زمانی که مردم تصمیم می‌گیرند به تعطیلات بروند، متاسفانه هرگز به عمان به عنوان مقصدی برای اینطور سفرها فکر نمی‌کنند. این در حالی است که عمان گوهری در دل خود پنهان کرده است که ارزش دیدنش را دارد. از مردم عمان تا طبیعت بی‌نظیر این کشور دلایلی منطقی برای برنامه‌ریزی سفر به این کشور هستند. با لست‌سکند همراه باشید تا با ارایه‌ی مواردی، شما را مطمئن کنیم که حداقل یکبار باید در طول زندگی خود از عمان بازدید کنید. بدون شک، بعد از خواندن این مطلب، نظرتان نسبت به عمان تغییر خواهد کرد.

 

مهربان‌ترین و محترم‌ترین شهروندان

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

احتمالا اولین چیزی که بازدید کنندگان را به عمان جذب می‌کند دوستی، سخاوت و مهمان‌نوازی شهروندان این کشور است. لبخند تقریبا هرگز از چهره‌های آنها پاک نمی‌شود. مردم عمان بسیار محترم هستند، آنها در طول غم و اندوه و یا در سراسر لحظات شاد و خوشحالی‌شان، با هم متحد هستند.

 

میراث و فرهنگ غنی عمان

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

فرهنگ عمان یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌ها در بین مناطق عرب‌نشین است. نه تنها برای تاریخ باستانی و تمدن‌های بزرگی که آنها ساخته‌اند، بلکه برای هنجارها و سنت‌های بزرگی که در عین توسعه یافتن در دل خود حفظ کرده‌اند. آنها لباس‌های سنتی، مراسم‌ مذهبی و ملی و اغلب هنجارهای اجتماعی خود را تکریم می‌کنند. نسل جوان نیز فرهنگ و تمدن را از پدران خود به ارث برده و برای حفظ آن تلاش می‌کنند.

 

عمان و زیبایی‌های منحصر به فرد طبیعی آن

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

عمان را می‌توان بدون هیچ ساختمان بلند، خانه‌های بزرگ یا زمین‌های بازی در میان طبیعتی بی‌نظیر و بکر مشاهده کرد. کوه‌ها، غارهای اسرارآمیز و دره‌های شگفت‌انگیز در سرتاسر عمان گسترش یافته‌اند. همچنین درختان نخلی که تاریخ عمان را با خود همراه دارند، بازدیدکنندگان را به قدم زدن در کنار خود فرا می‌خوانند.

 

عمان محل مناسب برای صلح و آرامش

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

ماهیت آرام کشور عمان به بازدیدکنندگان توضیح می‌دهد که در آرامش و صلح تفریح کنید. علاوه بر زیبایی‌های طبیعی عمان، آرامش شب‌ها و فضای صلح‌آمیز آن می‌تواند تعطیلات بی‌نظیری برای شما به ارمغان بیاورد.

 

عمان یکی از تمیزترین کشورهای جهان

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

در عمان جاده‌ها، پیاده‌روها و تمام قسمت‌های شهر همیشه تمیز هستند. این تمیزی نه تنها به علت وضع قوانین شدید برای تمیز نگاه داشتن شهر  و یا حتی وجود مشاغلی برای پاک نگاه داشتن منطقه، بلکه به علت علاقه‌ی عمانی‌ها به کشورشان است که تلاش می‌کنند آن را همیشه تمیز نگاه دارند.

 

مهمان‌نوازی از نوع عمانی

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

چه آنها شما را بشناسند و چه نشناسند، قطعا به خانه‌شان دعوتتان می‌کنند. عمانی‌ها بسیار سخاوتمند هستند و این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مردمان عرب است. مهمانی عمانی‌ها سنت خود را دارد. اول با قهوه و هِل از شما پذیرایی می‌کنند. قهوه‌ها به سبک عربی و روزانه آماده می‌شود. بعد از قهوه میوه‌های تازه مانند موز، سیب، پرتغال، انگور،‌ گلابی و هلو می‌آورند. در انتها نیز با کیک‌های تازه پخته شده و کوکی‌ها و همینطور حلوای عمانی که با آرد گندم، زغفران، روغن، پودر هل، گلاب و مغزهای مختلف تهیه شده، از شما پذیرایی می‌کنند. به این نوع مهمانی‌ها «مهمانی قهوا (Qahwa)» می‌گویند که به معنی مهمانی قهوه است و شامل وعده‌های مختلفی می‌شود.

 

لباس‌های سنتی عمان

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

عمانی‌ها افتخار می کنند که فرهنگ، سنت و ارزش‌های خود را حفظ کرده‌اند. آنها نه تنها سنت‌ها و فرهنگ‌ خود را در زندگی روزمره دنبال می‌کنند، بلکه در جشن‌ها و مهمانی‌ها نیز با لباس سنتی خود حاضر می‌شوند. در عمان، هر منطقه دارای لباس مخصوص به خود است. اگر چه ممکن است به صورت کلی مشابه هم باشند، اما طراحی و رنگ‌های هر منطقه منحصر به فرد و متفاوت است.

 

جشنواره صلاله خیرف (Khareef)

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

خیرف در زبان انگلیسی به معنی فصل باران‌های موسمی است. این فصل در عمان از اواخر ژوئن شروع و تا اواخر سپتامبر ادامه دارد. در این فصل، شهر صلاله‌ی عمان تبدیل به یک بهشت سبز و بارانی می‌شود. صلاله در این فصل بسیار برای گردشگران و مردم محلی جذاب است.

 

غذای منحصر به فرد عمانی

دلایلی که چرا باید به عمان سفر کنیم.

عمانی‌ها معمولا هر روز در وعده ناهار برنج می گذارند و در کنار آن گوشت یا مرغ پخته می‌خورند. یکی از غذاهای خوشمزه عمانی Shuwa است که گوشت مزه‌دار شده‌ای است که داخل تنور ماسه‌ای یا سنگی می‌پزند. عمانی‌ها گوشت را با برگ موز یا برگ درخت نخل می‌پوشانند و آن را در گودال در میان شن و ماسه قرار می‌دهند. این غذا خیلی آرام باید پخته شود. اصولا دو روز زمان برای پخت این غذا نیاز است.

 

به عمان خوش آمدید!

10.jpg

عمان برای توسعه‌ی گردشگری خود به اکثر پاسپورت‌ها اجازه‌ی ورود به کشور را می‌دهد و حتی برای راحتی گردشگران ویزا را به فرودگاه انتقال داده است. گردشگران می‌توانند بدون هیچ دردسری خود را به این کشور برسانند و در فرودگاه مورد استقبال عمانی‌ها قرار بگیرند (عمان از اوایل سال جاری با اعطای ویزای فرودگاهی به اتباع ایرانی نیز موافقت کرده است). آیا شما هم برنامه‌ی سفر به عمان را در سر دارید؟ به نظرتان می‌ارزد که برای یک بار هم که شده، از این منطقه دیدن کنید؟

 

منبع: theculturetrip.com