برج خلیفه؛ نگاهی به درون بلندترین برج جهان

4
از 314 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
درون بلندترین برج جهان چه خبر است؟ + فیلم
15 آذر 1401 08:00
12

کمتر کسی را پیدا می‌کنید که بلند‌ترین ساختمان جهان را نشناسد. در میان تمامی سازه‌های بی‌بدیل شهر دبی، برج خلیفه را می‌توان نماد اصلی دبی و حتی امارات دانست و معمولاً افراد در سفرشان به دبی از آن بازدید می‌کنند، زیرا برج خلیفه از اولین اقدامات چشمگیر دبی در راستای تغییرات شگرف شهری و توسعه صنعت گردشگری محسوب می‌شود.

در این مطلب از لست سکند قرار است ابتدا ماجرای ساخته شدن برج خلیفه را شرح دهیم و از دانستنی‌های جالب این برج برایتان بنویسیم. همچنین اطلاعات کاربردی بسیاری در مورد بخش‌های مختلف این برج ارائه دهیم تا اگر قصد سفر با تور دبی دارید، به کارتان آید. پس در پایان این متن، می‌دانید که برج خلیفه چند طبقه است، امکانات برج خلیفه چیست، داخل برج خلیفه چه خواهید دید و ارتفاع برج خلیفه چند متر است.

02.jpg

تاریخچه برج خلیفه

تاریخچه برج خلیفه در عبارت «توسعه صنعت توریسم» خلاصه می‌شود. ماجرا از این قرار است که در دهه 1960 فرمانروای دبی به نیویورک سفر می‌کند و به شدت تحت‌تأثیر ساختمان امپایر استیت (بلندترین ساختمان آن دوران) قرار می‌گیرد. سال‌ها بعد، دولت دبی تصمیم گرفت بلندترین ساختمان دنیا را بسازد تا هر سال بر جمعیت گردشگران خارجی این شهر افزوده شود و در پی آن‌، وابستگی اقتصاد امارات به منابع طبیعی کمتر شود. هرچند ساختن بناهای بزرگ اهداف دیگری هم دارد.

همان‌طور که می‌دانید، بنا کردن ساختمان‌های غول‌پیکر، عادت همیشگی تمدن‌های بزرگ و قدرتمند بوده است؛ از این رو، قطعاً یکی دیگر از اهداف مهم افزایش ارتفاع برج خلیفه تا ابرها، جاودانه شدن در تاریخ است. به هر حال، در سال 2004 ساخت برج خلیفه شروع شد و هر چه به طبقات بالاتر می‌رسیدند، سرعت پیش‌روی کار بیشتر می‌شد. در سال 2007 برج خلیفه با اینکه هنوز کامل نشده بود، عنوان بلندترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داد و سرانجام در سال 2009 تمام مراحل ساخت آن به پایان رسید.

نام برج خلیفه از کجا آمده؟

بد نیست بدانید که نام برج خلیفه در ابتدا قرار بود «برج دبی» باشد. شیخ محمدبن‌رشید که ساخت این برج را آغاز کرده بود در تأمین هزینه‌های ساخت برج به مشکل خورد و از کمک‌های مالی قابل توجه حاکم ابوظبی و رئیس امارات متحده عربی، خلیفه بن‌زایدآل‌نهیان «خلیفه» استفاده کرد. حتی پس از افتتاح برج خلیفه، 8 چتر باز که پرچم امارات و تصاویر شیخ محمد و شیخ خلیفه را حمل می‌کردند، در جلوی شیخ محمد فرود آمدند. به همین دلیل به احترام رئیس امارات متحده عربی، نام برج دبی را به برج خلیفه تغییر دادند.

برج خلیف
عکس برج خلیفه؛ بلندترین برج جهان

بخش‌های مختلف برج خلیفه

آیا برج خلیفه صرفاً به خاطر بلند بودنش شهرت دارد؟ قطعا خیر. با ساخت برج خلیفه رکوردهای بسیاری جابه‌جا شد که حتما در ادامه همین مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. برخی برج خلیفه را با عنوان یک هتل 7 ستاره می‌شناسند. ارتفاع برج خلیفه 829 متر است که به 163 طبقه تقسیم می‌شود. به جز هتل، امکانات برج خلیفه شامل کاربرد اداری، تجاری و مسکونی‌ هم می‌شوند. قبل از صحبت از واحد‌های مسکونی و تجاری‌اداری برج خلیفه، از قیمت رزرو هتل برج خلیفه می‌گوییم. 

هتل‌‌های برج خلیفه

هر کسی که به سازه‌های خاص و عجیب دنیا علاقه داشته باشد، حتما رویای سپری کردن یک شب در آن‌ها را در سر پرورانده است. از این رو، قبل از هر چیز از قیمت رزرو هتل برج خلیفه می‌گوییم. در بلندترین ساختمان دنیا 304 اتاق برای رزرو وجود دارد که تحت برند آرمانی مدیریت می‌شوند. قیمت رزرو هتل برج خلیفه از شبی 3 هزار درهم امارات شروع می‌شود.

واحدهای مسکونی برج خلیفه

داخل برج خلیفه، از طبقات 19 تا 108، آپارتمان‌های مسکونی متعددی ساخته شده‌اند که هم به فروش می‌روند و هم اجاره داده می‌شوند. قیمت خانه‌های این برج‌ بسیار نجومی است و هر شخصی قادر به خریدش نیست. برای مثال، اکنون که در حال خواندن این مطلب هستید، یک واحد آپارتمان 1 خوابه با متراژ 51 متر مربع در این برج به قیمت 490 هزار دلار آمریکا به فروش می‌رسد. اما در داخل برج خلیفه، سوئیت‌های ارزان‌تری هم دیده می‌شود که قیمتشان از 240 هزار دلار شروع می‌شود. در برج خلیفه مجموعاً 900 واحد مسکونی امکان خرید یا رهن کردن دارد.

البته به غیر از آپارتمان‌های مسکونی، گفته شده برندجورجیو آرمانی در طبقات 9 تا 16 این برج هم مالک واحدهای مسکونی جداگانه‌ای است که طراحی آن‌ها شخصاً زیر نظر این برند انجام گرفته است. کمپانی آرمانی همچنین در طبقه هشتم و در طبقات 38 تا 39 هتلی دارد که با نام «هتل آرمانی دبی» شناخته می‌شود.

داخل برج خلیفه
واحد مسکونی داخل برج خلیفه

واحدهای تجاری و اداری برج خلیفه

در تیترهای قبل‌تر گفتیم که برج خلیفه صرفاً یک هتل نیست و چندین نوع کاربری دارد. برای درک بهتر این موضوع، توجه شما را به دفاتر اداری جلب می‌کنیم. واحدهای اداری برج خلیفه در 37 طبقه از برج (112 تا 154) قرار گرفته‌اند و میزبان شرکت‌های داخلی و بین المللی هستند، همچنین طبقه 122 به طور کامل به رستوران Atmosphere (اتمسفر) اختصاص داده شده است. رستورانی که قطعا نیازی به تعریف و تمجید ندارد و تنها موضوعی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند، هزینه آن خواهد بود!

به غیر از رستوران اتمسفر، مرتفع‌ترین لانژ جهان هم در برج خلیفه قرار گرفته، لانژی که در ارتفاع 585 متری و طبقات 152، 153 و 154 و بالاتر از همه هتل‌ها، دفاتر اداری، آپارتمان‌های مسکونی و... برج خلیفه است. در واقع آخرین طبقاتی که گردشگران و افراد به طور عادی می‌توانند در برج خلیفه حضور پیدا کنند، به همین لانژ برج خلیفه اختصاص داده شده است. این در حالی‌ست که بسیاری فکر می‌کنند سکوی بازدید (observation deck) آخرین طبقه برج خلیفه است، اما این بخش توریستی در طبقه 124 قرار گرفته.

رستوران اتمسفر برج خلیفه
رستوران اتمسفر در برج خلیفه

بهترین زمان برای بازدید از برج خلیفه

بدیهی است که فصل زمستان بهترین فرصت برای سفر به دبی است و بیشترین آمار گردشگران مربوط به ماه‌های دی تا فروردین است. اگرچه سیستم خنک‌کننده برج خلیفه در تمام فصول جواب‌گوی ساکنان آن است؛ اما اگر بخواهید به سایر جاهای دیدنی دبی در اطراف برج خلیفه سر بزنید، بهترین زمان بازدید زمستان است. از آن‌جایی که برج خلیفه در بیشتر روزها شلوغ است، در انتخاب روز و ساعت بازدید نیز دقت ویژه‌ای داشته باشید. فواره های برج خلیفه یکی از محبوب‌ترین دیدنی های برج خلیفه است که در این ویدئو می‌توانید ببینید.

این برج همه روزه از ساعت 8:30 تا 22:00 باز است و اگر می‌خواهید گرفتار شلوغی نشوید، بهتر است بین ساعت‌های 10:00 تا 12:00 از آن دیدن کنید. لازم به ذکر است که در ساعات غروب آفتاب، این برج بسیار شلوغ می‌شود. اگر بخواهید طلوع خورشید را از بلندترین برج جهان ببینید نیز می‌توانید در تورهای طلوع خورشید برج خلیفه شرکت کنید.

برج خلیفه
نمای بیرونی از برج خلیفه

حقایقی جالب از برج خلیفه

اکنون کمی از واحد تجاری، مسکونی و هتل برج خلیفه فاصله می‌گیریم و به آمار و حقایق جالبی می‌پردازیم که برج خلیفه از خود به جا گذاشته است. شاید حدس شما این باشد که ارتفاع برج خلیفه، همه آمارها، رکورد‌ها و حقایق جالب برج خلیفه را به خود اختصاص داده باشد؛ اما اشتباه نکنید، زیرا چیزهای عجیبی در مورد این برج هست که حتی فکرش را هم نمی‌کنید.

شکل برج خلیفه

شاید اولین باری که عکس برج خلیفه را دیده‌اید، متوجه هیچ شباهتی بین شکل این ابرسازه و عناصر طبیعی نیافته باشید. اما اگر درست، در بالای این برج پرواز کنید و از بالا آن را تماشا کنید ماجرا به کلی عوض می‌شود و شکلی شبیه به آرم بنز می‌بینید. این طراحی جالب از یک گل محلی به نام لیلی عنکبوتی الهام گرفته است که در مناطق بیابانی رشد می‌کند. برخی نیز شکل برج خلیفه را به برخی از عناصر معماری اسلامی مثل معماری مناره‌ها شبیه می‌دانند.

history-dubai-architecture-4.jpg
عکس گلی که الهام‌بخش طرح برج خلیفه 

اختلاف دما در اولین و آخرین طبقه برج خلیفه

قبل‌تر اشاره کردیم که برج خلیفه چند متر است و با یک محاسبه ساده کاهش دما در آخرین طبقه برج خلیفه بر ما روشن می‌شود. در بالای برج خلیفه دمای هوا حدود 6 درجه سانتی‌گراد نسبت به طبقه همکف آن کاهش می‌یابد. بنابراین اگر با تورهای زمستان دبی به این شهر سفر می‌کنید، و در این روزها قصد دارید از طبقات بالای برج خلیفه دیدن کنید بهتر است مختصر لباس گرمی همراه خود ببرید زیرا دبی در ماه دی خنک‌ترین روزهایش را دارد.

تازه‌ترین قیمت تورهای دبی دی

برج خلیفه
برج خلیفه، بلندترین ساختمان دنیا

نظافت برج خلیفه

اینجاست که باید به ضرب‌المثل «هر که بامش بیش، برفش بیشتر» اشاره کنیم. تمیز کردن تمام پنجره‌های برج خلیفه دبی برای کارکنان نظافتی این سازه دست‌کم سه ماه طول می‌کشد و به محض تمام شدن این مأموریت نظافتی طولانی کارگران مجدداً نظافت پنجره‌ها را از اول شروع می‌کنند. تا در هر سال حداقل 4 بار شیشه‌های برج تمیز شوند. بد نیست این را هم بگوییم که نظافتچیان نمای برج (نه داخل برج خلیفه)، حدود 120 نفر هستند که یک تیم 36 نفره از آن‌ها همیشه در حال انجام این کار است. وزش باد در طبقات آخر برج کار نظافتچیان را دشوار می‌کند، در عوض کارگرانی که این وظیفه را دارند، دستمزد خوبی دریافت می‌کنند.

شکست احتمالی رکورد برج خلیفه

هرچند بیش از ده سال است که هیچ ساختمانی ارتفاع برج خلیفه را فتح نکرده است، اما پروژه‌های عظیم ساختمانی‌ای در دست ساخت هستند که احتمال می‌رود همین دهه، این رکورد را بشکنند. یکی از آن‌ها برج الخور دبی است. اما اصلی‌ترین رقیبی که انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور رکورد ارتفاع برج خلیفه را بزند، برج جده است که قرار است ارتفاعش به بیش از 1000 متر برسد.

عکس برج خلیفه
عکس برج خلیفه

ارتفاع محرمانه برج خلیفه دبی

قبل از اینکه برج خلیفه تأسیس شود، هیچ کس نمی‌دانست که این سازه دقیقاً چند متر است. شاید دلیل اصلی فاش نشدن ارتفاع این برج، دیرتر شکسته‌شدن رکوردش باشد. همچنین معماران بیم آن را داشتند که قبل از اعلانیه‌های رسمی، در مورد ارتفاع برج شایعه پراکنی شود. البته از طریق اندازه‌گیری سایه، محاسبه ارتفاع برج خلیفه بسیار آسان بود، اما هیچ یک از کسانی که در مورد اینکه «برج خلیفه چند متر است» کنجکاو بودند، این زحمت را به‌خود ندادند.

سنگینی برج خلیفه

اگر تمام وسایل و اشیاء داخل برج خلیفه را بیرون بریزیم، سنگینی این بنا به بیش از 500 هزار تن می‌رسد که این مقدار با وزن بیش از 100 هزار فیل برابری می‌کند. وزن آلومینیوم استفاده شده در برج خلیفه برای ساخت 5 هواپیمای ایرباس A380 کافی است. جالب است بدانید که برای جاودانه شدن برج خلیفه در تاریخ، بیش از 12 هزار کارگر با ملیت‌های مختلف در تمام ساعات شبانه‌روز در تکاپو بوده‌اند.

نمای برج خلیفه دبی

نمای برج خلیفه از حدود 26 هزار صفحه شیشه‌ای پوشیده شده است که همگی با زحمت‌ دست کارگران ساخته و نصب شده‌اند. این شیشه‌ها در برابر عوامل طبیعی کاملاً مقاوم هستند و عملکرد خوبی در حفظ دمای داخل برج دارند. مساحت این شیشه‌ها در مجموع 174 هزار متر است که با مساحت حدود 24 زمین فوتبال برابر است.

نمایی از داخل برج خلیفه.jpg
نمایی از بالای برج خلیفه

دوستی برج خلیفه با محیط زیست

استفاده از منابع تجدید ناپذیر در داخل برج خلیفه به حداقل رسیده است. خوب است بدانید که پنل‌های خورشیدی این برج توانایی گرم کردن 140 هزار گالن آب در هر 24 ساعت را دارند. همچنین از آب اضافی سیستم‌های خنک‌کننده این ساختمان برای آبیاری گیاهان فضای سبز برج استفاده می‌شود.

دو غروب در برج خلیفه

جالب است بدانید که در برج خلیفه در یک روز، دو بار می‌توانید غروب آفتاب را تماشا کنید، یکبار زمانی که در طبقه اول هستید و بار دوم در زمانی که در طبقه آخر برج خلیفه باشید. برای درک ارتفاع برج خلیفه باید به این نکته اشاره کنیم که طبقات بالای این برج از فاصله 100 کیلومتری نیز دیده می‌شوند، البته با این شرط که هوا تمیز باشد. ضمن اینکه اگر یک انسان از آخرین طبقه برج خلیفه سقوط کند، حدود 20 ثانیه طول می‌کشد تا به زمین برسد.

بازپس‌گیری رکورد بلندترین ساختمان

قبل از اینکه غربی‌ها حتی فکر ساختن آسمان‌خراش‌ها را در سر داشته باشند، هرم بزرگ مصر بلندترین سازه جهان بود که میراثی عظیم در خاورمیانه به شمار می‌رفت. پس از آن، ساختمان‌های بلند جهان یکی پس از دیگری در شهرهایی مثل نیویورک و شیکاگو ساخته شدند و خاورمیانه هیچ سهمی از این رکوردها نداشت تا اینکه سرانجام برج خلیفه عنوان بزرگ‌ترین ساختمان جهان را دوباره به خاورمیانه بازگرداند.

 سخن آخر

در این مطلب مشخص کردیم برج خلیفه چند متر است، چه ویژگی‌های خاصی دارد و چه رکوردهایی را جابه‌جا کرده است. برج خلیفه در سال‌های اخیر به عنوان یکی از لوکس‌ترین برج‎‌های جهان، میزبان سلبریتی‌ها و اشخاص سرشناس بسیاری است و طبعا تفریحات، رستوران، خرید آپارتمان و قیمت رزرو هتل برج خلیفه هزینه سرسام‌آوری دارد. در آخر، اگر از تماشای آسمان‌خراش‌های بسیار مرتفعی چون برج خلیفه لذت می‌برید، مطلب بلند‌ترین‌ترین آسمان خراش‌های جهان را از دست ندهید. همچنین توصیه می‌کنیم حتما در سفر به دبی از برج خلیفه بازدید کنید، اگر هم در سفرتان بازدید از آن را تجربه کرده‌اید خوشحال می‌شویم حس و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.