Close

سفرنامه وان و آنتالیا

4.5
از 27 رای
سفرنامه ترکیبی وان و آنتالیا با خودروی شخصی

سفرنامه وان و آنتالیا

سلام

مدتها بود که بدنبال سفر زمینی به ترکیه بودم. ولی بنا بدلایلی از اینکار منصرف شدم بعد از مدتها بررسی در سایتهای مختلف و بررسی قیمتهای هواپیما تصمیم گرفتم که ابتدا بصورت زمینی به شهر وان ترکیه بروم واز آنجا به آنتالیا بروم و منتظر اوکی دادن سایر همسفرانم بودم که به محض شنیدن اوکی آنها، من هم به سرعت به آژانس هواپیمایی رفتم و برای بدو ورود به وان ، هتل 5 ستاره الیت ورد و سپس بلیط رفت و برگشت هواپیمایی سان اکسپرس از وان به آنتالیا را با قیمت بسیار مناسبی خریداری و بعدش هم برای 5 شب ، هتل 5 ستاره آکرا در آنتالیا را رزرو و تمام مبلغ قیمت هتلها را پرداخت کردم .

چون برنامه ما ناگهانی شد ظرف یکروز تمام کارهای خرید ارز و پرداخت عوارض خروج از کشور را انجام دادم و چهارشنبه عصر در آخرین روزهای تیرماه 96 با  ماشین شخصی از تهران حرکت کرده و چون اهل رانندگی در شب نیستم شب را در زنجان گذراندیم و صبح زود از زنجان به طرف مرز حرکت کردیم و در حدود بعد از 7 ساعت رانندگی و صرف نهار در وسط راه در ساعت 13 به مرز رسیدیم

تصویر 1: پل زیبای قطور در جاده خوی –مرز رازی(قطور)

 MTfm11M53Oz8SQ1uioQ2bQrGQ4FRFqpnfw9Y9g4y.jpeg

ماشینها را در یکی از پارکینگهای کنار مرز گذاشتیم و وارد صف طولانی جهت گذشتن از مرز شدیم. مشکل ما این بود که چون پنجشنبه آن هفته در ایران تعطیل بود ، مرز بسیار شلوغ بود و متاسفانه تعدادی از هموطنان نیز صف را رعایت نمی کردند و امکانات رفاهی هم در حد صفر و گرمای شدید و عدم تهویه مناسب سالنهای صف انتظار نیز خیلی کلافه مان می کرد شدت گرما طوری بود که از اینکه کسی در اون شرایط از حال نرفته بود تعجب می کردم من هم خداخدا میکردم که وسط اون صف طولانی بچه کوچکم نگوید دستشویی دارد که واقعا من نمیدانستم اونوقت چکار باید بکنم. فقط من متوجه نشدم که عوارض خروج از کشور بابت چه خدماتی از ما دریافت می شود و جالبتر این بود که کنترل پاسپورت در طرف ترکیه دو باجه بود و آنهم بصورت صرفاً کنترل با دستگاه بارکدخوان که سریع صورت می گرفت ولی در در طرف ایرانی فقط یک باجه فعالیت می کرد و آنهم اطلاعات بصورت دستی وارد کامپیوتر می شد خلاصه اینکه  بعد از سه ساعت صف طولانی و تحمل هوای گرم سالنهای انتظار، ناگهان در دقایق پایانی تعداد باجه های ایران به دو باجه کنترل پاسپورت افزایش یافت که نوشداروی بعد از مرگ سهراب بود! و من نفهمیدم چرا از اول چنین کاری را نمی کردند ! البته طرف ترکیه ای هم خیلی اوضاع خوبی نداشت ولی حداقل اونها داشتند ساختمانهای جدید و بزرگ زیادی در آنطرف مرز و در گمرک می ساختند و جاده بسیار مناسبی هم تا مرز احداث کرده بودند.

این نکته را هم ذکر کنم که متاسفانه آخر هفته مرز شلوغ است و اگر شنبه تا سه شنبه به مرز بیایید با چنین شرایطی مواجه نمی شوید. خلاصه اینکه گذراز مرز 3 ساعت طول کشید و بعد از رد شدن سریعا سوار یک ون شدیم و به سمت وان رفتیم هزینه هر نفر از مرز تا وان 20 لیر بود که همان اول از مسافران اخذ می شود.

در بدو ورود به وان از جنب و جوش و تعداد زیاد آدمهادر خیابان تعجب زده شدیم و خیابانها پر از آدم بود و حتی جالبتر و زنده تر از خیابان استقلال در استانبول و ما مرتب می پرسیدیم آیا اتفاق خاصی افتاده که اینهمه آدم در پیاده روها هستند و به ما می گفتند که یک روز عادی وان به این شکل است.

یعنی اصلا فکرش رو نمی کردم که شهر وان اینقدر شهر زنده و پر جنب و جوشی باشه در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه چنین چیزی را ندیده بودم. شهر وان دو هتل 5 ستاره دارد که یکی هتل هیلتون است که در خارج شهر و در کنار دریاچه قرار دارد و دیگری هتل الیت ورد که در مرکز شهر و نزدیک به مراکز خرید قرار دارد و ما بعلت نزدیکی به مراکز خرید هتل الیت ورد را انتخاب کردیم و راننده ون بدون هیچگونه اخذ وجه اضافی ما را مستقیماً به هتل الیت ورد برد که هتلی بسیار تمیز و مرتب بود .

تصویر 2: هتل 5 ستاره الیت ورد شهر وان

 4ZI6eB6elaU8cgb6oDoscTtnH6ayBfHVx9MO1TEU.jpeg

تصویر 3 : نمایی از شهر وان از داخل هتل الیت ورد

 f6k49E2OmzcmRRTdOVnMcvvQ0dg4yw5g20jeTd93.jpeg

بعد از ورود به هتل الیت ورد و گرفتن اتاقهایمان به بیرون رفتیم و گشتی در شهر زدیم و به مرکز خرید AVM رفتیم و گشتی هم در بلوار جمهوریت و بلوار کاظم کارا بکر هم زدیم و چون فردا عازم آنتالیا بودیم تصمیم گرفتیم با توجه به وسعت مراکز خرید و دیدنیهای شهر بعد از برگشت از آنتالیا دو روز دیگر هم در وان بمانیم و این نکته را به هتل اطلاع دادیم و بدون پرداخت هیچ پولی واچر هتل را دریافت کردیم. حقیقتش اینه که قرار بود شهر وان بعنوان محل گذر ما باشد و برنامه ای که برای اقامت در وان داشتیم صرفاً برای استراحت در بین راه بوده ولی جنب و جوش مشاهده شده در شهر وان ما رو غافلگیر کرد و از اینرو تصمیم به اختصاص چند روز از سفرمان به وان را دادیم.

فردا صبح بعد از صرف صبحانه مفصل و عالی هتل ، توسط سرویس رایگان شاتل فرودگاه هتل که یک ون بسیار شیک و مرتب بود به فرودگاه فریت ملن رفتیم که جزء خدمات رایگان هتل الیت ورد بود و بایستی از روز قبل پرواز به هتل اطلاع می دادیم . از فرودگاه هم با پرواز هواپیمایی بسیار مرتب و تمیز بویینگ 737 سان اکسپرس به آنتالیا رفتیم که حدود 2 ساعت زمان برد در داخل پرواز سان اکسپرس تمام خدمات پذیرایی بصورت پولی و البته گران است و حتی خود ترکیه ایها هم خریدی انجام نمی دادند.

هتلی که در آنتالیا در آن بمدت 5 شب اقامت داشتیم بنام هتل 5 ستاره آکرا AKRA HOTEL در زمان مسافرتمان  درسایت tripadvisor و  booking  بعنوان بهترین هتل آنتالیا از دید مسافران و همچنین تیم و متخصصین بوکینگ و تریپ ادوایزر  انتخاب شده بود و در سایت بوکینگ نمره 9.1 و در تریپ ادوایزر در رتبه بندی best value آن سایت ،رتبه اول را کسب کرده بود ( گرچه در موقع نوشتن این مطلب در رتبه دوم می باشد)  و در سال 2016 هم بعنوان بهترین هتل ترکیه انتخاب شده بود البته نمره بندی این سایتها براساس صرفا بهترین خدمات نمی باشد بلکه مسایل مختلفی نظیر تناسب میزان دریافتی از مسافران با خدمات ارایه شده و مواردی نظیر دسترسیهای مختلف به اماکن دیدنی و تفریحی و رفتار پرسنل و نظافت و کیفیت غذا و سایر مسایل در این نمره بندی منظور شده است و پس از 5 شب اقامت در این هتل متوجه شدم که نمراتی که در سایتهای معتبر نظیر تریپ ادوایزر و بوکینگ به مراکز اقامتی می دهند واقعا معتبر هستند ولی متاسفانه هیچ توری از ایران به این هتل نمی رود و البته شاید هم خوشبختانه ! هیچ ایرانی را هم در هتل مشاهده نکردیم چون در ارتباط با رفتاری که در بعضی هتلها که ایرانیان زیاد به آنها می روند با آنها می شود چیزهای خوبی نشنیده ام .

تصویر 4 : هتل آکرا (آنتالیا)

 bxI6nGouSLEuvcrShvXZw53EEU23h2XQWczBtTqu.jpeg

تصویر 5 : نمره هتل آکرا در سایت بوکینگ

 78E1V4M9djzrC2SCVbtfuyRtC6zHDyKRSIhG86d6.jpeg

تصویر 6 : رده بندی هتل آکرا در سایت تریپ ادوایزر

 nQZSZ5cJKBWyxrXVPM6RLdR59uPEU3xwZWHjkSE9.jpeg

این هتل، 5 ستاره است ولی نمی توان آنرا جزو هتلهای لوکس محسوب کرد چون فاقد طراحیها و دکوراسیونهای پرهزینه است اما در معماری آن کاملا متوجه هوشمندی معمار و طراح پروژه می شوید که ارتباط منطقی فضاها را در عین سادگی و بدور از پیچیدگیهایی که در هتلهای مجلل وجود دارد در آن مشاهده می کنید.

در هتلهایی که مجلل هستند شما در بدو ورود دچار گیجی و سردرگمی می شوید ولی در این هتل از همان بدو ورود احساس خوشایندی ناشی از ارتباط سریع با فضای اطراف به شما دست می دهد ویا مثلا کانتر رسپشن و فرم لباس پرسنل  در عین سادگی احساس خوبی را در شما ایجاد می کند.

خلاصه اینکه از بدو ورود به هتل با توجه به نمره بالای این هتل در تریپ ادوایزر وبوکینگ بشدت به تمام نکات ریز و درشت و اتفاقاتی که در اطرافم می افتاد دقت می کردم تا دلیل این نمره بالا را پیدا کنم گاهی اوقات در ارتباط با یک هتل مثلا 10 نفر کلاً نظرداده اند و همه چیز را عالی ارزیابی کرده اند که نمی شود روی آن حسابی کرد ولی وقتی حدود 2500 نفر نمره متوسط 9.1 می دهند حتما نکته خاصی دارد البته نظرات منفی هم وجود دارد که تقریبا اکثر آنها مربوط به شهروندان چند کشور هستند که ظرف 30 الی 40 سال گذشته خیلی پولدار شده اند و اگر توی نظرات مسافران در مورد بهترین هتلها را که می خوانید فقط اتباع این کشورها هستند که منفی مینویسند.

خدمات ارایه شده به ما بصورت صبحانه و شام (HB) بود برای نهار هم چون در داخل شهر بودیم انواع و اقسام رستورانهای عالی در اطراف هتل وجود داشت که از تنوع غذایی و نوشیدنی خوبی برخوردار بودند این هتل دارای 5 استخر روباز و یک استخر سرپوشیده بود که استخر سرپوشیده از طریق یک دالان با یکی از استخرهای روباز در ارتباط بود که خیلی فکر جالبی بود حقیقتش اینه که گرچه این هتل پارک آبی و سرسره و از اینطور امکانات نداشت ولی اینقدر محیط پر از آرامش و جذابی رابرایمان ایجاد کرده بود که اصلا هوس رفتن به پارکهای آبی معروف شهر آنتالیا و قرار گرفتن در داخل شلوغی و ایستادن در صف و غیره را نکردیم فقط یک روز را جهت رفتن به آکواریوم اختصاص دادیم که در آنجا با قیمت نفری 35 دلار مواجه شدیم و از آنجاییکه در استانبول با قیمت بسیار کمتری از آکواریومی مشابه بازدید کرده بودیم عطایش را به لقایش بخشیدیم البته جا دارد از بچه هایم تشکر کنم که خیلی راحت قانع شدند !

شهر آنتالیا در مجاورت دریا بصورت ساحل شنی نمی باشد و ساحل بصورت دیواره ای صخره ای به ارتفاع حدود 15 الی 30 متر می باشد و بصورت ساحل شنی و ماسه ای نیست و شهر آنتالیا برروی این بلندی قرار دارد و فقط ساحل شنی و ماسه ای در منتهی الیه غربی و شرقی آنتالیا یعنی ساحلهای کنیالتی و لارا می باشند

این ارتفاع باعث می شد که اتاقهای رو به دریای این هتل از دید بسیارعالی نسبت به دریا برخوردار باشند حتی در استخرهای هتل نیز با توجه به مشرف بودن به دریا دید بسیار خوبی به دریا وجود دارد

تصویر 7 : چشم انداز اتاقهای رو به دریا

 gwNehfnWohilPmo96p8uAxi8Zz9uMKZMuZKum0PK.jpeg

تصویر 8 : دید به دریا از بالکن

 bTLiVJxnNo8k19NjBP5hr6OS3L0NOeBvze3V6MzJ.jpeg

تصویر 9 : دید به دریا از بالکن

 br8QzlKUatMZFvD3P9geCC00tfkPpN6WO6MAwmsU.jpeg

 

افرادی هم که تمایل دارند کنار دریا بروند می توانند به ساحل اختصاصی هتل بروند و از دریا استفاده کنند که کاملا اختصاصی است و افراد متفرقه نمی توانند وارد آن شوندکه باید حدود 100 پله را طی کرده و از بلندی دیواره صخره ای به پایین رفته و از محوطه کنار دریا استفاده کنند که البته کم عمق ترین قسمت دریا در این ناحیه 3 متر  می باشد در این قسمت هم آموزش غواصی وجود دارد.

تمام هتلهای معروف این شهر در سه منطقه لارا بلک و کمر واقعند که همگی خارج از شهر آنتالیا قرار دارند ولی هتل آکرا و ریکسوس داون تاون جز معدود هتلهایی هستند که در داخل شهر قرار دارند.

از دیگر مزایای این هتل دسترسی عالی به تمام نقاط شهر آنتالیا و همچنین فرودگاه و مراکز خریدی چون مارک آنتالیا و تراسیتی و میگروس بود کما اینکه در مجاورت این هتل شعبه فروشگاه کارفور هم وجود داشت که بسیار عالی بود همچنین اتاقهای هتل دارای سیستم تهویه عالی و پوشش وای فای مناسب بودند.

تصویر 10 : تصویر پانوراما از هتل آکرا و خیابانهای اطراف

 Hs0Z4mJBHCCm0fcOKYQfnWYQ2eBHMjW1MiHvdDLu.jpeg

تصویر 11 : تصویر پانوراما از اتاقهای رو به شهر هتل آکرا

 RMtAcAhL9AnGnCNh3IoxxcqVdznPbSRjh8vCedSh.jpeg

تصویر 12: دید اتاقهای رو به شهر هتل

 9YEuq1mpRNzKZGpLRBU4eUlZYRS2FLmqRoAfAcyb.jpeg

تصویر 13 : هتل آکرا در هنگام غروب

 jlI9SkUyg497V5Ni9x8HwErHy7HBQi4kUYdY43yp.jpeg

تصویر 14 : قسمتی از محوطه هتل

 65C6z84oNfoBkrM34kv10aKrr0QKZzpJeoZC64IX.jpeg

تصویر 15 : یکی از استخرهای هتل

 igclwi65KRPCS72MnELBJT3gAYwSubXEzMU55Gzz.jpeg

تصویر 16 : یکی از استخرهای هتل

 58mLKvqwQFWH6ceqvDpj82qqPiaPl90znQmG2Lrh.jpeg

 

کیفیت غذای هتل هم بسیار عالی بود گرچه نوشیدنی رایگان فقط آب بود و کلا هر نوع نوشیدنی در این هتل پولی بود که البته سیاست هتل اینگونه است و طبعا وقتی شما این را از قبل می دانید اعتراضی هم نباید داشته باشید.

ولی نوع خاصی از خدمات بود که در صورت پرداخت بابت آن در هنگام رزرو هتل ،کافه  در طبقه آخر هتل با دید رویایی و فوق العاده وجود دارد که در آن قسمت تمام خدمات بصورت رایگان عرضه می شود. همچنین خدمات رایگان نگهداری کودک و اتاق اسباب بازی کودک نیز وجود دارد و در صورت همراه داشتن کودک، به ازای هر کودک ، کارتی معادل 100 لیر اعتبار بصورت رایگان بابت استفاده از شهر بازی کوچکی که در مجاورت هتل قرار دارد به شما داده می شود که می توانید از آن استفاده کنید.

ظاهرا این هتل طرف قرارداد هواپیمایی ترکیش ایرلاین بود و تمام خلبانها و میهمانداران این هواپیمایی در این هتل اقامت داشتند که هرروز در سر صبحانه و یا شام مشاهده می شدند و ظاهرا خیلی برای مدیران هتل این امر مهم بود.

در مورد رفت و آمدها به جاهای مختلف شهر از تاکسی های موجود در هتل استفاده می کردیم که همگی براساس تاکسیمتر محاسبه می شد و ورودیه آن 5/3 لیر بود و کرایه تاکسی از این هتل به مرکز شهر آنتالیا(دروازه هادریانوس) 15 لیر، کرایه تاکسی تا فرودگاه 55 لیر، کرایه تاکسی تا آکواریوم 34 لیر ،کرایه تاکسی تا مرکز خرید تراسیتی 15 لیر شد که باتوجه به قرار گیری هتل در شهر برایمان مناسب بود ضمناً چون مسیرهای تاکسیها در آنتالیا خیلی مشخص و روتین است برخلاف استانبول که بر سر قیمت با راننده ها چانه می زدیم در آنتالیا از تاکسی متر استفاده می کردیم.

 

تصویر 17: تصویر ماهواره ای هتل آکرا

 fKgl4F0WaFnwvyLkmErqfxjak0ahoo4KIR5uwAEw.jpeg

تصویر 18 : تصویر ماهواره ای قسمتهای مختلف شهر آنتالیا

 KMLNmYUjWzeLKHNLTBNNwP3xWz8zhsb0G9h24vGv.jpeg

تصویر 19 : تصویر ماهواره ای محدوده ساحلهای معروف منطقه آنتالیا

 0710DpcHaCLQLDzlGVWtRcAdQKejUqZuI1XfCmjv.jpeg

تصویر 20 : تصویر ماهواره ای مراکز عمده تفریحی در غرب شهر آنتالیا

 Du5fR2R4ioY9qPcwG3lYvq73wey3EP6eDmUoqmrh.jpeg

تصویر 21 : اسکله قدیمی شهر آنتالیا

 kVWnnxSESNybz9RUFMQBteQntVzwmWEFUCxkxoPW.jpeg

تصویر 22 : اسکله قدیمی شهر آنتالیا

 tl5vbpxrs3G3pzqIoKwvn1ZGR4B5UsgNTZdcYi2u.jpeg

تصویر 23 : مرکز قدیمی شهر آنتالیا (جنوب دروازه هادریانوس)

 KIIAHddoMDpqWI7b13ReF7AzkeIviHH5HMPTKhYd.jpeg

تصویر 24 : مرکز قدیمی شهر آنتالیا (جنوب دروازه هادریانوس)

 OJi9wNg3nEjuxK8BM9yPr7dsxqvHRFlDlyZRRqCi.jpeg

تصویر 25 : مرکز قدیمی شهر آنتالیا (جنوب دروازه هادریانوس)

 j5MjQbEnz8ZfCs1Rj5Q2koTsj81yqCmkThptSpx4.jpeg

در طی این چند روز در هتل شاهد چند مراسم عروسی مجلل نیز بودیم که ظاهرا امکانات بسیار مناسبی جهت عروسی در این هتل وجود دارد و خانواده های متمول از سراسر ترکیه و آنتالیا این هتل را برای عروسی خود انتخاب می کنند و عروس و دامادها کلی وقت را در محوطه زیبای هتل و در آن هوای گرم و شرجی مشغول گرفتن عکس بودند.

رفتار پرسنل با مهمانان بسیار جالب بود این برخورد طوری است که برخلاف خیلی از هتلها شما سنگینی نگاه پرسنل هتل را برروی خودتان در مدت اقامتتان در هتل حس نمی کنید چه دررستوران چه در استخر و چه در استفاده از امکانات هتل .

این خیلی زشت است که مثلا در رستوران چند نفر بایستند و مرتب بشقابهای شمارا چک کنند و حرکات شما در رستوران را زیر نظر گرفته و تعداد مراجعه شما به میزهای غذا را بشمارند!

پرسنل طوری آموزش دیده اند که وقتی یکی از مهمانان درخواست کمکی داشته باشند صرفنظر از اینکه وظیفه کاریشان چیز دیگری است تمام تلاش خود را جهت راهنمایی و کمک به شما می کنند. ظاهرا ً خیلی از پرسنل هتل ، دانشجویانی بودند که گویا برای کارآموزی آمده بودند و خیلی علاقمند به کارشان بودند .

 

در زمان چک اوت هم که بعد از این که با وسایل به لابی آمدیم و من به رسپشن گفتم برای چک اوت آمده ام به سرعت کارت اتاق را از من تحویل گرفت و بعد از 5 ثانیه نگاه به یک کاغذ که جلویش بود به من گفت که اوکی است و می توانید تشریف ببرید و بدون اینکه حتی کسی را بفرستد و مثلا اتاق را تحویل بگیرد.

در مورد انتقاداتی که خیلیها نسبت به برخورد با ایرانیها در هتلهای ترکیه دارند بنده جز احترام فراوان در این هتل نسبت به خودم که تنها ایرانی هتل بودم ندیدم ولی متوجه نشدم که چرا هیچ توری از ایران به این هتل نمی آید البته این هتل با توجه به اینکه در داخل شهر قرار دارد دیگر از برنامه های مفرح شبانه و خیلی خدمات دیگری که در هتلهای UALL ارایه می شود در این هتل خبری نیست که البته سیاست هتل براین مبناست وگرنه امکان ارایه چنین خدماتی را دارد و ترجیح می دهد با توجه به نوع مسافرانی که به این هتل می آیند در یک کلاس کاری مخصوص به خود قرار داشته باشد و کمتر بتوان هتلی را با این هتل در منطقه آنتالیا قیاس کرد.

 

متاسفانه بعضی از آژانسهای مسافرتی هم هزینه زیادی از مسافرین و هم تخفیفهای زیادی از هتلها می گیرند از اینرو بعضی هتلها هم در عوض ، خدمات کمتری به مسافران ایرانی این تورها ارایه می دهند و تبعیض آشکار بین مسافران ایرانی و غیر ایرانی انجام می دهند از اینرو بعضی ترجیح می دهند که وقتی به هتلی در ترکیه می روند آن هتل، جزو هتلهای قرار گرفته در لیست تورها نباشد. که لازم است که بعضی آژانسهای مسافرتی اندکی از سودهای خود را بکاهند و به عزت و احترام مسافران ایرانی اضافه کنند.

حقیقتش اینه که من خیلی دوست داشتم که از مناظر طبیعی و آثار تاریخی شهرهای وان و آنتالیا بازدید داشته باشم و لیست بلندبالایی رو برای بازدید تهیه کرده بودم غافل از اینکه شما وقتی اول مرداد به آنتالیا می روید با توجه گرمای شدید هوا و شرجی  و آفتاب سوزان ، گزینه ای بغیر از گذران وقت در استخر و دریا و یا مراکز بزرگ خرید را ندارید چون در غیر اینصورت دچار گرمازدگی خواهید شد گرچه خودم تحمل گرما را داشتم ولی با توجه به اینکه گروهی به مسافرت آمده بودیم باید توان سایر همسفرانم را هم در نظر می گرفتم گرما طوری بود که وقتی از هتل بیرون می آمدید تمام تلاشتان را می کردید یا خودتان را به نزدیکترین مرکز خرید خنک و یا دریا و استخر برسانید.کما اینکه در محدوده اسکله و مرکز قدیمی شهر آنتالیا که پر از هتلهای کوچک و کافه رستوران می باشد از شدت گرما  از اول صبح تا هنگام غروب پرنده پر نمی زد . بنظر من اگر می خواهید که از تمام دیدنیهای آنتالیا بازدید داشته باشید فصل بهار و یا اوایل پائیز را انتخاب کنید گرچه در این مدت بسیار به ما خوش گذشت.

خلاصه اینکه بعد از 5 شب اقامت بدون اینکه وقت داشته باشیم از بسیاری از تفریحات و دیدنیهای طبیعی آنتالیا استفاده و بازدید کنیم این شهر را با پرواز هواپیمایی سان اکسپرس به مقصد وان ترک کردیم

دوباره از آنتالیا به وان برگشتیم و دوباره هتل الیت ورد و ایندفعه وقت کردیم و از استخر هتل هم استفاده کردیم که تشکیلات مرتبی داشت و بعدش خرید خانمها شروع شد و بقدری این خرید برایشان جذاب بود که دو روز هتل را به سه روز تمدید کردیم تا رضایتشان جلب شود ولی شب آخر بالاخره با اصرار بنده رضایت دادند که کنار دریاچه هم برویم !! ولی چه فایده ! رفتن ما به کنار دریاچه و اسکله شب هنگام بود و چیزی دیده نمی شد البته چون ما تازه از آنتالیا آمده بودیم دیگر اصلا دیدن دریاچه برایمان مهم نبود و رغبتی به آفتاب خوردن اضافی نداشتیم یعنی از آفتاب فراری بودیم از طرفی فکر می کردم که ایرادی ندارد همه جاذبه های تفریحی و دیدنی وان را نبینم و بهانه ای برای بار دیگر رفتن به وان داشته باشم و در نهایت به رسپشن هتل از یک روز قبل، ساعت برگشت را اطلاع دادیم و در زمان مقرر یک ون جلوی هتل آمد و ما را سوار کرد و بطرف مرز برد.

تصویر 26 : میدان بش یول در شهر وان

 kAdCG2qORoJQULhU40byGkqh78gHCLxWeYLf9sRV.jpeg

تصویر 27 : بازار روسها در شمال شرقی میدان بش یول

 olmS10ZQp3fXd2FZLDkK8tWZztn5cFqKQoA4eqWL.jpeg

تصویر 28 : رونق زیاد در مراکز خرید شهر وان

 iSStIdyapbCKMeQig6QUwoGp2fgbr82VraWOa1Kl.jpeg

در انتها چند نکته بنظرم اومد که تجربه من از این سفر بود و بد نیست به اونها اشاره ای کنم:

  • با خریدی که برای مصارف خانواده ام انجام دادم با یک حساب سرانگشتی هزینه سفرم به وان کاملاً جبران شد (ارزانی فوق العاده اجناس نظیر پوشاک و پرده و روتختی و کفش)

سفربا هواپیما از وان به شهرهای استانبول و آنکارا و ازمیر و آنتالیا بسیار بسیار بصرفه است هم فرودگاه عالی هم هواپیمای عالی و هم ساعات پرواز بسیار مناسب و از همه مهمتر قیمتهای مناسب (اکثر تورهای ترکیه که از تهران حرکت می کنند نصفه شب می روند و نصفه شب برمی گردند و شما عملاً دو روز کامل را صبحها تا ظهر بابت کسری خواب باید بخوابید. فقط همین را از مزیت رفتن به وان جهت رفتن به آنتالیا بگویم که رفت به آنتالیا ازطریق وان خیلی ارزانتر از رفتن با تور به آنتالیا از طریق تهران می شود البته هرچقدر هتل لوکستری را در آنتالیا انتخاب نمایید این تفاوت قیمت چشمگیر تر خواهد بود .

  • حتماً هتلتان را قبلاً رزرو کنید ما در اوج شلوغی به وان رفته بودیم و بودند تعداد زیادی که چمدان بدست در شهر بدنبال جا می گشتند و جایی نبود
  • اگر ایستادن در صفهای طولانی مرز رازی برایتان سخت است ترجیحاً مسافرت خود را به آخر هفته موکول نکنید که مرز بسیار شلوغ است و در فصل گرما حتماً آب همراه خود داشته باشید.
  • فیش خروج از کشور را حتماً در شهر خودتان و با درج کد ملی خودتان برروی آن تهیه کنید و ابداً پرداخت آن را به باجه موجود در مرز موکول نکنید.
  • اصلاً نگران غذا و رستوران و حمل و نقل داخل شهر وان نباشید همه چیز به وفور و با کیفیت خوب و مناسب در دسترس شماست قیمت تاکسی در مسیرهای کوتاه 10 لیر است مثلاً تاکسی از مرکز خرید AVM تا هتل الیت ورد برای 6 نفر از ما جمعاً 10 لیر گرفت و در مسیر طولانی تر از هتل الیت ورد تا اسکله 30 لیر شد کرایه تاکسی از فرودگاه تا هتل الیت ورد هم 28 لیر شد همچنین برای نهار و شام برای 4 نفر بزرگسال و 2 کودک 5 و 10 ساله از 60 لیر تا 105 لیر هزینه کردیم قیمتهای خرید در آنتالیا و وان شبیه هم بود منتها فاصله مراکز تجاری در آنتالیا از هم دور بودند ولی در وان همه مراکز خرید در محدوده ای در حدود یک کیلومتر مربع می باشندبقیه چیزها در مورد تبدیل ارز و رستورانها و حمل و نقل و غیره در شهر وان آنقدر روتین و راحت است که دیگر نیازی به شرح دادن ندارد فقط کافیست خودتان یکبار به آنجا بروید و براحتی همه چیز در دسترس شما خواهد بود
  • بار مجاز هر مسافر در پروازهای سان اکسپرس از وان به آنتالیا 15 کیلوگرم است و همه خدمات پذیرایی داخل هواپیما پولی و بسیار گران است و برای کسانی که از وان به آنتالیا می روند توصیه می شود خرید خود را به زمان برگشت به وان موکول نمایند.
  • یک نکته تاریخی هم بگم بد نیست از آن اطلاع داشته باشید و این نکته است که حدود 100 سال پیش در شهر وان ، جنگ وحشتناکی رخ داده و البته این ماجرا دو طرف داره و هر طرف هم روایت خاص خودش رو داره و هرکدوم از طرفین ، تقصیر کشتارهای انجام شده را به گردن طرف مقابل می اندازند منم در اینجا قصد جانبداری از هیچکدومشون رو ندارم ولی شما را حواله می دهم به مطالعه تاریخ در مورد وقایع سال 1915 میلادی در شهر وان و اونوقت شاید با نگاه و دید متفاوتی از شهر وان بازدید داشته باشید.
  • همه چیز در خرید خلاصه نمی شود شهر وان جاذبه های دیدنی و گردشگری زیادی دارد که باید آنها را هم دید. انشااله دفعه بعد در ماه اردیبهشت !

 

نویسنده : فرهنگ فرهنگ زاد

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

سفرنامه های مرتبط

نظرات کاربران (22 نظر)

× در حال پاسخ به:

اشك نهم 21 اسفند 1398 ساعت 14:41

مهرداد دوم

سپیده ص 9 مرداد 1397 ساعت 10:26

سلام
ممنون از سفرنامه تون
موفق باشید

سیما 13 خرداد 1397 ساعت 09:54

سلام
ممنون از سفرنامه خوبتون
شما پرواز های داخلی ترکیه رو از ایران با ویزا کارت خربداری کردین؟

ایمان 6 آبان 1396 ساعت 18:19

ضمن عرض سلام و تشکر بایت سفرنامه خوبتان و مسیر متفاوتی که برای سفرتان اتنخاب کردید.
شما بلیط و هتل را برای وان به آنتالیا را از داخل ایران تهیه کردید؟ و سوال دیگر اینکه آیا اگر بخواهیم از استانبول هم برای آنتالیا (البته از داخل استانبول) تور تهیه کنیم هزینه آن خیلی مناسب خواهد بود؟

بابک 1 آبان 1396 ساعت 06:14

با سلام
اگه چهار پنج ماه زودتر بخری حتی 250 تومان

نگار 30 مهر 1396 ساعت 09:23

متاسفانه بعضي رفتارهاي هموطنان اونقدر زشته كه اكثر ماها فقط براي اينكه چند روزي در مجاورت اين عزيزان نباشيم سفر خارجي مي كنيم. دوستمون به خوبي اشاره كردند، خيره شدن و زل زدن و فيلمبرداري در كنار استخر و دريا، رفتارهاي ناشايست بعد از نوشيدن، بدرفتاري با پرسنل هتل و برهم زدن نظم هتل، پوشيدن لباسهاي نامتعارف و نامناسب براي هر مكان توسط هموطنان، از دلايل راغب نبودن ما و خيلي ها به سفر به هتلهاي پ ايراني يا شركت در تورهاي گروهي با هموطنانه متاسفانه.

hossein68 30 مهر 1396 ساعت 07:55

با تشکر از سفرنامتون لطف میکنید بگید هزینه پرواز از وان به انتالیا چقدر بود ، ممنون

مهدی م 30 مهر 1396 ساعت 02:31

با سلام:
خوب بود

مجتبی 30 مهر 1396 ساعت 01:54

با سلام و تشکر از شما و سفرنامه تون

توضیحاتتون خیلی خوب بود ولی انتظار عکسهای بیشتری داشتم
مخصوصا از امکانات هتل و غذا و...

همیشه به سفر و شادی

امیر 30 مهر 1396 ساعت 00:43

جناب فرهنگ زاد! ایا خرید در وان نسبت به استانبول به صرفه
است و مشخصا خرید چه اقلامی مناسب است در وان؟

پدرام م 29 مهر 1396 ساعت 21:18

سلام.
تشکر از شما بابت سفرنامه جالبتون.
اطلاعات مربوط به هتل کامل وعالی بود
شهر وان در مقایسه با شهرهای لب مرز خودمون من جمله اینچه برون
امکانات بسیار بهتری داره و به گفته شما خورد و خوراکش هم عالیه
به امید سفرهای بیشتر
موفق باشید

شاهین علیپور 29 مهر 1396 ساعت 19:23

دوروود . یک راه بهتره برای سفر به استانبول و انتالیا یا بدروم و قبرس با قیمت مثل وان رفتن از شهر ایغدیر هست . چون مرز بازرگان 24 ساعته هستش و همیشه بازه و همچنین بهتر . اگر خرید مد نظر ندارید ایغدیر خوبه . البته مرکز خرید داره ایغدیر مثل همون دفکتو و ........
دلیل ترس ایرانی ها از یکدیگر ( البته با نوع و رتبه هتل فرق می کنه ) : فیلم برداری یا گوشی بدست بودن در استخر و دریا
کشیدن غذا فراوان و نخوردن و.....
پوشیدن لباس های عجیب و پریدن در استخر . با دست از غذاها برداشتن و تست کردن و گذاشتن سر جاش
و...................
البته هر چی هتل لوکس تر از این چیزها خبری نیست. و اما تابستون با پرواز ایرانی رفتم انتالیا ( چه اشتباه بزرگی ) چه دعواهای در صف نشد یا در همین مرز وان چه حرفهای به هم نمی زنند هموطن ها .

عاطفه ش 29 مهر 1396 ساعت 18:35

به نظرم بیشتر هتل نامه بود به جای سفرنامه و توصیف و تعریف از این هتل که از امتیازات مهمش نبودن هموطن هست!

نسیم 29 مهر 1396 ساعت 18:23

هیچوقت دلیل اینهمه ترس ایرانی ها از همدیگه رو نفهمیدم
اینکه یکی از مزایای یک هتل و یا یک سایت دیدنی این باشه که ایرانی ها کمن اونجا خیلی بده خیلی