Close

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

4.5
از 17 رای
نخستین سکونتگاه انسانی در شمال غربی ایران! +تصاویر
  • 20 اسفند 1397 08:00
  • 2
  • 13.2K

معبد مهر در ۶ کیلومتری جنوب شرقی مراغه قرار دارد که به‌ معبد مهرِ ورجوی نیز شهرت دارد. این معبد در روستای ورجوی واقع شده و گردشگران برای بازدید از این روستا و معبد آن باید مسیری نیم ساعته را در جاده‌های روستایی طی کنند. شرایط آب و هوایی این روستا همانند مراغه سرد و مرطوب است. اما چرا این معبد مهم است و برای چه دیدن آن به طی کردن این مسیر می‌ارزد؟ همراه لست‌سکند باشید.

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

معبد مهر مراغه یکی از نخستین سکونتگاه‌ها و معابد بشر به شمار می آید. این بنای تاریخی  به احتمال قوی متعلق به دوره‌ی اشکانی است و مکانی برای برگزاری آیین پرستش مهر( میترا) و متعلق به آیین مهرپرستی می‌‌باشد. اهالی منطقه این محوطه را با نام‌هایی مانند «امامزاده معصوم مراغه‌ای»، «اجاق» و «اولیا» می‌شناسند و قسمت‌هایی مانند «معبد»، «قبرستان»، «اصطبل» و «چله خانه» دارد که به‌نظر می‌رسد قبرستانی مربوط به عصر آهن باشد. این معبد در زیر یک گورستان تاریخی قرار دارد و با خاک‌برداری، بخش‌هایی از آن، خود را نمایان کرده و همچنان بخش عمده‌ای ازآن در زیر خاک مدفون است.

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

معبد “مهر” مراغه، نیایشگاه زیرزمینی و محل پرستش خورشید و برگزاری آیین مهرپرستی، در جنوب روستای ورجوی مراغه به صورت زیرزمینی و صخره‌ای بنا شده‌است. پیروان آیین مهر، آن را با تراشیدن قطعه سنگی عظیم از جنس شیست با دهانه‌ای به عرض ۵/۴ متر به وجود آورده‌اند.این بنا را از نظر حجم کار و دقت هنرمندانی که در امر حجاری آن دخیل بوده‌اند می‌توان جزء نمونه‌های ارزنده‌ی ستایشگاه‌های باستان دانست.

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

این معبد به دلیل ساخت و سازهای انجام گرفته در اطراف آن و نفوذ آب‌های سطحی به داخل آن در حال تخریب است. طبق تحقیقات و بررسی‌هایی که در این معبد صورت گرقته است، آرامگاه یکی از علمای بنام و با تقوی مراغه یعنی آخوند ملا معصوم مراغه‌ای یافت شده که بعد از وفاتش در این معبد دفن شده‌است. فرزند ملا معصوم مراغه‌ای، حاج احد آقا قاضی معصومی می‌باشد که در دوران شجاع الدوله از قضات این شهر بوده است.

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

مهر، معبد زیر زمینی مراغه

آیا از وجود معبد مهر در این منطقه باخبر بودید؟ آیا تا به حال این معبد را از نزدیک دیده‌اید؟ می‌خواهیم بدانیم واقعا چند نفر از همراهان لست‌سکند، به این نوع آثار باستانی با پیشینه‌ای کهن، علاقه دارند؟ پس ما را با نظراتتان یاری کنید.

نظرات کاربران (2 نظر)

× در حال پاسخ به:

صدرا 18 فروردین 1399 ساعت 13:42

در معبد مهر یک قبر را کنده اند

مهدی حقیقی 11 اردیبهشت 1398 ساعت 00:15

با سلام
خاطره ی من از معبد مهر یکی از تلخ ترین و تأسف بار ترین خاطرات سفرهای منه. من و همسرم برای بازدید این معبد از تهران راهی مراغه شدیم، خلاصه ی آنچه که بر سر ما آمد این است:
1.در سرتاسر شهر مراغه به هیچ عنوان هیچ تابلوی گویا و مشخصی برای این اثر تاریخی ندیدیم و بعد از یک ساعت و نیم آوارگی در آخر این مکان را پیدا کردیم اونهم با پرس و جو از مردمان محلی
2. این مکان محل دپوی زباله های ساختمانی و آشغال های شهری بود و وضعیت اسفناکی در اونجا مشاهده کردیم
3. ساخت و سازهای خارج از عرف و بسیار زننده در اطراف این معبد وجود داشت که به زبان ساده میشه گفت این اثر تاریخی در زیر زباله و ساختمانهای بدترکیب دفن شده
خلاصه اینکه علی رغم قدمت و عظمت آثار باستانی شهر مراغه، این شهر به هیچ عنوان آمادگی پذیرایی از توریست و گردشگر مشتاق آثار باستانی را ندارد، نشان به این نشان که برای دیدن مسجد جامع مراغه مجبور به پرداخت پول به یک سبزی فروش شدیم که متولی این مسجد هم بود!!! و بسیار خاطره ی تلخی از بازدیداین شهر برایمان به یادگار ماند. عکس های سفرمان به این شهر موجود است و درصورت نیاز آمادگی ارسال آنها برای اثبات صحبت هایم را دارم.
باتشکر
حقیقی

بهروز 24 اسفند 1397 ساعت 00:44

با سلام معبد مهر پرستی فکر کنم سابقه ای 7000ساله داره و یک قبرستان متروک یا معبد پیش از تاریخ تو مراغه هستش. رشته من باستان شناسی است دبیر هستم ولی میشه گفت کمتر کسی تو این دوره به فکر آثار تاریخی است. کاش روزی برسه بیشتر به فکر آثار کهن کشورمون بیندیشیم و آن را به جهانیان معرفی کنیم. با تشکر