Close

لوح هایی شبیه کارت اعتباری در تمدن ایران

4.5
از 55 رای
کشفی در سرزمین پارس که جهان را متعجب کرد + تصاویر
  • 7 اسفند 1398 08:22
  • 71
  • 277K

موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو مجموعه‌ای از ۳۰۰ لوح و کتیبه باستانی ایرانی را به سازمان میراث فرهنگی ایران بازگرداند. این کتیبه‌ها گویا حاوی اسنادی هستند که جزئیات مربوط به اقدامات داخلی امپراتوری ایران باستان را نشان می‌دهند. این ۳۰۰ لوح و کتیبه از خاک رس ساخته شده‌اند و روی آنها با خطوط میخی حکاکی شده است و حاوی اطلاعات و جزئیات قلمرو و پایتخت ایران در حدود سال ۵۰۰ پیش از میلاد است. این لوح‌ها به همراه ده‌ها هزار لوح و کتیبه دیگری بود که در سال ۱۹۳۷ توسط این موسسه خاورشناسی برای انجام مطالعات بیشتر قرض گرفته شده بود.

unnamed.jpg

روی این کتیبه‌ها، اطلاعات و داده‌هایی در رابطه با مقدار جیره غذایی که روزانه به کارگران در مناطق نزدیک اپراطوری داده می‌شد، ثبت شده است. درواقع مقامات در آن مناطق این کتیبه‌ها را به پایتخت می‌فرستاند تا میزان پرداختی‌شان به کارگران را ثبت کنند و همچنین از طریق این کتیبه‌ها می‌شد اطلاعات مربوط به نمایندگانی که به این منطقه رفت‌وآمد داشتند را نیز به دست آورد. چارلز جونز پژوهشگر و کتابدار در موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو و همینطور متخصص لوح و کتیبه می‌گوید: «عملکرد این لوح‌ها به‌نوعی شبیه به قبض و رسید کارت‌های اعتباری است و اطلاعات بسیار پرباری از طریق این کتیبه‌ها ردوبدل می‌شد.»

13_Tablets.jpg

براساس  این کتیبه‌ها جیره غذایی یک کارگر مرد بالغ حدود یک و نیم کیلوگرم جو و نیم کیلو نوشیدنی بود که البته بسیاری از کارگران دو یا پنج برابر این مقدار دریافت می‌کردند و کسانی که از موقعیت اجتماعی بالاتری برخوردار بودند بیشتر از اینها نصیبشان می‌شد. همچنین از طریق این کتیبه‌ها می‌شد اطلاعات مربوط به اصالت هر کدام از کارگرها و اینکه از چه بخشی از امپراتوری بودند را هم فهمید. مثلا اینکه کارگری که در پایتخت مشغول به کار است از بابل، سوریه، مصر، تراکیه می‌آیند و یا دیگر بخش‌هایی که اکنون جزوی از افغانستان، پاکستان و یا آسیا مرکزی است. قدمت این کتیبه‌ها به اواسط فرمانروایی داریوش اول، یعنی از سال ۵۰۹ پیش از میلاد تا ۴۹۴ پیش از میلاد برمی‌گردد.

156665142.jpg

منبع : The University of Chicago

نظرات کاربران (71 نظر)

× در حال پاسخ به:

بنده خدا 7 اسفند 1398 ساعت 23:31

حس می کنم حق مردم و کارگران در آن روزگاران کهن به نوعی از احترام و پشتیبانی حمایت می شده واین مهم از بسیاری بناها کاخها و مناره ها ارزشمند تر وستودنی تر است. آنکه قانونگزار و مجری و هادی این امور بوده تا دنیا دنیاست ماندنی و پایدار است.بدون نیاز به حمایت و تعریف دیگر بزرگان.

حمید 13 اردیبهشت 1397 ساعت 07:40

هر که ناموخت ازگذشت روزگار هیچ ناموزد ز هیچ آموزگار

بینام 12 اردیبهشت 1397 ساعت 10:56

سلام
وقتی ادعا میکنیم 7500 سال قدمت تاریخی داریم
بد نیست دنیا هم یکم مغز شو بکار بندازه
که ما امپراطوری بودیم
الان هم خدا با ما هست
ولی بزارین کف کنن

حسام 12 اردیبهشت 1397 ساعت 02:26

این لوحا دست اقای خاوری بوده.حساباشونو خالی کرده حالا داره پس میده

محمد 9 اردیبهشت 1397 ساعت 07:39

گذشته دیگه گذشته الان کجا هستیم و چیکارا کردیم اینو برام روشن کنید

سامان زیبایی 7 اردیبهشت 1397 ساعت 01:47

۱عده فقط ضدایرانی هشتن کتیبه ایرانی هشت ومسگن ازپارس نبوده شماکجای دنیاملت ش میبنی خووشون بادست خودشون گشورشون خراب کنن برعلیه کشورشون حرف بزنن به تمدن ایران توهین بکنن حتی جاسوسی براکشورای بیگانه بکنن بعدشم توقع داریم بیایم پیش رفت کنیم موجودیت امریکا۲۵۰سال نمیشه اماچون مردمشون پایه اساس پیشرفت مملکتی شون اول کشورشون بناگذارده اندواززیرکاردرنمیرن دزدی نمیکنن و......اینجاخودایرانی به کشورخودش خیانت کنه وضدایران وایرانی باشه دیگه چه توقع ازدشمن خارجی باید داشت مشکل اصلی حکومت هانیستن مشکل اصلی بزرگترین مشکل خودمردم هستن وبس هیچ جای دنیا ایران نمیشه هیچ کشوری ازلحاظ ثروت په مالی چه پتانسیل نیروانسانی ونخبه مث ایران نیست منتهی کمی درحق کسایی که واجدشرابط هستن اچهاف میشه خب داسردمیشن میرن ایده وطرح هاشون کشوربیگانه به ثبت وموفقیت میرسونن بازماهمون تکونولوژی روباید۷تان رستم ردکنیم تابخریم اخه این حماقت نیست به امیدروزیکه ایرانی جای بیشترحرف بزنه بیشتزفکزکنه وازپنجره خردبه دنیاوپیرامونش نگاه کنه حرف اخرکل دنیابه وجودامپراطوری پارس میبالن وهر۱نشانش ازسازمان ملل تامجلس روسیه زده میشه اماکشورمادری خودش نمیذارن حتی بری دیدنش این اخه درد نیست

پارسی 5 اردیبهشت 1397 ساعت 11:35

دوباره میسازمت وطن ؛ زنده باد کوروش

mohadsamgf 31 فروردین 1397 ساعت 08:34

بیسوادی در ایران بیداد میکند منظورم بیسوادی سیاسی اقتصادی و فرهنگی است نه خواندن و نوشتن

محمد 29 فروردین 1397 ساعت 09:28

خب این لوح بنظرم نشون میده در آن دوره در حل مسائل کشور به متفکرین کشور ارزش قائل شدند، به اونها پشت نکردند و دستشون رو جلوی سایر تمدن ها دراز نکردند، خودشون ابتکار عمل رو در دست داشتند، به دانشمندانشون ارزش قائل شدند، انسان های ضعیفتر از لحاظ هوش و استعداد برای رسیدن به شغل با پارتی بازی کردن انسانهای باهوش رو کنار نگذاشتند، مگر ما انسانهایی که ایده های نو در کشور دارن کم داریم؟ شما برید ببینید نوابغ ما با تمام مشکلات و محدودیت هایی که در کشورهای توسعه یافته براشون وجود داره، چطور دارن مرزهای علم و فن آوری رو جابجا میکنن؟ به کدوم یکیشون بها داده شده؟ اصلا نابغه ای که در کشورمون داره زندگی میکنه مگر کسی بهش توجه میکنه؟ آیا ما با پارتی بازی و حق خوری خانه نشینشون نکردیم؟ بعد انتظار داریم چه اتفاقی در کشور بیوفته؟
اگر میبینید صرفا در فن آوری موشکی و هسته ای یه جهشی داشتیم بیشتر بخاطر اینه که در این زمینه ها نشده پارتی بازی بشه (یادمه میرفتن تو بهترین دانشگاه های کشور ممتازین رو دعوت میکردن در صنعت هسته ای ازشون استفاده کنن) وگرنه تو این زمینه ها هم ما چیزی برای گفتن نمیداشتیم،
آری برادر، معادله خیلی ساده است، شما وقتی در جامعه ای کسی رو که بهتر از بقیه میتونه مشکلاتی رو حل کنه ویا تکنولوژی ای رو ایجاد کنه، کنار میگذارید، اونوقت فقط اون شخص رو محروم نکردید، شما آن جامعه رو از نعمت وجود آن انسان محروم کردید، حال شما ببینید در کشور ما هر سال چند هزار نفر از نخبگان ما مجبور به مهاجرت از کشور میشوند.

نیکو 28 فروردین 1397 ساعت 09:49

نکته جالب اینجاست که افرادی دارن تمدن باستان ایران و هخامنشیان را زیر سوال میبرند که امروز ایران رو تبدیل به بدبخت ترین و فاسد ترین کشور در جهان کرده اند :) اره شما خوبید

احد. 28 فروردین 1397 ساعت 06:12

سلام.دراینکه واقعااین سرزمین زمانی به این عظمت وابادانی بوده است هیچ شکی نیست.حالااینکه چراازهمچین تمدن غنی وبزرگی مستندات زیادی موجودنیست تقریبا میشه گفت که تمام اون اثاردرزمان حمله اعراب ودیگرهمسایگان به این سرزمین ازبین رفته اند.

تاریخ 20 فروردین 1397 ساعت 00:48

یکی گفت در سرزمین اجدادم سیم تلفن پیدا کردند دیگری به او گفت که در سرزمین اجدادم هرچه گشتند سیم تلفن پیدا نکردند و نتیجه گرفتند اجدادم با موبایل با هم ارتباط برقرار می کردند

محمد 18 فروردین 1397 ساعت 08:51

کتیبه ها قبل از پارس ها نوشته شده اند هنوز سرزمین پارس نشده بود.

شهسراب 13 فروردین 1397 ساعت 02:20

با عرض سلام خدمت دوستان، در مورد تاریخ و گذشته ما چیزی که بنظر من دارای اهمیت خیلی زیادیه اینه که در هر دوره و زمان شخص یا اشخاصی لایق در مسند قدرت قرار گرفتند در عرض مدت کوتاهی قوم ایرانی سرآمد همه اقوام جهان شد، همانند کوروش بزرگ، داریوش بزرگ، خشایارشا، شاهپور ساسانی، شاه اسماعیل صفوی، نادر شاه بزرگ، رضا شاه پهلوی و. ..و اگر دوستان محترم توجه کمی به پیش گویی های راجع به ایران علی الخصوص نوسترآداموس داشته باشند پی به این نکته خواهند برد در آینده نزدیک هم ایران آقای جهان خواهد شد بدون شک. ممنونم از همه شما بزرگان.

حسین محمدنظامی 12 فروردین 1397 ساعت 10:29

آقای حسن عباسی، آیا داستان های مربوط به سلسله های مختلف در شاهنامه کاملا اسطوره ای است؟ یا از یک بستر تاریخی آمده است؟ همچنین کتیبه های داریوش در گنجنامه و هرکول در بیستون تازه ساختند؟ اگر این طور است، مربوط به چه دوره ای هستند و قدمت انها را با آزمایش کربن ۱۴ انجام داده اید؟ ممنون اگر اطلاعات متقن دارید که این کتیبه ها و ... ساختگی اند ما را روشن نمایید.
#حسن_عباسی #باستان

مشاهده نظرات بیشتر