راهنما و سفرنامه جامع پوکت، بهشتی نهفته در جنوب شرق آسیا

4.6
از 75 رای
تورهای ایرانگردی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
چرا ایرانی ها انقدر به پوکت علاقه دارند؟ +تصاویر

04-phuket-Blog cover (01-05-01).jpg 

قسمت اول

سلام هموطنان گرامی. در این مجموعه بنده سعی بر آن دارم که یک راهنمای خوب برای سفر شما به پوکت باشم. شاید حجم مطالب بسیار زیاد باشه و در حد یک کتاب بشه بهش نگاه کرد، اما دانستن اونا مطمئنا بهتون کمک خواهد کرد. با اینهمه اگر حوصله خواندن تمام مطالب را ندارید می تونید با توجه به رئوس مطالب به بخش مورد نظرتون مراجعه کنید. مطالب آورده شده تجربه و تحقیق شخصی بنده ست و به هیچ عنوان از سایتی کپی برداری نشده و سعی شده هر کجا از منبعی کمک گرفته شده ذکر بشه. فقط ذکر این نکته حائز اهمیت هستش که تمام نقشه های موجود در این سفرنامه برگرفته از گوگل مپ و نمودارهای آب وهوا هم از سایتی که بعدا اسمش ذکر میشه جمع آوری شده است. لذا به دلیل تعدد این دو مورد در طول سفرنامه از ذکر این منابع برای تصاویر مرتبط خودداری می شود.  این سفرنامه در یازده قسمت به شرح زیر گردآوری شده است:

قسمت اول - معرفی پوکت

قسمت دوم –   مقدمات سفر به تایلند و برنامه ریزی

قسمت سوم – از لحظه پرواز تا رسیدن به هتل

قسمت چهارم –  معرفی هتل دوانگجیت

قسمت پنجم - روز اول : تور جیمز باند

قسمت ششم - روز دوم : سفر به مرکز و جنوب جزیره پوکت

قسمت هفتم - روز سوم : تور جزیره فی فی

قسمت هشتم - روز چهارم : تور رفتینگ

قسمت نهم –  روز پنجم : گشت در ساحل و شهر پتونگ و خرید

قسمت دهم – روز ششم : تکمیل خرید و بازگشت

قسمت یازدهم – نکات اضافی در سفر به پوکت

  

قسمت اول – معرفی پوکت

پوکت نام استانی است در کشور تایلند در جنوب شرقی قاره آسیا. در نقشه زیر موقعیت این کشور روی کره زمین با فلش قرمز رنگ مشخص شده است:

x1R4CXON4xTihQhQCzPJcisHuOcfD26YoxnaNdKz.jpeg

اینم تصویر پرچم کشور تایلند:

WhNPw9QUzpgSYOrCSuzUJV3cy1mlO0OAwvqKVIec.jpeg

قسمت بیشتر این کشور ما بین دو دریای آندامان (Andaman sea) و خلیج تایلند(Gulf of Thailand) واقع شده که در تصویر زیر می بینید (پوکت با کلاهک قرمز نمایش داده شده):

 92PEDXT9Htx9SMwiUIfsJh7Qk70zzrukPT6jXtli.jpeg

همانطور که در تصویر دیدید این کشور نزدیک به خط استواست و فاصله پایتخت آن (شهر بانکوک) تا استوا 1531 کیلومتر است. همچنین مشاهده کردید که این کشور از سمت شمال با کشورهای میانمار و لائوس و از شمال شرق با کشور کامبوج هم مرز است. از جنوب هم با مالزی هم مرز است.پوکت تقریبا در جنوب غرب این کشور واقع شده که تصویر این استان را در زیر با سه مقیاس می بینید:

a37O1WObFQG7Fw9l01VcdAXSIQNCLQKGZ3IsBPl2.jpeg

 TLgvQ1lnBCURTGcPsRds8AhyrXJbkgWyMStmQogg.jpeg

ABRF6ODe1rxu0e3kdDIsvd5S9OUzaniw9Giyopmq.jpeg

فاصله استان پوکت تا خط استوا 878 کیلومتر است. پس شما باید منتظر آب و هوای استوایی باشید. پوکت دقیقا مثل آنتالیای ترکیه هستش  که یک استان می باشد، اما همه فکر می کنن آنتالیا صرفا یک شهر هستش. وقتی شما تور آنتالیا می خرید، با توجه به معیارهاتون انتخاب می کنید که هتلتون توی کدامیک از مناطق این استان باشه. مثلا کمر یا بلک یا لارا و یا خود شهر آنتالیا. پس در حقیقت شما دارید تور استان آنتالیا رو تهیه می کنید که مناطق مختلفی داره و هر هتل در منطقه خاص هستش که شاید بین اونها صدها کیلومتر فاصله باشه. در مقیاس کوچکتر برای استان پوکت هم همینه.

پوشش گیاهی این استان در تصویر زیر قابل مشاهده است:

zDR9JXaEC8GByqXHIgAkttgXGzfnms6bFwLZ5Joi.jpeg

همونطور که در تصویر میبینید این استان حالت جزیره ای داره که تقریبا تمامش سرسبزه. جاهایی که مییبینید یه کم سرسبزیش کمتر شده خانه های بومیها و هتلهاست. هوا هم به لطف بارندگی تقریبا همیشگی به قدری مرطوبه که هیچ وقت خاک خشک نمی بینید. مرکز استان پوکت دقیقا شهری با همین نام ، یعنی شهر پوکت هستش. این شهر ساحل نداره و بافت سنتی و زیبایی داره. اما توریستها کم پیش میاد برای اقامت این شهر رو انتخاب کنند. استان پوکت شامل چندین منطقه ساحلی هستش که هر کدام جذابیت خودشو داره. جالب اینکه توی این استان بیشتر این ساحلها خودشون یه شهر محسوب شدن. بنده خودم مثلا تابلوی Patong City  رو دیدم که ساحل Patong  شلوغترین ساحل این استان هم هست. اینم عکسی که از تابلوش گرفتم:

 

 esI6kFryYHPhtr1UZnYFedYcvSIw4KfDvzZSIGKY.jpeg

این استان فقط از سمت شمال با یک پل به نام ساراسین (Sarasin Bridge) به استان Phang NGA تایلند متصل میشه که تور قایق سواری(Rafting)  هم که یکی از بهترین تورهای تفریحی پوکت هستش و بعدا مفصل در موردش توضیح می دم توی این منطقه برگزار میشه. اینم نقشه مرزی این دو استان:

 A57Dk6yq8XKD8ahpgGc5OeHA5wZ7h05npG30qU9v.jpeg

پس دو تا نکته مهم که بسیار بدردتون می خوره رو من کاملا شرح می دم که کاملا متوجه بشید. یکی وضعیت توریست و آب و هوا و قیمتها در ماههای مختلفه و یکی هم سواحل این استان هستش که در انتخاب زمان سفر و همچنین انتخاب هتل نقش کلیدی داره. ابتدا وضعیت آب و هوای ماههای مختلف سال رو به تفکیک بررسی میکنم.

در  کشورهای استوایی چیزی بنام سرما به اون معنی که ما توی ایران میبینیم اصلا ندارن. برای مثال دمای هوای پوکت در کل طول سال بین 22 تا 33 درجه سانتیگراد هستش. در زیر نمودار آب و هوای پوکت و بارندگی در اون رو در طول ماههای سال مشاهده می کنید:

YgSzlP2umII2XF7IQ8TrhIkphRGE0itJoCsCCT7e.jpeg

توضیح اینکه Lowest Recorded Rainfall  که با خط زرد مشخص شده به معنای کمترین میزان بارندگی ثبت شده، Average Rainfall که با خط سبز مشخص شده به معنای میانگین میزان بارش، Highest Recorded Rainfall که با خط آبی مشخص شده بیانگر بیشترین میزان بارش و نهایتا Av. Evening Humidity که با خط چین بنفش رنگ مشخص شده نشان دهنده میانگین میزان رطوبت در عصرها می باشد. ترجیح می دم وضعیت آب و هوایی و توریستی این استان رو در تمام ماههای سال براتون شرح بدم.

 

وضعیت آب و هوای پوکت

1) ژانویه(دی ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه ژانویه که مصادف با کریسمس هست رو می بینید:

BLA0FtHYWp4HS3w8mdVUdAtYwWMTjvjRUrSAt8pD.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 23 تا 31 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 90 درصد و عصر به 58 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  3.56 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 6.60 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 0 سانتیمتر(بدون باران) و طول روز 9 ساعت ثبت شده است. این ماه محبوبترین ماه برای توریستها محسوب میشه و به اصطلاح High Season  گفته میشه. در اکثر روزها بارندگی و رطوبت بسیار کم و آسمان آبی و روشن را شاهد هستید.

مزایای سفر در این ماه :دریا و ساحل آرام و بسیار مناسب برای شنا و غواصی  و تفریحات شبانه زیاد.

معایب سفر در این ماه : ترافیک و شلوغی زیاد ، بالاترین نرخ اقامت در هتلها و نرخ تفریحات، ساحل پاتونگ بسیار شلوغه اما میشه برای داشتن ساحلی آرامتر به ساحل کاتا یا سواحل آرامتر رفت.

 

2) فوریه(بهمن ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه فوریه رو می بینید:

EkXXuPVmnomr5dpz4YohXrMFbArkQvkSeYeI0Ar4.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 23 تا 32 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 90 درصد و عصر به 56 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  3.05 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 11.43 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 0 سانتیمتر(بدون باران) و طول روز 9 ساعت ثبت شده است. این ماه نیز همچنین یک فرصت خوب برای توریستها محسوب میشه و هنوز هم High Season  هستش. همچنان شلوغی و ترافیک رو شاهد هستید.

مزایای سفر در این ماه : بیشتر ساعات طول روز آفتابی با رطوبت کم، همچنان ساحل آرام و شرایط برای ورزشهای آبی مثل شنا و غواصی مناسبه ، شب زنده داری کماکان برقراره، جشن چینیها همراه با آتش بازی در این ماه رخ میده، امکان اینکه بتونید با قیمت پایین تر نسبت به ژانویه هتل و تور رزرو کنید زیاد هستش.

معایب سفر در این ماه : همچنان ترافیک و شلوغی زیاده ، قیمتها نزدیک به بالاترین نرخ اقامت در هتلها و بالای نرخ تفریحات برقرار است. حتما رزرواسیون قبل از سفر انجام بشه.

 

3) مارچ(اسفند ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه مارچ رو می بینید:

UwWw9amoBrNUFpfM6FRZThuZmPxdcJIHOpJBbuuI.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 24 تا 33 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 92 درصد و عصر به 58 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  3.81 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 8.13 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 0.25 سانتیمتر و طول روز 9 ساعت ثبت شده است. دمای هوا روزانه زیاد میشود اما باز هم عادیست. کم کم از شلوغی و ازدحام توریست کاسته میشه و نرخهای هتل و تورها ارزونتر میشه. این ماه نیز یک فرصت خوب هستش و برای سفر پیشنهاد میشه.

مزایای سفر در این ماه :بارش باران کم و اکثر روزها آفتابی و گرم هستند ، همچنان شرایط برای تفریحات ساحلی شنا و غواصی مناسبه ، بسیاری از تفریحات و مغازه ها جهت خرید دایر بوده و جمعیت کمتر از دو ماه قبله ، قیمت هتلها و تفریحات از دو ماه قبل بصورت قابل توجهی کمتره.

معایب سفر در این ماه :همچنان ترافیک و شلوغی زیاده.

 

4) آوریل(فروردین ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه آوریل رو می بینید:

M97ibioxmFqIRkV4civsvvwXLJC68VgPj1Yk0JLC.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 25 تا 33 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 94 درصد و عصر به 65 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  16.26 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 27.43 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 6.10 سانتیمتر و طول روز 8 ساعت ثبت شده است. گرمترین ماه سال بوده و جشنواره بازیهای آبی بسیار مفرح برگزار میشه. تمام مکانها تلاش  می کنن که توریستها با اینکه هوا گرم هستش لذت ببرند و آرامش داشته باشند.  دمای هوا شاید باعث بشه زیاد نتوانید توی خیابانها قدم بزنید. در آخر ماه نیز بارندگی افزایش می یابد.

مزایای سفر در این ماه :بیشتر روزها آفتابی هستند ، آخر ماه شرایط ساحل و دریا ناپایدار شده و روزبه روز شنا و غواصی سخت تر می شود ، جشن سانگران(Songkran) از سیزدهم تا پانزدهم توسط اهالی خود پوکت برگزار می شود که مفرح است و در سواحل پاتونگ کافه بارها و رستورانها فعالیتهای خاص و بسیار زیادی برای لذت بردن توریستها انجام می دهند.

معایب سفر در این ماه : بیشترین میزان تصادفات، گرمترین ماه سال.

 

5) می(اردیبهشت ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه می رو می بینید:

VNjKf7oZja9BS1IoVx4fsDMz83fJ7AlJALaCiFgR.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 25 تا 31 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 93 درصد و عصر به 73 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  34.80 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 58.17 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 14.99 سانتیمتر و طول روز 6 ساعت ثبت شده است. دیگه از ازدحام توریست و قیمتهای بالا خبری نیست. گرچه دمای متوسط در این ماه با افزایش رطوبت ، کاهش می یابد ، اما بارش باران به طور چشمگیری افزایش یافته و این ماه یکی  از مرطوبترین ماههای سال محسوب میشه. خورشید رو شاید بتونید بین دو تا بارندگی ببینید. روال آب و هوای منظم بهار کماکان در این ماه ادامه داشته. قیمت تورها و هتل ها بسیار ارزان هستند و گاهی اوقات تا 50 درصد تخفیف دارن.

مزایای سفر در این ماه : تعداد توریست کم بوده وفضایی آرام تر در منطقه و ساحل حاکم می شود ، با اینکه بسیاری از کافه ها مثل قبل پر جنب و جوش نیستند اما هنوز هم تک و توکی دیده می شود ، با اینکه هوا گرم است و بارش زیاد هنوز هم شانس دیدن آسمان آفتابی وجود دارد.

معایب سفر در این ماه : مرطوبترین ماه سال حتی برای صبحها و شبها، شرایط دریا زیاد مناسب فعالیتهای ساحلی نیست.

 

6) ژوئن(خرداد ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه ژوئن رو می بینید:

iIT7hSUEjnYy17li6HNu9fH76TJtZGQ6cn6gnTob.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 26 تا 31 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 88 درصد و عصر به 74 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  21.34 سانتیمتر، بیشترین میزان بارندگی در روز 26.32 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 10.92 سانتیمتر و طول روز 5 ساعت ثبت شده است. در این ماه منطقه خلوت و توریستها کم هستند. بارانهای منظم و هر روزه رو علاوه بر رطوبت کمتر نسبت به ماه قبل رو شاهد هستیم. شانس خوبی برای دیدن روزهای خشک و کم رطوبت رو داریم. بهترین زمان برای توریستهایی که از شلوغی خوششون نمیاد و قیمتها هم مناسب باشه همین ماه هستش.

مزایای سفر در این ماه : پرواز به تایلند ارزان و هتلهای بسیار ارزان هستند، شانس خوبی برای دیدن روزهای آفتابی دارند. منطقه بسیار آرام و دوست داشتنی ، کافه ها و رستورانها هنوز کمی شب زنده داری می کنند و برای جذب توریست با هم رقابت می کنند.

معایب سفر در این ماه : احتمال چندین بار بارش باران در یک روز وجود دارد و رعد و برقهای کوتاه مدت برقرار بوده و ممکن است ساحل برای غواصی و تفریحات آبی مناسب نباشد.

 

7) جولای(تیر ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه جولای رو می بینید:

iuhsY3ZtI7PZ6C7z1Fy3cEpKENs0arG6iYtWDwqS.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 25 تا 31 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 89 درصد و عصر به 75 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  26.42 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 54.86 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 7.37 سانتیمتر و طول روز 6 ساعت ثبت شده است. در این ماه نیز منطقه خلوت و توریستها کم هستند. این ماه نیز مثل ژوئن است اما متوسط بارش کمتری دارد. شانس دیدن روزهای آفتابی وجود دارد اما کماکان قیمتها بسیار پایین بوده و یکی از بهترین ماههای اقامت در فصل بارانی است.

مزایای سفر در این ماه : کماکان پرواز به تایلند ارزان و هتلهای بسیار ارزان، منطقه و سواحل بسیار خلوت، سرگرمیهای شبانه مختصر و آرام است. با اینکه هوا گرم و بارش باران زیاده اما ممکنه روزهای آفتابی رو هم مشاهده کرد.

معایب سفر در این ماه :تقریبا بارش باران هر روزه و منظم بوده و وضعیت دریا برای سفرهای دریایی و غواصی ممکنه مناسب نباشه.

 

8) آگوست(مرداد ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه آگوست رو می بینید:

kYdcszgj3LktBb74mo1L43cUOxhmGDjT47JFXLu9.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 26 تا 30 درجه سانتیگراد، رطوبت هنگام صبح 86 درصد و عصر به 74 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  26.16 سانتیمتر،  بیشترین میزان بارندگی در روز 62.48 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 7.11 سانتیمتر و طول روز 6 ساعت ثبت شده است. مانند دو ماه قبل این ماه نیز برای بازدید از فصل بارانی پوکت مناسب است. بیشتر روزها بارانهای شدید و ناگهانی و یکدفعه رویت خورشید اتفاق میفته.در این ماه تعداد توریستها کمتر از قبل می شود. شانس دیدن آفتاب بین بارانها بیشتر می شود. ار این ماه تا اکتبر قیمت هتلها و تفریحات به پایین ترین نرخ ممکن می رسد و ایرلاینها برای پر کردن طرفیت خود رقابت شدیدی دارند و شما شاید بتوانید با 50% مبلغ مد نظرتون پرواز و هتل رزرو کنید.

مزایای سفر در این ماه : قیمت پایین پروازها و تخفیفهای بسیاری از هتلها ، منطقه و سواحل کماکان خلوت ، تفریحات شبانه آرام ، هنوز هم فرصت دیدن روزهای آفتابی وجود دارد.

معایب سفر در این ماه : بارش  مرتب و زیاد باران.

 

9) سپتامبر (شهریور ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه سپتامبر رو می بینید:

3kQpuJg3SSSA6mHY7AVnIL3E8fB3lmBqmMu2VnD5.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 24 تا 29 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 91 درصد و عصر به 78 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  41.91 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 68.33 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 18.03 سانتیمتر و طول روز 5 ساعت ثبت شده است. مرطوبترین موقع سال که باعث میشه سخت بتوان در منطقه دوام آورد. به همین دلیل مزایای بسیار زیادی برای توریستها قائل میشن چون تعداد توریست بسیار کمه.

مزایای سفر در این ماه :ارزانترین ماه سال از نظر هزینه پرواز و هتل ، جاده ها نسبتا آرام ، حتی روزهای گرم و بارانی امکان دیدن آفتاب وجود دارد ، هنوز هم تعداد زیادی از کافه ها و رستورانها شب زنده داری می کنند و به توریست بصورت ویژه ای رسیدگی می کنن.

معایب سفر در این ماه :گرم و مرطوب ، بارانی ترین ماه سال ، بارش بارانهای موسمی ، زمان مناسبی برای غواصی و تفریحات آبی نیست.

 

10) اکتبر (مهر ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه اکتبر رو می بینید:

Sqp4OYzH6mCBBMGxpv9dj7un7XTX5FJh5tcJIo2G.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 24 تا 30 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 94 درصد و عصر به 76 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  30.48 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 47.24 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 16.76 سانتیمتر و طول روز 6 ساعت ثبت شده است. باز هم یکی از مرطوبترین موقع سال که باعث میشه سخت بتوان در منطقه دوام آورد. مزایای بسیار زیادی برای توریستها قائل میشن چون باز هم تعداد توریست بسیار کمه.

مزایای سفر در این ماه : باز هم یکی از  ارزانترین ماههای سال از نظر هزینه پرواز و هتل ، جاده ها نسبتا آرام ، حتی روزهای گرم و بارانی امکان دیدن آفتاب وجود دارد ، هنوز هم تعداد زیادی از کافه ها و رستورانها شب زنده داری می کنند و به توریست بصورت ویژه ای رسیدگی می کنن.

معایب سفر در این ماه :گرم و مرطوب ، باز هم جزء ماههای پربارش سال، گاها بارش بارانهای موسمی ، زمان مناسبی برای غواصی و تفریحات آبی نیست.

 

11) نوامبر (آبان ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه نوامبر رو می بینید:

OFNRGWzLfdFNXMyWU13tnL8ud5W0yhZ0wh4gTbue.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 24 تا 30 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 93 درصد و عصر به 72 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  20.83 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 41.66 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 4.46 سانتیمتر و طول روز 7 ساعت ثبت شده است. اگر چه این ماه آغاز فصل پرجنب و جوش و افزایش تعداد توریسته، بارشهای زیاد باران در این ماه همچنان ادامه داره و جزء فصل پرباران محسوب میشه. برای افرادی که قصد سفر در این ماه رو دارند شاید نیمه دوم ماه انتخاب بهتری باشه. تعداد توریستها زیاد میشه و قیمت هتلها رو به افزایش هستش. شانس هوای خوب در این ماه وجود داره.

مزایای سفر در این ماه : گرچه تعداد توریست رو به افزایش است اما همچنان منطقه آرام هستش، کافه ها و رستورانها زنده تر نسبت به قبل می شوند و بسیاری از کارمندان این مکانها دوباره به سر کار برمیگردند، هوای آفتابی در پایان ماه دور از انتظار نیست، شرایط دریا و ساحل برای غواصی البته نه به طور رسمی تقریبا مساعد می شود، جشن فانوسها در این ماه انجام می شود و فانوسهای متحرک زیادی روشن و در دریا شناور می شوند.

معایب سفر در این ماه :هنوز هم بخصوص در اوایل ماه بارندگی زیاد است، ترافیک نسبت به ماه قبل افزایش قابل توجهی دارد و هم چنین هزینه سفر ، اقامت و خرید، برای رزرو هتل و پرواز بهتر است زودتر اقدام شود.

 

12) دسامبر (آذر ماه)

در زیر تصویر وضعیت آب و هوا در ماه دسامبر رو می بینید:

4ySAhvdD96hT9j8KVLxo1y6kP1X8qtkNNJPAeb39.jpeg

همونطور که مشاهده می فرمائید دما بین 23 تا 31 درجه سانتیگراد ، رطوبت هنگام صبح 89 درصد و عصر به 63 درصد می رسه. متوسط بارندگی در روز  5.08 سانتیمتر ، بیشترین میزان بارندگی در روز 13.21 سانتیمتر و کمترین میزان در روز 0.23 سانتیمتر و طول روز 8 ساعت ثبت شده است. تعداد توریستها باز هم نسبت به ماه قبل بیشتر می شود. این ماه در حقیقت پایان فصل پربارش هستش و در این ماه اگر باران بیاید هم بسیار کم است. چون نزدیک به کریسمس می شویم مردم منطقه خودشان را برای تعداد توریست زیاد در ماه بعدی که بالاترین تعداد توریست و نرخ را دارد آماده می کنند. قیمتها باز هم افزایش می یابند اما باز هم کمتر از ماه بعد که کریسمس رو شامل میشه هستش. نکته مهم اینکه اگرچه تایلند یک کشور عمدتا بودایی هستش، اما به سبب جذب توریست و تجارتهای مربوطه کریسمس رو جشن می گیرند و تمامی دکوراسیونهای مربوط به کریسمس در منطقه  پیاده سازی می شود.

مزایای سفر در این ماه : تفریحات شبانه با جو بسیار خوبی برقرار است، هوا معمولا بسیار خوب است و اکثر روزها آفتابی است، در اواخر ماه به سبب نزدیک شدن به کریسمس در ساحل پاتونگ آتش بازیهای زیبایی می شود و جشن گرفته می شود.

معایب سفر در این ماه :تخفیفهای هتل و پرواز مثل قبل وجود ندارد، منطقه شلوغ هستش و پرترافیک اما نه در حد ماه ژانویه.

منبع این عرایض بنده سایت رسمی خود پوکت هستش به آدرس:www.phuket-holiday-guide.com

 

اینو بدونید اگر در فصل پربارش تشریف ببرید پوکت ممکنه همش مجبور باشید توی هتل بمونید. چون مثلا در ماه سپتامبر باران موسمی در حد سیل میاد و تقریبا اکثر تورهایی که جزء مهمترین تفریحات پوکت هست کنسل میشه. بر همین اساس بنده قیمت تورهای این منطقه رو در ماههای مختلف سال در آوردم. اگر می خواهید از سفر لذت ببرید و بتونید حسابی در منطقه بگردید بهترین موقع سال از اواخر آبان تا اواسط اسفند ماه هستش. قبلش بسیار پرباران و بعدش هم هوا گرم و بسیار مرطوب هستش و باران هم زیاد می باره. به تبع این مسائل دریا و سواحل مربوطه ممکنه پرتلاطم باشه و تفریحات و تورهای معروف این منطقه دستخوش تغییراتی بشه و حتی ممکنه کنسل هم بشه. از نظر قیمت فقط در اوایل دی ماه قیمتها خیلی بالا هستند. البته در کشور عزیزمان هنگام نوروز پروازها به صورت نجومی قیمتشون افزایش پیدا می کنه و با اینکه قیمت هتلها ، تفریحات و تورهای پوکت مناسبه، قیمت تمام شده تور گرانترین موقع سال خواهد بود و نزدیک به دو برابر متوسط قیمت در سایر ماهها می باشد. فکر کنم با توجه به اینکه تمامی ماههای سال رو براتون توضیح دادم و قیمتها رو هم بصورت کلی خدمتتون گفتم تصمیم گیری راحت باشه در ادامه به معرفی سواحل این جزیره که جاذبه اصلی اون محسوب میشه می پردازیم.

 

-  معرفی سواحل توریستی استان پوکت

منطقه پوکت چون به شکل جزیره است ، سواحل بسیار زیاد(بیش از 30 عدد ساحل) و توریستی معرکه ای داره که هر کدام جاذبه های خودشونو دارن و مملو از هتلهای متنوع هستند. تعدادی از سواحل پوکت را در نقشه زیر خواهید دید:

rGmyZCEQBHcFRL6cdEX36n8qQCqnCy2du5K0PyCz.jpeg

برای دیدن کل سواحل پوکت در جستجوگر گوگل عبارت map of all beaches in Phuket را جستجو کنید. ببینید چند تا نتیجه بهتون میده!!!

خوب حالا شروع می کنم به معرفی 9 ساحل معروف تر از سواحل این جزیره:

1) ساحل پاتونگ(Patong Beach): این ساحل معروفترین و پرتوریست ترین و به تبع آن پرتردد ترین ساحل و شهر پوکت هست. این ساحل دارای تفریحات بسیار متنوع و شب زنده داری است و مکانی مناسب برای مهمانیهای شبانه و سرگرمیهای مختلف. شبهای زنده بسیار شلوع با صدها رستوران و کافه هاب مختلف  وجود دارد. خیابان معروف بنگلا (Bangla Road) که روی نقشه با نام Bangla Thanon که هر روزه از ساعت 6 عصر تا 4 صبح روز بعد کاملا زنده و شلوغ بوده و مملو از مراکز تفریحی شبانه هستش در این ساحل قرار دارد. خیابانی بسیار زنده و سرشار از تفریحات با لامپهای زئون چشمک زن، صداهای آهنگهای مهیب ، خواننده های گوناگون ، انواع موزیکهای زنده ،  انواع آبمیوه ها با قیمت و کیفیت های عالی و در کل سرشار از انرژی مثبت به طوری که شما می توانید ساعتها وقتتون رو با شادابی تمام در این خیابان بگذرانید. البته ممکنه افراد مسنی که از صداهای بلند و شلوغی خوششون نمیاد زیاد لذت نبرن. این خیابان برای هر گونه تفریحی مناسب است.

نقشه این ساحل در پوکت:

mnd5HYlowtUxFx0pw5v2NjjdkSER9EJf08ubdPla.jpeg

ovo4OGxmJKm3UbvhfTiAeI8Kw9ILR0K5DG44L4D5.jpeg

2) ساحل کارن(Karon beach) : سومین ساحل پوکت از نظر وسعت است. این ساحل در غرب جزیره بوده و از شمال به ساحل پتونگ و از جنوب به ساحل کاتا(Kata beach)  متصل است. این ساحل یکی از بزرگترین مقاصد توریستی در پوکت محسوب میشه. این ساحل به خودی خود دارای نقاط خارق العاده حتی برای غواصی هستش و به قدری بزرگ و طولانی است که به هیچ وجه شلوغی در اون حس نمیشه. این ساحل دارای سه منطقه اصلیست که هر کدام خصوصیات خود را دارند. در مرکز کارن، شهری کوچک است که شامل رستوران و تفریحات شبانه و بازار هفتگی اجناس مخصوص دین بودا است. جاده کارن مناسب برای پیاده روی در عصر است و هتلهای بسیارخوب، بزرگ و کامل و رستورانها و کافه های متعدد که به کارن بازار معروفه رو شامل میشه. سومین قسمت این ساحل خیابان لوانگ پو چوان(Luang Poh Chuan) می باشد که دور مرکز این ساحل کشیده شده است و تا جنوبی ترین قسمت این ساحل ادامه داره که هتلها و رستورانهای لاکچری این ساحل در این قسمت واقع شده است.

نقشه این ساحل در پوکت

9EACgdJOtRKnZlkpVOgW6a3EBzcJNXlUZLNvzDZK.jpeg

Rv8zWAoYzjv4l8VS0Q6JhJEKgIFKT5tDnI9WBNVG.jpeg

3) ساحل سورین (Surin beach) : طبیعت زیبای سورین به ساحل میلیونرها مشهوره. این ساحل پر از خانه های مشرف به دریاست. گرچه  این ساحل بین گردشگران مشهور است اما یک منطقه تفریحی شلوغ نیست و بیشتر شبیه دهکده ساحلیست.  ماسه های سفید و آبهای آبی این ساحل را بسیار زیبا کرده و توریستها رو جذب می کند.رستوران و کافه های این ساحل کم هستند اما سطح بالایی دارند.

نقشه این ساحل در پوکت: 2GeT9aoce4bQWLKkV6L2Y7lGEN2fanZzhP6XfxHh.jpeg

dJknSxYYYcDtxuBudggCjJIKDthN8I3gsEoOCFYQ.jpeg

4) ساحل بانگ تائو (Bangtao beach): این ساحل به ساحل شفاف مشهور است. پر از هتل و ویلالهای لاکچری به طول 6 کیلومتر است و چند دقیقه از شهری با نام چرن تالای (Cherng Talay)  فاصله داره که این شهر همچنان ساکنین روستایی خود را که با ماهیگیری و کشاورزی زندگیشان را می گذرانند مشهور است. این ساحل با همه تلاشی که شده نتوانسته اونجوری که باید توسعه پیدا کند اما باز هم  گردشگران این ساحل را دوست دارند و هتلهای خوب و کامل که همه چیز در خورد دارند در این ساحل وجود دارند. در این ساحل زیاد رستوران وجود ندارد و باید با امکانات هتل خود کنار بیایید.

نقشه این ساحل در پوکت:

QR5bzxr2eh5lZ1WOL2m50P2flL3q9duTkYO7juyP.jpeg

 

X9aAbVKT3CPf7RYoPzgTRBcojNBIzSXwyWEe5KTa.jpeg

5) ساحل کامالا (Kamala beach): این ساحل در شمال ساحل پر سر و صدا و شلوغ پتونگ واقع شده اما بسیار ساکت تر و آرام تر از آن بوده و دارای خلیج خوبی هستش که میان تپه های جنگلی احاطه شده است که یکی از زیباترین مکانهای پوکت است. این مکان برای بازنشستگان و افراد کهنسال بسیار محبوب است. این منطقه شامل ویلاها، هتلها و خانه های کوچک است. در سمت جنوب این ساحل هتلهای بزرگ لاکچری با چشم انداز عالی از خلیج در جاده پیچ در پیچ این ساحل قرار دارند. تمام طرفداران آن می گویند این ساحل آرام را همینجوری که هست می پسندند و تاکید دارند که همین جور بی سر و صدا و خلوت بماند تا خرابش نکنند.

نقشه این ساحل در پوکت:

hdlS22cD2zy48HmE1s0djnn7LPyhZ3IeXerq5DwL.jpeg

yi799cJoUAZ6qT0ZfcCx40gnZG3oduG8q4CG9JyB.jpeg

 

6) ساحل نای هارن(Nai Harn beach) : یکی از مقاصد برگزیده و محبوب گردشگران این ساحل است که بیشتر با محلیهای این ساحل شناخته میشود. تعداد معدودی هتل، رستوان و کافه در این منطقه وجود دارد و آرامش آن نوعی جذابیت برای این منطقه است و یک لنگرگاه برای کشتیها نیز محسوب میشود. برای موج سواری و بادبادک هوا کردن مناسب بوده و در جنوب این ساحل منطقه ای برای غواصی وجود دارد.

نقشه این ساحل در پوکت:

5cVgZMfz0lReq5WAdgwmkaQLC6D7LSeCHc7bhoTm.jpeg

slTWNO7SEEFcJ6IWdxMyJwfmCEW8criivr1lyuys.jpeg

7) ساحل کاتا نوی (Kata Noi beach) : این ساحل شامل یک خلیج زیبا در غرب جزیره پوکت هستش و یکی از بهترین ساحلهاست. این منطقه در جنوب ساحل کاتا واقع شده است و دارای شن و ماسه های زیبا و مناظر خیره کننده است. رستورانهای این منطقه با چشم انداز زیبای غروب آفتاب رو به دریا می توانند خاطره فراموش نشدنی برای گردشگران رقم بزنند. چراغاهای نصب شده در دو طرف خلیج باعث شده است که مکانی خوب برای رفت و آمد تبدیل شود. این ساحل به سبب اینکه عاری از سنگ است برای غواصی و شنا مناسب است. این ساحل می تونه مکانی بسیار مناسب برای اقامت باشه.

نقشه این ساحل در پوکت:

EdzgpoUvAafXBCMYx0qjjGHuRGrTo6Kiw56RupGW.jpeg

3YpjtqYw15845Hhq6ehbL2dHp9a8EEjRorcZa0kd.jpeg

8) ساحل مای خائو (Mai Khao beach) : این ساحل در شمال غربی جزیره واقع شده است و شامل 11 کیلومتر ساحل که توسعه چندانی ندارد، می باشد. بخشی از بزرگترین پارک ملی پوکت با نام پارک سیرینات(Sirinat National Park) در این ساحل قرار دارد و در نزدیکی آن فرودگاه بین المللی پوکت و هتل ریزورت JW Marriott  قرار دارد. شن و ماسه های این ساحل به چوب سفید مشهورند، زیرا این ساحل چوبهای صنعتی سفید رنگی دارد که در پوکت منحصربفرد است. این ساحل بسیار خلوت است و تراکم جنگلی آن به نسبت سایر ساحلها کم است و سلایق خاصی ممکن است این ساحل رو بپسندند.

نقشه این ساحل در پوکت:

GyA7TeczgpamxuBujM17JpjpPoLWod01rUL7TCpc.jpeg

v1q1q3DXIraAGhmCjdqa8m63sftXCcfbwCp1LfTg.jpeg

 

قسمت دوم :مقدمات سفر به تایلند و برنامه ریزی

در این قسمت سفرنامه صرفا مقدمات و تحقیقاتی که برای شروع این سفر انجام دادم رو شاهد خواهید بود. تلاشم بر این است که اول بتونم خوب این جزیره رو بهتون معرفی کنم و اینکه بسته به سلیقه شما اصلا این جزیره ارزش رفتن داره یا خیر رو بهتون انتقال بدم. شاید  تابحال سفرنامه زیاد خونده باشید و درباره پوکت تحقیق زیاد کرده باشید ، اما گمان بنده بر اینه که با خواندن این سفرنامه چیزهای جدیدی که ممکنه بدردتون بخوره رو متوجه میشید. ضمن اینکه بنده قبل از اینکه به این سفر برم تقریبا تمام سفرنامه های پوکت رو خونده بودم. از اون مهمتر اینکه توی چند سایت خارجی با سرچ گوگل نقاط دیدنی و توریستی اونو جمع آوری کردم که توی سفرنامه ها ندیده بودم. خلاصه تقریبا یکسال قبل از سفر بنده گهگاهی یه مطالعه ای در این خصوص داشتم. به نظر من داشتن برنامه قبل از سفر لطف زیادی داره از جمله:

1) اگر قبل از سفر هیچ برنامه ای نداشته باشید ممکنه هنگام ورود به مقصد گرچه با تور اومده باشید دچار سردرگمی بشید.

2) بخاطر نداشتن اطلاعات ممکنه هزینه زیادی رو مجبور بشید پرداخت کنید. مثلا تور لیدر بهتون تورها رو با قیمت زیاد بفروشه و اینکه تاکسی ها مسیرهای غلطی رو برن و بیش از حقشون ازتون طلب کرایه کنن.

3) ندانستن جاهای دیدنی باعث میشه با افراد زیادی تعامل داشته باشید که هر کدام نظر خاصی دارند و حسابی گیجتون کنه.

4) اینکه هر تور در کشور مقصد کجاها میره و بدرد چه سلیقه هایی می خوره از قبل بدونید خیلی بهتره، چون مراکز فروش و لیدرها بیشتر بر اساس منافع شخصی بهتون اطلاعات میدن.

5) اینکه کدام هتل براتون بهتره و نکته مهمی که مخصوص خیلی جاها از جمله پوکت هست اینه که سرویس بهداشتی هتل حتما شیر دستشویی داشته باشه. برای این منظور شما نام هتل رو سرچ کنید و توی سایتهای معروف tripadvisor   و booking که عموما جزء نتایج سرچ نام هتل در گوگل هست رو پیدا خواهید کرد. انوقت توی عکسهای اتاقهای هتل تصویر سرویس بهداشتی هم هست و می تونید اینو چک کنید. به نظر من به حرفهای آژانسها 100 درصد اعتماد نکنید و خودتون چک کنید.

6) داشتن نقشه شهر مقصد و راههای ارتباطی و وسایل حمل و نقل عمومی و نرخ تاکسی و ... مطمئنا بهتون کمک می کنه.

7) وضعیت آب و هوا رو حتما باید قبل از سفر بدونید، چون در بدترین حالت ممکنه آنقدر هوا گرم، سرد، شرجی یا بارانی باشه که اصلا از سفرتون لذت نبرید.

و موارد بسیار زیاد دیگه ای که واقعا واسه یه سفر خوب لازمه.

 

- از لحظه تصمیم تا لحظه شروع به حرکت:

 

1) انتخاب تور

مطمئنا وقتی می خواین به تور پوکت رو انتخاب کنید آژانس مربوطه پکیجی بهتون ارائه می دهد شامل چندین هتل. این شمائید که باید هتلها رو بررسی کنید و انتخاب بهینه داشته باشید در این خصوص یه مثال براتون می زنم. مثلا هتل Thavorn Beach  که در ساحل Karon  استان پوکت واقع شده و روی اکثر تورهای پوکت ارائه میشه. عبارت thavorn beach Phuket  رو سرچ کنید. در تاریخ 21/10/1396 نتیجه به شکل زیر بود:

SWQSza3p6dYIY6OsEB4GxqHJShbjISwVTFe3mQP1.jpeg

 

اولین نتیجه  جستجو از سایت بوکینگ و سومین از سایت تریپ ادوایزر هستش. لینک تریپ ادوایزر رو که باز کنید با تصویر زیر روبرو میشید:

4Cg9nwFNzFtI7gX68srnTKhCAqQQ16zDXtHysy9V.jpeg

طبیعتا برای دیدن اتاقها و سرویسهای بهداشتی باید روی گزینه Room & Suite  بزنید . پس از اون تمامی تصاویر رو که نگاه کنید مطمئن باشید که تصویر سرویس بهداشتی رو هم خواهید دید و اونجاست که مشخص میشه سرویس بهداشتی شلنگ آب جهت شستشو داره یا خیر.

 

2) ویزا

وقتی شما می خواین به کشوری مثل ترکیه ، مالزی ، گرجستان و ارمنستان سفر کنید چون این کشورها ویزا نمی خوان دستتون خیلی بازتره تا کشورهایی که ویزا می خوان. متاسفانه سفر به کشور تایلند برای ما ایرانیها نیاز به اخذ ویزا از سفارت تایلند مستقر در تهران داره. هزینه آن در حال حاضر 25  یورو هستش و مدارک لازم کپی کلیه صفحات شناسنامه، پاسپورت، کارت ملی ، 2 قطعه عکس 4*3 که نباید با عکس پاسپورت یکی باشه.

البته مدارک یاد شده کپیشون به همراه اصل پاسپورت رو تحویل میدین. همچنین پرینت حساب بانکی با موجودی حداقل 5 میلیون تومان (الان به سبب بی ارزش شدن پول ایران باید 15 میلیون داخلش باشه) به ازای هر نفر که تمامی این وجه هم می تونه توی حساب یه نفر باشه. اعتبار این ویزا سه ماه هستش. خوب حالا شما فرض کنید که تهران نباشید و بخواین برای ویزا اقدام کنید. درسته که این ویزا نیازی به حضور شما در سفارت نداره و غیابی صادر میشه اما وقتی کسی رو ندارید که تهران بره دنبال کارهاش این باعث میشه که تمایل به اقدام از طریق آژانس بیشتر بشه. ضمنا وقتی پروازهایی که به مقصد تایلند میرن تقریبا همگی چارتر شده هستند و هتلها هم کمابیش همین طور و مساله هزینه ترانسفر رو هم که حساب کنید اون موقع هست که بسته به شرایط تور احتمال زیاد تور رو انتخاب می کنید.

معمولا پروازهایی که از شهرستانها به سمت تایلند هستند اغلب غیرمستقیم بوده و واسه رفت و برگشت محدودیت زمانی دارند که نهایتا هفت شب و هشت روز یا در برخی موارد استثنا هشت شب و نه روز هستند. عرف اون توی تهران هم 7 شب و هشت روز هستش. بگذریم که به دلیل ارزان بودن هتل در شهر معروف پاتایای کشور تایلند و پروازهای متعدد ایرانی و خارجی از تهران به مقصد بانکوک(پایتخت کشور تایلند) و بالعکس،  گاها تورهای 20 روزه با قیمت باورنکردنی مثلا 3700000 تومان از تهران برگزار میشه (الان به سبب بالا رفتن نرخ ارز شده 8500000 تومان). وقتی شما از آژانس تور می خرید ، خود آژانس روی توری که بهتون میفروشه ویزا رو هم براتون بدون هزینه ردیف می کنه و کلیه مسئولیتهاش به عهده اونه (هزینه ویزا از قبل روی تور محاسبه شده است). پست کردن مدارک به تهران و ... تا نهایتا تحویل ویزا که بصورت یه برچسب روی پاسپورتتون الصاق میشه رو خود آژانس براتون انجام میده. این موضوع باز هم باعث میشه حتی واسه تهرانیها هم سفر با  تور اولویت داشته باشه. از طرفی چون ایران سالیانه بیش از 4 میلیون توریست به مقصد تایلند داره(الان باید کمتر شده باشه)، تعداد آژانسهایی که تور تایلند ارائه میدن خیلی زیاده و رقابت هم همینطور. جایی هم که رقابت باشه کسی نمی تونه قیمت پرت بده و به همین دلیل تفاوت قیمتمها در حالت معادل کم هستش. با این اوصاف و اینکه بار اول بود که می خواستم به تایلند برم ، سفر با تور رو ترجیح دادم. آژانس انتخابی بنده در شیراز  بود که انصافا همه چیز منظم و خوب ردیف شد. تصویر لیبل ویزا روی پاسپورت:

4WZ36xM1yMqp98rHRG94R4tf6HgyUrCvJzOM1EOT.jpeg

3) مساله پرواز و ایرلاینها

قبل از اینکه به تایلندسفر کنم چون همش میرفتم ترکیه، از تهران سه ساعت و از شیراز سه ساعت نیم معمولا توی راه بودم تا فرودگاه مقصد که استانبول بود. اما تایلند حرف از نزدیک به هفت ساعت پرواز هست و از تهران بیش از شش هزار کیلومتر فاصله مستقیم هوائی داره. پس باید در انتخاب پرواز هم دقت کنید. تنها پرواز ایرانی که تقریبا اکثر روزها پرواز رفت و برگشت به بانکوک رو داره ایرلاین ماهان هستش. ایرلاینهای قطر(متعلق به کشور قطر) ، عمان(متعلق به کشور عمان) ، تای(متعلق به کشور تایلند) و آسیا(متعلق به کشور مالزی) هم کما بیش پروازهایی در این خصوص دارند. خوب بنده می خواستم از شیراز اقدام کنم. قیمت تور تایلند از شیراز تقریبا نزدیک به 1.75 برابر همان تور از تهران هستش. چون تهران مسافر زیاد داره و چارترهای متعدد داره قیمت پرواز و تا حدی هم هتلها و به تبع آن تور تایلند از همه جای ایران ارزونتره.

برای انتخاب پرواز به مقصد تایلند تجارب هموطنان رو حسابی مطالعه کردم و ایرلاینهای مختلف رو بررسی کردم. برای انتخاب ایرلاین در نظر داشته باشید عموما اگر می خواین بیش از هفت شب و هشت روز توی تایلند بمونید تنها انتخابتون ایرلاین ایرانی ماهان هستش که تقریبا تمام ایام هفته پرواز داره. اما این پرواز صرفا از تهرانه. من حرفهای ضد و نقیض در خصوص تعداد روزهای مطلوب جهت سفر به تایلند(پوکت) شنیده و مطالعه کرده بودم ، اما اگر می خواستم بیش از هفت شب و هشت روز تایلند بمونم هیچ چاره ای جز انتخاب ایرلاین ماهان و سفر از فرودگاه امام خمینی تهران رو نداشتم. اینکه بهترین ایرلاینی که برای آسیای جنوب شرقی و حتی اگر گفته باشیم یکی از بهترینها واسه کلیه نقاط جهان هم زیاد پرت نگفتیم ، قطر ایرلاین یا همون قطر ایرویز هستش که تقریبا تمام کسانی که ایرلاینهای مختلف و سایتهای مقایسه ای کیفیت پرواز رو بررسی کردن اینو می دونن. اما قیمت پرواز قطری نسبت به سایر ایرلاینها در حالت عادی گرونتره.

همینجا یه نتیجه گیری بکنم و بعدا در طول سفرنامه مفصل تر خواهم گفت و اون اینکه برای سفر هفت شب و هشت روز یا شش شب و هفت روز به پوکت بهترین ایرلاین همین قطر ایرویز هستش و زمان ایده آل به نظر من برای دیدن کل استان پوکت و  جاذبه های توریستی اون به نظر من بین پانزده روز تا یکماه هستش. رفتن به پوکت با ایرلاینهای مختلف بصورت زیر هستش داره:

  1. a) پروازهای غیر مستقیم ماهان و تای ایرویز: مسیر از فرودگاه امام خمینی تهران به بانکوک هستش که حدود هفت ساعت طول میکشه. بدین صورت که توی فرودگاه اما خمینی بارهاتونو تحویل می دید و توی فرودگاه بین المللی بانکوک با نام لاتین Suvarnabhumi Airport که اختصارا BKK نامیده میشه و تلفظ فارسیش هم سوارنابومی هستش پیاده میشید. حالا باید بارهاتونو تحویل بگیرید و منتظر لیدر مربوطه بمونید تا پس از جمع کردن، همه شما به همراه بارهاتون رو به فرودگاه محلی با نام Don Muang و تلفظ فارسی دان موانگ منتقل کنه. اونجا هم دوباره بارهاتونو تحویل بدید و منتظر باشید تا زمان پرواز داخلی از بانکوک به پوکت فرا برسه و یک پرواز حدود یکساعته رو داشته باشید و پس از رسیدن به فرودگاه بین المللی پوکت با نام Phuket International Airport که اختصارا HKT نامیده میشه دوباره بارهاتونو تحویل بگیرید.

نکته : در ایام نوروز که قیمت تورهای پوکت معمولا حدود دو برابر مواقع دیگه هستش ، پرواز مستقیم ماهان از تهران به پوکت هم صرفا واسه ایام نوروز دایر میشه.

  1. b) پرواز مستقیم قطر ایرویز و عمان ایر : پرواز قطر برای سفر به پوکت به دو صورت هست. یکی مستقیم که ابتدا از تهران(یا شهرستان) به فرودگاه شهر دوحه(پایتخت کشور قطر) رفته و سپس از همونجا(همون فرودگاه) مستقیم با یه پرواز دیگه به فرودگاه پوکت میره. از دوحه تا پوکت شش ساعت و نیم زمان می بره. یه خوبی که داره اینه که نیازی نیست بارتون رو تحویل و پس بگیرید و توی ایران(تهران یا شهرستان) بار رو تحویل میدین و توی فرودگاه پوکت تحویل می گیرید. پرواز مستقیم عمان هم به همین صورته با این تفاوت که بجای شهر دوحه به پایتخت کشور عمان یعنی فرودگاه شهر مسقط میره. اگر احیانا پرواز امارات هم دایر باشه این شهر دوبی خواهد بود.

پس پرواز مستقیم به مراتب ارزنده تر هستش تا پرواز غیر مستقیم.

در ادامه تجربه پرواز با یکی از برترین ایرلاینهای دنیا که قطر ایرویز باشه رو کامل براتون شرح می دم.

  

4) انتخاب بین شهرهای تایلند 

بنده پس از سفرهای مکرر به ترکیه(شهرهای استانبول ، ازمیر ، کوش آداسی ، آنتالیا ، دنیزلی ، مارماریس و بدروم) بنا به توصیه چند نفر از دوستان تصمیم داشتم که یه سفر به تایلند داشته باشم. یه چیزی که در انتخاب سفر خیلی مهمه و ناخودآگاه هستش، جایی که شما در حال حاضر در آن زندگی می کنید. مثلا کسی که شمال زندگی می کنه وقتی به یه جای سرسبز سفر می کنه مطمئنا واکنشش با کسی که توی شهر بیابانی یا نیمه بیابانی زندگی می کنه متفاوته. به همین دلیل عموما مقصدی مثل پوکت برای یه شهروند مثلا بوشهری(که تقریبا توی یه شهر عاری از پوشش گیاهی متراکم هستش) به مراتب جذاب تر از یه شهروند رشتی (که دور و برش همش سرسبزی هست) هستش.

بنده خودم شیرازیم. دور و بر شیراز جاهای سرسبز و نیمه جنگلی زیاده. خود شیراز هم تا حدودی پوشش گیاهی نسبتا خوبی داره (البته روز بروز دارن باغهاشو خراب می کنن و ...) اما جایی مثل پوکت که شما بخاطر وجود سرسبزی مطلق به زحمت خاک می بینید مطمئنا برای من جذاب می بود. بر اساس تحقیقاتی که انجام دادم از نظر طبیعت هیچ جای تایلند مثل جزایر پوکت و ساموئی نبود. در زیر نقشه ساموئی رو هم مشاهده می کنید:

QBhXhnGSv3pov2vLOTLCbAu2lr3XDlTLmqmbBUbz.jpeg

 اگر شما وقت و پول کافی داشته باشید می تونید خودتون مدت سفرتون رو افزایش بدید و هر دو جزیره رو ببینید. اینکه بین پوکت و ساموئی کدوم بهتره تحقیق زیادی در سایتهای خارجی کردم. نظرات زیاد بود اما عموما پوکت رو به سبب توریستی تر بودن، امکانات بیشتر، بزرگتر بودن و تفریحات بیشتر پیشنهاد داده بودن. فاصله زمینی پوکت تا ساموئی حدود 6:30 و هوایی یکساعت هستش. اما مطمئنا تورهای ترکیبی  پوکت ساموئی که آژانسها ارائه می دن و عموما 4 شب پوکت و 3 شب ساموئی هست رو پیشنهاد نمی کنم، چون همونطور که خدمتتون عرض کردم واسه پوکت به تنهایی 7 روز کمه. ضمن اینکه توی تورهای ترکیبی تقریبا یکروز هم واسه جابجایی تلف میشه و دیگه چیزی ازش باقی نمی مونه. پس اگر قصد سفر به ساموئی داشتید پیشنهاد من اینه که تمام مدت سفر رو به همین جزیره ساموئی تخصیص بدید.

 

برنامه ریزی برای سفر

ما( بنده و همسرم) امسال پرسفرترین سال زندگیمون رو داشتیم. اواخر اردیبهشت به شهر مارماریس ترکیه و اوایل مهرماه به شهر بدروم ترکیه رفته بودیم و حسابی لذت بردیم. حالا می خواستم برای بهمن ماه برنامه پوکت رو بریزم. از شیراز فقط پرواز قطری به تایلند وجود داره. قیمتشم بالاست. پس طبعا تورش هم گرون درمیاد. فیلمها و مستندات زیادی طی یک سال گذشته راجع به هتلها در آورده بودم. با توجه به تحقیقات و اینکه اولین سفرم بود ساحل پاتونگ رو انتخاب کرده بودم و می خواستم هتلم حتما در این منطقه باشه. یکی از بهترین هتلهای این منطقه اسمش Amari هستش و با اینکه 4 ستاره هست هم رتبه بسیار خوبی در سایتهای booking   و tripadvisor  داره و هم ساحل اختصاصی داره. توجه داشته باشید که در ساحل پاتونگ(ساحل اصلی و زنده) هیچ هتلی ساحل اختصاصی نداره، چون یک خیابان از ابتدا تا انتهای این ساحل به همراه پیاده رو تعبیه شده که هتلها رو از ساحل جدا میکنه. قبلا نقشه ساحل پتونگ رو دیدیم. من چون در ترکیه همیشه دنبال هتلهای دارای ساحل اختصاصی میگشتم هتلAmari  رو مد نظر داشتم. ضمن اینکه این هتل یک ویوی عالی به کل ساحل پتونگ و دریای آندامان داره. یک نمای سه بعدی قابل چرخش این هتل رو در لینک زیر ببینید:

https://www.amari.com/phuket/virtual-tour.aspx

    اگر از تهران با پرواز ماهان سفر کنید درسته که دردسرش زیاده (مخصوصا واسه ما شهرستانیها) ولی چون تعداد پروازهاش زیاده می تونید در انتخاب تعداد روز مانور بدید. با خودم گفتم یه تور 9 روزه پوکت میگیرم که مثلا سه روز در هتل آماری باشم و مابقیش رو هم در یک هتل خوب در نزدیکی مرکز پتونگ. چون هتل آماری هم قیمتش بالاست و هم به مرکز پاتونگ پیاده روی مشکل . از طرفی هتلهای پوکت خدمات all ندارن و توی یه همچین هتلی اگر بخواین نهار و شام نوش جان کنید حسابی باید پول بدید و اگرم بخواین هر روز واسه نهار و شام تشریف ببرید به مرکز پاتونگ هزینه زیاد میشه و وقت هم تلف میشه. پس به همین دلیل گفتم سه روز آماری و 5 روز هتلهایی مثل دوانگجیت که همه ایرانیها ازش تعریف کرده بودن و یا هتلهای دیگه ای مثل holiday inn  رو انتخاب کنم.

به آژانسی در تهران که تنوع زیادی در تورهای تایلند داره تماس گرفتم و قیمت گرفتم که گفت میشه 4.300.000 تومان با پرواز ماهان(واسه بهمن ماه که تعطیلات 22 بهمن هم بیفته داخلش). گذاشتم یه چند روزی گذشت. یه دفعه توی اینستاگرام دیدم آژانسی در  شهر خودمون(شیراز) قیمت تورهای تایلند رو اعلام کرد که خیلی هم خوب بود. اما تورها همه ترکیبی بودن و یا فقط پاتایا بود. تماس گرفتم و گفتم تور پوکت تنها هم دارید و اونها هم پاسخ مثبت دادن و پیکجش رو برام فرستادن. پکیج ارسالی آنها برای هتلی مثل دوانگجیت(Duangjitt resort & SPA) 3.590.000 تومان بود و با هتل Holiday Inn که رتبه خوبی هم داشت و مشکل شیر دستشویی هم نداشت 3.290.000 بود. البته برای مدت 6 شب و هفت روز که روز اول هم عصرش ساعت 18:30 میرسیدیم به پوکت و تقریبا روز اول هم سوخت میشد. اما خوبیش به این بود که اولا پرواز قطری و مستقیم بود اونم از شیراز. دوما قیمتش دقیقا معادل همین تور از تهران با پرواز قطری اما 7 شب و هست روز بودش. بجاش دردسر پرواز شیراز- تهران و طی مسیر دو  فرودگاه  مهرآباد و امام خمینی و خستگی و هزینه های مربوطه رو نداشت.

پس از مشورت با همسرم تصمیم گرفتیم از شیراز بریم. چون تعداد روزها کم بود ارزش اینکه هتل هم عوض کنم و چند روز هتل آماری باشم رو هم نداشت. پس تصمیم گرفتم یک هتل انتخاب کنم. هتلهای Graceland  و Patong Merlin  رتبه های خوبی داشتند اما شیر دستشویی نداشتند پس از انتخابهام حذف شدن. از طرفی بارها و بارها شنیده بودم که برای هتل زیاد هزینه نکنید چون تقریبا تمامی وقت خود رو بیرون هتل خواهید بود ، دنبال بهترینها در ساحل پاتونگ که هم قیمت معقولی داشته باشن و هم موقعیتش خوب باشه حسابی تحقیق اینترنتی کردم و نظرات رو بررسی کردم. به نظرم در درجه اول Holiday Inn  و در اولویت دوم Duangjitt بود. هتل Holiday Inn  به مرکز پاتونگ فاصله کمتری داشت. در زیر موقعیت دو هتل و فاصله آنها تا خیابان معروف Bangla Road( همون واکینگ استریت که تقریبا مرکز پاتونگ محسوب میشه) رو مییبنید:

Yn5UvkdUYzawS5XiSjo45yo9eKaodi2GEVCMEAJe.jpeg

24jkkmD9GtVz7cYb00b45ow50tLBkmheWDlihKfd.jpeg

البته هتل هالیدی این به هر دو خیابان اصلی ساحل پاتونگ راه داشت اما دوانگجیت فقط به یک خیابان یکطرفه واصل بین این دو خیابان راه داشت.  در نظر داشته باشید که هتل هالیدی این با هالیدی این اکسپرس متفاوته.

 

  

زنگ زدم به آژانس که هتل هالیدی این رو نهاییش کنم اما با کمال تعجب آژانس به بنده گفت که قیمت تور با این هتل 4.800.000 تومان درمیاد!!! جریان رو که جویا شدم فهمیدم که اتاقهای استانداردش تمام شده و اتاقهای ویژه هاش فقط موجوده که قیمت رو حسابی بالا میبره!!! خلاصه مجبور شدم همون هتل Duangjitt رو که محبوب ایرانیهای عزیز هستش رو با قیمت 3.590.000 تومان برای 9 آذر انتخاب کنم. تور بعدی دقیقا با همین مشخصات برای 23 آذر 300.000 تومان افزایش نرخ داشت (چون به کریسمس نزدیکتر میشد). با توجه به مطالعاتی که داشتم منتظر یک هوای بسیار خوب و تقریبا بدون بارش بودم. اما الان که دارم این سفرنامه رو می نویسم یه نکته بسیار کلیدی که واقعا درآوردنش برام مدتها زمان برد اینه که بهترین و تاپترین زمان برای سفر به پوکت نیمه دوم بهمن ماه هستش. شاید یه مقدار گرونتر از آذر ماه باشه اما ارزششو داره. چون روزهای آفتابی بسیار زیادی داره. بیصبرانه منتظر تجربه پرواز قطری که بسیار زبانزد بود و بیشتر مواقع بهترین ایرلاین دنیا انتخاب شده بود و همچنین دیدن فرودگاه دوحه کشور قطر که زیاد تعریفشو شنیدم ، بودم. عوارض خروج از کشور رواینترنتی می توانید پرداخت کنید.

پیشنهاد می کنم حتما عوارض رو آنلاین پرداخت کنید. پس از پرداخت پرینتشو بگیرید و همراه خود باید به فرودگاه ببرید و هنگامی که پاسپورتتونو چک می کنن ارائه بدید. در غیر اینصورت همونجا برگشت داده می شید به باجه بانکی یا دستگاه مربوطه واسه پرداخت و با توجه به تراکم جمعیت منتظر باجه بانکی، ممکنه حسابی وقتتونو بگیره. در نظر داشته باشید موقعی که بنده به این سفر رفتم قیمت هر دلار حدود 3700 تومان و هر بات حدود 125 تومان بود. نرخ تبدیل دلار به بات(BHT=Baht) به ازای هر دلار حدود 30 بات بود. طبیعتا اگر در نظر داشته باشید که همین تور رو با همین شرایط الان با نرخ فعلی ارز بخواین تشریف ببرید به نسبت چقدر افزایش نرخ خواهید داشت. اینو از الان بگم که در پوکت مراکز تبدیل دلار به بات خیلی زیاده و دکه های آبی و نارنجی و سبز و ... هستند که هیچ فرق آنچنانی با هم ندارند و به شایعات راجع به اینکه دکه های فلان رنگ با نرخ بیشتری تبدیل می کنند شایعه ای بیش نیست. تفاوت بسیار اندک و بی ارزشه. لذا در طول این سفرنامه بنده در خصوص اینکه رفتیم فلان جا واسه تبدیل و ... دیگه صحبتی نمی کنم. فقط توی فرودگاه یکم نرخ تبدیل پایین تره.