راهنمای کامل سفر با نوزاد

5
از 2 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
نکاتی که در سفر با نوزاد نباید فراموش کنید! + راهکارها
04 اردیبهشت 1400 10:00
1

اگر به تازگی پدر و مادر شده باشید، احتمالا حتی فکر کردن به سفر با نوزاد با وجود همه وسایل و دردسرهایی که دارد آن هم برای اولین بار، برایتان ترسناک است. بسیاری از کسانی که به تازگی صاحب نوزاد شده‌اند، تا مدت‌ها قید سفر را می‌زنند و فکر می‌کنند سفر با نوزاد امکان‌پذیر نیست. در صورتی که با رعایت چند نکته و برنامه‌ریزی دقیق، می‌توانید با کودک تازه متولد شده خود بهترین سفرهای عمرتان را تجربه کنید. شاید کودک شما چیزی از این سفرها به خاطر نیاورد ولی شما از این سفرها لذت می‌برید و خاطره آن را تا آخر عمر فراموش نمی‌کنید.

شاید باور نکنید، ولی سفر با نوزاد بسیار راحت‌تر از سفر با کودکان نوپا است. در ادامه، مهم‌ترین نکاتی را که در مورد سفر با نوزاد باید در نظر بگیرید مطرح می‌کنیم.

راهنمای سفر با نوزاد

نکاتی در مورد سفر با ماشین شخصی همراه با نوزاد

سفر با خودروی شخصی یکی از راحت‌ترین روش‌های سفر با نوزادان است. با خودروی شخصی معمولا مقصدهای نزدیک و سفرهای کوتاه را می‌توانید تجربه کنید، آزادی عمل قابل توجهی دارید و برای حمل و نقل و جابه‌جا کردن وسایل زیاد، مشکلی ندارید. هر جایی که نیاز باشد می‌توانید توقف کنید؛ البته ممکن است سفرتان بیشتر از حالت عادی طول بکشد.

مشخص کردن دقیق مسیر

برای سفرتان از قبل مسیر را مشخص کنید و امکانات رفاهی طول مسیر را در نظر بگیرید. گاهی برای سفر به یک مقصد، چندین مسیر وجود دارد. مسیری که امکانات بیشتر (مثلا سرویس بهداشتی، اقامتگاه، محل توقف و استراحت) دارد را انتخاب کنید.

آماده کردن وسایل از شب قبل

حتما از قبل یک لیست کامل از وسایل لازم برای نوزاد تهیه کنید و آن را شب قبل در ماشین بگذارید. اقلامی مثل دارو و قطره، پوشک و سایر لوازم مصرفی ضروری نوزاد را بیشتر از حد مورد نیاز بردارید و البته زیاده‌روی هم نکنید. به هر حال ممکن است سفرتان بیشتر از زمان برنامه‌ریزی شده طول بکشد.

قرار دادن وسایل در دسترس

وسایل مورد نیاز کودک را که هر آن ممکن است به آن نیاز پیدا کنید در صندوق عقب ماشین نگذارید. در این صورت باید برای هر بار برداشتن آنها توقف کنید و سفرتان بیش از حد معمول طول بکشد. این وسایل باید در دسترس شما باشند.

همراه داشتن صندلی نوزاد مخصوص خودرو

مهم‌ترین وسیله‌ای که برای سفر با کودک نیاز دارید، صندلی مخصوص نوزاد برای داخل خودرو است. این وسیله برای امنیت کودک شما است بنابراین اصلا از آن صرف نظر نکنید.

نکاتی در مورد سفر با هواپیما همراه با نوزاد

سفر کردن با هواپیما وقتی نوزادی همراه دارید، کمی سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر است. طی کردن مراحل قبل از پرواز، معطلی در فرودگاه، نداشتن امکان توقف و... از دلایلی است که باعث می‌شود سفر با نوزاد آن هم با هواپیما سخت‌تر شود. به همین دلیل برای این سفر باید آمادگی بیشتری داشته باشید و خودتان را برای دردسرهای بیشتری آماده کنید.

انتخاب مقصد نزدیک

اگر تصمیم دارید با هواپیما سفر کنید، بهتر است که مقصدهای نزدیک‌تر را انتخاب کنید تا پروازهای کوتاهی داشته باشید. پرواز هر چقدر طولانی‌تر باشد، خستگی و چالش‌های بیشتری برای پدر و مادر و حتی خود نوزاد به دنبال دارد. در سال‌ها و ماه‌های اول زندگی فرزند خود سعی کنید سفرهایی بروید که بیشتر مدت سفر را در مقصد باشید نه در مسیر.

همراه بردن وسایل ضروری در هواپیما

موقع سفر با نوزاد باید وسایل ضروری کودک مثلا دستمال مرطوب، شیشه شیر، پوشک و وسایل مربوط به تعویض آن و... را همراه خودتان داشته باشید. حتی بهتر است که لباس اضافه برای خودتان و نوزاد هم در ساک همراه نوزاد داشته باشید و آن را در چمدان نگذارید.

رزرو پرواز مستقیم یا با توقف طولانی

اگر مجبور شدید مسیرهای طولانی و پروازهای طولانی را انتخاب کنید، سعی کنید پرواز مستقیم رزرو کنید. فرود هواپیما و دردسرهای داخل فرودگاه می‌تواند برای کودک و والدینش آزاردهنده باشد. هر چقدر تعداد پیاده شدن و سوار شدن را کاهش دهید، برای نوزاد شما بهتر است.

یا اینکه مسیرهایی را انتخاب کنید که تایم توقف طولانی دارند. یعنی بعد از پیاده شدن، مدت قابل توجهی برای استراحت، نظافت و سرحال شدن وقت دارید. بهتر است که فاصله بین دو پرواز شما بین دو تا سه ساعت باشد که بدون استرس بتوانید استراحت کنید.

راهنمای سفر با کودک

انتخاب صندلی مناسب

اگر محدودیت مالی ندارید، بهتر است که برای نوزادتان هم صندلی جدا رزرو کنید. اگر برایتان امکان‌پذیر نیست سعی کنید صندلی شما نزدیک‌تر به جلوی هواپیما باشد تا سرو صدای کمتری داشته باشد. همچنین برای عوض کردن پوشک کودک و مواردی شبیه این، احتمالا زیاد به سرویس بهداشتی می‌روید. پس سعی کنید صندلی شما جایی باشد که رفت‌وآمد مکرر برای دیگران باعث ایجاد آزار و اذیت نشود و خودتان هم راحت‌تر بتوانید حرکت کنید.

مراقبت از گوش نوزاد

موقع فرود و بلند شدن از باند فرودگاه و تغییر سریع فشار هوا داخل کابین، باعث فشار وارد شدن به گوش میانی نوزاد می‌شود. این شرایط باعث ایجاد درد در گوش نوزاد و بی‌قراری و گریه می‌شود. برای حل چنین مشکلی باید سعی کنید در زمان فرود و برخاستن هواپیما از روی باند، به نوزادتان شیر بدهید یا پستانکی در دهان نوزاد بگذارید. مکیدن باعث کاهش فشار وارد شده بر گوش می‌شود و درد گوش را کاهش می‌دهد.

توجه به امنیت کودک

در طول پرواز کمربندتان را ببندید تا در تکان‌های هوایی، تعادلتان به هم نخورد و کودک از آغوشتان نیافتد. همچنین بهتر است در طول پرواز، نوشیدنی‌های داغ نخورید چون هیچ موقع نمی‌دانید چه زمانی ممکن است در چاله‌های هوایی بیافتید و حرکت ناگهانی هواپیما باعث ریختن نوشیدنی داغ روی نوزادتان می‌شود.

نکاتی در مورد سفر با قطار همراه با نوزاد

قطار یکی از وسایل حمل‌ونقل ایده‌آل برای مسافرت با نوزاد است. در قطار به راحتی می‌توانید حرکت کنید و جابه‌جا شوید، لازم نیست حواستان به مسیر و رانندگی باشد و پدر و مادر هر دو می‌توانند از کودک مراقبت کنند.

همراه داشتن لباس و پوشک اضافه

البته این نکته‌ای است که کلا در سفر همراه با نوزاد باید در نظر داشته باشید، ولی در سفر با قطار چون ممکن است تاخیر‌های طولانی داشته باشد و بیشتر طول بکشد، نیاز به لباس و پوشک اضافه، بیشتر حس می‌شود. علاوه بر اینکه برای نوزاد خود لباس اضافه برمی‌دارید، برای خودتان هم بردارید چون ممکن است در طول مسیر، لباس‌هایتان به خاطر تمیز کردن کودک و حتی مشکلاتی مثل تهوع و استفراغ کودک، کثیف شود.

سفر با کودک و نوزاد

نکات کلی در مورد سفر با نوزاد

اگر قصد سفر با نوزاد دارید باید بیشتر از سفرهای دیگر و سفرهای دو نفره برای برنامه‌ریزی و جمع کردن وسایل لازم وقت بگذارید. در سفر با نوزاد این نکات را به خاطر داشته باشید تا سفری راحت‌تر را تجربه کنید.

  • اگر نوزاد شما از شیر مادر تعذیه می‌کند، سفر راحت‌تری خواهید داشت. ولی اگر شیر خشک می‌خورد، به مقدار کافی برای او شیر خشک بردارید و همیشه فلاسک پر از آب گرم در طول سفر همراه داشته باشید و هر جایی که ممکن بود، آن را پر کنید.
  • بهترین زمان برای سفر با نوزادان، فصل‌های خلوت سال است. در فصل‌های خلوت سال، مثلا در پاییز، تعداد مسافران و گردشگران کمتری را خواهید دید، صف‌ها کوتاه‌تر است، هتل‌ها و جاذبه‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی خلوت‌تر است و هزینه سفر هم بسیار پایین‌تر خواهد بود.
  • به جای کالسکه برای حمل‌ونقل نوزاد از کریر و آغوشی نوزاد استفاده کنید. در این صورت، راحت‌تر می‌توانید حرکت کنید و آزادی عمل بیشتری دارید. بالا رفتن از پله‌ها و حمل کردن وسایل برایتان راحت‌تر می‌شود. ضمن اینکه بچه‌ها به شما نزدیک‌تر هستند و احساس بهتری دارند و کمتر بی‌قراری می‌کنند.
  • بار سفر را مختصرتر کنید. البته شاید فکر کنید که با وجود نوزاد، هر چقدر بیشتر وسیله ببرید، راحت‌تر هستید ولی وقتی نوزادی به همراه دارید، آزادی عمل شما برای حمل بار و وسیله، کمتر می‌شود. غیر از اقلام ضروری کودک که معمولا باید بیشتر از نیاز همیشگی باشد، سعی کنید بار سفرتان فقط وسایل ضروری باشد.
  • اگر به شهر دیگری سفر کرده‌اید و ماشین شخصی ندارید، یکی از گزینه‌هایی که می‌توانید مد نظر قرار دهید، کرایه خودرو است. فکر خوبی است که برای چند روز سفرتان، خودرو کرایه کنید تا مجبور نباشید بچه به بغل با یک ساک بزرگ پر از پوشک و شیرخشک، سوار وسایل حمل‌ونقل عمومی شوید. با کرایه کردن ماشین می‌توانید راحت‌تر خودتان را به جاذبه‌ها و مقصدهای مختلف برسانید.
  • در انتخاب محل اقامت‌تان دقت کنید. بعضی از هتل‌ها امکاناتی مثل مهدکودک، محوطه مخصوص بازی، استخرهای مخصوص خانواده و امکاناتی شبیه اینها دارند که اقامت شما را همراه با یک نوزاد، دلپذیرتر و راحت‌تر می‌کند.
  • خودتان را برای شرایط خاص آماده کنید. در طول سفر ممکن است مشکلات مختلفی برای نوزاد یا خودتان پیش بیاید. با اقداماتی مثل تهیه بیمه مسافرتی و همراه داشتن داروهای مورد نیاز می‌توانید برای این شرایط آمادگی پیدا کنید.

در مجموع، سفر با نوزاد غیرممکن نیست ولی به برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی بیشتری نیاز دارد. اگر تازه پدر و مادر شده‌اید با در نظر گرفتن این نکات، خودتان را از لذت سفر در سال‌های اولیه زندگی فرزندتان محروم نکنید.

 baby-traveling-2160x1200.jpg

تألیف: لست سکند

لست سکند
لست سکند

سایت لست‌سکند از سال 1389 آغاز به کار کرد. از همان ابتدا، بخش مجله گردشگری راه‌اندازی شد تا بتواند با توجه به نیاز اهالی سفر، اطلاعات به‌روز و کاربردی را با مخاطبان به اشتراک بگذارد.