معرفی لوکیشن فیلم و سریال های معروف ایرانی + عکس و آدرس

4.7
از 10 رای
آگهی JJG - جایگاه K - دسکتاپ
معرفی لوکیشن محبوبترین سریال های ایرانی + تصاویر
19 فروردین 1401 08:00
5

یکی از جذاب‌ترین اطلاعات در رابطه با سریال‌های محبوب ایرانی آن است بدانیم این سریال‌ها در کجای کشور فیلم‌برداری شده‌اند یا در اصطلاح سینمایی، لوکیشن این سریال‌ها کجاست؟ در این مطلب سعی کرده‌ایم لوکیشن سریال های معروف ایرانی را برای شما بیاوریم و اطلاعات مختصری را در خصوص آن‌ها به شما ارائه دهیم. لوکیشن سریال های معروف ایرانی در قسمت‌های مختلفی از شهر هستند، اما ممکن است که یک لوکیشن برای چند فیلم و سریال استفاده شود، با این حال بسیاری از آن‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. به همین خاطر در این متن از مجله گردشگری لست سکند، آنها را جداگانه بررسی می‌کنیم.

01-2.jpg

لوکیشن سریال شهرزاد

سریال شهرزاد از سریال‌هایی است که به‌صورت نمایش خانگی عرضه و پخش آن از سال 1394 شروع شد، و در سال 1397 پایان یافت. قطعا لوکیشن سریال شهرزاد در لیست لوکیشن سریال های معروف ایرانی قرار می‌گیرد. یکی از این لوکیشن‌ها، «خانه بزرگ آقا دیوانسالار» است که در باغ سلیمانیه یا کوشک وثوق الدوله فیلم‌برداری شده. این باغ 25 هکتار وسعت دارد و حدود 150 سال پیش بنا شده و مربوط به دوران قاجار می‌شود. کوشک وثوق الدوله در منطقه 14 شهرداری تهران، خیابان نبرد شمالی، کوچه طاهر جنب کلانتری ۱۲۱ سلیمانیه قرار دارد.

اما غیر از خانه بزرگ آقا، لوکیشن‌های دیگری هم در این سریال استفاده شده که هر کدام به تنهایی بسیار جذاب هستند و به عنوان یک جاذبه می‌توان آن‌ها را بررسی کرد. خانه موتمن‌الاطبا طبق مستندات موجود، در سال 1261 هجری شمسی ساخته شده است و سال‌ها نزد خاندان موتمن باقی مانده و در آن زندگی می‌کردند. موتمن الاطبا، پزشک مخصوص ناصرالدین‌شاه بوده است. مساحت این خانه حدود 800 مترمربع است که در محله عودلاجان و خیابان پامنار قرار دارد. گفتنی است که این خانه لوکیشن فیلم‌های دیگری هم بوده که فیلم «خانه پدری» یکی از همان فیلم‌ها است. سریال شهرزاد در شهرک سینمایی غزالی هم برداشت‌هایی داشته است؛ جایی که فیلم‌ها و سریال‌هایی چون: «در چشم باد»، «کلاه پهلوی»، «سرزمین کهن»، «جهان پهلوان تختی»، «شب دهم»، «مدار صفر درجه»، «کیف انگلیسی» و غیره در آن فیلم‌برداری شده،

 • آدرس باغ سلیمانیه یا کوشک وثوق‌الدوله (لوکیشن سریال شهرزاد): خیابان نبرد شمالی، کوچه طاهری، جنب کلانتری 121 سلیمانیه
 • آدرس خانه موتمن‌الاطبا (لوکیشن سریال شهرزاد): میدان بهارستان، خیابان ابن سینا، خیابان امیرکبیر غربی، خیابان پامنار، روبه‌روی مسجد کاشانی، بن‌بست موتمن‌الاطبا
خانه وثوق‌الدوله
نمایی از خانه وثوق‌الدوله، لوکیشن خانه بزرگ آقا در سریال شهرزاد
خانه وثوق‌الدوله سریال شهرزاد

صحنه‌هایی از سریال شهرزاد در نمای داخلی خانه وثوق‌الدوله

خانه موتمن‌الاطبا
خانه موتمن‌الاطبا، عکس از آرشیو لست سکند، Ehsantrips
خانه موتمن الاطبا
بخش‌هایی از سریال شهرزاد در خانه موتمن الاطبا

لوکیشن سریال شب های برره

شب های برره که همه ما با آن خاطره داریم در سال 1384 از شبکه سوم سیما پخش می‌شد. باغ برره، یکی از لوکیشن های سریال شب های برره بود؛ باغ معروفی که در منطقه سعادت آباد و بلوار کوهستان واقع شده است. این باغ 22 هزار متری، به دلیل ساخت این سریال در این منطقه به باغ برره معروف است. البته امروزه دیگر چیزی به عنوان لوکیشن سریال شبهای برره از آن باغ باقی نمانده است.

 • آدرس لوکیشن سریال شب های برره: محدوده سعادت آباد
سریال شب‌های برره
باغی که در آن سریال شب‌های برره ضبط شد
سریال شبهای برره
تصویری از بخش‌های مختلف باغ
باغ شبهای برره
روند تغییراتی که باغ در سالیان مختلف متحمل شده
سریال شب‌های برره
صحنه‌هایی از سریال شب‌های برره

لوکیشن سریال بانوی عمارت

سریال بانوی عمارت هم از آن دست سریال‌هایی است که لوکیشن‌های متعددی در آن استفاده شده؛ اما یکی از مهم‌ترین لوکیشن های سریال بانوی عمارت، خانه طباطبایی‌ها واقع در محله قدیم کاشان و در محله سلطان امیر احمد است. خانه طباطبایی‌ها یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌ها در کاشان بوده که مربوط به زمان قاجار می‌شود.

 • آدرس خانه طباطبایی‌ها (لوکیشن سریال بانوی عمارت): کاشان، میدان کمال الملک، خیابان فاضل نراقی
لوکیشن سریال بانوی عمارت
خانه طباطبایی‌ها، لوکیشن سریال بانوی عمارت
سریال‌های بانوی عمارت
بخش‌هایی از سریال‌های بانوی عمارت
خانه طباطبایی‌ها
نمای داخلی از خانه طباطبایی‌ها

لوکیشن سریال جیران

از دیگر لوکیشن های سریال های معروف ایرانی می‌توان به لوکیشن سریال جیران و محل‌هایی که در آن‌ها فیلم‌برداری صورت گرفته، اشاره کنیم. سریال جیران هم تاریخی و مربوط به دوره ناصرالدین شاه است و فیلم‌برداری آن در مرداد ماه سال 1400 در شهر خوانسار و گلپایگان به پایان رسید. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین لوکیشنی که این سریال در آن فیلم‌برداری شده، مجموعه کاخ گلستان است که قسمت‌های مختلفی از سریال را در آن ضبط کرده‌اند. تخت مرمر، شمس‌العماره و برخی قسمت‌های دیگر از جمله بخش‌هایی بودند که به عنوان لوکیشن سریال جیران انتخاب شده بودند و در آن‌ها فیلم‌برداری انجام شده است.

اما لوکیشن سریال جیران فقط به جاهایی که گفتیم ختم نمی‌شود، این پروژه عظیم در شهرک غزالی، باغ گیاهشناسی، بازار سعدالسلطنه قزوین و برخی از مناطق و جاذبه‌های دیگر نیز فیلم‌برداری شده است.

 • آدرس مجموعه کاخ گلستان: خیابان 15 خرداد، میدان ارگ
مجموعه گلستان
نمایی از کاخ اصلی مجموعه گلستان، عکس از پویا دهقان
کاخ گلستان
نمایی از تخت مرمر مجموعه کاخ گلستان، عکس از پویا دهقان
لوکیشن سریال جیران
تصویری از برخی صحنه‌های سریال جیران

لوکیشن سریال قهوه تلخ

اگر بخواهیم فهرست لوکیشن سریال های معروف ایرانی را کامل‌تر کنیم، باید لوکیشن سریال قهوه تلخ را هم به جمع سریال‌ها اضافه کنیم. قهوه تلخ تقریبا اولین سریالی بود که برای نمایش خانگی به کارگردانی مهران مدیری، عرضه شد. قهوه تلخ از سال 1389 تا سال 1391 مراحل ساخت، ضبط و پخش خود را پشت سر گذاشت. سریال در قسمت‌های مختلفی فیلم‌برداری شده است که همین امر آن را به لیست لوکیشن سریال های معروف ایرانی اضافه کرده است.

کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی یا در مجموع، بهتر است بگوییم مجموعه کاخ نیاوران، مهم‌ترین لوکیشن‌های سریال قهوه تلخ بودند و آن‌ها را در نماهای مختلفی می‌دیدیم. یکی از نکاتی که باید به آن اشاره کرد، این است که کاخ صاحبقرانیه از سال 1394 به بعد غیر قابل بازدید است و دلیل آن هم مراقبت بیشتر و بهتر از بناست. زیر این کاخ، قنات وجود دارد و عمارت آن روی یک گسل ساخته شده است، به همین دلیل برای جلوگیری از تخریب آن، بازدیدش ممنوع شده است و به صورت مجازی می‌توانید از آن استفاده کنید.

 • آدرس مجموعه نیاوران (لوکیشن سریال قهوه تلخ): نیاوران، میدان باهنر (میدان نیاوران)
لوکیشن سریال قهوه تلخ
نمایی از کوشک احمدشاهی، عکس از آرشیو لست سکند، ویدا مهین پو
کاخ صاحبقرانیه
کاخ صاحبقرانیه و نمای خارجی آن، عکس از پویا دهقان
سریال قهوه تلخ
برخی از صحنه‌های سریال قهوه تلخ

لوکیشن سریال نون خ

سریال طنز «نون خ» که در سه فصل پخش شد، یکی از پر مخاطب‌ترین سریال‌های تلویزیونی بود که فصل اول آن در نوروز 1398، فصل دوم در نوروز 1399 و فصل سوم در نوروز 1400 به نمایش گذاشته شدند. از جمله لوکیشن های سریال نون خ که طی این فصل‌ها، روستای پالنگان، هجیج، ترقبان، کندوله و پرنیان است که از روستاهای پلکانی در کرمانشاه هستند. این سریال پر طرفدار بر گردشگری استان‌های کرمانشاه و کردستان هم تاثیرات مثبت و خوبی را گذاشته است.

نکته‌ای که در این بین وجود دارد، در رابطه با فصل سوم این سریال است که طی آن لوکیشن نون خ در روستاهای اطراف تهران بوده و در آن جا فیلم‌برداری شده است. علت این کار هم محدودیت‌هایی بود که شیوع کرونا باعث ایجاد آن‌ها شده بود. نام این روستاها، «کیگا» و «سنجریان» هستند.

لوکیشن‌های سریال نون خ
برخی از لوکیشن‌های سریال نون خ
لوکیشن‌ سریال نون خ
نمایی از برخی لوکیشن‌های سریال نون خ در شب
سریال نون خ
برخی از صحنه‌های سریال نون خ

لوکیشن سریال علی البدل

سریال علی البدل در نوروز 96 توسط شبکه یک سیما پخش شد که بیشتر لوکیشن‌های آن در استان همدان قرار داشت و ضبط شد. یکی از این لوکیشن‌ها بین همدان و تویسرکان در روستای بسیار دیدنی «چشمه قل قل» بود. روستای چشمه قل قل یا ورکانه دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان است که در فصل‌های بهار و تابستان پذیرای گردشگران متعددی است و به‌خوبی توسط این سریال، معرفی و جاذبه‌های آن به نمایش گذاشته شد. شاید اگر لوکیشن علی البدل در این روستاها و مناطق انتخاب نمی‌شد، از لحاظ گردشگری هم آن قدر مطرح نمی‌شدند.

سریال علی البدل
بخش‌هایی از لوکیشن سریال علی‌البدل
لوکیشن سریال علی‌البدل
روستای چشمه قل قل، لوکیشن سریال علی البدل
علی البدل
بخش‌های مختلف لوکیشن سریال علی البدل
سریال علی‌البدل
بخش‌هایی از سریال علی‌البدل

لوکیشن سریال پایتخت

سریال پایتخت از آن دسته از سریال‌هایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفت و بیشتر مردم را در زمان پخش خود خانه‌نشین کرده بود. بسیاری از قسمت‌های این سریال در خطه‌های شمالی ایران ضبط شدند که بیشتر آن در شیرگاه مازندران بود، اما قسمت‌هایی نیز در قائم‌شهر و ساری هم ضبط شدند.

با وجود همه این‌ها، یکی از قسمت‌های دیدنی پایتخت پنج که در نوروز 1397 از شبکه اول سیما پخش شد، در یکی از کارخانه‌های جنگ‌زده سوریه اتفاق می‌افتد؛ همان‌جایی که در آن خانواده نقی معمولی مورد حمله داعش قرار گرفتند. جالب این است که به شما بگوییم لوکیشن پایتخت در این قسمت، تهران بود. جایی در انتهای اتوبان امام علی و در شهرری که همچنان هم وجود دارد، اما بازدید از آن امکان‌پذیر نیست. سیلوی گندمی که در کنار کارخانه سیمان شهرری قرار گرفته، میزبان فیلم‌برداری این قسمت از سریال محبوب پایتخت بوده است.

 • آدرس کارخانه سیمان: شهرری، انتهای اتوبان امام علی(ع)
 سریال پایتخت
صحنه‌هایی از سریال که در کارخانه ضبط شده‌اند
کارخانه سیمان شهرری
بخش‌هایی از کارخانه سیمان شهرری
کارخانه سیمان شهرری
نمای کارخانه از دور
لوکیشن سریال پایتخت
نمایی از شیرگاه، از اصلی‌ترین لوکیشن های سریال پایتخت

لوکیشن سریال پدر سالار

سریال نوستالژیک پدر سالار که در سال 1372 ساخته شد و حول محور شخصیت اصلی داستان یعنی اسدالله خان می‌گردد. این سریال خاطره‌انگیز از پرمخاطب‌ترین سریال‌ها در زمان خود بوده و هنوز هم عده‌ای علاقه‌مند به تماشای مجدد آن هستند. لوکیشن سریال پدر سالار در منطقه امام زاده یحیی تهران و در خانه‌ای تاریخی با قدمت 100 ساله انتخاب شد و قسمت‌های مختلف سریال در آن ساخته شد. لوکیشن پدرسالار متعلق به یکی از نوادگان قاجار به نام «مهرانگیز کامبیز» بوده که اکنون به خانه فرهنگ امامزاده یحیی تبدیل شده است.

 • آدرس خانه فرهنگ امامزاده یحیی (لوکیشن سریال پدرسالار): خیابان ری، خیابان آبشار غربی، کوچه هداوند
سریال پدر سالار
خانه فرهنگ امامزاده یحیی
سریال پدرسالار
نمایی دیگر از لوکیشن معروف سریال پدرسالار
سریال پدرسالار
سریال خانه پدری، از پرمخاطب‌ترین سریال‌های تلویزیونی

لوکیشن فیلم سینمایی مهمان مامان

تنها سریال‌ها نیستند که در لوکیشن‌های زیبا و جذاب فیلم‌برداری می‌شوند، انتخاب لوکیشن برای فیلم‌های سینمایی هم بسیار اهمیت دارد و بسیاری از آن‌ها در لوکیشن‌هایی بسیار جالب توجه ضبط می‌شوند. فیلم سینمایی «مهمان مامان» ساخته استاد داریوش مهرجویی در سال 1382 هم یکی از همین فیلم‌ها است که در یک لوکیشن زیبا و جذاب ساخته شده است. خانه سرهنگ ایرج لوکیشن فیلم مهمان مامان است.

اینکه خانه در ابتدا تحت تملک چه کسی بوده، مشخص نیست، اما بهتر است بدانید که این خانه به مدت تقریبا 60 سال منزل سرهنگ ایرج بوده است که از ارتشیان نام‌آور دوران پهلوی اول و دوم بوده است. خانه سرهنگ ایرج پس از بازسازی‌هایی که داشت، به یکی از پژوهشگاه‌های میراث فرهنگی بدل شده که در آن کارهای استارت‌آپی و کارآفرینی و پژوهشی انجام می‌شود.

 • آدرس خانه سرهنگ ایرج (لوکیشن فیلم مهمان مامان): خیابان پامنار، بالاتر از مسجد پامنار، خیابان صوفیانی
لوکیشن فیلم میهمان مامان
بخشی از صحنه‌های فیلم میهمان مامان
عمارت خانه سرهنگ ایرج
نمایی از عمارت خانه سرهنگ ایرج
خانه سرهنگ ایرج
خانه سرهنگ ایرج، پس از بازسازی، عکس از تسنیم، محمود حسینی

شهرک سینمایی غزالی

این شهرک سینمایی یکی از محبوب‌ترین لوکیشن‌ها برای سینماگران است، چون می‌توانند با آسایش بیشتر و دکورهای مناسب، فیلم را ضبط کنند. ایده ساخت این شهرک را یکی از بزرگ‌ترین و پرآوازه‌ترین کارگردانان سینمای ایران، یعنی علی حاتمی داده است. او در حال تدارک ساخت سریالی بود که می‌بایست در حال و هوای اوایل قرن 14 هجری شمسی طی می‌شد. به همین خاطر در سال 1358 ساخت شهرک سینمایی را آغاز کرد. طی طرح‌ها و ایده‌هایی که مطرح شد، محوطه‌ای که برای این شهرک در نظر گرفته شد در غرب تهران و حوالی اتوبان تهران کرج بود. این محوطه را فردی به نام غزالی خریداری کرد که همین نام نیز بر شهرک گذاشته شد و باقی ماند.

شهرک سینمایی غزالی شامل سه بخش کلی است که به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • مجموعه بناها و دکورهای قبل از اسلام (با مساحت 15000 هزار مترمربع)
 • دکورها و بناهای پس از اسلام (با مساحت 35000 مترمربع)
 • دکورها و بناهای دوره معاصر (با مساحت 62000 مترمربع)

از مجموعه سریال‌ها و فیلم‌های مهمی که در این محل تصویربرداری شده، می‌توان به: هزار دستان، سربداران، امام علی (ع)، مریم مقدس، مردان آنجلس، روزگار قریب، اصحاب کهف و موارد دیگری اشاره کرد که تعداد آن‌ها بسیار زیاد است.

از جمله لوکیشن‌ها و قسمت‌های مختلفی که در این شهرک ساخته شده‌اند، شامل: میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، خیابان لاله‌زار، گرند هتل، تار و سه‌تار دلگشا و بخش‌هایی دیگر هستند. شما می‌توانید در شهرک غزالی، در لوکیشن‌های مختلف فیلم‌ها و سریال‌ها عکس بگیرید و آن‌ها را برای خود بازسازی کنید.

 • آدرس شهرک سینمایی غزالی: تهران، بزرگراه شهید لشگری، خیابان 55، کوچه یکم غزالی
لوکیشن بیمارستان سینا
لوکیشن بیمارستان سینا در شهرک غزالی
مجسمه رضاشاه پهلوی
مجسمه رضاشاه پهلوی
شهرک غزالی
بخش‌هایی دیگر از شهرک غزالی، عکس از تسنیم، ارشیده شاهنگی

سخن آخر

سریال‌های ایرانی زیادی در طول تاریخ ساخته شده‌اند که هر کدام هم جذابیت‌های خاص خود را داشته‌اند، اما لوکیشن‌هایی که برای فیلم‌برداری این سریال‌ها استفاده می‌شده، اهمیت بسیار ویژه‌ای دارند. برخی از آن‌ها ارزش تاریخی دارند و می‌توان به عنوان یک جاذبه از آن‌ها بازدید کرد. به همین خاطر، بد نیست که با اکثر لوکیشن سریال های معروف ایرانی آشنا شوید. غیر از این لوکیشن‌ها، چه جاهای دیگه‌ای رو می‌شناسین و تا به حال به کدام‌یک از این لوکیشن‌های نام برده شده رفته‌اید؟

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند