راهنمای کامل حمل و نقل عمومی در دبی

3.7
از 6 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
چگونه در دبی از حمل و نقل عمومی استفاده کنیم؟
26 مهر 1401 08:00
5

به ازای هر شهروند دبی، حدود 5 گردشگر در این شهر رفت و آمد می‌کنند. این حد از محبوبیت دبی بین گردشگران، به دلیل وجود امکانات رفاهی و جاذبه های گسترده در این شهر است. اگر دسترسی به هر یک از امکانات یک مقصد توریستی آسان نباشد، هیچ مسافری دو بار به آن‌جا سفر نمی‌کند یا اینکه بازدید از آن شهر را به گردشگر دیگری پیشنهاد نخواهد کرد. بنابراین با توجه به محبوبیت دبی، بدیهی است که سیستم حمل و نقل عمومی در دبی وضعیتی ایده‌آل داشته باشد.

به جرأت می‌توان گفت که تمام جاذبه‌های گردشگری دبی، تحت شعاع سیستم حمل و نقل دبی قرار می‌گیرند، بنابراین پس از پیاده شدن از ایستگاه‌های اتوبوس و مترو دبی یا در مرکز یک جاذبه گردشگری هستید یا با یک پیاده‌روی کوتاه به آن می‌رسید. قبل از سفر شخصی به این شهر یا حتی ثبت نام در تور دبی، قطعا سوالات بسیاری در مورد نقشه مترو دبی، قیمت بلیط آن، کرایه تاکسی دبی و امور دیگری در ذهن دارید. در این مطلب از بلاگ لست سکند قرار است حمل و نقل در دبی را با جزئیات تمام برای شما شرح دهیم.

08.jpg

وسعت دبی

قبل از پرداختن به موضوع رفت و آمد در دبی، بهتر است نیم نگاهی به وسعت آن داشته باشیم. این شهر کوچک که وسعتش دست کم 20 برابر کوچک‌تر از تهران است، حدود 3.5 میلیون نفر جمعیت دارد، اما سالانه نزدیک به 16 میلیون نفر از دبی بازدید می‌کنند. با توجه به وسعت کم این شهر، تراکم جاهای دیدنی دبی بسیار زیاد است به همین دلیل اگر با پیاده روی‌های طولانی مشکلی نداشته باشید، بدون نیاز به سوار شدن تاکسی دبی می‌توانید به راحتی به ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی در دبی دسترسی داشته باشید. مخصوصا اگر در فصل‌های خوش آب و هوای، مثل پاییز به این شهر سفر کنید، پیاده‌روی دلچسب‌تر هم می‌شود.

جدیدترین قیمت تورهای آبان دبی

مترو دبی

مانند بسیاری از شهرهای توسعه یافته، مترو دبی هم یکی از کارآمدترین روش‌های حمل و نقل عمومی در شهر است. علاوه بر پایین بودن قیمت بلیط مترو دبی، این وسیله نقلیه بسیار جامع است و نقاط مختلفی از شهر را دربرمی‌گیرد. همچنین متروهای دبی بسیار تمیز هستند و به وای فای مجهزند. ضمن اینکه یکی از مدرن‌ترین خطوط مترو در جهان محسوب می‌شوند. متروهای دبی روی زمین حرکت می‌کنند و این موضوع سبب شده مسافران نمای زیبایی از شهر را در دیدرس داشته باشند. 

مترو دبی
تصویری از مترو دبی

انواع واگن در مترو دبی

هر قطار در مترو دبی 5 واگن دارد که 4 مورد از آن به واگن‌های نقره‌ای معروف هستند و به رفت و آمد عموم مردم اختصاص یافته‌اند. یکی از واگن‌ها هم به دو بخش تقسیم می‌شود که یکی مخصوص بانوان و کودکان است و دیگری به نام گلدن کلاس یا فرست کلاس شناخته می‌شوند؛ قیمت بلیط واگن‌های فرست کلاس بیشتر از سایر واگن‌ها است و امکاناتی مثل صندلی راحت‌تر و برخورداری از چشم‌اندازهای بهتر در آن وجود دارد. از آن‌جایی که قیمت بلیط مترو دبی بر اساس نوع واگن متفاوت است، به طور معمول بخش فرست کلاس نسبت به سایر واگن‌ها خلوت‌تر است. اگر بلیط قسمت گلدن کلاس را نخرید و وارد آن شوید، ممکن است 100 درهم جریمه شوید.

نمای داخلی مترو دبی
نمای داخلی مترو دبی

امکانات مترو دبی

 قبل‌تر به امکان استفاده از وای فای در مترو دبی اشاره کردیم، اما امکانات حمل و نقل دبی فقط به اینترنت محدود نیست. هر ایستگاه مترو دارای تلفن اضطراری برای تماس با نیروهای امدادی است، ضمن اینکه تمام ایستگاه‌های آن از آسانسور و تسهیلات افراد معلول برخوردار هستند. بیش از 3 هزار دوربین مدار بسته در مترو دبی وجود دارد و نیرو‌های امنیتی دائماً آن را چک می‌کنند، بنابراین امنیت بالایی در مترو دبی حاکم است. همچنین به دلیل رفت و آمد بی‌شمار گردشگران خارجی، تابلو‌های راهنمای بسیاری در آن تعبیه شده تا راه را گم نکنید.

نقشه مترو دبی

در حال حاضر، دبی فقط دو خط مترو دارد که این خطوط با رنگ‌های سبز و قرمز مشخص شده‌اند. خطوط سبز همان طور که نقشه مترو دبی مشاهده می‌کنید، دارای 20 ایستگاه (از منطقه اتصالات تا خود دبی) و خطوط قرمز دارای 29 ایستگاه هستند (از الرشیدیه تا جبل علی) که دو ایستگاه میدان اتحاد دبی و خالد بن ولید در این دو خط مشترک هستند. اگر قصد تجربه تفریحات دبی و بازدید از سایر جاذبه‌های گردشگری را دارید موارد زیر را به خاطر بسپارید زیرا کمترین فاصله با مترو دبی را دارند.

  • پارک زعبیل: این پارک دارای جاذبه‌های بسیاری از جمله قاب دبی است، از طریق خط قرمز مترو و ایستگاه ماکس فشن به آسانی در دسترس است.

  • مرکز تجارت جهانی دبی: مرکز جهانی نیز از چند نمایشگاه مهم برخوردار است و مراسم مختلفی در آن انجام می‌شود. با سوار شدن در خط قرمز و پیاده شدن در ایستگاه الراس می‌توانید به آن سفر کنید.

  • برج خلیفه و دبی مال: برای رسیدن به بلند‌ترین ساختمان دنیا، و بزرگ‌ترین مرکز خرید نیز باید در خط قرمز مترو دبی سفر کنید و در ایستگاه برج خلیفه پیاده شوید.

  • مرکز خرید امارات مال: یکی دیگر از مراکز خرید بزرگ در دبی، امارات مال است که در نقشه مترو دبی، یک ایستگاه با نام آن دیده می‌شود.

  • منطقه تاریخی الفهیدی: اگر به جستجوی مناطق تاریخی دبی علاقه‌مند باشید، می‌توانید از طریق خط سبز مترو دبی و ایستگاه شرف دی جی به این منطقه بروید.

dubai-metro-map-oct-21.jpg
نقشه مترو دبی

قیمت بلیط مترو دبی  

 اگر به دبی سفر کردید و خواهان استفاده از متروهای آن بودید، لازم است بدانید که برای استفاده از مترو دبی نه پول نقد پذیرفتنی است و نه هر نوع کارت‌ اعتباری؛ بلکه تنها روش استفاده از آن، تهیه نول کارت (Nol card) است. نول کارت شباهت زیادی به  استانبول کارت ترکیه یا کارت‌های مترو و BRT در ایران دارد. تهیه نول کارت و انواع آن نکات ریز بسیاری دارد که در مطلب مذکور در مورد آن‌ها مفصل توضیح داده‌ایم. اما اکنون بدانید که قیمت بلیط مترو دبی با توجه به نوع نول کارت و منطقه‌ای که در آن قصد رفت آمد دارید، بین 3 تا 15 درهم متغیر است.

تراموا در دبی

ترامواهای دبی یکی از امن‌ترین وسایل نقلیه عمومی در شهر هستند که از لحاظ مختلف به مترو شباهت دارند. تراموای دبی که به عنوان نخستین تراموای ساخته شده در آسیا شناخته می‌شود، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؛ نخست اینکه مانند متروی دبی، سه واگن مجزا دارد: یکی برای کودکان و بانوان، دیگری واگن عمومی و سومی، واگن فرست کلاس. در واگن فرست کلاس ترامواهای دبی روکش صندلی‌ها چرمی است و نمای بهتری از شهر در آن مشخص است.

ترامواهای دبی از نظر شیوه پرداخت، امکانات (مثل داشتن وای فای) و... مانند متروها هستند، اما بزرگ‌ترین تفاوت‌شان در تعداد ایستگاه‌ها و پوشش مناطق شهری خلاصه می‌شود. به طور دقیق‌تر تنها 11 ایستگاه تراموا در دبی وجود دارد که اغلب در مناطق توریستی و توسعه یافته‌ای چون دبی مارینا، جمیره و الصفوح دیده می‌شود.

قیمت بلیط تراموا در دبی

اگرچه تراموا نیز مثل بسیاری از وسایل نقلیه عمومی در دبی، به غیر از نول کارت، بلیط دیگری قبول نمی‌کند، اما نوع محاسبه هزینه آن نسبت به سایر وسایل نقلیه متفاوت است. با هر بار استفاده از تراموای دبی، سه درهم از اعتبار نول کارت شما کسر می‌شود و این قیمت کاملاً ثابت است و ربطی به طولانی یا کوتاه بودن مسیر سفر شما ندارد، این در حالی است که قیمت مترو، اتوبوس و تاکسی دبی بر حسب مسافتی که طی می‌کنید تغییر می‌کند.

تراموا در دبی
تراموا در دبی

اتوبوس در دبی

اتوبوس یکی دیگر از متداول‌ترین وسایل نقلیه در جهان است که در بسیاری از شهرها استفاده می‌شود. دبی هم از این قضیه مستثنی نیست و اتوبوس‌ها علاوه بر اینکه یکی از کاربردی‌ترین وسایل نقلیه عمومی در دبی هستند، یکی از مقرون به صرفه‌ترین آن‌ها نیز حساب می‌شوند. دبی، مالک یک ناوگان اتوبوسرانی بزرگ با بیش از 1500 اتوبوس در 4 نوع مختلف است که تردد آن‌ها 82 درصد از محیط شهری دبی را پوشش می‌دهند. به طور دقیق‌تر، این 82 درصد از محیط شهری شامل 119 خط داخلی می‌شوند که از این میان 35 خط به ایستگاه‌های مترو ختم می‌شود، 12 خط به دیگر شهر‌های کشور (امارات‌) ختم می‌شوند و 8 خطوط هم دارای لاین ویژه و پر سرعت هستند. در دبی بیش از 369 هزار نفر، روزانه از اتوبوس‌های عمومی برای تردد در شهر استفاده می‌کنند. هزینه اتوبوس درست مانند هزینه متروهای دبی یکسان است و بسته به نوع نول کارت و منطقه تردد، بین 3 تا 15 درهم متغیر است. 

نقشه مترو دبی
نقشه اتوبوس دبی در 7 ناحیه 
اتوبوس دبی
اتوبوس دبی

حمل و نقل عمومی در آب‌های دبی

حمل و نقل در دریا، کانال و رود علاوه بر اینکه جنبه رفت و آمد دارد، برای بسیاری از افراد نوعی تفریح نیز به حساب می‌آید. اگر هدف شما از سفر به دبی لذت بردن از چشم‌اندازهای وسیع شهری و سواحل است از این روش به بسیاری از بهترین نقاط این شهر دسترسی خواهید داشت. حمل و نقل عمومی در آب‌های دبی از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. که در ادامه به جزئیات هر یک خواهیم پرداخت. برای آگاهی از آخرین اخبار مربوط به انواع حمل و نقل عمومی در دبی می‌توانید به سایت اداره راهداری و حمل و نقل دبی مراجعه کنید.

فرابر یا فری در دبی

شاید در نگاه اول، تفاوت قایق‌های بزرگ و کشتی‌هایی را که در آب‌های دبی رفت و آمد می‌کنند را نتوانید تشخیص دهید. فرابر یا فری در دبی یکی از بهترین راه‌های دسترسی به مناطق تاریخی شهر و سواحل است. مسیر حرکت فری در دبی، به شش بخش تقسیم می‌شود هزینه آن به صورت نقد، کارت اعتباری و نول کارت قابل پرداخت است. قیمت استفاده از فری در دبی بر حسب نوع مسیر و نوع فری از 25 الی 75 درهم متغییر است.

dubai-ferry_img_rs_02.jpg
فری در دبی

تاکسی دریایی دبی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد رفت و آمد در دبی باید بدانید این است که در فصول پر سفر دبی، ممکن است در این شهر یک یا چندبار با ترافیک مواجه شوید که این موضوع یک کابوس در برنامه‌ریزی سفر است. تاکسی دریایی دبی یکی از بهترین راه‌ها برای رهایی از ترافیک است. بنابراین اگر قصد دارید در نقاطی مثل پالم جمیرا، دبی مارینا، کریک، کانال دبی و مناطق بسیار دیگری رفت و آمد کنید، تاکسی دریایی گزینه ایده‌آلی خواهد بود.

تاکسی دریایی دبی
تاکسی دریایی دبی

اتوبوس دریایی در دبی

 اتوبوس‌های دریایی دبی قایق‌هایی هستند که هم در خشکی و هم در آب حرکت می‌کنند و در خاورمیانه نظیر ندارند. از امکانات این وسایل نقلیه عمومی در دبی، می‌توان به سیستم تهویه سرمایشی و اتوبوس‌های مخصوص گردشگران اشاره کرد. اولین و مهم‌ترین ویژگی این دسته وسایل حمل و نقل عمومی در دبی ارزان بودنش است به طوری که عموما بین 3 تا 11 درهم قیمت دارد. اتوبوس‌های دریایی دبی مربوط به مسیر جزیره بلوواترز و سواحل مارینا دبی هستند. 

Water-Bus-Trip.jpg
اتوبوس‌های دریایی دبی

تاکسی در دبی

سیستم تاکسیرانی در دبی بسیار گسترده است و تقریباً هر مسیر زمینی را می‌توان با تاکسی‌های دبی پیمود. تاکسی‌ در دبی به دو دسته تقسیم می‌شود: نخست تاکسی‌های عمومی یا دولتی که بدنه کرم رنگ دارند و سقف‌های ماشین‌شان رنگ‌های مختلفی دارد (مثلا سقف صورتی که ویژه بانوان است) و دیگری تاکسی‌های خصوصی که افراد با خودروهای شخصی خود در دبی به مسافربری مشغول هستند. متداول‌ترین روش پیدا کردن تاکسی‌های خصوصی، استفاده از نرم‌افزارهای اوبر، کریم و دبی تاکسی است.

تاکسی‌هایی که تحت نظارت دولت هستند از تاکسی متر استفاده می‌کنند و کرایه زیادی شامل می‌شوند. به طور کلی هزینه تاکسی در دبی نسبت به سایر وسایل حمل و نقل عمومی بیشتر است. اما امکاناتی مثل سرعت بیشتر حمل و نقل، اینترنت رایگان و امکان سفر به شهرهای دیگر امارات، باعث می‌شود که تاکسی دبی همچنان پر طرفدار باشد.

پیش از اینکه درباره هزینه تاکسی در دبی بیشتر صحبت کنیم بد نیست بدانید که تاکسی یک وسیله حمل و نقل عمومی در دبی نیست، چرا که هر تاکسی تنها به یک مسافر (و همراهانش) اختصاص دارد و برخلاف سایر موارد این لیست یک روش حمل و نقل عمومی محسوب نمی‌شود.

تاکسی دبی
تاکسی در دبی

قیمت تاکسی در دبی

برای محاسبه کرایه تاکسی در دبی به این طریق می‌توانید عمل کنید: در تاکسی‌های شخصی که از برنامه‌هایی مثل اوبر یا کریم استفاده می‌کنند، هزینه شما به طور آنلاین محاسبه می‌شود، اما کرایه تاکسی‌‎های دولتی دبی با تاکسیمتر اندازه‌گیری می‌شود و دارای یک سیستم کرایه استاندارد هستند. در ابتدا هزینه کرایه تاکسی دبی بستگی به زمان و موقعیت شما دارد. اگر از ساعت 6:00 صبح تا 10:00 شب تاکسی کرایه کنید، هزینه ورودی آن 8 درهم است و در سایر ساعاتی که خارج از این بازه زمانی هستند، کرایه پایه به 9 درهم افزایش می‌یابد. همچنین اگر از قبل تاکسی رزرو کنید یا از هتل درخواست تحویل تاکسی داشته باشید، هزینه اولیه به 12 درهم افزایش می‌یابد. به غیر از این موارد، هزینه تاکسیمتر در دبی یکسان است؛ به ازای هر 1 کیلومتر 1.82 درهم به هزینه اولیه کرایه تاکسی دبی اضافه می‌شود.

مسافران با داشتن نول کارت، هزینه تاکسی خود را می‌توانند پرداخت کنند. اما کرایه تاکسی در دبی مانند فرابرها از هزینه بالاتری برخوردار هستند و مانند اتوبوس‌، مترو و تراموا از الگوی پرداختی یکسانی پیروی نمی‌کند.

تاکسی بانوان دبی
تاکسی بانوان دبی

سخن آخر

همانطور که ملاحظه کردید در این مطلب درباره حمل و نقل عمومی در دبی، هزینه حمل و نقل عمومی در دبی و ویژگی هر کدام از این وسایل نقلیه صحبت کردیم. سیستم حمل و نقل عمومی در دبی بسیار جامع است و غالب شهر را می‌توان از طریق وسایل نقلیه‌ای چون مترو و اتوبوس بازدید کرد. در آخر اگر قصد سفر به دبی را دارید یا اینکه دوست دارید بیشتر درباره این شهر جذاب بدانید، می‌توانید نگاهی هم به سفرنامه‌های دبی بیندازید. در سفرنامه‌های دبی گردشگران از تجربه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در دبی، تجربه بازدید از جاذبه‌های آن و... گفته‌اند و باخواندن آن می‌توانید شناخت بهتری از دبی داشته باشید.

 

تأۀیف: تیم نویسندگان لست سکند