Close

عجیب‌ ترین و زیبا ترین کلیساهای تمام چوبی جهان

4.1
از 7 رای
عجیب‌ترین و زیباترین کلیساهای تمام‌چوبی جهان! +تصاویر
  • 3 بهمن 1397 10:00
  • 0
  • 5.6K

همه‌ی کلیساهای زیبای دنیا مثل نوتردام یا وستمینستر با سنگ و خاک ساخته نشده‌اند، کلیساهای چوبی کوچک و بزرگ زیادی در دنیا وجود دارد که در نگاه اول شاید ساده فرض شوند، اما بعضی از این کلیسا‌های کمتر شناخته شده از شاهکارهای طراحی محسوب می‌شوند. یک ویژگی جالب بعضی کلیساهای چوبی در استفاده نکردن از میخ در ساخت آن‌ها است. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به ۹ کلیسای چوبی زیبا در دنیا، پس با لست‌سکند همراه باشید.

۱. کلیسای Holy Trinity در گومل بلاروس

در منطقه گومل بلاروس چندین کلیسای چوبی وجود دارد، اما یک کلیسای سبز رنگ چوبی در نزدیکی شهر دوبراش بیش از بقیه جلب توجه می‌کند. نام اصلی کلیسا «Holy Trinity» است. اکثر کلیساهای منطقه رنگ‌های شادی مثل آبی، صورتی، زرد، قرمز و سبز دارند. این کلیسای سبز رنگ با تاریخچه‌ی جالب، معماری و زیبایی خاص خودش شناخته می‌شود.

کلیسای Holy Trinity در گومل بلاروس

۲. کلیسای Búðir در ایسلند

کلیسای چوبی سیاه رنگ Búðir به قدری ساده ساخته شده که شاید اگر نماد کلیسا را از آن بردارند، کسی متوجه نشود اینجا یک کلیسا است. نکته‌ی جالب توجه در سادگی و رنگ‌آمیزی آن است، تمام ساختمان را رنگ سیاه زده‌اند به جز در ورودی و قاب پنجره‌ها. اطراف کلیسا هم سنگ‌های سیاه رنگ لاوا پراکنده شده که هارمونی جالبی با کلیسا می‌‌‌سازد. امروزه این کلیسای کوچک، بیشتر به سوژه‌ای مشهوری برای عکاسان تبدیل شده است تا یک عبادتگاه مذهبی.

کلیسای Búðir در ایسلند

۳. کلیسای جزیره کیژی روسیه

در شمال غربی روسیه جزیره‌ای به نام کیژی (Kizhi ) واقع شده است که کلیسای تاریخی کمتر شناخته‌شده‌ای دارد. این منطقه تاریخی به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و ستاره‌ی چشم‌نواز آن، کلیسای چوبی منحصر به فردش است. در ساخت این کلیسا از هیچ میخی استفاده نشده و دارای ۲۲ گنبد است.

کلیسای جزیره کیژی روسیه

۴. کلیسای کاتولیک در دوبروسلاوا اسلواکی

این کلیسای چوبی در شمال غربی اسلواکی در سال ۱۷۰۵ ساخته شد و در طول زمان دچار فرسودگی زیادی شد تا این که در سال ۲۰۰۲ یک بازسازی اساسی روی آن انجام شد.

کلیسای کاتولیک در دوبروسلاوا اسلواکی

۵. کلیساهای چوبی پیروگوو در اوکراین

دهکده کوچک پیروگوو (Pirogovo) در خارج از شهر کیف، جمعیت زیادی ندارد و تنها موردی که می‌تواند این دهکده را به بقیه بشناساند کلیساهای چوبی کوچک و زیبایش است. این کلیساها در قرن‌های ۱۷ تا ۲۰ ساخته شده‌اند و بازدید کننده‌‌های زیادی برای تماشا یا عبادت به این منطقه می‌روند. کلبه‌ها و آسیاب‌های بادی کنار کلیساها هم برای بازدید‌کننده‌ها جالب هستند.

کلیساهای چوبی پیروگوو در اوکراین

۶. کلیسای سنت نیکولاس در ایزمایلوفو مسکو

کرملین در میدان سرخ را همه تحسین می‌کنند اما کمتر کسی از وجود یک نسخه کوچکتر و زیبای مشابه کرملین خبر دارد. شاید این ناشناخته بودن ناشی از جدید بودن این کلیسا است چون در سال ۲۰۰۷ ساخته شده و بیشتر جنبه‌ی فرهنگی دارد. موزه و فروشگاه صنایع دستی در کنار کلیسا هم برای استقبال از گردشگران وجود دارد.

کلیسای سنت نیکولاس در ایزمایلوفو مسکو

۷. کلیسای چوبی در مارمورش رومانی

هشت کلیسای چوبی در کنار هم در منطقه‌ای به نام مارمورش (Maramureș) ساخته‌ شده‌اند که هر کدام با دیگری متفاوت است. همه‌ی این کلیساها دارای سقفی با شیب تند هستند و در بیشتر آن‌ها برج ساعت وجود دارد. این ویژگی در اکثر کلیساهای شمال رومانی مشترک است.

کلیسای چوبی در مارمورش رومانی

۸. کلیسای هدال استیو در تلمارک نروژ

کلیساهای استیو (stave) سبک خاصی از کلیساهای چوبی در نروژ هستند که گفته می‌شود در زمان قدیم تا حدود ۱۰۰۰ کلیسا به این شکل در نروژ وجود داشته است اما حالا فقط ۳۰ کلیسا باقی مانده است. کلیسای چوبی هدال بزرگترین آن‌ها است. مردم بومی می‌گویند این کلیسا را تنها در سه روز ساخته‌اند. در ساخت این کلیسا هم از میخ استفاده نشده است. کلیسای هدال هنوز هم فعال است و مراسم‌ مذهبی یا عقد‌های زوجین در این کلیسا برگزار می‌شود.

کلیسای هدال استیو در تلمارک نروژ

۹. کلیسای چوبی مالوپولسکا در لهستان

در یک دهکده‌ی کوچک در جنوب لهستان ۶ کلیسای چوبی ساخته‌اند که همگی قدمتشان به قرون وسطی برمی‌گردد. سبک معماری این کلیساها خاص و جالب است، سقف‌هایی بلند و تخته‌هایی که به شکل افقی به کار رفته از ویژگی این سبک است. در داخل کلیسا هم رنگ‌آمیزی دیوارها و دکوراسیون گوتیک لایه دیگری به زیبایی کلیسا اضافه می‌کند. این کلیساها جزو میراث جهانی یونسکو هستند و با توجه به این که از چوب ساخته شده‌اند مشخص است که در حفظ و نگهداری آن‌ها تلاش زیادی شده است.

کلیسای چوبی مالوپولسکا در لهستان

ساخت بناهای مذهبی از چوب در کشور عزیزمان هم متداول بوده است. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترینشان را به یاد دارید؟ یکی از آن‌ها پیش از این هم در لست‌سکند معرفی شده است. اگر می‌دانید کدام بنای مذهبی در ایران از چوب ساخته شده، آن را در بخش نظرات برایمان بنویسید!

منبع: matadornetwork.com

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمدرضاکارگرنژاد 4 بهمن 1397 ساعت 10:49

باسلام وتشکرازمساعی کلیه دست اندرکاران لست سکند.
مسجد چوبی در شهرستان نیشابور بنظر از شاهکارهای معماری در ساخت بناهای مذهبی میباشد وآنچنان که از اسم مسجد مشخص است درساخت آن تماما از چوب استفاده شده است. تهیه مطلبی دراینخصوص خالی ازلطف نخواهدبود. باتشکر

نیلوفر ورزش نژاد 3 بهمن 1397 ساعت 12:24

به نظرم دو تا کلیسای روسیه از بقیه جالب تر بودن