همه چیز درباره نول کارت دبی؛ از معرفی تا نحوه شارژ و استفاده

5
از 3 رای
آگهی JJG - جایگاه K - دسکتاپ
چگونه با کارت اعتباری از وسایل حمل و نقل عمومی دبی استفاده کنیم؟
13 دی 1400 08:00
2

اهمیت سیستم حمل و نقل عمومی در کلان شهرها بر کسی پوشیده نیست. به خصوص زمانی که آن شهر با معضل ترافیک هم دست و پنجه نرم کند. از این رو شهرهای توسعه یافته‌ای چون دبی درصدد بهبود هرچه بیشتر سیستم حمل و نقل عمومی، کنترل ترافیک شهری و... به اقدامات نوآوارانه‌ای روی می‌آورند. نول کارت دبی یکی از همین اقدامات تازه در دبی است که از سال 2009 به عنوان شیوه‌ای یک پارچه در جهت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ایجاد شد و امروزه نول کارت، تنها شیوه پرداخت وسایل حمل و نقل عمومی چون مترو و اتوبوس محسوب می‌شود.حتّی اگر با تور دبی سفر می‌کنید هم این کارت به کارتان خواهد آمد.

از  آنجایی که ساکنین دبی و گردشگران خارجی برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دبی به نول کارت نیاز دارند، در ادامه این مطلب به طور دقیق توضیح می‌دهیم که نول کارت چیست، داشتن آن چه مزایایی دارد، از کجا می‌توان آن را تهیه کرد و چه چیزهایی درباره نول کارت دبی باید بدانید. 

03.jpg

نول کارت چیست؟

نول کارت دبی یک کارت هوشمند شبیه به استانبول کارت ترکیه و کارت‌ مترو در ایران است که جهت استفاده از تمامی وسایل حمل و نقل عمومی دبی کاربرد دارد. به طور دقیق‌تر اگر به دبی سفر کنید و قصد استفاده از مترو، اتوبوس، تراموا و وسایل حمل و نقل عمومیِ دریایی دبی را داشته باشید، موظف هستید که یک نول کارت تهیه کنید. برای استفاده از مترو، تراموا و اتوبوس‌ امکان پرداخت نقدی و استفاده از کارت‌های اعتباری را ندارید و فقط با داشتن نول کارت می‌توانید از تمامی آن‌ها استفاده کنید.

 

نول کارت چیست
نول کارت همان کارت مترو دبی است

 

انواع نول کارت

در حال حاضر 4 نوع نول کارت مختلف وجود دارد که هر کدام با رنگ و ویژگی‌های متفاوتی ارائه می‌شوند. کاربرد نول کارت در هر رنگی که باشد، تفاوتی ندارد اما بسته به رنگ کارت، نوع صندلی وسایل حمل و نقل عمومی، هزینه استفاده از هر کدام و... متفاوت است.

نول کارت قرمز (red Nol card): نول کارت قرمز یک بلیط کاغذی است که 2 درهم قیمت دارد و به سبب ارزان بودن، مناسب گردشگران و اشخاصی است که قصد اقامت چند روزه در دبی دارند. نول کارت قرمز قابل شارژ نیست و نهایتا تا 90 روز اعتبار دارد، اما برای 10 بار سفر تک سفره آن‌ هم برای یک نوع وسیله حمل و نقل عمومی قابل استفاده است. به عبارتی با نول کارت قرمز حق استفاده ترکیبی از اتوبوس‌های دریایی، تراموا و مترو را ندارید.

 

نول کارت قرمز

نول کارت قرمز 

 

 نول کارت نقره‌ای (Silver Nol Card): برخلاف نول کارت قرمز، نول کارت نقره‌ای کاغذی نیست و همانند کارت‌های اعتباری از پلاستیک ساخته شده است. نول کارت نقره‌ای مناسب برای اشخاصی‌ست که خواهان استفاده مکرر از وسایل حمل و نقل عمومی دبی هستند. ضمن اینکه استفاده ترکیبی از وسایل حمل و نقل عمومی با نول کارت نقره‌ای امکان پذیر است. علاوه بر آن که می‌توانید با نول کارت نقره‌ای از اتوبوس، مترو و... استفاده کنید، از سال 2019 امکان پرداخت کرایه تاکسی به نول کارت نقره‌ای اضافه شده است. هر نول کارت نقره‌ای تا 5 سال اعتبار دارد و تا 1000 درهم قابل شارژ است. هزینه تهیه نول کارت نقره‌ای 25 درهم است که 19 درهم آن شارژ و 6 درهم هم هزینه خود کارت می‌شود.

 

نول کارت نقره‌ای
نول کارت نقره‌ای

 

نول کارت طلایی (Golden Nol Card): نول کارت طلایی را می‌توان همان نول کارت نقره‌ای در نظر گرفت، با این تفاوت که دارندگان نول کارت طلایی می‌توانند در قسمت فرست کلاس مترو، اتوبوس و تراموا بنشینند. همانطور که پیش‌تر در لست سکند در مطلب راهنمای کامل حمل و نقل عمومی دبی گفته شد، وسایل حمل و نقل دبی یک قسمت فرست کلاس دارند که در آن نوع و جنس صندلی، فضای آزاد بین مسافرین و نوع پنجره‌ها از وضعیت لوکس‌تری برخوردارند. هزینه نول کارت طلایی 25 درهم است که 19 درهم آن قابل استفاده است. توجه داشته باشید با وجود اینکه هزینه کارت و مقدار شارژ اولیه نول کارت نقره‌ای و طلایی یکسان است، هزینه استفاده از آن‌ها تفاوت دارد و هر باری که با نول کارت طلایی سفر کنید، شارژ بیشتری از شما کم می‌شود.

 

نول کارت طلایی
نول کارت طلایی

 

نول کارت آبی (Blue Nol Card): نول کارت آبی نسبت به تمامی نول کارت‌های دیگر یک تفاوت اساسی دارد و آن، مشخص بودن هویت در این کارت هوشمند است، در واقع نول کارت آبی دارای عکس و مشخصات افراد می‎‌شود، در حالی که سایر نول کارت‌ها به صورت ناشناس هستند. این ویژگی بیشتر برای ساکنین دبی و کسانی که قصد اقامت بلند مدت در دبی دارند مناسب است و سبب می‌شود در صورت گم کردن یا شکستن کارت اعتبار آن را به یک نول کارت آبی دیگر منتقل کنند. همچنین تعرفه‌های هزینه هر بار استفاده از نول کارت آبی مانند نول کارت نقره‌ای است.

 

نول کارت آبی
نول کارت آبی

 

هزینه نول کارت

اکنون که با انواع نول کارت آشنا شدیم به سراغ هزینه هر نول کارت و تعرفه‌های آن‌ می‌رویم. به طور کلی هر کسی که با نول کارت از وسایل حمل و نقل عمومی تحت نظارت سازمان راه و ترابری دبی (RTA) استفاده کند با تعرفه‌های از پیش تعیین شده‌ای مواجه می‌شود. این هزینه‌ها بر اساس تعداد مناطق طی شده و نوع نول کارت می‌تواند متغیر باشد که در جدول زیر مشخص شده‌ است. همچنین توجه کنید که به غیر از تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی آبی دبی (مانند اتوبوس دریایی)، هزینه استفاده از سایر این وسایل یکسان است و اتوبوس، مترو و تراموا دبی از الگو پرداختی یکسانی پیروی می‌کنند.

 

هزینه نول کارت دبی
هزینه نول کارت دبی

 

نحوه خرید و شارژ نول کارت

در آخر به خرید و شارژ نول کارت و نحوه تهیه آن می‌پردازیم. عموما 5 روش برای تهیه نول کارت وجود دارد که عبارت‌اند از: 

  1. خرید و شارژ نول کارت از کیوسک‌های بلیط فروشی موجود در ایستگاه‌های مترو و اتوبوس
  2. خرید نول کارت قرمز و نقره‌ای از دستگاه‌های فروش خودکار (وندینگ ماشین) که در سطح شهر و ایستگاه‌های مترو قرار گرفته‌اند
  3. خرید نول کارت در مرکز خدمات مشتریان RTA
  4. خرید نول کارت نقره‌ای از نمایندگان فروش RTA
  5. درخواست آنلاین نول کارت آبی از سایت اصلی نول کارت به آدرس www.nol.ae

 

خرید و شارژ نول کارت
خرید و شارژ نول کارت در وندینگ ماشین 

سوالات متداول درباره نول کارت دبی

  • چه نوع نول کارتی‌ برای گردشگران مناسب‌تر است؟

گردشگرانی که قصد سفر چند روزه و اقتصادی به دبی دارند، بهتر است از نول کارت قرمز و نقره‌ای استفاده کنند.

  • آیا می‌توان از نول کارت در ابوظبی استفاده کرد؟

خیر، نول کارت فقط مخصوص دبی است، امّا با داشتن نول کارت می‌توانید سوار اتوبوس‌های میان شهری دبی شوید، به ابوظبی یا شهرهای (امارات‌ها) دیگر این کشور بروید.

  • آیا داشتن نول کارت برای استفاده از حمل و نقل در دبی الزامی است؟

به غیر از تاکسی و سایر وسایل نقلیه دریایی که امکان پرداخت به صورت نقدی و کارت‌های اعتباری وجود دارد، استفاده از سایر وسایل حمل و نقل عمومی دبی فقط با داشتن نول کارت امکان‌پذیر است.

  • آیا برای کودکان هم باید نول کارت تهیه کرد؟

کودکان زیر 5 سال که قد‌شان کمتر از 90 سانتی‌متر است، می‌توانند رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی دبی استفاده کنند.

سخن آخر 

دبی به عنوان پایتخت گردشگری خاورمیانه میزبان دست کم 16 میلیون گردشگر در سال است. این موضوع سبب شده است تا در دسترس بودن سیستم حمل و نقل دبی برای هر فردی از جمله گردشگران بهینه و کاربردی باشد. اقدامی که دبی، بخشی از آن را با ایجاد نول کارت میسّر کرده است. در این مطلب، مزایای نول کارت را به همراه سایر ویژگی‌های آن توضیح دادیم. در آخر چنانچه درباره امکانات نول کارت سوالی دارید که در این متن پاسخ داده نشده است، می‌توانید آن را در کامنت‌های این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

 

 منابع: dubaiairportguide و rta