همه چیز درباره نول کارت دبی؛ از معرفی تا نحوه شارژ و استفاده

4.8
از 5 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
چگونه با کارت اعتباری از وسایل حمل و نقل عمومی دبی استفاده کنیم؟
13 دی 1400 08:00
3

اهمیت سیستم حمل و نقل عمومی در کلان شهرها بر کسی پوشیده نیست. به خصوص زمانی که آن شهر با معضل ترافیک هم دست و پنجه نرم کند. از این رو شهرهای توسعه یافته‌ای چون دبی درصدد بهبود هرچه بیشتر سیستم حمل و نقل عمومی، کنترل ترافیک شهری، نحوه استفاده از کارت اتوبوس و مترو و ... به اقدامات نوآوارانه‌ای روی می‌آورند. نول کارت دبی یکی از همین اقدامات تازه در دبی است که از سال 2009 به عنوان شیوه‌ای یک پارچه در جهت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ایجاد شد و امروزه نول کارت، تنها شیوه پرداخت وسایل حمل و نقل عمومی چون مترو و اتوبوس محسوب می‌شود.حتّی اگر با تور دبی سفر می‌کنید هم این کارت به کارتان خواهد آمد.

از  آنجایی که ساکنین دبی و گردشگران خارجی برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دبی به نول کارت نیاز دارند، در ادامه این مطلب از مجله گردشگری لست سکند به طور دقیق توضیح می‌دهیم که نول کارت چیست، امکانات نول کارت به چه صورت است، از کجا می‌توان آن را تهیه کرد و مزایای نول کارت چه مواردی را شامل می‌شود. 

03.jpg

نول کارت چیست؟

کارت نول دبی یک کارت هوشمند شبیه به استانبول کارت ترکیه و کارت‌ مترو در ایران است که جهت استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی دبی کاربرد دارد. به طور دقیق‌تر اگر به دبی سفر کنید و قصد استفاده از مترو، اتوبوس، تراموا و وسایل حمل و نقل عمومیِ دریایی دبی را داشته باشید، موظف هستید که یک نول کارت تهیه کنید. برای استفاده از مترو، تراموا و اتوبوس‌ امکان پرداخت نقدی و استفاده از کارت‌های اعتباری را ندارید و فقط با داشتن نول کارت می‌توانید از تمامی آن‌ها استفاده کنید.

 اگرچه بیشتر گردشگران نول کارت دبی را برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی می‌خرند اما دقت کنید که علاوه بر این موارد برای پرداخت هزینه پارک ماشین، استفاده از خدمات دولتی، خرید از برخی از مغازه‌ها، رستوران، پمپ بنزین، جاذبه‌های گردشگری و ... نیز می‌توانید از امکانات نول کارت استفاده کنید؛ البته توجه داشته باشید که تمام مراکزی که ذکر کردیم کارت نول دبی را قبول نمی‌کنند و بهتر است از قبل در مورد نحوه پرداخت خریدشان سوال بپرسید.

 

نول کارت چیست
نول کارت همان کارت مترو دبی است

انواع نول کارت دبی

در حال حاضر 4 نوع کارت مترو دبی وجود دارد که هر کدام با رنگ و ویژگی‌های متفاوتی ارائه می‌شوند. به طور کلی کاربرد نول کارت در هر رنگی که باشد، تفاوتی ندارد اما بسته به رنگ کارت، نوع صندلی وسایل حمل و نقل عمومی، هزینه استفاده از هر کدام و... متفاوت است. همچنین گروهی از نول کارت‌ها قابلیت خرید در برخی از مراکز فروشگاهی دبی را هم دارند.

نول کارت قرمز (red Nol card)

نول کارت قرمز در واقع فقط یک بلیط کاغذی است که بیشتر گردشگران از آن استفاده می‌کنند، زیرا این کارت 2 درهم (خود کارت، بدون اعتبار) قیمت دارد و به سبب ارزان بودن، راه حل کسانیست که قصد اقامت چند روزه در دبی دارند.  از این کارت می‌توانید برای مترو، اتوبوس و تراموا استفاده کنید و برای استفاده سایر وسایل نقلیه مثل تاکسی و فرابر قابل استفاده نیست. لازم به ذکر است که این کارت حداکثر برای 10 سفر قابل شارژ است و در یک روز نمی‌توانید بیش از 5 بار آن‌را شارژ کنید و با ارائه‌ آن از یک نوع وسیله نقلیه می‌توانید استفاده کنید. این کارت به دو نوع معمولی (Normal class) و ویژه (Gold class) تقسیم می‌شود. که از نظر قیمت و کارایی متفاوت هستند.

همانطور که پیش‌تر در مطلب راهنمای کامل حمل و نقل عمومی دبی لست سکند  گفته شد، وسایل حمل و نقل دبی یک قسمت فرست کلاس دارند که در آن نوع و جنس صندلی، فضای آزاد بین مسافرین و نوع پنجره‌ها از وضعیت لوکس‌تری برخوردارند. نول کارت قرمز ویژه به شما امکان استفاده از قسمت فرست کلاس را می‌دهد. 

نول کارت قرمز

نول کارت قرمز 

 

 نول کارت نقره‌ای (Silver Nol Card)

برخلاف نول کارت قرمز، نول کارت نقره‌ای کاغذی نیست و همانند کارت‌های اعتباری از پلاستیک ساخته شده است. نول کارت نقره‌ای مناسب برای اشخاصی‌ست که خواهان استفاده مکرر از وسایل حمل و نقل عمومی دبی هستند. ضمن اینکه استفاده ترکیبی از وسایل حمل و نقل عمومی با نول کارت نقره‌ای امکان پذیر است. علاوه بر آن که می‌توانید با نول کارت نقره‌ای از اتوبوس، مترو و تمام وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، از سال 2019 امکان پرداخت کرایه تاکسی به نول کارت نقره‌ای اضافه شده است. هر نول کارت نقره‌ای تا 5 سال اعتبار دارد و تا 1000 درهم قابل شارژ است. هزینه تهیه نول کارت نقره‌ای 25 درهم است که 19 درهم آن شارژ و 6 درهم هم هزینه خود کارت می‌شود.

از مزایای نول کارت نقره‌ای می‌توانیم به در دسترس بودن آن اشاره کنیم، به طوری که علاوه بر تمام ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی، در برخی از فروشگاه‌های دبی نیز می‌توان آن‌را خریداری کرد. همانطور که در بخش معرفی اشاره کردیم، با استفاده از این دسته نول کارت، می‌توانید در بیش از 2 هزار فروشگاه دبی خرید کنید و هزینه برخی از تفریحات دبی، مثل تم پارک‌ها، موزه‌ها و پارکینگ‌ها را نیز بپردازید.

نول کارت نقره‌ای
نول کارت نقره‌ای

نول کارت طلایی (Golden Nol Card)

نول کارت طلایی را می‌توان همان نول کارت نقره‌ای در نظر گرفت، با این تفاوت که دارندگان نول کارت طلایی می‌توانند در قسمت فرست کلاس مترو، اتوبوس و تراموا بنشینند. هزینه نول کارت طلایی 25 درهم است که 19 درهم آن قابل استفاده است. توجه داشته باشید با وجود اینکه هزینه کارت و مقدار شارژ اولیه نول کارت نقره‌ای و طلایی یکسان است، هزینه استفاده از آن‌ها تفاوت دارد و هر باری که با نول کارت طلایی سفر کنید، شارژ بیشتری از شما کم می‌شود.

در توضیحات تکمیلی کاربرد این نول کارت دبی باید اضافه کنیم که 5 سال اعتبار دارد و تا سقف هزار درهم می‌توانید آن‌را شارژ کنید. فراموش نکنید که نول کارت طلایی همانند موارد قبلی است و مشخصات کاربر بر آن ثبت نمی‌شود، ضمن اینکه با داشتن این کارت سفر شما به قسمت‌های فرست کلاس وسایل نقلیه محدود نیست و با آن می‌توانید از سایر صندلی‌ها نیز  استفاده کنید.

 

نول کارت طلایی
نول کارت طلایی

نول کارت آبی (Blue Nol Card)

نول کارت آبی نسبت به تمامی نول کارت‌های دیگر یک تفاوت اساسی دارد و آن، مشخص بودن هویت در این کارت هوشمند است، در واقع نول کارت آبی دارای عکس و مشخصات افراد می‎‌شود، در حالی که سایر نول کارت‌ها به صورت ناشناس هستند. این ویژگی بیشتر برای ساکنین دبی و کسانی که قصد اقامت بلند مدت در دبی دارند مناسب است و سبب می‌شود در صورت گم کردن یا شکستن کارت، اعتبار آن را به یک نول کارت آبی دیگر منتقل کنند. همچنین تعرفه‌های هزینه هر بار استفاده از نول کارت آبی مانند نول کارت نقره‌ای است.

از آن‌جایی که نول کارت آبی رفت و آمد یک شخص خاص را مشخص می‌کند، سعی کنید از نول کارت آبی شخص دیگر استفاده نکنید و اگر یکی از آن‌ها را برای خودتان تهیه کرده‌اید، در نگهداری‌اش کوشا باشید. زیرا اگر این کارت گم شود ممکن است مشکلات امنیتی به همراه داشته باشد. هزینه اخذ این نول کارت دبی هفتاد درهم امارات است و برای اخذ آن باید مدارکی همچون عکس سه در چهار و مدارک هویتی امارات را ارائه دهید.

نول کارت آبی
نول کارت آبی

 

هزینه نول کارت

اکنون که دریافتیم نول کارت چیست و با انواع نول کارت آشنا شدیم؛ حالا به سراغ هزینه هر نول کارت و تعرفه‌های آن‌ می‌رویم. به طور کلی هر کسی که با نول کارت از وسایل حمل و نقل عمومی تحت نظارت سازمان راه و ترابری دبی (RTA) استفاده کند با تعرفه‌های از پیش تعیین شده‌ای مواجه می‌شود. این هزینه‌ها بر اساس تعداد مناطق طی شده و نوع نول کارت می‌تواند متغیر باشد که در جدول زیر مشخص شده‌ است. همچنین توجه کنید که به غیر از تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی آبی دبی (مانند اتوبوس دریایی)، هزینه استفاده از سایر این وسایل یکسان است و اتوبوس، مترو و تراموا دبی از الگو پرداختی یکسانی پیروی می‌کنند.

 

هزینه نول کارت دبی
هزینه نول کارت دبی

 نحوه محاسبه هزینه سفر با نول کارت

در قسمت قبل اشاره کردیم که هزینه عبور از گیت مترو یا سایر وسایل نقلیه به نوع نول کارت دبی بستگی دارد. نقشه دبی به 7 منطقه تقسیم شده است که هر یک از آن‌ها از انواع وسایل نقلیه عمومی برخوردار هستند. پس از پایان سفر مورد نظرتان، بر اساس مسافتی که طی کرده‌اید از اعتبار بلیط شما کم می‌شود. لازم به ذکر است اگر در طول مسیر بخواهید وسیله نقلیه خود را عوض کنید، باید این کار را در کمتر از نیم ساعت انجام دهید. مثلا اگر قسمتی از راه را با اتوبوس و قسمت دیگر را با مترو بروید، باید در عرض نیم ساعت خود را از ایستگاه اتوبوس به ایستگاه متروی مورد نظر برسانید. در غیر این صورت هزینه دو سفر مجزا از شما گرفته می‌شود. 

نحوه خرید و شارژ نول کارت دبی

در آخر به خرید و شارژ نول کارت و نحوه تهیه آن می‌پردازیم. عموما 5 روش برای تهیه نول کارت دبی وجود دارد که عبارت‌اند از: 

 1. خرید و شارژ نول کارت از کیوسک‌های بلیط فروشی موجود در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس
 2. خرید نول کارت قرمز و نقره‌ای از دستگاه‌های فروش خودکار (وندینگ ماشین) که در سطح شهر و ایستگاه‌های مترو قرار گرفته‌اند
 3. خرید کارت نول دبی در مرکز خدمات مشتریان RTA
 4. خرید نول کارت نقره‌ای از نمایندگان فروش RTA
 5. درخواست آنلاین نول کارت آبی از سایت اصلی نول کارت به آدرس www.nol.ae

 

خرید و شارژ نول کارت
خرید و شارژ نول کارت در وندینگ ماشین 

نحوه اطلاع از میزان اعتبار نول کارت

برای اطلاع از میزان اعتبار نول کارت دبی باید ابتدا به سایت رسمی اداره راه و حمل و نقل دبی بروید. و سپس گزینه «check nol balance» کلیک کنید. کد حک شده در پشت کارت را وارد کنید تا جزئیات اعتبار و مبلغ شارژ قبلی نول کارت خود را مشاهده کنید. این روش ساده‌ترین راه برای اطلاع از اعتبار نول کارت است اما اگر در نزدیکی شما کیوسک‌های مربوطه وجود داشته باشد، از طریق مراجعه و سوال از متصدیان نیز می‌توانید از اعتبار نول کارت خود مطلع شوید. زمانی که از کارت نول دبی استفاده کنید، میزان اعتبار باقی مانده در آن روی صفحه نمایشگر گیت‌ها نشان داده می‌شود. 

بایدها و نبایدهای استفاده از نول کارت

اگر چه نحوه استفاده از کارت اتوبوس و مترو دبی بسیار کاربردی و ساده است اما نکات ریزی در مورد عملکرد آن وجود دارد که اگر در رعایتشان غفلت کنید، ممکن است هزینه و وقت شما به هدر رود. از این رو به هنگام استفاده از کارت نول دبی به نکات زیر توجه کنید:

 • میزان هزینه‌های رفت و آمد خود را تخمین بزنید تا از شارژ بیش از حد نول کارت خودداری کنید.
 • اگر یک بارکدخوان در تشخیص کارت شما ناموفق بود، کمی صبر کنید تا چراغ‌هایش مجداً  چشمک بزنند و دوباره تلاش کنید.
 • زمانی که نول کارت خود را بر روی یک بارکد خوان قرار می‌دهید کمی صبر کنید تا عملیات کامل شود.
 • تحت هیچ شرایطی به شخص دیگری اجازه ندهید از نول کارت آبی شما استفاده کند و اگر این کارت را گم کردید به شماره 8009090 اطلاع دهید.

سوالات متداول درباره نول کارت دبی

 • چه نوع نول کارتی‌ برای گردشگران مناسب‌تر است؟

گردشگرانی که قصد سفر چند روزه و اقتصادی به دبی دارند، بهتر است از نول کارت قرمز و نقره‌ای استفاده کنند.

 • آیا می‌توان از نول کارت در ابوظبی استفاده کرد؟

خیر، نول کارت فقط مخصوص دبی است، امّا با داشتن نول کارت می‌توانید سوار اتوبوس‌های میان شهری دبی شوید، به ابوظبی یا شهرهای (امارات‌ها) دیگر این کشور بروید.

 • آیا داشتن نول کارت برای استفاده از حمل و نقل در دبی الزامی است؟

به غیر از تاکسی و سایر وسایل نقلیه دریایی که امکان پرداخت به صورت نقدی و کارت‌های اعتباری وجود دارد، استفاده از سایر وسایل حمل و نقل عمومی دبی فقط با داشتن نول کارت امکان‌پذیر است.

 • آیا برای کودکان هم باید نول کارت تهیه کرد؟

کودکان زیر 5 سال که قد‌شان کمتر از 90 سانتی‌متر است، می‌توانند رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی دبی استفاده کنند.

سخن آخر 

دبی به عنوان پایتخت گردشگری خاورمیانه میزبان دست کم 16 میلیون گردشگر در سال است. این موضوع سبب شده است تا در دسترس بودن سیستم حمل و نقل دبی برای هر فردی از جمله گردشگران بهینه و کاربردی باشد. اقدامی که دبی، بخشی از آن را با ایجاد نول کارت میسّر کرده است. اگر به دنبال سفری کم هزینه به دبی هستید علاوه بر خرید تورهای ارزان دبی، با خرید این کارت‌ها می‌توانید در طول سفر نیز هزینه کمتری بابت رفت و آمدتان بپردازید. در این مطلب، نحوه استفاده از کارت اتوبوس و مترو دبی، مزایای نول کارت، تعرفه‌ها و نکات دیگر مربوط به آن را توضیح دادیم. در آخر چنانچه درباره امکانات نول کارت سوالی دارید که در این متن پاسخ داده نشده است، می‌توانید آن را در کامنت‌های این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

 

 منابع: dubaiairportguide و rta

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.