Close

برج هشتل، معمای عجیب و حل نشده‌ ی آمل

4.4
از 12 رای
هشتل، برمودایی با پنج برج در شمالی‌ترین نقطه‌ی ایران! +تصاویر
  • 30 مرداد 1398 08:00
  • 0
  • 5.3K

 در شهر آمل مجموعه‌ای عظیم از پنج برج وجود دارد که مانند مثلث در کنار هم قرار گرفته‌‍اند. شهرت این برج به خاطر سرداری است که در آن آرام گرفته و دلیل آن مقاومتی است که در زمان حمله‌ی تیمور از خود نشان داده است. البته، معماری خاص این برج نیز در محبوب بودن آن بی تاثیر نبوده. در ادامه، بیشتر در مورد ساختار این برج خواهید خواند.

برج هشتل

برج هشتل آمل آرامگاهی است که به شکل مثلث در کنار یکدیگر قرار گرفته‌ است. یکی از برج‌های برج هشتل آمل، بزرگتر از سایر برج‌ها است که آن را به سردار میرقوام‌الدین مرعشی، سرسلسله‌ی مرعشیان نسبت داده‌اند. این سردار در زمان حمله‌ی تیمور برای محافظت از این سرزمین، شجاعتی بی‌مثال نشان داد که دلیل شهرت او می‌باشد و در مقابل حمله‌ی چنگیز، جان خود را برای حفاظت از مردمش فدا کرد.

برج هشتل

بنای اصلی بقعه، چهار ضلعی است که از داخل، چهار گوشه است و مسجدی به آن متصل است. ایوانی نیز در جلوی مسجد قرار دارد. هر یک از اضلاع یک طاق‌نمای بلند دارد که با چهار گوشواره‌ی گود تبدیل به دایره‌ای کامل شده و بر روی این دایره، گنبدی بلند و نوک تیز وجود دارد. بالای هر یک از بدنه‌ها، سیزده قرنیس سینه کفتری قرار گرفته است. گنبد بنا از خارج از نوع گنبدهای زاویه دار مخروطی است. سه گنبد دیگر در گورستان به بقعه متصل است. خود بنا از بیرون یک معمای حل نشده به نظر می‌رسد و هنوز هم برای مردم و گردشگران مرموز و جالب است. امیدواریم شما هم روزی این بنا را از نزدیک ببینید.

برج هشتل

برج هشتل

برج هشتل

برج هشتل 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

مهدی 30 مرداد 1398 ساعت 19:16

سلام
دوست عزیز اول چنگیز به ایران حمله کرد که نتونست تا اخر عمر ایران و تصرف کنه و در زمان جانشینان چنگیز ایران و توسط هلاکو خان مغول ایران تصرف شد. بازماندگان هلاکو خان هم حدود 70 سال حکومت کردن و بعد از این دوران بود که تیمور حمله کرد. پس اول چنگیز حمله کرد و بعد تیمور. ولی ابتدای متن نوشته شده در زمان حمله ی تیمور مقاومت کرد و در زمان چنگیز کشته شد. اطفا اصلاح بفرمایید.