کاخ های سلطنتی تهران + تصاویر، ساعت بازدید و آدرس

4.3
از 11 رای
آگهی لست سکند - جایگاه K - دسکتاپ - لندینگ جام جهانی
بیش از 10 کاخ سلطنتی در پایتخت ایران را بشناسید!
21 آذر 1400 11:30
1

در جای جای شهر تهران کاخ های سلطنتی فراوانی هستند که حتی از وجود برخی از آن‌ها بی‌خبر هستیم. اینکه تهران سالیان سال پایتخت ایران بوده و هست، خود به این امر دامن زده و پادشاهان دوره‌های مختلفی را به ساخت عمارت های مجلل و کاخ های گوناگون وا داشته است. کاخ های تهران مربوط به یک سلسله نمی‌شوند و تمایل هر یک از پادشاهان مملکت در ساخت قصر برای خود، شهر تهران را مملو از بناهای مجلل کرده که در ادامه تعدادی از آن‌ها را خواهید شناخت. تعدادی از این کاخ های تهران را می‌توانید از نزدیک بازدید کنید لذا ساعت بازدید کاخ های تهران و بقیه جزئیات اطلاعاتشان را نوشته‌ایم که به راحتی بتوانید آنها را از نزدیک ببینید. 

04.jpg

کاخ گلستان

کاخ گلستان یکی از مهمترین کاخ های تهران است، مجموعه‌ای که به تعبیر بسیاری از کارشناسان گردشگری و فعالین این حوزه، اولین موزه خصوصی ایران بوده است. مجموعه کاخ گلستان که به ثبت جهانی نیز رسیده و از اعتبار و ارزش بسیار بالایی برخوردار است، شامل کاخ ها و عمارت های مختلف و متعددی است که هر کدام از درجه اهمیت و اعتبار مخصوص به خود برخوردار هستند. از ابتدای ورود به کاخ با قسمت‌های دیدنی مختلفی روبه‌رو خواهید شد، اما مهم‌ترین قسمت‌هایی که حتما باید از آن‌ها بازدید داشته باشید، چند عمارتی است که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کاخ اختصاصی را می‌توان کامل‌ترین بخش مجموعه گلستان دانست؛ به واسطه وجود آینه‌کاری‌های منحصر به فرد، تالار آینه، تالار عاج، تالار برلیان، تابلوهای زیبای مختلف که در میان آن‌ها آثار کمال‌الملک نیز دیده می‌شود، کاشی‌کاری‌های رنگارنگ، آثار هنری متفاوت و... این کاخ از دیگر بناهای مجموعه متمایز شده و سعی کنید به هر ترتیبی که شده از این تالار دیدن کنید. حتی اگر امکان دیدن عمارت‌های دیگر را نداشتید، تالار سلام کاخ گلستان را از دست ندهید. البته برای کامل دیدن کاخ گلستان بهتر است که یک نصفه روز را برای آن زمان کنار بگذارید.

 • آدرس کاخ گلستان: تهران، خیابان 15 خرداد، میدان ارگ
 • دسترسی با وسایل نقلیه عمومی: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به کاخ گلستان، ایستگاه 15 خرداد است که پس از خارج شدن از آن باید پیاده به سمت میدان ارگ بروید و کاخ گلستان را پیدا کنید.
 • ساعات بازدید از کاخ گلستان: بهار و تابستان (از 9:30 تا 18:30)، فروش بلیط تا 16:30 | پاییز و زمستان (از 9:00 تا 17:00)، فروش بلیط تا 16:00
 • وب‌سایت: www.golestanpalace.ir

موقعیت دقیق کاخ گلستان

کاخ گلستان
کاخ گلستان از کاخ های تهران؛ عکس از پویا دهقان
کاخ گلستان
تالار سلام کاخ گلستان؛ عکس از پویا دهقان

 

کاخ سعد آباد

مجموعه کاخ سعدآباد از دیگر کاخ های تهران است که تعداد بسیار زیادی از کاخ های شاه و عمارت‌های سلطنتی مهم در آن جای گرفته‌اند. تعداد زیاد کاخ‌ها، قرار گرفتن در منطقه‌ای خوش آب و هوا از تهران، سرسبز بودن مجموعه و فوتوژنیک بودن آن، سعد آباد را به یک مجموعه بسیار جذاب و زیبا بدل کرده که می‌توان ساعت‌ها در آن وقت‌ گذراند، عکاسی کرد و اطلاعاتی به دست آورد.

بزرگترین و اصلی‌ترین بخش بازدید از موزه سعد آباد، کاخ موزه ملت است. پس از آن کاخ سبز، موزه پوشاک سلطنتی، موزه سلاح‌های دربار، موزه میرعماد، موزه استاد حسین بهزاد از موزه‌های مهم کاخ موزه سعد آباد هستند. البته بازدید از موزه برادران امیدوار هم برای عاشقان ماجراجویی و اهل سفر بسیار لذت‌بخش خواهد بود. 

 • آدرس کاخ سعد آباد: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری
 • دسترسی با وسایل نقلیه عمومی: ایستگاه متروی تجریش پیاده شوید، با تاکسی‌های آصف یا اسدآباد به ابتدای خیابان طاهری بروید و با کمی پیاده‌روی به کاخ موزه سعد آباد می‌رسید.
 • ساعات بازدید از کاخ گلستان: همه روزه از ساعت 9:00 تا 17:00، فروش بلیط تا 15:30
 • وب‌سایت: www.sadmu.ir

موقعیت دقیق کاخ سعدآباد

کاخ سعدآباد
کاخ سعد آباد از کاخ های شاه در تهران
کاخ سعدآباد
کاخ سعدآباد تهران

 

کاخ نیاوران

مجموعه کاخ نیاوران تهران از دیگر کاخ های شاه در تهران است؛ مجموعه‌ای با چند کاخ و عمارت مختلف و فضایی دلنشین در یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران. این مجموعه از نظر آثار، جایگاه تاریخی و خیلی مباحث دیگر، از اهمیت بالایی برخوردار است که حداقل یکبار دیدن آن به هر فردی با هر سلیقه توصیه می‌شود. از اصلی‌ترین کاخ های مجموعه نیاوران خود کاخ نیاوران یا همان کاخ اختصاصی است که سکونتگاه و محل اصلی زندگی محمدرضا پهلوی و خانواده‌اش بوده؛ کاخی بزرگ با اتاق‌های متعدد برای اعضای خانواده سلطنتی. 

امّا کاخ نیاوران به عنوان یکی از کاخ های تهران فقط به کاخ اختصاصی محدود نمی‌شود و کاخ و موزه های دیگری هم در خودش جای داده است. به عنوان نمونه کاخ صاحبقرانه یکی از عمارت‌های بسیار زیبا و باشکوه  مجموعه نیاوران است که متاسفانه به دلیل مشکلات زیرساختی از سال 1394 بازدید ندارد. 

کوشک احمدشاهی عمارت دیگری از کاخ های شاه است که خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار بوده امّا تا دوره پهلوی هم استفاده می‌شود و به دفتر کار و موزه وسایل کودکان خانواده سلطنتی اختصاص پیدا می‌کند.

اگر فرصت و علاقه بازدید از محوطه‌های دیگر مجموعه تاریخی نیاوران دارید می‌توانید از موزه جهان‌نما که مخصوص هدایای تقدیم شده به خاندان پهلوی است، کتابخانه اختصاصی با کتاب‌های نفیس و زیبا، موزه خودرو با اتومبیل‌های قدیمی و لوکس دیدن کنید و همینطور که در حال قدم زدن در باغ و فضای سبز اطراف کاخ هستید، نگاهی هم به باغ کتیبه‌ها بیندازید.

 • آدرس کاخ نیاوران: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
 • دسترسی با وسایل نقلیه عمومی: ایستگاه متروی تجریش پیاده شوید، سپس با استفاده از تاکسی‌های نیاوران به سمت کاخ بروید.
 • ساعات بازدید از مجموعه نیاوران: از ساعت 9:00 تا 17:00 (به جز کاخ اختصاصی که از 9:00 تا 15:00 است.)
 • وب‌سایت: www.niavaranmu.ir

موقعیت دقیق کاخ نیاوران

 

کاخ نیاوران تهران
کاخ نیاوران از دیگر کاخ های شاه در تهران؛ عکس از پویا دهقان
کاخ نیاوران
عکس از داخل کاخ نیاوران؛ پویا دهقان

 

کاخ یاقوت

در دوران ناصرالدین شاه قاجار کاخ‌های سلطنتی نسبتا زیادی ساخته شد، تعدادی از آن‌ها را نام بردیم، حال نوبت به کاخ یاقوت رسیده است که به عنوان یکی از کاخ های تهران از آن نام ببریم. کاخی که در سرخه حصار ساخته شد و می‌توان گفت که هیچ فرمی از معماری ایرانی را نمی‌توان در آن یافت و کاملا طراحی اروپایی دارد. این کاخ در حال حاضر کاربری یک بیمارستان و مرکز فوق تخصصی دارد و با نام «بیمارستان شهید دکترمحمد باقر لواسانی» آن را می‌شناسند.

 • آدرس کاخ یاقوت: تهران، انتهای اتوبان همت(شهید زین‌الدین)، ابتدای جاده آبعلی، سرخه حصار

موقعیت دقیق کاخ یاقوت

کاخ یاقوت
عکس کاخ یاقوت در تهران

 

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد یا همان کاخ عشرت آباد هم یکی دیگر از کاخ‌ های تهران است که به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد. شاید بتوان این عمارت را کمی شبیه به شمس العماره دانست، اما هر کدام از این دو عمارت مشخصات مخصوص به خودشان را دارند. از این کاخ بیشتر به منظور تشریفات و همچنین کاخ ییلاقی شاه استفاده میشده. گفته شده که عمارت کلاه فرنگی، خوابگاه انیس‌الدوله یکی از همسران شاه بوده. البته روبه‌روی عمارت حوض دایره‌ای شکلی وجود داشته که اطراف آن خانه‌هایی مشابه به هم قرار داشتند و آن‌ها نیز برای دیگر زنان ناصرالدین شاه بوده‌اند که امروزه تنها عمارت اصلی باقی مانده. عمارتی که داخل پادگان عشرت آباد یا ولیعصر کنونی جای گرفته. البته این عمارت به دلیل قرار داشتن در منطقه نظامی، امکان بازدید ندارد.

 • آدرس عمارت کلاه فرهنگی عشرت آباد: تهران، میدان عشرت آباد (سپاه)، پادگان عشرت آباد (ولی عصر)
عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد
عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد؛ عکس از حمید فروتن

 

کاخ بهارستان

کاخ بهارستان یا عمارت بهارستان نامی است که امروزه کمتر شنیده می‌شود و بیشتر عنوان «مجلس شورای ملی» را برای عمارت ضلع شرقی میدان بهارستان مطرح می‌کنیم. جایی که میرزا حسین خان سپهسالار برای ایجاد تغییر در چهره شهر ساخت و در آن زندگی می‌کرد. مساحت عمارت بهارستان به چیزی حدود 5 هکتار (حتی بیشتر) می‌رسد. 

این عمارت بعد از مرگ سپهسالار به تصرف ناصرالدین شاه درآمد و همسر سپهسالار (عمه ناصرالدین شاه) هم در آن زندگی می‌کرد و گاهی مراسم تعزیه خوانی زنانه در آن برگزار می‌شد. سپس امور تشریفاتی و مراسم دولتی در آن برگزار شد. ارزش این بنا، تلفیق معماری ایرانی و معماری غرب است که در آن دوره رایج بوده.

 • آدرس کاخ بهارستان: تهران، میدان بهارستان، ضلع شرقی میدان

موقعیت کاخ بهارستان

کاخ های تهران
کاخ بهارستان از کاخ های تهران
کاخ بهارستان
مجلس ملی کاخ بهارستان

 

باغ مظفری

باغ مظفری اوشان دارآباد از دیگر بناهای مربوط به عهد قاجار است و تا حدودی می‌توان آن را از کاخ های تهران به حساب آورد. باغ مظفری در محوطه بیمارستان مسیح دانشوری قرار دارد. مظفرالدین شاه پس از ابتلا به سل در عمارت این باغ ساکن شد. بعدها در پهلوی اول این محل به بیمارستانی تبدیل شد که برای افراد مبتلا به سل استفاده میشد. بعدا دکتر مسیح دانشوری در این محل، مدرسه‌ پرستاری را بنا کرد. بخشی از طراحی این بنا شبیه به قسمت‌های داخلی موزه آبگینه‌ست، اما آینه‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های بنا مهم و چشمگیر هستند.

 • آدرس باغ مظفری: دارآباد، بیمارستان مسیح دانشوری

موقعیت دقیق باغ مظفری

باغ مظفری تهران
باغ مظفری از کاخ های تهران؛ عکس از حمید فروتن

 

کاخ فرح آباد 

کاخ فرح آباد از دیگر عمارت‌هایی است که در دوران قاجار ساخته شد و مظفرالدین شاه دستور ساختش را داد. این کاخ در دوشان‌تپه و در محلی به نام دهکده فرح آباد بنا شده. کاخ فرح آباد به تعبیری قصر مظفرالدین شاه بوده، معمولا بیشتر افراد کاخ فرح آباد را با قصر فیروزه اشتباه می‌گیرند. طبق منابع مختلف تاریخی، قصر فیروزه به دستور ناصرالدین شاه و پیش از کاخ فرح آباد ساخته شده بود و زودتر هم از بین رفت و کاملا تخریب شد. کاخ فرح آباد در حال حاضر به «موزه نیروی دریایی سپاه پاسداران» تغییر کاربری داده و بازدید عمومی ندارد.

کاخ فرح آباد
کاخ فرح آباد؛ عکس از ستاد شهرداری

 

 کاخ سلطنت آباد

کاخ سلطنت آباد که آن را با کاخ عشرت آباد یا عمارت کلاه فرنگی اشتباه می‌گیرند، در سلطنت آباد بزرگ‌ترین باغ ییلاقی ناصر الدین شاه قرار گرفته است. بخش‌هایی از این کاخ و عمارت‌های دیگر باغ به دستور رضا شاه تخریب شدند. اما گفتنی است که این عمارت هم از نظر گچ‌بری، آینه‌کاری‌ها، کاشی‌کاری‌ها و تزییناتی که داشته بسیار مهم محسوب میشده. جالب است بدانید نخستین راه شوسه که خارج از محدوده تهران به وجود آمد، راه تهران به سلطنت آباد بود. از اتفاقات مهم پیش آمده در این بنا می‌توان به تاج‌گذاری احمدشاه و محاکمه دکتر محمد مصدق اشاره کرد.

کاخ سلطنت آباد
عکس از کاخ سلطنت آباد؛ خبرگزاری اسکان

 

 عمارت مسعودیه

اگر ناصرالدین شاه هم دستور ساخت عمارتی قاجاری را در تهران نداده باشد، فرزندانش این کار را کرده‌اند! عمارت مسعودیه از همین دست کاخ های تهران است. عمارت مسعودیه به دستور مسعود میرزا ملقب به ظل‌السلطان ساخته شد و وقایع تاریخی و رویدادهای بسیار مهمی در آن رخ داده است؛ برای مثال می‌توان گفت که تاسیس اولین کتابخانه ملی به واسطه این عمارت بود. غیر از واقعه‌های مهم تاریخی، گچ‌بری‌ها و تزییناتی که در این کاخ مشاهده می‌شوند، جزئیات فراوانی دارند که آن را منحصر به فرد می‌کند و بر اهمیتش می‌افزاید.

 • آدرس عمارت مسعودیه: ضلع جنوب غربی میدان بهارستان، خیابان اکباتان
 • دسترسی با وسایل نقلیه عمومی: ایستگاه مترو ملت پیاده شوید و به سمت خیابان اکباتان بروید، یا ایستگاه بهارستان پیاده شوید و با اندکی پیاده‌روی بیشتر به سمت جنوب غربی میدان بهارستان و خیابان اکباتان بروید.
 • ساعات بازدید: همه‌روزه (به جز ایام سوگواری) از ساعت 8:00 صبح تا 16:00

موقعیت دقیق عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه
عمارت مسعودیه تهران؛ عکس از پویا دهقان

 

عمارت باغ فردوس

عمارت باغ فردوس، اثر دیگری از قاجاری‌هاست که ساختش به دستور آقا محمد خان شروع شد و قرار بود یک عمارت شمالی و جنوبی داشته باشد که با فوت کردن آقا محمد خان، ساخت عمارت‌ها نیمه‌کاره ماند. ناصرالدین شاه عمارت نیمه‌کاره جنوبی را به عنوان هدیه عروسی به دختر و دامادش حسینعلی‌خان معیرالممالک داد. معیر الممالک هم عمارت نیمه‌کاره باقی مانده (عمارت جنوبی) را با سبک معماری قاجار کامل کرد و سپس مراسم عروسی خود را در آن برگزار کرد.

باغ فردوس با توجه به گچ‌بری‌های زیبایش برای عکاسی بسیار مناسب است و سوژه بسیاری از عکاسان محسوب می‌شود. تبدیل شدن بخشی از عمارت باغ فردوس به موزه سینما، آن هم با برگزاری مراسم مهم سینمایی در آن، به مرکزی برای جذب گردشگران تبدیل شد. بخشی از موزه سینما حاوی وسایل شخصی فرهاد مهراد است که توسط همسرش به موزه سینما داده شده تا در گوشه‌ای از عمارت، یاد و خاطره فرهاد زنده بماند؛ این قسمت با عنوان «خانه فرهاد» میزبان بازدیدکنندگان است.

 • آدرس باغ فردوس: برای رسیدن به باغ فردوس باید خیابان ولیعصر را به سمت شمال رفته و پس از عبور از پارک‌وی، چند دقیقه‌ای را به مسیر ادامه دهید تا باغ فردوس را در سمت راست خود ببینید.
 • دسترسی با وسایل نقلیه عمومی: ایستگاه مترو تجریش پیاده شوید، سپس با تاکسی یا اتوبوس‌های تندرو خط تجریش راه‌آهن به سمت باغ بروید. البته می‌توانید با حدود 15 تا 20 دقیقه پیاده‌روی نیز خود را به این مکان زیبا برسانید.
 • ساعات بازدید: همه‌روزه از ساعت 10:30 صبح تا 23:00

 

 موقعیت دقیق باغ فردوس

باغ فردوس تهران
باغ فردوس تهران؛ عکس از وبسایت معمار آنلاین
عمارت باغ فردوس
عکس از داخل عمارت باغ فردوس

 کاخ خرم

کاخ خرم که با نام کاخ سنگی هم آن را می‌شناسند، از کاخ‌هایی است که قرار بوده به پسر محمدرضا شاه (ولیعهد)، هدیه داده شود. کاخ متعلق به رحیم علی خرم بوده که نیمه کاره و ساخته نشده رها می‌شود و در حال حاضر به پارکینگ کارکنان بیمارستان رسول اکرم تبدیل شده است. دور تا دور این کاخ را دیوارهای سنگی به طول 6 متر پوشانده‌اند که به همین دلیل به آن «کاخ سنگی» هم می‌گویند.

کاخ خرم
کاخ خرم؛ عکس از همشهری آنلاین

 

باغ نگارستان

برای اینکه اکثر پادشاهان سلسله قاجار را نام برده باشیم، این‌بار به فتحعلی شاه می‌رسیم که دستور ساخت نگارستان و عمارت‌های آن را داده بود و از آن‌جا به عنوان کاخ تابستانی خودش استفاده می‌کرد. البته بعدا سرنوشتش تغییر پیدا کرد و در مسیرهای علمی و دانشگاهی از آن استفاده شد. امروزه بخش کوچکی از عمارت‌ها و کاخ‌های باغ نگارستان باقی مانده است. در این محل می‌توانید تابلوهای نفیس، سردیس‌هایی از نام‌آوران ایران، کاشی‌کاری‌ها و... را تماشا کنید.

پیاده‌روی در محوطه باغ نگارستان لذت‌بخش است. اگر کمی احساس خستگی و گرسنگی هم کردید می‌توانید به کافه و رستورانش بروید و چیزی میل کنید و انرژیتان را دوباره به دست آورید.

 • آدرس باغ نگارستان: میدان بهارستان، خیابان دانش‌سرا، خیابان شریعت‌مدار
 • دسترسی با وسایل نقلیه عمومی: ایستگاه مترو بهارستان، نزدیک‌ترین ایستگاه به این باغ است. نگارستان در شمال ایستگاه مترو واقع شده و با کمی پیاده‌روی می‌توانید به آن برسید.
 • ساعات بازدید باغ: همه‌روزه از ساعت 10:00 صبح تا 20:00 و ساعت بازدید موزه‌ها از 10:00 تا 19:00 است.

موقعیت دقیق باغ نگارستان

باغ نگارستان
باغ نگارستان؛ عکس از آرشیو لست سکند، احسان تریپس

 

سخن آخر

همونطور که مشاهده کردید، کاخ های تهران بسیار زیادند و فراتر از دو سه مورد کاخ هایی هستند که معمولا نامشان را می‌شنویم. در این مطلب، سعی بر این بود کاخ‌هایی که سلطنتی بودند معرفی شوند و از آن‌ها نام برده شود. اما همچنان کاخ‌های دیگری هستند که زیبایی و عظمت آن‌ها کم از کاخ‌های سلطنتی ندارند. کاربری برخی از این کاخ‌ها برای امور دولتی است، مانند کاخ دادگستری، کاخ سنا و... بعضی دیگر را دولتمردانی چون عین الدوله، ارباب هرمز و... استفاده می‌کردند. موارد دیگری نیز پیدا می‌شود که مربوط به افراد سرمایه‌دار بوده، مانند کاخ ثابت پاسال. از این قبیل کاخ‌ها و عمارت‌ها کم نیستند و خانه افراد سرشناس که توجه شما را به خود جلب کند، در تهران به وفور یافت می‌شود.

اگر تجربه بازدید از کاخ های تهران که نام بردیم را داشته‌ایم، از تجربه‌تان برایمان بگویید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند