Close

10 رتبه برتر امن‌ ترین شهرهای جهان معرفی شدند!

4.7
از 13 رای
امن‌ترین شهرهای جهان معرفی شدند! +تصاویر
  • 17 آبان 1398 11:00
  • 19
  • 33.6K

عوامل بسیاری برای تعیین ایمن‌ترین شهرهای جهان وجود دارد. شاخص امنیت شهرها در سال 2019، امن‌ترین شهرها را به ترتیب در لیستی قرار میدهد و همچنین اطلاعات استفاده شده برای رسیدن به این نتایج را تجزیه میکند. این ارزیابی یک فرایند دقیق و کامل است که به بسیاری از موارد می پردازد، در این رتبه بندی 60 شهر مختلف دنیا براساس 57 فاکتور مختلف نظیر زیرساخت، امنیت شخصی، دیجیتالی و سلامت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. امسال واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) در بررسی‌های خود گوشه چشمی هم به فاکتورهای زیست محیطی داشت و عاملی تحت عنوان «انعطاف پذیری شهری» را در نظر گرفت که در واقع توانایی یک شهر در بازگشت به شرایط عادی بعد از وضعیت اضطرار و شوک را تعیین می‌کند. در زیر لیستی از 10 شهر امن جهان قرار دارد که رتبه اول به ترتیب بیشترین امنیت را دارا می‌باشد.

 

10- ملبورن  MELBOURNE

 ملبورن، پایتخت ایالت ویکتوریا، دومین شهر از استرالیا میباشد که در این لیست قرار دارد. این شهر جمعیتی بالغ بر 5 میلیون شهروند دارد، مملو از مؤسسات فرهنگی است و مرکزی برای موسیقی، تئاتر و هنر میباشد. در حالی که ملبورن سال گذشته در این لیست رتبه بالاتری را کسب کرده بود، اما هنوز هم تکمیل کننده 10 مورد برتر است. حتی با اندکی افت رتبه از صدر لیست، باز هم بودن در این 10 مورد برتر نشان دهنده تعهد شهر برای مشارکت در توسعه و آینده‌نگری بوده است.

ملبورن  MELBOURNE

 

8و9- کُپِنهاگ و سئول  COPENHAGEN/SEOUL

این دو شهر به ترتیب جایگاه هشتم لیست را دریافت کرده‌اند. کپنهاگ پایتخت دانمارک با جمعیت تقریبی کمی بیشتر از سه چهارم یک میلیون نفر است. کپنهاگ توسط وایکینگ‌ها به عنوان دهکده ماهیگیری تأسیس شد و طی قرن‌ها راهی طولانی را طی کرده است. کپنهاگ یک شهر پررونق و فرهنگی است، که از لحاظ امنیت شخصی جز 5 شهر برتر قرار می‌گیرد. سئول در کره جنوبی شهری سرشار از تاریخ و میراث است و از کیفیت زندگی فوق‌العاده بالایی برخوردار است. به همین دلیل است که سئول در امنیت بهداشتی رتبه بسیار بالایی دارد.

10  رتبه برتر امن‌ ترین شهرهای جهان

 

7- واشینگتن، دی.سی. WASHINGTON, DC

واشنگتن دی.سی. در گذشته به عنوان شهری ناامن برای بازدید مشهور بود، اما این موضوع مربوط به گذشته است. این شهر، پایتخت ایالات متحده آمریکا است که نزدیک به سه چهارم یک میلیون نفر جمعیت دارد که از نظر جمعیت، آن را جز 20 شهر برتر آمریکا قرار می دهد. دی.سی. در امنیت دیجیتال در رتبه بالایی قرار دارد و همچنین در مورد آمادگی و انعطاف پذیری در ارتباط با فاجعه بسیار خوب عمل کرده است. خدمات اضطراری و امکانات حمل و نقل هوایی نیز به تقویت این شهر کمک کرده و آن را به تنها شهر ایالات متحده تبدیل کرده است که در بین 10 شهر برتر جهان در شاخص امنیت قرار دارد.

واشینگتن، دی.سی. WASHINGTON, DC

 

6- تورنتو TORONTO

تورنتو پایتخت انتاریو در کانادا است. این شهر جمعیتی نزدیک به 3 میلیون نفر شهروند دارد. در حالی که بسیاری از مردم بیشتر تحت تأثیر رودخانه‌ها و جنگل‌های زیبای این شهر قرار میگیرند، این موضوع که تورنتو در لیست 10 شهر امن جهان در جایگاه شماره 6 قرار دارد نیز بسیار چشمگیر است. تورنتو یکی از تنها 2 شهر آمریکای شمالی است که در این لیست وجود دارند و از نظر امنیت دیجیتال رتبه بالایی دارد. اگرچه تورنتو با داشتن 4 ستون امنیتی، نتوانسته صریحا جایگاه پنجم لیست امن‌ترین شهرهای جهان را به خود اختصاص دهد، اما همچنان در این مقوله‌ها عملکرد خوبی دارد.

تورنتو TORONTO

 

5- سیدنی SYDNEY

سیدنی استرالیا در وسط لیست امن‌ترین شهرهای دنیا در سال 2019 قرار دارد. سیدنی فقط به دلیل عدم پیروزی بر آمستردام موقعیت چهارم از دست داد، اما رتبه آن برای امنیت دیجیتال، بهداشت و زیرساخت ها هنوز آن را با افتخار جز ده شهر برتر نگه داشته است. سیدنی با بیش از 5 میلیون نفر جمعیت بیشترین جمعیت را در استرالیا دارد. این شهر نه تنها یکی از امن‌ترین شهرهای جهان است بلکه به عنوان یکی از پرطرفدارترین شهرها نیز در رده‌های بعدی قرار دارد و باعث می شود بازدیدکنندگان زیادی داشته باشد و در جایگاه 5 لیست ایمن ترین شهرهای جهان قرار بگیرد.

سیدنی SYDNEY

 

4- آمستردام AMSTERDAM

این شهر در لیست امنیت سلامت در رده های بالایی قرار دارد و همچنین به دلیل کار فعالانه روی یک استراتژی توسعه ملی برای برنامه ریزی شهری شناخته میشود. با استفاده از بخشنامه ها، سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه شهری و همچنین در نظر گرفتن مواردی مانند ارزیابی ریسک در برابر بلایای طبیعی، در صدر لیست قرار گرفته است.

آمستردام AMSTERDAM

 

3- اوساکا OSAKA

سومین شهر موجود در لیست، اوساکای ژاپن است. اوساکا یک مرکز تجاری پر جنب‌وجوش با بیش از 9 میلیون نفر شهروند است. این شهر، که یک شهر شلوغ و پر از رستوران‌های جذاب، پارک‌های موضوعی و حتی یک قلعه است، در صدر لیست امنیت سلامت قرار دارد و در امنیت زیرساختی رتبه دوم را دارد. امنیت سلامت، همانطور که قبلاً نیز مورد بحث قرار گرفت، حول طرح‌هایی برای حفظ سلامت شهروندان می‌گردد، اما این اولین شهر در لیست است که در صدر فهرست زیرساخت‌ها قرار دارد. این بدان معناست که شهر دارای جاده‌هایی است که به وضوح برای ترافیک مشخص شده‌اند، آنها در حال یافتن راه‌هایی برای بهبود زیرساخت‌های خود از طریق فناوری نیز هستند.

10  رتبه برتر امن‌ ترین شهرهای جهان

 

2- سنگاپور SINGAPORE

سنگاپور امسال به عنوان ایمن‌ترین شهر جهان بسیار به توکیو نزدیک بود. این شهر از نظر امنیت زیرساختی و امنیت شخصی در رده‌های بالاتری قرار دارد، به این معنی که تمام شهروندان در شهر ایمن هستند. واحد اطلاعات اکونومیست(EIU : یک کسب و کار در بریتانیا در گروه اکونومیست است که خدمات پیش بینی و مشاوره را از طریق تحقیق و تجزیه و تحلیل مانند گزارش‌های ماهانه کشور، پیش بینی‌های اقتصادی پنج ساله کشور، گزارش خدمات ریسک در کشور و گزارش‌های صنعتی ارائه می‌دهد.) به مواردی مانند نورپردازی خوب در اماکن عمومی، نظارت، و استفاده از برنامه‌ها (اپلیکیشن‌ها) برای هشدار دادن به مردم در مورد شرایط احتمالاً خطرناک میپردازد. سنگاپور نیز مانند توکیو در رده امنیت دیجیتال رتبه بالایی دارد.

سنگاپور SINGAPORE

 

1- توکیو TOKYO

توکیو در سه سال گذشته به عنوان امن‌ترین شهر جهان در صدر رتبه‌بندی قرار دارد.گرچه یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است، اما میزان جرم و جنایت آن پایین است، خصوصاً در رابطه با جرایم خشونت آمیز. توکیو در صدر این موارد از نظر امنیت دیجیتال قرار گرفته است، این بدان معناست که شهری است که نسبت به اشتراک اطلاعات در مورد حملات سایبری شفاف است. همچنین به چیزی ساده مانند ایجاد فرهنگ مربوط می شود که در آن شهروندان به طور مرتب از رمزهای عبور امن استفاده می کنند. توکیو همچنین از نظر بهداشتی در رده بالایی قرار دارد، که دارای ابتکاراتی است که از شیوع بیماری به ویژه در مناطق فقیرنشین جامعه جلوگیری می کند. همچنین تمرکز بر آلودگی و نحوه جمع‌آوری پسماندهای شهری بسیار بادقت صورت می‌گیرد.

10  رتبه برتر امن‌ ترین شهرهای جهان

به نظر شما آیا روزی می‌رسد که شهری از ایران هم بتواند در این لیست ده تایی قرار بگیرد؟

منبع: thetravel.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (19 نظر)

× در حال پاسخ به:

ژیهات ^:) 18 تیر 1399 ساعت 16:43

شاید نظر من موجب برافروخته شدن تعصّب در بعضی از کاربران شود ؛ امّا این نکته که می خواهم به آن اشاره کنم واقعیّت محض است . شهرهایی که در فهرست مذکور از آن ها نام برده شده بر اساس معیارهای مختلفی از جمله بهداشت ، آموزش و تغذیه و ... سنحیده شده اند و حاصل تحقیق و تلاش محقّقان برجسته ی این حوزه می باشد . وقتی شما شهرهای ایران را به عنوان تمثیل به کار می برید فقط ار روی احساس و تعصّب است .

امّید که حرف من باعث سوء تفاهم نشده باشد .

با آرزوی موفّقیت برای همه - ژیهات ^:)

عرفان زارع 23 خرداد 1399 ساعت 11:26

تبریز امن ترین کلان شهر ایرانه پس میتونه در این لیست باشه

زهرا 8 خرداد 1399 ساعت 17:41

طبق تحقیقات شهر فردوس ایران امن ترین شهر ایران و دومین شهر امن جهان شناخته شده

مهدی 26 اسفند 1398 ساعت 12:47

ایران امن ترین کشور جهان...پس طبیعتا باید از شهرهای ایران مثل فردوس امن ترین باشه نه شهرهایی که شما گفتین

بیژن 5 آذر 1398 ساعت 20:39

کرج به خصوص محله حصارک

کورش 5 آذر 1398 ساعت 20:01

وقتی نام آمستردام را دیدم، فهمیدم که این لیست زیاد درست نیست
درخصوص اینکه شهرهای ایران در این لیست وجود ندارند به دلیل عدم بررسی توسط گروه بررسی کننده است

Reza 20 آبان 1398 ساعت 12:05

سلام. ممنون از خبرتون. جای Auckland کشور نیوزلند و Oslo نروژ هم خالیه. البته بخاطر حمله به مسلمانان در نیوزلند یکم ضریب امنیتی پایین اومده بود مدتی.

محمد 18 آبان 1398 ساعت 01:22

بله تبریز یکی از این شهرهایی بوده که داشتیم و این عنوان با قدرت در اختیار خودش خواهد داشت.تبریز امن ترین شهر کشور و بزودی در لیست ده شهر برتر جهان

شناس 18 آبان 1398 ساعت 00:34

عجب فکر‌ میکردم تمام شهر های امن باید واسه ایران باشه

علی 17 آبان 1398 ساعت 21:02

عمرا"

ن 17 آبان 1398 ساعت 17:06

هیچوقت

fatemeh 17 آبان 1398 ساعت 15:55

فقط میتونم افسوس بخورم بحال کشورم

فروغ بختیاری 17 آبان 1398 ساعت 15:19

ما از استاندارد ها، هنوز خیلی فاصله داریم. ایمن شدن شهرها، به تلاش شهروندان و هم همین طور مسوولین بستگی داره. باید طرحی نو دراندازیم!

mehrazam 17 آبان 1398 ساعت 13:42

آرزو برما ایرانیها عیب نیست،کسی نمیداندجزخدا.....

meghdad zeidabadi 17 آبان 1398 ساعت 12:39

درود برشما
واقعا لذت بردم ممنون......بهتون خسته نباشید میگم