Close

نقد و بررسی روسیه (شهر ها)


میانگین امتیاز:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  قلب روسیه
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  مسکو قطعا از جمله شهرهایی است که هر کس که به دیدنش می رود دیگر تمایل به ترکش ندارد و گویا مغناطیس بسیار قوی در این شهر نهفته است که فرار ازش کار ساده ای نیست ...
  میدان سرخ که قلب تپنده ی مسکو است چنان جاذبه و گیرایی دارد که در تمام ساعات شبانه روز محلییست برای جمع شدن علاقه مندانش و بعد از یکبار تماشایش چنان عاشق میشوید که افسونش تا آخر عمر شما را رها نخواهد کرد...
  شب ها، گِرد سن باسیل گردشگران بیشماری بر نیمکتها نشسته اند و دقیقه ها و ساعتها مبهوت زیبایی این کلیسا خیره نگاه میکنند و حظ وافر می برند از این همه زیبایی ...
  خیابان آربات و خانه ی پوشکین هم از آن مکانهای جادوئیست که وقتی داستان زندگی این شاعر نامدار روس و عشق ورزی به همسرش و نوع مرگ دراماتیکش را مرور می کنی دیگر دوست نداری پایت را از مسکو بیرون بگذاری ...
  متروی اعجاب انگیز که خود یک موزه ی ارزشمند است با تابلوها و مجسمه های فاخر و من هیچ وقت نمی فهمم چطور ملتی دلشان می آید از همچین جایی برای حمل و نقل استفاده کنند ؟!
  خلاصه که مسکو را باید دید، باید دوست داشت به هزارن دلیل !

  مناسب برای
  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش
  شهرِ رنگ و تاریخ
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  بی‌شک سن پترزبورگ را باید یکی از جذاب ترین شهرهای توریستی دنیا برشمرد که سفر به آن به هر شخص توصیه می شود. شهر سن‌پترزبورگ به ونیز شمال (اشاره به رودخانه‌ها و پل های زیاد این شهر دارد) و پایتخت شمالی روسیه هم مشهور است.
  ساختمانهای زیبا و غالبا رنگارنگ با معماری خیره کننده زیبایی شهر را دوچندان کرده و خیابان نییِفسکی (اصلی ترین و زیباترین خیابان شهر) که مملو از هتلهای بزرگ و کوچک است این خیابان را تبدیل به محل رفت و آمد توریستان زیادی کرده
  بهار و تابستان را میتوان بهترین زمان سفر به این شهر نامید، هم از لحاظ آب و هوایی و هم برای دیدن پدیده ی شبهای سپید
  موزه ی هرمیتاژ، کاخ زمستانی، کلیسای خون مقدس، قلعه ی پترو پاول،کاخ فواره ها، کتابخانه ی مشهور شهر، خانه ی استراگانوف( آشپز معروف) و ... از جمله اماکن دیدنی شهر است که حتما دیدنش توصیه می شود

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات ساحلی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  بهزاد حصاریها
  نقدها:
  گزارش
  سن پترزبورگ، ونیز شمال اروپا
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر سن پترزبورگ که در شمال غرب روسیه و در نزدیکی مرز فنلاند واقع شده یکی از زیباترین شهر های روسیه و اروپا محسوب میشه. این شهر که در سال 1703 میلادی توسط پتر کبیر، تزار وقت روسیه پایه گذاری گردید با الهام از شهر آمستردام هلند (که خود اون هم با الگوبرداری از شهر ونیز ایتالیا ساخته شده) و با دعوت از معماران برجسته اروپا طراحی و ساخته شده چرا که پتر کبیر در ایام جوانی در اون شهر مشغول تحصیل دریانوردی و کشتی سازی بوده و تعلق خاطر زیادی بهش پیدا کرده بوده و خیلی مایل بوده که شهر جدید رو مشابه شهرهای اروپایی بنا کنه.
  شهر سن پترزبورگ از زمان تاسیس تا انقلاب بلشویکی سال 1917 میلادی پایتخت روسیه بوده و هنوز هم دومین شهر بزرگ و تاثیر گذار روسیه بعد از مسکو به حساب میاد.
  این شهر که کانال های متعددی از داخل اون عبور میکنه، طراحی بسیار زیبایی داره و به دلیل وجود ساختمان های زیبا با معماری چشم نواز، بیشتر به یک گالری هنری شباهت داره تا یک شهر معمولی و قرار گرفتن موزه ارمیتاژ در این شهر نیز به اون شهرت جهانی بخشیده!
  #گلفام_سفر

  مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  Mr NvB
  نقدها:
  گزارش
  سن پترزبورگ شهری با آسمان زیبا
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  سنت پترزبورگ ، دومین شهر بزرگ روسیه می باشد که در نزدیکی خلیج فنلاند و در غرب روسیه واقع شده است .
  این شهر به دستور پترکبیر ساخته شده که سالها پایتخت روسیه بود .
  در گوشه و کنار این شهر زیبا می توان آثاری از پتر کبیر را مشاهده کرد .
  سنت پترزبورگ از تعداد زیادی جزیره تشکیل شده که بوسیله کانالهای آبی متعدد از هم جدا شده اند . به همین خاطر پلهای بزرگ و کوچک زیادی در این شهر مشاهده خواهید کرد .
  رودخانه نوا از وسط این شهر میگذرد که در فصولی سرد سال ، این رودخانه یخ میزند ولی در روزهایی که هوا مناسب است ، کشتی های نسبتا بزرگی از آن عبور میکنند ولی به دلیل وجود پلهای متعدد بر روی رودخانه نوا ، زمانهای خاصی برای عبور این کشتی ها در نظر گرفته شده است .
  در حدود ساعت ۲:۱۰ هر شب ، پلهای رودخانه نوا از هم شکافته می شوند تا مسیر برای عبور کشتی ها باز شود بعد از حدود ۲ الی ۳ ساعت ، این پلها مجددا بسته می شوند .
  مورد بعدی ، شبهای سفید سنت پترزبورگ است که به خاطر موقعیت جغرافیایی مناسب این شهر ، شبهای سفید بسیار ملموس تر از بسیاری از شهرهای روسیه می باشد .

  برای دیدن جاذبه های این شهر حداقل ۵ روز زمان لازم است

  مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  Mana
  نقدها:
  گزارش
  گشت و گذار در ادبیات روس
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  سن پترزبورگ، پتروگراد یا لنینگراد یا دوباره سن پترزبورگـ هر جور که صدایش کنیم شهر زیبایی است که پتر کبیر کمی برای کبیر شدن و کمی برای غربی شدن ساخت و تا مدتها یکی از دو پایتخت روسیه بود. شهری همیشه حاضر در شاخص ترین داستانهای ادبیات روس: با رودخانه بزرگ و هیجان انگیز نوا و پل های رویش، با آن همه کانال آب و پلهای کوچک در سطح شهر، با فراوان کلیساهایش با خیابان نوسکی و با آن همه هنرمندان شاخصی که اینجا زیسته و درگذشته اند مثل داستایفسکی و چایکفسکی. کاخ موزه های در سطح شهر و حومه هم زیبا و هیجان انگیزند با گنجینه های بی نظیری که در همان یک موزه ارمیتاژ هست و عمر سفر و حوصله آدمیزاد بعید است امکان دیدن تمامی آن را بدهند.به هر حال پایتخت نو بوده و اشراف سرِ داشتن خانه در این پایتخت حتما رقابتهای سالم و ناسالم زیادی با هم کرده اند...
  به هر حال شاید لازم باشد هر از گاهی وقت گشت و گذار در سطح سن پترزبورگ به خودتان یادآوری کنید که این یک رویا نیست و شا در کوچه های یک داستان از ادبیات روس قدم نمیزنید!

  مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  Mana
  نقدها:
  گزارش
  شهر داس و چکش و ماتروشکا
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  من مسکو را در فصل توریستی دیدم. در تابستانی با هوای بهاری و بارانهای نم نمِ گاه به گاه و شیشه های بخار گرفته ماشینها؛ و بیشتر مردمی که دیدم توریستهایی از کشورهای مختلف بودند. زبانهایی که می شنیدم بیشتر فارسی و هندی و انگلیسی و ایتالیایی و فرانسوی و ... بودند تا روسی! روس ها را در پارک ها و در حال گرداندن سگ های عظیم الجثه شان میدیدم یا پشت فرمان اتومبیلها یا در مغازه هایشان! انگار تصمیم گرفته باشند زیاد با این گردشگرها خودشان را قاطی نکنند! ناب این مسکو همانی بود که از دور و توی تبلیغات توریستی هست. شهری با میدان سرخ و کاخ کرملین و کلیسای هیجان انگیزِ رنگارنگ سن باسیل و کلی کلیساهای دیگر. با مترویی که به موزه می ماند. با فراوان تصاویر کمونیستی و داس و چکش. و عروسکهای ماتروشکا همه جا!!!

  مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  شهر-موزه سن پترزبورگ
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  هنوز آن زمان که خرج هزینه های سفر سر به فلک نگذاشته بود در دو سفر مجزا به روسیه یکبار از مسکو و بار دیگر از سن پترزبورگ به مدت هفت روز بازدید کردیم و توانستیم از بخش زیادی از جاذبه های این شهر دو شهر دیدن کنیم. سن پترزبورگ شهری دیدنی است و خودش یک موزه تمام عیار است.
  از فرودگاه که خارج می شوید به راحتی می توانید توسط اتوبوس خود را به نزدیکترین ایستگاه مترو برسانید و به هر نقطه از شهر که خواستید بروید. تاکسی هم هست که البته هزینه گرانتری نسبت به سایر خطوط حمل و نقلی دارد. برای دیدن آثار دیدنی داخل شهر نیز می توانید به راحتی از مترو یا اتوبوس استفاده کنید. امکان استفاده از اتوبوسهای هاپ آن هاپ آف و کشتی های گشت رودخانه برای دیدن آثار دیدنی داخل شهر هم هست.
  در شهر میتوانید از انواع رستورانهای فروش غذای روسی، مک دونالد و کی اف سی و برگرکینگ تا استارباکس استفاده کنید. رستورانهای فروش غذای ترکی و عربی نیز در شهر وجود دارند. به هر حال با توجه به کاهش ارزش ریالی ما نرخ این غذاها بیشتر خواهد افتاد ولی آنقدر هم گران نیستند که قابل چشم پوشی باشند. هاستل ما آشپزخانه داشت و ما با خرید مواد اولیه خودمان آشپزی هم میکردیم. شهر به نظرم بسیار تمیز آمد و حتی با وجود تعداد کم سطل زباله در سطح شهر باهمراهی مردم و توریستها زباله ای در خیابان دیده نمیشد.
  ما در زمان شبهای سفید به سن پترزبورگ رفتیم. این شهر زنده تا صبح بیدار بود و توریستهای زیادی در خیابان و مکانهای توریستی و کنار رودخانه در رفت و آمد بودند و امنیت در شهر برقرار بود.
  ما سیمکارت نداشتیم و اینترنت را در هاستل استفاده می کردیم که سرعت بسیار خوبی داشت.
  روسها را معمولا به چهره و اخلاق سرد می شناسند. راستش رابخواهید با توجه به اینکه تعداد کمی از مردم قادر به تکلم زبان انگلیسی هستند به راحتی با توریسها ارتباط نمیگیرند. این امر به خصوص در افراد مسن مشهودتر بود. ولی جوانان تا آنجایی که ما سوالی داشتیم و در توانشان بود به خوبی و با محبت ما را راهنمایی می کردند.
  روسها در خیابانها با سرعت زیادی رانندگی می کنند ولی از آنجایی که قوانین رانندگی برای عابرین نیز مراعات می شود نگرانی نیست چرا که همگی در خیابانهای فرعی که خط کشی عابر پیاده وجود دارد حتی باداشتن سرعت زیاد در چند متری خط توقف می کنند و سر چهارراهها و خیابان اصلی هم که مقررات به خوبی رعایت میشود و مثل ما نیستند که روی خط کشی عابر پیاده صبر کنیم ده ماشین رد شود تا بلاخره بتوانیم از خیابان رد شویم.
  به نظر من که اگر امکان بازدید از کشورهای اروپاییی را ندارید حتما از این شهر دیدن کنید. این شهر پر است از کاخها و قصرها و موزه ها و کلیساهای بسیار زیبا. می توانید در این شهر به دیدن تئاتر باله و اپرا بروید و از تورهای شهری و گشت رودخانه استفاده کنید. تفریحات شبانه هم که جزیی از شبهای روشن و زنده این شهر محسوب می شود.

  مناسب برای
  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  Lahiji_majid
  نقدها:
  گزارش
  شهر اروپایی ارزان!
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  در میدان سرخ ایستاده ام و کلیسای سنت باسیل جلوی من.
  این تصویری بود که شاید در خواب میدیدم و شاید رویایی بود که تحقق آن سالهایی دور امکان پذیر بود. ولی واقعیت است من در وسط میدان سرخ و کلیسای سنت باسیل جلوی چشمان من است.
  بگذارید کمی بیشتر از این شهر برایتان بگویم، توضیحات ویکیپدیایی هم بنظرم، این روزهاتوصیفی بی فایده و بی مصرف از شهر میتواند باشد. دوست دارم برداشت شخصی خود را از این شهر اروپایی که شینگن نمیخواهد و راحت تر از آن چیزی که فکر میکردم دست یافتنی است، را پیش رویتان بگذارم ؛

  مردم مسکو :
  به واسطه ی تجربه ای که از کوچسرفینگدر این شهر داشتم، مردم مسکو، جدی و شیک پوش هستند. به شدت سیگار میکشند. انگلیسی نمیدانند ولی چند برخوردی که با مردم عادی در سطح شهر یا مترو داشتم، تلاش میکنند تا به شما کمک کنند. به فرهنگ مردم احترام بگذارید و در سوار شدن به متروها، مشابه رفتاری که در دروازه دولت دارید برخورد نکنید که قطعا مورد هجمه ی نگاه های سردشان قرار خواهید گرفت. لبخند زدن برای آنها دلیل میخواهد و خنده های بی دلیل ما ایرانیها که خیلی راحت روی لبانمان شکل میگیرد، در آنجا معنی ندارد.

  غذا:
  تصور شما از مسکو شهری گرانقیمت در سطح شهرهای اروپاییست، لااقل برای من و همسرم این تصور وجود داشته، ولی واقعیت چیز دیگریست.
  در رستورانهای محلی به میزان غذایی که سفارش میدهید(منظور حجم غذاست) پول پرداخت میکنید. پس اگر خوردو خوراکتان در حد عرف است میتوانم بگویم متوسط هر وعده غذا برای شام یا ناهار بین 40-50هزارتومان(450-500روبل) است. این قیمت برای غذای خوب است واگر هوس خوردن فست فود به سرتان زد، مبلغ کمی بالاتر میرود. به طور کلی هزینه های غذا و رستوران ، چیزی فراتر از انتظارتان نخواهد بود. البته اگر هوس خوردن غذا در کافه هایی چون کافه پوشکین به سرتان نزند!
  اگه هتل آپارتمان یا هاستلی که اقامت دارید به آشپزخانه مجهز باشد، که هزینه های خورد و خوراکتان یک سوم رفتن به رستوران های زنجیره ای خواهد بود! و این یعنی صرفه جویی اساسی در سفر. پس اگر به آَشپزخانه دسترسی دارید، میتوانید گوشت یا سبزیجات و قارچ تهیه کنید و در محل اقامتتان به راحتی آماده کنید.

  حمل و نقل عمومی :
  اصلا مگر میشود اسم مسکو را شنیده باشی و نا خود آگاه به یاد متروهای جذاب این شهر نیوفتی. مسکو به واسطه ی کلانشهر بودن و حجم بالای سفرهای درونشهری، یکی از بزرگترین شهرهای پر ترافیک دنیاست، پس استفاده از مترو بهترین گزینه برای فرار از ترافیکهای سنگینش است و از هزینه ی پایین مترو نسبت به تاکسی هم نمیشود چشم پوشی کرد.
  هزینه ی هربار استفاده از کارتهای قابل شارژ مترو مسکو 38 روبل است که با خرید یک کارت آبی قابل شارژ، میتوانید برای هر تعداد نفری که همسفر هستید از آن استفاده کنید.
  هزینه ی پرداختی شما به مترو، به مسافت طی شده بستگی ندارد و از لحظه ی ورود تا حروج از شبکه ی مترو به هر تعداد که داخل ایستگاه ها جابجا شوید، فقط همان 38 روبل را پرداخت میکنید.

  خرید :
  اسم خرید که می آید ، لرزه بر اندام آقایان می افتد! و من هم از این امر مثتسنی نیستم.
  خوشبختانه همسرجان جز در خریدهای ضروری، علاقه ای به خرید ندارد ولی ویندو شاپینگ (پاساژگردی بدون خرید و به جهت تفریح) جزو علایق هردویمان است. آنهم ویندو شاپینگ در پاساژها و مغازه های لوکس شهرها.
  مفصل از ماجرای خریدمان در مسکو در سفرنامه توضیح داده ام و نمیخواهم سرتان را در این نقد درد بیاورم، ولی خریدهایی در حراج پایان فصل از مسکو داشتیم که یک دهم قیمت همان اجناس در تهران بود!!! درست خواندید، یک دهم!. مثل کاپشنهای پَر و کفشهای خز دار و بافتهای با کیفیتی که حتی نمونه اش را در ایران نمیتوانید پیدا کنید ولی در حراج پایان فصل در روسیه با قیمتی بسیار ارزان در دسترس شماست!

  جاهای دیدنی مسکو :
  لیست دیدنیهای مسکو، لیست بلند بالاییست که انتها ندارد، پس تعداد روزهای اقامتتان در مسکو را با سبک علایقتان کنار هم بچینید و قبل از سفر برنامه ریزی کنید تا بعدها از زمان از دست رفته عذاب وجدان نگیرید.

  امنیت :
  به طور کلی مسکو شهر امن و شب زنده است ولی همین گستردگی و بزرگ بودن شهر، خود عامل نا امنی میتواند باشد. پس سعی کنید اشیاع قیمتی مثل موبایل و دوربین را در مکانهای عمومی، طوری در دستانتان نگه دارید که به راحتی قابل دزدیدن نباشند.
  ترجیحا شبها درصورت نیاز در متروهای خلوت و زیرگزهای خیابانها عبور کنید چرا که تعداد زیادی از بی خانمانها که از خود بیخود شده اند، ممکن است برایتان ناراحتی ایجاد کنند( در سفرنامه ام نمونه هایی از این مورد را آورده ام)

  جمع بندی :
  مسکو به عنوان شهری با جاذبه های گردشگری فراوان ، مقصدیست که سالیانه، میلیونها توریست را به خود می کشاند، پس دیدن این شهر را در لیست بایدهایتان قرار دهید.
  همیشه روسیه را به سرماهای جانکاهش میشناختیم. پس چرا در فصلی که توریست کمتری به آنجا میرود، به آنجا سفر نکنیم. با این دیدگاه ، سفر دو هفته ای ما در ماه مارچ(اسفند-فروردین) به روسیه شکل گرفت. پس نگران سرما نباشید.

  امیدوارم مطالبی که درباره ی این شهر نوشتم مفید بوده باشد .در سفرنامه ام به صورت کامل با تمام جزیات، مراحل و روزهای سفر را توضیح داده ام.

  مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  Lahiji_majid
  نقدها:
  گزارش
  سن پترزبرگ، ستاره ای درخشان در روسیه
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  طی این نقد و بررسی به شهر سینت پترزبرگ با دیدی متفاوت از آنچه که در موتورهای جستجو و ویکیپدیا یافت می شود، می پردازم.
  در سفر دو هفته ای که در نوروز ۹۸ به روسیه داشتیم، بخش بیشتری از سفر را در این شهر گذراندیم. این نقد حاصل تجربه ی شخصی من، درباره ی این شهر است.
  بدو ورود به این شهر و زمانی که از ایستگاه قطارهای بین شهری پیاده شدیم، جو شهر به نظر صمیمی و گرمتر از مسکو آمد. مسکو شبیه به تهران خودمان شلوغ است و مردم برای کسب روزی از اینسو به آنسو میدوند.
  هتل-آپارتمانمان، در خیابان نووسکی قرار گرفته داشت، پس با پنج دقیقه پیاده روی از ایستگاه قطار، به هتل میرسیدیم.
  این خیابان یکی از معروفترین خیابانهای این شهر است. چیزی که در این شهر جلب توجه میکند، نمای ساختمانهایی است که همچنان به سبک و سیاق قدیمی خود حفظ شده و این سبک از معماری به سبک استالینی معروف است. ساختمانهای بلندتر و نوسازتر در هاشیه شهر قرار گرفته اند.
  مردم سینت پترزبرگ همچنان معتقدند که این شهر باید پایتخت روسیه ی پهناور باشد. شاید دلیل این مدعی، پایتخت بودن این شهر در سالیان اوج قدرت پتر است .

  سینت پترزبرگ را طبق دسته بندی زیر توصیف میکنم :

  هزینه های غذا؛
  تجربه ی شخصی من از خرید در فروشگاه های سینت پترزبرگ، گران بودن اجناسی مثل نان و میوه را در این شهر نشان میدهد. ولی این تفاوتها خیلی غیر منطقی نیستند.
  هزینه های فست فود و رستورانهای معمولی هم سی درصد از تهران گرانتر است.
  ولی به دلیل وجود آشپزخانه در اتاق کوچکمان، فقط یکبار از غذای رستوران استفاده کردیم.

  حمل و نقل عمومی؛
  یکی از مهمترین معیارهای یک توریست برای انتخاب مقصد، وجود حمل و نقل عمومی مناسب در شهر است. از این رو سینت پترزبرگ هم خیال شما را بابت هزینه های جابجایی، راحت میکند. وجود تعداد زیاد اتوبوس و خطوط مختلف مترو، نیازتان را از تاکسی برطف میکند.
  هزینه های تاکسی اینترنتی برای بعضی از مسیرهای سخت یا خارج شهر به صرفه است.
  کارت متروی قابل شارژی که در مسکو خریداری کرده بودیم، قابلیت استفاده در سینت پترزبرگ هم داشت ولی دیگر برای چند نفر نمیتوان استفاده کرد و نیاز به خرید کارت جدید برای نفر جدید بود.
  هزینه ی هر بار استفاده از مترو حدود ۴۰ روبل بود.

  جاذبه های توریستی شهر؛
  سینت پترزبرگ شهری پر از آثار تاریخی و ساختمانهای زیباست که دیدن همه ی آن آثار وقت و زمان زیادی را میطلبد که نه در توانتان است نه وقتش را خواهید داشت.
  موزه ی هرمیتاژ و کلیسای اسحاق منجی و محوطه ی بیرونی کاخ پترهوف در خلیج فنلاند جزو جاهایی هستند که برای دیدنشان توصیه میکنم.

  زندگی شبانه در شهر؛
  از این حیث، این شهر را شهر شب زنده دار میتوان نامید.
  خیابانها و کافه ها در شب شلوغتر و پر رفت و آمد تر هستند. فرقی نمیکند که هوا بارانی باشد یا کولاک.

  آب و هوا؛
  دوست روسمان میگفت از ۳۶۵ روز سال فقط ۴۰ روز آفتاب و آبی آسمان را میتوان در این شهر دید. که خوشبختانه ۵ روز از آن چهل روز آفتابی سهم ما زوج ایرانی شد!
  در طی اقامت ما در نوروز ۹۸، پایینترین حد دمایی که میشد حس کرد منفی ۶ درجه بود. آن هم در خلیج فنلاند، پس همراه داشتن لباس گرم از ملزومات این شهر است. دلتان را به گرمای تابستان خوش نکنید چرا که در. چشم بر هم زدنی، هوای زیبای آفتابی، چنان عوض میشود که نیاز به پوشیدن کاپشن دارید. و این تغییر آنی آب و هوا در سینت پترزبرگ بیشتر از مسکو است.

  امنیت؛
  در این شهر، هم میتوانید ساعتها در شهر قدم بزنید هم امنیت برای خانوم هایی که تنها در خیابان قدم میزنند، برقرار است.

  جمع بندی؛
  سفر به روسیه، بدون دیدن این شهر خونگرم، معنایی ندارد. به نظر من و با توجه به قیمتهایی که در مسکو، از خوراک گرفته تا پوشاک، دیدم، مسکو نسبتا ارزانتر از سینت پترزبرگ است!!!شاید دلیلش توریستی تر بودن این شهر است.
  پس این شهر را هم در لیست مقاصد سفر خود قرار دهید.
  با امید به اینکه نقد من از این شهر، کمکی باشد برای دوستان سفر بروی لست سکندی.

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش
  پایتخت فرهنگی روسیه
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  سن پترزبورگ شمالی ترین کلانشهر دنیاست. شهری که روی حدود 40 جزیره رو در دلتای رود نیوا توسط پترکبیر بنا شده است و امپراطوری جدید روسیه میشه گفت از این شهر شروع شده است.
  آب و هوای شهر سرد قطبی است که بهترین زمان سفر به سن پترزبورگ برای اهداف شهرگردی را میتوان از اواخر خرداد ماه تا اواسط مهر ماه بیان کرد.
  در سن پترزبورگ بخش بزرگی از تاریخ دوران حکومت تزاری را خواهید دید. موزه ها و گالری های بسیار دیدنی, شهری زیبا و مملو از کانال های آبی و البته قصر های باشکوه در اطراف شهر منتظر شما خواهند بود.
  دسترسی به سن پترزبورگ از طریق فرودگاه این شهر و البته قطار بسیار راحت و میسر است و روزانه تعداد زیادی پرواز و قطار از مسکو به سن پترزبورگ موجود است و تقریبا در همه ساعات شبانه روز.
  رود نیوا شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است. برای گردش در شهر و دسترسی بهتر بخش جنوبی مناسب تر است.
  خیابان اصلی و خیلی خوب و مناسب برای انتخاب محل اقامت در سن پترزبورگ خیابان نوسکی است.
  هزینه اقامت در سن پترزبورگ از مسکو ارزان تر است.
  دیدنی هایی که حتما باید ببینید به نظر من کلیساهای کازان و سنت آیزاک, قلعه و کلیسای مقدس پتروپاول, موزه هرمیتاژ و مجموعه پترهوف در غرب حومه سن پترزبورگ و مجموعه پارک و کاخ کاترین در جنوب حومه شهر است.
  حمل و نقل در شهر راحت است و مترو و اتوبوس و تراموا در دسترس است. گستردگی و راحتی و کارامدی مترو در سن پترزبورگ به اندازه مسکو نیست و اتوبوس های شهری معمولا شلوغ اند. اما کماکان براحتی قابل استفاده اند.
  سفر به روسیه بدون دیدن سن پترزبورگ نیمه کاره و ناتمام است. حتما در سفر به روسیه از این شهر دیدن کنید.

  مناسب برای
  • تفریح

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  مسکو
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  مسکو پایتخت پهناورترین کشور جهان، شهری نام آشنا برای همگان شهری که شاید همه با کلیسای سنت باسیل می‌شناسند نام مسکو برگرفته از رود مسکوا است که تقریبا از وسط شهر مسکو می‌گذرد و بسیار زیباست . جاذبه های شهر مسکو بسیار زیاد است و در سفر 6 روزه من به این شهر تنها گوشه ای از زیبایی‌های این شهر بی‌نظیر را دیدم و عاشق ش شدم. مسکو به معنای واقعی کلمه زیباست با قدم زدن در خیابان‌های آرام و رویایی این شهر حس میکردم در شهری کوچک هستم نه شهری با12میلیون جمعیت! سیستم حمل و نقل مسکو بسیار کارآمد است. مسکو دارای 9 پایانه راه آهن و 5فرودگاه و 2 ترمینال مسافربری دریایی است. متروی مسکو که یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است دارای 14 خط و 206 ایستگاه است که سراسر شهر را پوشش میدهد و روزانه 10 میلیون مسافر را جابجا می‌کند هزینه بلیط یک سفره مترو حدود 10 هزار تومان است . دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در مسکو مونوریل، تراموا، ماشروتکا، اتوبوس و اتوبوسهای برقی است. در استفاده از تاکسی uberX دارای کمترین نرخ است. از دیدنی‌های معروف مسکو که حتما باید در برنامه سفر به مسکو گنجانده شود میدان سرخ و بناهای زیبا و مجلل این میدان کلیسای سنت باسیل،موزه تاریخ ملی،کلیسای کازان، کاخ کرملین، مقبره لنین است. بازار ایزمایلوفسکی(بازاری برای خرید سوغاتی ها و صنایع دستی ارزان، کبابهای خوشمزه تاجیکی، دیدن کلیساهای چوبی و بناهای رنگارنگ) ، پارک تزارینسکی(باغی بسیار رویایی و دیدن کاخهای قرن 18)، رود مسکو، قدم زدن در خیابان‌های آربات، تورسکی و نیکلوسکایا، پارک ودنخا (پارکی زیبا و ساختمان‌هایی مجلل برای نشان دادن شکوه شوروی، طاق معروف زن دهقان و مرد کارگر، یادبود لنین، فواره دوستی مردم مسکو)، موزه تاریخ کیهان شناسی و فضانوردی،کلیسای مسیح منجی، دانشگاه مسکو، تپه گنجشکها و غیره و.... غذاهای روسی اکثرا ترکیبی از خامه و سیب زمینی است و بسیار خوشمزه هستند هزینه خورد خوراک در مسکو بسیار بالاست ارزانترین وعده غذایی حدود 40 هزار تومان است قهوه های بیرون بر از 20 هزار تومان به بالاست هزینه اقلام سوپرمارکتی مناسب تر است و فقط کمی از ایران بیشتر است.

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  سن پترزبورگ
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  سنت پترزبورگ به روسی سانکت پیتربورگ در شمال غرب کشور پهناور روسیه قرار دارد. این شهر درکنار رود نوآ و خلیج فنلاند و دریای بالتیک قرار گرفته است و شهری بی نهایت زیباست و شهر محبوب اکثر توریست هایست که به روسیه سفر کرده اند. پدیده شبهای سفید در تابستان در سن پترزبورگ رخ می‌دهد و گردشگران بیشماری را به این شهر می‌کشاند. بسیاری از جاذبه های گردشگری این شهر ثبت جهانی شده اند از مهمترین جاذبه های سن پترزبورگ موزه ارمیتاژ،کاخ کاترین، کلیسای سنت آیزاک، قلعه پترو پاول، کلیسای ناجی درخون، کلیسای کازان، قصر پترهوف، موزه نیروی، تئاتر مارینسکی، موزه فابرج، قصر نیکولاس و... است. رود نوآ مهمترین رودخانه روسیه از میان شهر سنت پترزبورگ می‌گذرد و باعث بوجود آمدن کانالها و جزیره های زیادی در این شهر شده است که یکی از تفریحات این شهر قایق سواری در رود نوآ است.شبها ساعت 1.30دقیقه پل‌های روی رود نوآ شروع به باز شدن می‌کنند تا کشتی‌های بزرگ تجاری بتوانند حرکت کنند و مردم زیادی در این ساعت کنار پلها جمع می‌شوند و جو خیلی شاد و خوبی دارد. زیباترین و اصلی ترین خیابان سنت پترزبورگ که یکی از بلندترین خیابانهای دنیاست خیابان نوسکی است که بسیار پر جنب و جوش و زیباست و پر است از کافه و رستوران و فروشگاه های زیبا. حمل و نقل در سنت پترزبورگ بسیار کارآمد وسریع است دارای 5خط مترو است و همچنین اتوبوس و تراموآ که کل شهر را پوشش می‌دهند و شبها تا حدود ساعت 2 فعال هستند و تقریبا نیاز به تاکسی گرفتن نیست..

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش
  مسکو، شهر بزرگ و آرام !
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  مسکو پایتخت کشور پهناور روسیه است، شهری با 12 13 میلیون نفر جمعیت احتمال در نگاه اول بسیار شلوغ و پر هرج و مرج به نظر میرسد، اما اولین پیزی که در ورود به مسکو احساس کردم آرامش خاصی بود که با وجود جمعیت زیاد این شهر داشت. اهمیت تاریخی و سیاسی شهر مخصوصا در دوران معاصر بر کسی پوشیده نیست و کمتر کسی است که از تاثیرات فکری و سیاسی این شهر بر جهان آگاه نباشد. بگذریم...
  ما در پاییز و نیمه دوم دوم مهرماه به مدت یک هفته در این شهر اقامت داشتیم. در سایت های رزرو هتل شهر به دو بخش مرکزی و حومه تقسیم شده است، حتما در رزرو و انتخاب اقامتگاه مرکز شهر را انتخاب کنید چون حومه شهر به حدی گسترده است که رفت و آمدی عادی به مرکز ممکن است روزانه تا 4 ساعت وقت شما را بگیرد !!
  حمل و نقل در شهر مسکو بسیار راحت و مقرون به صرفه است و 15 خط مترو دسترسی به تمام نقاط شهر را بسیار آسان کرده است.
  قیمت ها در شهر مخصوصا برای غذا می توان گفت که حدود 50 درصد از تهران حداقل بالاتر است، به فکر خرید لباس که اصلا نباید باشید مگر اینکه بهایی که می پردازید برایتان اصلا اهمیتی نداشته باشد.
  بیشتر جاذبه های مشهور و آیکونیک و تاریخی شهر در مرکز شهر و اطرا میدان سرخ قرار گرفته است که کافی است خود را با مترو یا اتوبوس به یکی از ایستگاه های مرکز شهر برسانید پیاده به همه جاذبه ها دسترسی خواهید داشت.
  مسکو در فصل پاییز، البته پاییز مسکو فقط محدود به مهرماه است ! بسیار بسیار زیبا ست و کمی از ازدحام تابستانه توریست کاسته می شود و همچنین مقداری نیز در پایین تر بودن قیمت ها بی تاثیر نیست، اما هوا نیز سرد خواهد بود و شما به لباس گرم حتما نیاز خواهید داشت.
  مبلغی که برای رزرو آپارتمان یک خوابه در خیابان 1905 پرداخت کردیم، 4 میلیون و 800 هزار تومان بود، که با توجه به وضعیت آپارتمان کاملا راضی بودیم، با نصف این مبلغ هم آپارتمان در حومه شهر گیرتان خواهد آمد.
  از تاکسی فقط یک بار و بالاجبار استفاده کردیم که برای مسیری حدود 10 دقیقه ای 120 هزار تومن شد !
  خلاصه مسکو شهر بسیار آرام و خوبی است مخصوصا اگر اهل پیاده روی باشید برعکس دیگر شهرهای بزرگ که دیده ایم هوای بسیار خوبی هم دارد و پیاده روی در کنار رود مسکو حتما خیلی برای شما جذاب خواهد بود.

  مناسب برای
  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  • تفریحات شبانه

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  سیدنوشاد میرقطبی
  نقدها:
  گزارش
  سنت پترزبورگ شهر تزارها
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  جمعه ۸ شهریورماه 1398 آغاز سفرهشت روزه ما به روسیه (سنت پترزبورگ و مسکو) بود .
  سن پترزبورگ در کناره‌های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته وزمستان در این شهر طولانی و همراه با بادهایی ست که از سمت رود نوا می‌وزد. پدیده معروف به شبهای سفید در طولانی‌ترین روزهای تابستان این شهر رخ می‌دهد. هر سال در اوایل تابستان به علت طولانی شدن زمان تابش آفتاب در تاریکی کامل شب فرونمی‌رود و همه مدت شبانه روز یا هوا روشن است یا گرگ و میش صبحگاهی دارد که به همین علت شب‌های اوایل فصل تابستان در این شهر شب‌های سفید نام گرفته‌است.
  در این شهراکثرا باید چتر همراه داشت و لباس گرم هم با خود برد .
  تعدادی از جاذبه های دیدنی این شهر عبارتند از :
  موزه ارمیتاژ
  کلیسای سنت ایزاک
  قلعه پیتر و پاول
  کلیسای ناجی در خون
  کاخ کاترین
  کاخ پترهوف
  میدان کاخ و ستون الکساندر
  کلیسای کازان
  خیابان نوسکی
  دریای بالتیک و رود نوا
  از آسمان و از پنجره هواپیما شهر را میدیدم بسیار سرسبز و زیبا بود و انگار شهر را جنگلی از درختان احاطه کرده ، اتوبان ها را می دیدم که کمترین خسارت را به درختان زده اند ، دور تا دور اتوبان ها درخت بود ، پیش خودم خوشحال بودم که از زمان حکومت آقای پوتین درهای روسیه به روی توریست ها باز شده و می توانیم به این کشور زیبا و پهناور مسافرت کنیم، (چون همانطور که می دانید در زمان های گذشته و دولت های کمونیستی به راحتی اجازه ورود و حتی خروج از شوروی به افراد داده نمی شد )و چیزی که باز هم برایم خیلی جالب بود اینکه  (ویزای توریستی روسیه برای ما ایرانی ها 95 دلار بود که آقای پوتین اعلام کرده اند از سال اینده رایگان خواهد شد) .
  راننده اتوبوس تور ما روس بود و دست به چمدان ها نمیزد ، خودمان چمدانها را توی بار گذاشتیم ، کلاس راننده های روس خیلی بالاست از قرار معلوم تحصیل کرده هم هستند ،روس ها کارهای کارگری را واگذار کرده اند به کشور های دیگه مثل ازبک ها. چرخی در شهر زدیم ، قوانین راهنمایی ورانندگی اینجا سخته اگه اتوبوس توقف زیادی داشت باشه پلیس جریمه میکنه .
  روسیه به شدت زن سالاری است ، مردها بیشتر دنبال تفریحاتهستن ، اقتصاد خانواده توسط زن ها اداره میشه. بچه ها توسط پدر بزرگ و مادر بزرگ ها نگهداری میشن ،خانه ها در سنت پترزبورگ کوچک و گاها دو یا سه خانواده بطور مشترک در یک واحد زندگی می کنند . و چون بیشتر بیرون از خانه هستند اکثرابرای خواب از خانه استفاده می کنن .
  اینجا کسی مفت و مجانی برای کسی کار نمیکنه و سرویس و خدمات نمیده! همه پول میخوان ، حتی برای عکس یادگاری گرفتن با شما ، پس اول قیمت ها رو با طرفتون طی کنید وگرنه شاید کارتون به پلیس بکشه و مواظب کیف مدارک و پولتون هم باشید که جیب بر های حرفه ای توی شهرزیادند ، در شهر مقررات رو رعایت کنید وگرنه جریمه زیاد داره سیگار کشیدن در شهر و اماکن عمومی ممنوع ، (اخیرا هم قانون جدید گذاشتن سیگار کشیدن در بالکن ممنوعه ) رد شدن از خیابان با توجه به چراغ و فقط از روی خط کشی عابر پیاده ، .
  توی سنت پترزبورگ زیاد به هتل ها نمیشه اطمینان کرد که شیک و عالی باشن ، شهر تاریخی است و محدودیت های ساخت و ساز وجود داره پس اکثرا خانه های قدیمی بوده و تبدیل به هتل کردن ، و همه مشکلات خاص خودش را داره ،
  * خانم ها نگران حجاب اسلامی نباشن در روسیه کسی مزاحم خانم های با حجاب نمیشه و براشون تفاوتی وجود نداره و جلب توجه هم نمیکنه .
  سنت پترزبوگ شهری بسیار بسیار زیبا که دیدن آنرا به همه توصیه می کنم .

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  سیدنوشاد میرقطبی
  نقدها:
  گزارش
  مسکو شهر سرخ
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  در ادامه سفرمون از سنت پترزبورگ به مسکو رفتیم. در راه آهن سنت پترزبورگ مثل فرودگاه گیت بازرسی وجود داره با تمام قوانین روسیه ، قطارسریع السیر اصلا مثل قطارهای ایران سر و صدا نداشت و ما حتی متوجه حرکت آن نشدیم . قطار کوپه نداره و واگن ها صندلی دارند که توی ایران میگیم قطار اتوبوسی .
  مسیر بین دو شهر تماما سرسبز بود ، بعد از 4 ساعت سر وقت به ایستگاه قطار مسکو رسیدیم ، مسکو از تهران بزرگتر و پرجمعیت تره ، شهر ترافیک زیادی داره ، و بهترین کار استفاده از مترو است ، شبکه مترو بسیار پیشرفته است.
  تعدادی از مکان های دیدنی مسکو عبارتند از :
  بام مسکو یا تپه گنجشک ها
  دانشگاه دولتی مسکو (یکی از ساختمان های هفت خواهران )
  ساختمان های هفت خواهران استالین
  پارک پیروزی مسکو
  طاق پیروزی یا دروازه پیروزی مسکو
  میدان سرخ مسکو
  آرامگاه سرباز گمنام
  بازار گوم (GUM Shopping Center)
  مقبره لنین
  کاخ کرملین
  کلیسای عیسی منجی یا مسیح منجی :
  (این یک کلیسای ارتدکس است و آقایان با شلوارک را راه نمیدن ، خانم های دامن کوتاه را هم راه نمی دهند ، باید روسری داشته باشند ،سر و صدا و عکس برداری اونجا هم ممنوعه ، لطفا شمع نیت دیگران را دست نزنید و خاموش هم نکنید.)
  کلیسای سنت باسیل
  مجسمه پترکبیر
  برج مرکوری
  خیابان آربات و خانه پوشکین
  ، لازم به ذکره سعی کنید شبها دیروقت تنها و پیاده بیرون از هتل نباشید . پیش خودتون نگید ساعت ۱۱ و ۱۲ شبه پیاده میرم یا میام هتل ، نمی خوام بگم امنیت نیست ، اتفاقا تمام شهر دوربین داره و همه چی کنترل میشه . 
  بازدید از مترو مسکو :
  مترو مسکو ایستگاههای زیبایی داره ،قطارها قدیمی است ولی سرعت خوبی داره ، سر وقت حرکت میکنن . فرهنگ بسیار خوب روس ها اینه که برای خانم ها و افراد مسن بلند میشن و جای خودشونو بهشون میدن ، و اگه کسی توجه نکنه دیگران بهش تذکر میدن که طرف بلند شه و اجازه بده افراد مسن بشینن. حتی خانم ها برای مردهای مسن بلند میشن که اونا بشینن.
  نکته بعدی سرعت و شیب نسبتا بیشتر پله برقی هاست که باید مواظب و دقت بیشتری داشته باشید ، تقریبا ۴۰ متر طول دارند ، البته جاهایی هم مترو پله داره .مواظب گوشی و کیف پول خودتون هم باشید که دزد ها همه جا هستن و در کمین ، سال ها تجربه و برنامه ریزی کردن برای جیب بری
  مجسمه های مترو :
  مجسمه های زیادی توی مترو روسیه هست و هر ایستگاه معماری و زیبایی خاص خودش را داره ، مجسمه ها هر کدام تفسیری دارند که بهتره مطالعه کنید، نقاشی های زیبایی هم در ایستگاه های مترو وجود دارد .خرافات در مترو هم وجود داشت ، مردم دست می مالیدن به مجسمه ها ، مثلا قنداق یک اسلحه . مردم دست می مالیدن به پوزه یک سگ ،دست می مالید به مرغ و خروس و...
  مجسمه یه خروس و مرغ بود هر دختری شوهر می خواست دست می مالید به خروس و هر پسری زن می خواست دست می مالید به مرغ کلا خنده بازاری شده بود اونجا ،
  از جمله بهترین باله های مسکو می توان به رقص باله دریاچه قو ،باله زیبای خفته ، باله فندق شکن اشاره نمود که همکی آثار پیوتر ایلیچ چایکوفسکی موسیقیدان و آهنگساز بزرگ روسی است . چایکوفسکی درسال ۱۸۹۳ درسن ۵۳ سالگی در شهر سن پترزبورگ درگذشت. دلیل رسمی مرگ وی ابتلا به وبا که احتمالاً از طریق نوشیدن آب از یک لیوان آلوده منتقل شده بود، اعلام شد.
  چندنکته قابل ذکر
  _روسیه زن سالاریه
  _زنها حقوق برابر با مردها دارن در تمام اعلان ها این حقوق رعایت شده حتی در تصاویر و مجسمه ها درکنار مردان ، زنان حضور دارند .
  _زنها کار میکن و فرهنگ خوب کارکردن دارن ، من دخترای زیبا و زیادی دیدم کنار خیابان دستفروشی یا سوت بلبلی می فروختن
  _زن ها و شوهر ها به کار میرن و بچه ها در خانه توسط پدر و مادر بزرگ ها نگهداری و بزرگ میشن
  _هتل های مسکو خیلی بهتر از سنپترزبورگه ، اونجا بناهای قدیمی و تاریخیه ولی در مسکو هتل ها نوساز هستند
  _ گاها در یک واحد آپارتمان ۸۰ متری دوتا خانواده توش زندگی می کنن و دستشویی و حمام و آشپزخانه بینشون اشتراکیه .
  _ خیلی به ظاهر و سر و وضعشون اهمیت میدن و شیک بیرون از خانه می آیند .
  _ مثل ما غذا زیاد نمی خورن ، بیشتر سیب زمینی می خورن ، برخلاف ما که زیاد برنج می خوریم (من توی فیلم ها میدیدم اینا سیب زمینی میخورن دلم می سوخت فکرمی کردم فقیرن نگو غذای اصلیشونه )
  _زبان انگلیسی زیاد بلد نیستن ، مترجم گوگل خیلی بدرد خوره اونجا
  _برق اونجا مثل ایرانه تبدیل نمی خواد برای شارژر موبایل
  _ مردم اونجا اهل سلام و علیک با غریبه ها نیستن و غرور خاصی دارن
  _توالت های سطح شهر پولی هستن
  _ هواشناسی رو چک کنید لباس گرم و چتر همراه داشته باشید.
  _ بیرون میروید کارت هتل رو همراه داشته باشید که آدرس داشتن خیلی بدرد میخوره ، می تونید به راننده تاکسی نشون بدید که شما رو ببره هتل
  در خاتمه باید بگم مسکو به زیبایی سنت پترزبورگ نیست .

  مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  فروغ بختیاری
  نقدها:
  گزارش
  مسکو شهری با زیباترین مترو
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  مسکو پایتخت روسیه ، در غربی ترین نقطه این کشور قرار دارد. رودخانه پرآبی با نام مسکو در این شهر جاری است و زیبایی خاصی به این شهر می دهد. از دیدگاه من مسکو پر است از آثار تاریخی زیبا و جاهای دیدنی.اگر به مسکو سر بزنید حتما میدان سرخ ، کاخ تاریخی کرملین ، و کلیسای بسیار زیبای سنت باسیل را خواهید دید. از دیگر دیدنی های مسکو ، متروی آن است که یک تونل عمیق و پر از نقاشی ها و مجسمه های زیباست. اگر اهل موزه هستید حتما از مجموعه موزه جنگ دیدن کنید. پارک جلوی موزه و طاق آن هم دیدنی است. به لحاظ پیشرفته بودن روسیه در فضانوردی و در صورت علاقه ، از موزه هوا و فضا نیز دیدن کنید.
  یک کاخ چوبی مربوط به تزار الکسی میخایلوویچ نیز در نزدیکی مسکو قرار دارد که رنگ آمیزی و طرح جالبی دارد.
  اگر اهل خرید هستید به مرکز خرید وگاس سری بزنید. گرچه بخاطر گرانی من نتوانستم خرید کنم.
  مردم مسکو نسبت به مردم سنت پترزبورگ اجتماعی تر و خونگرم ترند.
  اگر در شهرهای روسیه در اطراف هتل ها حفاظ دیدید تعجب نکنید!

  مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  فروغ بختیاری
  نقدها:
  گزارش
  سن پترزبرگ: شهری که دوست دارم دوباره ببینم
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  من در مرداد ماه 1396 با تور به سن پترزبورگ سفر کردم. از همان ابتدایی که از فرودگاه بیرون آمدم هوای بهشتی اش مرا جذب کرد. وجود رودخانه پر آب نوا و خلیج فنلاند ، رطوبت جانبخشی به هوای این شهر می دهد. وجود کلیساهای تاریخی و زیبا ، قصرهای دلفریب و موزه های ارزشمند این شهر را به مکانی ویژه برای جهانگردی تبدیل کرده است. من یک هفته در این شهر در یک هتل 3 ستاره اقامت داشتم که هنوز مزه صبحانه اش پای دندانم هست :)) در برخی پاساژ ها می توان اجناسی با قیمت و کیفیت رضایت بخشی پیدا کرد. اگر تصمیم دارید به این شهر تاریخی و زیبا سفر کنید به یاد داشته باشید که مردم انگلیسی رو خیلی کم می دانند. از کیف ، پول و پاسپورت تان هم مراقبت کنید.

  مناسب برای
  • خرید

  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  Alireza Eslahchi
  نقدها:
  گزارش
  نقد و بررسی مسکو
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام خدمت همه دوستان لست سکند من و همسرم و پسرم که سه سال دارد در تیر ۹۸ به مسکو و بعد سنت پترزبورگ سفر کردیم. در مورد مسکو باید به موارد زیر اشاره کنم اول از همه اینکه انگلیسی خیلی کم بلد هستند و یکم ارتباط برقرار کردن سخت هست. در مورد دیدنی های مسکو موارد زیر رو خدمتتون عرض می کنم: مترو مسکو بسیار دیدنی و بزرگ و کمی گیج کننده است ولی قطعا یکی از دیدنی های مسکو هست و با مترو میشه راحت به همه نقاط شهر رفت. سیرک بزرگ مسکو رو به همه توصیه می کنم بسیار بسیار زیبا بود. تپه گنجشکها خیلی زیبا بود. میدان سرخ که واقعا حرفی برای گفتن نمی گذاره حتما داخل مجموعه کرملین بروید و از داخل کلیساهای قدیمی دیدن کنید. خیابان آرابات قدیم رو هم خیلی دوست داشتیم می تونید از اونجا صنایع دستی روسیه رو خریداری کنید. باغ وحش مسکو هم خیلی خوب بود اگر بچه کوچیک دارید حتما برید. در کل مسکو شهری بسیار زیبا و زنده است. البته باید ذکر کنم اگر شانس بیارید و مثل ما یه تور لیدر خوب همراهتون باشه که حسابی بهتون خوش میگذره ما یه تور لیدر خوب داشتیم به اسم آقای واحدی که دانشجوی دکترا بودن تو سنت پترزبورگ که بسیار انسان شریفی بودن و هم اطلاعات جامعی راجع به روسیه داشتند که خیلی تو نگاه ما به روسیه و سفر تاثیر داشت و هم اینکه زبان روسی رو کاملا مسلط بودند و باعث شدن ما تو این سفر تقریبا جایی رو ندیده نگذاریم. به نظر من مسکو خیلی شهر امنی بود و ما هیچ مشکلی نداشتیم و احساس نا امنی هم نکردیم. در پایان بگم حواستون باشه برای سفر لباس گرم هم بردارید چون با اینکه ما تو تیر به مسکو سفر کردیم دو روز هوا واقعا خنک یا بهتره بگم سرد بود.

  مناسب برای
  • تفریح

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • مسکو
  مسکو
  کاربر لست سکند
  Milo
  نقدها:
  گزارش
  شهر مسکو
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر بسیار بسیار زیباست وقتی در خیابوناش راه میری کیف میکنی و بهتره تابستان فکر سفر به این مروارید اروپا باشین
  مردمش انگیلیسی بلد نیستند فقط جوونا کار راه اندازند
  توصیه میکنم حتما با تور برین

  مناسب برای
  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سن پترزبورگ
  سن پترزبورگ
  کاربر لست سکند
  Milo
  نقدها:
  گزارش
  شهر عشق و شعرا
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  بهترین شهر برای عاشقان تاریخ من بسیار لذت بردم از این شهر شهر بسیار زیبا هتل ما 4 ستاره تاپ بود و واقعا در حد 5 بود حتما به این شهر سفر کنید
  حتما با تور سفر کنید زیرا انگیلیسی بلد نیستند وحتما مراقب کیف تون باشین که دزد زیاده

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر: