Close

آسبادها، شاهکار حیرت انگیز مهندسی خواف!

4.6
از 10 رای
نیش طوفان، فناوری پیشرفته ایران باستان! +تصاویر
  • 9 شهریور 1398 08:00
  • 0
  • 31.4K

یکی از بزرگترین مجموعه‌های خشت، گل و چوبی که از قدیمی‌ترین بناهای این نوع سازه‌ در جهان است را می‌توان آسبادهای خواف دانست كه با تلفیق هنر و فناوری یکی از شاهکاری مهندسی ایران باستان می باشد. خواف در نوار مرزی شرق ایران و در 250 كیلومتری جنوب شرقی یكی از تاریخی‌ترین مكان‌های خراسان به شمار می‌آید. 

آسبادهای خواف

ریشه‌ی نام شهر نشتیفان که آسبادها در آن قرار دارند، در واقع ترکیبی است از دو واژه‌ی محلی «نش» به معنای نیش عقرب و «تیفان» که محلی شده «توفان» می‌باشد و در تمام سال نشتیفان  را وزش بادهای موسمی در بر می‌گیرد. اهالی نشتیفان با توجه به شرایط جغرافیایی که داشتند در آن زمان به فکر بهره برداری از این شرایط طبیعی بوده‌اند تا با احداث آسیاب بادی‌هایی از نیروی جنبشی باد جهت آرد کردن گندم نیز استفاده کنند. از این شاهکار مهندسی همچنین در کارهای دیگری مانند پمپ کردن آب نیز استفاده کردند که به آن پمپ بادی گفته می‌شود.

آسبادهای خواف

آسبادهای خواف از چوب، خشت و گل هستند. این آسبادهای به یادمانده از دوران صفوی در روستای خواف واقع شده‌اند که برای استفاده بهینه از وزش بادهای قوی، مداوم و 120 روزه سیستان ساخته شدند. این بادها پره‌های چوبی آسبادها را به حرکت در می‌آوردند و باعث آسیاب شدن گندم‌ها می‌شدند. تصویر این آسبادها که در کنار هم صف کشیده‌اند، بسیار عجیب و غرورآفرین است. تا به حال یکی از آن‌ها را از نزدیک دیده‌اید؟

آسبادها، شاهکار مهندسی خواف

آسبادها، شاهکار مهندسی خواف

آسبادها، شاهکار مهندسی خواف

آسبادها، شاهکار مهندسی خواف

آسبادها، شاهکار مهندسی خواف

آسبادها، شاهکار مهندسی خواف

 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

نیلوفر ورزش نژاد 10 شهریور 1398 ساعت 08:36

چقدر جالب بود. ممنونم. استفاده کردم از این اطلاعات

Ehsantrips 9 شهریور 1398 ساعت 14:46

آس + باد= آسباد. بعضی جاها گفته میشه آسیاب بادی که درست نیست. آس یعنی آسیا کردن یا خًرد کردن که با آب باشه میشه آسیاب و با باد، آسباد. اینجا بسیار زیباست و گوشه ای از هنر مهندسان ایران قدیم را به نمایش می گذارد. چند سال پیش گفتن که هنوز هم اینجا کار می کنه. روبروش هم یه قبرستان قدیمی است.