راهنمای صفرتاصد سفر به کیش با ماشین شخصی و هزینه‌ها 1402

3.9
از 42 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
چطور با ماشین شخصی به کیش سفر کنیم؟
23 تیر 1402 08:00
1

سفر به کیش با ماشین، ایده خوبی به نظر می‌آید؛ اما برای اجرای این ایده، شما باید اطلاعات خوبی از شرایط سفر به کیش با خودرو داشته باشید. با توجه به این مقصد، نه‌تنها مسیری که باید طی کنید طولانی است؛ بلکه نکاتی که باید در نظر بگیرید، تعدادشان به‌نسبت سفر با تور کیش، بیشتر است. طبیعتاً زمانی که به‌صورت فردی و شخصی سفر می‌کنید، برای برنامه‌ریزی‌های سفر مسئولیت بیشتری به عهده شماست.

در این مطلب قرار است به سؤالات اساسی درباره رفتن به کیش با ماشین شخصی پاسخ دهیم. از مزیت‌هایش گرفته تا هزینه‌های لازم برای انجام این کار می‌گوییم تا بتوانید تصمیم درستی درباره شکل سفر به جزیره بگیرید. بنابراین، اگر در حال شروع برنامه‌ریزی برای سفر به کیش با ماشین هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از مجله لست‌سکند را تا انتها بخوانید.

سفر به کیش با ماشین چگونه است؟

سفر به کیش با اتومبیل به روش‌های مختلفی انجام می‌شود، ولی از طولانی‌ترین مسیرهایی است که می‌توانید در ایران تجربه کنید. البته اینکه مبدأ شما کجا باشد هم ملاک است. در سفر به کیش با ماشین، باید هزینه لندینگ کرافت، کاپوتاژ، بنزین، عوارض شهرداری و موارد این‌چنینی را در نظر بگیرید. علاوه بر این‌ها، قوانین راندن اتومبیل در این جزیره هم بسیار سخت‌گیرانه و متفاوت هستند که ابتدا باید ببینید از پس رعایت‌کردن آن‌ها برمی‌آیید یا نه، سپس عزمتان را برای شروع سفر جزم کنید!

سفر با خودرو به کیش، چه مزیتی نبست به دیگر انواع سفر دارد؟

برای سفر به کیش، راه‌های مختلفی وجود دارد و احتمالاً ساده‌ترین انتخاب، استفاده از خطوط هوایی است؛ اما الزاماً ساده‌ترین راه، بهترین راه نیست و هرکسی برای انتخاب روش سفر، شاخص‌های گوناگونی را مدنظر قرار می‌دهد. حالا به یک سؤال مهم پاسخ می‌دهیم که چرا سفر زمینی به کیش ارزشمند و مهم است؟ در واقع از چند بعد مختلف می‌توانیم سفر به کیش با ماشین شخصی را بررسی کنیم و همه خوبی‌ها و بدی‌های آن را به‌نسبت انتخاب‌های دیگر سفر بسنجیم.

اولین مسئله‌ای که باید در چنین سفری با توجه به مشکلات روز مردم در نظر بگیریم، بحث هزینه‌ها است. شما برای انجام یک سفر هوایی به مقصد کیش، همین امروز (تیر 1402)، باید حدوداً یک میلیون و 700 هزار تومان برای خرید بلیط هر نفر آن هم مسیر یک‌طرفه از تهران، هزینه کنید. هر چند قطار و خودرو مسافت زیادی را به‌خصوص از شهرهای شمالی کشور برای رسیدن به هرمزگان طی می‌کنند؛ اما در مجموع می‌توانند با مدیریت و برنامه‌ریزی شما، به‌طور مشخصی هزینه حمل‌ونقل را کاهش دهند.

دومین بحث در مورد حمل‌ونقل، به علاقه شخصی شما ارتباط دارد. برخی از افراد عادت دارند بیش از هر چیز در سفر، به مقصد فکر کنند. اغلب عجله دارند سریع‌تر به آن برسند و جاذبه‌هایش را ببینند؛ اما برخی دیگر گردشگری کم‌شتاب را ترجیح می‌دهند و مسیر را بخش بزرگی از سفر می‌دانند. اگر شما جزو دسته اول هستید، پیشنهاد می‌کنیم به سفر جاده‌ای کیش فکر نکنید؛ چرا که برای این سفر، مسافتی حداقل 14 ساعته را باید طی کنید.

و اما سومین مسئله، در نظر گرفتن زمان است. این روزها ما به‌واسطه فشارهای زندگی و کاری، زمان محدودی برای سفر داریم و اغلب مجبوریم به شکل‌های مختلفی این زمان را مدیریت کنیم. یکی از راه‌های مدیریت زمان سفر، همین انتخاب نوع وسیله نقلیه است. طبیعتاً اگر زمان کوتاهی داشته باشید و در زمان‌های فشرده پیش از سال نو بخواهید به سفر بروید، نمی‌توانید چیزی بیشتر از 24 ساعت از مرخصی ارزشمندتان را در جاده بگذرانید و بهتر است از تور استفاده کنید. گاهی ممکن است این زمان را ناچار باشید در گرمای تابستان جاده بگذرانید که در این صورت هم پیشنهاد می‌کنیم با تور کیش مرداد همراه شوید.

در نهایت این نکته را هم باید به خاطر بسپارید که همراه‌ داشتن یک خودرو، یکی از بهترین موهبت‌ها برای گشتن جزیره و حمل ‌کردن کیسه‌های خرید از مراکز خرید کیش است؛ اما همان‌طور که گفتیم، سفر به کیش با ماشین شخصی یا با استفاده از دیگر وسایل حمل‌ونقل، کاملاً بستگی به برنامه‌های شخصی شما برای سفر دارد.

راهنمای کامل سفر به کیش

lastsecond-peytoll.jpg
سفر به کیش با ماشین شخصی

سفر به کیش با ماشین شخصی از چه مسیرهایی انجام می‌شود؟

برای سفر زمینی به کیش با ماشین، می‌توانید از مسیرهای مختلفی استفاده کنید؛ اما در نهایت برای رفتن به جزیره، باید به سراغ یکی از سه بندر لنگه، آفتاب یا چارک بروید. در هر کدام از این 3 بندر، لندینگ کرافت‌هایی (شناورهایی مخصوص جابه‌جایی خودرو) وجود دارند که می‌توانند شما را به جزیره کیش برسانند. در ادامه و در قسمت هزینه‌ها، مبلغ مورد نیاز برای لندینگ کرافت از این جزایر را برایتان به‌صورت جداگانه آورده‌ایم.

اگر تصمیم رفتن به کیش با ماشین شخصی را گرفته‌اید، ما به شما چند مسیر جذاب از 3 مبدأ مختلف در ایران را معرفی می‌کنیم. این شهرها از شهرهای پرجمعیت ایران هستند. همچنین این مسیرها، 3 جهت مختلف ایران را در مرکز، شرق و غرب شامل می‌شوند. این باعث می‌شود که اگر در شهرهای نزدیک به این مسیرها زندگی می‌کنید، بتوانید همان خط را برای سفر به کیش با ماشین شخصی انتخاب کنید.

banadaer last second.png
بنادری که امکان سفر زمینی به کیش با ماشین را می‌دهند

مسیر اول: مسافرت به کیش با ماشین از تهران

اگر قصد سفر به کیش را با خودرو شخصی از تهران دارید، کمربندها را محکم ببندید که راه طولانی و جذابی پیش روی شماست. ما از تهران، مستقیم‌ترین بندر یعنی بندر چارک را در نظر می‌گیریم. از تهران حدود 1400 کیلومتر باید رانندگی کنید و در این مسیر 14 ساعته شما از شهرهای بزرگی از جمله قم، کاشان، اصفهان، یاسوج و شیراز عبور می‌کنید. پیشنهاد ما به شما این است که ریسک رانندگی بدون استراحت را به جان نخرید و در یکی از این شهرها حداقل یک شب بمانید. شاید هم یک استراحت چندساعته به شما فرصت بازدید از جاهای دیدنی اصفهان یا دیگر شهرها را بدهد و پس از آن با انرژی مضاعف به مسیر ادامه دهید.

tehran-charak-lastsecond.png
مسیر تهران به چارک در سفر به کیش با خودرو شخصی

مسیر دوم: سفر به کیش با ماشین شخصی از مشهد

مسیر دوم را از شرق ایران انتخاب کرده‌ایم و تصمیم داریم مسیر را از مشهد به جزیره کیش بررسی کنیم. این مسیر، حتی از مسیر قبلی هم طولانی‌تر است. شاید فکر کنید که این مسیر 18 ساعته هزینه گزافی روی دست شما می‌گذارد؛ اما اگر بهتر به مسیر نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اتفاقاً این مسیر و جاذبه‌های در راهش، حتی مسیری به‌صرفه از لحاظ هزینه سفر به کیش با ماشین شخصی 1402 محسوب می‌شود. نزدیک‌ترین بندر به این مسیر، بندر لنگه است.

شما در مسیر، فرصت دیدن برخی شهرها از جمله تربت‌حیدریه، فردوس، کرمان، سیرجان، بندرعباس، بندر خمیر و در نهایت بندر لنگه را دارید. مسلماً قرار نیست در مسیر این سفر طولانی، شما از همه این شهرها بازدید کنید؛ اما فرصت خوبی است تا بعضی جاذبه‌ها را ببینید، مثلاً سری به مجموعه گنجعلی خان بزنید یا اینکه کمی راهتان را دور کنید و کلوت‌های شهداد را از نزدیک مشاهده کنید.

tehran-lenge-lastsecond.png
مسیر مشهد، بندر لنگه در سفر زمینی به کیش با ماشین

مسیر سوم: رفتن به کیش با ماشین شخصی از تبریز

سومین مسیر، از شمال غرب ایران راهی جنوب می‌شود. این بار از ارومیه، مسافرت به کیش با ماشین را تجربه می‌کنیم. این مسیر کمی متفاوت است. اگر در دو مسیر قبلی، جاذبه‌های مقاصد، بیشتر کویرهای دیدنی و شهرهای تاریخی بوده‌اند، در مسیر جدید شما با طبیعتی کوهستانی روبه‌رو هستید. این نکته را باید بدانید که اگر از مسیر جاده‌های غربی به جنوب کشور می‌روید، نزدیک به 26 ساعت در جاده خواهید بود! پس خودتان را برای یکی از طولانی‌ترین سفرهای جاده‌ای درون کشور آماده کنید.

در این مسیر می‌توانید سری به مقاصدی مانند مهاباد، سنندج، کرمانشاه، خرم‌آباد، دزفول، اهواز، ماهشهر، بوشهر و پارسیان بزنید تا به بندر آفتاب برسید. این بندر را به‌عنوان نزدیک‌ترین بندر برای استفاده از لندینگ کرافت به مقصد کیش می‌شناسند. هرچند که در قسمت‌های قبل، از هزینه کمتر سفر زمینی به کیش با ماشین گفتیم؛ اما این را فراموش نکنید که این مسیر طولانی، نیاز به حداقل یک یا دو شب اقامت دارد و عملاً نمی‌توانیم آن را کم‌هزینه بدانیم. پس اگر علاقه به کاهش هزینه‌ها دارید، می‌توانید به گزینه‌هایی مانند استفاده از تور اقساطی کیش فکر کنید.

tabriz-aftab-lastsecond.png
سفر به کیش با خودرو شخصی از غرب ایران

شرایط سفر به کیش با خودرو

درست است که جزیره کیش یکی از شهرستان‌های ایران است؛ اما به‌خاطر شرایط ویژه‌ای که این جزیره دارد، مسافرت به کیش با ماشین با در نظر گرفتن نکات خاصی صورت می‌گیرد و قوانین خاص خودش را دارد. اگر حتی یک بار هم به سفر به کیش با ماشین شخصی فکر کرده باشید و در این‌ خصوص در اینترنت جست‌وجو کرده باشید، ممکن است به گزاره‌هایی مانند هزینه کاپوتاژ خودرو به کیش یا محدودیت ورود برخی خودروها به این جزیره برخورده باشید. در این بخش می‌خواهیم همه این موارد را با هم بررسی کنیم و به‌طور کلی، از شرایط سفر به کیش با خودرو برای شما بگوییم.

قوانین کیش چیست؟

شرایط و مدارک لازم برای بردن خودرو به جزیره کیش

در این بخش، به سراغ مدارکی می‌رویم که شما به‌عنوان صاحب خودرو در سفر زمینی به کیش با ماشین نیاز دارید. بخش عمده این مدارک در سفر با ماشین به هر شهر ایران، حتی به شکل کوتاه‌مدت، برایتان ضروری است. این مدارک اصلی عبارتند از: اصل و کپی کارت ماشین، برگه معاینه فنی و گواهینامه؛ اما برای رفتن به کیش با ماشین شخصی، شرایط و مدارک دیگری هم نیاز است که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نبودن خودرو در دسته خودروهای ممنوع‌الورود به کیش (پیکان، پراید)
 • داشتن برگه ورود موقت به جزیره کیش (این برگه مهلتی حدوداً 10 روزه برای تردد در جزیره به شما می‌دهد)
 • داشتن برگه کاپوتاژ
 • بالا بودن مدل خودرو (ورود پیکان و پراید ممنوع است و تا چندی پیش، سال تولید خودروهای داخلی نباید قدیمی‌تر از 95 و خودروهای خارجی نباید قدیمی‌تر از 2010 می‌بودند و البته استثناهایی هم وجود داشت؛ اما امروزه مسئله سال تولید چندان مطرح نیست و برای اطمینان بیشتر از آخرین اخبار، بهتر است با بندرگاه تماس بگیرید)
 • نصب نبودن باربند روی خودرو
lastsecond-landingcraft.jpg
نمایی از یک لندینگ کرافت که در سفر زمینی به کیش با ماشین استفاده می‌شود

قوانین راهنمایی رانندگی در کیش

قوانین راهنمایی‌ورانندگی در جزیره کیش به‌شکل سخت‌گیرانه‌ای رعایت می‌شود. اگر شما قصد مسافرت به کیش با ماشین را دارید، بهتر است این قوانین را پیش از سفر مطالعه کنید وآن‌ها را جدی بگیرید و حتی این قوانین را جزوی از شرایط سفر به کیش با خودرو بدانید. به این صورت در طول سفر و گردش میان جاهای دیدنی کیش برای شما مشکلی به‌وجود نمی‌آید و نکته مهمی که درباره قوانین کیش نباید فراموش کنید، این است که در‌صورتی‌که شما در این شهر جریمه شوید، تا زمانی که جریمه خود را نپردازید، اجازه خروج از کیش را ندارید. در ادامه برخی از این قوانین را برمی‌شماریم:

 • سرعت مجاز برای رانندگی در جزیره کیش 40 تا 60 کیلومتر در ساعت است.

 • بوق زدن در کیش جریمه دارد.

 • بیرون ریختن زباله از خودرو، جریمه به‌همراه دارد.

 • بیرون بردن دست یا بدن از پنجره در زمان حرکت خودرو، ممنوع است.

 • اگر قصد تغییر مسیر بین خطوط را داشتید، حتماً از 100 متر جلوتر راهنما بزنید.

 • تمیز نبودن خودروها در سطح شهر، جریمه دارد.

lastsecond-kishdriving.jpg
رانندگی در کیش

هزینه سفر به کیش با ماشین شخصی

حالا به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این راهنما، یعنی هزینه رفت‌وبرگشت به کیش با ماشین شخصی می‌رسیم. در قسمت‌های قبل به‌صورت کلی درباره کم یا زیاد بودن هزینه انواع سبک‌های سفر به کیش صحبت کردیم؛ اما حالا، دقیق‌تر از هزینه سفر به کیش با ماشین شخصی می‌گوییم. نکته مهمی که باید در این مورد در نظر بگیرید این است که هزینه سفر به کیش با ماشین شخصی، فقط شامل چیزهایی مثل هزینه کاپوتاژ ماشین به کیش نمی‌شود؛ بلکه هزینه‌های مصرفی از ابتدای حرکت را باید در نظر بگیرید.

اول هزینه‌های مصرفی را در نظر بگیریم. در چنین مسافتی که این‌قدر طولانی است، اولین چیزی که باید در بحث هزینه‌ها در نظر بگیریم، هزینه بنزین است. شما در بهترین حالت، معمولاً دو باک کامل بنزین را در این مسیر مصرف می‌کنید. این میزان مصرف، به نوع خودرو شما هم بستگی دارد، حتی ممکن است گاهی بیشتر شود. از طرف دیگر، هزینه عوارض بین‌راهی و همین‌طور خوردوخوراک را هم باید در نظر بگیرید. البته در این بخش، ما به سراغ هزینه‌های معمول در مقصد یعنی مواردی مانند قیمت غذا در کیش نرفته‌ایم و تنها از مسیر صحبت کرده‌ایم.

بخش دوم، مربوط به هزینه‌هایی است که برای سوار شدن به لندینگ کرافت‌ها و همین‌طور ورود به جزیره کیش باید بپردازید. در این بخش، شما باید هزینه کاپوتاژ ماشین به کیش، عوارض شهرداری و همین‌طور بلیط استفاده از لندینگ کرافت را بپردازید. هزینه تمام این موارد درحال‌حاضر (تابستان 1402) برای رفت‌وبرگشت از جزیره کیش، حدوداً بین 2 تا 2 میلیون 500 هزار تومان است. اگر بخواهیم نسبت بگیریم، ممکن است هزینه سفر با ماشین به کیش با 5 روز اقامت، هم‌قیمت با تور ارزان کیش 3 شب و 4 روز در بیاید.

Lastsecond.ir-travel-to-kish-by-car-prices.jpg
اتومبیل‌ها در انتظار خروج؛ عکس از خبرگزاری تسنیم، Hossein Tahavori

هزینه لندینگ کرافت از بنادر مختلف 1402

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، شما از سه بندر لنگه، چارک و آفتاب، می‌توانید به جزیره کیش بروید. ابتدا باید اتومبیل‌تان را به یکی از این سه بندر برسانید، سپس با استفاده از لندینگ کرافت، آن را به جزیره کیش منتقل کنید. فاصله این سه بندر تا کیش، با یکدیگر متفاوت است و علاوه بر آن، هزینه لندینگ کرافت هم برای هر سه مسیر با یکدیگر کمی فرق دارند. در ادامه، این هزینه‌ها را آورده‌ایم و باید بدانید که قیمت‌هایی که آورده‌ایم، جمعی از هزینه کاپوتاژ، عوارض شهرداری و لندینگ کرافت است.

هزینه لندینگ کرافت از بندر آفتاب 1402

فاصله بین بندر آفتاب تا جزیره کیش نسبت به سایر بنادر بسیار کمتر است و مدت‌زمان کمتری را در مسیر هستید. همین امر روی هزینه‌هایی که دارید هم کمی تأثیر می‌گذارد. توجه داشته باشید که بازه‌های زمانی با توجه به وضعیت جوی، ممکن است که تغییر کنند. به این ترتیب، اطلاعات مورد نیاز شما به شرح زیر است:

 • هزینه رفت‌وبرگشت لندینگ کرافت از بندر آفتاب: حدود 2 میلیون و 300 هزار تومان

 • بازه‌های تقریبی حرکت لندینگ کرافت از بندر آفتاب: 5:30 صبح، 11 صبح و 4 بعدازظهر

 • مدت زمان تقریبی برای طی‌کردن مسیر از بندر آفتاب: حدود یک ساعت و 30 دقیقه

 • شماره تماس بندر آفتاب: 07644285054

هزینه لندینگ کرافت از بندر چارک 1402

بعد از بندر آفتاب، بندر چارک فاصله نزدیک‌تری را تا جزیره کیش دارد؛ اما کمی باید مسافت بیشتری را طی کنید که روی هزینه‌ها هم تأثیرگذار است. زمان‌های حرکت لندینگ کرافت از بندر چارک، خیلی مشخص و واضح نیست و معمولاً آن را به‌صورت بازه‌ای مشخص می‌کنند و وضعیت هوا در این بازه زمانی، مؤثر خواهد بود. اطلاعات حرکت از این بندر به شرح زیر است:

 • هزینه رفت‌وبرگشت لندینگ کرافت از بندر چارک: حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان

 • بازه‌های تقریبی حرکت لندینگ کرافت از بندر چارک: از حدود 7 صبح تا 8 شب

 • مدت‌زمان تقریبی برای طی‌کردن مسیر از بندر چارک: تقریباً 2 ساعت

 • شماره تماس بندر چارک: 07644280544

بندر لنگه هم آخرین مسیری است که می‌توانید از آن با استفاده از لندینگ کرافت به جزیره کیش بروید. تفاوت این مسیر، در آن است که فقط در ایام عید می‌توانید روی آن حساب کنید و لیست قیمت‌هایی که باید برای این مسیر پرداخت کنید هم در همان روزهای نزدیک به عید مشخص می‌شود. اما زمانی که باید برای طی‌کردن این مسیر صرف کنید، حدود 5 ساعت است. برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات دیگری که می‌خواهید، می‌توانید به شماره تماس بندرگاه جزیره کیش یعنی 07644422300 زنگ بزنید.

البته همان‌طور که این نکته را می‌دانید، بخش مهمی از هزینه های سفر به کیش با ماشین شخصی، به سبک سفر شما برمی‌گردد. اگر قرار باشد در بهترین هتل های کیش اقامت کنید یا در گران‌ترین رستوران‌ها غذایتان را بخورید، قطعاً هزینه‌های سفرتان با فردی که هتل و رستوران با کمترین قیمت را می‌یابد، متفاوت می‌شود. البته اگر اصرار دارید در هتل‌های خوب کیش اقامت کنید، برای کمتر شدن نسبی قیمت‌ها می‌توانید تورهایی را انتخاب کنید که هتل آن‌ها مشخص است؛ برای مثال، تور کیش هتل داریوش یکی از همین تورها است.

lastsecond-kish.jpg
کیش، مقصدی نه‌چندان ارزان

نکات مهمی که در سفر به کیش با خودرو شخصی نباید فراموش کنید

در کنار تمام مواردی که تا اینجا از سفر زمینی به کیش با ماشین گفتیم، بهتر است چند نکته اساسی دیگر را هم بگوییم که ممکن است به راحت‌تر شدن سفر شما کمک کند. این گزینه‌ها شاید در ظاهر چندان بااهمیت به‌نظر نیایند؛ اما اگر بدانید که حتی مدل ماشین برای ورود به کیش هم مهم است، بیشتر به این نکات توجه می‌کنید. با به‌خاطر سپردن آن‌ها در گوشه ذهنتان می‌توانید خودتان را از برخی گرفتاری‌ها و مشکلات نجات دهید:

 • در سفر به کیش با ماشین شخصی، حداقل دو ساعت قبل از زمان حرکت لندینگ کرافت، در آنجا حضور داشته باشید.

 • اگر سابقه دریازدگی دارید، حتماً باخودتان قرص ضد تهوع به‌همراه داشته باشید.

 • در زمان‌های شلوغی، صف‌های پمپ‌بنزین در کیش طولانی می‌شود؛ پس ترجیحاً پیش از ورود به کیش باک خودرو را پر کنید.

 • نمایندگی خودروهای داخلی در کیش وجود ندارد، پس پیش از ورود از سلامت خودروتان مطمئن شوید و ترجیحاً آن را از نظر فنی چک کنید.

 • پیش از سفر، با بندرگاه‌ موردنظرتان تماس بگیرید تا از حرکت شناورها اطلاع داشته باشید (در برخی از بندرگاه‌ها، شناورها فقط در زمان‌های خاصی به مقصد کیش حرکت می‌کنند.)

Lastsecond.ir-travel-to-kish-by-car-tips.jpg
نکاتی برای سفر به کیش

سفر با تور کیش

تمام راه‌وروش‌هایی را که برای سفر به کیش با ماشین گفتیم، برای کسانی مناسب هستند که حوصله مسافت‌های زیاد را دارند و علاوه بر مقصد، مسیر هم برایشان مهم است. همچنین این نوع سفر، برخلاف تور این امکان را به گردشگران می‌دهد تا بتوانند در شهرها و استان‌های مختلف هم اقامت کنند و گشتی در آن‌ها بزنند. درصورتی‌که سفر به کیش با ماشین را انتخاب کنید، هزینه‌هایتان معمولاً بیشتر از یک پکیج تور درمی‌آید.

در سفر با اتومبیل، باید این را هم در نظر بگیرید که امکان خرابی ماشین‌تان هم وجود دارد، پس هزینه‌های احتمالی آن را هم باید در نظر بگیرید که در این صورت باز هم تور کیش هتل ترنج، هزینه‌ای معقول‌تر دارد. در کنار همه این‌ها، گزینه تورهای اقساطی هم دارید که هزینه‌هایتان را بسیار کاهش می‌دهند.

سخن آخر

سفر به کیش با ماشین شخصی می‌تواند تجربه ویژه‌ای باشد که بخواهید آن را به تجربیاتتان اضافه کنید و هرچه بیشتر درباره‌اش بدانید، احتمال برخورد شما با مشکلات پیش‌بینی‌نشده، راحت‌تر می‌شود. در این مطلب، سعی کردیم اطلاعاتی درباره چگونگی سفر زمینی به کیش با ماشین و مسیر و مدارک لازم برای انجام این سفر را به شما بدهیم. اما مشخص است که تصمیم انجام چنین سفری و ریزه‌کاری‌هایش، تنها به عهده شما و همراهانتان است و همان‌طور که گفتیم، سلیقه و عادت‌های هر فرد در سفر، جزو ملاک‌های تعیین‌کننده است. شما فکر می‌کنید چه نکته دیگری در سفر زمینی به کیش با ماشین باید رعایت شود؟ از تجربه سفرتان به کیش با ماشین شخصی، برایمان بنویسید.

پوپک کفیلی
پوپک کفیلی

دانش آموخته خبرنگاری و عاشق ماجراجویی‌ام. کشف دنیای جدید، وسوسه همیشگی من است و دوست دارم قبل از اینکه بمیرم، به‌اندازه کافی دنیای اطراف را دیده باشم. فکر می‌کنم بهترین راه کشف دنیا، سفرکردن و خواندن و نوشتن است، برای همین هم سعی می‌کنم دنیای اطراف را بهتر ببینم، بیشتر بخوانم و حتی بیشتر از آن بگویم.