Close

راهنمای بازدید از سد کارون 3

4.7
از 49 رای
سد تماشایی کارون 3 + تصاویر

به نام خدا

نگاهی اجمالی پیرامون زیبایی هایی سد کارون 3

نویسنده و عکاس: ویدا مهین پو

 

انگیزه بازدید از سد کارون 3

طبیعت سالیان سال است که نعمت‏ های خویش را به ما ارزانی داشته و به ساکنان این کره خاکی اجازه داده تا موهبت‏ هایش را به اسارت بکشند و عناصر وجودش را مطیع خود کنند. بخشی از شکوه و عظمتش در جلگه خوزستان نهفته است، سرزمین زیبایی ‏ها، سرزمین امپراطوری‏ های شگرف و میدانگاه‏ ها جنگ‏ها و دلاوری ‏ها. خوزستان زیبا درهایش را به روی پیشروی‏ های زاگرس با سخاوت گشوده و اکنون در پهنه شکوه زاگرس سدی آرام گرفته، مغرور و سربلند، هستی بخش و شگرف: سد کارون 3 (تصویر 1).

1.jpg

تصویر 1: سد کارون 3

بهترین زمان بازدید

سفر در هر فصل در این دیار زیبایی ‏های خاص خودش را به همراه دارد. در بهار و تابستان طبیعت جادوییش آدمی را به سمت خود می‏کشد و در باران های زمستانی و پاییزه منظره مه گرفته و رمز آلودش انسان را غرق در تماشایش می‏کند. اما اردیبهشت ماه می تواند یکی از بهترین ماه ها باشد. سفر ما در بهمن ماه بود که منظره وهم آلود مه گرفته ‏اش و نم نم باران زیبایش خنکای مطبوعی را در دل و جانمان ایجاد کرد (تصویر 2).

2.JPG

تصویر 2: طبیعت زیبای اطراف سد

 

وسیله مناسب حمل و نقل

شهرستان زیبای ایذه فاقد فرودگاه و ایستگاه قطار است. لذا بهترین توصیه سفر با ماشین شخصی یا تورهای گردشگری است.

مسیر دسترسی به سد

در این سفر ما همراه با یک تور گردشگری بودیم و مقصد از اهواز به سمت ایذه بود. این مسیر حدود دو ساعت و نیم طول خواهد کشید. سعی کنید در ایذه اگر چیزی نیاز دارید خریداری کنید و از پر بودن باک بنزین ماشین مطمئن شوید چرا که راهی مسیری کوهستانی در دل طبیعت هستیم. بعد از رسیدن به ایذه باید مسیر دهدز را در پیش گرفت تا به 28 کیلومتری شهرستان ایذه برسیم (تصویر 3). مسیر پر پیچ و خم و کوهستانی است و تردد ماشین ‏ها‏ی سنگین هم وجود دارد (تصویر 4). پس با احتیاط برانید تا از زیبایی ‏های مدهوش کننده این مسیر نیز غافل نشوید. با اتوبوس گردشگری طی این مسیر حدود یک ساعت طول خواهد کشید. در میان پستی و بلندی‏ های زاگرس کم کم این سازه عظیم رخ می‏نماید. با استقامت کارون را به بند کشیده تا هستی بخش مردم این دیار باشد (تصویر 5). بعد از گذشتن از چندین تونل در جاده به ورودی مجموعه سد می ‏رسیم.

3.JPG

تصویر 3: مسیر رسیدن از اهواز به سمت سد کارون 3

4.JPG

تصویر 4: : مسیر پر پیچ و خم جاده

5.JPG

تصویر 5: نمایی دور از سد کارون 3

 

بازدید از نمایشگاه دایمی سد و نیروگاه کارون 3

در ابتدا قصد داشتیم که از نمایشگاه این مجموعه بازدید کنیم و سپس از لذت قدم زدن بر روی سد و دیدن مناظر اطراف بهره ‏مند شویم.

توجه: بازدید از این نمایشگاه و نزدیک شدن به سد برای افراد عادی ممنوع است و تنها با تورهای گردشگری معتبر و یا کسب مجوزهای مورد نیاز قادر به بازدید از این مجموعه هستید. در غیر این صورت تنها از قسمتی محدودی از محوطه فضای سبز می توانید استفاده کنید (تصویر 6 و 7).

در بدو ورود با محوطه ‏ای بسیار تمیز و آراسته مواجه می‏شویم که به زیبایی از نظر فضای سبز طراحی شده و محیط بسیار مطبوعی را فراهم آورده است (تصویر 8). در کنار این مجموعه مسجد، رستوران و سرویس‏های بهداشتی برای بازدید کنندگان وجود دارد. اما مکانی برای اقامت نیست.

6.JPG

تصویر :6 نمایی از محوطه ورودی

7.JPG

تصویر 7: نمایی از محوطه ورودی

8.JPG

تصویر 8: نمایی از فضای سبز محوطه

پس از کمی گردش در محوطه رهسپار بازدید از نمایشگاه شدیم که بر بلندای تپه‏ ای با نمای زیبای مشرف به سد همراه بود (تصویر 9). در این مکان ماکتی فوق العاده جذاب از سد و سازه‏ های همراه آن وجود دارد که توضیحات تکمیلی کارکنان محترم سد جذابیت آن را برایمان چند برابر کرد (تصویر 10).  دورتا دور موزه نیز علاوه بر نمایش ماکت یا سازه‏ های مرتبط با نیروگاه تصاویر زیبایی از سد در فصول مختلف وجود داشت (تصویر 11 و 12).

9.JPG

تصویر 9: نمایی گرفته شده از روی سد از نمایشگاه آب

10.JPG

تصویر 10: ماکت ساخته شده از سدکارون 3

11.JPG

تصویر 11: سازه‏ های مرتبط با سد

12.JPG

تصویر 12: ماکت پل های قوسی

13.JPG

تصویر 13: نمایی زیبا از سد کارون 3

این سازه با غلبه بر این طبیعت بکر استفاده‏ های زیادی را نصیب این سرزمین کرد: مهار نمودن سیلاب ‏های مخرب؛ اشتغال زایی، ذخیره آب جهت تامین آب شرب و کشاورزی و گسترش مطالعات پژوهشی در زمینه ‏های مختلف همگی ثمره این تلاش بوده ‏اند. اما یکی از ظرفیت‎ های بالقوه ‏اش گسترش فعالیت‏ های گردشگری در دریاچه پشت سد به خصوص در زمینه اکوتوریسم می ‏باشد که عکاسان و گردشگران جویای طبیعت را به سوی خود فرا می‏خواند (تصویر 13 و 14).

14.jpg

تصویر 14: طبیعت زیبای اطراف دریاچه سد

بازدید از پل قوسی

بعد از بازدید از سد توصیه میکنم یکی دو کیلومتری در جاده جلوتر رفته تا بتوانید پل زیبای قوسی را روی دریاچه در محور ایذه به دهدز ببینید. برای رسیدن به این پل بعد از طی مسافتی چند کیلومتری، سمت راست بعد از اولین تونل یک جاده خاکی وجود دارد. کنار جاده جا برای پارک ماشین هست. بعد از پارک ماشین مسیر جاده خاکی را پیاده به سمت پایین بروید. میتوانید نمایی فوق العاده را از سد ثبت کنید! (تصویر 15). این دریاچه مکانی بکر و مناسب برای ورزش‏ های آبی محسوب می ‏شود. قابلیت پرنده نگری نیز در این مناطق می‏تواند مورد بررسی قرار گیرد و وجود مناظر سرسبز و انبوه کلید گشایش درها به روی عکاسان و فیلمبرداران جهت انتخاب لوکیشن‏های زیبا از این سرزمین است (تصویر 16).

15.JPG

تصویر 15: پلی قوسی در دریاچه پشت سد

16.JPG

تصویر 16: دریاچه سد کارون 3

اطراف این سد روستاهای زیادی قرار گرفته است که هر یک در سرسبزی و فراوانی موهبت الهی منحصر به فرد است. اکنون بخشی از خاک پاک این روستاها غرق در کارون شده است و این تاوان گشایش عظمتش بود. کاش قرار بر این باشد که سایه شکوه و شکایت از سرش برداشته شود.

اقامت در دهدز

همانطور که ذکر شد در نزدیک سد جایی برای اقامت نیست. پس یا میتوانید به ایذه برگردید و یا مسیر را ادامه داده تا به دهدز برسید. بازدید و اقامت در دهکده تفریحی توریستی زراس دهدز و طبیعت زیبایش خالی از لطف نیست. در ایذه نیز می ‏توانید در هتل آنزان ایذه یا اقامتگاه بوم گردی الیما در روستای تکاب ایذه که بسیار نزدیک شهر هستش ساکن بشید. از بازدید دشت سوسن ایذه نیز غافل نشوید!

 

 

نویسنده : ویدا مهین پو

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.

نظرات کاربران (16 نظر)

× در حال پاسخ به:

جعفر 28 اردیبهشت 1399 ساعت 04:20

سلام. ببخشید خانم مهین پور ولی سدی که حاصل ندانم کاری بشر هستش و به بهانه ذخیره اب و تولید برق(که براحتی میتونیم از خورشید و باد بدست بیاریم) ساخته شده، واسه هیچ طبیعت دوستی زیبایی نداره.آبی که همیشه در جریان بوده و زندگی رو به مردم اطرافش هدیه میداده محصور کردیم و کلی عشایر و روستانشین پایین دست رو آواره و بیکار.
سدی که اکو سیستم و طبیعت یه منطقه رو نابود کرده هیچ زیبایی نداره.

کریم شقاقی 2 خرداد 1397 ساعت 12:15

سرکار خانم مهین پو
خاطرات سفر به ایذه و سد کارون سه را برای من زنده کردید . بی شک یکی از یباترین مناطق گردشگری استان خوزستان و اصفهان در این محدوده قرار دارد . که نمونه بارز آن سد کارون 3 است . عظمت و بزرگی این سد هر بیننده را مسحور خود می نماید . یکی از زیباترین و فنی ترین سازه های جاده ایی ایران که همان پل قوسی است در این محور قرار دارد . بزرگی و طولانی بودن این سد موجب تغییرات اکو سیستمی در منطقه گردید است . استان خوزستان با منابع آبی بی شمار خود جایگاه نخست را در کشور دارد و این را مدیون دو رودخانه کارون و کرخه است .
موفق باشید

کامران 1 خرداد 1397 ساعت 13:59

با سپاس و قدردانی از سرکار خانم مهین پور که با تصاویر و نثر زیبا خاطرات سالهای دور (1382 إلی 1385) و کار در این پروژه عظیم و افتخار ملی را برای بنده زنده نمودند، با اجازه از نگارنده محترمه، ذکر چند نکته را خالی از لطف نمی‌دانم:
1- در عبور از شهر ایذه، به منطقه اشکفت سلمان در جناح غربی شهر بروید و از کتیبه‌ها و طبیعت زیبای آن لذّت ببرید. کوهها و هوای ییلاقی این محل به علاقه‌مندان ورزش صخره‌نوردی پیشنهاد می‌گردد.
2- در گذر از شهر ایذه به سمت سد (جاده دهدز)، به محدوده تاریخی کولفرح می‌رسید؛ این محل در کنار جاده واقع شده و مملو از کتیبه‌ها، مجسمه‌های سنگی و قطعات حکاکی شده می‌باشد.
3- در کل منطقه و شهرهای اطراف، مکان اقامتی مناسبی وجود ندارد؛ البته خانم مهین پور نیز به ذکر نام آنها اکتفا نمودند.
4- پاره‌ای از اطلاعات پروژه کارون 3 : دومین سد مرتفع خاور میانه با ارتفاع 205 متر (بعد از کارون 4 با 210 متر ارتفاع) - طول حوضچه آرامش 400 متر و ارتفاع سد تنظیمی پائین‌دست 45 متر (عکس شماره یک) - بزرگترین نیروگاه برق آبی ایران با ظرفیت اولیه 2000 مگاوات به انضمام طرح توسعه 1000 مگاواتی - طویل‌ترین پلهای قوسی در خاور میانه با طراحی و اجرای کاملاً بومی (شرکت ماشین سازی اراک) - شرکتهای مهاب قدس و ایکرز کانادا به عنوان طراح (مشاور) سد - پیمانکاران اصلی سد شامل شرکتهای سابیر و تابلیه
5- درخصوص دوستانی که بصورت احساسی مطالبی را درج نمودند هم می‌بایست عرض کنم که صرفاً بعد از فوت بیمار در بیمارستان نمی‌توان علم پزشکی را به سخره گرفت؛ قطعاً ایرادهایی به لحاظ خطای مهندسی و یا بیشتر از آن فشارهای سیاسی (نمونه بارز آن سد گتوند) در این زمینه وجود دارد. لازم به توضیح می‌داند که تمامی زمینها و روستاهای موجود در حریم کارگاه‌های سد سازی و محدوده دریاچه، به واسطه کارفرمای طرح (شرکت آب-نیرو و یا آب منطقه‌ای هر استان) ابتدا خریداری گشته و تملک اراضی صورت می‌پذیرد.
در خاتمه، شخصاً نمی‌توانم دو استان بزرگ اصفهان و یزد را بدون سد زاینده رود تصور کنم؛ ویا تأمین آب شرب تهران بدون 5 سد اطراف آن؛ ویا تولید انرژی برق به روش سبز و بدون آلایندگی نیروگاههای برق-آبی. جسارتاً پیشنهاد می‌گردد با کمی تفکر و مطالعه در مورد مزایای سدها و یا حتی دگرگونی بعضی مناطق با احداث این ابر سازه‌های مهندسی (بطور مثال می‌توان به تاریخ رونق شهر لاس‌وگاس پس از احداث سد هوور بر روی رودخانه کلرادو اشاره داشت، و یا منطقه اوزون‌گل در نزدیکی ترابزون ترکیه مندرج در همین سایت) قضاوتی با منطق و به دور از هیجانات آنی ثبت نماییم.

بیرق دار 31 اردیبهشت 1397 ساعت 15:53

غلبه بر طبیعت واقعا درست است چون طبیعت پاک وخوب خوزستان را بدون مطالعه زیست محیطی با احداث سدهای روی کارون
سد شهید عباسپور
سد کارون ۳
سد کارون ۴
سد گتوند
سد مسجدسلیمان
وسد مارون برروی رود خانه مارون
سد چم شیر روی رودخانه زهره
را به جهنم تبدیل کرده اند

کاربر 31 اردیبهشت 1397 ساعت 15:08

با افتخار نوشتین غلبه بر طبیعت بکر...لطفا معایب و مضرات این غلبه بر طبیعت بکر توسط این سد واگر تمایل داشتین سد های دیگر در مسیر کارون مثل گتوند رو هم روی اکوسیستم و آب و هوای منطقه و تأثیرات بلند مدتش رو هم مورد بررسی قرار بدین و اینکه با سند و مدرک بفرمایید دقیقا برای کدام منطقه و چگونه تامین آب شرب شده است . شما به هر دلیلی که سطحی ترینش این بوده که شاید برای دقایقی خوشتون اومده از منظرش میگین تاوانش زیر آب رفتن چند روستا بوده و ای کاش سایه شکوه و شکایت از سرش برداشته بشه...بعد از بررسی معایب و مضرات برید ببینید الان وضعیت ساکنین اون روستاهای زیر آب رفته چی شده و مارو هم مطلع کنید با مطالب پر مغز و دقیق و موشکافانتون...با تشکر.

نوید مکوندی 31 اردیبهشت 1397 ساعت 11:31

ممنون از معرفی این منطقه از کشورمان . واقعا مناطق زاگرس واقع در خوزستان طبیعت بکر و بی نظیری داره که کمتر شناخته شده است .