دارند و هم ارزش تاریخی. جالب اینجاست که در موارد زیر، امام‌زاده‌ای هم داریم که علاوه بر جذابیت تاریخی و مذهبی، طبیعت اطرافش بسیار دیدنی است. یکی از بهترین جاهای دیدنی کرج، مقبره مشاهیری است که در آرامستان بقعه‌ها به خاک سپرده‌اند. امام‌زاده‌های دیدنی کرج که در طول سفرتان بد نیست به آن‌ها سر بزنید، به شرح زیر است.

امام‌زاده طاهر کرج

امام‌زاده طاهر از بناهای شاخص و نامدارترین جاذبه های کرج است که قدمتش به دوران صفویه باز می‌گردد. تصویری که امروز از بنای این امام‌زاده پیداست، حاصل مرمت سال  1375 شمسی و نگهداری‌های پس از آن است. نسب امام‌زاده طاهر به امام سجاد (ع) باز می‌گردد. به جز جنبه مذهبی و تاریخی این امام‌زاده، آرامستان مجاور آن هم دلیل مهمی برای بازدید افراد از این مکان دیدنی است. در این آرامستان از ورزشکاران، بازیگران و نوازندگان گرفته تا ادیبان و شاعران مشهوری آرمیده‌اند که از میانشان می‌توانیم به استاد جلال ذوالفنون، استاد غلامحسین بنان، احمد شاملو و هوشنگ گلشیری اشاره کنیم.

 • ساعت بازدید از امام‌زاده طاهر کرج: اذان صبح تا چند ساعت پس از اذان مغرب
 • قیمت بازدید از امام‌زاده کرج: رایگان
 • آدرس امام‌زاده طاهر کرج: اتوبان کرج قزوین، بعد از پل مهرشهر

 موقعیت امام‌زاده طاهر در نقشه

Xlkry7GzICNMv9bz0vqYfn5x17WnUK5aW1oZBXqv.jpg
امام‌زاده طاهر

مقبره کردان

مقبره کردان یا شاهزاده حسین یک بنای تاریخی‌مذهبی کرج است که گفته می‌شود در دوران سلجوقیان ساخته شده است. البته برخی از برآوردهای پژوهشی، اشاره دارند که احتمالاً تاریخ اصلی برپایی این بنا به دوره ایلخانیان مربوط است و یک شخصیت مذهبی مهم آن دوره در این آرامگاه دفن شده است. مقبره کردان هم مثل بسیاری از جاهای دیدنی کرج در سال 1380 به ثبت ملی رسید.

ساختمان این آرامگاه به شکل یک برج 6 متری طراحی شده که نمای آجری دارد. در سال‌های اخیر، مقبره کردان یک دوره مرمت را پشت سر گذاشت. درون ساختمان این آرامگاه یک ضریح فلزی می‌بینید که ارزش تاریخی ندارد. بد نیست اشاره کنیم که در شمال مقبره، یک بنای تاریخی دیگر هم دیده می‌شود و مربوط به بی‌بی نساء (یکی از نوادگان امام زین‌العابدین و خواهر شاهزاده حسین) است.

 • ساعت بازدید از مقبره کردان: برای بازدید باید با متولی هماهنگ کنید.
 • قیمت بازدید از مقبره کردان: رایگان
 • آدرس مقبره کردان: کردان، بلوار شهدای کردان

 موقعیت مقبره کردان در نقشه

یانار2.jpg
مقبره کردان، عکس از لست سکند، Yanar

امام‌زاده محمد و سیده خاتون

امام‌زاده محمد و سیده خاتون هم از نوادگان امامان شیعه هستند که آرامگاهشان در منطقه حصارک کرج است. در آرامستان این امام‌زاده هم مقبره افراد مشهور و شهدا نیز دیده می‌شود. اگر در روزهای پنج‌شنبه از امام‌زاده محمد و سیده خاتون دیدن می‌کنید، بد نیست به موزه شهدای کرج که به عنوان خانه شهدا شناخته می‌شود هم سر بزنید. در این موزه، یادگاری‌ها و وسایلی از شهدا به نمایش گذاشته می‌شود.

 • ساعت بازدید از امام‌زاده محمد و سیده خاتون: از اذان صبح تا چند ساعت بعد از اذان مغرب
 • قیمت بازدید از امام‌زاده محمد و سیده خاتون: رایگان
 • آدرس امام‌زاده محمد و سیده خاتون: میدان دفاع مقدس، بلوار هوشیار

 موقعیت امام‌زاده محمد و سیده خاتون در نقشه

ei_1627225774400.jpg
امام‌زاده محمد و سیده خاتون

سخن آخر

حالا که نگاهی مختصر به جاذبه های کرج انداختید، احتمالاً به فکر ریختن یک برنامه برای بازدید از جاهای دیدنی کرج افتاده باشید. اگرچه برای سهولت برنامه‌ریزی‌تان اطلاعات کامل گردشگری هر یک از دیدنی‌های کرج را آورده‌ایم، اما بد نیست قبل از سفر هم یک بار این اطلاعات را با شرایط روز بررسی کنید تا پشت درهای بسته نمانید. اگر سابقه بازدید از اماکنی را دارید که در این متن معرفی کردیم، می‌توانید تجربیاتتان را با سایر کابران لست سکند به اشتراک بگذارید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست‌سکند

میثم زهره‌وند
میثم زهره‌وند

اشتباه نکنید! تولید محتوا و نویسندگی کار من نیست؛ بلکه تفریحم محسوب می‌شود. چندسالی سرگرم ترجمه و نویسندگی بودم، تا اینکه این مهارت‌ها را به دنیای دلچسب سفر کشاندم و کارم را تبدیل به تفریحی کردم که هیچ وقت برایم خسته کننده نمی‌شود. جدا از سفر، هر چیزی که رنگ‌وبوی تولید و خلاقیت داشته باشد، روحم را تازه می‌کند.