Close

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

4.5
از 6 رای
مراقب این اشتباهات حیاتی در سفرهایتان باشید!
  • 0
  • 31K

افرادی که برای اولین بار به مسافرت می‌روند به دنبال این هستند که بیشترین تجربه را از سفر خود به دست بیاورند تا در سفرهای بعدی حرفه‌ای‌تر عمل کنند. برای این که اولین سفر شما هم بدون نگرانی و با بیشترین لذت باشد، لست‌سکند در این مطلب ۲۰ مورد از اشتباهات متداول گردشگران تازه‌کار را ارائه می‌کند. برخی از این اشتباهات را حتی گردشگرانی که چندین بار سفر کرده‌اند هم تکرار می‌کنند چون هیچ کس این موارد را به دیگری تذکر نمی‌‌دهد.

۱. همراه بردن تعداد زیادی لباس

برای یک مسافرت چند روزه نیازی به چندین دست لباس نخواهید داشت. این یک واقعیت است که تعداد زیادی از مسافران وقتی به مقصد می‌رسند فقط به یک یا دو دست لباس نیاز خواهند داشت و تعداد زیادی از تیشرت، شلوار و ... بدون استفاده همانطور بازگردانده می‌شوند. تعدادی از مسافران هم هستند که در هنگام برگشت برای خریدهای خود جایی ندارند و مجبور می‌شوند لباس‌هایشان را دور بریزند.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۲. رزرو کردن یک هتل برای مسافرت‌های طولانی

شاید از نظر شما اشتباه باشد اما وقتی که برای اولین بار و برای مدت زمانی طولانی به مقصدی می‌روید و از کیفیت خدمات یا هزینه‌های محل اقامت انتخاب شده مطمئن نیستید، بهتر است فقط برای روزهای ابتدایی اقامتتان هتل را رزرو کنید و برای روزهای بعدی، محل اقامت دیگری را انتخاب کنید. امکان دارد برنامه‌ی سفر تغییر کند، از خدمات هتل ناراضی شوید یا یک محل خیلی بهتر با هزینه‌ای کمتر را پیدا کنید. اگر هم از همان هتل اولیه راضی بودید پس همان را تمدید کنید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۳. غذا خوردن در همان جایی که توریست‌ها می‌خورند

هرجایی که توریست‌ها جمع شوند قیمت‌ها هم بالاتر می‌رود. این یک اصل بدیهی در گردشگری است. مکان‌هایی را پیدا کنید که مردم بومی انتخاب می‌کنند، چون با این انتخاب هم غذایی با کیفیت‌تر و هم با قیمت‌ منصفانه‌تر پیدا می‌کنید، به علاوه‌ی این که از ازدحام توریست‌ها هم دور خواهید ماند.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۴. همراه نبردن مرطوب کننده‌ی پوست و لب

هرچند درباره‌ی دمای هوا در مقصد جستجو کرده باشید، اما به همراه داشتن محصولات مرطوب کننده‌ی پوست، لب و صورت جای زیادی نمی‌گیرد. بعضی وقت‌ها امکان‌دارد از همان لحظات سوار شدن به هواپیما احساس کنید پوست شما خشک شده و لب‌هایتان از خشکی پوسته پوسته شده است. شاید به این فکر می‌کنید که در مقصد هم می‌توان یک مرطوب کننده خرید اما همان چیزی که با پوست شما سازگارتر است را ببرید، ضرر نمی‌کنید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۵. برنامه‌ریزی برای همه‌ی‌ روزها و ساعت‌های سفر

گردشگران تازه‌کار تصور می‌کنند با برنامه‌ریزی دقیق همه‌ی ساعت‌های روز تا انتهای سفر، می‌توان بیشترین بهره را از سفر داشت. درحالی که نمی‌دانند اتفاقات و تاخیرهای پیش‌بینی نشده‌ی زیادی رخ می‌دهد و برنامه‌ی شما را خراب می‌کند. در ضمن اگر سفر شما در تعطیلات کاری باشد، در انتهای سفر به جای حس شادابی، فقط خستگی می‌ماند. بهتر است برای هر روز سفر چند برنامه‌ی اصلی داشته باشید و بقیه‌ی ساعت‌ها را بدون برنامه بگذارید تا هم برای استراحت و هم برای انتخاب‌های جدید، وقت داشته باشید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۶. خوابیدن در لحظه‌ی رسیدن به مقصد

بله خیلی وسوسه انگیز است که در هنگام رسیدن به مقصد بخوابید اما یادتان بماند که این کار سفر شما را از چند جهت سخت‌تر می‌کند. اگر مقصد سفر شما اختلاف ساعت زیادی داشته باشد با این کار تنظیم کردن ساعت قبلی بدن با وضعیت جدید سخت‌تر می‌شود و مجبور می‌شوید در ساعات روز که بهترین زمان برای گردش است، بخوابید. بهتر است کمی پیاده‌روی کنید و شب‌ هم زودتر بخوابید تا روز بعد با انرژی بیشتری از خواب بیدار شوید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۷. خریدن چیزهایی که در محل سکونت هم به راحتی پیدا می‌شود

بعضی گردشگران تازه‌کار در اولین مسافرتشان به اندازه‌ای جو زده می‌شوند که به کلی فراموش می‌کنند خیلی از محصولات و کالاها در همان مبداء با همان قیمت یا حتی قیمت پایین‌تر قابل خرید است. خریدهای بی‌مورد به جز سنگین‌ کردن بار، نتیجه‌ی دیگری ندارد.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۸. پوشیدن کفش‌هایی که اصلاً راحت نیستند

هرچند انتظار دارید سفر شما پیاده‌روی‌های طولانی نداشته باشد اما راه رفتن در شهرها، فروشگاه‌ها و جاذبه‌های گردشگری اجتناب‌ناپذیر است. بهتر است کفش‌هایی راحت بپوشید و از دچار شدن به درد پا یا تاول دوری کنید تا روزهای بعدی سفر خود را خراب نکنید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۹. گرفتن بلیط هواپیما قبل از چک کردن گذرنامه

حواستان باشد که گذرنامه‌ی شما باید حداقل برای ۶ ماه آینده اعتبار داشته باشد. البته این عدد بسته به مقصد سفرتان متفاوت است اما، اگر حواستان به میزان اعتبار گذرنامه‌تان نباشد ممکن است در نهایت مجبور شوید همه‌ی برنامه‌های سفر را برای تمدید یا گرفتن گذرنامه‌ی جدید تغییر دهید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۰. بررسی نکردن الزامات روادید

اگر کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید نیاز به روادید دارد پس قبل از سفر همه‌ی کارهای مربوطه را انجام دهید. گرفتن ویزای بعضی کشورها فقط چند دقیقه وقت می‌گیرد و برخی دیگر نیازمند مدارک زیاد هستند و باید چند ماه قبل از سفر برایشان اقدام کنید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۱. همراه نبردن یک کوله‌پشتی

کوله‌پشتی یکی از موارد ضروری در مسافرت است که همیشه باید همراه خود ببرید. با این کار سفر خود را راحت‌تر پیش می‌برید و وسایل همراه‌تان هم در امنیت بیشتری خواهد بود.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۲. همراه نبردن لوازم راحتی سفر با هواپیما

چیزهایی مثل پتوی مسافرتی، بالش دور گردنی و لباس راحتی، پرواز با هواپیما را بسیار راحت‌تر می‌کنند و در انتها هم خسته نخواهید شد. یک کمر درد ساده یا سرماخوردگی می‌تواند کل سفر شما را نابود کند.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۳. همیشه تنها سفر کردن

به تنهایی سفر رفتن مزایایی دارد اما معایب آن بیشتر است. به جز این که خوشگذرانی در سفر همراه با دوستان یا خانواده لذت‌بخش‌تر است، داشتن همراه حس امنیت و راحتی بیشتری به شما می‌دهد.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۴. تبدیل ارز در فرودگاه

همه می‌دانند که نرخ تبدیل ارز در صرافی‌های فرودگاهی بالاتر است. بهتر است تبدیل ارز را قبل از سفر یا حداقل بعد از فرودگاه مقصد و در صرافی‌های معتبر سطح شهر انجام دهید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۵. رها کردن لباس‌ها بدون پوشش مناسب

اگر مقصد سفر شما در منطقه‌ای دور از شهر است، باید حواستان به حشراتی مثل ساس‌ یا کنه باشد. اگر از پاکیزگی و نظافت محل اقامت خود مطمئن نیستید، بهتر است لباس‌های خود را بدون پوشش مناسب در اتاق رها نکنید تا از دردسرهای کوچک دور بمانید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۶. پوشیدن لباس برای مقصد نهایی

در دو حالت نباید در دام این اشتباه بیفتید. اولی اینکه اگر سفر شما شامل یک توقف چند ساعته در فرودگاه واسطه می‌شود و هوایی گرم دارد، بهتر است از همان ابتدا کت و ژاکت خود را برای مقصد سرد خود آماده نکنید. دوم هم زمانی است که سفر کرده‌اید تا در مراسمی شرکت کنید، اگر این مراسم در روز اول سفر شما هم هست، از همان ابتدا با لباس رسمی وارد هواپیما نشوید، چون هم خستگی سفر را برایتان بیشتر می‌کند، هم لباس‌هایتان را ممکن است خراب کند.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۷. همراه نداشتن لوازم درمانی و داروهای ضروری

چند قلم داروی ضروری مثل ضد سرماخوردگی، ضد درد، ضد تهوع و... می‌تواند ساعت‌های زیادی در زمان بیماری در سفرتان صرفه‌جویی کند. همراه داشتن یک باند استریل یا ضد عفونی‌کننده هم می‌تواند هم برای خودتان و هم برای دیگران مفید باشد چون پیش‌بینی حوادث یا بیماری‌ها کار سختی است.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۸. احساس راحتی و امنیت بیش از حد

خیلی از مسافران وقتی برای اولین بار به یک کشور دیگر سفر می‌کنند، بدون توجه به اطراف خود یا داشتن آشنایی با محله‌ها و خیابان‌های شهر، احساس راحتی و امنیت می‌کنند و همین باعث می‌شود افرادی از این وضعیت سوءاستفاده کنند. همیشه نسبت به اطراف خود آگاه و حساس باشید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۱۹. ناآگاهی از قوانین و فرهنگ کشور مقصد

برخی کشورها امکان دارد با محل زندگی شما تفاوت زیادی از نظر قوانین رسمی یا عرفی داشته باشد. آگاهی قبلی نسبت به این قوانین کمک می‌کند تا بدون مشکل سفر خود را پشت سر بگذارید و کمتر احساس متفاوت بودن از جمع داشته باشید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

۲۰. استفاده نکردن از تورهای مسافرتی

خیلی افراد هستند که فکر می‌کنند استفاده از تورهای مسافرتی فقط هزینه‌ی اضافی است در حالی که با استفاده از تور می‌توان در وقت صرفه‌‌‌جویی کرد و از بودن در کنار دیگر مسافرانی که هم زبان هستند لذت برد. امکان دارد در مقصد هم، تورهای کوتاه چند ساعته برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری موجود باشد که با توضیحات راهنما و اجازه‌ی ورود به مکان‌هایی که خارج از تور نمی‌توان وارد شد سفر خود را جالب‌تر و لذت‌بخش‌تر کنید.

۲۰ اشتباه متداول گردشگران

امیدواریم که ذکر این موارد به دردتان بخورد و اگر پیش از این چنین اشتباهاتی را مرتکب می‌شدید، از این به بعد حواستان به این موارد باشد تا در سفرها، بیشتر خوش بگذرانید و احساس بهتری داشته باشید.

منبع: elohimsdaughter.co

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

فرخ 15 آذر 1397 ساعت 12:25

خیلی مطلب مفیدی بود ممنون

فرشید فریمان 14 آذر 1397 ساعت 22:41

با سلام
مورد آخری بسیار درست است.
بیشتر مسافر های حرفه ای فکر میکنن استفاده از تور کار مبتدیهاست ولی تورها مزایای زیادی دارن که ذکر شد. البته می بایست از قیمت عادلانه اونها مطمئن شد.
و بدیهیست که باید سود عادلانه برگزار کنندگان تور رو هم در نظر گرفت.
در نهایت در سفرها هم نباید کل وقتمون رو در اختیار تور ها قرار بدیم بلکه یه جاهایی رو هم باید خودمون برنامه ریزی کنیم تا لذت کشف کردن و هیجانات سفر رو هم لمس کنیم.

محمد نقوی علیائی 14 آذر 1397 ساعت 15:26

سپاس

nader 14 آذر 1397 ساعت 14:26

متشکرم