جاهای دیدنی قم؛ جاهای تفریحی و دیدنی قم و اطرافش + آدرس

4.3
از 21 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
جاهای دیدنی قم و اطرافش؛ از حرم تا طبیعت بکر
23 خرداد 1403 09:00
8

جاهای دیدنی قم برای بسیاری از افراد شناخته‌شده نیست؛ به‌نحوی که اگر بگوییم ممکن است برای بازدید از دیدنی های قم، به دست‌کم سه روز زمان نیاز داشته باشید، شاید باور نکنید. در این مطلب از مجله گردشگری لست‌سکند با جاهای دیدنی و تفریحات قم آشنا می‌شوید.

قم کجا بریم؟ بهترین جاهای دیدنی قم

 • بازار قم
 • باغ گنبد سبز
 • مدرسه فیضیه
 • خانه ملاصدرا
 • قلعه قمرود
 • غار وشنوه
 • کوه خضر نبی

مکان‌های تاریخی قم

قم، با داشتن مکان‌های تاریخی و مذهبی فراوان، یکی از شهرهای پربازدید ایران محسوب می‌شود. در ادامه به چند جاذبه‌ تاریخی در این شهر اشاره می‌کنیم که بازدید از آن‌ها می‌تواند تجربه‌ای فراموش نشدنی باشد. جاذبه‌هایی که بار تاریخی قم را به‌دوش می‌کشند و گویی از نمادهای اصلی این شهر به‌شمار می‌روند.

بازار قم

بازارها قلب تپنده شهرهای ایران محسوب می‌شوند و بازار قم هم از این قاعده مستثنا نیست. این بازار به دو بخش قدیمی و جدید تقسیم شده است. قدمت بخش قدیمی بازار به دوره صفویه بازمی‌گردد و بیشتر مکانی برای دست‌فروشان است؛ درحالی‌که بخش جدید بازار در قرن نوزدهم گسترش‌ یافته است. تیمچه‌های بازار قم که بیشتر شامل مغازه‌های فرش‌فروشی می‌شود، با سه گنبد بزرگ، یکی از تأثیرگذارترین و زیباترین بخش‌های بازار از نظر معماری است.

 • آدرس بازار قمخیابان طالقانی، در نزدیکی حرم حضرت معصومه(س)
 • ساعت کاری بازار قم: 9 صبح تا 7 عصر
 • قیمت بلیط بازار قم: رایگان

موقعیت دقیق بازار قم

بازار قم
بازار قم، از جاهای دیدنی قم
بازار قم
بازار، یک جای دیدنی قم برای علاقه‌مندان به خرید

میدان آستانه

میدان آستانه قم، محیط عمومی بزرگ پوشیده‌شده‌ای با سنگ‌های مرمر است که منظره‌ای دیدنی از حرم حضرت معصومه(س) را نمایش می‌دهد. این میدان هنگام عصر، به‌واسطه چراغ‌های مرقد روشن می‌شود و روحانیون، طلاب، زائرین و خانواده‌ها برای صحبت یا گردش دور هم جمع می‌شوند. در ضمن، اینجا یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید سوهان از مغازه‌های سوغات‌فروشی و خوردن یک لیوان چای داغ همراه با سوهان و تماشای مردم است. سوهان مشهورترین شیرینی شهر قم محسوب می‌شود که یک شیرینی ترد، کره‌ای و تافی‌مانند است که با پسته آن را تزیین می‌کنند.

 • آدرس میدان آستانه: خیابان امیرکبیر، پل زائر، پل بازار
 • ساعت بازدید از میدان آستانه: 24 ساعته
 • قیمت بلیط میدان آستانه: رایگان

موقعیت دقیق میدان آستانه قم 

میدان آستانه
میدان آستانه، از مکان های دیدنی قم

باغ گنبد سبز

باغ گنبد سبز سه آرامگاه برج‌مانند دارد که برای اعضای خانواده صفی ساخته شده است. این خانواده در قرن چهاردهم، قم را اداره می‌کردند. باغ گنبد سبز، دو گنبد فیروزه‌ای مخروطی و یک گنبد مدور دارد که از بیرون 12 وجهی و از داخل 8 وجهی به نظر می‌آیند. طرح‌های پیچیده آجری، خوش‌نویسی کوفی و ثلث، تنها بخشی از تشابهات این گنبدها با گنبد سلطانیه در زنجان است. آن‌ها معتقد بودند که در ساخت این بناها از گنبد سلطانیه الهام گرفته‌اند.

 • آدرس باغ گنبد سبزبلوار شهید روحانی، کنار گلزار شهدا، باغ گنبد سبز
 • ساعت بازدید از باغ گنبد سبز: 8 صبح تا 1 ظهر

موقعیت دقیق باغ گنبد سبز

باغ گنبد سبز
باغ گنبد سبز، از جاهای دیدنی قم
باغ گنبد سبز
نمای داخلی باغ گنبد سبز

خانه تاریخی یزدان‌پناه

تاریخچه خانه یزدان‌پناه، به بعد از دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بازمی‌گردد. این خانه 120 ساله براساس تغییر دما در طول سال به قسمت‌های مختلف تقسیم شده است. ستون‌ها استادانه طراحی شده و پنجره‌ها و بادگیرها در مقابل ساختمان آجری گِلی سر برافراشته‌اند. جالب است بدانید که اینجا مکانی فراخ و دنج برای لذت بردن از یک غذای ایرانی است؛ به‌ویژه دیزی و کباب که پس‌ از آن، چای آماده‌شده، روی یک آتش زغالی سرو می‌شود.

 • آدرس خانه تاریخی یزدان‌پناه: خيابان ١٩ دی (باجك) ،كوچه ١١
 • ساعت بازدید از خانه تاریخی یزدان‌پناه: 12 ظهر تا 4 بعدازظهر و 7 شب تا 11 شب

بهترین و معروف‌ترین غذاهای محلی ایران

موقعیت دقیق خانه یزدان‌پناه

خانه تاریخی یزدان پناه
خانه و رستوران یزدان‌پناه 
خانه تاریخی یزدان پناه
خانه یزدان‌پناه، از جاهای دیدنی قم

حمام حاج عسگر خان

حمام‌ها از جاهای دیدنی شهرها هستند که بیشتر مواقع به‌عنوان موزه‌های مردم‌شناسی استفاده می‌شوند؛ اما بااینکه حمام حاج عسگر خان قم با وجود قدمتی ۲۰۰ ساله، همچنان فعال است، حتی ممکن است شانس استحمام در این جای دیدنی قم را هم داشته باشید؛ اما با توجه به نظرات و گفته‌های مسافرانی که پیش از این به قم سفر کرده‌اند، بازدید از حمام تنها برای آقایان امکان‌پذیر است.

 • آدرس حمام حاج عسگر خانچهارراه بازار، شمال راسته بازار
 • ساعت کاری حمام حاج عسگر خان: 7.5 صبح تا 9 شب
 • قیمت بلیط حمام حاج عسگر خان: رایگان (در صورتی که قصد استحمام نداشته باشید.)

موقعیت دقیق حمام حاج عسگر خان

hajaskar-lasrtsecond.jpg
نمای داخلی حمام حاج عسگر خان، از مکان های دیدنی قم

مساجد و مراکز مذهبی قم

شهر قم بدون شک از مهم‌ترین مراکز مذهبی ایران است. قدمت تاریخی قم حتی به پیش از اسلام می‌رسد؛ اما با توجه به دفن حضرت معصومه(س) خواهر تنی امام رضا(ع)، در این شهر و وجود حوزه‌های علمیه و مدارس معروف، قم را به مرکزی برای علاقه‌مندان به علوم دینی تبدیل شده است. قم محل سکونت اغلب مراجع تقلید ایران بوده است و حوزه علمیه آن بزرگ‌ترین حوزه علمیه ایران است.

اهمیت قم از لحاظ مرجعیت دینی کشور باعث شده بسیاری از علما این شهر را برای سکونت انتخاب کنند و امروز در این شهر مقبره بسیاری از علمای شیعه را می‌بینید. برخی دیگر از بزرگان دوره صفویه و قاجار هم وصیت می‌کردند تا در حرم حضرت معصومه(س) دفن شوند. حالا که از نقش پررنگ قم در گردشگری مذهبی ایران گفتیم، برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قم در این حوزه را معرفی می‌کنیم.

حرم حضرت معصومه(س)

در میان جاهای دیدنی قم که رنگ و بویی از مذهب دارد، قطعاً اولین جایی که باید به آن اشاره کرد، حرم حضرت معصومه(س) است. به‌دلیل اینکه حضرت فاطمه معصومه(س) خواهر امام رضا(ع) بوده، این حرم در میان مردم اهمیت پیدا کرده است. حضرت معصومه(س) تنها 17 روز در شهر قم زندگی کرده‌اند و در واقع هنگام سفر به مرو در اثر بیماری از دنیا رفته‌اند. پس از اینکه آن حضرت از دنیا رفتند، موسی بن خزرج از بزرگان قم، باغی به نام بابلان را وقف او کرد و این محل امروز تبدیل به حرم حضرت معصومه(س) شده است.

این حرم به‌عنوان دومین بقعه ارزشمند معنوی در ایران، بخش‌های گوناگونی دارد؛ ازجمله کتابخانه، صحن و شبستان که همه این بخش‌ها تزیینات چشمگیری دارند. رسیدگی به این حرم از زمان سلجوقی آغاز شد؛ اما در عهد صفوی این رسیدگی به اوج رسید؛ به‌طوری که گنبد و بارگاه در آن زمان به این حرم اضافه شد؛ اما شاید معروف‌ترین قسمتی که درباره‌اش شنیده باشید، ایوان طلا باشد. این ایوان مربوط به صحن عتیق است که در زمان فتحعلی‌شاه طلاکاری شده و به انواع تزیینات آراسته شده است. علاوه‌بر صحن‌ها و ایوان‌های گوناگون این حرم، چندین مسجد هم در محوطه آن قرار گرفته‌اند؛ ازجمله مسجد مطهری، طباطبایی و بالاسر.

نکته مهم دیگر که برای گروهی از مردم جاذبه محسوب می‌شود، مقبره شخصیت‌هایی است که در این حرم دفن شده‌اند. همان‌طور که گفتیم، قم سال‌هاست که برای جامعه شیعه اهمیت ویژه‌ای دارد و به همین دلیل، بسیاری از علما وصیت می‌کنند در حرم حضرت معصومه(س) دفن شوند. البته دراین‌بین، شخصیت‌های تأثیرگذار دیگری هم در تاریخ بوده‌اند که مزارشان در حرم حضرت معصومه(س) است. برخی از علمایی که در این حرم دفن هستند، عبارت‌اند از:

علما و فقها: آیت‌الله بروجردی، علامه طباطبایی، آیت‌الله بهجت، قطب‌الدین راوندی، اسماعیل دولابی، صافی گلپایگانی، میرزا مهدی آشتیانی، آیت‌الله حائری یزدی، صافی گلپایگانی، آیت‌الله فانی، علی دوانی.

شخصیتهای معروف: شهید مطهری، شهید مفتح، شیخ فضل‌الله نوری، پروین اعتصامی، یوسف اعتصامی، علی‌اصغر اتابک، مظفرالدین‌شاه قاجار، محمدشاه قاجار، صادق خلخالی، حسینعلی منتظری، آیت‌الله مدنی، شاه‌ عباس دوم صفوی، شاه سلیمان صفوی، محمدصادق طباطبایی، قوام‌السلطنه، مهدعلیا.

 •  آدرس حرم حضرت معصومه(س): قم، خیابان ارم
 • ساعت کار حرم حضرت معصومه(س): 24 ساعته
 • قیمت بلیط حرم حضرت معصومه(س): رایگان 

موقعیت دقیق حرم حضرت معصومه(س)

lastsecond-qomshrine.jpg
حرم حضرت معصومه(س)، از جاهای دیدنی قم

مسجد جمکران 

مسجد جمکران مسجدی با حدود هزار سال قدمت است که به امام زمان عجل‌الله تعالی فرج الشریف منسوب شده است. در گذشته به دلیل ارتباط مسجد جمکران با امام زمان(عج)، به آن مسجد قدمگاه هم می‌گفتند؛ اما چون این مسجد در منطقه جمکران شهر قم قرار گرفته است، به نام مسجد جمکران شهرت پیدا کرده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید روستای جمکران که امروز بخشی از شهر قم شده است، در گذشته هم اهمیت داشته و نام آن در برخی کتاب‌های تاریخ آمده است. در 200 سال اخیر با افزایش توجه‌ها به شهر قم، مسجد جمکران هم اهمیت ویژه‌ای برای شیعیان پیدا کرده است. 

 • آدرس مسجد جمکران: انتهای بلوار پیامبر اعظم(ص) 
 • ساعت بازدید از مسجد جمکران: 24 ساعته
 • قیمت بلیط مسجد جمکران: رایگان

موقعیت دقیق مسجد جمکران

jamkaran.jpg
مسجد جمکران، از جاهای دیدنی قم

مدرسه فیضیه 

احتمالاً نام مدرسه فیضیه، این جای دیدنی قم را به‌دلیل وقایع تاریخی و سیاسی آن شنیده باشید؛ اما باید بدانید که این مدرسه، قدمتی بیشتر از یک سده دارد. بنای مدرسه فیضیه در قرن سیزدهم در مجاورت حرم حضرت معصومه(س) ساخته شد. البته در این محل، مدرسه دیگری به نام آستانه وجود داشت که فیضیه جایگزین آن شد. هرچند که این مدرسه همیشه به‌واسطه واعظان مشهور و مدرسان بزرگ قم در بین مردم شهرت داشته است؛ اما پس از واقعه سال 42 به‌شکل دیگری نامش در تاریخ ثبت شد.

 • آدرس مدرسه فیضیه : کنار حرم حضرت معصومه(س)، میدان آستانه
 • ساعت کاری مدرسه فیضیه: این مدرسه در ساعات متفاوت، فعالیت دارد.
 • قیمت بلیط مدرسه فیضیه: رایگان

موقعیت دقیق مدرسه فیضیه

feyzieh-lastsecond.jpg
مدرسه فیضیه، از جاهای دیدنی قم

مسجد جامع قم

مسجد جامع قم شاید قدیمی‌ترین مسجد این شهر باشد. به نظر می‌رسد که قدمت بنای این مسجد به دوره سلجوقیان بازگردد. این مورد از جاهای دیدنی قم مساحتی حدود شش هزار متر مربع دارد و مانند سایر مساجد تاریخی ایران از بخش‌های مختلفی ازجمله صحن، ایوان و شبستان تشکیل شده است. معماری و تزیینات این مسجد ازجمله مقرنس‌کاری‌ها و کاشی‌‌کاری‌های ایوان قدیمی آن، بسیار بی‌بدیل است و اگر شما به معماری، به‌ویژه معماری ایرانی علاقه‌مندید، توجهتان را جلب خواهد کرد.

 • آدرس مسجد جامع قم: بزرگ‌راه عمار یاسر، خیابان آذر، نزدیک دروازه‌ ری
 • ساعت بازدید از مسجد جامع قم: 8 صبح تا 5 عصر
 • قیمت بلیط مسجد جامع قم: رایگان

موقعیت دقیق مسجد جامع قم

lastsecond-masjed jame.jpg
مسجدجامع قم، از مکان های دیدنی قم

موزه آستان قدس قم 

موزه آستان قدس قم، یکی از جاهای دیدنی قم است که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً در سفر به این شهر از آن دیدن کنید. پیش‌از آنکه این موزه تأسیس شود، بسیاری از آثار تاریخی و هنری به حرم اهدا شده بودند یا از ابتدا به حرم تعلق داشتند؛ به‌طوری که پارچه‌های روی ضریح یا کاشی‌کاری‌های خاص هرکدام، در گوشه‌ای از حرم انباشته می‌شدند؛ اما در سال 1314 موزه‌ای توسط وزارت معارف تأسیس شد.

موزه آستان قدس که به نام موزه فاطمی هم در میان مردم شناخته می‌شود، از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده است. ازجمله این بخش‌ها می‌توان به بخش پارچه‌بافی، سنگ‌های قیمتی، سکه، قرآن‌های خطی، تابلوهای تذهیب، منبت‌کاری، خاتم‌کاری، سفالگری، سکه، شیشه‌گری، تمبر و فلز اشاره کرد.

 • آدرس موزه آستان قدس قم: کنار ورودی شماره یک حرم حضرت معصومه(س)
 • ساعت بازدید از موزه آستان قدس قم: 8 صبح تا 7 عصر
 • قیمت بلیط موزه آستان قدس قم: 15 هزار تومان

موقعیت دقیق موزه آستان قدس قم

موزه فاطمی.jpg
موزه آستان قدس فاطمی، از جاهای دیدنی قم

جاهای دیدنی اطراف قم

خیلی از افراد به‌دلیل کوچک بودن استان قم تصور می‌کنند که جاهای دیدنی قم محدود به شهر و حرم است؛ اما این‌طور نیست. جاهای دیدنی قم گسترده‌تر از آن چیزی است که شما تصور می‌کنید. چه در حوزه بناها و مکان‌های تاریخی و چه در حوزه جاذبه‌های طبیعی، این استان می‌تواند نظر گردشگران را جلب کند. در ادامه، به‌صورت اختصاصی از مکان های تاریخی قم می‌گوییم که در محدوده شهر نیستند؛ اما با توجه به قدمت یا اهمیتشان، ارزش آن را دارند که حتماً سری به آن‌ها بزنید.

کاروان‌سرای دیر گچین

کاروان‌سرای دیر گچین از قدیمی‌ترین و احتمالاً بزرگ‌ترین کاروان‌سراهای ایران است. این کاروان‌سرا در دوران ساسانی ساخته شد و بخش‌های زیاد و امکانات مختلفی را برای تاجران و مسافرانی که در آن زمان به این کاروان‌سرا می‌آمدند، فراهم کرده بود. دیر گچین 44 حجره دارد و علت شهرتش به دیر گچین این بوده که می‌گویند در زمان‌های گذشته، این مکان گنبدی گچی داشته است.

این بنا سال‌ها یا شاید چند قرن باشد که دیگر کاربری سابق را ندارد؛ اما این روزها میزبان انواع برنامه‌های مختلف هنری است. از طرف دیگر، به‌دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای که آلودگی نوری کمتری از شهرها دارد، با استقبال علاقه‌مندان به نجوم مواجه شده است. به‌ویژه در تاریخ‌هایی که بارش شهابی وجود دارد، مانند بارش برساوشی، گروه‌های زیادی برای دیدن شهاب‌باران به این کاروان‌سرا می‌آیند.

 • آدرس کاروان‌سرای دیر گچین: کیلومتر ۷۰ اتوبان قم‌ به گرمسار، روستای علی‌آباد
 • ساعت بازدید از کاروان‌سرای دیر گچین: 9 صبح تا 8 شب
 • قیمت بلیط کاروان‌سرای دیر گچین: 15 هزار تومان

موقعیت دقیق کاروان‌سرای دیر گچین

lastsecodn-deirgachin.jpeg
کاروان‌سرای دیر گچین، از دیدنی های قم در اطراف شهر

کاروان‌سرای منظریه 

یکی دیگر از کاروان‌سراهای دیدنی در شهرستان قم، کاروان‌سرای منظریه است. قدمت این کاروان‌سرا به دوره قاجار بازمی‌گردد و در ابتدای راه ساوه قرار گرفته است. این کاروان‌سرا در زمان اوج رونقش، به‌دلیل محل قرارگیری، اهمیت ویژه‌ای برای بازرگانان داشته است؛ اما امروز به‌دلیل نزدیکی به دریاچه نمک، برای علاقه‌مندان به طبیعت جالب است. کاروان‌سرای منظریه قم با 60 حجره در اواخر دهه هفتاد شمسی ثبت ملی شد. 

 • آدرس کاروان‌سرای منظریه: قم، جاده ساوه
 • ساعت بازدید از کاروان‌سرای منظریه: 9 صبح تا 5 عصر 
 • قیمت بلیط کاروان‌سرای منظریه: رایگان

موقعیت دقیق کاروان‌سرای منظریه

lastsecond-manzarie.jpg
حیاط کاروان‌سرای منظریه، از جاهای دیدنی قم 

کاروان‌سرای پاسنگان 

در عصر صفوی، کاروان‌سراهای زیادی در کشور ساخته شد و تقریباً می‌توانید در هر نقطه‌ای از ایران، یک کاروان‌سرای شاه‌عباسی پیدا کنید. شهر قم هم از این قاعده مستثنا نیست و در زمان صفویان، کاروان‌سرای پاسنگان در قم ساخته شد. این کاروان‌سرا در دوره‌ای به ژاندارمری تبدیل شد و سال‌ها بعد با مرمت و بازسازی، به‌عنوان یک اقامتگاه به کارش ادامه داد. امروزه این کاروان‌سرا محل خوبی برای برنامه‌های رصد، پرنده‌نگری و انواع جشنواره‌هاست.

 • آدرس کاروان‌سرای پاسنگانکیلومتر ۲۰ جاده قدیم قم‌ به کاشان، دهستان جنت‌آباد، روستای زنبورک
 • ساعت بازدید از کاروان‌سرای پاسنگان: 24 ساعته
 • قیمت بلیط کاروان‌سرای پاسنگان: درصورتی‌که قصد اقامت نداشته باشید، رایگان است.

موقعیت دقیق کاروان‌سرای پاسنگان

lastsecond-pasangan.jpg
کاروان‌سرای پاسنگان، از جاهای دیدنی اطراف قم

کاروان‌سرای سنگی و قلعه گلی محمدآباد

در روستای محمدآباد قم، دو اثر وجود دارد که ثبت ملی شده‌اند. قدمت کاروان‌سرای سنگی به دوران سلجوقی و قدمت قلعه گلی به دوران اشکانی می‌رسد. وسعت کاروان‌سرای سنگی چشمگیر است و چندین هکتار می‌شود. هرچند این کاروان‌سرا در مقایسه با دیگر کاروان‌سراهای این شهرستان چندان آباد نیست؛ اما ارزش تاریخی این کاروان‌سرا و قلعه به‌قدری است که آن را به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قم تبدیل کرده است. 

 • آدرس کاروان‌سرای سنگی و قلعه گلی محمدآبادآزادراه قم، جاده کاج
 • ساعت بازدید از کاروان‌سرای سنگی و قلعه گلی محمدآباد: 24 ساعته
 • قیمت بلیط کاروان‌سرای سنگی و قلعه گلی محمدآباد: رایگان

موقعیت دقیق کاروان‌سرای سنگی محمدآباد

2447447_658.jpg
کاروان‌سرای سنگی، از مکان های تاریخی قم

خانه ملاصدرا

محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی یا صدرالمتألهین که اغلب ما، او را با نام ملاصدرا می‌شناسیم، در زندگی پرفرازونشیبش بارها مجبور شد محل زندگی‌اش را تغییر دهد. او در شهرهای بسیاری سکونت داشت و یکی از این مکان‌ها، کهک قم بود که او حدود 15 سال در آنجا زندگی می‌کرد. خانه ملاصدرا در باغی انتهای بافت سنتی کهک قرار گرفته است. این خانه، مانند سایر خانه‌های تاریخی ایران پر از تزیینات و گچ‌بری‌های جذاب و خاص است. 

 • آدرس خانه ملاصدرا: غرب روستای کهک، محله حمام‌چال، بلوار ولی‌عصر(عج)
 • ساعت بازدید از خانه ملاصدرا: 9 صبح تا 7 عصر
 • قیمت بلیط خانه ملاصدرا: 10 هزار تومان

موقعیت دقیق خانه ملاصدرا 

lastsecond-molasadra.jpg
خانه تاریخی ملاصدرا، از مکان های تاریخی قم

قلعه قمرود

منطقه قمرود، یکی از مناطق تاریخی استان قم است. قلعه قمرود قم یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف قم است که دیدنش برای تاریخ‌دوستان جذاب است. در واقع قمرود نه یک قلعه، بلکه دو قلعه دارد که یکی مربوط به دوران صفوی و دیگری مربوط به دوران اشکانی بوده است. متأسفانه بیشتر این بنا امروز تخریب شده؛ اما هنوز دیوارها و ستون‌های آن باقی‌ مانده که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

 •  آدرس قلعه قمرود: بخش مرکزی شهرستان قم، دهستان قمرود، روستای قمرود
 • ساعت بازدید از قلعه قمرود: 24 ساعته
 •  قیمت بلیط قلعه قمرود: رایگان

 موقعیت دقیق قلعه قمرود

ghomrud.jpg
قلعه قمرود در منطقه قمرود، از دیدنی های قم

میل علی‌آباد

میل علی‌آباد یا برج علی‌آباد که قدمتش به دوران سلجوقیان می‌رسد، در گذشته به‌عنوان جایی برای راهنمایی مسافران در جاده استفاده می‌شده است. میل علی‌آباد امروز به‌عنوان یک اثر ملی ثبت شده است. این جای دیدنی اطراف قم در مسیر کاروان‌هایی قرار داشته که از سمت کاشان به قم می‌آمدند. همچنین در زمان‌های جنگ، از این برج به‌عنوان یک برج دیده‌بانی استفاده می‌کردند.

 • آدرس میل علی‌آباد۵۰ کیلومتری شمال‌شرقی شهر قم، جاده قدیم قم به ری
 • ساعت بازدید از میل علی‌آباد: 24 ساعته
 • قیمت بلیط میل علی‌آباد: رایگان

موقعیت دقیق میل علی‌آباد

lastsecond-mil aliabad.jpg
میل علی‌آباد، از جاهای دیدنی قم 

منطقه قلی درویش

منطقه قلی درویش در واقع یک تپه تاریخی است که باستان‌شناسان آثار زندگی مردم را در هزاره سوم پیش از میلاد در آن پیدا کرده‌اند. یک نکته جالب درباره تاریخ منطقه قلی درویش، این است که با وجود چنین سابقه‌ای، به نظر می‌رسد این سکونتگاه تاریخی حدود هزار سال خالی از سکنه بوده است. تپه قلی درویش که در نزدیکی شهر قم قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی اطراف قم محسوب می‌شود، جزو آثار ثبت‌شده ملی ایران است.

 • آدرس تپه قلی درویش: ابتدای جاده قدیم قم به کاشان، ورودی بزرگ‌راه جدید جمکران به قم
 • ساعت بازدید از تپه قلی درویش: 9 صبح تا 10 شب
 • قیمت بلیط تپه قلی درویش: 10 هزار تومان

موقعیت دقیق تپه قلی درویش

gholidarvish-lastsecond.jpg
تپه قلی درویش، جای دیدنی قم 

جاهای دیدنی طبیعی قم 

قم علاوه‌بر جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی، از نظر جاذبه‌های طبیعی هم غنی است و بسیاری از افراد با تور طبیعت‌گردی به تماشای جاهای دیدنی طبیعی قم می‌روند. هرچند هنوز هم این استان جذاب و طبیعت خاصش از نظر بسیاری از گردشگران پنهان مانده است، جاهای دیدنی بسیاری برای کشف دارد. به همین دلیل در ادامه، تعدادی از جاذبه‌های طبیعی قم را به شما معرفی می‌کنیم.

دریاچه نمک قم

دریاچه کاملاً ویران‌شده نمک، در 100 کیلومتری شرق قم واقع شده است. این دریاچه 1800 کیلومتر مربعی از دریایی در عهد چهارم زمین‌شناسی باقی مانده است. درحال‌حاضر تنها یک کیلومتر مربع از این دریاچه با آب پوشیده شده است. بازدیدکنندگان با قدم زدن روی دریاچه نمک، باعث شکسته شدن لایه ضخیمی از نمک سفید می‌شوند. این دریاچه ساکت و ماورای زمینی را می‌توان در مسیر اتوبان اصفهان‌ به قم مشاهده کرد و با ترک شهر به‌سمت کاشان و اصفهان هم می‌توان شاهد منظره کامل این دریاچه بود.

 • آدرس دریاچه نمک62 کیلومتری قم و 85 کیلومتری جنوب تهران
 • ساعت بازدید از دریاچه نمک: 24 ساعته
 • قیمت بلیط دریاچه نمک: رایگان

موقعیت دقیق دریاچه نمک قم

دریاچه نمک
دریاچه نمک، یکی از مکان های دیدنی قم

دریاچه حوض سلطان

مشهورترین دریاچه قم، دریاچه حوض سلطان است. این دریاچه، بزرگ‌ترین آینه طبیعی ایران است که اگر کمی علاقه به عکاسی داشته باشید، می‌توانید تصاویری فراموش‌نشدنی را با دوربینتان شکار کنید. این دریاچه، یک دریاچه نمک است و به همین دلیل بسیاری از افراد آن را با دریاچه نمک قم اشتباه می‌گیرند؛ اما باید بدانید که حوض سلطان و دریاچه نمک دو دریاچه کاملاً متفاوت هستند. یکی از جذابیت‌های ویژه این دریاچه که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است، تغییر رنگ آن به قرمز در برخی از فصول سال، به‌دلیل وجود نوع خاصی از جلبک در آن است. 

 • آدرس دریاچه حوض سلطان: 40 کیلومتری شمال قم
 • ساعت بازدید از دریاچه حوض سلطان: 24 ساعته
 • قیمت بلیط دریاچه حوض سلطان: رایگان

دریاچه نمک و حوض سلطان چه فرقی دارند؟

موقعیت دقیق دریاچه حوض سلطان

lastsecond-hozsoltan.jpg
دریاچه حوض سلطان، از دیدنی های قم

منطقه کهک

کَهَک، برخلاف اقلیم خشک و کویری قم، آب‌و‌هوایی معتدل دارد و همین ویژگی، گردشگران را به این منطقه کشانده است. اولین جاذبه کهک که باید به آن اشاره کنیم، غار کهک است؛ غاری آهکی با ستون‌های بلند. جاذبه دیگر کهک، منطقه‌ای وسیع و بزرگ با طبیعتی خارق‌العاده است که با توجه به گونه‌های مختلفی از حیوانات که در آن زندگی می‌کنند، سال‌هاست برای شکار ممنوع شده است.

 • آدرس منطقه کهک: ۳۰ کيلومترى جنوب قم 
 • ساعت بازدید از منطقه کهک: 24 ساعته 
 • قیمت بلیط منطقه کهک: رایگان

موقعیت دقیق کهک قم

kohak-cavelastsecond.jpg
غار کهک، از خاص‌ترین مکان های دیدنی قم

گنبد نمکی قم

این بار با جاذبه‌ای 60 میلیون‌ساله مواجهید. گنبد نمکی قم تنها گنبد نمکی متقارن جهان و یکی از بهترین جاهای دیدنی قم است. اگر علاقه‌مند به صحنه‌های خاصی هستید که طبیعت برای شما می‌سازد، دیدن گنبد نمکی را فراموش نکنید. در این مکان بر اثر گرمای زیاد، گاهی بلور نمکی با اشکال متفاوت ساخته می‌شود که هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. 

 • آدرس گنبد نمکی20 کیلومتری غرب قم 
 • ساعت بازدید از گنبد نمکی: 24 ساعته
 • قیمت بلیط گنبد نمکی: رایگان

موقعیت دقیق گنبد نمکی 

gonbad-namak-lastsecond.jpg
گنبد نمکی، یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی اطراف قم

خلجستان

خلجستان هم از آن دسته مکان های دیدنی قم است که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. خلجستان نام ییلاقی در نزدیکی روستای دستجرد قم است. باغ سرسبز و آب‌وهوای نسبتاً خنک آن می‌تواند راه فرار خوبی از گرمای جاده قم باشد. شما می‌توانید در این منطقه به سراغ درخت ۱۵۰۰ساله روستای دستجرد بروید. با فاصله کمی در این بخش، می‌توانید سری هم به تنگه قاهان بزنید که این روزها شهرت بسیاری پیدا کرده و جای خوبی برای خنک شدن در روزهای گرم تابستان است.

 • آدرس خلجستان25 کیلومتری روستای دستجرد قم 
 • ساعت بازدید از خلجستان: 24 ساعته 
 • قیمت بلیط خلجستان: رایگان

موقعیت تنگه قاهان، یک جای دیدنی در خلجستان

ghahan-lastsecond.jpg
تنگه قاهان، از جاهای دیدنی قم در خلجستان

سد کبار 

یکی دیگر از دیدنی های قم، سد کِبار است؛ قدیمی‌ترین سد قوسی جهان با 700 سال قدمت که هنوز هم پابرجاست. این سد در طول قرن‌ها وظیفه آب‌رسانی برای کشاورزی و آشامیدن اهالی را داشته است. سد کبار قم در نزدیکی زنبورک از توابع جنت‌آباد قرار دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر به دیدن این سد رفتید، حتماً در نزدیکی آن سری هم به کاروان‌سرای پاسنگان بزنید. 

 • آدرس سد کبار: 24 کیلومتری قم در جاده قم به کاشان
 • ساعت بازدید از سد کبار: 24 ساعته
 • قیمت بلیط سد کبار: رایگان

موقعیت دقیق سد کبار

kebar.jpg
سد کبار، از جاهای دیدنی اطراف قم 

غار وشنوه

غار وِشنَوَه ازجمله جاهای دیدنی قم است که در میان مردم شهرت دارد و بسیاری از گردشگران اسم آن را پیش از این شنیده‌اند. در واقع وشنوه و چند غار دیگر در نزدیکی چال غار هستند. قدمت این غار به قبل از تاریخ باستان بازمی‌گردد. در منطقه چال غار وشنوه، 21 معدن قدیمی وجود دارد که در آ‌ن‌ها یافته‌هایی از 3 هزار سال پیش از میلاد دیده می‌شود. غار اشنوه، وسیع است و با استالاگمیت‌های زیبایی دارد، برای غارنوردان بسیار جذاب است.

 • آدرس غار وشنو: جاده قم به کهک
 • ساعت بازدید از غار وشنو: 24 ساعته 
 • قیمت بلیط غار وشنو: رایگان

موقعیت دقیق وشنوه

veshnavah-cave-2-1280x720 (1).jpg
غار وشنوه، از بهترین جاهای دیدنی قم

تالاب بهشت معصومه 

در 20 کیلومتری حوض سلطان و شمال شهر قم، تالاب بهشت معصومه وجود دارد که تالابی دائمی است. وسعت این تالاب به پنج هکتار می‌رسد و برخلاف سایر تالاب‌های قم، این جای دیدنی قم در سراسر سال آب دارد. جالب است بدانید که این تالاب هم در برخی از زمان‌های سال شاهد حضور پرندگان مهاجر می‌شود. 

 • آدرس تالاب بهشت معصومه: ۳ کیلومتری جاده تهران به قم
 • ساعت بازدید از تالاب بهشت معصومه: 24 ساعته
 • قیمت بلیط تالاب بهشت معصومه: رایگان 

موقعیت دقیق تالاب بهشت معصومه

Masoume-Behesht-Lagoon.jpg
تالاب بهشت معصومه در حوالی قم

پلنگ‌دره

پلنگ‌دره نامش را از پلنگ‌هایی گرفته که در همان نواحی زندگی می‌کردند و در اصل یک منطقه حفاظت‌شده است که در 50 کیلومتری قم قرار دارد. این منطقه، غنی‌ترین پوشش گیاهی در استان را دارد. اگر دوست دارید پلنگ‌دره را در زیباترین حالت خودش ببینید، بهتر است در بهار سری به آن بزنید.

 • آدرس پلنگ‌دره: 50 کیلومتری شهر قم
 • ساعت بازدید از پلنگ‌دره: 24 ساعته
 • قیمت بلیط پلنگ‌دره: رایگان

موقعیت دقیق پلنگ‌دره

DSC_5103.jpg
نمایی از طبیعت پلنگ‌دره قم

کوه خضر نبی

این بار به سراغ یکی از مکان های دیدنی قم می‌رویم که روی یک کوه قرار گرفته است و حس‌و‌حال مذهبی دارد. درست روی بالاترین نقطه کوه جمکران یا همان خضر نبی، مسجدی قرار دارد که برای بسیاری از گردشگران، یکی از جاهای دیدنی قم محسوب می‌شود. شاید درباره نام این کوه، برایتان سؤال پیش بیاید. آن‌طور که در روایت‌ها آمده، این کوه زمانی محل عبادت حضرت خضر(ع) بوده و به همین دلیل، اهالی به آن کوه خضر نبی می‌گویند.

ارتفاع کوه خضر نبی نزدیک به 1100 متر است؛ اما اگر قصد بازدید از آن را دارید نگران نباشید. در همه مسیر، پله ساخته شده است و بالا رفتن از آن، چندان سخت نیست. البته باید توجه داشته باشید که اگر زانودرد دارید یا پیاده‌روی طولانی و بالا رفتن از پله برای شما سخت است، از دیدن این جاذبه چشم‌پوشی کنید.

 • آدرس کوه خضر نبی: ۶ کیلومتری جنوب شهر قم
 • ساعت بازدید از کوه خضر نبی: 24 ساعته
 • قیمت بلیط کوه خضر نبی: رایگان

موقعیت دقیق کوه خضر نبی

khezrnabi-lastsecond.jpg
مسجد کوه خضر نبی قم

جاهای تفریحی قم

 • رودخانه قمرود
 • باغ پرندگان قم
 • دریاچه جوان
 • تالاب بهشت معصومه 

مکان های تفریحی قم برای جوانان

 • تله‌کابین پارک علوی
 • پاراگلایدر قم
 • سورتمه بوستان علوی
 • کارتینگ کاج
 • شهربازی بوستان علوی

جاهای دیدنی قم در بهار

 • کوه دو برادران
 • غار وشنوه
 • غار کهک

جاهای دیدنی قم در تابستان

 • پارک علوی
 • رودخانه قمرود
 • منطقه ییلاقی کهک

جاهای دیدنی قم در پاییز

 • کوه خضر نب
 • کاروان‌سرای دیر گچین
 • مسجد جمکران

جاهای دیدنی قم در زمستان

 • گنبد نمکی
 • پلنگ‌دره
 • خانه ملاصدرا
 • کاروان‌سراهای قم

سخن آخر

در این مطلب، جاهای دیدنی قم را به شما معرفی کردیم. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تا امروز قم را تنها به‌عنوان یک مقصد زیارتی می‌دیدید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در این دیدگاه، تجدیدنظر کنید و هنگام سفر با تور داخلی، قم را از قلم نیندازید. اگر از جاهای دیدنی قم بازدید کرده‌اید، به‌نظرتان بهترین جای دیدنی قم کدام است؟

فاطمه یموتی
فاطمه یموتی

اولین باری که خواندن یک کتاب توانست روحم را پرواز دهد، به یاد می‌آورم. تقریبا فهمیده بودم که کلمات، قدرت فوق‌العاده‌ای دارند. مخصوصا اگر درباره چیزهایی باشد که تا به‌حال نمیدانستی. چند سالی‌ست که از آن روزها می‌گذرد و من هنوز دست به قلم، روی ابرها درحال پروازم.