Close
کرابی
Nedajrg
نقدها:
گزارش
کرابی، بندری که عاشقش شدم
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

زمانی که نام تایلند به میان می آید ممکن است اولین چیزی که به ذهنتان برسد به قول اروپایی ها dirty traveling باشد. خودم هم همین ذهنیت را داشتم که تایلند ممکن است مناسب سفرهای خانوادگی نباشد. در هر صورت پس از مسافرتی 15 روزه به شمال و جنوب تایلند نظرم کاملا در مورد این کشور برگشت. تایلند کشوری است که میتواند سلایق زیادی را تحت پوشش خود قرار دهد.
یکی از شهرهای مورد توجه توریستهای کشورهای غربی کرابی است. این استان اغلب میان ایرانیان مهجور و ناشناخته مانده است چرا که بیشترین مقصد گردشگری آژانس های مسافرتی پوکت و پاتایاست. به شخصه در سه روز اقامتم در کرابی و در برنامه تورها ایرانی ندیدم.
نمیدانم چقدر به فرهنگ کشورهای آسیای جنوب شرقی علاقه مندید ولی دیدن اقوام مختلف چینی و تایلندی و هندی و حتی همزیستی مسالمت آمیز بوداییان و مسلمانان حس خوبی از آرامش را به شما منتقل میکند.
کرابی به دلیل نزدیکی به مرزهای مالزی بیشترین جمعیت مسلمانان تایلند را به خود اختصاص داده است. اگر در سفر به کشورهای خارجی وعده های غذایی حلال برایتان اهمیت دارد این اطمینان را به شما میدهم که در جای جای این شهر و رستوران ها غذای حلال سرو میشود. حرف از خوردنی ها شد. باید بگویم در این شهر ساحلی می توانید انواع غذاهای خیابانی خوشمزه و غذاهای دریایی با قیمت مناسب را امتحان کنید. ذائقه تایلندی ها نیز اغلب به سمت غذاهای شیرین و تند می رود. لذا قبل ازامتحان غذا از اسپایسی بودن یا نبودن آنها مطمئن شوید. پیشنهادم پدتای یک نوع غذای اصیل تایلندی که با نودل و جوانه گندم درست میشود و به فراخور با مرغ یا سبزیجات یا میگو سرو میشود و انواع برنج سرخ شده می باشد. هزینه تمام شده غذاهای خیابانی نیز اقتصادی است. رنج قیمتی از 30 بات تا 300 بات میتواند انتخاب یک وعده غذاییتان باشد. در کرابی و نزدیک ساحل اونانگ یک بازار شبانه هست که مانند فود کورت میتوانید تنوع بالایی از غذاهای خیابانی و میوه های استوایی را امتحان کنید.
در بخش ساحلی خبری از مترو و اتوبوس و حمل و نقل عمومی نیست و شما برای رفتن به مقاصد دورتر می بایست از توک توک استفاده کنید. توک توک ها سه چرخه و در سایز بزرگتر وانت هایی هستند که برای نشستن مسافر تغییر کاربری داده اند.

به دلیل آنکه توریستها اغلب در هتل ها و ریزورتهای بخشهای ساحلی کرابی اقامت دارند و تا پاسی از شب نیز به گشت و گذار در خیابانهای ساحلی میپردازند خیابانها همیشه شلوغ است و ماحس عدم امنیت در شبها را نداشتیم. البته خودمان هیچ گاه تنهایی تا نیمه شبها در خیابان تردد نداشتیم. از طرفی اکثر مغازه ها ساعت 12 شب تعطیلند و فقط بارها و کافه ها تا دیروقت باز هستند. در بارها میتوانید شاهد پخش موسیقی زنده باشید. گاهی در یک بار موسیقی آرام و آرامشبخش و گاه موسیقی شاد و جوان پسند.
خیابان های ساحلی و پرتوریست، پر از مغازه ها و دکه های چنج پول هستند. بهتر است نرخ تبدیل تعدادی از آنها را با هم مقایسه کنید و در بهترین صرافی پول خود را تبدیل کنید.
در هتلها و رستورانها اینترنت با سرعت خوبی در اختیارتان قرار دارد. میتوانید در فرودگاه یا داخل شهر هم سیم کارت تهیه کنید تا دسترسی به اینترنت هر زمانی را داشته باشید.
تایلند به سرزمین لبخندها معروف است. از نظر من مردم این شهر گشاده رو بودند و به راحتی میتوانستند با همان انگلیسی دست و پا شکسته با توریستها ارتباط برقرار کنند. فقط انگلیسی را لهجه بدی صحبت میکنند که گوش کردن به صحبتهایشان به خصوص تورلیدرها تمرکز بالایی را می طلبد.

تایلند کشور ارزانی است. نگاه نکنید ارزش ریال ما متاسفانه در مقابل دلار و یورو سقوط زیادی داشته ولی در صورتی که خودتان بخواهید هتل رزرو کنید یا تورهای طبیعت گردی و حتی خورد و خوراک هزینه زیادی را به شما متحمل نخواهد کرد.

در مورد خرید در کرابی ما به مرکز شهر و پاساژهای کرابی نرفتیم و گشت و گذارمان محدود به همان مغازه های خیابان ساحلی اونانگ بود. در مقایسه با سایر شهرها قیمتها به نظرم مناسبتر بود. در ضمن در خرید این کشور اصلا چونه را فراموش نکنید. چند باری تمرین کنید تا قلق چونه زدن دستتان بیاید و به نظرم بهترین گزینه تظاهر به گران بودن و خارج شدن از مغازه بود که با کمی با دست پس زدن و باپا پیش کشیدن میتوانید قیمتها را بشکنید. البته نه خیلی زیاد. خودشان هم قیمتها را از حدی پایین تر نمیدهند و چه بسا خودشان از مغازه بیرونتان کنند(شوخی میکنم).

می رسیم به اصل کاری ترین جاذبه این شهر. طبیعت و طبیعت و طبیعت.
هرچقدر از زیبایی سواحل نقره ای و طلایی این شهر بگویم کم گفته ام. ساحل اونانگ و ساحل شلوغ تر ریلی بیچ با غروب های رویایی.
جزایر زیبایی در حوزه کرابی وجود دارد که از آن جمله فی فی و هانگ را میتوانم نام ببرم. خود جزیره فی فی نقد و بررسی مجزایی نیاز دارد ولی جزیره هانگ با آبگیر سبز رنگی که در مرکز جزیره شکل گرفته یکی ازمقاصدی است که میتوانید یک روز کامل را در آن بگذرانید.
حمل و نقل در این جزایر با قایقهای کندرو و تندرو صورت میگیرد. قایق های کندرو سیستم سنتی تر حمل و نقل و قایقهای تندرو پیشرفته تر ولی با تکانهای بیشتر هستند.
تور چهار جزیره، جزیره فی فی، جزیره هانگ، زیپ لاین، کایاک سواری نزدیک جزایر، صخره نوردی، رفتینگ، تور رودخانه و بازدید از معبد بودای بزرگ و خیلی تفریحات دیگر که میتوانید در این شهر ساحلی انجام دهید.
اقامت ما در این شهر سه شب بود. دوروز را از تورهای طبیعت گردی استفاده کردیم و غروب زیبای ساحل را به تماشا نشستیم و شبها در بلوار ساحلی قدم زدیم. کرابی به عنوام شهری پر از توریست به نظرم تمیز آمد. جالب بود که شاید به اندازه هر یک کیلومتر سطل زباله ای دیده نمیشد، حتی در ساحل و یا جزایر. منتها این فرهنگ نریختن زباله به قدری بین مردم نهادینه شده بود که به سختی جایی زباله ای یافت میشد. البته تایلند مردم فقیری دارد. شاید آنچه که در ظاهر ببینید زیباست ولی در کوچه پس کوچه ها و چند خیابان عقب تر از خیابان اصلی شاهد زندگی های ساده و فقیرانه و خانه های کهنه این مردم خواهید شد.
الان که نگام میکنم میبینم بخش زیادی از این شهر را ندیدیم و اگر روزگاری فرصت و پول و قسمت دست در دست هم دهند که باز به این کشور زیبا برگردم سعی میکنم مجدد به این شهر برگردم و باز از زیبایی های جزایر و دریا و طبیعت خود شهر لذت ببرم.
به نظرم کرابی شهری است که خانواده ها با خیال راحت می توانند دست فرزندان خود را بگیرند و به آن سفر کنند. هوای عالی، طبیعت زیبا، غذاهای متنوع با قیمت مناسب و با تاکید بر حلال بودن آنها در رستورانها، تورهای هیجان انگیز، بازار خرید، معابد زیبا و کافه های متعدد هر سلیقه ای را میتواند پوشش دهد.

مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات ساحلی

نوع سفر:
تاریخ سفر: