Close

پارک اِمیرگان؛ بهشت لاله‌های استانبول، میراث سردار ایرانی!

4.3
از 21 رای
خودنمایی شگفت‌انگیز میراث سردارِ ایرانی در قلب استانبول! +تصاویر
  • 30 شهریور 1398 07:00
  • 3
  • 40K

پارک اِمیرگان (Emirgan) یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های استانبول است که در منطقه ساری‌یر (Sarıyer) در قسمت اروپایی بُسفُر (Bosphorus) قرار گرفته است. بعضی از پارک اِمیرگان به‌عنوان زیباترین پارک استانبول یاد می‌کنند. اگر به لیست‌هایی که تحت عنوان «در استانبول چه باید بکنیم!» توجه کرده باشید، معمولاً پارک زیبای اِمیرگان جزء 10 مورد اول است. امیرگان واقعا زیباست، پُر از لاله‌های رنگارنگ، چشمه‌های شگفت‌انگیز، تعداد زیادی میز پیک‌نیک، زمین‌بازی برای کودکان و رستوران‌هایی با چشم‌اندازی خارق‌العاده، همه و همه جزئی از زیبایی‌های پارک اِمیرگان در استانبول هستند.

پارک امیرگان استانبول

اِمیرگان پارکی 47 هکتاری و پوشیده از درختان سرو است که در اواسط قرن شانزدهم به نام پارک فریدون بیگ شناخته می‌شده است. در قرن هفدهم این پارک توسط مراد چهارم (Murad IV) امپراتور عثمانی به‌عنوان هدیه به «امیر گونه خان» سردار ایرانی زمان صفویه هدیه داده می‌شود. نام پارک نیز از واژه اِمیرگونه (Emirgûne) گرفته‌ شده است که طی زمان به اِمیرگان تغییر یافته است.

پارک امیرگان استانبول

 طی زمان، مالکین پارک بارها تغییر کرده‌اند. در اواخر دهه 1860 پارک در اختیار فردی به نام اسماعیل پاشا (Isma'il Pasha، یکی از والیان امپراتوری عثمانی در مصر و سودان) قرار گرفت. او در داخل پارک سه عمارت چوبی (شبیه کوشک و کلاه‌فرنگی که نوعی پاویون در فضای باز و مشجر هستند) ساخت و هنوز هم این عمارت‌ها در پارک امیرگان قرار دارند. وارثان او در سال 1930 ملک را به یک تاجر اسلحه به نام لطفی توزان (Lütfi Tozan) فروختند. عمارت‌های پارک امیرگان را به دلیل رنگ‌های جالب و متفاوتی که دارند، به رنگشان می‌شناسند: عمارت زرد، عمارت صورتی و عمارت سفید.

 

عمارت زرد

عمارت زرد در امیرگان

عمارت زرد، سازه‌ای چوبی است که از 1971 تا 1878 به‌عنوان کلبه شکار و اقامتگاه مهمان استفاده می‌شده است. این عمارت دو طبقه و 400 مترمربعی که یک بالکن و یک تراس دارد، در مرکز پارک قرار گرفته است. عمارت زرد که از چهار اتاق، یک سالن و یک آشپزخانه در طبقه زیرین و سه اتاق و یک سالن در طبقه فوقانی تشکیل‌ شده است، مشرف‌به تنگه بُسفُر است. معماری عمارت زرد نمایانگر معماری سنتی عثمانی است که در آن سالن توسط اتاق‌ها محاصره‌ شده است. همچنین تزئینات سقف‌ها و دیوارها توسط سرکیس بالیان انجام‌ شده است.

 

عمارت صورتی

عمارت صورتی پارک امیرگان

عمارت صورتی نیز یک‌ خانه با معماری متداول عثمانی و به رنگ صورتی است. این عمارت سه در ورودی دارد. یکی برای مواقع ضروری، یکی برای کارکنان و دَرِ جلویی که در اصلی است. هنگام ورود به اولین در، یک سالن بزرگ و دو اتاق را مشاهده می‌کنید. دَرِ دوم، در مواقع ضروری به یک اتاق مخفی راه دارد. این عمارت به‌ عنوان یک کافه‌تریا استفاده می‌شود و برای مراسم‌ها، جشن‌ها و حتی عروسی‌ها امکان استفاده دارد.

 

عمارت سفید

عمارت سفید پارک امیرگان استانبول

عمارت سفید که سومین عمارت پارک امیرگان است، فاصله‌ای 150 متری با عمارت زرد دارد. معماری آن شما را به یاد سبک نئوکلاسیک می‌اندازد. عمارت سفید طی روز به‌ عنوان کافه‌تریا مورداستفاده قرار می‌گیرد و عصرها کاربری رستوران همراه با ارائه غذاهای ترکی – عثمانی دارد.

پارک امیرگان را به‌ عنوان پارک لاله‌ها یا بهشت لاله‌ها می‌شناسند، دلیل این شهرت این است که در دهه 1960 باغی ویژه گل لاله در این پارک افتتاح‌ شده است و از سال 2005 هرساله جشنواره بین‌المللی گل لاله در پارک اِمیرگان برگزار می‌شود. لاله‌های رنگی امیرگان جذابیت خاصی را برای بازدید، قدم زدن و حتی عکاسی به این پارک بخشیده‌اند. همچنین این پارک به دلیل زیبایی‌های خاص خود یکی از لوکیشن‌های عکاسی برای عکس‌های عروسی محسوب می‌شود.

پارک امیرگان استانبول

اگر هنوز برای رفتن به امیرگان شک دارید، بهتر است به پاسخ این سؤالات بیندیشید:

  • دوست دارید سرزمینی شبیه به بهشت لاله‌ها را ببینید؟
  • علاقه دارید در بالکن یک عمارت قدیمی چوبی بنشینید و هنگام نوشیدن چای از منظره خارق‌العاده بُسفُر لذت ببرید؟
  • دوست دارید قوهای سفید و سیاه را هم‌زمان ببینید؟

خب ظاهرا پاسختان به هر سه سؤال مثبت است؛ پس منتظر چه هستید، بروید و لذت ببرید!

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

 

منابع: weloveist.com و tourmakerturkey.com و goodplaces.travel

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

زهرا طوسی 30 شهریور 1398 ساعت 08:22

1- ایا دیدن از این پارک برای پاییز مناسب است؟
2- میز پیک نیک یا میز پینگ پنک؟