Close

باغ گلشن طبس، اعجازی در دل کویر

4.5
از 11 رای
یکی از زیباترین اعجازهای جهان در دل کویر ایران! +تصاویر
  • 13 بهمن 1397 08:00
  • 0
  • 32.4K

زمستان است و در ایرانِ ما حتی در این فصل هم می‌توان جایی را پیدا کرد که آب و هوایی دلچسب و بهاری داشته باشد. این‌بار قرار است باهم به بخشی از طبس سفر کنیم که زیبایی منحصر به فردی دارد. باغ گلشن طبس، براساس مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی دیلی تلگراف، به عنوان یکی از 50 باغ برتر دنیا معرفی شده است. این باغ در شهر طبس، واقع در استان خراسان جنوبی قرار گرفته است. برای رسیدن به این باغ زیبا، باید پس از رسیدن به شهر، به قسمت شرقی آن و در منطقه‌ای میان دو کویر دشت لوت و دشت کویر، بروید. این باغ در اوایل قرن سیزدهم هجری قمری یعنی اواخر حکومت لطفعلی خان زند و در میانه‌ی بحبوحه‌ی به قدرت رسیدن آغا محمد خان قاجار و به دستور امیر محمد حسن خان عرب زنگویی، حاکم تون و طبس ساخته شده است.

باغ گلشن طبس، اعجازی در دل کویر

باغ گلشن طبس

پیش از هر توضیحی در مورد باغ گلشن طبس، بد نیست بدانیم که این باغ، یکی از مهم‌ترین باغ‌های ایرانی است و شکل مربعی آن، فقط در تاج محل هند تکرار شده است و یکی از دو نماد شهر طبس به شمار می‌رود. و اما باغ گلشن طبس چه ویژگی‌هایی دارد که آن را تا این حد از سایر باغ‌های ایران و جهان متمایز کرده است؟

باغ گلشن طبس

باغ گلشن طبس

باغ گلشن در حدود 7 هکتار وسعت دارد. طراحی این باغ براساس نمونه‌ی چهارباغ یا چارباغ انجام شده است که یکی از طراحی‌های اصلی باغ‌های ایرانی محسوب می‌شود. علاوه بر این، طرح این باغ برگرفته از آیات قرآن کریم در مورد بهشت است که در آن گفته شده است که دو نهر یکدیگر را قطع می‎‌کنند، چراکه در این باغ معابر و نهرهای عمود بر هم، محوطه را به چهار قسمت مساوی تقسیم کرده و از یکدیگر عبور می‌کنند. یکی از مهمترین ویژگی‌های باغ گلشن طبس در کنار طرح مربعی منحصر بفردش، همگامی زیبای آب نهرها و سبزه است که در کنار هم، ترکیب بسیار زیبایی را پدید آورده‌اند.

باغ گلشن طبس

باغ گلشن طبس

تنها یک ساختمان در این باغ زیبا و پهناور قرار دارد که به آن عمارت سردرب می‌گویند. این عمارت، ساختمانی دو طرفه است که یک طرف آن به سمت میدان انقلاب اسلامی طبس و طرف دیگر آن رو به باغ قرار گرفته است. این عمارت دو طبقه دارد و اصل بنا در زلزله‌ی سال 1357، به طور کامل از بین رفت و آنچه امروزه تحت عنوان عمارت سردرب در این باغ قرار دارد، بر اساس نقشه‌ی بنای قدیمی ساخته شده است. در این ساختمان، موزه‌ی میراث زمین طبس نیز قرار دارد که بدون شک برای کسانی که به علم زمین‌شناسی علاقمند هستند، بسیار جذاب خواهد بود.

باغ گلشن طبس

باغ گلشن طبس

و اما نکته‌ی دیگری که در مورد این باغ قابل توجه است، سیستم آبیاری حیرت‌انگیز آن در دل کویر طبس است که باعث شده چنین سرسبزی و طراوتی را سال‌های سال در خود حفظ کند. در این باغ، آب به‌صورت دایمی جریان دارد. اما چطور؟ دلیل این جریان همیشگی، استفاده‌ی همزمان از آب‌های سطحی و منابع آبی زیرزمینی منطقه است. جالب است بدانید که آب چشمه‌های سرد و گرم طبس که از کوهستان‌های اطراف سرچشمه می‌گیرند دقیقا در محل احداث باغ به یکدیگر می‌رسند و در باغ جریان یافته و سپس به سمت شهر جاری می‌شوند.

باغ گلشن طبس

باغ گلشن طبس

بد نیست بدانید در باغ گلشن، نخل‌هایی با بیش از 400 سال قدمت قرار گرفته‌اند و در کنار درختان انار و مرکبات، خودنمایی می‌کنند. در این باغ همچنین، دو پلیکان زندگی می‌کردند که متاسفانه در زلزله‌ی مهیب سال 1357، یکی از آن‌ها زیر آوار ماند و جان سپرد و جفت دیگرش تا سال 1394 در باغ ماند و در نهایت در همان‌جا، جان سپرد.

باغ گلشن طبس

باغ گلشن طبس

آیا از وجود چنین باغی در دل کویر طبس که به عنوان یکی از زیباترین باغ‌های جهان شناخته می‌شود، خبر داشتید؟ تا به حال باغ گلشن طبس را از نزدیک دیده‌اید؟ اگر اینطور است، به نظرتان این باغ واقعا استحقاق این را دارد که جزو 50 باغ برتر دنیا باشد؟

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

پلیکان 29 اسفند 1397 ساعت 21:49

این دو پلیان داستان عجیبی دارن
فیلم پلیکانم هم بازی کردند
و خیلی معروف و محترمند

خیری 14 بهمن 1397 ساعت 13:05

بسیارزیبا وبی نظیر ولی من تاکنون موفق به دیدن نشده ام

علي 14 بهمن 1397 ساعت 09:55

جاي بسيار زيبايي است .من قبل از تقسيم استان چند روز ماموريت اداري رفتم طبس . اين باغ زيبا راهم ديدم وهمچنين قبل از سد طبس منطقه خوش آب وهوايي هست كه اگر خشكسالي دگرگونش نكرده باشد ارزش رفتن دارد اختلاف دماي هوايش تا شهر طبس بيش از 15 درجه بود.

رضا 14 بهمن 1397 ساعت 08:49

منم دارم میرم باید جای جالبی باشه

کاربر سایت 13 بهمن 1397 ساعت 17:37

برای عید برنامه رفتن به طبس رو دارم

ابوالحسن جامی 13 بهمن 1397 ساعت 15:02

من دوبار تاکنون طبس رفته ام واقعا زیباست و تنها جایی است که ترکیبی از شمال و جنوب کشور را با هم میتوان دید (درختان پرتقال و نخل) همچنین آبشار آب گرم و سرد آن معرکه هست حیف پلیکانها . ناراحت کننده هست

مجید میرزادی 13 بهمن 1397 ساعت 14:29

بله من شهریورماه طبس بودم و باغ گلشن هم رفتم. خیلی عجیب و خاص بود تو اون شهر کویری یهو وارد یه باغ سرسبز میشی که صدای شرشر آبش آدمو دیوونه میکنه... باغ تو اون گرما، خنکِ خنک بود...
و البته اون پلیکان ها هم داستان جالبی دارن!

زهرا طوسی 13 بهمن 1397 ساعت 11:42

به امید خدا آخر هفته دارم میرم.