راهنمای کامل حمل و نقل عمومی در دبی

3.7
از 6 رای
آگهی لست سکند - سفرنامه - جایگاه K دسکتاپ
چگونه در دبی از حمل و نقل عمومی استفاده کنیم؟
07 دی 1400 08:00
5

 دبی یکی از توریستی‌ترین مقاصد گردشگری در ایران و جهان به شمار می‌رود که جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردی در آن یافت می‌‎شود. این شهر کوچک که وسعتش دست کم 20 برابر کوچک‌تر از تهران است، حدود 3.5 میلیون نفر جمعیت دارد، اما سالانه نزدیک به 16 میلیون نفر از دبی بازدید می‌کنند. بنابراین در کنار تمام امکانات، هتل‌های لوکس و جاذبه‌های خاص، مهم است که دسترسی به امکانات هم ساده باشد؛ ویژگی‌ای که در سیستم حمل و نقل عمومی دبی کاملا مشهود است و بدون شک در کنار قیمت مناسبی که دارند مسافرت را برای هر گردشگری آسان‌تر می‌کنند.

08.jpg

از این رو اگر شما هم با تور دبی قصد سفر به به این شهر را دارید در این مطلب همراه لست سکند باشید تا هر آنچه درباره حمل و نقل عمومی در دبی باید بدانید را عنوان کنیم.

مترو دبی

مانند بسیاری از شهرهای توسعه یافته، مترو دبی هم یکی از کارآمدترین روش‌های حمل و نقل عمومی در شهر است که علاوه بر هزینه مناسب، بسیار جامع است و نقاط مختلفی از شهر را دربرمی‌گیرد. همچنین متروهای دبی بسیار تمیز هستند، به وای فای مجهزاند و یکی از مدرن‌ترین خطوط مترو در جهان محسوب می‌شوند. متروهای دبی روی زمین هستند و این موضوع سبب شده مسافران نمای زیبایی از شهر را در دیدرس داشته باشند. ضمن اینکه سه واگن مختلف در متروهای دبی دیده می‌شود؛ واگن ویژه بانوان و کودکان، واگن‌های عمومی و واگن‌های فرست کلاس که دارای صندلی‌های راحت‌تر و نمای پاناروما هستند.

در حال حاضر، دبی فقط دو خط مترو دارد که این خطوط با رنگ‌های سبز و قرمز مشخص شده‌اند. خطوط سبز همان طور که نقشه مترو دبی مشاهده می‌کنید دارای 20 ایستگاه (از منطقه اتصالات تا خور دبی) و خطوط قرمز دارای 29 ایستگاه هستند (از الرشیدیه تا جبل علی) که دو ایستگاه میدان اتحاد دبی و خالد بن ولید در این دو خط مشترک هستند.

اگر به قصد بازدید از نمایشگاه اکسپو 2021 دبی به این شهر سفر کرده‌اید، برای رفتن به اکسپو می‌توانید از خطوط مترو استفاده کنید.

مترو دبی
تصویری از مترو دبی
نمای داخلی مترو دبی
نمای داخلی مترو دبی
نقشه مترو دبی
نقشه مترو دبی (برخی از ایستگاه‌ها در حال تاسیس هستند)

قیمت بلیط مترو دبی  

 اگر به دبی سفر کردید و خواهان استفاده از متروهای آن بودید، لازم است بدانید که برای استفاده از مترو دبی نه پول نقد پذیرفتنی است و نه هر نوع کارت‌ اعتباری؛ بلکه تنها روش استفاده از آن، تهیه نول کارت (Nol card) است. نول کارت شباهت زیادی به  استانبول کارت ترکیه یا کارت‌های مترو و BRT در ایران دارد. به زودی در لست سکند مطلب درباره نول کارت و انواع آن منتشر می‌کنیم که به طور دقیق به هزینه، ویژگی‌ و هر آنچه باید درباره نول کارت بدانید، می‌پردازیم. اما اکنون بدانید که هزینه بلیط مترو ترکیه با توجه به نوع نول کارت و منطقه‌ای که در آن قصد رفت آمد دارید، بین 3 تا 15 درهم متغیر است.

تراموا در دبی

ترامواهای دبی یکی از امن‌ترین وسایل نقلیه عمومی در شهر هستند که از لحاظ مختلف شبیه به مترو هستند. تراموای دبی که به عنوان نخستین تراموای ساخته شده در آسیا شناخته می‌شود  ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؛ نخست اینکه مانند متروی دبی، سه واگن مجزا دارد: یکی برای کودکان و بانوان، دیگری واگن عمومی و سومی، واگن فرست کلاس. در واگن فرست کلاس ترامواهای دبی روکش صندلی‌ها چرمی است و نمای بهتری از شهر در آن مشخص است. ترامواهای دبی از نظر شیوه پرداخت، امکانات (مثل داشتن وای فای) و... مانند متروها هستند اما بزرگ‌ترین تفاوت‌شان در تعداد ایستگاه‌ها و پوشش مناطق شهری خلاصه می‌شود. به طور دقیق‌تر تنها 11 ایستگاه تراموا در دبی وجود دارد که اغلب در مناطق توریستی و توسعه یافته‌ای چون دبی مارینا، جمیره و الصفوح دیده می‌شود.  

 

تراموا در دبی
تراموا در دبی

 

اتوبوس در دبی

اتوبوس یکی دیگر از متداول‌ترین وسایل نقلیه در جهان است که در بسیاری از شهرها استفاده می‌شود. دبی هم از این قضیه استثنا نیست و اتوبوس‌ها هم یکی از کاربردی‌ترین وسایل نقلیه عمومی در دبی هستند و هم یکی از مقرون به صرفه‌ترین آن‌ها. دبی مالک یک ناوگان اتوبوسرانی بزرگ با بیش از 1500 اتوبوس در 4 نوع مختلف است که تردد آن‌ها 82 درصد از محیط شهری دبی را پوشش می‌دهند. به طور دقیق‌تر، این 82 درصد از محیط شهری شامل 119 خط داخلی می‌شوند که از این میان 35 خط به ایستگاه‌های مترو ختم می‌شود، 12 خط به دیگر شهر‌های کشور (امارات‌) ختم می‌شوند و 8 خطوط هم دارای لاین ویژه و پر سرعت هستند. در دبی بیش از 369 هزار نفر  روزانه از اتوبوس‌های عمومی برای تردد در شهر استفاده می‌کنند. هزینه اتوبوس درست مانند هزینه متروهای دبی یکسان است و بسته به نوع نول کارت و منطقه تردد، بین 3 تا 15 درهم متغیر است. 

  

نقشه مترو دبی
تصویری از 7 ناحیه یا منطقه دبی

 

اتوبوس دبی
اتوبوس دبی

 

فرابر یا فری در دبی

اینکه چرا از واژه کشتی دریایی یا تاکسی دریایی استفاده نمی‌کنیم به این دلیل است که هم کشتی‌ دریایی، هم تاکسی دریایی و حتی اتوبوس‌های دریایی نوعی فرابر هستند. فری یا فرابرها وسیله نقلیه دریایی هستند که مانند سایر وسایل نقلیه مسافران را در سطح شهر از راه مسیرهای آبی جابه‌جا می‌کنند. تنوع فرابرها در دبی بسیار زیاد است و هزینه آن به صورت نقد، کارت اعتباری و نول کارت قابل پرداخت است. جهت مشاهده مسیرهای فرابر‌ها، انواع فرابرها، هزینه، ساعت حرکت هر فرابر و سایر اطلاعات مربوطه این آدرس از سایت اداره راهداری و حمل و نقل دبی مراجعه کنید.

 

تاکسی دریایی دبی
تاکسی دریایی دبی

 

تاکسی در دبی

سیستم تاکسیرانی در دبی بسیار گسترده است و تقریبا هر مسیر زمینی را می‌توان با تاکسی‌های دبی پیمود. تاکسی‌ در دبی به دو دسته تقسیم می‌شود: نخست تاکسی‌های عمومی یا دولتی که بدنه کرم رنگ دارند و سقف‌های ماشین‌شان رنگ‌های مختلفی دارد (مثلا سقف صورتی که ویژه بانوان است) و دیگری تاکسی‌های خصوصی که افراد با  خودروهای شخصی خود در دبی به مسافربری مشغول هستند. متداول‌ترین روش پیدا کردن تاکسی‌های خصوصی، استفاده از نرم‌افزارهای اوبر، کریم و دبی تاکسی است. تاکسی‌هایی که تحت نظارت دولت هستند از تاکسی متر استفاده می‌کنند و کرایه زیادی شامل می‌شوند. به طور کلی هزینه تاکسی در دبی نسبت به سایر وسایل حمل و نقل عمومی بیشتر است.

پیش از اینکه درباره هزینه تاکسی در دبی بیشتر صحبت کنیم بد نیست بدانید که تاکسی در دبی یک وسیله حمل و نقل عمومی نیست، چرا که هر تاکسی تنها به یک مسافر (و همراهانش) اختصاص دارد و برخلاف سایر موارد این لیست یک روش حمل و نقل عمومی محسوب نمی‌شود.

 

تاکسی دبی
تاکسی در دبی

 

قیمت تاکسی در دبی

برای محاسبه کرایه تاکسی در دبی به این طریق می‌توانید عمل کنید: در تاکسی‌های شخصی که از برنامه‌هایی مثل اوبر یا کریم استفاده می‌کنند، هزینه شما به طور آنلاین محاسبه می‌شود، اما کرایه تاکسی‌‎های دولتی دبی با تاکسیمتر اندازه گیری می‌شود و دارای یک سیستم کرایه استاندارد هستند. در ابتدا هزینه کرایه تاکسی دبی بستگی به زمان و موقعیت شما دارد. اگر از ساعت 6:00 صبح تا 10:00 شب تاکسی کرایه کنید، هزینه ورودی آن 8 درهم است و در سایر ساعاتی که خارج از این بازه زمانی هستند، کرایه پایه به 9 درهم افزایش می‌یابد. همچنین اگر از قبل تاکسی رزرو کنید یا از هتل درخواست تحویل تاکسی داشته باشید، هزینه اولیه به 12 درهم افزایش می‌یابد. به غیر از این موارد، هزینه تاکسیمتر در دبی یکسان است؛ به ازای هر 1 کیلومتر 1.82 درهم به هزینه اولیه کرایه تاکسی دبی اضافه می‌شود.

مسافران با داشتن نول کارت هزینه تاکسی خود را می‌توانند پرداخت کنند. اما کرایه تاکسی در دبی مانند فرابرها از هزینه بالاتری برخوردار هستند و مانند اتوبوس‌، مترو و تراموا از الگوی پرداختی یکسانی پیروی نمی‌کند.

 

تاکسی بانوان دبی
تاکسی بانوان دبی

 

سخن آخر

همانطور که ملاحظه کردید در این مطلب درباره حمل و نقل عمومی در دبی، هزینه حمل و نقل عمومی در دبی و ویژگی هر کدام از این وسایل نقلیه صحبت کردیم. سیستم حمل و نقل عمومی در دبی بسیار جامع است و غالب شهر را می‌توان از طریق وسایل نقلیه‌ای چون مترو و اتوبوس بازدید کرد. در آخر اگر قصد سفر به دبی را دارید یا اینکه دوست دارید بیشتر درباره این شهر جذاب بدانید، می‌توانید نگاهی هم به سفرنامه‌های دبی بیندازید. در سفرنامه‌های دبی گردشگران از تجربه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در دبی، تجربه بازدید از جاذبه‌های آن و... گفته‌اند و باخواندن آن می‌توانید شناخت بهتری از دبی داشته باشید.

 

منابع: rta و Bayut