Close
سن پترزبورگ
Lahiji_majid
نقدها:
گزارش
سن پترزبرگ، ستاره ای درخشان در روسیه
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

طی این نقد و بررسی به شهر سینت پترزبرگ با دیدی متفاوت از آنچه که در موتورهای جستجو و ویکیپدیا یافت می شود، می پردازم.
در سفر دو هفته ای که در نوروز ۹۸ به روسیه داشتیم، بخش بیشتری از سفر را در این شهر گذراندیم. این نقد حاصل تجربه ی شخصی من، درباره ی این شهر است.
بدو ورود به این شهر و زمانی که از ایستگاه قطارهای بین شهری پیاده شدیم، جو شهر به نظر صمیمی و گرمتر از مسکو آمد. مسکو شبیه به تهران خودمان شلوغ است و مردم برای کسب روزی از اینسو به آنسو میدوند.
هتل-آپارتمانمان، در خیابان نووسکی قرار گرفته داشت، پس با پنج دقیقه پیاده روی از ایستگاه قطار، به هتل میرسیدیم.
این خیابان یکی از معروفترین خیابانهای این شهر است. چیزی که در این شهر جلب توجه میکند، نمای ساختمانهایی است که همچنان به سبک و سیاق قدیمی خود حفظ شده و این سبک از معماری به سبک استالینی معروف است. ساختمانهای بلندتر و نوسازتر در هاشیه شهر قرار گرفته اند.
مردم سینت پترزبرگ همچنان معتقدند که این شهر باید پایتخت روسیه ی پهناور باشد. شاید دلیل این مدعی، پایتخت بودن این شهر در سالیان اوج قدرت پتر است .

سینت پترزبرگ را طبق دسته بندی زیر توصیف میکنم :

هزینه های غذا؛
تجربه ی شخصی من از خرید در فروشگاه های سینت پترزبرگ، گران بودن اجناسی مثل نان و میوه را در این شهر نشان میدهد. ولی این تفاوتها خیلی غیر منطقی نیستند.
هزینه های فست فود و رستورانهای معمولی هم سی درصد از تهران گرانتر است.
ولی به دلیل وجود آشپزخانه در اتاق کوچکمان، فقط یکبار از غذای رستوران استفاده کردیم.

حمل و نقل عمومی؛
یکی از مهمترین معیارهای یک توریست برای انتخاب مقصد، وجود حمل و نقل عمومی مناسب در شهر است. از این رو سینت پترزبرگ هم خیال شما را بابت هزینه های جابجایی، راحت میکند. وجود تعداد زیاد اتوبوس و خطوط مختلف مترو، نیازتان را از تاکسی برطف میکند.
هزینه های تاکسی اینترنتی برای بعضی از مسیرهای سخت یا خارج شهر به صرفه است.
کارت متروی قابل شارژی که در مسکو خریداری کرده بودیم، قابلیت استفاده در سینت پترزبرگ هم داشت ولی دیگر برای چند نفر نمیتوان استفاده کرد و نیاز به خرید کارت جدید برای نفر جدید بود.
هزینه ی هر بار استفاده از مترو حدود ۴۰ روبل بود.

جاذبه های توریستی شهر؛
سینت پترزبرگ شهری پر از آثار تاریخی و ساختمانهای زیباست که دیدن همه ی آن آثار وقت و زمان زیادی را میطلبد که نه در توانتان است نه وقتش را خواهید داشت.
موزه ی هرمیتاژ و کلیسای اسحاق منجی و محوطه ی بیرونی کاخ پترهوف در خلیج فنلاند جزو جاهایی هستند که برای دیدنشان توصیه میکنم.

زندگی شبانه در شهر؛
از این حیث، این شهر را شهر شب زنده دار میتوان نامید.
خیابانها و کافه ها در شب شلوغتر و پر رفت و آمد تر هستند. فرقی نمیکند که هوا بارانی باشد یا کولاک.

آب و هوا؛
دوست روسمان میگفت از ۳۶۵ روز سال فقط ۴۰ روز آفتاب و آبی آسمان را میتوان در این شهر دید. که خوشبختانه ۵ روز از آن چهل روز آفتابی سهم ما زوج ایرانی شد!
در طی اقامت ما در نوروز ۹۸، پایینترین حد دمایی که میشد حس کرد منفی ۶ درجه بود. آن هم در خلیج فنلاند، پس همراه داشتن لباس گرم از ملزومات این شهر است. دلتان را به گرمای تابستان خوش نکنید چرا که در. چشم بر هم زدنی، هوای زیبای آفتابی، چنان عوض میشود که نیاز به پوشیدن کاپشن دارید. و این تغییر آنی آب و هوا در سینت پترزبرگ بیشتر از مسکو است.

امنیت؛
در این شهر، هم میتوانید ساعتها در شهر قدم بزنید هم امنیت برای خانوم هایی که تنها در خیابان قدم میزنند، برقرار است.

جمع بندی؛
سفر به روسیه، بدون دیدن این شهر خونگرم، معنایی ندارد. به نظر من و با توجه به قیمتهایی که در مسکو، از خوراک گرفته تا پوشاک، دیدم، مسکو نسبتا ارزانتر از سینت پترزبرگ است!!!شاید دلیلش توریستی تر بودن این شهر است.
پس این شهر را هم در لیست مقاصد سفر خود قرار دهید.
با امید به اینکه نقد من از این شهر، کمکی باشد برای دوستان سفر بروی لست سکندی.

مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

نوع سفر:
تاریخ سفر: