Close
تفلیس
behi
نقدها:
گزارش
تفلیس شهری معمولی
(ناراضی)

ما برای ۵ شب و ۶روز در ایام ژانویه ۲۰۲۰ به این کشور سفر کردیم.
این مواردی که ذکر می کنم تجربه و برداشت شخصی من از این سفر بود . امیدوارم در تصمیم شما برای سفر به این کشور مفید باشه.
ما با پرواز تابان بلیط گرفتیم که به غیر اینکه پرواز رفت تاخیر داشت، بقیه چیزهاش خوب بود.
اول اینکه تفلیس یه شهر خیلی کوچیک هستش و اکثر مناطق دیدنی اش در یک جا هستند که میتونید در یک روز یا نهایتا دو روز این مناطق رو ببینید.
یک دریاچه در خارج شهر داره که به دریاچه لاکپشت معروفه و به جرات میتونم بگم دریاچه های ایران خیلی بهتر از این دریاچه هستند.
پارک آبی و شهربازی تفلیس میتونه جز تفریحاتتون باشه اگر در فصل گرم سفر کنید.
پل صلح که باز هم به جرات میتونم بگم پل طبیعت ما بسیار زیباتر از اون هست.
خیابان شاردِنی که تقریبا مناطق دیدنی شهر رو هم شامل میشه میتونه جذابیت داشته باشه چون بافت قدیمی و سنگی داره که قدم زدن در اون میتونه براتون لذت بخش باشه. و کافه هم زیاد داره.
کلیسای سامبا رو حتما برید. واقعا زیباست و ابهت داره. اولین کلیسای بزرگ ارتدکس دنیاست.
از لحاظ هزینه در حال حاضر متاسفانه برای ما ایرانیها بسیار گرونه. یعنی از ترکیه هم گرون تر . تقریبا قیمت هر چیزی رو به پول ایران باید ۴ و نیم برابر در نظر بگیرید.
غذاهای محلی شون در حد امتحان کردن خوبه وگرنه با ذائقه ما جور نیست. البته رستوران های ایرانی و ترکی هم داره که مثلا یک پرس چلوکباب ۲۲ لاری هست که میشه 9۰ هزار تومان ما!
کیفیت و خدمات هتل ها اصلا با توجه به ستاره هاشون قابل سنجش نیست . ولی حتما در مرکز شهر)اطراف میدان آزادی . خیابان شاردنی. خیابان روستاوِلی) هتل بگیرین . به حرف آژانس ها که میگن پول تاکسی ارزونه و شهر کوچیکه و موقعیت هتل مهم نیست، اعتماد نکنید. چون خیلی هزینه تاکسی باید پرداخت کنید . البته اگر ۴ نفر باشین و هزینه ها رو تقسیم کنید باز مقرون به صرفه تر میشه. ما دو نفر بودیم.
برای تاکسی ما از اپلیکیشن یاندکس استفاده می کردیم که مثل اسنپ خودمونه. قیمتاش هم نسبت به تاکسیا کمتر بود خیلی وقتا . البته حتما دقت کنید که جایی که میخواین برین رو درست انتخاب کنید. موقع سوار شدن هم چک کنید با راننده. عکس جایی که میخاین برین رو نشون بدین از همه مطمئن تر و راحت تره.
چون انگلیسی خیلی بلد نیستند.
تاکسی هم خواستین بگیرین چونه برنید حتما.
اگر شهرهای اطراف تفلیس رو دوست داشتین برین از خود آژانس های اونجا رزرو کنید که قیمتاش مناسبه نه از مسئول تورتون . مخصوصا توو خیابون شاردنی زیاد هستند این آژانس ها.
از مترو هم میتونید استفاده کنید که هر سفر نیم لاری میشه . ما استفاده کردیم و خیلی به کارمون اومد. ولی اگر ۴ نفر باشین تاکسی هم مناسبه.
برای شهربازیش هر روز صبح از میدان آزادی اتوبوس داره که پنجمین چرخ وفلک بلند دنیا رو هم داره.
تله کابینش هم که خیلیییی معمولیه و نزدیک پل صلح هست و برای دیدن مجسمه مادر و قلعه ناریکالا با تله کابین برین بالا راحت ترین.
مردمش خیلی آدم های خونگرمی نیستند و نمیتونی خیلی باهاشون ارتباط برقرار کنی.
در نهایت اینکه به نظرم ۸۰ درصد از تعریفات آژانس های مسافرتی واقعا برای تبلیغات و فروش تور هست و خیلی غلو کردند. حداقل در مورد تفلیس که من اینطور برداشت کردم .
من افسوس خوردم که خیلی از ایرانیها هزینه زیادی رو صرف میکنن و به این کشور میرن برای تفریحات شبانه و آزادی هایی که داره. تقریبا ۷۰ درصد افرادی که شب ژانویه یکجا جمع شده بودند ایرانیها بودند. گرجستان باید بیشتر این رونق صنعت توریستش رو مدیون ایرانیها باشه.
البته که من از این سفر پشیمون نیستم چون باید میرفتم که این تجربیات رو کسب می کردم ولی به نظرم یکبار رفتن کفایت می کنه. همین تفریحات رو در ترکیه هم میتونیم داشته باشیم با قیمت پایین تر.

مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

نوع سفر:
تاریخ سفر: