Close

ارگ علیشاه، ارگ بی مثال تاریخی در تبریز که باید دید!

4.6
از 9 رای
دروازه ای رو به زمان، رویایی تاریخی در غرب ایران! +تصاویر
  • 23 بهمن 1398 08:00
  • 4
  • 41.2K

شهر تبریز با مردمان غیور و مهربانش پر از جاذبه های بی مانندی است که کمتر کسی نظیر آن را دیده است، سفر امروز ما در بخش ایرانگردی لست سکند، سفری به تبریز است و آشنایی با جاذبه تاریخی که علاقمندان زیادی را از اکثر نقاط جهان به خود جذب می کند: ارگ علیشاه! همراهمان باشید.

ارگ علیشاه تبریز

یکی از بلندترین و قدیمی‌ترین دیوارهای تاریخی کشور ارگ علیشاه است. این ارگ قدمتی ۷۰۰ ساله دارد و با توجه به یادداشت‌های جهانگردان تاریخی، ارگ علیشاه تنها بنای مرتفع تبریز در زمان خود بوده است که حتی از دوردست نیز قابل دیدن بود. ارگ علیشاه در ابتدا به صورت مسجدی عظیم بنا شد که در اثر گذر زمان، زمین‌لرزه‌های متعدد و نیز جنگ‌ها تا حدود زیادی تخریب شد. در حال حاضر، تنها بخش باقی‌مانده از این بنا دیوار مرتفعی است که به نام ارگ علیشاه خوانده می‌شود.

ارگ علیشاه تبریز

احداث این بنا ابتدا در فاصله سالهای ۷۱۶ تا ۷۲۴  هجری قمری توسط تاج‌ الدین علیشاه گیلانی از وزیران ایلخانان مغول آغاز به ساخت کرد. بنا به نوشته مورخان قسمت جنوبی این مسجد دارای طاق بزرگی بوده است و در تاریخ ذکر شده که علیشاه از معماران آن زمان اندازه طاق کسری را پرسیده و دستور داده که ۴ گز از آن بزرگ‌تر ساخته شود؛ البته پس از ساخت، طاق شكست و فروریخت و از طرفی، فوت علیشاه نیز از دیگر عوامل توقف ادامه ساخت بنا در آن زمان ذکر شده است.

ارگ علیشاه تبریز

عکس از: Nasi zarei

بنای ارگ علیشاه یکی از شاهکارهای هنر معماری ایران به شمار می‌رود که عظمت آن در هنر معماری ایران و به عنوان نمونه‌ای از بنای اسلامی، کم‌نظیر است. 

ارگ علیشاه تبریز

عکس از: Nasi zarei

ارگ علیشاه تبریزارگ علیشاه تبریز

عکس‌ها از: آوات‌مام‌قادری

 

ارگ علیشاه تبریز

عکس از: sare soltanpotr

ارگ علیشاه تبریز

عکس از: sharifi

نظرات کاربران (4 نظر)

× در حال پاسخ به:

نادر 25 بهمن 1398 ساعت 14:09

سلام احوال شما . واقعاً زحمت میکشین یک چنین مواردی را تهیه و در اختیار هم استانی های عزیز قرار می دهید.راستی. چه عکسهایی ،خیلی قشنگند این هنر توانای عکاس را نشان می دهد ممنون از همه چیز.🤗🤗🤗🤗🤗🤗

ساشا 24 بهمن 1398 ساعت 14:47

ممنونم که به ارگ ما سر زدید خیلی خیلی خوش اومدین .

احمد 23 بهمن 1398 ساعت 19:53

چوخ گوزل

Ehsantrips 23 بهمن 1398 ساعت 12:27

این ارگ داستان مفصلی داره ولی خلاصه اش اینه که خواجه علیشاه از روی چشم و هم چشمی با رقیب سیاسی اش، خواجه رشیدالدین فضل الله، اینجا را ساخت که از همون ابتدا اتفاقات بدی براش افتاده تا به امروز!