بن المدنا، دنیایی از دیدنی‌ها در اسپانیا

4.5
از 24 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
بن المدنا، دنیایی از دیدنی‌ها در اسپانیا
آموزش سفرنامه‌ نویسی
19 اردیبهشت 1402 11:00
19
3.9K

 مقدمه :

فرصتی بدست آمد تا در بهار سال 1401 خورشیدی بار دیگر به یکی از منطق توریستی کشور اسپانیا سفر نمایم .در اینجا سعی خواهم نمود تا آنچه پیرامون مناطق مختلف این سفر دیده، شنیده و یا خوانده ام را با شما در میان بگذارم. قبل از هر مطلبی باید از دخترم شکوفه پیوندی که مقدمات این سفر را فراهم آورده و به عنوان همسفر، مترجم و راهنما در طول سفر تلاش نموده قدردانی و تشکر نمایم. در ادامه لازم است کشور اسپانیا را بسیار کوتاه به خوانندگان معرفی کنم.

اسپانیا در یک نگاه :

اسپانیا کشوری است در جنوب قاره اروپا، که به شبه جزیره ایبریا معروف می باشد. اسپانیا از هیسپانیا به معنای سرزمین غروب خورشید گرفته شده است.مساحت آن 505970 کیلومترمربع و جمیعتی بالغ بر 5/47 میلیون نفر دارد. پایتخت آن شهرمادرید بوده و به 17 ایالت تقسیم شده، که هریک از ایالت ها دارای چندین استان می باشند. سفر اخیر ما به یکی از 8 استان از ایالت آندلسی ( Andaluz)  یا ( Andalucía) به نام  "مالاگا " بود. سالانه گردشگران بسیاری همراه با تور اسپانیا به این شهر سفر می‌کنند.

مالاگا :

استان مالاگا در جنوب کشور اسپانیا در مجاورت اقیانوس اطلس واقع شده است. این استان از نظر مساحت کوچکترین واز نظر جمیعت با جمیعتی حدود 1629000 نفر جزء پرچمیعت ترین استان ایالت آندلس بشمار می آید. مساحت آن حدود 7276 کیلومتر مربع و مرکز آن شهرستان مالاگا می باشد. این استان مکان مناسبی است برای دوستداران طبیعت و پیاده روی بوده، که ساکنین اینجا،  شهر نریا ( Nerja) را مناسب ترین منطقه می دانند.  تمام مناطق جنوب ساحلی استان مالاگا به سواحل آفتاب ( Costa del Sol) مشهور می باشد. پس از ورود به مالاگا با توجه به نزدیکی مسافت، نزدیکی به سواحل، دومین شهر زیبا و دیدنی استان مالاگا به نام شهر بن المدنا (Benalmádena )  را برای سکونت انتخاب کرده، که در ادامه نسبت به معرفی نقاط جذاب هر دو شهر اقدام می گردد.

عکس 1.jpg
نمائی از شهر مالاگا - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 2.jpg
برفراز ابرهای مالاگا قبل از فرود آمدن- عکس از بیژن پیوندی

مسیر سفر :

من و دخترم سفر خود را از شهر اِسن کشور آلمان آغاز نمودیم. در سحرگاه روز پنجشنبه  1401/02/15 خورشیدی با اتومبیل به سوی فرودگاه دوسلدورف عزیمت کرده  وبدون تشریفات زائد فقط با کنترل موارد امنیتی سوار هواپیما شرکت بال اروپا ( Eurowings)  شده و راس ساعت 15/6 بامداد بسوی فرودگاه مالاگا پرواز را آغاز نمودیم. علیرغم آن که فصل تعطیلات اروپا به پایان رسیده، اما هواپیما کاملاً پر بود.

فرودگاه مالاگا :

 با رسیدن هواپیما بر فراز آسمان شهر مالاگا و کاهش تدریجی ارتفاع، مسافران تور اروپا زیبائی های شهر را از بالا به همدیگر نشان می دادند. در ساعت 15/9 بامداد، هواپیما به آرامی در فرودگاه مالاگا به زمین نشست. فرودگاه مالاگا بسیار بزرگ وزیبا بود. کنترل مدارک واکسیناسیون کوید 19  تنها کنترلی بود که صورت گرفت. با خروج از فرودگاه برای رفتن به محل اقامت خود از بین گزینه های قطار، اتوبوس و تاکسی ، گزینه قطاررا برگزیدیم.

عکس 4.jpg
شهرمالاگا از آسمان - عکس از بیژن پیوندی

قطار :

سیستم حمل ونقل  شهر مالاگا همانند سایر شهرهای اروپائی از یک نظم خاصی برخورداربوده و هزینه آن نسبت به سایر کشورهای اروپائی اندکی ارزانتر می باشد. به عنوان مثال هزینه بلیط از شهر مالاگا تا شهر بن المدنا برای مسافتی حدود 20 کیلومتر ودر مدت  15 دقیقه 6/2 یورو خواهد بود. بلیط خریداری شده به منزله کارت قطار بوده و در نوبت های بعدی فقط بایستی آن را شارز نمود. چنانچه در نوبت های بعدی از همین بلیط ( کارت ) استفاده کنید، هنگام پرداخت بهای بلیط جدید 5/0 یورو تخفیف می گیرید.

عکس 5 (1).jpg
بلیط قطار - عکس از بیژن پیوندی
عکس 6.jpg
نمای داخلی ایستگاه قطار مالاگا -عکس از بیژن پیوندی

پس از رسیدن به شهر بن المدنا، با استفاده از تاکسی خود را به محل اقامت خود رسانیدیم. محل اقامت ما هتل آپارتمان تورن دل مار( Trreon del Mar Apartamentos )  بود. آپارتمانی نسبتاً بزرگ، دارای یک اطاق خواب دو تخته، یک سالن بزرگ با مبلمان و تلویزیون، آشپزخانه مجهز به یخچال، اجاق گاز، میکروفر، ماشین لباسشوئی و ظروف کامل برای چهارنفر، بالکن، سرویس بهداشتی و حمام. 

از بالکن که به بیرون نگاه می کردی بعد از دیدن بلوار جلوی هتل، منظره بسیار زیبای ساحل و آب زلال اقیانوس چشم ها را خیره می کرد. بعد از استقرار در محل اقامت برای خرید مایحتاج روزانه به سوپر بزرگ مجاور هتل رفتیم. هزینه اقامت در این آپارتمان برای مدت یک هفته مبلغ 372 یورو می باشد. که با درنظر گرفتن هزینه پرواز، خوراک و غیره می توان گفت هزینه هرنفر حدود 600 یورو خواهد شد.

عکس 7.jpg
نمای محل اقامت - عکس از بیژن پیوندی

بن المدنا :

 این شهر یکی از شهرهای مهم گردشگری استان مالاگا بوده و در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر مالاگا قرار گرفته ودارای آب وهوای نسبتاً گرم می باشد. این شهر که در دامنه و شیب تند کوهستان احداث گردیده، حدود 10 تا 250 متر از سطح دریا ارتفاع داشته و جمیعتی بالغ بر 67000 نفر در آن ساکن می باشند. جالب این که  تمامی تابلو های معابر و خیابان ها، پلاک منازل و ساختمان ها ، صندوق های پست منازل از جنس کاشی می باشد. حتی برخی از داستان ها و افسانه های قدیمی رایج در این کشور به صورت نقاشی روی تابلو کاشی به مردم معرفی شده است. هر شهری از گذشته های دور دارای یک پرچم با طرحی خاص بوده و شهر بن المدنا نیز دارای نماد ویژه ای می باشد. این شهر از سه محله مهم تشکیل شده است.

8.jpg
آرم شهر بن المدنا - عکس از بیژن پیوندی
0I3lCI0BhFQhARv8klEGsucilOuYYXwWxRE2FT8A.jpg
صندوق پست و پلاک منازل شهر بن المدنا - عکس از بیژن پیوندی
عکس 11.jpg
تابلوی استان زندگی ساحل نشینان  - عکس از بیژن پیوندی

اولین محله

منطقه بن المدنا کوستا (Benalmádena Costa) بوده، که با دارا بودن تعداد بیشماری هتل، کافه، رستوران و امکانات دیگر از مناطق توریستی شهر بشمار می آید. این محله مرز مشترکی با شهر تورمولینوس (Torremolinos) داشته، اما تداخل ساختمان ها به گونه ای است که نمی توان دو شهر را از هم متمایز نمود. اگر بسیار دقیق شوید در مرز مشترک دو شهر در کنار پیاده رو تابلوئی از جنس کاشی نصب گردیده که یک طرف آن نوشته شده شهر بن المدنا  و در پشت آن نوشته شده شهر تورمولینوس و  یا این که از تفاوت نقش و نگار سنگ  فرش پیاده رو ها می توان فهمید که وارد شهر دیگر شده اید.

گران ترین آپارتمان های شهری در این محله و در محدوده بندر پورتو دپورتیوو ( Porto deportivo) می باشد. سواحل متعدد و بسیار زیبای شنی این منطقه پایگاهی برای استراحت و حمام آفتاب گرفتن گردشگران است.از جاذبه های تاریخی وگردشگری دیگر این منطقه می توان به قلعه کاستیلوبیل بیل ( Castillo Bil-Bil)، پارک بزرگ پالوما ( Parque de la Paloma) و مرکز نمایش دلفین ها اشاره نمود.  

دومین محله 

منطقه آرویولامیل (Arroyo de la Miel) بوده، که بخش میانی و یا مرکز فعلی شهر می باشد. ادارات، بخشی از هتل ها، فروشگاه های بزرک، آپارتمان های مسکونی، ایستگاه قطار، باغ وحش، مرکز نمایش پنگوئن ها، شهر بازی و تله کابین در این محدوده قرار دارند. ساکنین اصلی شهر بن المدنا در این محدوده ساکن می باشند.

عکس 12.jpg
شهر بازی تیولی - عکس از بیژن پیوندی
عکس 13.jpg
سردرب ایستگاه قطار - عکس از بیژن پیوندی

سومین محله

منطقه بن المدنا پوابلو(Benalmádena Pueblo ) بوده، که دربالاترین نقطه شهر، پای کوه های( Sierra de Mijas ) واقع شده است. این محله بافت قدیمی شهر بوده، که با بافت شهر فعلی بن المدنا کاملاً متفاوت است. این بخش دارای منازل کوچک و بسیار دیدنی به رنگ سفید می باشد، که همواره با گل تزئین شده اند. در سال 2003 میلادی بزرگترین معبد بودائی ها به نام استوپا لایومیناسیون ( Estupa de la lluminación) در این منطقه احداث گردیده است. از جاذبه های دیگر گردشگری این منطقه می توان به باغ پروانه ها به نام ماریپوزاری-( Mariposario) اشاره نمود.

شهرهای مالاگا، بن المدنا و اطراف آن نقاط دیدنی و گردشگری فراوانی مانند موزه، کلیسا، پارک ها، قلعه، شهربازی و ... داشته، که بازدید از تمامی آن ها در یک سفر یک هفته ای امکان پذیر نبود. لذا فقط مکان هائی که بازدید نموده ام را به صورت فشرده معرفی می کنم

14.jpg
معبد استوپالایومیناسیون - عکس از بیژن پیوندی
عکس 15.jpg
نمای درب ورودی  باغ پروانه ها - عکس از بیژن پیوندی

قلعه کاستیلوبیل بیل (Castillo Bil-Bil) 

این قلعه در شهر بن المدنا و در مجاورت ساحل بیل بیل واقع شده است. در سال 1930 میلادی خانواده هرمان (Hermann) که یک ثروتمند فرانسوی تبارمقیم اسپانیا  بوده تصمیم می گیرد تا یک ویلای تابستانی با سبک نوین و ویژه برای خود احداث نماید. لذا ساخت بنا را به معماری به نام انریکو آتانس (Enrique Atance) می سپارد. او با همکاری دوست خود آنتونیو سانتیستبان (Antonio Santiesteban) با الهام گرفتن از معماری اسلامی، که درآن دوران مد روز بوده و ترکیب آن با گچ قرمز در خارج و با گچ بری و کاشی  این قلعه  بی نظیر و زیبا را بوجود می آورد. در طول دوران ساخت این قلعه، جنگ داخلی اسپانیا شعله ور می گردد و هرمان مجبور به ترک کشورمی شود و به ناچار می بایست قلعه را بفروشد. 

ازسال 1937 میلادی، یک آمریکائی به نام شستروم (Schestrom)  به مدت 30 سال به عنوان منزل مسکونی از آن استفاده نموده است و نام کاستیلو ال بیل (Castillo El-Bil) را بر آن نهاد. در اواخر دهه 70 میلادی این قلعه به یک بلژیکی به نام جرارد سنتموکس (Gerard Saintmoux) فروخته می شود. در این دوران ساختمان دچار ترک شده، که با وجود نزدیکی به دریا روز به روز آسیب بیشتری می بیند. در سال 1980  میلادی شورای شهر بن المدنا آن رابرای شهرداری خریداری می کند. آقای انریکه بولین (Enrique Bolín) شهردار وقت در یک پروژه عمرانی مداخله کرده وبا اعمال نفوذ این ساختمان را از تخریب نجات می دهد و از آن پس اصلاحات و تحول در این قلعه آغاز می گردد. تا جائی که آن را به یک دارایی فرهنگی برای شهر تبدیل می نمایند.

عکس 16.jpg
قلعه کاستیل لو بیل بیل - عکس از بیژن پیوندی

در سال 1994 میلادی ساختمان اصلی قلعه و محیط اطراف آن بازسازی شده و حتی دیوارهای اطراف آن به جزء بخشی در جلوی ساختمان  نیز برداشته می شود، تا هم ورود شهروندان آزاد گردد و هم چشم انداز زیبائی از قلعه در منطقه ایجاد نماید. هم اکنون از این ساختمان به عنوان یک مرکز فرهنگی برای اجرای کنسرت، نمایشگاه ها، کنفرانس ها، انجام مسابقات ملی نقاشی، مسابقات آبرنگ شهر بن المدنا و عروسی های بزرگ استان مالاگا استفاده می گردد. گفتنی است از حیاط مرکزی و سالنی که ظرفیت 100 صندلی داشته و بقیه وابستگی های موجود برای اجرای مراسم های فرهنگی و هنری نیز استفاده می شود. در محدوده حیاط این قلعه که امروزه به پارک کنار ساحل تبدیل شده، دو مجسمه دیده می شود ، که یکی مربوط به علامه ابن البیطار می باشد.

عکس 17.jpg
دیوار قلعه کاستیلو بیل بیل - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 18.jpg
نمای داخل سالن قلعه کاستیللو بیل بیل - عکس از بیژن پیوندی

 

19.jpg
تندیس پیکره علامه ابن البیطار - عکس از بیژن پیوندی
20.jpg
سردار فاتح اسلامی - عکس از بیژن پیوندی

تله کابین تله فریکو ( Teleférico)

تله کابین تله فریکو در سال 2000 میلادی در منطقه آرویولامیل ایجاد گردیده  و این منطقه را به یکی از قله های کوه سیئرا دمیجاس ( Sierra de Mijas) متصل می نماید. طول مسیر این تله کابین 5565 متر بوده، که تا ارتفاع 760 متری ادامه خواهد داشت. چنانچه بعد از رسیدن به قله مسیر پیاده روی تا نوک قله را طی نمائید، اگر هوا ابری نباشد می توانید سواحل کشور آفریقا را بدرستی مشاهده کنید. بلیط رفت و بر گشت برای افراد عادی هرنفر 27/16 یورو و برای افراد سالمند بالای 65 سال هر نفر 64/12 یورو می باشد.

عکس 21.jpg
بلیط تله کابین عکس از بیژن پیوندی
عکس 22.jpg
مسیر عبور تله کابین - عکس از بیژن پیوندی
YThCME2iQuWS5XShQQ5Eo6f9fGLjuH4F5pKDA7Tb.jpg
ماکت مسیر عبور تله کابین - عکس از بیژن پیوندی
عکس 24.jpg
ایستگاه تله کابین در قله کوه - عکس از بیژن پیوندی

مواردی که در بالای قله کوه برای جذب گردشگران تدارک دیده شده عبارتست از :

الف : پنج مسیر پیاده روی با حفاظ فلزی برای رسیدن به نوک قله و کوه های اطراف به انضمام مسیر های دوچرخه سواری.

Zzph0t9FlovLvnvRXOBuvhlaYUlmMBQuW41OTR6O.jpg
مسیر پیاده روی بالای قله - عکس از نگارنده
عکس 26.jpg
بالای قله - عکس از نگارنده

ب : ایجادیک باغ وحش کوچک ویژه نگهداری تعداد معدودی پرندگان شکاری مانند جغد، باز و عقاب و اجرای دو نوبت حرکات نمایشی در روز توسط پرندگان. کسانی که مایل باشند وارد باغ وحش شده و  این حرکات نمایشی را تماشا کنند، باید برای ورودیه هرنفر 5 یورو پرداخت نمایند. اگر کسی قصد داشته خودش با پرندگان شکاری عکس یادگاری بگیرد باید برای هر پرنده مبلغ 2 یورو پرداخت کند.

9Rw5f3D0zRSCU0aIDeDSYW34JJNTFsS7iPYVRaJm.jpg
عقاب - عکس از بیژن پیوندی
عکس 28.jpg
عقاب در دست من - عکس از نگارنده

 

عکس 29.jpg
بلیط باغ وحش - عکس از بیژن پیوندی

پارک لاپالوما (La Paloma Parque de) 

این پارک زیبا در بین المدنا بین مناطق بن المدنا گوستا و رویولامیل قرار گرفته و حدود 200000 متر مربع مساحت دارد. چون این پارک در وسط منطقه مسکونی شهری واقع شده لذا به جهت سهولت رفت و آمد، تعدادی درب در اطراف آن وجود داشته، که هرکدام دارای طرح خاصی بوده و نمایانگر بخش درونی پارک می باشد. این پارک دردسامبر سال 1995 میلادی با تلاش وطراحی سه شرکت بزرگ بر روی تپه ماهورهای بین مناطق اول و دوم شهر احداث گردیده است.

Vnq6zgcmdxiEyTWjENzzOPTVpAFUBqbmNO4UWbQ1.jpg
یک نمونه از درب های ورودی پارک - عکس از بیژن پیوندی
عکس 32.jpg
نمونه دیگری از درب های ورودی پارک - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 33.jpg
تابلو تاریخچه احداث پارک از جنس کاشی - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 34.jpg
نقشه پارک - عکس از بیژن پیوندی

گیاهان مختلفی از سایر نقاط جهان در این پارک به صورت کلونی کاشته شده اند. مهمترین و زیباترین مجموعه گیاهی این پارک، مجموعه کاکتوس ها می باشد. به همین جهت اِلمان بسیار زیبائی از کاکتوس زبان مادرشوهر در انتهای باغ کاکتوس ها و در مجاورت کتابخانه مرکزی شهر از جنس فلز ساخته شده است.

6A60ePUeOcWcCjWnHWu7H7cXk9RxC2HZbBwLtyIg.jpg
المان کاکتوس زبان مادرشوهر - عکس از بیژن پیوندی

ساختمان کتابخانه مرکزی شهر در داخل پارک می باشد .به جهت تجلیل و بزرگداشت چهره های ماندگار شهر، در محدوده ورودی ساختمان کتابخانه اِلمان بسیار زیبائی در بالای دو ستون بلند به چشم می خورد که به صورت کتاب های باز و در هم تنیده شده و از جنس فلز بوده و روی صفحات هر کتاب نام یک نویسنده یا یک  شاعر نوشته شده است.

عکس 36.jpg
 المان کتاب با ذکر اسامی نویسندگان و شاعران - عکس از بیژن پیوندی

در این مجموعه بسیاری از حیوانات اهلی و پرندگان  بدون هیچگونه حصاری بطورآزاد زندگی می کنند. همواره صدای دلنشین پرندگانی مانند بلبل، طوطی، کبوتر و یا ماکیانی مانند مرغ، خروس در گوشه وکنار پارک به گوش می رسد.  در نقاط مختلف پارک با نصب تابلوهائی ضمن معرفی پرندگان، مناطقی که در آن زیست می نمایند را باتصویر به گردشگران نشان داده شده است.

عکس 37.jpg
معرفی پرندگان مهاجر موجود در پارک و نمایش زیستگاه آنان - عکس از بیژن پیوندی

مجموعه منطقه بازی کودکان، محل پیک نیک خانواده ها موجب نزدیکی انسان ها و حیوانات اهلی نیز شده است. دریاچه مصنوعی بزرگ و آب نمای پارک  بر زیبائی و تلطیف هوا افزوده تا جائی که این پارک به ریه شهر معروف شده است. 

بندر پورتو دپورتیوو (Porto deportivo )   

این بندر به نوعی به بندر ورزشی نیز مشهور است، جون می تواند حدود 1000 قایق تفریحی و بادبانی را در خود جای دهد. هتل ها و آپارتمان های اطراف این بندر با الهام گرفتن از سبک معماری اسلامی احداث شده و در حال حاضرازگران ترین آپارتمان ها و هتل های شهر می باشند. قایق های تفریحی مستقر در این جا آماده ارائه خدمات به گردشگران در زمینه ورزش های آبی هستند. قیمت استفاده از خدمات قایق ها متفاوت می باشد، همه قایق ها به صورت 1ساعته ،  2 ساعته، 3 ساعته، 4 ساعته ویکروزه کامل اجاره داده میشود. بطور مثال

قایق دونفره به ترتیب مدت زمان استفاده 65 و120 و170 و220 و 420 یورو

قایق تا پنج نفر به ترتیب مدت زمان استفاده 70 و130 و180 و230 و 430 یورو

قایق تندرو به ترتیب مدت زمان استفاده 80 و 140 و200 و250 و480 یورو

قایق عمومی جهت رفتن به راه دور و دیدن دلفین های داخل اقیانوس به مدت یکساعت برای هر نفر 15 یورو

قیمت اجناس فروشگاه ها و خوراک رستوران ها و بارها نسبت به موارد مشابه در امتداد ساحل ها اندگی گرانتر است.

این بندر مرکز تفریح جوان های شهر مالاگا نیز می باشد. مرکز نمایش دلفین ها ( Sea Life) در مجاورت این بندر قرار دارد.

عکس 38.jpg
بندر پورتودپورتیوو- عکس از بیژن پیوندی

شهر قدیمی

پوابلو یا سومین محله شهر بن المدنا را شهر سنتی گویند. منازل مسکونی این منطقه بسیار زیبا، دیدنی وبا نمای سفید رنگ می باشند. بجز خیابان اصلی که دارای آسفالت بوده، تمامی معابر عمومی منطقه باریک، سنگ فرش باطرح های متنوع است. گلدان های آویز گل روی دیوارهای منازل، روی نرده ها و حفاظ ها، پشت پنجره ها، روی بالکن ها و همچنین روی زمین کنار دیوارهای منازل در معابر عمومی، این منطقه را بسیار زیبا و دیدنی نموده است. از معابر عمومی کمتر اتومبیل تردد می نماید و به همین علت کافه ها، رستوران ها و مغازه های زیادی را میتوان در معابر مشاهده نمود. در مرکز شهر سنتی می توان ازمیدان اسپانیا با مجسمه دختر بچه بن المدنا با صدفی بزرگ و دارای مروارید در دست  دیدن نمود. 

عکس 39.jpg
میدان اسپانیا - عکس از بیژن پیوندی
E2yOA1XXHpcz3CgrUoZlOW5FSYz8Spn3Rvwv51RX.jpg
مجسمه حاکم منطقه - عکس از بیژن پیوندی
عکس 41.jpg
گلدان های گل در معابر عمومی - عکس از بیژن پیوندی
sK3jFRTpDJYwGlK17p25baD8TcfuBdrVZMjNSBpT.jpg
گلدان های گل در معابر عمومی - عکس از بیژن پیوندی

باغ پروانه ها

 این باغ در منطقه پوابلو ودر مجاورت معبد تایلندی واقع شده است. در این مجموعه بیش از 1500 نوع پروانه عجیب و غریب ازمناطق گرمسیری از سراسر جهان گردآوری گردیده ،که در یک بهشت ​​گرمسیری بین آبشارها، درختان و گل ها آزادانه پرواز می کنند. چون عمر پروانه ها بین 2 تا 3 هفته بوده، لذا چنانچه گردشگری چند نوبت بخواهد از این مجموعه دیدن کند ، ممکن است در هر بازدیدی گونه های جدیدی را پیدا کنید. در خلال سال بیش از 150 گونه مختلف در این مجموعه به نمایش گزارده می شود.

گیاهان نادری مانند : پروپیکال، انواع گیاهان گلدار با شهد فراوان جهت تغذیه پروانه ها، انواع گیاهان نادر ویژه تغذیه کرم ها را میتوان در این پارک مشاهده کرد. شرایط محیطی این مجموعه همانند زیستگاه های اصلی پروانه ها با رطوبت 80 ٪ و دمای حدود 24 درجه سانتیگراد است. گردشگران مجاز به گرفتن عکس، فیلمبرداری از تمامی پروانه ها، موجودات زنده و گل ها بوده، اما اجازه دست زدن به آن ها را ندارند. اگر گردشگری سگی کوچکی به همراه داشته باشد که در تمام مدت در آغوش صاحب آن باشد، ورودش بلامانع بوده ، اما سگ های بزرگتر را میتوان قبل از ورود به مکانی که در مجاورت این مجموعه جهت انتظار سگ ها در نطر گرفته شده به امانت سپرد.

عکس 43.jpg
نمونه پروانه هائی که از قاره افریقا در این مجموعه می باشند - عکس از بیژن پیوندی

در حال حاضر بسیاری از پروانه ها در همین پارک پرورش می یابند، به همین دلیل گردشگران می توانند مراحل چرخه بیولوژیکی جذاب آنها را از مرحله پروازهای مهمانی، جفت گیری، تخم گذاری، تبدیل تخم به لارو، تبدیل لارو به شفیره، متولد شدن پروانه و در نهایت اولین پرواز آنها را پس از دگرگونی با چشم خود مشاهده کنند.

عکس 44.jpg
 شفیره ها در اطاق پرورش پروانه - عکس ار بیژن پیوندی
عکس 45.jpg
 تولد پروانه از  شفیره - عکس از بیژن پیوندی
عکس 46.jpg
نمونه پروانه هائی که از قاره آمریکا در این مجموعه می باشند - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 47.jpg
 نمونه پروانه هائی که از قاره استرالیا در این مجموعه می باشند - عکس از بیژن پیوندی

هدف اصلی از ایجاد چنین مجموعه هائی در جهان این است که بازدید کنندگان علاوه بر لذت بردن از زیبایی پروانه ها، اطلاعاتی پیرامون دنیای پروانه ها، زیست شناسی آنها، داده های کنجکاو و غافلگیرکننده، خطراتی که آنها را تهدید می کند، نقش آنها در اکوسیستم ها، استراتژی های دفاعی آنها و غیره. که در نهایت گردشگران درک کنند که حفظ سیاره ما در دست ماست.

پروانه هائی که در این پارک مشاهده می کنید یا پرورش یافته همین مکان بوده، یا به حهت سهولت در امر حمل و نقل به صورت شفیره از کشورهای دیگری مانند فیلیپین، مالزی، کاستاریکا، بلیز و کنیا آورده شده اند. شفیره ها از طبیعت گرفته نمی شوند، بلکه توسط انسان پرورش داده شده اند. شفیره های رسیده پس از بازرسی در بخش تکثیر پروانه ها که دارای شرایط محیطی خاصی می باشند  قرار می گیرند و پس از مدتی در مقابل چشمان گردشگران پروانه ها متولد می شوند. سپس ابتدا با شهد مصنوعی که روزانه در آزمایشگاه تهیه می شود تغذیه می شوند.

عکس 48.jpg
تغذیه پروانه های تازه متولد شده - عکس از بیژن پیوندی
Ai57jd5prqYM7yGBrzaxBqtAcVRM33ZceFayDmN1.jpg
شب پره ها - عکس از بیژن پیوندی
عکس 50.jpg
انواع شب پره های موجود در مجموعه - عکس از بیژن پیو.ندی

هزینه بازدید و زمان آن

قیمت بلیط ورودی برای عموم به ازای هر نفر 10 یورو بوده، اما سالمندان و کودکان 2 تا 12 سال مبلغ   8.50 یورو پرداخت می نمایند. گروه های دانش آموزی دارای نرخ ویژه بوده، که به همراه یک لیدر و با استفاده از مانیتورهای آموزشی مجموعه  می توانند از باغ پروانه ها بازدید نمایند. ساعات بازدید  همه روزه از ساعت  10 صبح الی 30/19 بعدازظهر می باشد.

 الکازابا و قلعه جبل الفارو(Alcazaba y castillo de Gibralfaro)

این مجموعه از دوبخش مهم تشکیل شده است .

بخش اول آلکازابا: این قلعه در قرن یازدهم به سبک موری برای مصارف غیر نظامی احداث گردیده، اما در قرن شانزدهم گسترش یافته و تزئین شده است. اینجا یکی از مهمترین اقامتگاه های پادشاهان کاتولیک به شمار می آمده  است. در آن زمان این قلعه دارای  110 برج، ساختمان، باغ، و مسجد بود، اما در قرن چهاردهم نیزیک ساختمان با چندین اتاق و حیاط نیز در طبقه فوقانی قلعه ساخته شده است.

این قلعه دارای باغ های بسیار زیبا با گیاهانی که غالباً آویز بوده شهرت داشته است. در سال 1487 میلادی پادشاهان کاتولیک قلعه را ترک کردند، اما ساختمان های آن مقاوم و پا برجا باقی بوده، به گونه ای که دردو قرن بعد نیز برای اسکان پادشاه فیلیپ چهارم نیز استفاده گردیده است. موزه باستان شناسی در آلکازابا وجود دارد و محل سکونت سابق پادشاهان و حاکمان منطقه،هم اکنون به موزه سرامیک تبدیل شده است. در مجاورت آلکازابا بقایای ساختمان مخروبه تئاتر دوران گذشته به چشم می خورد.

عکس 51.jpg
آلکازابا ، سمت راست نقشه  قلعه جبل الفارو - عکس از بیژن پیوندی
VwBDg7r5BYpUC0YRHtgifYjtyuvY9vwyvVAWEKXs.jpg
دروازه اصلی آلکازابا - عکس از بیژن پیوندی
عکس 53.jpg
انبار غله آلکازابا - عکس از بیژن پیوندی
IjfktKjHQk8l5kAGHZSc0SMo7FTUQDQ4hMYyNWSO.jpg
راهرو های عبور داخل آلکازابا - عکس از بیژن پیوندی
pTJpMFdlqyiizQeb55CTs9itg91tiBZ7HitCgAzb.jpg
کوره پخت سفال و کاشی داخل آلکازابا - عکس از بیژن پیوندی
6cQHuwUXOcoALbXoZn4Rerl3sAyO0jPxgsOjE5Fp.jpg
خرابه های تئاتر شهرآلکازابا - عکس از بیژن پیوندی

بخش دوم قلعه جبل الفارو : در قرن چهاردهم قلعه جبل الفارو بر فراز کوه و در ارتفاع 132 متری از سطح دریا احداث شده، به گونه ای که برتمامی شهر مالاگا اشرافیت دارد. از یک سوی با سطح شیب دار به شهر و از سوی دیگر به دریا راه داشته است. به همین دلیل همواره محل استقرار سربازان برای حفاظت از آلکازابا بوده است. نام این قلعه ریشه عربی داشته و به معنای تپه  وگودی است.

مساحت این قلعه 21310 متر مربع بوده، که با دیوارهای بسیار بلند و ضخیم محافظت می شده است. پس از اشغال جبل الفارو توسط سربازان کاستیلی، مسجد آن به عنوان کلیسایی که به سنت لوئیس، اسقف تولوز اختصاص داشت تبدیل شد واز آن لحظه به بعد قلعه نیز به عنوان پادگان و زندان مورد استفاده قرار گرفت. در مجموع ازاین قلعه از سال 1487 تا 1925 میلادی به عنوان یک پادگان نظامی و نگهبان ساحلی استفاده می شده است.

در سال 1925 میلادی این مجموعه به شورای شهر واگذار شد تا پس ازتخریب بخشی از استحکامات نظامی و مرمت ابنیه و باغ ها برای بهبود گردشگری، از طرف مردم مورد استفاده قرار گیرد. در گذشته آلکازابا و جبل الفارو از داخل به همدیگر راه داشته، اما امروزه به علت تخریب، فقط دیوار مسیر عبور مرمت گردیده، لذا بایستی از جاده مجاور دیوار که دارای شیب تندی می باشد برای رفتن به جبل الفارو  استفاده نمود.

عکس 57.jpg
نقشه قلعه جبل الفارو - عکس از بیژن پیوندی
عکس 58.jpg
ماکت ( بخش بالاجبل الفارو- بخش پائین آلکازابا - بخش میانی راه ارتباطی ) عکس از بیژن پیوندی

در حیاط یا باغ این قلعه تابلوهائی به چشم میخورد، که نشان می دهد در گذشته چه نوع گیاهانی در این باغ وجود داشته، از کجا آورده شده و دارای چه فوائدی می باشند. در این میان سه تابلو گیاه انجیر، به و انار  بیشتر از همه توجه مرا جلب کرد. چون درآن قید گردیده که این گیاه از پرشیا ( ایران باستان ) به اینجا آورده شده است.

عکس 59.jpg
تابلو میوه  انار - عکس از بیژن پیوندی

 

AjryqH8tSu8plUNoz7CXlZDXt0HdACFrgtnr2PLN.jpg
تابلو میوه به - عکس از بیژن پیوندی

نکاتی که باید گردشگران بدانند:

1 - چون برای رفتن بداخل آلکازابا و جبل الفارو بایستی از سطح شیب دار، پلکان و مسیرهای اسفالت بسیار مشکل عبور نمائید، پس لازم است از کفش مناسب کوهنوردی استفاده کنید.

2 - گردشگرانی که با ویلچر وارد می شوند فقط یک آسانسور برای این گروه از افراد وجود دارد که بازدید کننده را مستقیماً وارد مجتمع کاخ می کند. این آسانسور در زیر آلکازابا در Calle Guillen Soteo واقع شده است.

3 - در مسیر های عبور چندین رمپ برای کاربران ویلچری تعبیه شده است.

4 -  توالت عمومی مجهز برای آقایان، خانم ها و افراد دارای ویلچر در قلعه وجود دارد.

5 - خط اتوبوس شمارهد35 هر 30 دقیقه یکبار علاقه مندان را به بالای کوه جلوی درب ورودی قلعه جبل الفارو منتقل می نماید.

ساعات کار آلکازابا و قلعه جبل الفارو

1 - از اول آوریل تا 31 اکتبر همه هفته روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت  9:30 صبح تا 8:00 بعد از ظهر.

2 - از اول نوامبر تا 31 مارس همه هفته روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت  8:30 صبح تا 6:00 بعد از ظهر.

3 - ایام تعطیل : همه هفته روزهای دوشنبه و همچنین روز اول ژانویه و 25 دسامبر

قیمت بلیط  الکازابا :

1 - قیمت بلیط برای افراد عادی 1.80 یورو.

2 - قیمت بلیط برای بازدید کنندگان بیش از 65 سال ، بازنشستگان و دانشجویان دارای شناسه هر نفر 1.20 یورو.

3 - بلیط رایگان : ویژه راهنماهای مسافرتی محلی وکودکان زیر 7 سال وهمچنین روزهای یکشنبه از ساعت 2 بعد از ظهر.

 قیمت بلیط قلعه جبل الفارو 

1 - قیمت بلیط برای بزرگسالان هر نفر 3.50  یورو .

2 - قیمت بلیط برای بازدید کنندگان بیش از 65 سال ، بازنشستگان و دانشجویان دارای شناسه هر نفر 2.90 یورو.

3 - بلیط رایگان : ویژه راهنماهای مسافرتی محلی و کودکان زیر 7 سال و همچنین روزهای یکشنبه از ساعت 2 بعد از ظهر

قیمت بلیط مشترک:

1 -  قیمت بلیط مشترک برای بازدید از آلکازابا و قلعه جبل الفارو برای هر نفر 5.50 یورو می باشد.

2 - با توجه به بزرگی این دو مجموعه مجاور هم و صعب العبور بودن مسیرها، بلیط های مشترک اولاً ارزانتر از مجموع بلیط های انفرادی بوده، ثانیاً به مدت 48 ساعت نیزاعتبار داشته، تا گردشگران بتوانند هرکدام از مجموعه ها را در یک روز جداگانه بازدید نمایند.

عکس 61.jpg
بلیط ورودی آلکازابا و قلعه جبل الفارو عکس از بیژن پیوندی

ساحل ها

با توجه به مجاور بودن بخش بزرگی از استان مالاگا با آب، تمامی مناطقی که همجوار آب بوده، به  سواحلی زیبا تبدیل شده اند. حتی در پاره ای نقاط این مناطق مختص گردشگر رشد نموده و می توان گفت به صورت یکپارچه دارای هتل، مهمانسرا، آپارتمان، بار، رستوران و ... می باشند. بطور مثال سرتاسر مرز آبی شهرهای بن المدنا،  تورِمولینوس وامتداد آن تا شهر مالاگا سواحل ماسه ای بیشماری با نام های مختلف مشاهده می کنید. تا گردشگران به جهت استراخت و حمام آفتاب گرفتن به آنجا مراجعه نمایند.  به همین جهت این مناطق به سواحل آفتاب معروف شده است.

zEileYMNsYZgGdG3xafVqrIfSnJn9oRC19bBXuST.jpg
ساحل شنی مالاگا - عکس از بیژن پیوندی
عکس 63.jpg
گوشه ای از ساحل برای حمام آفتاب گرفتن - عکس از بیژن پیوندی

 جالب این که ساکنین محلی هر ساحلی تلاش می کنند با ایجاد رفاه بیشتر برای مسافران، گردشگران بیشتری را جذب نمایند. نکته جالب این که در امتداد ساحل اِلمان هائی به نمایش گزارده شده، که معرف فرهنگ آن جامعه خواهد بود. از کارهای جالبی که در امتداد ساحل زیاد به چشم میخورد، ماکت های قلعه ها، برج ها، کوه های آتشفشان و .. ساخته شده از ماسه دریا و تزئین آن با صدف ها توسط هنرمندان، که گردشگران ضمن آشنائی بیشتر بتوانند از آن عکس و فیلم تهیه نمایند و در صورت تمایل پولی بابت انعام به شخص سازنده پرداخت کنند.

در امتداد ساحل شهر تورِمولینوس تندیس زیبائی در تقاطع خیابان به پیاده رو ساحلی به چشم می خورد، که برای بزرگداشت ماهیگیرانی که برای صید به دریا رفته و هرگز بازنگشته اند طراحی و به نمایش گذارده شده است.

a0uYTJXweqByesNsETGyVIGY7O3XByuGqKndPcBF.jpg
 تندیس بزرگداشت ماهیگیرانی که هرگز باز نگشته اند - عکس از بیژن پیوندی

 

refzPTLjXSfYQSlZ51ZmpGce1ztHUiVmaXHl3voM.jpg
اِلمان کشتار ارامنه ، موجود در پارک - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 68.jpg
 ماکت ماسه ای عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 69.jpg
مجسمه های داخل پارک
qS8elVpOs8ZkYVbhYFzIIqS6XIOvq2f28kJBhv6s.jpg
سالن اجتماعات قلعه بیل بیل - عکس از بیژن پیوندی
8inPzkoWOmzOj4eIJcDN6zRzpYNqcCman6GKKigX.jpg
نمونه تابلو راهنمای داخل شهرها -عکس از بیژن پیوندی
A6YlQaq6CFDGcfx79Y5oJl4wWDXuy7zXCWh3Fg10.jpg
مجسمه هاشیه بندر پورتودپورتیوو - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 73.jpg
نمائی از بندر پورتودپورتیوو - عکس از بیژن پیوندی
4sUZFqn2YiPcyc4BhOf2Fy2Fm69UPu5UoC0Ea3SO.jpg
نمائی از داخل اتوبوس واحد مالاگا - عکس از بیژن پیوندی
bQmH3PpwA7J2fSnsqu6pYjDNgQ8rJMqzrPKXs3kF.jpg
ساختمان شهرداری مالاگا - عکس از بیژن پیوندی
عکس 76 .jpg
پارک شهر مالاگا - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 77.jpg
پارک تاریخی مالاگا- عکس از بیژن پیوندی

 

Lu0WgeE7Aeh4yjKe70ecbrNfIcXZKYkbiOSLlh4R.jpg
مجسمه مردعاشق در پارک مالاگا- عکس از بیژن پیوندی
kNSJ6bZw2wLYeUzCdrm4Ud7dKhe2hd4P4S2qvm3q.jpg
نمایش معابر داخلی آلکازابا - عکس از بیژن پیوندی

 

عکس 81.jpg
سالن خروجی فرودگاه مالاگا - عکس از بیژن پیوندی

  

b9vRbMBkY64CUx2KIO0t12uxzchd1dJ4vIquqEwn.jpg
b9vRbMBkY64CUx2KIO0t12uxzchd1dJ4vIquqEwn.jpg
بر فراز ابرهای آسمان مالاگا هنگام بازگشت -عکس از بیژن پیوندی

 

این سفرنامه برداشت و تجربیات نویسنده است و لست‌سکند، فقط منتشر کننده متن است. برای اطمینان از درستی محتوا، حتما پرس‌وجو کنید.

اطلاعات بیشتر