راهنمای صفرتاصد سفر به کیش با ماشین شخصی و هزینه‌ها

3.8
از 39 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
چطور با ماشین شخصی به کیش سفر کنیم؟
20 بهمن 1401 08:00
1

سفر به کیش با ماشین، ایده خوبی به نظر می‌آید؛ اما برای اجرای این ایده، شما باید اطلاعات خوبی از شرایط سفر به کیش با خودرو داشته باشید. با توجه به این مقصد، نه تنها مسیری که باید طی کنید طولانی است؛ بلکه نکاتی که باید در نظر بگیرید، تعدادشان به نسبت سفر با تور کیش، بیشتر است. طبیعتاً زمانی که به صورت فردی و شخصی سفر می‌کنید، برای برنامه‌ریزی‌های سفر مسئولیت بیشتری به عهده شماست.

در این مطلب قرار است به سؤالات اساسی درباره رفتن به کیش با ماشین شخصی پاسخ دهیم. از مزیت‌هایش گرفته تا هزینه‌های لازم برای انجام این کار می‌گوییم، تا بتوانید تصمیم درستی درباره شکل سفر به جزیره بگیرید. بنابراین، اگر در حال شروع برنامه‌ریزی برای سفر به کیش با ماشین هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از مجله لست‌سکند را تا انتها بخوانید.

سفر با خودرو به کیش، چه مزیتی نبست به دیگر انواع سفر دارد؟

برای سفر به کیش، راه‌های مختلفی وجود و احتمالاً ساده‌ترین انتخاب، استفاده از خطوط هوایی است؛ اما الزاماً ساده‌ترین راه، بهترین راه نیست و هر کسی برای انتخاب روش سفر شاخص‌های گوناگونی را مدنظر قرار می‌دهد. حالا به یک سؤال مهم پاسخ می‌دهیم که چرا سفر زمینی به کیش ارزشمند و مهم است؟ در واقع از چند بعد مختلف می‌توانیم سفر به کیش با ماشین شخصی را بررسی کنیم و همه خوبی‌ها و بدی‌های آن را به نسبت انتخاب‌های دیگر سفر بسنجیم.

اولین مسئله‌ای که باید در چنین سفری با توجه به مشکلات روز مردم در نظر بگیریم، بحث هزینه‌ها است. شما برای انجام یک سفر هوایی به مقصد کیش همین امروز (بهمن 1401)، باید حداقل یک میلیون تومان برای خرید بلیط هر نفر هزینه کنید. قطار و خودرو هر چند مسافت زیادی را به‌خصوص از شهرهای شمالی کشور برای رسیدن به هرمزگان طی می‌کنند؛ اما در مجموع می‌توانند با مدیریت و برنامه‌ریزی شما، به‌طور مشخصی هزینه حمل‌ونقل را کاهش دهند.

دومین بحث در مورد حمل‌ونقل، به علاقه شخصی شما ارتباط دارد. برخی از افراد عادت دارند بیش از هر چیز در سفر، به مقصد فکر کنند. اغلب عجله دارند سریع‌تر به آن برسند و جاذبه‌هایش را ببینند؛ اما برخی دیگر گردشگری کم‌شتاب را ترجیح می‌دهند و مسیر را بخش بزرگی از سفر می‌دانند. اگر شما جزو دسته اول هستید، پیشنهاد می‌کنیم به سفر جاده‌ای کیش فکر نکنید؛ چرا که برای این سفر، مسافتی حداقل 14 ساعته را باید طی کنید.

و اما سومین مسئله، در نظر گرفتن زمان است. این روزها ما به‌واسطه فشارهای زندگی و کاری، زمان محدودی برای سفر داریم و اغلب مجبوریم به شکل‌های مختلفی این زمان را مدیریت کنیم. یکی از راه‌های مدیریت زمان سفر، همین انتخاب نوع وسیله نقلیه است. طبیعتاً اگر زمان کوتاهی داشته باشید و در زمان‌های فشرده پیش از سال نو بخواهید به سفر بروید، نمی‌توانید چیزی بیشتر از 24 ساعت از مرخصی ارزشمندتان را در جاده بگذرانید و بهتر است از تور کیش اسفند استفاده کنید.

در نهایت این نکته را هم باید به خاطر بسپارید که همراه داشتن یک خودرو، یکی از بهترین موهبت‌ها برای گشتن جزیره و حمل ‌کردن کیسه‌های خرید از مراکز خرید کیش است؛ اما همان طور که گفتیم، سفر به کیش با ماشین شخصی یا با استفاده از دیگر وسایل حمل‌ونقل، کاملاً بستگی به برنامه‌های شخصی شما برای سفر دارد.

راهنمای کامل سفر به کیش

lastsecond-peytoll.jpg
سفر به کیش با ماشین شخصی

سفر به کیش با ماشین شخصی از چه مسیرهایی انجام می‌شود؟

برای سفر زمینی به کیش با ماشین، می‌توانید از مسیرهای مختلفی استفاده کنید؛ اما در نهایت برای رفتن به جزیره، باید به سراغ یکی از سه بندر لنگه، آفتاب و چارک بروید. در هر کدام از این سه بندر، لندینگ کرافت‌هایی (شناورهایی مخصوص جابه‌جایی خودرو) وجود دارند که می‌توانند شما را به جزیره کیش برسانند. بنابراین، برای تعطیلات عید اگر قصد خرید تور نوروزی کیش را ندارید و تصمیم رفتن به کیش با ماشین شخصی را گرفته‌اید، ما به شما چند مسیر جذاب از سه مبدأ مختلف در ایران را معرفی می‌کنیم. این شهرها از شهرهای پرجمعیت ایران هستند. همچنین این مسیرها، سه جهت مختلف ایران را در مرکز، شرق و غرب شامل می‌شوند. این باعث می‌شود که اگر در شهرهای نزدیک به این مسیرها زندگی می‌کنید، بتوانید همان خط را برای سفر به کیش با ماشین شخصی انتخاب کنید.

banadaer last second.png
بنادری که امکان سفر زمینی به کیش با ماشین را می‌دهند

مسیر اول: مسافرت به کیش با ماشین از تهران

اگر قصد سفر به کیش با خودرو شخصی از تهران را دارید، کمربندها را محکم ببندید که راه طولانی و جذابی پیش روی شماست. ما از تهران، مستقیم‌ترین بندر یعنی بندر چارک را در نظر می‌گیریم. از تهران حدود 1400 کیلومتر باید رانندگی کنید و در این مسیر 14 ساعته شما از شهرهای بزرگی از جمله قم، کاشان، یاسوج و شیراز عبور می‌کنید. پیشنهاد ما به شما این است که ریسک رانندگی بدون استراحت را به جان نخرید و در یکی از این شهرها حداقل یک شب بمانید. شاید هم یک استراحت چندساعته به شما فرصت بازدید از جاهای دیدنی اصفهان یا دیگر شهرها را بدهد و پس از آن با انرژی مضاعف به مسیر ادامه دهید.

tehran-charak-lastsecond.png
مسیر تهران به چارک در سفر به کیش با خودرو شخصی

مسیر دوم: سفر به کیش با ماشین شخصی از مشهد

مسیر دوم را از شرق ایران انتخاب کرده‌ایم و تصمیم داریم مسیر را از مشهد به جزیره کیش بررسی کنیم. این مسیر، حتی از مسیر قبلی هم طولانی‌تر است. شاید فکر کنید که این مسیر 18 ساعته هزینه گزافی روی دست شما می‌گذارد؛ اما اگر بهتر به مسیر نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اتفاقاً این مسیر و جاذبه‌های در راهش، حتی مسیری به‌صرفه از لحاظ هزینه سفر به کیش با ماشین شخصی حساب می‌شود. نزدیک‌ترین بندر به این مسیر، بندر لنگه است.

شما در مسیر، فرصت دیدن برخی شهرها از جمله تربت‌حیدریه، فردوس، کرمان، سیرجان، بندرعباس، بندر خمیر و در نهایت بندر لنگه را دارید. مسلماً قرار نیست در مسیر این سفر طولانی، شما از همه این شهرها بازدید کنید؛ اما فرصت خوبی است تا بعضی جاذبه‌ها را ببینید، مثلاً سری به مجموعه گنجعلی خان بزنید یا اینکه کمی راهتان را دور کنید و کلوت‌های شهداد را از نزدیک مشاهده کنید.

tehran-lenge-lastsecond.png
مسیر مشهد، بندر لنگه در سفر زمینی به کیش با ماشین

مسیر سوم: رفتن به کیش با ماشین شخصی از تبریز

سومین مسیر، از شمال غرب ایران راهی جنوب می‌شود. این بار از ارومیه، مسافرت به کیش با ماشین را تجربه می‌کنیم. این مسیر کمی متفاوت است. اگر در دو مسیر قبلی، جاذبه‌های مقاصد، بیشتر کویرهای دیدنی و شهرهای تاریخی بوده‌اند، در مسیر جدید شما با طبیعتی کوهستانی روبه‌رو هستید. این نکته را باید بدانید که اگر از مسیر جاده‌های غربی به جنوب کشور می‌روید، نزدیک به 26 ساعت در جاده خواهید بود! پس خودتان را برای یکی از طولانی‌ترین سفرهای جاده‌ای درون کشور آماده کنید.

در این مسیر می‌توانید سری به مقاصدی مانند مهاباد، سنندج، کرمانشاه، خرم‌آباد، دزفول، اهواز، ماهشهر، بوشهر و پارسیان بزنید تا به بندر آفتاب برسید. این بندر را به‌عنوان نزدیک‌ترین بندر برای استفاده از لندینگ کرافت به مقصد کیش می‌شناسند. هرچند که در قسمت‌های قبل، از هزینه کمتر سفر زمینی به کیش با ماشین گفتیم؛ اما این را فراموش نکنید که این مسیر طولانی، نیاز به حداقل یک یا دو شب اقامت دارد و عملاً نمی‌توان آن را کم‌هزینه دانست. پس اگر علاقه به کاهش هزینه‌ها دارید، می‌توانید به گزینه‌هایی مانند استفاده از تور اقساطی کیش فکر کنید.

tabriz-aftab-lastsecond.png
سفر به کیش با خودرو شخصی از غرب ایران

 شرایط سفر به کیش با خودرو 

درست است که جزیره کیش یکی از شهرستان‌های ایران است؛ اما به‌خاطر شرایط ویژه‌ای که این جزیره دارد، مسافرت به کیش با ماشین با در نظر گرفتن نکات خاصی صورت می‌گیرد و قوانین خاص خودش را دارد. اگر حتی یک بار هم به سفر به کیش با ماشین شخصی فکر کرده باشید و در این‌ خصوص در اینترنت جست‌وجو کرده باشید، ممکن است به گزاره‌هایی مانند هزینه کاپوتاژ خودرو به کیش یا محدودیت ورود برخی خودروها به کیش برخورده باشید. در این بخش می‌خواهیم همه این موارد را با هم بررسی کنیم و به‌طور کلی، از شرایط سفر به کیش با خودرو برای شما بگوییم.

قوانین کیش چیست؟

شرایط و مدارک لازم برای بردن خودرو به جزیره کیش

در این بخش، به سراغ مدارکی می‌رویم که شما به‌عنوان صاحب خودرو در سفر زمینی به کیش با ماشین نیاز دارید. بخش عمده این مدارک در سفر با ماشین به هر شهر ایران، حتی به شکل کوتاه‌مدت، برایتان ضروری است. این مدارک اصلی عبارت‌اند از: اصل و کپی کارت ماشین، برگه معاینه فنی و گواهینامه؛ اما برای رفتن به کیش با ماشین شخصی، شرایط و مدارک دیگری هم نیاز است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • نبودن خودرو در دسته خودروهای ممنوع‌الورود به کیش (پیکان، پراید، روآ)
 • داشتن برگه ورود موقت به جزیره کیش (این برگه مهلتی 10 روزه برای تردد در جزیره به شما می‌دهد)
 • داشتن برگه کاپوتاژ
 • بالا بودن مدل خودرو (سال تولید خودروهای داخلی نباید قدیمی‌تر از 95 و خودروهای خارجی نباید قدیمی‌تر از 2010 باشد، البته استثناهایی هم وجود دارد.)
 • نصب نبودن باربند روی خودرو
lastsecond-landingcraft.jpg
نمایی از یک لندینگ کرافت که در سفر زمینی به کیش با ماشین استفاده می‌شود

هزینه سفر به کیش با ماشین شخصی

حالا به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این راهنما، یعنی هزینه رفت‌وبرگشت به کیش با ماشین می‌رسیم. در قسمت‌های قبل به‌صورت کلی درباره کم یا زیاد بودن هزینه انواع سبک‌های سفر به کیش صحبت کردیم؛ اما حالا دقیق‌تر، از هزینه سفر به کیش با ماشین شخصی می‌گوییم. نکته مهمی که باید در این مورد در نظر بگیرید این است که هزینه سفر به کیش با ماشین شخصی، فقط شامل چیزهایی مثل کاپوتاژ نمی‌شود؛ بلکه هزینه‌های مصرفی از ابتدای حرکت را باید در نظر بگیرید. 

اول هزینه‌های مصرفی را در نظر بگیریم. در چنین مسافت طولانی‌ای، اولین چیزی که نباید در بحث هزینه‌ها فراموش کنیم، هزینه بنزین است. شما در بهترین حالت دو باک کامل بنزین را در این مسیر مصرف می‌کنید. این میزان مصرف به نوع خودرو شما هم بستگی دارد. از طرف دیگر، هزینه عوارض بین‌راهی و همین‌طور خوردوخوراک را هم باید در نظر بگیرید. البته در این بخش، ما به سراغ هزینه‌های معمول در مقصد یعنی مواردی مانند قیمت غذا در کیش نرفته‌ایم و تنها از مسیر صحبت کرده‌ایم.

بخش دوم، هزینه‌هایی است که برای سوار شدن به لندینگ کرافت‌ها و همین طور ورود به جزیره کیش نیاز دارید. در این بخش، شما باید هزینه کاپوتاژ خودرو به کیش، عوارض شهرداری و همین‌طور بلیط استفاده از لندینگ کرافت را بپردازید. هزینه تمام این موارد در حال حاضر (زمستان 1401) برای رفت‌وبرگشت از جزیره کیش، حدود یک میلیون و 800 هزار تومان است. اگر بخواهیم نسبت بگیریم، ممکن است هزینه سفر با ماشین به کیش با 5 روز اقامت، هم قیمت با تور ارزان کیش 3 شب و 4 روز دربیاید.

البته همان طور که می‌دانید، بخش مهمی از هزینه های سفر به کیش با ماشین شخصی، به سبک سفر شما برمی‌گردد. اگر قرار باشد در بهترین هتل های کیش اقامت کنید یا در گران‌ترین رستوران‌ها غذایتان را بخورید، قطعاً با فردی که هتل و رستوران با کمترین قیمت را می‌یابد، هزینه‌های سفرتان متفاوت می‌شود. 

lastsecond-kish.jpg
کیش، مقصدی نه‌چندان ارزان

 قوانین راهنمایی رانندگی در کیش

قوانین راهنمایی‌ورانندگی در جزیره کیش به‌شکل سخت‌گیرانه‌ای رعایت می‌شود. اگر شما قصد مسافرت به کیش با ماشین را دارید، بهتر است این قوانین را جدی بگیرید و حتی آن را جزوی از شرایط سفر به کیش با خودرو بدانید. به این صورت در طول سفر و گردش میان جاهای دیدنی کیش برای شما مشکلی به‌وجود نمی‌آید و نکته مهمی که درباره قوانین کیش نباید فراموش کنید، این است که در صورتی که شما در این شهر جریمه شوید، تا زمانی که جریمه خود را نپردازید، اجازه خروج از کیش را ندارید. در ادامه برخی از این قوانین را برمی‌شماریم:

 • سرعت مجاز برای رانندگی در جزیره 40 تا 60 کیلومتر در ساعت است.
 • بوق زدن در کیش جریمه دارد.
 • بیرون ریختن زباله از خودرو، جریمه به‌همراه دارد. 
 • بیرون بردن دست یا بدن از پنجره، زمانی که خودرو در حال حرکت است، ممنوع است.
 • اگر قصد تغییر مسیر بین خطوط را داشتید، حتماً از 100 متر جلوتر راهنما بزنید.
 • تمیز نبودن خودروها در سطح شهر، جریمه دارد.
lastsecond-kishdriving.jpg
رانندگی در کیش

 نکات مهمی که در سفر به کیش با خودرو شخصی نباید فراموش کنید

در کنار تمام مواردی که تا اینجا از سفر زمینی به کیش با ماشین گفتیم، بهتر است چند نکته اساسی دیگر را هم بگوییم که ممکن است به راحت‌تر شدن سفر شما کمک کند. این گزینه‌ها شاید در ظاهر چندان بااهمیت به نظر نیاید؛ اما با به‌خاطر سپردن آن‌ها در گوشه ذهنتان می‌تواند از گرفتاری در مشکلات زیادی نجاتتان دهد: 

 • در سفر به کیش با ماشین شخصی حداقل دو ساعت قبل از زمان حرکت لندینگ کرافت، در آنجا حضور داشته باشید.
 • اگر سابقه دریازدگی دارید، حتماً باخودتان قرص ضد تهوع به‌همراه داشته باشید.
 • در زمان‌های شلوغی، صف‌های پمپ‌بنزین در کیش طولانی می‌شود؛ پس ترجیحاً پیش از ورود به کیش باک خودرو را پر کنید.
 • نمایندگی خودروهای داخلی در کیش وجود ندارد، پس پیش از ورود از سلامت خودروتان مطمئن شوید.
 • پیش از سفر، با بندرگاه‌ موردنظرتان تماس بگیرید تا از حرکت شناورها اطلاع داشته باشید (در برخی از بندرگاه‌ها، شناورها تنها در زمان‌های خاصی به مقصد کیش حرکت می‌کنند.)

 سخن آخر

سفر به کیش با ماشین شخصی می‌تواند تجربه ویژه‌ای باشد که بخواهید آن را به تجربیاتتان اضافه کنید و هرچه بیشتر بدانید، احتمال برخورد شما با مشکلات پیش‌بینی نشده، کاهش پیدا می‌کند. در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی درباره چگونگی سفر زمینی به کیش با ماشین و مسیر و مدارک لازم برای این سفر را به شما بدهیم. اما مشخص است که تصمیم انجام چنین سفری و ریزه‌کاری‌هایش، تنها به عهده شما و همراهانتان است و همان طور که گفتیم سلیقه و عادت‌های هر فرد در سفر، جزو ملاک‌های تعیین‌کننده است. شما فکر می‌کنید چه نکته دیگری در سفر زمینی به کیش با ماشین باید رعایت شود؟ از تجربه سفرتان به کیش با ماشین شخصی، برایمان بنویسید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست‌سکند

پوپک کفیلی
پوپک کفیلی

دانش آموخته خبرنگاری و عاشق ماجراجویی‌ام. کشف دنیای جدید، وسوسه همیشگی من است و دوست دارم قبل از اینکه بمیرم، به‌اندازه کافی دنیای اطراف را دیده باشم. فکر می‌کنم بهترین راه کشف دنیا، سفرکردن و خواندن و نوشتن است، برای همین هم سعی می‌کنم دنیای اطراف را بهتر ببینم، بیشتر بخوانم و حتی بیشتر از آن بگویم.