Close

نارنجستان قوام، باغی با جلوگاه هنر ایرانی در شیراز

4.5
از 18 رای
زیباترین باغ ایرانی که تجلی گاه هفت هنر ایران است! +تصاویر
  • 22 مهر 1398 08:00
  • 5
  • 16.1K

سفر به فارس سفر به تاریخ و شعر و زیبایی است، استانی که در دل خود هیچ چیزی کم ندارد تا یک سفر زیبا را برای شما رقم بزند. از جاذبه‌های تاریخی بیشماری که در دل خود دارد گرفته تا آرامگاه شعر و عرفان، جدای همه‌ی این جذابیت‌ها، خداوندگار جهان مرحمت خود را نیز به این شهر ارزانی داشته و زیبایی تمام فصل‌ها را نیز به آن هدیه کرده است. در ایرانگردی امروز قصد داریم به گوشه‌ای زیبا از این شهر سر بزنیم، پس همراهمان باشید.

نارنجستان قوام

در سال ۱۲۵۲ هجری قمری وقتی قوام السلطنه به حکومت فارس رسید، دستور به ساخت بنایی در محل سکونت خود داد که مجموعه‌ای عظیم و بسیار زیبا است. این مجموعه که به باغ قوام در بین مردم معروف شد، بواسطه نام بنای بیرونی خود امروز به نارنجستان قوام مشهور گردیده است.

نارنجستان قوام

مجموعه‌ای که توسط قوام‌السلطنه بنا نهاده شد از عناصر متعددی شکل گرفته که عمده‌ترین این عناصر حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتبخانه قوام، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان) است. ساختمان نارنجستان در حدود ۹۴۰ متر مربع در زمینی به مساحت ۳۵۰۰ متر در دو قسمت شمالی و جنوبی بنا شده است. این بنا در دوره قاجاریه به بیرونی معروف بوده و با عمارت اندرونی که همان خانه زینت الملوک بوده و در طرف غرب آن بنا قرار گرفته کوچه‌ای فاصله داشته است که توسط راه زیرزمینی بدان راه می‌یافتند.

نارنجستان قوام

در نارنجستان قوام می‌توان ردی از هفت هنر ایرانی دید همانند: گچ بری، نقاشی سنتی، آینه کاری، آجرکاری، حجاری، معرق کاری و منبت کاری. این هنرها در جای جای آن به زیبایی هر چه تمام‌تر جلوه‌گر شده‌اند. طراحی باغ بیشتر شبیه به سبک دوره قاجاریه است، اما در طرح اصلی اقتباسی از معماری دوره زندیه دیده می‌شود. در طراحی باغ از اصل تقارن استفاده شده است، تالار آینه یا همان ایوان باغ در وسط قرار گرفته و اتاق‌ها به صورت موزون در راست و چپ آن جا نمایی شده‌اند. امیدواریم اگر به این باغ قدم می‌گذارید، نهایت لذت را ببرید. فصل پاییز، زمان خوبی برای سفر به شیراز و قدم زدن در باغ‌های آن است، پس این فرصت را از دست ندهید.

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

 

نظرات کاربران (5 نظر)

× در حال پاسخ به:

Hormoz 1 آبان 1398 ساعت 11:11

این عمارت یادگار قوام شیرازی است نه قوام السلطنه معروف

آرش 1 آبان 1398 ساعت 09:49

پولدارا و حکام اون زمان از خودشون چی به یادگار گذاشتن. پولدارا و آدم معروفا و حکام امروز از خودشون چی به یادگار خواهند گذاشت؟ ساختمونای زشت. معماری مزخرف.

-nazarian 24 مهر 1398 ساعت 21:37

درود و عرض ادب
سپاس از معرفی خوب جاذبه های شهرها جسارتا عکس پنجم مربوط به باغ ارم هست
موفق باشید

سیما 23 مهر 1398 ساعت 19:42

سفر به شیراز تمامش زیباییه من به خیلی شهرها از شمالی ترین تا جنوبی ترین سفر کردم اما حال و هوای شیراز رو هیچ کجا نداره طبیعتش آثار تاریخی و از همه جالب تر مردم خونگرم و مهربونش من شیرازی یا استان فارسی نیستم اما شیراز رو خیلی دوست دارم

fatemeh 22 مهر 1398 ساعت 09:40

سلام
خسته نباشید
خیلی قشنگ بود
امیدوارم فرصتی پیش بیادبریم شیرازوازباغ زیبادیدن کنیم