Close

احترام به مقبره سربازان گمنام

4.5
از 2 رای
خاطره سفر: احترام به قانون مقبره ها در سراسر دنیا + تصاویر

سفرنامه جناب پویا اقتداری به شهر رم مرا به یاد خاطراتی که در مسافرت به شهرهای رم و پاریس در رابطه با مقبره سربازان گمنام داشتم، انداخت.

در شهر رم بازدیدی از بنای یادبود ویتوریانو که مقبره سرباز گمنام هم در آنجا قرار دارد، داشتم. از فرط خستگی قدری روی پله‌ها نشستم و پاهایم را هم دراز کردم. با این کار سربازی فوراً به سمت من آمد و به زبان ایتالیایی چیزهایی گفت. از قیافه گنگ من فهمید که چیزی نفهمیدم ولی مرتب کلمه rispetto را تکرار می‌کرد. با توجه به شباهت این کلمه با کلمه respect انگلیسی متوجه شدم که منظورش این است که احترام بگذارم. لذا پاهایم را جمع کردم و این بار خیلی مودب و صاف نشستم. ولی باز دیدم که با اشاره از من می‌خواهد بلند شوم، که طبعاً اطاعت کردم. موقع رفتن از آنجا متوجه شدم که این مورد بعلاوه موارد دیگری در تابلویی تذکر داده شده بود که متاسفانه من آن را ندیده بودم.

 

P63JQAEizE0eBQ3DPavxJgIa0YDL9EBsfXWuct7X.jpeg

در زیر طاق نصرت شهر پاریس نیز مقبره سرباز گمنام وجود دارد. در سفر دیگری که به شهر پاریس داشتم، نشستن روی نیمکت و دراز کردن پاها باعث شد دوباره از پلیس تذکر بگیرم. که این بار هم دیدم در تابلویی اعلام کرده باید محترمانه رفتار کرد.

Ig58vHS3u1EkHsHqPLWEsIRLrbik3Bl5xz46Bqpb.jpeg

از آن پس متوجه شدم که مقبره سرباز گمنام در همه کشورها بسیار مورد احترام است و خوشبختانه دیگر در این مورد اخطاری نگرفتم.

این خاطره را از آن جهت نوشتم که بدانیم احترام به شهدای جنگ فقط مختص ایران نیست و در کشورهای دیگر نیز حتی بیشتر از ایران رعایت می‌شود.

 

نویسنده: سیامک

تمامی مطالب عنوان شده  نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات بر عهده نمی‌گیرد.

اطلاعات بیشتر
نظرات کاربران (1 نظر)

× در حال پاسخ به:

علیرضا 7 دی 1399 ساعت 08:58

سربازان بویژه گمنامش برای وطن همواره عزیز هستند و احترام گذشتن به کسانی که برای وطنشان وجود نازنینشان را فدا کردن بزرگترین فداکاری است و واجب است نه تنها در ایران بلکه در همه کشورها مورد احترام قرار بگیرند حتی آنان که در کشوری دیگر بوده اند.