Close

برکه کل، یکی از بزرگترین آب انبار های ایران در گراش

4.4
از 18 رای
بزرگترین آب انبار ایران کجاست؟ +تصاویر
  • 27 مرداد 1398 08:00
  • 0
  • 71.5K

یکی از بزرگ ‌ترین آب‌ انبارهای ایران که قدمت آن  به زمان قاجار می‌رسد، برکه کل نام دارد و در استان فارس و در شهرستان گراش قرار گرفته است.آب انبار به همت حاج اسدالله گراشی و برادر فتحعلی خان معروف به بیگلر بیگی ساخته شده و وقف شد. قطر داخلی برکه 29 متر است، گنبد این آب انبار طبق روایات، بعد از اتمام بنا با بارش باران چند روز بعد از ساخت فرو می‌ریزد و بقایای آن قابل مشاهده است، بازهم در نوع خود حتی ساخت آن و پوشش دادن سقف قطر 19 متری آب انبار با مصالح سنتی یک شاهکار مهندسی به حساب می آید. امروز سری می‌زنیم به یکی از بزرگ‌ترین آب انبارهای ایران که در نوع خود، شگفت‌آور است!

برکه کل، یکی از بزرگترین آّب انبار های ایران در گراش

این آب انبار شش ورودی جهت وارد شدن آب باران به داخل دارد و هر شش ورودی نیز جهت برداشت آب مورد استفاده قرار می گیرد، ورودی‌ها همه طاق تیزه‌دار دارند ولی از نظر ابعاد باهم متفاوت می باشند. محل های ورود آب کوچکتر است و از کف سایر ورودی‌ها، پایین‌تر قرار دارد و در مصالح آن از سنگ تراش استفاده شده است. در یکی از درگاه‌ها بر روی بدنه داخلی، پلکان سنگی جهت پایین رفتن و دسترسی به کف آب انبار تعبیه شده است.

برکه کل، یکی از بزرگترین آّب انبار های ایران در گراش

مثل اکثر آب ‌انبارها، مخزن به شکل دایره است و از ساروج در ساخت آن استفاده شده است و برای آسانتر شدن آب کشی قطر ته آب ‌انبار، به اندازه حدود یک متر بیشتر از قطر بالای آن طراحی شده است. دیوارشاوره یا بدنه دارای قطر ۱.۲ متر و با افزایش ارتفاع و شروع قوس گنبدی به ۲ متر می‌رسد. همچنین طاق‌های سردرها و دهنه‌‌های آب‌ انبار که به شکل تیزه‌دار هستند، با مصالح سنگ و ملات گچ ساخته شده است و طاق‌‌های مجراهای ورودی و خروجی آن نیز مانند دیگر طاق‌ها، تیزه ‌دار هستند.

برکه کل، یکی از بزرگترین آّب انبار های ایران در گراش

کسانی که این آب انبار را از نزدیک دیده‌اند، از عظمتش حیرت کرده‌اند! جالب است که در روزگاران گذشته، بناهایی با این عظمت و این فهم از مهندسی در ایران و جهان ساخته می‌شده است. باهم تصاویر دیگری از این آب انبار را می‌بینیم.

برکه کل، یکی از بزرگترین آّب انبار های ایران در گراش

برکه کل، یکی از بزرگترین آّب انبار های ایران در گراش

برکه کل، یکی از بزرگترین آّب انبار های ایران در گراش 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

نادر 28 مرداد 1398 ساعت 03:50

توضیح اینکه گویا نام مقاله را اشتباهی درج نمودم و مجبور شدم مجددا درست آنرا ذکر کنم
لطفا دومی را مد نظر داشته باشید ممنون

نادر 28 مرداد 1398 ساعت 03:47

1- آقای مهری ممنون از توضیحتان
2- قبلا از همین خانم مقاله دیگری با نام ( گنج البحر، بزرگترین آب انبار ایران در فارس ) که هردو در یک محل و با دو نام متفاوت در سایت بود

عباس مهری 27 مرداد 1398 ساعت 14:11

حکومت قاجار 300 سال قبل وجود نداشت و 300 سال قبل هنوز صفویه بر ایران فرمان می راند و سه سال تا حمله افغانها به اصفهان مانده بود زیرا سقوط اصفهان 1722 میلادی است و اکنون سال 2019 میلادی است. بنابراین نام بردن از بنایی سیصد ساله که در دوران قاجار ساخته شده اشتباه است زیرا پس از صفویه، افاغنه بعد افشاریه، سپس زندیه و بعدا قاجار به سلطنت ایران دست یافتند.

سیاوش 27 مرداد 1398 ساعت 11:46

واقعا از دیدن این بنا تاریخی اونم با وسایل و ابزاران زمان شوکه شدم پیشنهاد می کنم حتما ببینید

فاطمه 27 مرداد 1398 ساعت 11:41

اين شهر كوچك زيباي كوهستاني, جذابيتهاي بسياري دارد كه ناشناخته مانده اند. اتشكده, سد و بناهاي قديمي بسياري.