پارک ‌گروگا آلمان، پارکی به زیبایی یک شهر

4.4
از 37 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
بازدید از پارکی به وسعت یک شهر در آلمان

پارک گـــروگا (نمایشگاه بزرگ باغبانی منطقه رور)، (Grugapark)، (Große Ruhrländische Gartenbau-Ausstellung)

در سفرهایی که به کشور آلمان، شهر اِسن داشتم. یکی از مکان هایی که همواره مورد توجه من بوده و بارها از آن دیدن نموده ام، پارک بسیار زیبا، بزرگ، با حجمی وسیع از تنوع فعالیت های مورد نیاز یک انسان به نام " گروگا پارک " می باشد. متاسفانه علیرغم بازدید سالیانه تعداد بیشماری از گردشگران از این پارک کمتر پیرامون آن مطالبی نگاشته شده است. لذا فکر کردم بهترین ره آورد سفر امسال من معرفی این پارک باشد. برای پربارتر شدن و دقیق تر بودن اطلاعات سفرنامه نه تنها از مشاهدات عینی خود بهره جستم، بلکه با کمک دخترم " شکوفه پیوندی " مطالب منتشره در سایت گروگا پارک را ترجمه و همچنین با برخی پرسنل پارک و بازدید کنندگان گفتگوی کوتاهی نیز داشته ام. امید آن که بتوانم تا حد ممکن در ادامه مطلب نسبت به معرفی جامع این مجموعه زیبا و دیدنی گامی بردارم.

مشاهده قیمت تورهای آلمان

 

عکس 1.JPG
نمایی از پارک گـــروگ ( غروب پائیزی )

مشخصات عمومی پارک

نام 

 این پارک (گروگا Gruga) نامیده می شود. این نام مخفف نمایشگاه بزرگ باغبانی منطقه رور (Große Ruhrländische Gartenbau-Ausstellung ) است. پارک گروگا در جنوب غربی شهر اِسن (Essen) کشور آلمان واقع شده است. پارکی عظیم در شهری نسبتاً بزرگ با حجمی وسیع از تنوع فعالیت های مورد نیاز یک انسان.

تاریخچه 

 درسال 1927 میلادی یک باغ بزرگ گیاه شناسی در شهر اِسن درمنطقه رور (  Ruhr ) کشور آلمان در زمینی به مساحت 25 هکتار ایجاد می گردد. پس از دو سال، در سال 1929 میلادی برای اولین بار این باغ تبدیل به نمایشگاه بزرگ باغبانی می شود. درسال 1930 میلادی، مسئولان شهر به دلیل اهمیت موضوع موافقت می نمایند تا این مجموعه به عنوان یک پارک دائمی به نام  " پارک ملت " بازگشائی و در اختیار مردم قرار گیرد.

روند توسعه و وسعت 

از ابتدای تاسیس گروگا پارک، همواره توسعه آن و ایجاد بخش های جدید در مجموعه پارک از اهداف مسئولان بوده و تا به امروز توانسته اند به تدریج ضمن توسعه وسعت آن، بخش های مهمی را نیز در مجموعه ایجاد نمایند، که مهم ترین اقدامات انجام شده و همچنین خسارت های وارده عبارتست از:

در سال 1938 میلادی وسعت این پارک ملی توسعه پیدا کرد و از 25 هکتار به 47 هکتار افزایش یافت. از سال 1940 لغایت 1045 میلادی  بیش از 500  نمونه درخت در محدوده محوطه گروگا و باغ گیاه شناسی نابود گردید. در سال 1952 میلادی مردم ومسئولین تصمیم گرفتند تا این مجموعه را مجدداً بازسازی کرده و راه اندازی نمایند که پس از بازسازی پارک، دومین نمایشگاه بزرگ باغبانی منطقه رور در این مکان افتتاح شد. در سال 1965 میلادی  محدوده پارک گروگا بار دیگر توسعه پیدا کرد و به تدریج بر وسعت آن افزوده شد. در حال حاضر این پارک بزرگترین پارک منطقه بوده و مساحت آن حدود 650000 متر مربع شامل بخش های مختلفی می باشد که در این مجموعه  نسبت به معرفی آن ها اقدام خواهد شد.

افتخارات

 این پارک در حال حاضر یکی از پارک های مهم علمی، ورزشی، نمایشگاهی، تجاری و تفریحی کشور آلمان بوده که همه ساله تعداد بیشماری اساتید، دانشجویان، کشاورزان، بازرگانان  گردشگران داخلی و خارجی و همچنین شهروندان از آن بازدید می نمایند. به طور مثال در سال 2004 میلادی به مناسبت هفتاد وپنجمین سالگرد تاسیس این پارک تعداد 120 میلیون نفر از آن بازدید نموده اند.

راه های ورود و خروج به پارک گروگا 

 با توجه به وسعت فعلی پارک، تعدد شهروندان و گردشگرانی که تمایل دارند از تنوع امکانات رفاهی آن بهره مند گردند، متفاوت بودن قیمت ورودیه برای هر منطقه، تعدادی درب ورودی در اطراف پارک وجود دارد که به شرح زیر نسبت به معرفی آن ها اقدام خواهد شد.

درب اصلی (Haupteingang)

 در ضلع شرقی گروگا پارک و در مجاورت اتوبان آلفرد ( Alfred str ) و ساختمان نمایشگاه بین المللی، درب بسیار بزرگ واصلی گروگا پارک قرار دارد. این درب در سال 2006 میلادی به صورت زیبائی بازسازی و مورد بهره برداری قرار گرفته است. از این مکان هم می توان وارد پارک شد و هم آن که از پارک خارج گردید. در صورتی که مایل باشید با قطار به این پارک بروید می توانید از خط  (U11) قطار زیر زمینی استفاده نموده و در ایستگاه شرق گروگا به نام (Messe Ost Gruga) پیاده شوید. این درب بیشتر توسط گردشگران و همچنین افرادی که بخواهند از امکانات اطراف دریاچه و رستوران بهره مند گردند مورد استفاده قرار می گیرد.

درب گوزن ها (Hirschgehege)

در جنوب شرقی گروگا پارک و در مجاورت اتوبان آلفرد (Alfred str) درب دوم ضلع شرقی قرار دارد که به علت نزدیک بودن به محل نگهداری گوزن ها به درب گوزن ها ( Hirschgehege ) معروف می باشد. از این مکان هم میتوان وارد پارک شد و هم آن که از پارک خارج گردید. علاقه مندان می توانند کارت های ورودی روزانه، ماهانه، سالانه، دانشجوئی و .... را  از این محل خریداری نمایند. در صورتی که مایل باشید با قطار به گروگا پارک بروید می توانید از خط (U11) قطار زیر زمینی استفاده نموده و در ایستگاه غرب نمایشگاه / جنوب گروگا به نام (Messe West / Sud/Gruga) پیاده شوید.

درب اورنجری ( Orangerie)

در ضلع شمالی پارک در خیابان  ویرشوف ( Virchow str ) درب ورودی شمالی پارک گروگا واقع شده وبه علت قرار داشتن در مجموعه ساختمان شیشه ای اورَنجری (Orangerie) به نام درب اورنجری معروف می باشد . از این مکان هم میتوان وارد پارک شد و هم آن که از پارک خارج گردید . غالباً ساکنین شهر اسن از این درب پارک گروگا رفت و آمد می کنند. علاقه مندان می توانند کارت های ورودی روزانه، ماهانه، سالانه، دانشجوئی و .... را  از این محل خریداری نمایند.

درب خروجی شمالی (Virchowstr)

در ضلع شمالی پارک در انتهای خیابان ویرشوف (Virchow str) پشت ساختمان بیمارستان تخصصی دانشگاه شهر اِسن در مجاورت جنگل درب خروجی شمالی پارک گروگا  واقع شده، که فقط از آن می توان جهت خروج از پارک استفاده نمود. بیشتر این درب مورد استفاده ساکنین محلی اطراف پارک قرار می گیرد .

درب جنوبی (Luhrmannstr)

 در ضلع جنوبی شرقی پارک گروگا ، در خیابان  لورمن (Luhrmann str) درب ورودی دیگری قرار دارد که از این مکان فقط میتوان وارد پارک شد و یا آن که از پارک خارج گردید. بیشتر این درب مورد استفاده ساکنین محلی اطراف پارک قرار می گیرد.

درب جنوب غربی ( Am Grugabad ) 

 در منتها الیه ضلع جنوبی ( جنوب غربی )  گروگا پارک و در مجاورت اتوبان A52  درب استخر  گروگا قرار دارد. از این درب فقط می توان برای ورود و خروج به مجموعه تفریحی استخرهای گروگا استفاده نمود. این درب به علت استفاده اختصاصی برای مجموعه استخر به درب استخر ( Am Grugabad ) معروف می باشد. در صورتی که مایل باشید با قطار به این درب پارک بروید می توانید از خط  (U 17 )  قطار زیر زمینی استفاده نموده و در ایستگاه آخر به نام (Margarethenhohe) پیاده شوید.

درب غربی اول ( Rollschuhbahn )

در ضلع غربی پارک گروگا، مجاورت جنگل لورمن ( Luhrmann Wald ) درب اول غربی گروگا پارک قرار دارد. که به علت نزدیک بودن به محل بازی و حرکت با کفش های چرخدار به درب ( Rollschuhbahn ) معروف می باشد. از این مکان هم میتوان وارد پارک شد و هم آن که از پارک خارج گردید. علاقه مندان می توانند کارت های ورودی روزانه، ماهانه، سالانه، دانشجوئی و .... را  از این محل خریداری نمایند. بیشتر این درب مورد استفاده ساکنین محلی اطراف پارک قرار می گیرد.

درب غربی دوم (Mustergarten)

در ضلع غربی پارک گروگا، مجاورت مسیر پیاده روی کلوزهامر( Kulshammerweg ) درب دوم غربی گروگا پارک قرار دارد از این مکان هم میتوان وارد پارک شد و هم آن که از پارک خارج گردید. این درب به درب طراحی باغ ها (Mustergarten )  معروف می باشد. بیشتر این درب مورد استفاده ساکنین محلی اطراف پارک قرار می گیرد.

قیمت بلیط ورودی :

قیمت بلیط ورودی پارک گروگا برای سنین و گروه های مختلف متفاوت بوده که به طور خلاصه به شرح زیر می باشد.

کارت روزانه انفرادی

دارندگان این کارت فقط در روز می توانند یکبار از آن استفاده نمایند . قیمت این کارت برای گروه های مختلف متفاوت بوده و به شرح زیر می باشد :

بزرگسالان                                                                                                        هر نفر  4 یورو 

دانشجویان و دانش آموزان از 16 سال به بالا                                                            هر نفر 5/2 یورو

کودکان و نوجوانان بین 6 تا 15 سال                                                                       هر نفر 2/1 یورو

کودکان زیر 6 سال                                                                                              رایگان

کارت روزانه گروهی 

دارندگان این کارت فقط در روز می توانند یکبار از آن استفاده نمایند  . قیمت این کارت برای گروه های مختلف متفاوت بوده و به شرح زیر می باشد :

گروه خانواده :   شامل زن و شوهر و حداکثر 4 نفر کودک و نوجوان بین 6 تا 15 سال جمعاً                5/8  یورو

گروه خانواده تنها :  شامل یک نفر بزرگسال و حداکثر 4 نفر کودک و نوجوان بین 6 تا 15 سال جمعاً       6   یورو

گروه 10 نفره  :  بدون نیاز به ثبت نام قبلی  جمعاً                                                                      3  یورو

گروه مدرسه و مهد کودک :  شامل 2 نفر سرپرست و حداکثر 25  نفر کودک یا دانش آموز جمعاً            8  یورو

کارت سالانه انفرادی

 دارندگان این کارت در تمامی ایام شبانه روز  و حداکثر به مدت یکسال می توانند به کرات از آن استفاده نمایند  . قیمت این کارت برای گروه های مختلف متفاوت بوده و به شرح زیر می باشد :

کارت بزرگسالان                                                                                                 هر نفر  50/29  یورو 

کارت کودکان و نوجوانان بین 6 تا 15 سال                                                                  هر نفر 10  یورو

کارت دانشجویان و دانش آموزان از 16 سال به بالا                                                         هر نفر 15  یورو

 

عکس 2.jpg
نمونه بلیط ها

 سایر کارت ها :

کارت های دیگری نیز برای ورود رواج داشته که با توجه به نوع کاربرد آن به شرح زیر متفاوت می باشد.

کارت معلولین: هر فرد معلول جسمی می تواند به اتفاق یک نفر  همراه به صورت رایگان وارد پارک گروگا گردد.

کارت جشن ها و مراسم ویژه:  دارندگان کارت رایگان ورود به جشن ها و مراسمی که در گروگا پارک برگزار می گردد فقط می توانند به صورت مهمان ویژه در زمان تعیین شده در آن مراسم حضور یابند.  استفاده از این کارت در غیر از زمان تعیین شده و برای قسمت های دیگر معتبر نمی باشد.

ضمانت کارت سالانه ( گِروئی ): برای تضمین کارت سالانه صادره ، فقط یکبار مبلغ  5/2 یورو

مکان های تهیه بلیط :

علاقه مندان می توانند کارت های ورودی مورد نیاز خود را از بخش اداری مستقر در درب ورودی اصلی ( Haupteingang )، درب اورنجری ( Orangerie )، درب طراحی باغ ها ( mustergarten ) و درب استخر ( Grugabad ) تهیه نمایند.                                                                                       

بخش های فعال در گروگا پارک   

در حال حاضر تعداد 17 بخش به فواصل زیاد از همدیگر در نقاط مختلف پارک گروگا فعال بوده که هرکدام با هدف خاصی ایجاد گردیده و در مجموع هرکدام برگ زرینی در کارنامه پارک گروگا می باشند. بخش بوتانیک (باغ گیاه شناسی): در ضلع غربی گروگا یک منطقه ای به مساحت حدود 33/0 هکتار به دانشگاه شهر اِسن اختصاص داده شده که به 19 قسمت تقسیم گردیده است. این مجموعه به نام بخش بوتانیک یا باغ گیاه شناسی نامگذاری شده است.

در این بخش کلکسیونی از گیاهان مهم پنج قاره جهان گردآوری شده که در معرض دید عموم می باشد. برای آگاهی بازدید کنندگان تمامی گیاهان موجود در این باغ به وسیله  تابلویی شامل درج نام علمی، واریته، کشور مبدا و ... به اختصار معرفی شده اند.  گفتنی است در این مجموعه دو گیاه شامل  یک درخت و یک گیاه علفی از کشور ایران نیز وجود دارد. در سال 1985 میلادی با احداث سه گلخانه شیشه ای مدرن به شکل منشور، پرورش گیاهان مناطق حاره ای، گل های نایاب و قدیمی از قاره های دیگر در این پارک آغاز شد. هم اکنون گیاهانی را در این منشورها می بینید که هرگز در محیط اطراف خود ندیده و نمی بینید . زیباترین منشور های این مجموعه جنگل باران وجنگل گرم می باشد.

 

عکس 3.jpg
گیاهان مناطق حاره
1hx26S7fdhq65cghiuViBe1skuk8T2B6tlsFFX0q.jpg
گیاهان مناطق گرم و مرطوب
عکس 5.jpg
گوشه ای از باغ گیاه شناسی
V45lSKjya7uih7Rlar7hOowpAnaOvx4Ky5NyKoMs.jpg
نمایش ژنتیک و خواسته وراثت توسط گل

بخش ویژه طراحی باغ

برای نمایش طراحی های ویژه باغبانی ، در سال 2006 میلادی  درپنج منطقه این پارک محیط هائی که بــه صورت ویژه ای طراحی گردیده بود ، افتتاح شد .گفتنی است : زیبائی این طراحی به گونه ایست  که هر بیننده ای بی اختیار مدت ها غرق نگاه آن ها خواهد شد . این مناطق عبارتند از:

  1. تراس رنگ ها
  2. حوضچه نیلوفر های آبی
  3. میدان گل
  4. Linden منطقه کلکسیون گلهای کوکب
  5. ماکتهای باغچه
عکس 7.JPG
حوضچه نیلوفرهای آبی
عکس 8.JPG
میدان گل هـا
عکس 9.jpg
منطقه کلکسیون گل های کوکب
عکس 10.JPG
تراس رنگ ها
عکس 11.jpg
نمونه ای از ماکت باغچه ها

بخش حیوانات و جانور شناسی

محققان ومسئولین پارک تلاش نموده تا تمامی گونه های مهم جانوری دنیا را در این پارک گردآوری نمایند. این مجموعه جانوری در 3 منطقه و به صورت 10 قسمت مجزا و مستقل برای بازدید علاقه مندان به نمایش گزارده شده است. در سال 1996 میلادی در این مجموعه تاسیسات جدیدی برای پرواز پرندگان آزاد افتتاح گردیده است. مهمترین گروه های جانوری به نمایش گزارده شده در بخش حیوانات و جانور شناسی عبارتست از:

قسمت پرندگـان مهــاجر :در قسمت پرندگان مهاجر حدود 150 نوع پرنده کمیاب وزیبا گردآوری گردیده است. برای آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان ترتیبی اتخاذ شده تا با اجرای برنامه های نمایشی مردم عادی نیز به گونه ای با زندگی پرندگان مهاجر آشنا گردند.

عکس 12.JPG
بخش پرندگان مهاجر

قسمت پرندگان مناطق خاص : در این قسمت پرندگانی وجود دارد که بین 25 الی 100 سال عمر خواهند داشت . مانند 7 نوع پرنده سخنگو و یا 31 نوع طوطی های رنگارنگ.

قسمت جغـــدهــا : قسمت جغد ها دارای 249 نوع جغـد کوچک و بزرگ بوده که برخی از جغد ها بسیار بزرگ می باشند. طول دو سر بال های جغـد ها با توجه به جثه آنان متغییر بوده به طوری که در حالت پرواز طول دو سر بال های آن ها حداقل 22 و حداکثر 170 سانتی متر می باشد.

قسمت پرندگان وحشی : قسمت پرندگان وحشی یکی از بخش های مهم با تنوع پرندگان وحشی موجود در جهان بوده که برای آشنائی کودکان بسیار مناسب می باشد.

قسمت پستانداران : این بخش در سال 1938 میلادی افتتاح گردیده است. در حال حاضر حدود 20 حیوان نر در این مجموعه دیده می شود.

قسمت پستانداران کوچک :  قسمت پستانداران کوچک شامل 35 نوع حیواناتی مانند گوسفند، بز، خرگوش و موش خرما می باشد.

 

عکس 13.jpg
قسمت پستانداران کوچک

قسمت اسب های کوچک : در سال 1998 میلادی با ایجاد میدان اسب سواری کودکان، مجموعه ای تحت عنوان بخش اسب های کوتاه ( کوچک ) افتتاح می گردد. این بخش به تدریج توسعه یافته و در حال حاضر یکی از پولساز ترین قسمت جانور شناسی می باشد. کرایه هر دور سوارشدن اسب یک یورو معادل 45000 ریال است. مسئولان ترتیبی اتخاذ نموده تا با اجرای برنامه های نمایشی مردم عادی نیز به گونه با زندگی این حیوانات آشنا شوند.

 

عکس 14.JPG

قسمت میدان اسب سواری

قسمت زنبورداری: این مجموعه هم به صورت آموزشی و هم به صورت تجاری مورد بهره برداری قرار می گیرد و یکی از بخش های مهم مجموعه گروگا پارک می باشد. همه ساله تعدادی از علاقمندان به کار زنبورداری و دانش آموزان از آموزش های این بخش بهره مند می گردند. در سال 2012 میلادی به جهت توسعه امر زنبور داری مجموعه جدیدی تحت نام " خانه جدید زنبور عسل " احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

عکس 15.jpg
نمونه هائی از کندوهای عسل

قسمت آکواریم و خزندگان : این مجموعه در سال 1985 به صورت یک سالن با دو بخش مجزی شامل ( آکواریم، خزندگان) راه اندازی گردیده است.

مجموعه آکواریم: در این سالن انواع ماهیان آب های گرم و سرد به نمایش گزارده شده است.

مجموعه خزندگان: این مجموعه برای نمایش انواع مارها، سوسمار، کروکدیل و امثالهم می باشد.

قسمت حمایت از حیوانات: چون این مجموعه بی نظیر ( گروگا پارک ) زیر پوشش حمایتی دولت نمی باشد لذا برای تامین بخشی از هزینه های آن در سال 1996 میلادی مجموعه ای تشکیل شده تا دوستداران حیوانات به این قسمت مراجعه و سرپرستی یکی از حیوانات را به عهده بگیرند. به اصطلاح حامیان پدرخوانده آن حیوان خواهند شد و ماهیانه تمام و یا بخشی از هزینه آن حیوان را پرداخت می نمایند.

بخش کودکان:

 از سال 1988 میلادی که محیطی برای بازی کودکان در داخل پارک احداث شده بود . به علت استقبال مردم و وسعت پارک ، به تدریج مناطق کوچک وبزرگ دیگری نیز به این کار اختصاص داده شده است . در حال حاضر کودکان می توانند در 13 منطقه به صورت رایگان به بازی های کودکانه مشغول باشند . ودر 2 ساختمان برای خود جشن تولد بگیرند. اسامی مناطقی که کودکان می توانند استفاده نمایند عبارتست از :

ساختمان استیجاری: دو باب ساختمان با تمامی امکانات برای برگزاری مراسم جشن تولد کودکان مهیا گردیده که به صورت استیجاری به مدت یک روزه ( از صبح تا غروب ) در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت تا کودکان بتوانند با دوستان خود و با نظارت والدین کودک میزبان جشن بگیرند.

منطقه بازی کودکان : این محدوده محیطی است برای کودکان که آزادانه هر نوع بازیی را که مایلند انجام دهند.

منطقه بازی بچه ها: در سال 1997 میلادی زمین بازی چمنی برای بازی های ماجراجویانه کودکان افتتاح گردید. این منطقه برای بازی بچه های خردسال بوده. در این محدوده انواع لوازم بازی بی خطر برای سنین مختلف مهیا می باشد. مانند جابجایی سریع کودکان از نقطه ای به نقطه دیگر بوسیله آویز شدن روی سیم بکسل.

 

عکس 16.JPG
حرکت و جابجایی کودکان روی سیم

منطقه بازی با طناب: در این منطقه مجموعه امکانات لازم برای بازی و راه رفتن کودکان روی طناب در فضای آزاد با رعایت موارد ایمنی مهیا گردیده است.

مدرسه رانندگی: این مدرسه برای آموزش مقررات راهنمائی ورانندگی به کودکان 6 تا 12 سال بوده ،  که علاقه مندان می توانند با ثبت نام قبلی همه روزه به مدت سه ساعت در این مکان آموزش های لازم پیرامون مقررات راهنمائی و رانندگی را فرا گیرند .  

ساختمان سرپوشیده بازی: این مکان های سرپوشیده به صورت ساختمان بوده که برای بازی کودکان در فصول سرد سال و روزهای بارانی تدارک دیده شده است.

منطقه حرکت با کفش چرخدار: این منطقه فقط برای حرکت و بازی کودکان با کفش های چرخدار می باشد.

قطار سواری: مجموعه قطار برای بازدید کودکان از تمامی نقاط دیدنی پارک بوده، اما بزرگسالان نیز طرفدار این مجموعه می باشند.

 

عکس 17.jpg
یکی از ایستگاه های قطارکودکان  داخل گروگا

منطقه اسب سواری کودکان: این منطقه  برای اسب سواری کودکان بوده که برابر برنامه تدوین شده فقط در روزهای تعطیل امکان پذیر می باشد. بخش آموزش: در سال 1995 میلادی یک باب مرکز آموزش ویژه شناخت، تحقیق، حفظ طبیعت تحت عنوان باغچه های کوچک برای آگاهی دانش آموزان دبیرستان و دانشجویان دانشگاه جهت گذراندن واحد های درسی مربوط و همچنین جهت آگاهی سایر علاقمندان به علوم محیط زیست اطراف خود راه اندازی نموده است سپس با توسعه تدریجی این بخش، قسمت های دیگری نیز به این مجموعه آموزشی اضافه گردید. در حال حاضر بخش آموزش در 12 زمینه شامل تجربه و اکتشاف، تحقیق و آزمایش، جنگل شناسی، صنایع دستی و ... فعالیت می نماید. گفتنی است برای آن که تمامی اقشار مردم بتوانند از این آموزش ها بهره مند گردند مدارس تابستانی، مدارس ویژه نوبت بعدازظهر و تورهای گردشگری داخل پارک را باشعار " دانش نشاط آفرین است " راه اندازی نموده اند.

 

عکس 18.jpg
ماکت برش لایه های زمین شهر اسن و نواحی اطراف

 مدرسه علوم طبیعی: مدرسه طبیعت برای آموزش عملی علوم طبیعی دانش آموزان تاسیس گردیده است. البته مهمترین بخش این مدرسه تشکیل کلاس های آموزشی تئوری و عملی در ساختمان هنرستان کشاورزی داخل گروگا می باشد.

مدرسه جنگلبانی: این مجموعه آموزشی یک مهد کودک خصوصی حداکثر با 10 نفر دانش آموز بوده که سه نفر مربی امر آموزش نونهالان را در جنگل به عهده دارند. کودکان خردسال تا قبل از ورود به دبستان با جنگل و آموزش جنگلبانی زیر نظر مربیان مجرب آشنا می گردند. کلیه کلاس ها همه روزه در محیط باز جنگل تشکیل می گردد، مگر در زمان توفان و هوای بسیار بد که کلاس ها در محدوده گروگا و یا داخل چادر و کانکسی که در عکس مشاهده می کنید برگزار خواهد شد.

 

عکس 19.jpg
مهد کودک جنگل

باغ وحش کوچک: در سال 1995 میلادی برای آشنایی کودکان با برخی از حیوانات، مجموعه ای به نام باغ وحش کوچک در داخل گروگا پارک افتتاح می گردد.

باغ پازل شکل : باغی به صورت پازل بسیار پیچیده احداث گردیده تا کودکان بتوانند از بین راهروهای پرپیچ و خم که دارای دیواره های بلند از جنس درختچه می باشند راه خروج از باغ را پیدا کنند.

بخش ورزش و سلامت  

در سال 2002 میلادی در محدوده محوطه گل های پارک گروگا مکانی برای درمان و حفظ سلامت مردم افتتاح می گردد. سپس ترتیبی داده شده تا بزرگسالان بتوانند در 6 منطقه از پارک که دارای 10 قسمت می باشد، برای گذرندان اوقات فراغت، انجام امور ورزشی و تامین سلامت خود از آن استفاده نمایند.

بازی پینگ پـونگ: استقرار تعدادی میز پینگ پونگ از جنس بتون در فضای آزاد برای استفاده علاقه مندان.

بازی والیبال و بسکتبال: در سال 2012 میلادی تعدادی زمین ورزشی برای انجام بازی های والیبال و بسکتبال درمجموعه ورزشی گروگا پارک احداث شده است.

بازی بدمینگتون: برای بازی بدمینتون در فضای آزاد نیز چند زمین ورزشی در نظر گرفته شده است.

بازی گوی فلزی: فضاهایی در یک منطقه احداث گردیده تا علاقه مندان بتوانند در فضای آزاد بازی گوی فلزی انجام دهند.

بازی شطرنج: در مجموعه ورزش گروگا پارک تعدادی زمین مناسب با تجهیزات مربوطه برای انجام بازی شطرنج در فضای آزاد در نظر گرفته شده است.

حرکت با اسکیت و کفش چرخدار: کسانی که مایل به حرکت با اسکیت و یا کفش چرخدار در فضای آزاد می باشند. می توانند از زمین های محصور شده ویژه این بازی در مجموعه ورزشی گروگا پارک استفاده نمایند.

مسیر های پیاده روی : برای علاقه مندانی که مایل باشند در این پارک پیاده روی نمایند سه مسیر ویژه احداث گردیده است.

الف: مسیر ویژه برای پیاده روی شبانه افراد در مجموعه پارک.

ب: مسیری ویژه برای پیاده روی افراد به صورت پابرهنه در داخل یک مسیر آبی با کف شنی در فضای آزاد.

ج: مسیر ویژه بی مانع برای عبور نابینایان با نصب تابلوهائی با خط بریل و یا تابلو صوتی.

اتومبیلرانی: مجموعه ای برای اتومبیلرانی گردشگران و علاقه مند در فضای آزاد در نظر گرفته شده که با استفاده از ماکت ماشین های سنگین مانند کامیون، بولدزر، تانکر و .... بتوانند مهارت خود را آزمایش نمایند. گفتنی است طول ماشین ها از 2/1 متر تجاوز نمی کند.

آبشار نمک درمانی : در سال 2004 میلادی در مجموعه ورزشی گروگاه پارک دیوار بلندی به صورت آبشار نمکی احداث گردیده که سطح یک طرف آن پوشیده از بوته های خار بیابان (هیزم) است. از سرتاسر بالای دیوار با فشار و دبی ثابت آب نمک به پائین ریزش می کند و در زیر دیوار  وارد حوضچه ای شده و وارد مخزن شده تا مجدداً به بالای دیوار هدایت شود. ریزش آب نمک به گونه است که دیوار را به صورت آبشار درآورده است. چون آب و نمک برای تمدد اعصاب وایجاد آرامش بسیار مناسب می باشد، لذا علاقمندان در سکو های جلوی دیوار مدتی در سکوت مطلق می نشینند، تا با ترنم صدای ریزش آب و  استنشاق ذرات آب نمک معلق در هوا مدتی در آرامش قرار گرفته تا مرحمی برای اعصاب آنان باشد.

عکس 20.jpg
نمائی از دیوار آبشار آب نمک

 

عکس 21.JPG
نمایش جنس دیوار آبشار نمک

مراکز استراحت و درمان: قسمتی از بخش ورزشی پارک به مراکز ویژه ای اختصاص داده شده تاعلاقه مندان بتوانند برای استراحت و یا درمان از آن ها استفاده نمایند. این مراکز عبارتند از : " استخر، سونا، سالن های بدنسازی و فیزیوتراپی با آب ". این مجموعه در سال 2006 میلادی در محدوده محوطه گل ها افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

بخش هنـر

با توجه به اهمیتی که مردم کشور آلمان به هنر و هنرمند میدهند،  مسئولان گروگا پارک نیز از همان آغاز برنامه ای را مدون نموده تا هنرمندان بتوانند آثاری را از خود در این پارک ماندگار نمایند. در حال حاضر به گونه ای برنامه ریزی شده تا افراد بتوانند در 4 منطقه از پارک مجموعاً در 18 قسمت با اقدامات انجام شده آشنا شوند. در مجموع تعداد 45  اثر هنری ساخته شده از سنگ، بتون، گچ، چوب، فولاد وبرنز.  با ذکر نام اثر، تاریخ ساخت، نام خالق اثر و ابعاد آن در قسمت های مختلف پارک نصب گردیده است. هرکدام از این آثار هنری دارای قدمت چندین ساله می باشند. قدیمی ترین اثر هنری موجود پارک در سال 1905 میلادی ساخته شده و جدیدترین اثر هنری موجود مربوط به سال 1998 میلادی می باشد .

عکس 25.jpg

بخش هنر گروگا پارک دارای دو قسمت مهم می باشد. کلاس های آموزشی: بخش هنر امکانات لازم را جهت برگزاری کلاس های آموزشی پیرامون ساخت آثار هنری نصب شده در پارک و یا مشابه آن برای کلیه علاقه مندان فراهم آورده است.

حامیان هنـر: بخش هنر اقدام به ایجاد مجموعه ای تحت عنوان " حامیان هنر " نموده تا افراد علاقه مندی که قادر باشند هزینه نگهداری سالیانه یک یا چند اثر هنری را به عهده بگیرند شناسایی و جذب مجموعه خود نماید. در کنار هر اثر هنری تابلوئی نصب گردیده و نسبت به معرفی کامل آن اثر اقدام گردیده که یک نمونه از تابلو های نصب شده جهت آگاهی درج می گردد.

نام اثر :           فلوت زن

سال ساخت :    1951 میلادی

سازنده :         آدلف هاینریش

جنس :              سنگ شنی

ابعاد :             ارتفاع 10/1 پهنا 48/0 ضخامت 37/0 متر

موقیعت مکانی :  درمنطقه RhododendrontalSee  داخل پارک گروگا نصب شده است.

kgPAS2eUAZYkoREFPrAVhrmnIk4ztw27Na8TsZKP.jpg
نمونه از یک اثر هنری نصب شده در گروگا

سالن تئاتر کودکان: در بخش کودکان سالنی را برای اجرای تئاتر کودکان ایجاد نموده که کودکان علاقه مند بتوانند در روزهای شنبه و یکشنبه هر هفته به این محل آمده و ضمن فرا گیری آموزش های لازم خودشان برابر برنامه های تدوینی به اجرای تئاتر بپردازند.

بخش نابینایان        

 مسیر تردد افراد پیاده به گونه ای طراحی گردیده که روشندلان بدون آن که نیازی به راهنما داشته باشند بتوانند از تمامی قسمت های اصلی پارک بازدید نمایند. در ابتدای هر بخش در مکانی مناسب یک صفحه فلزی پایه دارنصب گردیده که روی آن با خط بریل کلیه اطلاعات مهم آن محدوده نوشته شده است. روشندلان میتوانند با توقف در کنار این تابلوهای راهنما و با فشار دادن دکمه ای کلیه اطلاعات مهم آن بخش را از بلند گوی نزدیک خود گوش کنند. این مسیر ویژه در کنار مسیرهای اصلی می باشد و کف آن از موزائیک های راه راه آج دار فرش شده است.

jqPos4FqPlXYGyxe1tlqrpXLPPJv1aqnRqWqmblV.jpg
تابلو راهنمایی روشندلان

بخش رستوران ها

برای تامین نوشیدنی ها و خوراک مورد نیاز بازدید کنندگان مجموعاً در 7 منطقه از گروگا پارک تعداد دو باب رستوران بزرگ شامل: رستوران ساختمان شیشه ای اورنجری که در سال 1987 میلادی احداث گردیده و ساختمان رستورانی به نام  " باغچه های آبی " در مجاورت درب اصلی ورودی پارک گروگا که در سال 2003 میلادی مورد بهره برداری قرار گرفته و همچنین یک مرکز استراحت وتعدادی کیوسک در نظر گرفته شده است.

سایر بخش ها

در این پارک مکان ها وساختمان هایی که به مناسبت های مختلف به وجود آمده و هر یک از آن ها به دلایلی حائز اهمیت می باشند. گردشگران و علاقه مندان میتوانند از این مجموعه که در 13 منطقه گروگا پارک احداث گردیده بازدید نمایند. مهمترین آن ها عبارتند از :

برج گروگا: این برج به عنوان نماد پارک گروگا می باشد.

 

VHF3NmeyKLWAENov1T47JNQqvAJER4K6FY4pSGW9.jpg
برج گروگا

پاویون موزیک: فضایی است بسیار بزرگ در شمال غربی پارک، با سقف مدور سازه ای بدون دیوار که از سه جهت توسط درختان و گیاهان گلدار محصور می باشد. نکته جالب توجه این که سقف آن به گونه ای طراحی گردیده که صدا در آن منعکس خواهد شد مانند گنبد مسجد شیخ لطف الله شهر اصفهان در ایران. این ساختمان در سال 1991 میلادی با گنجایش 1200 نفر  ایجاد گردید.

عکس 25.jpg
پاویون موزیک

کلکسیون قطارهای کشور آلمان: این مجموعه نمایانگر پیدایش و توسعه قطارهای شهری و بین شهری کشور آلمان از آغاز تا به امروز می باشد.

ساختمان اورَنجری: در سال 1987 میلادی ساختمان شیشه ای اورَنجری Orangerie واقع در ضلع شمالی پارک گروگا احداث گردیده است. درب ورودی شمالی پارک، قسمتی از بخش اداری گروگا پارک و یکی از رستوران های بزرگ در این مجموعه ساختمان قرار گرفته است.

 

عکس 26.jpg
ساختمان اورنجری

ساختمان ( خانه صد آب ): در سال 2005 میلادی عملیات احداث ساختمان معروف به خانه صد آب Hundertwasserhaus که یکی از بناهای دیدنی مجموعه پارگ گروگا می باشد، به پایان رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت.

عکس 27.JPG
خانه صد آب

آلاچیق های استیجاری: در نقاط مختلف به ویژه مناطق جنگلی پارک گروگاه تعدادی آلاچیق استیجاری برای استراحت و پیک نیک بازدیدکنندگان احداث گردیده است. این آلاچیق ها مجهز به میز و صندلی، منقل آتش، سیستم برق و روشنائی و ... می باشند. گفتنی است بیشترایرانیان مقیم شهر اِسن در روز سیزده بدر از مشتریان پروپا قرص این آلاچیق ها می باشند.

عکس 28.jpg
نمونه ای از آلاچیق های استیجاری

 سیستم ویژه روشنائی: بخش روشنائی گروگا مختص تامین روشنائی مجموعه پارک نبوده، بلکه مجری اجرای مراسم نور افشانی تمامی جشن هایی که در گروگا پارک برپا می گردد می باشند.

عکس 29.JPG
بازی با نور در سطح آب

عکس 30.JPG 

4v3CPhCz17IRr90nIJk8MEdVNvffVDs8EqbqUqoD.jpg
بازی با نور در سطح آب و هوا
عکس 31.jpg

بازی با نور در زمین و هوا

باغ پرپیچ و خم: در قسمتی از این پارک، بر اساس پازل های بازی کودکان با استفاده از درختچه های زینتی، باغی به صورت راهروهای باریک و پر پیچ وخم احداث کرده اند تا بزرگسالان بتوانند از بین راهروهای پرپیچ و خم، که دارای دیواره های بلند از جنس درختچه می باشند راه خروج از باغ را پیدا کنند.

بخش جنگلبانی باغ گیاه شناسی دانشگاه و ساختمان ( خانه ) رومانتیک Romanisches Haus. گفتنی است گرچه مکانی هایی مانند ساختمان نمایشگاه بین المللی گروگا، ساختمان هتل برزگ، پارکینک و .... از مجموعه پارک گروگا مجزی شده و بطور مستقل فعالیت می نمایند، اما کماکان تمامی آن ها تحت نام " گروگا " به فعالیت خود ادامه می دهند.

منابع :

  • - مشاهدات عینی وتحقیقات محلی نگارنده
  • - سایت گروگا پارک
  • -  گفتگو با کارکنان گروگا پارک
  • - گفتگو با بازدیدکنندگان

نویسنده: بیژن پیوندی 

این سفرنامه برداشت و تجربیات نویسنده است و لست‌سکند، فقط منتشر کننده متن است. برای اطمینان از درستی محتوا، حتما پرس‌وجو کنید.

اطلاعات بیشتر