جویبار، یک شهر ساحلی کمتر شناخته شده

4.5
از 33 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
جویبار، یک شهر ساحلی کمتر شناخته شده
آموزش سفرنامه‌ نویسی
17 اسفند 1401 12:00
22
6.3K

جویبار یک  شهر ساحلی آرام  و پایتخت کشتی ایران

جویبار تنها 25 کیلومتر با ساری فاصله دارد و در تمام این سالها من  فقط دو سه بار به جمعه بازارو و ساحل چپکرود آن رفته بودم . اما تصاویری از دشت زنبق آبندان (تالاب) کُردکلا مشتاقم کرد که حتما تا زنبق ها هستند یک روز  بریم جویبارو نه تنها زنبق ها که بقیه جاذبه های این شهر رو هم ببینیم  . پنج شنبه 22 اردیبهشت 1401 که شب قبلش هم  بارون باریده بود حدود ساعت 9 صبح با دو تا از دوستان راه افتادیم . از دو راه میشه از ساری به جویبار رفت ما تصمیم گرفت که مسیر رفتمان از سمت میدان امام ساری و  مسیر برگشتمان از طرف لاریم  و جاده فرح آباد  باشد .

vw7A7tD9qhFPBjzeOSR1SzPOrUEZSF7Wnyi2mafZ.jpg
موقعیت جویبار در استان مازندران

  این شهر حدود 300 کیلومتر با تهران فاصله دارد. از شمال به دریای خزر ازجنوب به قایم شهر (به فاصله حدود 25 کیلومتر )از شرق به ساری و از غرب به بابلسر ( حدود 30 کیلومتر ) متصل می شود.

Fs66d84W6CZ8DHKagrMCzXkcqUJtt9cr9GMQ2jOT.jpg
نقشه جویبار و روستاهای اطراف آن

وارد شهر که شدیم اولین میدان ، میدان کشتی بود  .دلیر مردان این خطه در میادین بین المللی کشتی افتخارات بزرگی کسب کرده اند . نام یزدانی ها  ( حسن ، رضا و امیرمحمد ) ، حاجی زاده ، نخودی ، واگذاری ها (  عزیزو آیت ) ، کمیل قاسمی و سایر قهرمانان این شهر مرزهای کشورمان در نوردیده ودر  تمام جهان برای علاقمندان کشتی آشناست .  و به همین دلیل سال 2013  فیلا(فدراسیون جهانی کشتی  ) ، جویبار را  پایتخت کشتی ایران نامید .

bQXaU5hqCy4kWd9aC14omNXdihet39hwnc9Sg7tl.jpg
میدان کشتی

اولین جایی که مد نظرمان بود برویم خشت پل (پل خشتی جمعه بازار) درپنج کیلومتری شمال شرق جویبار در  منطقه واسوکلا بود.

1BbgxXyIlMVTdssgmE6f6fNoz9JS167uLVLJxD3f.jpg
خشته پل (پل خشتی )جویبار

 این پل در دوره قاجار با آجر و ملات و ساروج  بر روی  سیاهرود احداث شده .طولش 58 متر و عرضش 2 مترمی باشد  . روی پنج پایه ساخته شده که این پایه ها خاصیت موج شکنی دارند .دارای پنج چشمه (طاق ) جناقی ست ،که همین  طاق ها این پل را از سایرپل های منطقه متمایز کرده اند .

sU568ZBCod1NijrRNai71ty7zXvSbYgQ7gIYX0nQ.jpg
خشته پل

دورو بر آن پس از یک سری درخت بلند ، تا چشم کار می کرد شالیزار بود .

dRGDEN0Y1sTdfI029bbKDzZPNxVPlh71vSUpzNZa.jpg
منظره اطراف خشت پل

 متاسفانه سیاهرود خیلی کم آب بود و توجهی به بهسازی محیط اطراف پل نشده بود . محلی هم  برای نشستن و ا ستراحت در اطراف این پل تاریخی نبود  . اما سکوت ، صدای نسیم ، هوای خنک بهاری و سرسبزی شالیزارها  دست به دست هم داده بودند که این کاستی ها رو جبران کنند .

 همین جا تا یادم نرفته، توصیه می کنم اگر قصد دیدار از جویبار را دارید تا  حد امکان روز جمعه را انتخاب کنید . چون 150 سال است ( از زمان قاجار تا حال ) که هر جمعه درنزدیکی این پل یک بازار سنتی تشکیل میشودکه از شیرمرغ تا جون آدمیزاد در آن  خرید و فروش می شود. مخصوصاً مرغ  ، خروس ، غاز و بوقلمون .و همچنین  کباب گوشت گاومیش علاقمندان را از شهرهای اطراف به این بازار می کشاند . خلاصه دیدن این بازار سنتی قدیمی هم فال است و هم تماشا .

qtGcOtTlWbQoHitSkNZndHBC5DBuHROnpbC0HYy5.jpg
جمعه بازار (عکس از اینترنت ) 
TOUHqeAJGLJObmAEiNjpTFgkK5URZckmbbQXwUbS.jpg
کبابی های جمعه بازار (عکس از اینترنت)

تقریباً در همه شهرهای کشورمان خانه تاریخی یافت می شوند . اگرچه تعداد کمی از آن ها پس از بازسازی  به هتل یا رستوران تبدیل شده اند  و تعداد کمتری نیز موزه اند، ولی اکثرآنها به حال خود رها شده اند. و وقتی به آنجا می رسی با دری بسته  و  بنایی رو به ویرانی مواجه می شوی . و خانه تقوایی در منطقه باغبان محله جویبار نیز از این قاعده مستثنی نیست . و اگرچه این مطلب را حدس می زدم بازهم با اصرار دوستانم را به آنجا  بردم .

BEfhhTLkqn4Qa3qNU5PIOKnFfYu35w8dTxtBiyvA.jpg
خانه تقوایی با در بسته

شیخ نصرالله تقوایی جویباری از تجار سرشناس مازندران در دوره قاجار ( حدود 150 سال پیش ) این خانه را بنا نهاد. سقف سفالی ،درهای چوبی مشبک و نرده های زیبای چوبی بالکن ها حتی از پشت در بسته هم ، حکایت از معماری خاص و منحصر به فرد این بنا داشتند و اکنون این خانه تاریخی  چشم براه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جویبارا ست که تا هنوز فرصت باقی ست مرمتش کنندکه بتواند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر شود .

eT9Hxx7BK51G14MoGqzy2LVud3CQ1VhbiPtrSIJN.jpg
خانه تقوایی
GHQ3TvBDhDLh1DUgo2BMabm3BM7tEOQZrhSUjIHQ.jpg
خانه تقوایی

سفالگری از پرآوازه ترین  هنرهای دستی ایران است . و اکنون در عصر ماشینی شدن همه چیز حتی سفال ، یک هنرمند اهل این شهر - استاد رمضانعلی چینی ساز - یک تنه آستین همت بالازده تا هنر سفال دستی را زنده نگه دارد . او در کارش شهره است. وحتی در خارج از کشور هم او را می شناسند. برای دیدن کارهای این استاد هنرمند باید به کُلاگر محله می رفتیم ( کُلا به معنی کوزه است ). در میدان معلم یک تابلو به خوبی مسیر کُلاگرمحله را نشان می دهد.

4H2fi0rObZXatdBWLitoUAc12288XTndz5OT9dMJ.jpg
میدان معلم
8kPtfbjRQEK40YD1lMvwy2tuhyWgPNWnmxZNzG9P.jpg
تابلو راهنمای کلاگرمحله در میدان معلم

در کلاگر محله از یک مغازه دارسراغ کارگاه استاد را گرفتیم ( در این محله از هر کس آدرس کارگاه استاد را بپرسید راهنمایتان خواهند کرد )، گفتند که کارگاه در خانه مسکونی شان است .کمی پایین تراز میدان کوچک محله ،  زنگ در منزلشان را به صدا درآوردیم و وارد حیاط باصفایشان شدیم .

6QYdHBjBLUoB5V72mnb8n21D355EgfNQk6M2NcIK.jpg
حیاط منزل استاد چینی ساز

متاسفانه ایشان در منزل تشریف نداشتند  و ما موفق به دیدارشان نشدیم .اما  همسرشان با خوشرویی ما را به درون خانه دعوت کردند .درهمان قسمت جلو منزلشان کارگاه و نمایشگاه ایشان بود . چرخ سفالگری و سایر وسایل کارشان هم در همان اتاق وکوره سفالگری شان نیز در حیاط بود .

9FhBXJvtHcEM30FBnB3NRIVqn7ckN7661KxKwuUy.jpg
کوره سفال منزل استاد چینی ساز 

کارگاه پر از دست سازه های زیبای استاد چینی ساز بود  ،که روح انسان را تازه می کرد. متاسفانه به دلیل حضور نداشتن استاد ما از خرید سفال های یادگاری که از سوغات این شهر هستند محروم شدیم .

bKw4jy1V4LG8SpnuYhQgGhQyMnUheWL4ASnwtZ1c.jpg
سفال های ساخته دست آقای چینی ساز
qyhz503JfASbTMeRdbnH4am8BnwQ0MlSbwZWybPV.jpg
سفال های ساخته دست استاد چینی ساز

همیشه درسفر هروقت با مردم محلی هم صحبت شده ام چیزهای زیادی دستگیرم شده . این بار هم در جویبار پس از بیرون آمدن از منزل استاد چینی ساز ، همان آقای مغازه دار و دوستانش گفتند حالا تا اینجا که آمدید یک سر هم به آبندان اسماعیل کلا بزرگ برید که خیلی بی نظیره .  (آبندان ، تالابی ست که به دست انسان ساخته می شود . در فصل بارانی آب در آن ها ذخیره شده و در بهار و تابستان برای کشت برنج  و یا پرورش ماهی مود استفاده قرار می گیرد .گفته می شود که جویبار حدود 47 آبندان دارد).

متاسفانه تابلوهای راهنمای خوبی برای آبندان وجود نداشت یا بهتره اصلاح کنم که اصلا تابلو راهنمایی نبود .دوستان کلاگرمحله ایی به ما گفتند که اول به میانده بروید و آنجا از رهگذران بپرسید راه را به شما نشان خواهند داد . جاده سرسبز و با صفایی بود ، بسیار خلوت و با مناظر بکر.

zAPps171fKYKr5XRKKb0UdqpnOR0f09a2e7lqT6e.jpg
جاده خلوت از کلاگرمحله به اسماعیل کلای بزرگ
WTcheaorxzuRRN2GAmSR5ZJUExxTFXIB9edHMoJ1.jpg
طبیعت بکر درمسیر کلاگرمحله به اسماعیل کلای بزرگ

از میانده گذشتیم .

yU8JXFx8fSkthFZbRADnSmnLqik6wHqKkVrUSXz3.jpg
میانده

 مقداری هم از گوگل مپ استفاده کردیم  وقدری هم از رهگذران (که تعدادشان انگشت شمار بود ) سوال و پرسش کردیم و خلاصه وارد محوطه ای شدیم که هر چه می دیدی شالیزار بود.

rpFskLIrafOfEtp9XhKWDRID7N8otNKKOtfr2BFS.jpg

با احتیاط  ازخیابان ماشین رو خاکی و کم عرض بین شالیزارها به سمت بالا رفتیم .

VXJPAMIEuEJq9dzrg7nSULKxdHvZux5uSJfXkPyT.jpg

 به یک سه راهی کوچک رسیدیم به سمت راست پیچیدیم

1XOT21nsmyAh61HfrhEk0YYwu15rkGG39gOMaTNp.jpg

 و وارد راه باریکی شدیم که دو طرفش  را خارهای زیبای خیلی بلندی با گل های بنفش پوشانده بودند.

ZBHzrQ1ei9IdXmj9ZvMJmS7S3XywFg3zzkil6QhC.jpg

اینجا بود که  آبندان اسماعیل کلا نمایان شدند .

4OYa6hhUONpSYDMYXKaQ3upOzsugoYczNLgBqmn6.jpg
اولین نمایی که ازتالاب اسماعیل کلا دیدیم.

 هرچه از این آبندان بگویم کم گفته ام . شنیدن کی بود مانند دیدن . کمی جلوتر رفتیم و درجاده خاکی باریک بین دو  قسمت آبندان توقف کردیم .

pryTpa1ZPM9zVgFdfE79Yry7WjFBmdl1WoOccni8.jpg
آبندان اسماعیل کلا

از ماشین پیاده شدیم و بهترین بخش این سفر یک روزه  برایمان رقم خورد .

مقاصد سفر یک روزه اطراف تهران

nvKAdAJycxkwHdVqQaXltGJsbIZToPdr0taY5uqq.jpg
آبندان اسماعیل کلای بزرگ

هاج و واج مونده بودم که به سمت راست نگاه کنم یا سمت چپ .  در این منطقه  دورافتاده سکوت و آرامشی عظیم  حکمفرما بود .   باد آرام و خنک بهاری ، موج های خیلی ریز روی سطح آب  ، انعکاس تصویر درختان در آب هریک به تنهایی برای میخکوب کردن انسان برای ساعت ها درآن جا کافی بود .حتی به نظرم رسید که  قورباغه ها  هم آرام تر  از همنوعانشان در جاهی دیگرمی خواندند .فقط  مارمولک ها بودندکه با شتاب این طرف و آن طرف می دویدند .

ga7CKBw69z3x3ck8BR2VIIDFkDhsmDTZmNz9dwBE.jpg

KC4jrUKyVdLZWi9t8h51MPOL1wLuOefvlOnA0hTh.jpg

0wHlhJIZVhEbfz7XcRDt9Byj9pffApEHzeHF2zcs.jpg

dxDhgahRWTMrfNZIGuAWqmI4Tk6ZHlwqJm9OTkFh.jpg

خلاصه طراوت و لطافت از زمین و آسمان می بارید .ا لبته فکر کنم این موقع سال بهترین زمان برای دیدن آبندان بود . و الحق محلی ها راست  گفته بودند که این آبندان چیز دیگری ست .  زبانم قادر به بیان آن همه زیبایی و حس و حال این آبندان نیست امیدوارم دیدن عکس ها برای القای این حس به خوانندگان کمک کننده باشد  . حالاکه به آن روز فکر می کنم اشتباه ما رفتن با ماشین تا کنار تالاب بود  چون یکی از دلایل  بی نظیر بودن این آبندان ، سکوت و آرامش آن است . ایکاش شورای این روستا ورود اتومبیل (برای مسافران ) را به این ناحیه ممنوع کند زیرا از اول مسیر تا آبندان بیشتراز نیم ساعت پیاده روی از جاده خاکی بین شالیزارها نیست . در مسیر برگشت از اسماعیل کلا  توجهمان به جالیزهای گوجه فرنگی  ،خیار ، توت فرنگی  و بقیه صیفی جات جلب شد .

90cbAllnzsRvf4ej9TUBIKx3rF15PpATAZR9VbAT.jpg

البته باغ های مرکبات و میوه های متنوع هم کم نبودند . پس بی دلیل نیست که نام قبلی این شهر باغلو بوده . ناصرالدین شاه قاجار در سفرنامه اش از این منطقه به نام گیلخوران نام برده و اشاره کرده که گیل به معنای ازگیل وحشی و آلوچه کوهی ست . البته اسم امروزی این شهر هم بامسمی ست جویبار (جوی به معنای رودباریک ، و بار هم به معنای  ساحل )  زیرا در گوشه و کنار شهر نهرهای آب جاری هستند که در انتها به دریای خزر  می ریزند. وزیبایی  شهر هم به لطف همین جوی ها و شالیزارها ست.

 

KIBZNclyMhiLk6GusJ2sr2UIEPWKIGtkTs2Hogba.jpg
جوی های( نهرهای ) آب درجویبار
khqW8EJCHgOlrnfRcxgZu8sH7HaCaTQKTNwMWFe0.jpg
نهرهای جاری در جویبار
DDMkw0okgNgl9NcBWR3Zmd9e5L5DLjpfwKvpGSIV.jpg
نهرهای جاری در جویبار

 این مردم از نژاد طبرستانی که به مازندرانی صحبت می کنند در کنار مهربانی و مهمان نوازی و آرامش ، به زیباسازی شهرشان هم بسیار علاقمندند . و با گذاشتن گلدان و یا کاشت گل پشت در منازلشان رسم خوبی را پایه ریزی کرده اند . تا آنجا که به لطف گل های زیبا زنگار از درهای آهنی رنگ آمیزی نشده زدوده اند . نظیر این کار زیبا را من در کمتر جایی به این گستردگی دیده ام  .

CQhhea6mY0zcuOASfpfx5G5UiMaiJXvqaoXjLw7U.jpg
گلدان های پشت در یک منزل
XLMeLMPtkFQ5oc7QadoVysbdDLuu10o8oZoqRKpU.jpg
گل های کاشت شده در باغچه پشت در منزل
ToMqHm0ZgJiZPFqLXoDmgVKqZfxIh2HyBIaHgRaF.jpg
گل های کاشت شده در باغچه پشت در منزل
7bP71q1r1d3TfFFWbvf5zFFp1GG7ilyX8rgURjs9.jpg
گل های کاشت شده در باغچه پشت در منزل
6eAEJUfYBVRKUPk7hjEIr0nIZgM9ScGq2CMDB2A2.jpg
گل های کاشت شده در باغچه پشت در منزل

تازه یادمان آمد که برای چه به جویبار آمده ایم  دیدن دشت زنبق کنار آبندان کردکلا.  اپلیکیشن نشان بعد از عبور از حیدرآباد و کوهی خیل ما را به کردکلا رساند ( فاصله کردکلا تا جویبار حدود8 کیلومتر است ).  باز هم  جاده سرسبز و خلوتی بود .

eT3PJg3Fzg7jJglvBGr3O3BBPMIdUbVYLMfqUatI.jpg
تابلو راهنمای کوهی خیل
lSA1SqyvU8r5nWzKPPuSVy97urOrIsrtAf3jJTwe.jpg
جاده خلوت کوهی خیل به کردکلا

کمی که پیش رفتیم سردر مسجد حضرت ولی عصر (عج) کردکلا  نمایان شد.

a4Nf52yiKcNeKtuNAwr6vy959sF847vHWN7retzp.jpg
مسجد ولی عصر (عج) کردکلا

علاوه بر مسجد نوساز ،  یک بنای آجری قدیمی  و یک ساختمان صورتی رنگ هم در محوطه آن دیده می شدند .

OEuxyfY0LlioYG5FiOGSCpfOP5BRSTG3Ij8lTiWe.jpg
تکیه قدیم و جدید کردکلا

قدمت این تکیه به دوران قاجار برمی گردد ( برخی منابع سال ساخت آن را  1280 هجری قمری را ذکر کرده اند ).  نمای آجری مستطیل شکل به ابعاد 23 در 8 متر  و سقفی پوشیده از سفال دارد .

IIhGL0qS88meeIVqtflDUBCl9FGZMUN9uwSB02wB.jpg
تکیه تاریخی کردکلا

ایوان بزرگی با شش ستون چوبی درمرکز این بناست که در طرفین آن اتاق هایی قرینه و در دو طبقه قرار گرفته اند .

wy5Xv4JlgrVElm3hn37ffIW1BlHHJaPfzU00vnep.jpg
ایوان بنا با شش ستون چوبی

راه پله های دوطرف تکیه که راه به شاه نشین طبقه دوم می برد بسته بودند.  در ایوان نقاشی هایی  با مضامین مذهبی ، جنگ و شکار دیده می شود.

wUG38BV9mW0ZGw9c9xJw1WkKzfbK83iCCRmR0lZP.jpg

VG0z8Yxo9KTbrjfzzOLCzdhRyFxrhEmo9crqfnhV.jpg

 پنجره های چوبی مشبک وتزیینات چوبی ایوان هم بخوبی حفظ شده اند .

 

rXlPpQdEJzyKmm4NBJTxunochu49fcZkhHTVVogO.jpg
سقف چوبی زیبای تکیه کردکلا

 

IbEQEUuWNAOhwFrv87MOQLoVujZjxpBnVqSFdpLe.jpg
پنجره های مشبک بنا

داشتیم به پشت بنا می رفتیم که با تابلومشخصات این اثر تاریخی که روی زمین به دیوار تکیه داده شده بود مواجه شدیم. که البته جای مناسبی برای آن نبود و بهتر بود در جلو تکیه قرارداده می شد که در معرض دید بازدیدکنندگان باشد.

jO88lAZ1THSU32XUuWCLf7wNwDWBFlYg9G178o64.jpg
تابلو مشخصات تاریخی تکیه

در حال بیرون آمدن با دو سه نفر از آقایان که از هئیت امنای محترم مسجد بودند مواجه شدیم. پس از سلام و احوالپرسی گفتند که به منظور حفظ این اثر تاریخی عزاداری های ماه محرم در تکیه صورتی رنگ نوساز مجاور تکیه برگزار می شود و پس از اتمام مراسم عاشورا تنها یک شب   به صورت سمبولیک تعدادی از اهالی محل در این تکیه قدیمی عزاداری می کنند. واقعاً چقدر خوب از آثارباستانی شان پاسداری می کنند . سرویس های بهداشتی تمیز تکیه نیزحاکی  از توجه هئیت امنا  و مردم منطقه به نظافت این مکان بود .

 

PI4S9n4D0g0mMK4Xil8AwsDXhNkwC7P4XFHZY8VZ.jpg
سرویس های بهداشتی تکیه

 

4XG5tzmPlhLmcMjo29TERsrPmRwpXzBIzi5Udle9.jpg
سرویس بهداشتی تکیه

 چند کیلومتری که  به سمت شمال روستا جلوتر رفتیم آبندان 120 هکتاری که بالاتراز جاده واقع شده بود خودش را نشان داد. جاده خاکی و کم عرض ماشین رو ، دور تا دور آبندان کشیده شده بود .

5zygeIdwtigkf9GdlA91qremz822RkwrowJiof2F.jpg
آبندان کردکلا

محیط آرامی بود اما نه به آرامی و سکون آبندان اسماعیل کلا بزرگ .چون در کنار جاده بود. پیاده تمام دور آبندان را قدم زدیم گل های زنبق که همه جا دیده می شدند  این تالاب را منحصر به فرد کرده بودند .

ojoU16MRtOEILWGs7oH5bm43DWywRP9C4xdkz4VD.jpg

 

poxDf7o1Mm3QPMWYq3b4oIFmU2qPHb9X1Wz9iGJr.jpg
زنبق های کنار آبندان

NrIYTQWLMmOUrrhzCy6eRG89DVlJYZgHeaQEpjtT.jpg

i0t2NY835ZSd2jVxlVBVVFwRoNx92DpDcewT31zp.jpg

Z4Uq0mX4gi8xzH5kaDzKBjqq9kyJ4Bm9O3TdThCY.jpg

21LG2UW2XVXEWUzjy2keC3nSRNoTUMnh19UTC40o.jpg

omS5EkQaOsEafIsS74gZCms99DNymxJvV3OWiOhj.jpg

از سمت راست آن جاده خاکی  که پایین می رفتی تازه دشت زنبق را می دیدی . فرش بنفش زیبایی تمامی زمین را پوشانده بود .

 

zLWKsq9nGN1kthWg5vd6J3bIJLgvJScbQ2kauPas.jpg
دشت زنبق  کنار آبندان کردکلا
Ma2XuOXJI3ZD73KocnOuxXbB8YiZ4WwdXLjzPBww.jpg
دشت زنبق

cqRuROizsOOTJtpeY4cV56v7zehfExWw1JoOf0X1.jpg

 دور ترها مزارع گندم و گل های زرد همراه با زنبق های زیبا در نسیم روح افزای بهاری  زیر آسمان  آبی و پاک به آرامی می رقصیدند .

 

gbDOJd99li9loojmHHAUfeQv6HLjdovGWjSv9wkt.jpg
گندم زارهای نزدیک دشت زنبق

B3FJvo2RAMyeKXnmbXGtznx2fZ0WRyyFZogpAN7u.jpg

RZE9q0vr2m3d3S2kiBIuCGvcqQkTMHwk6k83fmDm.jpg

 و این گل های بهاری چه سخاوتمندانه حشرات را به میهمانی فراخوانده بودند . 

 

yf3AtQkgWXUWjHr5tPm1izvXNq5KcZc0Ifsa1oSo.jpg
سوسک ها درحال تغذیه از  گل زنبق

 

jUJfV9LZMVmwuivpxjahaedrZNosjx2osxY5kZ1H.jpg
مورچه ها درحال تغذیه از  گل زنبق

در این جا هم سمفونی باد بهاری همراه با گل ها و نی های کنار نهر آب  غوغا می کرد . حدود ساعت سه عصر بود که باران ریزی کم کم باریدن گرفت .  ما هم ساندویج های مان را دراین بهشت زمینی خوردیم  و از سمت فرح آباد به ساری برگرشتیم .  اما فقط در بهار نیست که این ناحیه این قدر دیدنی و زیبا می شود . زمستان هم یک جاذبه دیگر شما را غافلگیر خواهد کرد . در نزدیک ترین روستا به کردکلا، که گل محله خوانده می شود هکتارها زمین زیر کشت گل نرگس است . و در اولین روزهای دی ماه هر سال جشنواره گل نرگس به مدت 3 روز در این روستا برگزار می شود .

سفر یک روزه ما در اینجا تمام شد اما شما حتما بازدید و اقامت در  ساحل زیبا و آرام  چپکرود در 16 کیلومتری جویبار را هم  در برنامه مسافرتتان بگنجانید . چه ازراه خزرآباد (فرح آباد ساری ) و چه از سمت لاریم ( جویبار ) به چپکرود بروید  بعداز عبور از کوهی خیل و ادامه مسیر به سمت شمال به بکرترین و امن ترین ساحل ماسه ای مازندران  خواهید رسید . چپکرود به طول 18 کیلومتر طولانی ترین ساحل دریای خزر نیز هست . این ساحل دور از هیاهو شامل سوئیتهای اقامتی ، پیست موتور سواری و دوچرخه سواری ، زمین والیبال و فوتسال ساحلی و ورزش های آبی ست  و بخصوص برای کسانی که دنبال آرامش اند گزینه مناسبی ست .

D2pkvyywFFfrA7Is9PC2Y28QMRrNlZLyE7ueXHpc.jpg
ساحل چپکرود ( عکس از اینترنت )
i4FSKoXVJwyj0ZBUSuvY5mXzCihCNbZTWn2oQI6y.jpg
ساحل چپکرود ( از اینترنت )
xiiTVgYe6kctHZtEoJd1JDmXA733q3vjGuWAuQ6D.jpg
آلاچق های  ساحل چپکرود ( عکس از اینترنت )

نگران محل اقامت در این شهرهم نباشید علاوه برمجتمع اقامتی ساحل قناری چپکرود ،از هتل سامان و هتل مجدایی در داخل شهر نیز می توانید استفاده کنید و مثل همه نقاط کشورمان اقامتگاههای بومگردی هم در روستاهای اطراف جویبار آماده پذیرایی از گردشگران هستند . اگر چه کمتر کسی ست که نداند جویبار پایتخت کشتی ایران است  اما فکر می کنم به عنوان یک شهر ساحلی با تفریحات آبی کمتر شناخته شده است و من در این مختصر سعی کردم جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهر را  خدمتتان معرفی  کنم . باشد که این شهر که تنها نیم ساعت با بابلسرفاصله دارد نیز به عنوان یک مقصد گردشگری ساحلی در برنامه سفر هموطنانمان قرار گیرد .

نویسنده : شمسی کلهر

این سفرنامه برداشت و تجربیات نویسنده است و لست‌سکند، فقط منتشر کننده متن است. برای اطمینان از درستی محتوا، حتما پرس‌وجو کنید.

اطلاعات بیشتر